debe başlıkları

rahmi pinkfloydoglu4
profili

 • chernobyl (dizi)

  prypjat hastanesinin bodrum katında halen o itfaiyecilerin kıyafetleri duruyor. hem de ilk geldikleri haliyle. ve dozimetre ile günümüzde ölçüm yapıldığında bile normal ölçümlerin 4 bin katına kadar radyoaktivite gözüküyor. ki uranyum'un yarılanma ömrü sebebiyle etkisinin oldukça azalmış olması lazım. yani etkisini düşürüyor. bir de bu kıyafetlerin içindeki adamların patlama günü maruz kaldıkları radyasyonu düşünün.

  https://www.youtube.com/watch?v=c4g3fkxuhx0

  burda ise bir kadın yine prypjat çevresinde 2012 yılında dolaşırken toprağın bir kısmında anormal radyoaktivite ölçüyor. toprağın içerisinde bir toz parçası kadar uranyum ya da grafit parçasını eleye eleye buluyor. evet gerçekten de bir toz parçası kadar. ve yine patlama günü etrafa yayılan milyarlarca toz ve grafit parçalarının etkisini bir düşünün. belki aransa bu parçalardan her metrekare toprakta halen bulunabilir. ve bunlar hiçbir zaman ordan tam olarak temizlenemez. o bulunan minik toz parçası da çöpe atılamaz. tıbbi atık olarak da değerlendirilemez. aynı yere tekrar gömülmek zorunda. chernobyl artık yok olmuş ve bir daha asla 1986 öncesi gibi olamayacak bir şehir.

  https://www.youtube.com/watch?v=ejzydvtx85y

  biliyorum çoğunuz dizinin abartı sahneler barındırdığını düşünüyorsunuz. bence gerçekten olanların yarısı bile gösterilmemiş. gösterilememiş. belki de hayal güçleri yetmemiş olabilir buna.

  ama yine de izlenmesi hatta tekrar tekrar izlenmesi gereken bir başyapıt bu dizi. tek sevmediğim kısmı bana çoook uzatılmış gelen gereksiz sanatsal çekimler. mesela 4.bölümde hayvanların öldürülmesiyle ilgili sahneler gereksizce uzatılmış bence. ki fikir gayet de anlaşılırdı ve izleyen zaten 1-2 dk içerisinde mesajı almıştı. bu sahneleri 15 dakika uzata uzata gösterdiler. 4.bölümün 4te biri bu sahnelerle geçti. sıkılıp atladım sürekli. yani bu tam anlamıyla bir sanatsal film olsa bunu anlayabilirim. ama değil. bu sonuçta bir televizyon dizisi. sürükleyiciliğini kaybetmemesi lazım.

 • midtown madness

  2000 yılında babamla gidip 20'tl ye bir bilgisayarcıdan orjinal olarak almıştık. eve geldik taktık cd'yi. çalıştırmadı. meğersem eski ofis bilgisayarıyla oynanmıyormuş. daha iyi birşey lazımmış.

  o oyunu oynatabilcek bilgisayarı ancak 2004'te alabildim. zira 2000 yılındaki kriz şartlarında babam işleri batırdı. aynı bu sene benim de batırdığım gibi. haha. ticari zeka bizim ailede hiç yok. amcam da aynı krizde batırmıştı işlerini.

  neyse yeni bilgisayar aldığımda bu oyunun ikincisi çıkmıştı. o derece eskimişti yani. ama ben yine de içimde kalmasın diye taktım oynadım. ama o da ne. bu sefer de direksiyonsuz olmuyor. microsoft direksiyon setinin fiyatlarına baktım. o zamanın parasıyla 300 lira. o kadar para kalmadı bizde. çünkü hepsini bilgisayara harcadık.

  o direksiyon setini de 2008'de anca alabildim. bu sefer de yeni aldığım bilgisayar eskidi. ben bu oyunu hiçbir zaman keyifle oynayamadım.

  sene 2019. dirt rally oynuyorum. ama bu sefer de logitech g29 olmadan keyifli olmuyor. ve bilin bakalım yine kimde para yok??

  haha of course me aq

 • daft punk kasksız

  arda turan kızsız

 • ekşi sözlük kapanırsa diye yedek buluşma adresi

  ekşisözlük kapanamaz. çünkü serverları yurtdışında. ancak şirketi kapatırlar. domaini engellerler. kanzuk'u içeri alırlar. sedet e kırmızı bülten koyarlar.

  ama ekşisözlük vpn ile ilelebet yaşıyacaktır.

  edit: herkes serverlar istanbul'da diyor. reuter server sağlayıcıları var. ama ana dizin yurtdışında. bir etohum toplantısında seneler önce sedetle sohbetimizde öğrenmiştim.