ropeless6
profili

 • üç ayda 2 bin lirasını 3 milyon lira yapan çocuk

  şu an para bolluğu nedeniyle güçlü bir boğa piyasası var. paralar kriptolara kaydı. iyi zamanda yakalamış. ama bu kriptolar aynı şekilde çok can alacak. bunu unutmayın. can kolay iş. bu işin asıl zararı, motivasyonu sikip atması olacak. herkes kolay para var zannediyor, ama bu sürdürülebilir değil. bitecek bu iş. ama şu anki gençlerin 5-7 bin için çalışma hevesi de kalmayacak. çok anlamsız gelecek bu paralar. bu, bunalım getirecek.

  bu çocuğa gelince.. çok iyi. ama ben en iyi finansal okur yazarlardan biriysem, bu çocuk 2 yıl sonra aç kalacak. benim 20 milyona sahip olsam da almayı düşünmeyeceğim aracı (araçları) tek tek almış, değiştirmiş. o işler öyle değil. tek bir 3 milyonun olunca zengin olmuyorsun. her yıl yattığın yerden garanti bir 3 milyon gelince biraz zengin olmuş sayılıyorsun ve bir standart yaratıyorsun. arada fark var. o aradaki farkın bedelini ise çok kişi ödüyor.

  edit: arkadaşlar, güzel yorumlarınız ve beğeniniz için teşekkürler. benzer şekilde düşünen birçok kişi olmasına sevindim. gelen yorumlar üzerine bir açıklama yapma gereği hissettim. bahsi geçen çocuğun yalan söylediğini ve kasıtlı olarak bu hikayeyi yaydığını belirten arkadaşlar var. bu elbette mümkün olabilir. bu entry'i yazarken sadece hikayede geçen kişileri referans almadım. hatta açıp ikinciye bakmadım. örneğine birçok yerde rastlanabilecek genel bir durum üzerine yazdım, çünkü birçok benzer hikaye var ve yazdıklarım geneli için geçerli.

  diğer yandan, bu kişiler özelinde olmadan başka bir duruma açıklık getireyim. son zamanlarda fiyatı artan coinlerin hiçbirinin bu oranda artmadığı, bu karın yapılamayacağı söylenmiş. eğer 1 veya 2 coin bazında bakıyorsanız doğru. ancak bileşik getirinin etkisini göz ardı ediyorsunuz. son zamanlarda sayısız coinin fiyatı 1'e 10 veya 20 oranında katladı. zaten şaka gibi bir piyasa, o konunun başka bir boyutu ve nihayetinde mutlu ettiği insanların çok daha fazlası kadar mutsuz insan yaratacak; sonunu izleyin ve görün. istisnası yok. çünkü bu bir zero-sum game; sıfır toplamlı oyun. burada yaratılan ekstra bir kazanç yok. nihayetinde birinin astronomik kazancı, birçok kişinin astronomik kaybı olacak. birçoğu kazandığını geri verirken, diğerleri (özellikle balina dedikleriniz) yüksek fiyatlardan, değerleri yüksek rakamlara denk gelen coinleri birçok kişiye satacak ve milyonlarca mağdur yaratacaklar. bana göre sazan, size göre mağdur. ama tabii, o ana kadar bu piyasanın nasıl bir şaka olduğunu bilenler alacaklarını alacak ve dışarı çekecek. sadece göze alabileceği kadar bir miktarı içeride tutacak.

  sermayeyi, bileşik olarak astronomik seviyede katlama olayına şöyle değineyim; bir coinden kısa sürede 1'e 5 alır ve diğerine geçer. diğerinden 1'e 8 alır. toplamda 1'e 40 yaptı. o arada 1'e 20 veya 30 yapan son dönemin popüler coinlerinden birini yakalarsa toplamda 1'e 1200 oranında parayı katlamış olur. 2000 lirası 2,4 milyon olur. 1'e 1200 yapması için tek bir coinin o kadar gitmesine gerek yok; manyak gibi her gün 1'e 10 veya 20 yapan coinlerden 3-5 tane yakalaması yeterli.

  ama siz yine de bu şanslıların yanında ciddi anlamda para yatırıp da hayatını kaybedeceklerin varlığını unutmayın. bu yaşam ve ölüm gibidir. ikisi de var olabilmek için diğerine ihtiyaç duyar. bu piyasada adamı önce yer, sonra pişirirler.

 • efendimiz de 9 yaşındaki kızla evlenmişti

  uzun zamandır bu gerçeği dile getiren gerçek bir müslüman görmemiştim. dile getirmesine çok sevindim.

  siz de bakın ve dininizi öğrenin. öğrenmekten zarar gelmez.

  edit: herkes, yaşar nuri öztürk şöyle böyle diyordu diyerek o yaşın aslında 18-19 olduğunu iddia etmeye çalışmış da, bir açılın. yaşar nuri her daim malum şeyi olduğundan daha modern, makul göstermeye çalışmıştır. kendi meallerinde nisa 34'te geçen "söz dinlemeyen kadınlarınıza önce öğüt verin, sonra yataklarında yalnız bırakın ve hala daha dinlemezlerse dövün" ifadelerinden sırf dini ılımlı, modern ve makul göstermek için "dövün" ifadesini silip çıkaran bir adamdır, kitabında özellikle ayeti bulup okudum. gözlerimle gördüm. yani ayetin kendisinde dövün var, bizim yaşar nuri çıkarıyor onu. saklıyor. işte bizim dinle olan asıl sorunumuz da bu. radikal bir şeyi makul ve modern göstermek için doğruyu saptırmak. sonra bunlara inanan aklı başında ve modern insanlar çıkıyor ortaya, "bizim dinimiz en güzeli, dövmek yok, onlar yalan, yaşar hoca şöyle diyor" diyor. e var ama. var ve uygulanıyor. tıpkı 9 yaşın uygulanması gibi. bunu saklamaya çalışanlar asıl tehlikeli olanlardır. o nedenle ben kendi dini hakkında onaylamasam da gerçekleri söyleyen adamları severim.

 • chp'li kaftancıoğlu'nun eşi domuz yiyor iddiası

  pislik ışid zihniyetinin her yeri sardığını gösteren iddiadır.

  ulan it, yiyorsa kendi parasıyla yiyor, çalıntı parayla yemiyor. sen önce kendi cephenin çalıntı paraları yeme icraatlarından bahset.

 • chp'li kaftancıoğlu'nun eşi domuz yiyor iddiası

  pislik ışid zihniyetinin her yeri sardığını gösteren iddiadır.

  ulan it, yiyorsa kendi parasıyla yiyor, çalıntı parayla yemiyor. sen önce kendi cephenin çalıntı paraları yeme icraatlarından bahset.

 • metrodan inenleri beklemeden binmeye çalışmak

  bazen yapiyorlar. ınenleri beklemeden ahir hayvani gibi biniyorlar. ben zaten millete kilim. boyle bir seyle karsilasirsam, "lutfen izin verir misiniz inelim" demiyorum. karsimda kimse yokmuscasina kapidan dumduz millete carparak geciyorum. buradaki asil nokta "hicbir sey demeden" ve "karsinda kimse yokmuscasina" devam etmek. bir gun yine aynisini yaptim.. binmeye calisanlardan bir tanesi "hayvansin hayvan" diye arkamdan bagirdi. cok keyif aldim.

  elbette hayvanim.

 • süper bilinçli insan cümlesi bırak

  "gemi limanda güvendedir, ama gemiler limanda beklemeleri için yapılmaz."