debe başlıkları

whysoweird4
profili

 • sözlükçülerin sigara geçmişleri

  10 yaşındayken bir tane denemek istememle başlayan ve aynı gün biten geçmiştir. istediğim kişi de babam.
  verdi, rahat biriydi, çok fazla kısıtlamaz, yasaklar koymazdı. en doğrusu bence de. neyse, içime çektim ve genetik mi acaba inanın hiç öksürmedim, hiç zorlanmadım, kırk yıllık içici gibiydim, adam şok oldu. yeter deyip geri aldı. ama bu kadarmış zaten hevesim, o an orada başladı ve bitti. bir daha asla içmek istemedim.

 • kahvaltıyı evde yapalım diyen kadın modeli

  katıldığım kadındır. şöyle ki, dışarıda kahvaltı, mekanın en güzel yerine oturabildiğin zaman güzel oluyor. manzaralı bir yeri ise haftasonu boş bulmak çok zor. bunun için çok erken veya çok geç gitmek gerekiyor. bu da kısıtlıyor beni, istediğim saatte kahvaltı yapamıyorum, bu bir.

  bir yere oturdun diyelim, bir süre sonra ayakta bekleyenler oluyor, kalabalıklaşıyor, yiyip gidelim moduna giriyorsun, sen girmesen garsonlar sokuyor.
  o kadar çok kahvaltı yapıyorum ki dışarıda, bir süre sonra her yer aynı. çeşitler ne kadar fazla olsa da, açık büfe de olsa, senin yediğin şeyler belli. gerisi boş yere alınmış gibi kalıyor masada.

  yani demem o ki, evde, istediğin saatte kalktığın, rahat koltuklarında, bir şeyler dinleyerek veya izleyerek, sadece sevdiğin kahvaltılıklarla yapılanı en güzeli. istersen akşama kadar otur, pijamalarınla otur, ayağını uzat, amuda kalk.

 • kişinin olgunlaştığını anladığı an

  sevdiklerini kaybettiğinde. ister bir yabancı, isterse ailen; isterse tek bir kişi olsun ya da koca bir hane, sevdiğin kimse, kimlerse tamamen gittiklerinde olgunlaşırsın. olgunlaşmak zorunda kalırsın, hiç anlamazsın bile nasıl olmuş. her işine tek başına koşarsın, tek başına mücadele edersin.

  küçük yaşta çalışmaya başlarsın, ya bir işe girersin ya da derse verirsin kendini, koşup oynamak aklına gelmez, herkes ne kadar akıllı bir çocuk der, saçını okşar. sınav çıkışlarında bekleyenin olmaz, çocuklarını bekleyen ailelerin arasından başını eğip geçer, tek başına dönersin evine. yüksek not aldığında senden çok sevinen, gururlanan biri olmaz, hatta istemezler pek.

  hata yaptığında kızan da yoktur. buna rağmen pek yapmazsın, ne kadar uslu derler. ne kadar düzgün bir çocuk. ergenliğini bile yaşamıyor. kime atar yapacak ki?kendi çocuklarına örnek gösterirler.

  kendi mezuniyetine gitmezsin. böyle şeyleri sevmem dersin, olur mu hayatta bir defa derler. saçma dersin, gidemezsin, gidince tek olduğun anlaşılacaktır.

  düştüğünde kaldıracak, başardığında sırtını sıvazlayacak, sıkıştığında koşup gelecek kimse olmadığını bildiğin zaman, ne düşersin ne de önemsersin. zorda kalmamak için dümdüz yaşarsın, olgun biri gibi, sorumlu bir şekilde. duygusuz bir şekilde. hata yapma lüksün yoktur. gereğinden fazla gülmezsin, çok eğlenmezsin, pek mutlu da olmazsın.

  eksikliklerini söylerler, yok olanları. sana üzüldüklerini, iyi bir söylediklerini düşünerek. sen sessizce dinlersin, olgunsun ya, kabul etmişsindir canım bunları. kabul etsen dahi başkasından duymanın ne demek olduğunu bilmezler. büyüdükçe kin tutarsın bunlara, sessizliğin yerini karşı saldırıya bırakır, sevilmezsin. bu defa da kendini beğenmiş derler. bilmezler ki, canlarını sıkmış olman, övgülerine layık olmaman çok hoşuna gider.

  hep olgun dediler bana, tam ne zaman olgunlaştım, hatırlamıyorum. öyle olmayı hiç sevmediğimi ise tam tersi, hiç unutmuyorum.

 • çınarcık'ta 6 yaşında kıza tecavüz

  hapishanede "bana bir şey yaparlar mı" diye soran bir yer israfı tarafından gerçekleştirilen üzücü olay. yapmazlarsa adam değiller.