debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. doğaya bırakılan sincabı ışık hızıyla kapan kedi

  doğa, cici bir sincap ve pis kedi.
  (bkz: üzülmek için gerekli malzemeler)

  kuşum aklıma geldi.

  çocukluğum, köyde yaşarken bir kış ayı... babam minik bi serçecik getirmişti. yolda bulduğunu, kurda kuşa yem olmasın diye bana getirdiğini söylemişti. mutluydum onu ilk gördüğümde; uçamayan kimsesiz bir kuş sonuçta, ben de çocuğum. bir halleyin verdiğin mutluluğun çok fazlasıydı, hala aklımda. sobanın yanında ısındık serçeyle, üşümüş cik cik ötüyor. annem gülüyor halime, kuşla olan muhabbetime sanki oyuncak araba almış babam.

  akşam yatma vaktine kadar oynadım kuşumla, tabi köyde kafes falan yok. tahtadan falan yapmak için de ortam yok kar kış her yer. ben "nolcak ki beraber yatarız" diyorum annem babam biliyor tabi kuşu ezeceğimi. evimizin camları 2 katlıydı. en son ikna olup kuşu camın arasına koyduk ama benim yatağımın yanındaki camın tabi. benim kuşum çünkü. sabaha kadar camı gagalamıştı. uyuyamamıştım ama mutluydum.

  kuşa 2, 3 ay boyu öylece baktım. tahtadan kafes yaptık. üst tarafına tel örgü hehe. babam yem veriyordu, her sabah ben kendi yiyeceklerimi halleyimi falan veriyordum yemiyordu. köydeki tavuklara verdiğimiz buğdaylarla falan baharı getirmiştik. bayağı da gelişmişti yavrucum.

  baharda bir gün babam artık salıverelim dedi. 1 hafta küstüm babama, bırakmam serçemi diye. annem de biraz beni ve kuşumu savundu ama en sonunda ikna oldum. serçe de özgür olmalıydı. benim gibi dostları, arkadaşları olmalıydı.

  son gece kafesten alıp beraber uyumak istedim. camın arasında sabaha kadar gagalaştık, o gün de çok mutluydum. biraz da serçeye vedanın burukluğu.

  ertesi sabah köy işlerinden sonra babam "al dereye götür bırak uçsun gitsin" dedi, aldım serçemi indim dereye onu seve seve. çocuk aklım biraz dua ettim kuşum için.
  o an, derenin şırıltısı, titreyişim, sevgim aklımdadır hala.

  kontrol ettim etrafı; çocuğum ama biliyom ki kedi, köpek kapabilir. ya uçamazsa. taş bile almiştım elime bir tehlike olur diye. ihtiyatlı çocuktum.

  yere bıraktım serçemi, hemen havalandı allahtan. tepemde çeyrek tur attı ve gitti. el sallamıştım ardından.

  iyisindir umarım :)

  edit: imla ve anlatım bozuklukları giderildi.

 • 2. haliç'te rumların skandal haç çıkarma töreni

  başlığı açan adamın adı heraklitos, rumları eleştiriyor amk!

  tanım: dini bir merasim.

 • 3. binance

  bu dilencilerle ilgili bir bilgi paylaşayım. diyelim ki bu adamlar 40 kişiyi bu siteye üye yaptılar ve bunların hepsi de aktif kullanıcı ve hepsi günde ortalama 1000 liralık işlem yapıyor. ayda 1,200,000 liralık hacim yapar.

  binance %0.05 işlem ücreti alıyor ve bunun %20'sini üye getiren kişiye veriyor.

  1.200.000 liralık işlem hacminin komisyon miktarı 600 lira yapıyor.

  bunun yüzde yirmisi bizim dilencilere gidecek: 120 lira

  ki bakın bu çok iyimser bir matematik. bu adamlar spam yapmasına rağmen 40 kişi üye yaptıklarını zannetmiyorum. yapan varsa da her üye olan aktif şekilde kullanmayacaktır. kullansa bile aylık 1200000 liralık işlem hacmi oluşturmayacaklardır. yani taş çatlasa adamların eline aylık 20-30 lira geçiyordur diye tahmin edersek yanlış olmaz.

  o yüzden bu adamlara dilenci demek dilenci mesleğine hakaret oluyor. dilenciler 20-30 lirayı bir saatten kısa sürede kazanıyorlar ve onlar bile bu para için buradaki şerefsizler kadar düşmezler.

  bir de engelle engelle bitmiyorlar. bitse neyse... zombi gibiler. site üye alımını kapatsa bu sefer de başka borsaların linklerini atıyorlar, sefil yaratıklar. 7/24 refli link atana kadar o süreçte bilgisayarlarını kapatsalar daha çabuk zengin olabilirler aslında...

 • 4. ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  son zamanlarda bir şeyler dönüyor bu başlıkta. herkes, anonim konuşulabilecek linkler veriyor. bence, yalnız sizin gibi/size benzeyen bir insanla tanışıp, birlikte kahve içmeniz daha önemlidir.

  başlığın amacını önceden zannederdim ki, burada sevgi ve muhabbet dolu insanlar var, ve onlar yardımcı olmak için en müsait anlarında yazarak ve belki de bu an çok kötü berbat bir durumda olan yazarın kuyudan çıkması için büyük çabalar gösteriyorlar. sonra bir baktım ki, başlıkta daha farklı bir şeyler dönüyor. bence* erkekler, hoş bir kadının dert anlatarak yaklaşmasını umuyorlar. sıkıntısı varsa kolaylıkla çekilir; bulmakta zorluk çekilmez, konu bulunmuştur... (bkz: #68582986)