Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 25 temmuz 2023 zalgiris galatasaray maçı

  küçük takımın noname zenci forvetinden daha korkutucu bir şey olamaz. mbappe yanında halt eder. ben ekran başından baskıyı hissediyorum.

 • 2. yazarların süre bazında en çok oynadığı oyun

  elder scrolls skyrim.
  mümkün olan her şekil bitirdim sanırım. işim gücüm yoktu okuldan çıkar tantuni lahmo eşliğinde oynardım.

  1000 basamaklı o tepeyi çıkarken, merdivenleri saydım. yeti çıkınca unutup tekrar aşağı inmişliğim bile vardır.

 • 3. ali cabbar'ı dinlememiş olan kişi

  alt kültür ve varoşluğa karşı duruşu olan insandır.

 • 4. s sport plus

  aylık abonelik seçeneği olduğu halde "tek maç için yıllık abonelik istiyorlar" eleştirileri yapılan platform. aylık pakedi de 45 lira hani. tek maç için verilecek bi para. 150 paragraf laga luga yapmaya değiyor mu gerçekten? araştırsan cashback kampanyaları falan da vardır kesin bankalara, papara'ya falan.

 • 5. 2023 türk halkının paralize olması

  ne yapabiliriz? elimizden ne gelir?
  geçen gün markete girdim, birkaç meyve ve biraz yeşillik alayım dedim. ben kıvırcık seçerken, hemen yanında olan yeşil soğan seçen bir teyze bana dönüp "bir bağ yeşil soğan 13 lira olmuş, çok pahalı ya" dedi. ben de "olsun teyze, ezanlar susmadı en azından" dedim ve uzaklaştım.
  ne yapsaydım? orada kalıp, malum partiye oy verdiği her yerinden belli olan bu teyze ile dertleşip, bu zamların nedeninin ne olduğunu mu anlatsaydım. 20 yıl anlattık ne oldu?
  ben kimsesiz ve yalnız yaşayan biriyim. bugüne kadar kendim ve sizlerin çocukları için elimden geldiğince bişiler anlatmaya çalıştım, insanları ikna etmeye çalıştım ama artık umudum kalmadı. maalesef gençliğin de büyük kısmı umut vermiyor. yani kısacası ben artık bir ışık göremiyorum. gören varsa devam etsin, destek olmam ama köstek de olmam. benden bu kadar arkadaşlar.

 • 6. 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşımın kaldırılması

  maaşı 7500 liraya takılan, asgari ücretten düşük para alan, bir kilo kıyma alabilmek için sıcağın altında saatlerce kooperatiflerin önünde bekleyen yaşlıların gezme hakkına bile göz koymuşsunuz. yaşlılar mesai saatlerinde otobüsleri işgal ediyorsa (işgal de ne demekse, senin hakkın var da onun yok mu) mesele doğru düzgün sefer koymaktan aciz belediyelerdir, bu konuda eshot fecaattir örneğin. milletin yaşlısı dünyayı gezer, bizim ezik vatandaşımız örgütlenmek yerine 7500 lira maaş alan yaşlının otobüsle şehir içi yolculuğuna bilenir, gider öğrenci kartlarına çöreklenmeye çalışır, sonra ölen emeklinin maaşı da ölsün der, bekar kadının aldığı paraya takar... bu düşüncedekileri birleştirince ortak bir dalyaraklık kümesine ulaşıyorsunuz. ekonominin vahametini yetimden, öksüzden, emekli ve öğrenciden çıkarmaya çalışan, iş protestoya gelince "aman ses çıkarmayalım:(" diyen korkunç bir toplumuz. evet, ekonominin kötü gidişatının tüm suçlusu bi kalıp peynir ve bi kilo kıyma almak için kart basan emeklilerdir. şehrin bi ucundan diğer ucuna gidiyorlarmış, ohhhh gitsinler. yaşlıları eve mi tıkacaksınız?

  ay bu aşağılık kompleksi beni öldürecek. vurun emekliye, vurun yaşlılara, vurun öğrencilere, öfkenizi sizden kötü durumda olanlardan çıkarın, asıl suçlular da "nasılsa bize bi şey diyen yok, sokalım" demeye devam etsin. rezilsiniz.

  atm'ye para çekmeye gittiğim zaman emekli maaşını çekmemi rica eden yaşlılara denk geliyorum. hesaplarındaki paraları görüyorum ister istemez, beş kuruş paraları yok. ben bilmem kimin hangi partiye oy verdiğini, o durumda soracak değilim. bir keresinde amcanın biri param yattı mı bakar mısın diye sorup kartını verdi, bir baktım hesabında 3 lira para var, gözlerim doldu. ya oturduğunuz yerden konuşup da insanın sinirini bozmayın. kimseyi yürürken, protesto ederken göremiyoruz, anca lolo yapıyorsunuz internet üzerinden.

 • 7. 25 temmuz 2023 mb kredi ve faiz kararları

  yalnız kabul edelim güzel sikiyorlar.

 • 8. tahliye taahhütnamesi

  gençler asabiyet yapmayın. gidip ertesi gün noterden ihtar falan çektiğinizde herşey yoluna girecek sanmayın. hukuk kanun usul içtihat bilmeden mabadınızdan sallamayın. adam ciddiye alacak sonra şapa oturacak, millete yalan yanlış bilgi vermeyin.

  mevcut sistemde o öyle olmuyor. sen imzaya itiraz etmedikçe hakim imza senin mi diye sormuyor bile. yazılı belgeye karşı ispat da bir başka yazılı belge ile olur. boş olarak imzalandığını neyle ispatlayacaksın? noterden gönderdiğin kendi beyanınla mı? bak kavrama dikkat et, biri taahhüt diğeri beyan. notere gitmeden mahkemeye de beyan edebilirsin koçum. en azından daha az masraf çıkar.

  sabah sabah niye sinir yaptım ki amk. naaparsanız yapın. sonra düşündüğünüz gibi olmayınca gelip entry ishali olup ağlamayın.

  ayrıca gerçekten merak ediyorsanız ekşide cevap aramak yetine gidip bir avukata sorun.

 • 9. bir maaşımızı devletimize bağışlıyoruz kampanyası

  kanka böyle olmayacak biz direkt böbreğimizi verelim.

  edit: direk - direkt

 • 10. danimarkalılarla pakistanlılar arasındaki tartışma

  adamlar pakistan gibi bir çöplükten kurtulup danimarka gibi bir ülkeye gelmiş. ohh hayatımız kurtuldu, artık insan gibi yaşıyoruz demiyorlar da, gittikleri yerin asıl sahiplerini kovmayı ülkeyi ele geçirmeyi planlıyorlar.

  bu filmin aynısını biz de yaşıyoruz ve korkarım ki daha fazlasını yaşayacağız. sonu nasıl biter orasından pek emin değilim ama mutlu sonla bitmeyecek gibi duruyor.

  hazır konusu açılmışken bu filmi bize seyretmek zorunda bırakanlar, umarım çok büyük acılar içinde kıvranırken ölmek için yalvarırlar da ölemezler. ve bize de yazıklar olsun ki; bize zorla dayatılan bu filmi kuzu kuzu seyretmek yerine, hep beraber omuz omuza verip sikerim böyle filmi böyle saçma film mi olur amk diyemedik.

  tanım: ekmek yedikleri kaba sıçtıkları yetmemiş, dağdan geldiklerini unutup bağdakileri kovmaya, bağın sahibi olmaya çalışan yüzsüzler.

 • 11. 25 temmuz 2023 adana depremi

  ya amk tarihin en büyük depremleri bu coğrafya'da yaşanıyor, dünya'nın en güçlü terör örgütü bu coğraya'da barınıyor, dünya'nın en kötü yöneticileri bu ülkeyi yönetiyor, dünya'da en çok mülteci bu coğrafya'da bulunuyor. biz kime ne yaptık anasını avradını sikeyim, her şeyin en kötüsü niye anadolu insanının başına geliyor.

 • 12. flört degiştirme yapılan mekanların kapatılması

  malum yapıda abilerle ablaların katalogdan izdivaç yapmasına ses çıkarma, çocuk gelinlere, akraba evliliklerine bir şey yapma.
  ama basit bir tanışma, flörtleşme konseptli mekanı hemen kapat.

  hangi gerekçeyle kapatıldı acaba?
  eskiden hukuksuzluğu kitabına uyduruyorlardı, şimdi gerek bile duymuyorlar. canları istediği gibi at koşturuyorlar.

 • 13. türk kızlarının ev ya da araba sahibi olmaması

  30 senedir dizilerde, ne iş yaptığı belli olmayan iş adamından çocuk yapmak için 5-6 kadının çevirdiği entrikaları izliyoruz aloooo
  bunun toplumsal etkisi olacak tabi ki

 • 14. bir defa aldatıldı diye boşanmak isteyen kadın

  kocasından öc almak için zencilerle grup seks yapması gereken kadındır.

  dinimizde kısas vardır...

 • 15. paranın satın alamayacağı kadın yoktur

  vardır.
  çocukluğunda ihtiyaçları görülmemiş, dizi kanadığında şefkat görmediği kalbi acıdığında teselli edilmediği için kendi sorununu çözmek zorunda kalmış; ona herhangi bir şey “verilmediği” için “istemeyi” bilmeyen ve “almak”tan da suçluluk duyan kadınları parayla satın alamazsınız.

 • 16. remote çalışanların hayatı kaçırması

  metrobüs,metro, trafik çilesini kaçırıyorsun. her gün saatlerini yollara harcamıyorsun. neler kaçırıyorsun neler.

 • 17. çalışsaydınız da beni duruma sokmasaydınız

  aday olmasaydın da milleti bu kadar uğraştırmasaydın.

 • 18. rusya'nın türkiye'yi işgal etme ihtimali

  zaten işgal edilmedik mi amk? işgal edilmeyen ülkede 10 milyon mülteci olur mu? tüm kamu kaynakları yabancılara peşkeş çekilir mi?

 • 19. yeni şifreniz son 5 şifrenizden farklı olmalıdır

  ebesinin amı artık.

  akbank internet’in kurumsal mobil girişinde az önce şifre değiştirirken karşıma çıkan uyarı. bireyselde de böyle mi bilmiyorum.

  bu kriteri tutturacağız diye şifreleri sağa sola yazıyoruz daha büyük güvenlik açığı oluyor.

 • 20. lozan'ı imzalayanları şiddetle kınıyoruz

  son yıllarda cok açıkça belli oldu ki lozan antlaşması bu ülkedeki en güvenilir turnusol kağıdı. hangi sebeple olursa olsun bu anlaşmanın karşısında duranların bir şekilde bu milletle bir derdi oluyor.

 • 21. otobüse köpeğin binmesine izin vermeyen şoför

  sen misin hayvansever ?
  pitbull adeta saatli bir bomba. psikolojisi bozuk ve ne zaman saldıracağı belli olmayan bir tür. zaten %50 üzerinde kendi sahibine saldırıyor. yetiştirilme tarzı vs demeyin. alman çoban köpeği ve kangalı olan dostlarım var. kedi görse bile saldırmıyor sahibi dur dediği için. pitbull saldırı videolarından görüyoruz sahibi bile ayıramıyor çenesini.
  ayrıca zaten yasaklı ırk değil mi kardeşim bu. ben de yarın ayıya ip bağlayıp otobüse bineyim madem.

 • 22. cengiz ünder

  emre mor ile beraber sağ kanadı götürebilecek oyuncu. arkadaşlar anlıyorum, her mevkide yıldız yabancı istiyorsunuz ama bazı mevkiler yerli olmak zorunda. ya kalede altay olacak ya da sağ açıkta cengiz. hangisini tercih edersiniz? ben 100 kere cengiz derim.

 • 23. istifa edip gidersem parti karışır

  karışsın kemal.

 • 24. 25 temmuz 2023 pala'nın bıçaklanması

  pala kim, bigo live ne, noluyor lan memlekette?

 • 25. icra edilen mesleğin en duayen kişisi

  tarihte bakarsak hipocrat ve ibni sina'dır. türk olarak ise hulusi behçet ayrı bir seviyedir.

  bugün mü. hiç sormayın hele bana.

 • 26. radyo 3 dinleyen insan

  benimdir.

  sabah işe giderken klasik müzik dinlemek çok keyif veriyor. özellikle perşembe sabahları yayınlanan barok esintisi çok hoşuma gidiyor. aynı günün akşamı bir filmde duydum diye harika bir program var. saat 21'de özellikle onu da tavsiye ederim. caz seviyorsanız caz almanak ve caz ağacı tam size göre.

  son olarak pop durock dünyada popüler müzik trendlerini takip etmeniz için birebir.

  kısacası müzik adına aradığım ne varsa bu kanalda var. şiddetle tavsiye edilir.

  yayın akışına adresinden ulaşılabilir.

 • 27. amerika'nın sanıldığı kadar güçlü olmaması

  sanıldığı kadar güçlü değiller evet. sanıldığından daha güçlüler.

 • 28. çakmak kaybetmeyenlerin başarısının sırrı

  33 yıldır sigara içen enişteme göre götü kollamanin bir başka versiyonuymus.

  bugün çakmak kaybeden yarın neler kaybeder...

  enistemin arada sırada böyle sik sok tespitleri oluyor ancak yıllardır aynı çakmağı kullanıyor olması da büyük bir başarı.

 • 29. 15 temmuz 2023 veli eren atay'ın kaybolması

  ulan kanzuk, atatürk'e hakaret eden adamı yıllarca besledin, yakınını arayan elemanı spam sebebiyle anında şutluyorsun.

  şu moderatörlere bir ayar ver, bu nasıl vicdansızlık arkadaş?

  (bkz: up)

 • 30. balkan göçmenleri

  -türklerdir.
  -akraba evliliğinden söz açanı sikinden tavana asacak kişilerdir.
  -ölen abisinin karısıyla evlenmeyi bırak, o kadına yan gözle bakanın kıçına rakı şişesi sokacak kişilerdir.
  -kendi işlerini kendi gören kişilerdir. çeteleşme mafyalaşma görülmez. kabadayı yok mudur? vardır. ama etrafında kendisine biat edecekleri kişileri bulundurmazlar.
  -köpek sürüsü gibi 15 kişilik gruplar halinde gezmezler. marabalaşma eğilimleri yoktur. bir aidiyetlik hissetmek için aşiretleşme görülmez.
  -şıhın şeyhin dervişin peşinde koşup bereket için karısını falan badelettirmez.
  -teke tek kavga kültürü hala vardır. saat belirlenir bilmem kimin tarlasının orda buluşulur kozlar paylaşılır. dayak yiyen efendi gibi çeker gider. ardından silah alıp gelmez, konu kapanmıştır.
  -kavgalar olabildiğine zor çıkar. ne baktın? yan mı baktın? gözünün üstünde kaş mı var gibi sebeplerden kavga edip ''rezil olmazlar''.
  -gayet inançlı insanlardır. ancaaak ibadeti şova dönüştürmedikleri için o işlerle pek ilgileri yokmuş gibi görülürler...
  -vatan millet bayrak sevdalısı insanlardır. ancak yine işi şova dönüştürmezler.
  -atatürkçülerdir. ancak maalesef son bir iki yıldır atatürk'ün partisindeki mevzuları takip etmedikleri için o partiyi hala atatürk'ün partisi sanmaktadırlar. partinin atatürkle ilgisi pek kalmamıştır.
  -yine o parti tarafından her zaman ki gibi görmezden gelinmişlerdir. mesela trakyalı çiftçiye bildiğim kadarıyla bedava elektrik vaadi falan olmamıştır. trakyalı bok yesin zaten değil mi? ille de halay team.
  -burnundan sümük akan iki tane çocuğu medyada gündeme getirip ''tüm yurttan yardım dilenmezler''. o çocuklar ayaklarında yırtık ayakkabıyla okula paşa paşa gider. devlet bize bakmıyor demezler. mahsülü satınca alacağız inşallah derler. sosyetiklerin yardım kampanyalarının %1'i bile trakya köylerine gitmez mesela. çünkü popüler değil ki. trakyalı çocukların hepsinin babası fabrikatör çünkü. üüf ne zenginlik, ne varlık.
  yoruldum. güzel insanlardır. iyi ki varlar.

 • 31. imamoğlu'nun en çok dikkat çeken yanı

  hiçbir zaman, asla yenilmez denen t. erdoğan'ı 2019'da iki kere, üst üste, açık ara farkla yenmiş bir babayiğit olması. 2019 yerel seçimlerinde aday binali'ydi demeyin, kalbinizi kırarım! miting miting, meydan meydan gezen bal gibi de erdoğan'dı. erdoğan, imamoğlu'na karşı kaybetti.

 • 32. 12 yaşındaki kızım adet görse evlendiririm

  birkaç kez taşrada şans eseri denk gelmiştim, çok çok yaşlı kadınlar bu olayı şöyle anlatıyor: eski zamanlarda da kızlar regl olunca evlendirilirmiş. bu nedenle anneler, kızları evlendirilmesin diye kızlarını bilerek gıdasız, besinsiz bırakırmış. yani beş köfte yedirecekse bir köfte yediriyor. bir kase yoğurt yedirecekse, bir-iki kaşık yoğurt veriyor. bunu yapıyorlarmış çünkü kız çocuklar çabuk gelişmesinler, çocuk gibi görünsünler ve âdet görmeye de mümkün mertebe geç başlasınlar diye. zavallı kadınlar yaptıkları şeyin yanlış olduğunu biliyor, ama kızları erkenden evlendirilmesin diye akıllarına başka bir çözüm gelmiyor, başka bir çözüm bilmiyorlar yani. büyük trajedi. toplumun kısa boylu, düzgün gelişmemiş iskelet sistemine sahip olmasıyla ve nispeten düşük zekalı olmasıyla doğrudan bağlantısı olabilir.

  radikal dinci ve yobaz kesimler de eğitilmeli. bu yaptıklarının ve neden oldukları kötülüklerin hiçbir kitapta karşılığı yok.

 • 33. türk insanının yere çöp atma sebebi

  çöpçüler işini yapsın ya da aldıkları maaşı hak etsin diyedir herhalde. birilerine yaptığı işi hatırlatmayı çok seven bu milletin 21 yıldır aynı kişileri seçerek ömür yettiği kadar bu ülkeyi adam akıllı yönetmeye zorlaması da aynı işgüzarlıktan gelir. yere sürekli çöp atmak da; aynı insanlara oy vermek de milletin tutarlı ve fikrisabit olmasına örnektir. sorgulamaz ama aklına yatan neyse onda diretir.

  yere çöp atan insan geleceği düşünmek konusunda akıl fakiridir. bir çöpü yere değil de çöp bidonuna atarsa yerdeki bir çirkinlikten dünyayı korur. bir ambalaja çizdiği rota ile dünyayı güzelleştireceğinin farkında da değildir. güzellikler inceliklerle kalıcı hale gelir. çöpü doğru yere atmak da çok basit bir inceliktir. yere çöp atanların hayatlarında bir güzellik varsa onun bilincinde olduklarını zannetmiyorum.

 • 34. wilfried zaha

  bu gece fenerbahçeli arkadaşlar sayesinde icardi ve zaniolo gibi kronik sakat olduğunu öğrendiğimiz futbolcu. adamlar sakatlığına filan hiç bakmadan 3 ay peşinde koşmuşlar elemanın meğer...

  neyseki kronik dedikleri her futbolcu derbide kendilerine iki tane tıklatıyor da bizim de içimiz ferahlıyor. *

 • 35. okan buruk

  resmen devrecilik yapan teknik adam. angelino yerine kazım'ı alması gerekirken dubois'yı alıp takıma gol yedirdi. üstelik kazımcan hazırlık maçlarında da gayet iyiydi. aynı şey morutan yerine tercih edilen yunus akgün yeteneksizi içini de geçerli.

  bugünkü kötü performans direkt okan buruk'a yazar. bugün sınıfta kaldı.

 • 36. kız arkadaşının ayaklarını yalayan erkek

  ayaklarının yalanması bir kadın için lüks değildir beybiler.

  ayak yalamak= sana aşığım.

  ayrıca ayak yalamak caz gibidir, bir sonraki notanın ne olacağını bilemezsin. yanisi faidattün, faidattün, faidattün faidat.

 • 37. türk insanının ahlaki yapısı

  türk insanının büyük çoğunluğu, kohlberg'in ahlaki gelişim kuramına göre gelenek öncesi düzeyde yer alıyor. yani en ilkel ahlaki seviye.

  bu evrede neler var peki? itaat ve ceza ile saf çıkarcı eğilim.

  işte türk toplumunun ahlaki yapısının özeti.

  ya otorite varken yanlış davranışı yapmayıp otorite yokken hiçbir kuralı sallamıyorlar. ya da kurallara sadece kendi çıkarları olduğu zaman uyup herhangi bir çıkarları yoksa hiçbir kuralı sallamıyorlar. bu iki evre arasında gidip gelen bi ahlaki yapı var.

  geleneksel ve gelenek sonrası düzeye ise geçen çok az insan olduğu için onları açıklamaya gerek bile duymuyorum. ama meraklısı için bırakayım;

  kohlberg ahlaki gelişim kuramı

 • 38. en kötü türk yemeği

  lazanya mı ? ya okuma anlama sorunu var ya troll ya da ..... neyse

 • 39. yazarların fransızca seviyelerini gösteren cümle

  "on ne voit bien qu'avec le coeur. l'essentiel est invisible pour les yeux."

 • 40. kahvaltıyı bırakmak

  karnım ne zaman acıkırsa yerim formülünü uyguluyorum. çok mutluyum ve tavsiye ederim.

 • 41. yere çöp atana para cezası kesilsin kampanyası

  desteklediğim kampanyadır. devlete de bir gelir kapısı daha olur. tespit edilenlerden 1500-200 alsınlar işte.

 • 42. insan yalnızlığı kendisi mi seçer

  kuşkusuz evet diye cevaplanabilir.

  yalnızlık bir hâl değil, bir duruş biçimi, bir varoluş sıkıntısıdır.

  yalnızlığı seçmişlerin etrafı insan doludur. kimse olmadığı için değildir bu bir başınalık. bir slyah beyaz fotoğraftaki yarım gülümseyişli durağan kişiye yakınsamak. donuk, uzak, tepkisiz sevinçsiz…

  yalnız insan, bu dünyaya biraz da uzaktan, dışardan bakabilen kişidir. diğerlerinin gündelik telaşları, dertlendikleri şeyler, klişelere batmış hayatları, ego mücadeleleri çok komik gelir.

  seçili yalnızlığa mensup iki insanın buluşması ise harikulade bişeydir.

 • 43. 27 temmuz 2023 motorin zammı

  14 mayıs 2023 günü;

  benzin: 19.76 tl
  motorin: 18.53 tl

  25 temmuz 2023;

  benzin: 36.06 tl
  motorin 33.87 tl (+2 zam gelecek)

  öyle belirtmek istedim.

 • 44. kemal kılıçdaroğlu

  akp'nin islam dinine verdiği zararı nasıl başka hiçbir dış güç veremediyse,

  anadolu aleviliğine de bu herif ve partisindeki o iğrenç rantçıların verdiği zararı hiç kimse veremeyecek. sünni yobazların alevi nefretinden sonra seküler milliyetçileri de bu herifiğin koltuk sevdası tek başına alevi düşmanı haline getirdi.

 • 45. dünyadaki en büyük gizem

  ölüm gerçeğine rağmen çıldırmıyor oluşumuzdur. düşünsene, bi sabah kalkacaksın ve o son sabahın olacak. para verip denediğin ve sevdiğin iki parça kıyafet son kıyafetlerin olacak. en az bir geceyi soğuk morg tepsisinde yatarak geçireceksin. seni gömecekler, hani bir ihtimal, canlanırsan eğer kalkama diye üzerine beton blok koyacaklar. o sırada karşıdaki caddeden arabalar akmaya devam edecek. birileri manitayla buluşmaya, birileri bir bebeğin doğumuna gidiyor olacak. akşamına en sevdiğin balıkçıda başkaları kadeh kaldıracak. kıyamadığın cildine sürdüğün kremlere inat binlerce böcek seni bir ziyafet masası gibi karşılayacak. sevdiceklerin öptüğü dudakları karıncalar basacak. hayat devam edecek. başında mezarın yaptırılana kadar bir tahta, bir ihtimal mezarın ada parsel numarası, şanslıysan kötü bir el yazısıyla adın yazacak. oysa o adın altına ne güzel sözleşmelerde onlarca imza atmıştın. gözlerin kurtlanacak, saçların tozlanacak. o caddeden arabalar akacak. akşam olduğunda mezarlıktan tüm yaşayanlar çekilecek. sen artık yaşayanlar-ölüler maçında taraf değiştirmişsin ama biliyorsun ki maçı her zaman ölüler kazanır.

  tüm bu yazdıklarım arasında bana en çok koyan, en sevdiğin balıkçıda akşamına başkalarının kadeh kaldıracak olması.

  evet, tüm bunlara rağmen çıldırmıyor oluşumuzdur kainattaki en büyük gizem. iyi geceler.

 • 46. galatasaray

  rakip takım taraftarlarının yarısının anlayamadığı, yarısının ise kabul etmek istemediği, son 30 yıldır attığı adımlar sayesinde gözünü bir kez daha en tepeye, "o kupaya" dikmiş acayip bir kulüp.

  anlayamıyorlar. daha bir sene önce çok sevdiği mayıs ayını 13. olarak geçirmiş bir takımın nasıl 1 sene içinde bu hale gelebileceğini anlayamıyorlar.

  anlayamıyorlar. bu topraklardan çıkan bir kulübün, on yıllar boyunca avrupada averaj ülkesi olan bu ülkeye nasıl uefa şampiyonluğunu getirdiğini, ve o başarının nelere yol açtığını kavrayamıyorlar.

  anlayamıyorlar. o uefa kupasını yaşamış, hissetmiş milyonlarca yeni nesil taraftarının durmak bilmez başarı isteğini ve tüm camiayı inatla başarıya zorlamasını hiç anlayamıyorlar.

  dayanamıyorlar. suçluyorlar. itham ediyorlar. iftira atıyorlar.

  yaşamadılar. aynı yoldan yürümediler. hissetmediler. kafaları almıyor. bu paraya nasıl gelir, bu yaşta niye gelir diye kara kara düşünüyorlar. biz de istiyoruz ama gelmiyor diyemiyorlar. bizim daha çok paramız var ama neden olmuyor diye donup kalıyorlar.

  drogba'sından sneijder'ine, hagi'sinden taffarel'ine, bülent korkmaz'ından muslera'sına, ve 8 kez şampiyonluk yaşamış fatih terim'ine...

  hiçbirine sahip değiller. hiçbir zaman sahip de olamadılar. hiçbir başarının da yanından dahi geçemediler.

  bir kültürü var bu kulübün. kazanmak zorunda olduğun ve kazanırken dünyanın dört bir yanında ailene yeni üyeler kattığın. içinde bol hüzün var, kazanma arzusu var, kimsenin açıklayamadığı bir atmosferin içinde mistik bir mücevher var. uğruna beş parasız kalacak olsa da hayalinde olan gümüş bir obje var.

  her şeyin ötesinde, hiçbir abartısı olmadan, gerçekten ama gerçekten o lanet olası kupayı hayal ettiriyor taraftarına. evet anlayamıyorlar ama durum bu. bu takımın gerçek hissedenleri her gece uyumadan önce o kupanın kulpundan bir kez tutuyor.

  anlayamıyorlar... ya da kabul edemiyorlar ama...

  ...o kupayı bir gün getirecek.

 • 47. cinden boşanan adamın cin mahkemesine çıkarılması

  cinler kaçırdıkları adamı bile mahkemeye çıkarıyor.
  işte hukuk devleti böyle olur.

 • 48. tedavisi olmayan türk hastalıkları

  toplumsal hafıza kaybı.

 • 49. hiç kadın şair olmamasının sebepleri

  öyleyse gönül telimizi titreten şarkıları bırakalım:

  güftesi ihsan raif hanım'a bestesi kemani serkis efendi'ye ait olan nihavent şarkı:

  kimseye etmem şikayet

  aşağıda ise şarkının hüzünlü öyküsü yer almaktadır:

  ihsan raif hanım'ın hayatı

  aşağıda ise güftesi şair nigar hanım'a bestesi ise tamburi cemil efendi'ye ait şehnaz şarkı var:

  feryad ki feryadıma imdad edecek yok

 • 50. oppenheimer

  filmle ilgili başka şeyler yazabilirim sonra vakit bulursam, ama şimdilik bir basit hatayı yazayım, yazan olmadıysa. filmde tarihsel hata yapılan bir sahne var.

  bir sahnede cillian murphy, onu alkışlayan, tezahürat yapan ve amerikan bayraklarını sallayan bir kalabalığın ortasında duruyor.

  nükleer fizikçi j. robert oppenheimer'ın hayatıyla ilgili bu dramatik destan 1940'ların başında geçiyor, ancak sahnede kullanılan bayraklarda 50 eyaleti temsil eden beyaz yıldızlar var - oysa sahnenin geçtiği 1945'te abd'de yalnızca 48 eyalet ve bayrakta 48 yıldız vardı.

  amerika birleşik devletleri'ne katılan son iki eyalet olan hawaii ve alaska, 1959'da bayrağa eklendi.

  (bkz: amerikan bayrağı)