frankenstrat3
profili

 • ikinci el otomobil piyasası

  gün itibariyle favorilerdeki ilanların birer birer fiyat düşürmeye başladığı piyasa :) bu araçların da favoriye eklediğimden beri 12 taneden 1 tanesi falan satıldı öyle söyleyeyim.

  şimdi yavaştan "ulan fiyatlar iyice düşmeden elden çıkaralım" moduna geçildi. ama daha yeni başlıyor düşmeye devam edecek.

  sıfır araç fiyatları arttıkça ikinci el piyasasının artması çok normal. buna kimse itiraz etmez, hele bu ekonomide. ama bu şekilde artması normal değil. her zaman olduğu gibi şimdi de piyasa yavaştan dengesini bulacak. 3 yıllık araçlar sıfır fiyatından satılıyor, yapmayın gözünüzü seveyim al-satçılardan başka kim alır :)

  edit: çok negatif tepki aldığım için şunu yazma gereği hissettim: arkadaşlar ben sadece somut verileri ve gözlemlerimi yazdım. yanlış olan ne onu anlamadım? x tane ilanı favorilere ekledim y tanesi satıldı z tanesinin fiyatı düştü diyorum. çok basit şekilde bu verilerden gözlemlediğim de hiçbir aracın satılmadığı. burada ne yanlış olabilir? bu yazdığıma söylenebilecek tek şey "hayır sen yalan söylüyorsun" olabilir. öyle düşünüyorsanız da aynı şeyi kendiniz deneyip gözlemleyin. kalkıp da bana "hehe salak bu ya neyin fiyatı düştü ki türkiye'de" gibi 50 iqlu muhatap alınmayacak yorumlar yapmayın. değerinin artmasıyla fiyatın artması aynı şey değil. ona bakarsan şu an 10 yıllık 120000 tl olan aracın 10 yıl önce sıfır fiyatı 38bin tlydi. ha sen 10 yıl sonra o aracın "fiyatının" değil de "değerinin" arttığını düşünüyorsan sana hayatında başarılar diliyorum.

 • game of thrones

  orada donald trump olsa sağlam bir duvar yaptırıp parasını da ak gezenlere ödettirirdi.

 • kvk'nın bir telefon kapağı için 652 tl istemesi

  edit 2: bu konuda birkaç mesaj aldım direk başa yazayım. evet arkadaşlar telefon sony türkiye yani sony eurasia garantili. kvk ve teleservice bakıyor sony garantili ürünlere.

  merhaba arkadaşlar, sözlükte yazardan çok okurum, böyle bir başlık açmak bana da nasipmiş, çok hızlı bir şekilde, hiçbir şeyi atlamadan anlatacağım.

  özet: kvk bakırköy'ün bir telefon kapağı için 652 tl istemesi, sony türkiye'nin kendi telefonu için hiçbir şey yapmaması.

  19 temmuz'da sony xperia z5 premium telefonunu aldım, yaklaşık 1 aya yakındır da kullanıyorum. dün telefonu yanlışlıkla düşürdüm ve arka kapağı kırıldı, telefonda hiçbir sorun yok her şeyi düzgün çalışıyor. işte olduğum için telefonu kardeşime verdim ve kvk'ya gönderdim. beni aradı "abi ortalama 150 tl civarı tutacakmış kabul ediyor musun" diye sordu, ben de içimden dedim vay arkadaş bir kapağa 150 tl vereceğiz neyse kırmaya kırdık bari garantiden çıkmasın dedim ve "eğer 150 tl'yi geçerse bana sorsunlar yapmak için" diye söylettim.

  buraya kadar sorun yok, macera şimdi başlıyor.

  telefonuma mesaj geldi ve 652 tl tuttuğunu onay verip vermediğimi öğrenmek istedikleri yazıyordu. dedim herhalde 152 yazacaklardı yanlış yazdılar direk kardeşimi aradım ve gitmesini söyledim. çocuğa dedikleri aynen şu, ben de o anda telefondan konuşmaları dinliyorum.

  müşteri hiz. : arka kapak kırılmış, ama arka kapak değiştirilirse ön tarafın da değişmesi gerekiyor.

  kardeşim : e ama hanımefendi ön tarafında ekranında veya herhangi bir yerinde hiçbir şey toz bile yok, zaten ekranın üzerinde kocaman ekstra cam takılı onun neden değişmesi gerekiyor?

  ardından çalışanın geçiştirmeye yönelik cevaplarını vs. vs. duyduğum anda kapattım, sonrasında kardeşim anlattı bir ton bahane uydurdular diye. bir umutla sony türkiye'yi aradım konuşmayı kendim yaptığım için aynen aktarıyorum:

  ben: merhaba
  müşteri hizmetlerinden c. hanım: merhaba telefon numaranız isminiz vs. vs.
  ...
  -ben: sabah da aradığımda siz çıkmıştınız telefonumun arka kapağının kırıldığını söylemiştim kvk'ya götürmemi söylemiştiniz.
  -m.h.: evet hatırladım, buyrun.
  -ben: (yukarıda anlattığım şeyleri hanımefendiye de anlattım.)
  -m.h: imei numarasını alabilir miyim?
  -ben: tabi, ...
  -m.h: evet 652 tl gözüküyor, ekstra bir bilgi göremiyorum.
  -ben: hayır bana deseler ki işte kamerası da değişecek o da zarar görmüş (ki görmedi) o da değişecek tamam derim, ön camı neden değişiyor?
  -m.h: bir dakika bekletebilir miyim?
  ....
  -m.h: telefonun dışı zarar görünce içi de görebiliyormuş.
  -ben: e ama görmemiş bir şey yok?
  -m.h: yani....bir bilgi de göremiyorum ama.... bizim yapabileceğimiz bir şey yok maalesef karışamıyoruz.
  -ben: e telefon sony?
  -m.h: ama yetkili servis orası.
  -ben: tamamdır teşekkür ederim çok memnun kaldım sony'den.

  olay bu arkadaşlar. sony telefon almadan önce şunu bilin ki, sony hiçbir şekilde ne sizin ne de telefonunuzun arkasında durmuyor. en yakın zamanda kendim kvk'ya gidip detaylı rapor isteyeceğim neden böyle olması gerektiğine dair ve onunla mahkemeye gideceğim.

  edit 1: buyrun raporun resmi: http://i.hizliresim.com/gx444z.jpg

  edit 3: arkadaşlar ben bunu eminönünde de gidip yaptırırım. olay telefonun garanti kapsamından çıkacak olması eğer onların dediğini yapmazsam. mahkum etme stratejisi

  edit 4: arkadaşımız da sony türkiye mağduru. (bkz: #62357222)