salcakutusu6
profili

 • 10 haziran 2024 polonya türkiye hazırlık maçı

  samet akaydın.

  fener’e şampiyonluğu kaybettirdi, yetmedi yunanistan’da fatih terim’i kovdurdu. büyükekşi’yi gönderirse yine bu adam gönderir.

 • bodrum fk

  bunlarda celal dumanlı diye bir oyuncu var adam 9 sezondur bodrumspor’da oynuyor. bodrumdasın ve futbolcusun, ben olsam ben de ayrılmam yıllarca, hayallerimi yaşıyor herif.

 • borsa istanbul

  bilanço öncesi bu düşüşlerin sadece alım fırsatı olduğunu düşünüyorum, tabii doğru şirketlerde alım fırsatı mevcut.

  astor enerji genel müdürü sene sonu ciro beklentisini 540 milyon dolar olarak açıkladı. bu da güncel kurla 15 milyar tl yapar. son çeyrekte net kar marjı yüzde 40 oldu ama biz ortalama yüzde 30 dersek, sene sonu net kar 4,5 milyar tl gelir. 4,5 milyar tl'yi ödenmiş sermaye olan 998 milyona bölersek hisse başına 4,5 tl gibi bir hisse başına kazanç elde ederiz. bunu da güncel fk oranı olan 42'den çalıştırırsak 189 tl elde ederiz. hisse güncel fiyatı 119,50. bu da yıl sonu bize yüzde 59'luk bir kazanç sağlar.

  bu basit hesap en düşük değerlerden yapılmıştır. ortalama fk'nın yüksek olması, doların artması, net kar marjının yükselmesi ki daha da yükselecektir bu oran, bunları da hesaba katarsak 300 tl neden olmasın?

  bu basit hesaplarla ve biraz incelemeyle para kazanmak zor değil. söylediklerim ise kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir, belki de bu hak ediş fiyatına 2 sene sonra ulaşacak, bilemeyiz.

  edit: özelden 42 fk çok yüksek diyen yazara cevabı burdan vermek istiyorum, bu şekilde düşünen kişilere de bir cevap vermiş olurum. f/k oranı bize bugünü değil yarını gösterir. bioen örneğini daha önce burada vermiştim. 900 fk oranına sahip bio enerji çok yüksek diye işi bilmeyenler tarafından alınmadı. şişmiş gözüyle bakıldı fakat 2 bilanço dönemi sonrasında bioen fk oranı 25 oldu. o hissenin iyi bilanço açıklayacağını bilenler hisseyi 900 fk'ya kadar sürüp ekmeğini bir güzel yediler. yani sadece fk oranına bakıp çok yüksekmiş demek yerine doğru analizle neden yüksek olduğu araştırılmalı. şimdi astor'dan örnek verdik, astor'dan analize devam edelim. şirketin bilançosu dediğim gibi geldiği zaman, çok matematik hesabına girmeden söyleyeyim bugünkü fiyatında kalırsa eğer fk oranı 26 olur. enerji sektörünün ortalaması ise 48. peki aynı fiyatta kalmaya devam eden hisse önümüzdeki sene de muazzam bilançolar açıkladığında fk kaç olur? 5'lere 10'lara düşer. peki rakipleri 60 fk'larda seyrederken bu hisse 10 fk'larda neden sürünsün? yatırım yapmayan, yerinde sayan hisselerde bazen 3 fk bile pahalıyken, yatırım yapan, büyüyen, kapasite artışına giden, arge çalışması yapan bir şirkette 500 fk bile ucuz olabilir. ezbere yorum bize kaybettirir.

 • green card

  tüm uber şoförü adaylarına başarılar. ingilizcem var, doktoram var bana çıkmıyor diye ağlayanlar olayı yanlış anlamış. çekiliş olum bu mülakat değil.

 • milli bir anne cümlesi

  - canım tatlı bir şeyler istiyor
  - meyve ye

 • öldükten sonra tamamen yok olacağımız gerçeği

  ameliyat masasına yatıp narkozu yediğimiz zaman bir nevi hayattan siliniyoruz. 4 saat, 5 saat, artık ameliyat ne kadar sürerse o süre boyunca aslında hayatta yokuz. hayatta olmadığımızın farkında bile değiliz. şuur yok, bilinç yok. ölümden tek farkı tekrardan uyanıyoruz ve hayata kaldığımız yerden devam ediyoruz.

  benim korkum ölüp yok olmak değil. ben daha çok nasıl öleceğimi düşünüyorum. bu düşünce daha sancılı sanki. vurularak ölmek, boğularak, yanarak, depremde enkaz altında kalarak veya kanser olup aylarca acı çekerek ölümü beklemek. şanslıysak 80 yaşımızdan sonra uykumuzda da ölebiliriz, her insanın da tercih edeceği ölüm şekli budur ama bunu biz seçemiyoruz.

  bu zamana kadar 106 milyar insanın yaşadığı tahmin ediliyor ve bu insanların hepsi öldü, o anı yaşadılar ve bir bilinmezliğe gittiler. belki bizi görüyorlardır veya tamamen yok olmuşlardır, bunu neye inanırsan inan asla bilemezsin, sadece inanırsın. bunu tek bilenler ölüp aramızdan ayrılanlar, tabii onlar da bildiklerinin farkındalarsa.

  belki de ölür ölmez yeni doğan bir bebekte can buluyoruz, ruh denen kavram başka bir bedende tekrardan canlanıyor. öyle olsa bile yine bunun farkında olmayacağız. en güzeli böyle şeyleri çok düşünmeden zıbarıp yatmak, geç oldu.