hawkman2
profili

 • ali koç

  tanımı kendisinin meşhur tiradıyla yapayım: kendisi büyük başkaaaandır. kendisinin 2018-2019 sezonundan beri yaptığı hatalara gelirsek:

  1-ersun yanal hocayken emre belözoğlu'nu oyuncu, volkan demirel'i yardımcı antrenör olarak takıma getirmek. 2014 ağustosunda ersun yanal'ın ses kaydının oyuncular tarafından sızdırıldığını her taraftar bilirken, üstüne üstlük o dönem takımın ikinci kaptanı volkan demirel çıkıp "aykut hoca'nın sistemiyle şampiyon olduk" diyerek ersun yanal'ı küçümserken sen çıkıp ersun yanal'a adamın ayağını kaydıran adamları veremezsin. verirsen de kendileri için takımı böyle rezil ederler.

  2-2019 kışıyla beraber transfer politikası. bugüne kadar gördüğüm en kakafoni takımları kurdu fenerbahçe. ersun yanal ilk geldiğinde comolli'yle anlaşamadı, biri zajc getirdi, diğeri tolgay arslan getirtti. buna ek olarak 2019 yazında isla ve hasan ali haricinde tüm savunma dağılmışken savunma takviyesi yapılmadı, sol beke dirar geçti, sağ bekte isla sakatlandığında çaresiz kaldık. zanka-rami temalı bir savunma kurgulandı ama dediğim gibi kakafoni olunca bu ikili 45 dakika oynadı, peşine rami gitti, zanka kesildi falan. 2020 kışına değinmek bile istemiyorum, bir kiralık transferi 15 günde bitirebildiler. ama esas bomba bu yaz patladı. kakafoninin dozunu artırırcasına hiçbir şekilde fenerbahçe düzeyinde olmayan veya artık pilleri bitmiş adamlar dolduruldu, bir kısmı da rakip takımlara nispet uğruna dolduruldu. o kadar transfer yapıldı, faydalı transfer sayısı 3 ya da 4'tür (thiam, pelkas, nazım). ve daha irfan can kahveci kazığıyla mesut özil transferlerine gelmedik bile.

  3-kutuplaştırma politikası. ali koç'a göre "fenerbahçe büyüktü ve hiçbir şekilde kısır çekişmelere dahil olmayacaktı" ama ne hikmetse her hafta yeni düşmanımız var. bein sports, federasyon, mhk, galatasaray, fatih terim, hande sümertaş, güntekin onay, max kruse, düşmanlar bitmek bilmiyor. bu "düşmanlar"ın davranışları cidden saçma olabilir (güntekin onay-ademi yorumu) ama sen fenerbahçe'sin. senin bu adamlara (şayet düşmanınsa) pabuç bırakmaman lazım. sahada kazanırsın, onlar da öylece kalır. bu kadar kutuplaştırma taraftarı da tüketiyor, aziz yıldırım gibi "quaresma'yı bana getirdiler" deyip mahkemede sturm graz-galatasaray maçı izleten adam bile sebepsiz bu diyaloglara girmezdi, en azından bir temel atardı (meireles kırmızısı, yanlış verilen penaltı vs) girse de bunu mahmut uslu gibi bir el aracılığıyla yapardı. sende o da yok, durduk yere arda turan'a verilen ceza için "az bile" diyorsun, kendini yıpratıyorsun.

  4-basiretsiz adamlara mühim görevler verilmesi ki en fecisi de bu. fenerbahçe futbolundan sorumlu kişiler.

  sportif direktör: emre belözoğlu. saha dışı tecrübesi 0.
  teknik direktör: erol bulut. tecrübesi 2 yıl malatyaspor, 1 yıl alanyaspor. alanyaspor'u ligde 5.sıraya taşıdığı için başarılı olduğu söylense de kendisinden 1 sezon önce sergen yalçın bunu zaten başaracaktı, josef sural'ın trafik kazasında hayatını kaybetmesinden sonra alanya için lig bitti ve öyle 9.sıraya düştüler.
  yardımcı antrenör: volkan demirel. tecrübesi 0.
  yardımcı antrenör: mehmet aurelio. tecrübesi 3 aylık çorumspor hocalığı.
  yardımcı antrenör: mehmet yozgatlı. tecrübesi 1 yıl karaköprü belediye hocalığı, 4 ay uşakspor hocalığı.
  takım koordinatörü: selçuk şahin. tecrübesi 0.

  ekibe bak. ali koç'un herhangi bir şirketine böyle bir ekip iş yapmak için başvursun, ya gülmekten ölür ya da güvenliğe haber verir. ama adam koca fenerbahçe'yi bu ekibe emanet etmekten gocunmuyor. hatta onu geçtim, dalga geçilen müjdat yetkiner'li, kemalettin şentürk'lü scout ekibinden ne farkı var şu ekibin? o adamların daha genç halini getirmek niye? sorsan profesyonellikti, kendine yetebilmeydi, oyuncu gözlemlemeydi. selçuk şahin gibi 12 sezon bu takımda oynadıktan sonra sözleşme yenilendiğinde göbek atılan adamın burada işi ne? ne eğitimi var bu adamın? habire laf attığın fatih terim ilk defa galatasaray hocası olduğunda 8 yıllık tecrübesi vardı, 3 ayrı takım çalıştırıp piontek'in yanında yardımcılık yapmıştı ve avrupa şampiyonası'nda boy göstermişti. bu teknik ekipte kimin öyle bir vasfı var? ne eğitimleri var? neye göre değerlendirdin? kısacası şu, arçelik'te 2 yıllık tecrübesi olan birini fabrikanın başına geçirir misin? geçirmeyeceğini biliyoruz, iyi ama o zaman bunu neden fenerbahçe'de yapıyorsun?

  5-en kötüsü de bu. ne diyorsa ya tersi oluyor ya da tersini yapıyor.

  -621 milyon euro borcumuz var, transfer beklemeyin dedi. 6 ay sonra tolgay arslan'a, ona buna paraları söküldü.
  -hocamıza güveniyoruz, ayağı kaydırıldı, arkasındayız dedi. 19 gün sonra cocu kovuldu.
  -ersun yanal gündemimizde yok dedi, bunu dedikten 2 ay sonra (siz benim vizyonumu anlamamışsınız'dan 6 ay sonra) ersun yanal hoca oldu.
  -yardımcı hocaya dayılanan, atar gider yapan volkan demirel'i kadrodışı bıraktı. ayağını kaydırdığı hoca geldikten 2 hafta sonra özür diletip kadroya dahil ettirdi.
  -kısır çekişmelere dahil olmayacağız dedi, olmadığımız kısır çekişme yok.
  -comolli ile uzun süredir çalışıyorum, güveniyorum dedi. comolli çıktı, twitter'dan falette transferini kendisine yıktı, 4 gün sonra istifa etti.
  -gençlere yatırım yapacağız dedi, altyapı dedi. altyapıdan 2.5 senede çıkan topçu sayısı 0.
  -ömer faruk diye bir çocuk keşfettik, geleceğimiz dedi. çocuk profesyonel sözleşmeye imza atmadan fenerbahçe'yi terk etti.
  -kurumsallaşmadan bahsetti, takımın geldiği nokta "alo x ben emre abin".
  -obradovic'in sözleşmesi biterken çıktı, "görüşmemiz çok iyi geçti, kalacağına inancım tam" dedi, obradovic 5 gün sonra ayrıldığını sırbistan'dan bildirdi.
  -"bir oyuncuya fenerbahçe talip olursa o oyuncu çubuklu formayı giyer" diye bir şey çıkarttı, takım ihtiyacı olmadığı halde herkese sulanan bir takım oldu.
  -kadın voleybol takımına zoran terzic'i getirdi, adam komisyoncunun hası çıktı. ödüllendirir gibi 1 ay önce 3 yıllık sözleşme verildi.
  -sözleşmesini fesheden max kruse için hayatının pokerini oynadı dedi. 4 ay sonra fenerbahçe'nin max kruse ile sulh olduğu açıklandı. kendisine ödenen paranın 7.5 milyon euro olduğu iddia ediliyor. (pokere bak, kruse union berlin antrenmanında daha fazla risk alıyordur şundan)*
  -galatasaray'a yenildikten sonra taraftarın üzerine atladı.
  -taraftarından dilenen ilk takım olduk, hala da dilenmeye devam ediyoruz.
  -@byfanathic hatırlattı: şeffaflık dedi, fenerbahçe'in kime kaç para ödediğini, ne kadar maaş ödediğini kimse bilmiyor.

  geldiğimiz nokta bu. neydi, "başımızı dik tutan bir fenerbahçe"ydi. başımızı dik tutan, gururla tutacağımız fenerbahçe bu.

  çokça savundum ama artık yeter. bu seneki şaklabanlıklar yüzünden takımımdan soğudum resmen. basketbol şubesinde yaptıklarını yapmak çok mu zor? spahija ve pianigiani getirtip obradovic'in gelmesine önayak olan adamın yönetim modeline bak. utanç verici. porto-shakhtar modeliydi, takımın geldiği nokta şaklabanlık ötesi. bu kadar kötü yöneticilikle de bir yere kadar büyük başkan. kendi şirketinde yapmayacağın, yapanı evine göndereceğin şeyleri fenerbahçe'de denedin, sonuç bu. başarısında falan değilim, her sene 11.olsaydık da dediklerini yapsaydın. maçlar kaybedilebilir, kupalar kaybedilebilir, oyuncular gidebilir. ama sen vaat ettiklerinin hep aksini yaptın. sana güvenen kitleye verdiğin sözleri terk ettin. geldiğimiz noktada 7 sene önce arka dörtlü olarak ünlenen ve ondan 1 sene sonra terraneo isimli zat diyerek küçümsediğin adamın kapı dışarı ettiği çetenin hakim olduğu bir takımımız var. al, başına çal.

  edit: mesaj kutum patladı resmen. yapıcı mesajlar gönderen ve makul şekilde konuştuğumuz herkese teşekkürler. mesajına dönmeyi atladığım birisi varsa affola. uzun zamandır üç büyükleri ilgilendiren bir konuda bu kadar mantıklı tartışmalar yapmamıştım, cidden insanlar fenerbahçe'den yorulmuş ve sıkılmış. üzücü bir durum.

 • jelko obradoviç

  ön edit: bu yazıyı 1 haftadır bekletiyorum, emindim böyle olacağına. boşu boşuna oyaladı bizi.

  ayrılığı ile bombayı fenerbahçe yönetiminin kucağına bırakan koç. ve kimse kusura bakmasın fenerbahçe taraftarının kendisini affetmemesi gerekir.

  sözleşmesinin bu sene biteceği belliyken fenerbahçe'nin elini kolunu bağladı. de colo'nun, vesely'nin, datome'nin ve sloukas'ın 2022'ye kadar sözleşmesi var ve yaklaşık 10 milyon dolar ediyor aldıkları para toplamı. sezon başından beri takımın hiçbir sıkıntısını çözmedi, takım bütün seneyi çift başlılıkla geçirdi. bakın çözemedi demiyorum, çözmedi. tek yapması gereken sloukas'a yeter demekti ama onun yerine de colo'nun önünü kesti, ocaktan beri de colo'nun 30 dakika üzerine çıktığı maç sayısı 2 (11 maçta). vesely fiziksel anlamda defo doluyken 3 yıllık sözleşme ile durumu kilitledi, datome 2017'den beri vasat takılıyorken ve 32 olmuşken onu da kallavi bir kontratla tuttu. tamam, türkçe öğreniyor, entelektüel falan ama performansı 2 senedir yetersiz olan, dizleri eskisi gibi olmayan 32 yaşında bir oyuncuya 3 yıllık kontrat verilmez.

  bu sezon başında berbat transferler yaptı. şutör guduric yerine westermann, şutör uzun ve takımın en iyi ribaundçusu melli yerine sırtı dönük oyundan başka bir şey bilmeyen williams'ı getirdi ve kendi kurduğu sistemi bozdu. üstüne üstlük 8 ay kaçıran lauvergne'in nasıl döneceği belirsizken ve vesely sakatken bir tane bile oyuncu takviyesi yapmadı. stimac demeyin, stimac'ın gideceği aldığı 3 aylık kontrattan belliydi. kenneth faried, chris singleton gibi bir takviye ile takım çok daha iyiye gidebilecekken hiçbir şekilde sistemine uymayan stimac'ı geçici kontratla aldı.

  ve en önemlisi obradovic istemiyor. çok belli bu. geçen seneye kadar modern basketbol oynayan takım ne hikmetse salak salak sırtı dönük oyun zorlayan, yardımlaşmayan bir takım oldu. herhangi bir mağlubiyette "bugün istemeliydik, daha iyi olacağız" diyen adam şubattan beri "yorulduk, bir isteksizlik var niyeyse" diye ağız değiştirdi. takım modern olan hiçbir şeyi yapmıyor, ligin en demode oyununu oynuyor ve takım ruhu yok. normal sezonda 8. falan olduysa tek sebebi kadro kalitesidir. oyuncular uyumsuz da olsa çoğu euroleague ortalamasının üstünde isimler. daha kaliteli olup takım ruhun olunca hoca beceremese bile barcelona gibi oynuyorsun, her maçı ite kaka alıyorsun, bu senaryoda da bir sürünüp bir coşuyorsun işte.

  bu noktaya bir anda gelinmedi. bu noktaya 39 sayı atarak maç alan oyuncunun önünün kesilmesiyle, 2 şampiyonluğa mal olup 3 ribaund anca çeken dizleri pert bir pivota 3 yıllık kontrat verilmesiyle, avrupa'da hiçbir takımın direksiyonu emanet etmeyeceği pısırık bir gardın uydurmasyon nba tehdidi ile 3 yıllık kontrat verilmesiyle, abuk abuk transferlerle, ekim-mart arasında takımın oturmamasıyla gelindi. şayet obradovic bunları ayrılma uğruna bilerek yaptıysa ikiyüzlüdür ve sözleşme hak etmemiştir. yok, obradovic'in basketbol konusundaki görüşü hakikaten tarihe gömülü oyuncuların başarı getirebileceğine evrildiyse de çağdışılıktan dolayı sözleşme hak etmemiştir. böyle eski kafalı bir antrenör takıma hiçbir şey katamaz, pesic'li barcelona'da bütün sene gördük. muhtemelen pesic'in yerine barcelona'ya gidecek. orada tomic'i ilk 5'e çekip mirotic'i 30 dakika oynatmazsa, higgins varken hanga üzerinden hücum planlarsa, topu calathes yerine heurtel'e emanet ederse ancak samimiyetine inanabilirim. yoksa hiç canınızı sıkmayın, obradovic fenerbahçe'de zora zor kalmış demektir. zora zor kalıp takımını bilerek sabote edecek hoca da eksik olsun. ister phil jackson olsun, ister zeljko obradovic, ister gregg popovich, bir takım böyle bir rezilliği kaldıramaz.

  kendisine üst üste 5 final four, üst üste 3 final ve 1 şampiyonluk için teşekkür ederim. ama böyle ayrılık olmaz. bu resmen takımı dinamitlemek. fenerbahçe o kontratlardan kurtulana kadar tehdit olamayacak. (ondan sonra da ekonomi fişi çekecek zaten) ve bu esnada da obradovic ve barcelona şampiyonluğa yürüyecek. cidden kalleşçe bir hareket. panathinaikos'a, real madrid'e yapamadığını fenerbahçe'ye yapması da kendisi için ayrıca utanç olmalıdır. her şey kupa değil, her şey şampiyonluk değil. jerry sloan'ın utah'ta bıraktığı miras ortada. fenerbahçe gerek seyircisiyle, gerek iki yönetimiyle obradovic'e gereken desteği ziyadesiyle verdi. eğer istemiyorduysa 2019 haziranında "benden bu kadar" diyebilmeliydi. hem fenerbahçe'nin yeniden yapılanma fırsatı olurdu, hem obradovic hatırasını lekelemezdi. ama böyle olunca fenerbahçe önümüzdeki 2 sezonu daha başlamadan yitirdi, herhangi bir koçun şu oyuncu grubu ile yapabilecekleri çok sınırlı. adamlar birbirini sevmiyor lan, daha ötesi var mı? de colo uzatmada üçlük atar sloukas üzülür, perde ister vesely gelmez, pas ister kalinic'le datome sallamaz. takımda şu bölünmenin önünü alabilecek tek koç obradovic'ken hiçbir şey yapmaması kabul edilemez. hiçbir şey yapmayarak fenerbahçe'nin kendisine herhangi bir şekilde tehdit olma olasılığını yok etti, gerçekten alçakça. umarım barcelona'da başarısız olur. kendisi takımını baltalayacak kadar niyeti bozmuşsa boşa iyi niyet beklemesin kimse. umarım finale kadar herkesi ezerek ilerler,maç dahi kaybetmez ve finali son topta kaybeder.

  lebron james 2011'de aynısını yaşadı, 2021'de senin de aynısını yaşaman dileğiyle koç.