debe başlıkları

buzdolabinda kalmis yarim limon3
profili

 • vedat milor'un doblo'nun ne olduğunu bilmemesi

  açmadım ama vedat milor haklıdır.

 • 1 litre sütün 4 lira olması

  şaka maka 2018'de gerçekleşmiş olay. geçen sene 3 liranın üstüne çıkan süte pahalı deyip almıyorken artık 4 liralık süt aldığım oluyor. hatta eğer a101, bimi şok veya migros'un firmalara kendi ürettirdiği sütlerden değil de; piyasadaki diğer markalardan alacaksanız en az 3,5.

  süt gibi temel bir şeyin bu kadar pahalanması çok korkunç umarım en kısa sürede fiyatı düşer. süt sadece içilmiyor bir çok şey için kullanılıyor. güvenmediğin sütü de alamazsın çünkü çok ucuz markalarda süt mü içiyoruz süt tozu mu belli değil. hadi diyelim dışarıdan bir şeyler almamaya çalıştın, kendin yapsan yine pahalıya geliyor. bu insanlar ne yiyip ne içecek?

  hatta direkt migros sanal marketten baktım, bir kere sütle ilgili yazınca kardeş siz ne içiyorsunuz ya 2-2,5 lira diye mesaj geldi. geçen sene evet o civardı ama bu sene değil.

  piyasadaki firmaların fiyatları şöyle:

  yörsan 3,95
  torku 3,45
  içim 3,5
  pınar 3,99
  sek 3,95 (bizim markette 4,10'du mesela)
  pınar organik süt 5,99 (organik olmayanda ne içiyoruz acaba?)

  edit: sadece fiyatını güncel olarak takip edebildiğim için ve herkesin kolayca ulaşabileceği bir ürün olduğu için burada marketlerdeki pastörize sütleri baz alarak fiyatları karşılaştırdım. markette de üreticide de pahalandığı için pahalanıyor zaten en nihayetinde. et gibi yumurta gibi bir şey bu. fiyatı, peyniri, yoğurdu, tereyağını her şeyi etkiliyor.

  ben de kendi ürettiğimiz süte ekstra para vermeden içiyorum ya da çiğ süt fiyatları da haliyle marka sütlerden ucuz tabii ama sorun sütün pahalanmış olması. neredeyse lüks, 1 lt coca cola bile 3,10 lira, kutu süt 4.

  edit 2: @tzantali 'nin verdiği bilgiyi de paylaşayım:

  1994:

  1 lt coca cola ;35.000,00 tl.
  1/2 cam şişe pastörize süt ;7.000,00 tl
  üreticiden alınan çiğ süt fiyatı; 3.500,00- 3.800,00 tl/kg aralığında olması.

  2017 :

  1 lt coca cola 2,75 tl
  1/2 cam şişe pastörize süt; 2,10 tl
  üreticiden alınan çiğ süt fiyatı; 1,40-1,60 tl/kg

  "kola mı ucuzladı? süt mü yükseldi?"

 • mesajınız var yeşili

  ilk mesajda normal konuşuyorsunuz. herhangi bir amacınız yok. üçüncü mesajda "yaşın kaç, adın ne, nerede oturuyorsun, buluşalım mı" diye evriliyor. istisnasız sonunda da şu var ":)"

  sözlük değil endüstri meslek lisesi. bu kadar mı boşluktasınız ben anlamıyorum ki.