Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 16 eylül 2018 atiker konyaspor fenerbahçe maçı

  ev sahibi takım oyuncularının bu pankartla çıktığı maçtır! google’a bile “otizmin yanındayız, onların farkındayız” yazınca “otizmin farkındayız, onların yanındayız” mı demek istediniz diye soruyor!

  edit: sözlük formatı, falan fıstık.

 • 2. ateistlerin ahlakı temellendirememeleri

  (bkz: bullshit)

  ahlak, rasyonalite kullanılarak temellendirilir, akıl kullanılmadan ilahi emirle temellendirilmeye çalışılan ahlak ancak ahlaksızlık yaratır;

  örneği de dinin emrettiği; 1) köleciliği, 2)dinden dönenin öldürülmesini, 3) kadın dövmeyi, 4) zina yapanı sopalamayı 5) yağmacılığı meşru gören bir ahlak sistemidir. bu ahlak sistemine dayanırsanız da işte ortadoğu'da birbirini kıtır kıtır kesen herkesin herkesle savaşının olduğu bir hobsiyan cehenneme varırsınız.

  sadece bir örnek olarak, mill'in sonuççu ahlakı, bize başkasına zarar vermeyi ve eylemin sonucunu ahlakın bir ölçüsü olarak sunuyor. (bkz: harm principle) (bkz: consequentialism)

  karşımızda homoseksüelliği, zinayı, ensesti ahlaksızlığın nihai noktası görüp; köleciliği, mürtedi katletmeyi ahlak gören bir ahlaksız var, fazlası değil.

 • 3. yazarların kişisel çöküşünün başladığı yıl

  2017 ekim. avukatlık ruhsatını almamla birlikte annemle babamı boşamam vakası.

 • 4. celal şengör'ün interstellar'a zırva demesi

  interstellar filmine bbc belgeseli muamelesi yapanları kızdıran haber. ulan alt tarafı bilim kurgu filmi. fiziğe de kimyaya da anasının bilmemnesine de aykırı şeyler olacak. celal efendi de konuyu pek ciddiye almış, karşı cenah ta.

 • 5. erkekleri ağlatan filmler

  (bkz: devrim arabalari)

  her izleyişimde arabalar tbmm'ye geldiği sahneden sonrasını izleyemem, kapatırım.

 • 6. 16 eylül 2018 fatih altaylı köşe yazısı

  (bkz: sermayenin köpeği olmak)

 • 7. 1.65'lik bir adama aşık olmam herhalde

  yuksek limitli kredi karti ve pahali bir cip karsiliginda bu kriterleri aninda unutmaya hazir oldugunu da soylemeyi unutmus kizdir ayni zamanda.

 • 8. parfüm olup şişelense satın alınabilecek kokular

  inş bu başlıkta yazan hiçbir şey parfüm olup şişelenmez de sağda solda duyup sağa sola kusmayız

  biri atatürk'ün kokusu yazmış ne demek tam anlamadım ama atamız temiz 1 insana benzediği için çok yüksek ihtimalle temiz kıyafet ve sabun kokuyodur duş alsanız yeter yani
  siteye bak yarısı tinerci yarısı daha da tinerci anneanne kokusu ne lan???!?!!!

 • 9. araba sürerken gelen uyku

  hisedildigi an ilk benzinlik ya da dinlenme tesisinde durulmasi gereken tehlikeli yorgunluk cesidi.

 • 10. kadınların iyi araba kullanamamalarının nedenleri

  birçok saçma sapan şey yazılmış. toparlıyorum,

  kadınlar ekseriyetle kötü araba kullanırlar. erkekler günümüzde ekseriyetle iyi araba kullanıp bu özelliklerini orospu çocukluğuna kullanırlar. erkekler kötü araba kullanmazlar, arabaya ve trafiğe hakim olabilme kabiliyetleri yüksektir. kadınlarda ise bu düşüktür. fakat erkekler bu meziyetlerini minik çüklerinden alamadıkları hazları karşılamak için kullanırlar. bu bir.

  iki. hala daha ataerkil toplum falan yazan geri zekalı arkadaşlar var. ya arkadaş biraz kitap okuyun lan (sen gittin ya ben çok güzelleştim ya da secret falan değil, başka kitaplar da var). skecem ilk aklınıza gelen popülist çıkışlarınızı, baydınız artık. cidden bi merakla okumaya başlayıp öööööf yine mi şu popülist kafa diyorum her entry'nizde. kadınların ezici orandaki beceriksizliklerine genel geçer bahaneler bulduğunuzda mal bulmuş mağribi gibi sevinmeden önce ben napıyorum, popülist miyim, layk manyağı mıyım diye 4829294 kere düşünün... çocukken kadını direksiyona oturtursak ne olurmuş? oturanı da yarrak gibi kullanıyor. onu napıcaz? her iyi erkek şoför de arabaya beş aylıkken oturmuyor. onsekiz yaşında öğrenip yardıran çoğunluğu napıcaz? onu bunu bırak abla, asıl seni napıcaz? yarım bilgiyle, popülist bahanelerle gelmeyin artık şuraya.

  bir de cihaz kullanımı denen bok başka bir şey gençler. bu konuda bana sakın toplum baskısı ve o sözde eşitlikten bahsetmeyin. ben sana neden kaynakçılar, vinç ve forklift operatörleri, cerrahlar, hatta sahne ışık operatörleri ve stüdyo ses operatörleri ezici çoğunlukta erkek dediğimde ne diyeceksin, yine ataerkil toplum mu? git medeniyetin allahuekber'ine; norveç'e, danimarka'ya; eee yine aynı... hani eşittik? hani nerde orda ataerkil toplum baskısı? nerede kadın uzun yol şoförleri? nerede kadın forkliftçiler? pilotluk için bile gayet eşit şartlar ortaya konuyor, erkek sayısı ezici oranda fazla. hatta thy pilot alımlarında bas bas bağırıyor kadınlara, erkeklere oranla şansınız daha yüksek diye... e hadi? yok ama dimi... kadın zoru sevmez aga, bu kadar basit. alet kontrolü denen şey de zordur. multi-tasking ister. kadının tercih etmediği, anca zorunda kaldığında yaptığı bir şeydir cihaz kontrolü. yaptığında da nasıl yaptığı ortadadır. bana kalkıp 8592 senelik pilotum haksızsın ühühü diye çemkirecek ilk kadına da ataerkil toplum ve adana dürüm isimli kitabımı imzalı göndericem... istisna olman haklı olman anlamına gelmez. bi de bu var anasını satayım, ben öyle değilim haksızsın, genelleme yapamazsın diye çemkirmek... evet istisnasın. senden çok az var. işte bu yüzden haklıyım.

  trafikte her gün onlarca orul orul orospu evladına denk geliyorum. trafiğin anasını sikenlerle ilgili de sayısız entry'm var... aç oku. çoğu erkek... buna lafınız olmaz, dimi?

  sadece bu sene iki tane kazam var. ikisi de karşı tarafın şuursuzluğu. ikisi de direksiyonda çaresiz kaldığım, hassiktir ne yapıyor lan bu dediğim anlar... kaza geliyor ve kaçamıcam dediğim anlar... ikisi de kadın şöför... buna da lafınız olmaz? dimi? ah pardon, eşitlik sik sok. he yarraam he.

  bence uzatmayın bu konuyu. daha fazla yazasım yok. formda bi günde sırtüstü rencide ederim. etrafının kokusunu alarak arabasını kullanan ama bunu ne yazık ki çoğunlukla orospu çocukluğuna kullanan canlı ile herkes bana uysun bana ne diye araba kullanan canlıyı iyi araba kullanma - kötü araba kullanma konusunda aynı kefeye koymayın artık. bi yeter la.

 • 11. 580 bin liralık düğün masrafı yaptıran hatun

  o parayla ölene kadar rusa gidilir bee.

  (bkz: rusa gitmek)

 • 12. 15 eylül 2018 nagehan alçı köşe yazısı

  yazı iyi gidiyordu ama birdenbire salaklaştı. yok erdoğancıydı, yok değildi falan. adamın, ak partili olmadığını ispatlama çabasına düşmüş nedense. gelip gelebileceği nokta bu oluyor işte. yazık. cidden acıyorum bu kadına.

 • 13. kızların 1.85'ten kısa erkeklere ilgi göstermemesi

  1.84 boyunda bir erkeğim.

  bu başlık 1.70 için açılınca sesimi çıkarmadım, çünkü arada bayağı bir fark vardı.
  sonra sınırı 1.75'e çıkardılar, yine sesimi çıkarmadım çünkü 1.75'den de uzundum.
  o da yetmedi, çıtayı daha da yükseltip 1.80'e çıkardılar. tedirgin oldum ama yine sesimi çıkarmadım, çünkü 1.80'den kısa değildim.

  çıtayı 1.85'e çıkardıklarında ise çevremde benim için sesini çıkaracak kimse kalmamıştı.

 • 14. üniversite mezunu olmayanın seçme hakkı olmasın

  akp' li ve chp'li bürokratlar da üniversite mezunu.
  hatırlatayımda.

 • 15. alvaro negredo sanchez

  pas atın şut çekeyim, orta açın kafa vurayım mantıklı bir 10 numarayla oynatıldığın için,
  geldiğin günden beri onlardan 2 kat maaş kazanıyorsun diye sana pas atmadıkları için,
  sana güvenmeyen, mobbing uygulan teknik direktörümüz için,
  sen gol attıktan sonra orta saha, defans sana doğru koşa koşa gelirken, arkanda oynayan 3 soysuzun tin tin en son gelişine, bazen hiç gelmeyişine tanık olduğun için

  affet bizi matador.

  lask linz maçında 90. dakikada atılan golde bile gelmemiş amk çingenesi. yedek kulübesi götünü yırtarcasına koşarken yanında olmasına rağmen adım atmamış.

  beşiktaş'a gelen gelmiş geçmiş en karakterli oyuncu. her türlü muamele maruz kaldı ama o çıktı görevini yapmaya çalıştı. 4 milyon kazanırken, "party - sleep - repeat" yapmak varken hep futboluna odaklandı. umarım gittiğin yerde bu tür kahpeliklere maruz kalmaz, mutlu olursun.

 • 16. çaylak kadınların yazar erkeklere hayran olmaları

  kendi egosunu tatmin eden erkek yazar beyanı.

  sen burda tek elle iki entry giriyorsun diye kimse sana hayran değil dostum, ufacık beyninle kendini kandırma. yaz geç.

 • 17. mr. olympia 2018'in vücudu

  görünüş olarak berbat duruyor lakin ne kadar bu işle ilgilenen kişiyle konuşsam bunun hep daha fazla büyüme isteğinin sonucu olduğunu söylüyorlar. yani bir nevi egolarini tatmin edip üstünlük kurmak. bacağına pantolon giyemiyorsun diyorum sen anlamazsin diyorlar. hakikaten pantolonlar olmuyor çünkü bel ince bacaklar cok iri. bu isten cok para kazananlari es geciyorum ama sadece hayatini idame ettirenleri anlamıyorum. saplantili bir hastalik gibi. bu dediklerim ciddi yarismalara girenler icin. onlarin para kazandiklari filan yok. bir tanesini cok yakindan taniyorum.

 • 18. yokuşta arabayı geri kaçıran erkek

  erkek dediğin mekaniğe hakim olma içgüdüsüyle doğar. çünkü işçi cinsiyettir. eskiden ellerini pençe gibi kullanıp, avlanıp, evine av getirirdi. şimdi makineleri kullanarak evine ekmek getiriyor. bazısı el arabası kullanır, bazısı kepçe kullanır, bazısı sadece araba kullanır, bazısı bilgisayar kullanır ama bir şey kullanıp avını evine götürmeye programlı, yüzeysel evrimini bu şekilde gerçekleştirmiş yaratıktır erkek. dolayısıyla da makineleri iyi kullanması beklenir. kullanamıyor diye erkek değildir diyemeyiz ama beklenti o arabayı kaydırmamasıdır bilader. namus davasına çevirmeyin. darwin dayı her döneme ayrı kitap yazmak zorunda mı?

 • 19. 2018 singapur gp

  yarış o kadar sıkıcı ki, kamera uzak çekime her geçtiğinde singapuru inceliyorum.

  şehrin yapısı muazzam ve adamlar ne yol yapmış bee.

 • 20. ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  2 yıldır konuştuğum kız 10 günlük tanıdığı adamla belçika’ya gitti. avrupa’nın güzel ülkerine gitmek isteyenler yazabilir.

 • 21. kıro kızların ortak özellikleri

  doğum esnasında ağlarken çekilmiş olan fotoğrafını ve çocuğunun her anını sosyal medyada paylaşıyorsa kesin kırodur.

 • 22. akp tarihinin en itici milletvekili

  (bkz: secim yapmak guc)

 • 23. kişinin hayatını ailesinin mahvetmesi

  polis akademisine giriyordum (1996 yılı) annem sütünü helal etmeme gibi bir kavramdan bahsedip vazgeçirdi ( çok korkmuş tehlikeliymiş bir de süt insan gelişimi açısından önemli tabi) , kanada'ya gitmek için hazırlıklara başlamıştım (2001 yılı) daha gencecik adamım, oralar soğuk olur bir de ben uçağa binemiyorum sen de ziyarete bile gelmezsin dedi ondan da vazgeçirdi.

  şimdi kendisi ve eşimle beraber oturuyoruz evde kukumav kuşu gibi, o emekli eşim çalışıyor ben işsiz.

  ha unutmadan annem çok mutlu.

 • 24. grup vitamin şarkılarında geçen mükemmel sözler

  bu ne perhiz, what is this
  aman ismail, can touch this.

 • 25. eğitimde tarihi değişimlere hazırlanıyoruz

  artık kendi dönemlerinde yaptıklarını eleştirerek oy topluyorlar. yeni trend bu.

 • 26. ekşi itiraf

  ...insan sevdiğinin söylemediği sözüne de küserdi...

  şükrü erbaş

 • 27. starbucks'ta facia gibi kaza

  mal olanları sayıyorum.
  1-şehir içinde hız yapan şoför.
  2-dibine kafe kurulmasına izin verdiğin yolun trafiğini, hızlı akmasına izin verecek şekilde düzenleyen kurumlar.
  3-şehirin orta göbeğinde yol alırken hızlı gitmeyi isteyen bizler.

  yok kardeşim uygar ülkelerde böyle bir şey. şehirin ortasında, her yerde ya kırmızı ışık, ya da hız uyarı levhaları. basıp gidebilmen de gerekmiyor. bizde hiç kimse kırmızı ışığa tahammül edemiyor. illa basıp gideceğiz. battı çıktı denilen garabetlerle şehrin ortasında 100 ile gidiyor insanlar. son 5 yılda 3 tane tanıdığımın aile büyüğü araba çarpması sonucu öldü. bu araba 30-40 ile gitseydi kimsenin burnu kanamazdı. araba ulaşım içindir. milletin egolarını tatmin ettiği bir araç değil.

  şehiriçi trafiği bir tarafını yırtsan da yaya önceliklidir. biri 80 kilo et parçası, diğeri bilmem kaç ton bir makine. canlının hiç şansı yok. apırsanız da köpürseniz de doğrusu bu.

  edit: yayalar yaşlı, bilgisiz, çocuk, akıl hastası, görme/işitme engelli olabilir. yasalar bunların herhangi birini yaya olmak için engel kabul etmiyor. ehliyet gerektiren şey araba kullanmak. şehiriçinde herhangi birinin canından sen sorumlusun. siz istiyorsunuz ki türkiye cangılında sadece genç, güçlü ve uyanık olanlar sokağa çıkabilsin.

 • 28. öğretmenin 30 yılda 17.5 yıl çalışmaması

  (bkz: bir bitmediniz)
  yine canı sıkılınca öğretmenlere saran bir yazar başlığıdır.bütün sülalesi öğretmen olan birisi olarak bu meslekten tiksinmemin en önemli sebeplerinden birisi bu yazar gibi insanlardır : çünkü vicdani yükü en ağır işlerden birisini hakkıyla yapmaya çalışanların süründüğü bu ülkede mesleğe yapılan saldırılar sonucunda idealist insanları meslekten uzaklaştırıyorsunuz.çevrenizde elinizden tutan bir tane bile öğretmeniniz olmadı mı?sizi kimi zaman ailenize karşı bile koruyan,korkularınızı daha anlatmadan anlayan,içine düştüğünüz kötü bir yerden sizi tekrar ışığa çıkaran...ben sana öğretmenlerin tatillerini anlatayım aslanım ; annem ve babam lise öğretmeni,birisi endüstri meslek lisesinde,diğeri de bir düz lisede (şimdi anadolu yaptılar sanırım) çalışıyor.en beğenilmeyen öğrenci grupları ile çalışıyorlar yani :) ülkü ocağından çocuk mu toplamadılar,haraç kesen tiplerle senelerce uğraşarak topluma mı kazandırmadılar,okul müdürlerinin saçmalıklarına mı katlanmadılar,devletin sürgününe karşı dava açıp onlarla mı uğraşmadılar,haftada 40 saat dersi (ve bazen akşam sanat okulu) olduğu için annemi görmeden uyuduğum geceler mi olmadı.gördün mü tatili?ve karşılığında aldıkları ve istedikleri yegane şey de seneler sonra bazen tanıyamadıkları öğrencilerinin gelip 'hocam,zamanında bizim elimizden tutup bizi adam ettiniz,sağ olun,emeğinizi ödeyemeyiz.' demeleri.işini düzgün yapmayan,adaletsiz davranan kişilerle uğraşın ; koskoca bir meslek grubu ile uğraşmayın.

 • 29. pazar sabahı peri kızına dönüşmek

  ilgi meraklısı kezbanların yaşadığı eylemdir.

  (bkz: bundan bize ne olmak)

  edit: içimizde bitmeyen bir öfke yok. senin içinde bitmeyen bir narsizm var ama. dünya senin etrafında dönmüyor. ben çok güzelim kafasına girip başlık açmak ilgi budalalığıdır.

 • 30. alman mühendisliği vs japon mühendisliği

  maaşlı çalışacaksam alman mühendislerle çalışmak isterim, zira fazla mesai, insan üstü çalışma eforuna tahammülüm yok. işveren olarak çalışacaksam japon mühendislerle çalışmak isterim. dinleri imanları iş olduğu için işten başka bir şey düşünmezler. yani gözüm arkada kalmaz. yamuk yapan harakiriyi basar, kıdem tazminatı vs uğraştırmaz.

 • 31. chp tarihinin en itici milletvekili

  (bkz: sezgin tanrıkulu) varken başka birisini aramaya gerek yok. kk bile daha sevimlidir nazarımda.

 • 32. tinder kullanan türbanlı

  arkadaşlar. türkiye'nin islami kesimini arap müslümanı sanmayın, daha doğrusu müslüman sanmayın, malum islamiyet bir arap dinidir. tıpkı museviliğin bir ibrani dimi olması gibi. hristiyanlık ise avrupalıların paganizm yorumu sayesinde bu klansmandan sıyrılmıştır. neyse...

  yıllarca bu topraklardaki dindar kesim ağladı durdu; 'dinimizi özgür yaşayamıyoruz, haklarımız yok, istediklerimiz olmuyor' diye. ama bu işin alt metni şu idi; 'türkiye'de gelir sahibi üst kesim laik. onların haklarından yararlanamıyoruz. paramız yok. bilim, sanat, kültür umrumuzda değil. biz de cafeler, oteller veya onların yaşam tarzını istiyoruz'

  ve aldılar. ak parti kendi zenginini yarattı. bunu aldılar. islami cafeler, islami okullar, islami tatiller, islami oteller...

  bu ülke müslümanı laikler gibi yaşamak isteyen, ama din korkusu ile öyle de olamayıp, laiklerin yaşam tarzını kendine göre büken insanlardır.

  hani diyoruz ya şeriat gelecek şeriat gelecek. gelmez, o yemez. şeriat arap kanunudur ve sadece onlar uygulayabilir. onlar bile küreselleşme etkisi ile yumuşar oldu.

  işte bugünün ülke müslümanı laiklerin yaşam tarzını eğip büktü. yadırgamayın. imreniyorlar. o kızlar da imreniyor. fakat o başörtüsü duvarını aşamıyor. yarın bi zat gelse, çok itimat edilse, dese ki ya bu başörtüsü falan lazım değil, çıkarır atarlar.

  o yüzden ben işte çok makyaj yapan türbanlı, tinder face insta takılan türbanlı, erkeklerle kol kola gözen türbanlı gibi şeyleri yadırgamıyorum. bu ülke müslümanının bu olduğu başından beri belliydi. fakat şuna kızıyorum; kendilerine gelince yaşam tarzı, bize gelince ahlaksızlık oluyor. yoksa tinder'a girmiş, o mekanda takılmış, bana ne amk, herkesin yaşam tarzı kendine.

  edit: bir kaç eleştiriye cevap vermek için yayınımıza kısa bir süre ara veriyoruz.

  şimdi malum tahmin edeceğiniz gibi ilk itiraz 'islamiyet bir arap dinidir' lafıma olmuş. kur'an'ı kerim'i istediğiniz çeviri kaynağından bir okuyun. ya da okumayın bana şu cevabı verin; 'dünyada aynı anda olabilecek sonsuz tane olay örgüsüne ait sonsuz tane ihtimal vardır (kaos teorisi)' 6000 küsür ayet bu sonsuz ihtimali karşılayabilir mi=?

  malum ramazan programlarında biri çıkar; 'hocam osuruğumuz tam ucuna gelir, fakat o sırada biri bize yumruk atar ve osurursak namazımız bozulur mu?' gibi bir soru çıkar karşısına. çünkü ihtimal bitmez.

  bu ihtimallere karşı 6000 ayet ne yapabilir? genel çerçeveleri belirler, yorumu bilene bırakır. en azından sünnilikte durum bu. hadisler değil mi? hadisler yetmezse peki?

  işte orada islam bilgini dediğimiz adamlar çıkıyor. bunlar da ilhamını yerleşik arap kültüründen alıyor.

  işte islamiyet genişleyip farklı kültürlere adapte olmaya çalışırken karşısına çıkan sorun ve soruları 'arap adetleri' ile çözmeye çalışır. fakat bu her topluma uymaz. haliyle geçişken bir süreç yaşanır. ben tam olarak bunu kast ediyorum. yoksa elbette kur'an tüm insanlığa gelmiştir diyebilirsiniz, o ayrı bir tartışma konusu o işin içinden çıkamayız.

  ikinci eleştiri; hristiyanlık paganizm değildir. elbette değildir. çıkışının öyle olduğunu iddia etmiyorum. ben avrupa'daki hristiyanlık yorumunu kast ediyorum. yoksa tevhid inancında teslis'in işi ne değil mi? ama işte kutsal ruh diyoruz, bu adamlar bunu bükmüş. bu dini kendi tarihleri ile yorumlamışlar.

  üçüncü eleştiri: efendim işte başörtüsü ile eğitim alamadık ona itiraz ettik. doğrudur eğitim bir haktır. yapılan bazı uygulamalar çirkindir. fakat haticeyi boşverelim şimdi neticeye bakalım. bugün girenler ne yapıyor mesela? ortalamaları ne? hangi soruna merhem oldular?

  hak bulduktan sonra hakkı boş kullanmak, oyuna sonradan giren futbolcunun kendi kalesine gol atmasına benzer. islami kesim hak ettiği hakkı buldu. fakat her alanda suistimal ederek kendi kalesine gol attı.

  eskiden müslüman deyince aklımıza saygın bir ihtiyar gelirken bugün nargile cafelerde türbanlı sevgilisine köz isteyen kısa paçalı tipler geliyorsa bu bizim sorunlu tipler olmamızdan mı? yoksa sizin parayı bulunca nereye süreceğinizi şaşırmanızdan mı?

 • 33. 27 yaşında olup evliliğe hazır hissetmemek

  37 olup siklemiyorsun az sabret....

 • 34. masterchef türkiye

  hakan ve uğur aşırı ergenler, sadece bağırıyorlar başka bi sikim yaptıkları yok. kerem, umut, esra, murat iyi aşçılar. murat renk katıyor bence en azından güldürüyor. ezgi ise tam bir salak

 • 35. öğretmenlerin 40 haftalık görevlerinin başlaması

  cevap 1: bütçe kesintsi en çok bizi vurdu. sene sonunda okulumuz yıkılacak diye tüm bilgisayar sınıfımda bulunan malzemeleri kendi cebimden karton kutu, patpat alıp paketledim hatta depo taşıma işini bile üstlendim. gideceğimiz misafir okul bile belli olmasına rağmen okulların açılmasına ramak kala yıkım iptal edildi.

  cevap 2: izmir bucada kötü olan bir mahallede çalışmaktayım. buna rağmen öğrencilerin gözündeki ışıltıyı görsen bunu yazan yazar, hayallerinin ne kadar büyük olduğunu anlarsın.

  cevap 3: benim babam da öğretmendi zamanında köyden ayvalık'a yerleştik ve de çalıştığı okul kaymakamlığın karşısında idi. bir öğrencisi de hakimin oğlu imiş. bu öğrencisi babama öyle sorular soruyormuş ki, veli toplantısında babam hakime "senin oğlan beni bu yaşta ders çalışmaya sevk etti" diyor. branşım itibariyle öğrencilerden öyle sorular çıkıyor ki (diğer branşlarda da bu var) kendini derse hazırlamamak, eski bilgilere takılı kalmak bi nevi öğrenci, veli, öğretmenler odasında insanı alay konusuna düşürüyor. o sebeple kendini geliştirmek için sorgulayan öğrenci şart.

  cevap 4: merak etmeyin sesimizi çıktığı kadar güçlü çıkartıyoruz. nasıl ki zamanında ne idüğü belirsiz kişi ve kişiler yok performans değerlendirme diye bir şey attı ortalığa öğretmenler bir ses olup geri çektik ki sonraki açıklamalarda böyle bir şeyin olmadığını söylediler. bu olay da tamamen şu an nabız yoklama işi. merak etmeyin karma eğitimin bir yere gittiği yok.

  cevap 5: bu sorunun cevabı birinci soruda saklı. bu yaz tüm bilgisayarları, projeksiyon makinelerini, internet swichlerini, 3 lü prizleri sökme işini ne zaman yaptım zannediyorsun? (bunun için para almadım bilmiş ol) ha keza seminerler için derler ya yatıyorlar diyorlar ya bu iki hafta boyunca 9-5 arası tüm paketlediğim bilgisayarları tekrar kurma işi ile meşgul idim (saat 1 den sonra da para vermediler bilmiş ol), okulun tamamına korniş takma işi, akıllı tahtalara bakımdan ise bahsetmeyeyim.

  cevap 6: bu sene okul müdürümüz değişti. yeni gelen müdüre ilk dikte ettirdiğim şey öğrencilerden fotokopi parası alınmasın idi. bu da kabul gördü. ha keza dershaneye gidemeyen öğrencilere bulduğumuz kaynak kitap, boş derslerde yaptığımız "ücretsiz" derslerden bahsetmiyorum (ha bu yazarımsı arkadaşım diyebilir bilgisayar öğretmeni ne yardım edebilir diye ders konusunda suya götürüp susuz getiririm ki bu arkadaş diyebilir öğretmenler kendini yetiştirmiyor diye karşısında elektrik elektronik mühendisi adayı (deu da) var karşısında daha geliştirmek için ne yapmalı insan)

  cevap 7: haylazına çalışkanına hepsine eşit davranıyoruz (tüm arkadaşlarım adına da konuşabilirim). tek eşitsizlik yukarıda imkanı olan ile olmayan öğrenci arasındadır.

  cevap 8: artık arka dörtlü diye bir olay yok gerek ortaokulda gerek lisede. benim lisede okuduğum zamanda vardı "sözde" rehber öğretmenimiz vardı lisede ki adamın ne işe yaradığını üniversitede öğrendim. çok şükür rehber öğretmenlerimiz çok iyi, öğretmen arkadaşlarımız işinin ehli nasıl davranacaklarını çok iyi biliyorlar. sen de yazarımsı arkadaşım öğrenmek istersen buyur 4-5 sene eğitim fakültesinde öğretmenlik oku, kpss yi kazanıp biraz piş sonra karşıma gel (diyeceğim de yemez bunları yapman)

  cevap 9: izmirden önce van merkez ve van'ın ilçesinin köyünde çalıştım. izmire geldikten sonraki 4 senedir öğrencilerim hala ararlar, sorarar, onları görmek için her sene o köye giderim seneye de gideceğim allah nasip ederse. ha bu yazarımsı arkadaş demiş ya not olmasa saygı gösterirler mi diye. 4 sene önce bilgisayar dersinde not yoktu zaten cevabını da böyle almışsındır.

  cevap 10: bu soruya ilk olarak bilişim dersinin zorunlu olma sürecinin nasıl olduğunu araştırmasını söyleyeceğim bu arkadaşa. biraz irdelerse bakanlığa bırakın öneriyi, gerek müsteşar gerekse de bakan ile yüzyüze kaç kere görüşüldüğünün haddi hesabı yoktur. gene bu arkadaş bizlere laf atacağına bu seneki seminer programına bakmış olsaydı "bir milyon öğretmen bir milyon fikir" kapsamında meb in iyi kötü yanları nelerdir ne istiyorsunuz diye bize sordular.

  cevap 11: sağolsun artık okullarda öğretmen yaş ortalaması baya düştüğü için çoğu öğretmen arkadaşlarımız diğer ülkelerin eğitim sistemlerinden haberleri var üç aşşağı beş yukarı ama gene bu seneki seminer çalışmalarından bir örnek vereyim. eba üzerinde öğretmenlere izletilmesi için mesleki videolar vardı (çoğu fed in videoları idi) burada bile diğer ülkelerin eğitim sistemleri hakkında videolar vardı. kendisinin pek bilgisi yoksa bu videoları izleyebilir.

  edit baya okunmuş bu entry gelen mesajlar için teşekkür ederim. şu entry i de şuraya iliştireyim kullanılmayan bilgisayarlar varsa talibim (bkz: #48545500)

 • 36. erdoğan'ın bu kadar lüks yaşamasının sebebi

  sonradan görmüslük.

 • 37. 15 eylül 2018 medel'in kırmızı kart görmesi

  2. karta sarı diyenler olsa olsa en iyi ihtimalle kötü niyetli gözü renk körlüğüne uğramış fanatik holiganlardır. bu en iyi ihtimal.

  at kafası tolgay bomboş pozisyonda ileri oynamak yerine markajda bulunan medele topu atarak fitili ateşledi. medel 2. rakipten sıyrılacam derken hızlı bir hamle ile son müdahaleyi yapıyor. topa dokunup geriye oynuyor, topa net müdahalesi var. ayağından tuttu, çekti diyenler bir göz doktoruna gitsin, zira 5+ miyopi ancak böyle bir beyinsizce yoruma neden olabilir.

 • 38. senenin hiç bitmesin istenilen ayı

  aralık.
  böyle yeni yıl, yeni umutlar, yeni başlangıçlar gibi olayları artık aştığım ve gerçekleri gördüğüm için bana bu konu pek romantik gelmiyor. o yüzden hadi hemen aralık bitsin yeni yıl başlasın her şey çok güzel olacak falan demiyorum kendime. ama aralık ayında yılbaşı gecesine hazırlık için dükkanlara asılan ışıkları, süsleri, o tatlı telaşı seviyorum.
  her yer ışıklı, sokaklar renkli, insanlar umutlu.. aralık güzeldir.

 • 39. hitler'in cehennemde yanacak olması

  cennet de bu dünyada cehennem de diye boşa dememişler. milyonların hayatını cehenneme çeviren birisi cehenemme gitse ne yazar. tıpkı her yıl milyarlarca dolar yardım yapan bill gates, hayatını bilime adamış ve bu yolda biz insanoğluna çok büyük mesafe katmış isaac newton'ın müslüman olmadığı için cehennemde yanarken dünyaya hiçbir faydası olmayan, oksijen israfı, düşük iq'lu gericilerin sırf namaz kıldıkları için cennete gitmeyi beklemesi kadar anlamsız cennet ve cehennem.

 • 40. fikstürü tff yayıncı kuruluş gs beraber yapıyoruz

  hahahahaha 2 gündür ağlıyorlardı, fiko çıktı biz de yapıyoruz dedi. şimdi çıkın başkanımızın sözlerini başka yerlere çekmeyin, aslında öyle demek istemedi falan deyin.

  https://twitter.com/…tatus/1041298688818245632?s=19

  abi çok güzel yaa, cidden çok güzel...

 • 41. kedi tırnağı kesmek

  havluya sarın.
  .
  ciddi entry olduğunu ispat için açıklama yazayım:
  havluyu üstüne kapatıyosun, o kaçıyor, bi daha kapatıyosun kaçıyor falan, iş oyuna dönüyor, stresi gidiyor. sonra sıkmadan, sıkıştırmadan havluya sarıyorsun, patisini dışarı alıyorsun, ilkini kes, derin kesme. tedirgin olursa çıksın havludan, sonra yine oyunlar şakalar, böle böle alışıyor işte.
  .
  peeeeeeeh, ben yazar olurken hep isterdim ki, kuantum fiziği başlığına iki satır da ben kaktırayım, ordan ülke gündemine damga vuracak başlıklar açayım...:(
  .
  geldiğim noktaya bak. inermisin çıkarmısın.
  gafa yok demek ki.

 • 42. beylikdüzü çok uzak diyen insan tipi

  orda büyükçekmece var uzakta.

  biz büyükçekmece' de yaşıyoruz ve babam bi işi çıktığında falan "ben istanbul'a gidiyorum" diyor.

  yalnız allah aşkına burda yaşayıp istanbul içinde okuyan varsa tavsiyem yurdu falan düşünün. ben salak gibi 4 yıl boyunca davutpasa 'ya gidip geldim. öğrencilik yıllarım okuldan çok metroda, metrobuste geçti.

 • 43. erkeklere çekici gelen kadın meslekleri

  (bkz: politikacı) bi hatunla sevişmek en büyük dileklerimden biri, biraz da ben onları sikeyim.

 • 44. mi shop'un xiaomi mi 8'i 5399 tl'den satması

  hesaplayalım. 500€ 3600tl ediyor. :)
  5400 tl ye satılması saçma. %50 fazla fiyata telefon satılması abartı sanki.
  not : arkadaş yukarıda yazmış. avrupa'da vergiler dahil 500€. yani avrupa'ya giriş fiyatı 500 den ucuz. avrupa'da vergi,bayi karı dahil 500€ ya satılabiliyor.
  herkes yazmış. evet arkadaşlar türkiye'de vergi yüksek biliyoruz. sadece siz bilmiyorsunuz emin olun. bakın aşağıda 3800 4000tl gibi fiyatlara aynı telefonun satıldığı linkler var. onlar da aynı vergiyi veriyor.
  kendi telefonumu da internetten almıştım. büyük firmalara göre 300 400 tl ucuza aldım. hem de 1600tl civarı fiyatı olan bir telefon. yüksek fiyatlarda ithalatçı garantili çok daha ucuza alınabilir. firmanın yüksek kar aldığı gerçek.

 • 45. celal şengör'ün bilim insanı olduğu ülke

  (bkz: götünden etik uydurmak)

 • 46. 28 yaşında erkeğin 18 yaşında sevgilisi olması

  sübyancılık değildir. böyle olduğunu düşünen ahlak bekçileri toplumun en gizli sapıklarıdır.

 • 47. 24 eylül 2018 fenerbahçe beşiktaş maçı

  fenerbahce kazanacaktır. bizde en az 1 tane oyuncu kırmızı görecek ( favorim pepe).

  fb köpek gibi kosacak ve basacak. maçı kurtuluş maçı olarak görecekler. oynarsa volkan demirel, neuer+keylor navas+ter stegen performansı gösterecektir.

  slimani nin kesin golü var. fb nin aldıği golcülerden bize gol atamayanı hatırlamıyorum. bilakis bize karsı hepsi coşarlar.

 • 48. flört esnasında birden bire iletişimi kesen erkek

  iletişimi keseceğini bildiriyorsa nazik erkektir. medenice, açıkça, uygun olmadığını düşünüp, söylemiştir. yakışan da budur zaten. bunda hiç bir problem yok. asıl problem bunu söylemeyip, bir de bununla övünenlerdedir.
  insanlar bu kadar kolay harcanmamalı. iki kelam etmek için vakit ayırdığınız kişi, iletişim kurmak istemediğinizi bilmeyi hak eder. kadın içinde erkek içinde bu böyledir. saygıdır, görgüdür, medeniyettir.

 • 49. 15 eylül 2018 gennady golovkin canelo alvarez maçı

  orta sikletin son yıllardaki bana göre en önemli maçı. golovkin biraz yaşlanmış da olsa, izlemeden ölmek istemem. saat 0300'da dmax'te . bakalım strateji dehası golovkin, kendinden daha çevik canelo'ya karşı ne yapıcak.

  edit : digiturk 49. kanal
  dsmart 46. kanal
  fil box 31. kanal
  kablo tv 47. hanal (hd yayın) 931. kanal (sd yayın)
  tivibu 62. kanal
  turkcell tv plus 39.kanal
  vodafone tv 50. kanal

 • 50. yazarların whatsapp'ta aldıkları son mesaj

  "sensiz olmuyo"

  aşk mesajı filan değil tabii ki, nerde bizde o günler. eniştem yazmış. bir yıldır her cumartesi gecesi geleneksel kellepaça içme etkinliğimiz vardı. bizim araba tamirde olunca bu akşam gidemedim. çorbanın fotoğrafını filan çekmiş.