Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. yazarları lise zamanlarına götüren şarkı

  lady - modjo

  koca çınar olduğum doğrudur.

 • 2. hayatta bir kez olsun yapmak istenilen meslek

  cumhurbaşkanı damadı

 • 3. akit'in meryem uzerli haberi

  edep yahu!!!

  meryem uzerli fani degilim ama sen kimsindir insanlari yargiliyorsun insan musveddesi. daha dun patlak veren tarikat seyhi olayini da boyle haber ettin mi? ensar vakfinda tecavuze ugrayan cocuklari da haber yaptin mi?

  batili laikci yasammis, kicimin kenari...

 • 4. şenol güneş'in 3.2 milyon euro maaş alması

  turkiye milli takimi icin euro ile yapılan anlaşmaya mi yanarsın? memleketin içinden geçtiği bu durumda bu paraların dökülmesine mi yanarsın?

  n'apiyor kardeşim bu adam? ne bileyim yani bir kere neden futbol ekonomisi türkiye'den kat kat büyük ülkelerin hocalarından daha fazla para alıyor? (bkz: ispanya)

  hayır bir de mesela sen senelik 15 milyon tl verdin de bu arkadaş yok olmaz mı dedi? dediyse defolsun gitsin zaten gelmesin.

  bir de iki mikrofon gördü mu vatan, millet, milli gorev, çiğ bir popülizmle yoğurup konuyu yabancı sınırına getirir. tabi istemezsiniz lan yabancı. yoksa avrupa genç hoca dolu. kim senin çağdışı futboluna ve düz adam fikirlerine 3.2 milyon euro saysın?

  haram zehir zıkkım olsun, lan, terbiyesizler.

  tanim: şenol güneş'i avrupa'nın en çok net maaş kazanan milli takımlar hocası yapan üzücü anlaşma.

  kaynak

 • 5. 3 eylül 2020 türkiye macaristan maçı

  sivas'ta bulunan ve 21 ağustos 2016 tarihinde açılışı yapılan yeni 4 eylül stadyumu'nda oynanan uefa uluslar ligi karşılaşmasıdır. maç, türkiye 0-1 macaristan skoruyla sonuçlanmıştır.

  ilk olarak; sivas kongresi'nin 101. yılı kutlu olsun diyelim şimdiden. başta mustafa kemal atatürk olmak üzere, cumhuriyet'in temellerini atan, fikir önderliğinde bulunan ve türkiye cumhuriyeti'nin kurulmasında payı olan tüm şehit ve gazilerimizi anmış olalım.

  maç ile alakalı bazı istatistikleri verecek olursak;

  topla oynama: türkiye %59 - %41 macaristan
  şut girişimi: türkiye 10 - 13 macaristan
  kaleyi bulan şut: türkiye 4 - 5 macaristan
  toplam pas: türkiye 565 - 393 macaristan
  başarılı pas: türkiye 497 - 328 macaristan

  bu galibiyet ile "uefa uluslar ligi grup 3" şu şekle büründü;

  1- rusya - 3 puan
  2- macaristan - 3 puan
  3- türkiye - 0 puan
  4- sırbistan - 0 puan

  bu sıralamalar sayesinde, grubu 1. sırada bitiren takım a ligine çıkacak, 4. sırada bitiren takım ise c ligine düşecek.

  06 eylül 2020 tarihinde ise türkiye, sırbistan deplasmanına gidecekken; macaristan ise evinde grup lideri rusya'yı ağırlayacak.

  milli takım hakkındaki naçizane yorumumu paylaşmam gerekirse; öncelikle farklı bir milli takım izlediğimizi belirtmem gerekiyor. maç genelinde baktığımızda pek iyi değildi; ancak öbür yandan baktığımızda, yenilenen ve artık değişen bir jenerasyonu görmüş oluyoruz. milli takımda burak yılmaz dışında eski jenerasyondan kimse kalmadı denebilir. spikerin de belirttiği gibi oyuncuların çoğu ilk maçlarını veya 2. ya da 3. maçlarını oynuyorlar milli takımda. burak yılmaz ise 35 yaşında ve eminim yerine genç bir forvet palazlanırsa kendisi de yavaş yavaş kesilecek. euro 2021 kendisinin son milli takım turnuvası olabilir. futbol ile çok fazla ilgilenmediğim için yapacağım teknik veya güncel hatalardan dolayı şimdiden özür dilerim.

  hak eden tarafın kesinlikle macaristan olduğunda hemfikiriz diye düşünüyorum. hak ettikleri galibiyeti de, gayet güzel bir frikik golüyle aldılar. tebrik ederim kendilerini. yaptıkları ataklar, bize göre çok daha keskin ve tehlike verici ataklardı. özellikle ilk yarıda ciddi bir macaristan dominasyonu gördük. hücum hatlarını gerçekten çok beğendim. sol kanadımızı kullanarak getirdikleri ve ciddi ataklara dönüştürdükleri en az 4-5 pozisyon vardı ki bunların 2 tanesi direkten döndü. macaristan biraz daha şanslı olsaydı daha ilk devrede skoru 2-0'a getirebilirdi. kesinlikle futbol açısından fena sayılmayacak bir hücum düzenleri ve direnme yapıları var. öte yandan bizde kopukluklar mevcuttu ama pandemi sürecinden dolayı bunların olması çok doğal; keza milli takımlar zaten aralıklı sürelerle bir araya geldiği için bu kopuklukların yaşanması gayet doğalken, bir de araya pandemi süreci girdi ve oyuncular kendi kulüplerinde de doğru düzgün idman yapamadılar. milli takımın bu karşılaşmadan önce oynadığı son maç 17 kasım 2019 andorra türkiye maçı idi düşünün.

  türkiye a milli futbol takımı'nı değerlendirecek olursak; uğurcan çakır maçın önemli isimlerindendi. eksi yönden de olsa takımımızın bir facia yaşamasını ve daha ilk maçtan moralinin yerle bir olmasını engelleyen faktörlerden birisi oldu. kendisinin çıkarttığı toplar olmasa bu gece 3-0 gibi bir skor görebilir, şu an sırbistan'ın yerinde 4. sırada yer alıyor olabilirdik. umarım 6 eylül'deki karşılaşmayı kazanarak hem 4. sıradan uzaklaşır, hem de moral depolayabiliriz. bunun yanı sıra top kaybı çok fazla gözüme çarptı. ataklarımızda ve paslarımızda isabetsizlik mevcut. aynı şekilde yaptığımız 124 atağın sadece 31 tanesini ciddi ve tehlikeli atağa dönüştürebildik; macaristan'da ise bu sayı 92 atak girişiminde 41 tehlikeli atak. biz aşağı yukarı 4'de 1 atakta tehlikeli pozisyon yaratabilirken, macaristan milli takımı bunu neredeyse her 2 atakta 1 oranına getirmiş durumda.

  yine de moral bozmaya, karalar bağlamaya gerek yok. ben, çok sıkı bir futbol takipçisi olmasam da milli takımın maçlarını seyreden birisi olarak, milli takımımızın gruptaki tüm takımlar (rusya da dahil) ile baş edebileceğini düşünüyorum. yeni oluşan milli takımımızda avrupa'da üst seviyelerde oynayabilen en az 5-6 tane oyuncumuz var. yeni gelen jenerasyonumuz çok daha kaliteli, istekli, düzgün futbolculardan oluşmakta.

  günün anlam ve önemine binaen trt arşiv'in hazırlamış olduğu "4 eylül sivas kongresi" isimli kısa belgeseli de buraya bırakalım: trt arşiv - 4 eylül sivas kongresi

 • 6. 80'lik covid hastasının 3 günde 5 düğüne gitmesi

  itlaf edilmesi gereken kadindir. insan olsa otenazi derdim ama bu bildigimiz sigir.

 • 7. yalnız tipler 22.00'dan sonra ne yapıyor sorunsalı

  saatlerimizi tam 22.00'a kuruyoruz öncelikle; çünkü bu saat yalnızlar için gerçekten önemli. 21.45'te yeterince hissedemiyoruz yalnızlığımızı örneğin.

  yalnızlar saatine girişimizi yaptıktan sonra 23.00'a kadar yalnız olduğumuz için ağlıyoruz. günün son bir saatinde 'yalnız kalmamak için ne yapmalıyım?' düşüncelerine başlıyor; yeterince kederlenmezsek tüm lambaları kapatıyoruz. odanın en karanlık köşesine çöküp, başımızı ellerimizin arasına almak suretiyle yalnızlığımıza sebep olabilecek kimi hatalarımızı yad ediyoruz. (burada ileri geri sallanıyoruz ayrıca.)

  00.00'da yatıyoruz; yalnız olduğumuz için uyanık kalma hakkımız olmadığının bizler de farkındayız.

  uyandığımızda gece 22.00'a kadar yalnız bir insan olmama lüksünü bizlere bahşettiği için tüm çift ekşicilere şu pozisyonda dualarımızı ediyor ve pozitif enerjilerimizi yolluyoruz; güne başlıyoruz.

  teşekkür ederiz hepinize.

 • 8. birol ünel

  geçen sene fatih akın’ın sinema benim memleketim isimli kitabını okurken bol bol ne enteresan ve özgür ruhlu olduğunu bana düşündüren adam olmuştu. sette sürekli sarhoşmuş ve birkaç kere fatih akın’la yumruk yumruğa kavga etmişler, hatta kendisi akın’a sandalye fırlatmış. filmi izleyince oynadığı karakteri öyle iyi oynadığını görmüştüm ki adam aslında metod oyunculuğunun dibini sergiliyormuş diyerek saygı duymuştum.

  bir hatırladığım da almanya’da yakın geçmişte sokakta yatıyor olduğuydu. gazetecilerin sorusuna “bir problem yok, gayet iyiyim. bir yerden para bekliyorum.” cevabı verecek kadar absürt bir adamdı.

  ben gözümde çıkan arpacıktan panik atak üreten insanım, böyle dünyayı kıçına sallamadan yaşayıp gidenlere ince ve sessiz saygı duymuşumdur hep.

  kendisine de aynı saygıyı duyuyorum.

 • 9. kırtasiyelerin batmak üzere olması

  napak onlar içinde ağlarız, üzülürüz.
  şunu farkettim herkes için üzülen hep biziz.

 • 10. marketler kırtasiye malzemesi satmasın

  şimdi oturduğum mahallede bim ile kırtasiye yan yana iki dükkan. oğlumla defter almaya gittik 100 sayfalık telli kareli defteri kırtasiyeye sordum 9 lira dedi çıktım yan dükkana geçtim baktım bimde 94 sayfalık aynı defter 5,5 lira.
  bim i ve onun kurduğu vahşi kapitalist sistemi en çok eleştirenlerdenim ama keriz değilim afedersin .başka yorumum yok

  ekleme : defteri kırtasiyeci 6-6,5 tl demiş olsaydı yine dönüp ondan alırdım bu kadar da esnaf dostuyum onu da belirteyim

 • 11. uşşaki vakfı'nın sahte şeyhi reddetmesi

  (bkz: sahte şeyh)

  "gerçek" şeyh var mı ki sahtesi olsun.

 • 12. kızlar katiyen ortaokul lise üniversiteye gidemez

  https://www.youtube.com/watch?v=y1f0eghowuw

  ismailağa cemaati lideri mahmut efendi hazretlerinin açıklaması. kadınlara eğitim yassağmış. 224.000 peygamber olur vermemişler.
  babalar avanaklık etmeyeceklermiş. sözü kadınlara bırakmak isterim siz ne dersiniz? maalesef okuyamıyorsunuz :(

  edit: niye ciddiye alıyorsunuz denmiş. arkadaşlar cumhurbaşkanımız ciddiye alıyor da ondan şey ettim.
  link

 • 13. akp'nin z kuşağı için youtuberlarla görüşmesi

  millet televizyonun fişini çekiyor sırf akp propagandasına maruz kalmamak için ama yok... bunlar biz nereye gitsek izimizi sürüyorlar.

  z kuşağı sizinle doğup büyüdü, bu yüzden de sizden bıktı, usandı... hiçbir propaganda, hiçbir söylem, vaat onları ikna edemez ya da kandıramaz.

  bunu bile göremeyecek kadar beceriksizsiniz!

 • 14. radar var diye selektörle uyaran sürücü

  sellektör değilde sakarya dan izmit yönüne giderken sabah sporu yapan dayının bana radar olduğunu anlatabilmek için, elleriyle ''yavaş yavaş'' diye işaretler yapması ve dudak okumam sayesinde cezadan yırtmam. teşekkürler dayıcım.

 • 15. ekşi itiraf

  o kadar sinirliyim ki insanlara "size virüs az bile" diye bağırasım geliyor. gerizekalı ailem kardeşime nişan yapmadan duramadı. davetlileri 40 kişiden 20 kişiye düşürmüşler, "bi şey olmaz yeaa" diyerek bir evin salonuna genç yaşlı doluşup "kızlarının ilişkisinin adını koyacaklar". ne sandınız? "elalemin ne diyeceği" tabii ki covid kapıp gebermekten daha önemli.

  evet, mart ayında covid ilk patladığında sabahın köründe ortalıkta kimse yokken koşuya çıkıyorum diye işkillenip "aman kızım evde otur koşmayıver" diyen tipler evlerinde nişan töreni organize etti.

  kimi götünü gezdirmeden duramaz, kimi ne nişanından ne düğününden eksik kalır, avrupalısı ayrı orta doğulusu ayrı gerizekalı, yemin ederim covid'den daha beterini hakediyorsunuz.

 • 16. gerçek şeyh ile sahte şeyh arasındaki fark

  gerçek şeyh siker para almaz
  sahte şeyh hem siker hem para alır

 • 17. şeytana uyduk ama büyütülecek bir şey yok

  şeytan düğmelerini ilikler bunlar karşısında hala suçu şeytana atıyorlar. hepiniz inim inim inleyeceksiniz.

 • 18. ruh eşin nerede

  su anda bulgaristanda evinde kendisi. bir telefonla tesadufen tanistik. ailesi cok sıkı ve buraya gelecek parasi yok. bankaya kredi basvurusu yaptim. kredi cikinca kendisine gonderecegim, ailesine resti cekip turkiye'ye gelecek ve kavusacagiz bir tanemle.

 • 19. uğurcan çakır

  golde yapacak bir şeyi yoktu. o golü uğurcan çakır değil süleyman çakır gelse bile tutamazdı.

  (bkz: schmeichel değil bütün maykıllar gelse tutamazdı)

 • 20. zafer algöz eşiyle birlikte yemek yedi

  zafer algöz eşiyle masaya oturduktan bir süre sonra garson;
  - "lütfen masaya değil sandalyeye oturunuz" dedi.

 • 21. her gün duş alan insan

  kokmadan da duşa girmenin mümkün olduğunu bilen insan.

 • 22. lionel messi

  premier lig'de 13 kez şampiyon olmuş, ronaldo'yu futbol piyasasına bizzat elleriyle sokmuş adam, sir alex ferguson, messi'ye gelmiş geçmiş en iyi futbolcu diyor, fakat fm-fifa-iddaa üçgeninde beynini yakmış ekşi yazarımız tabii ki kendisinden daha iyi biliyordur. carabao cup, aynen kanka.

  edit: premier lig efsanelerinin messi yorumlarını da verelim.

  john terry: "messi, çok açık bir şekilde gelmiş geçmiş en iyisi. ona karşı oynamak benim için çok büyük bir zevkti. kariyerimi sonlandırdığımda, arkama baktığım zaman, tarihin en iyisine karşı oynamış ve kendimi test etmiş olduğumu göreceğim."

  steven gerrard: "messi sadece istatistiksel olarak iyi değil. ronaldo'dan çok daha iyi bir takım oyuncusu, takım arkadaşları için yaratıyor. gelmiş geçmiş en iyi futbolcu, inanılmaz bir yetenek."

  roy keane: "messi'nin oyununda bir zayıflık görmek için bakıyorum ama bulamıyorum. maradona'nın büyük hayranıydım, şu anda ronaldo'nun da hayranıyım, ronaldo iyi, fakat messi gelmiş geçmiş en iyisi."

  frank lampard: "messi sadece bu zamanın değil, tüm zamanların en iyi futbolcusu. onu izlemeyi, karakterini ve tevazusunu çok seviyorum."

  wayne rooney: "ronaldo mu messi mi? messi. messi benim gördüğüm en büyük futbolcu."

  gary neville: "manchester united'ta ronaldo ile beraber oynadım ama korkmamalı ve gözlerimizle gördüğümüz şeyi kabul etmeliyiz, messi şüphesiz dünyanın en iyi futbolcusu. özel bir yetenek. görülmüş en iyi futbolcu olabilir."

  graeme sounnes: "yaşım 60'dan fazla ve hayatım boyunca onun gibisini görmedim. ben büyürken zamanın en iyi futbolcusu pele'ydi, şimdi de oynasa büyük bir futbolcu olabilirdi, ancak messi onu geçti, aynı zamanda maradona'dan da çok ileride.

  gary lineker: "hiçbir zaman maradona'dan daha iyi bir futbolcu geleceğini düşünmezdim, ama messi onu geçti. bir dahi. hiçbir futbolcu onun kadar zevk veremez. hiçbur futbolcu onunla aynı klasmanda değil."

  arsene wenger: "messi açık ara farkla dünyanın en iyisi, en ufak hatanızı size ödetiyor."

  garry armstrong: "platini, maradona ve cruyff'a karşı oynadım, george best ile aynı takımda oynadım. çok büyük isimlerdi, ama hiçbiri messi'nin yaptıklarını yapamadı. öncesinde, karşılaştığım en iyi futbolcu maradona, birlikte oynadığım ise george best'ti, ama artık söylemeliyim ki, messi gibisini görmedim."

  dimitar berbatov: "ronaldo harika. idmanlardan önce ve sonra nasıl çalıştığını çocuklarıma anlatmaya çalışıyorum, fakat messi gelmiş geçmiş en iyisi. benim sevdiğim türde, komple bir futbolcu. oyunu herkesten iyi görüyor."

  bacary sagna: "messi dünyanın en iyisi. futbol, o oynadığı zaman, inanılmaz kolay gözüküyor."

  ray hudson: "herkes, insanların tanrının gözünde eşit olduğundan bahseder, messi bunun hakkında insanı düşünmeye zorluyor."

  ian wright: "dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu. kimse yanına bile yaklaşamaz."

  pep guardiola: "onun hakkında yazma, onu tanımlamaya çalışma; sadece izle."

 • 23. altın ve gümüş madenleri devlet hakkına %25 artış

  biz buna haberi götünüzle mi okuyorsunuz deriz.

  altın ve gümüş madenlerinden çıkarılan gümüş ve altınlarla ilgili alınmış karardır. mevduatınzıdakiler değil.

  gene mal doldu ortalık..

 • 24. okurken ağlanan kitaplar

  dusdata farmakoloji

 • 25. s sport'un digiturk platformundan çıkması

  abuk bir araba yarışı değil süper lig'den kat kat kaliteli ve değerli bir çok spor organizasyonunu yayınlayan bir kanalın digitürk platformundan ayrılması olayı.

 • 26. mustafa kemal atatürk vs recep tayyip erdoğan

  ulan gerzekler kariyerine sucuk tuccari olarak baslamis egitimi noksan ve alalade bir adamla, 7 duveli titretmis, 3 kitada savasmis, ingiliz imparatorluguna diz cokturmus, turk insani icin cag kapatip cag acmis, matematik geometri kitaplari yazmis, ve daha nice hayirli isler yapmis bir vatan kahramanini nasil kiyaslarsiniz. kapatin konuyu bence, bu gerizekalilara prim vermeyin

 • 27. 1.75 boyuyla topuklu ayakkabı giyen kadın

  şuraya benim diye yazan kadınları birbirine eklesek burdan aya kadar ulaşabiliriz, öyle de uzun bir sözlükmüşüz meğer.
  tanım: benim^^

 • 28. uşşaki tarikatına ne olacağı sorunsalı

  ensar vakfı olayında da bakan , hem bayan hem de anne , çıkıp" bir kereden bir şey olmaz." demişti.bu da öyle.. zamanla unutulacak.
  acaba 5. mezhep mi çıktı? " geniş mezhep" diye...
  çünkü her sapkınlığa , pisliğe, sübyancılığa vs....eyvallah deniyor.

 • 29. 30 yaşından sonra gelen mutsuzluk

  30’lu yaşlara gelindiğinde artık herhangi bir hayalin gerçek olması imkansızlaşmıştır. kariyerin artık oturmuştur ve muhtemelen istemediğin hayallerinde olmayan bir işte çalışıyorsundur.
  arkadaşlarınla eskisi gibi değilsindir.
  evliysen muhtemelen evliliğinde sorunlar vardır değilsen ben niye evde kaldım diye mutsuzsundur.
  birşeyleri değiştirmek için çok geçtir artık kapana kısılmışsındır ve çıkamazsındır.

 • 30. fazla mütevazılık

  fazla mütevazılık bizim topluma göre bir şey değil. sonu vasattan nasihat dinlemekte bitiyor.

  edit: imla

 • 31. 4 eylül 2020 muharrem ince'nin sivas ziyareti

  akp kitlesinin bir şekilde halk tv'de kılıçdaroğlu'nun salı günkü grup konuşmasını baştan sona pür dikkat dinleseler bile duyamayacağı, kavrayamayacağı türkiye gerçeklerini a haber ve trt'den muharrem ince'nin ağzından duymaları.

  hayat ironilerle dolu.

 • 32. menemen belediyesinin parka pkklının adını vermesi

  ben de dağdan pkklıları alkışlarla indiren birinin ismini verdiler sandım. ahmet kayaymış.

 • 33. ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  şans eseri şu sözlükten bulduğum üç tane ef-sa-ne kadın arkadaş var. tam bir çiçekler. dertleşiyoruz. dertlerimize hep birlikte küfür ediyoruz, çözüm arıyoruz, en olmadı hayırlısı buymuş diyoruz. uğraşsan o dörtlüyü yan yana koyman imkansız. ama ne güzel oldu anlatamam. diyeceğim o ki burada gerçekten güzel insanlar var. ama bazıları da av peşinde. dikkatli olun kıps.

 • 34. fatih nurullah'ın istismarının ses kaydı

  oda.tv’ye düşeriz, sözcü’ye düşeriz diye tırsmışlar.

  işte neden bir youtuber bir anda tele 1’i hedefe koyuyor, tele 1 neden şu an kapalı, halk tv, sözcü, yeniçağ v.s. neden önemli, sosyal medya neden karartılmak isteniyor anlamak için en net özet.

  biraz sesimiz çıkıyor diye korkuyorlar, sonrasında sesimizi kesip çoluğumuza çocuğumuza hallenmelerinin önündeki son engeli de kaldıracaklar.

 • 35. güne almanca bir cümle bırak

  tiefe brunnen muss man graben
  wenn man klares wasser will

 • 36. kürtler mansur yavaş'a oy verir mi sorunsalı

  sorunsallarınızı s.keyim sizin
  sorunsal kelimesini bulanları da s.keyim

 • 37. ankara'daki coronavirüs tehlikesi

  uzun zamandır ankara’da yaşayan birisiyim. işim gereği çok şehir gördüm. ancak ankarada yaşayan nüfusun en az yarısını oluşturan iç anadolu çomarları kadar davarını inanın güneydoğuda bile görmedim.

  kimse kusura bakmasın ama sincan, etimesgut, pursaklar, mamak hatta yenimahalle tam bir bataklık.

  her şehirin cahili olur ama buranın cahili de zır cahil be arkadaş...

 • 38. kırmızı oda (dizi)

  böyle dizileri izledikçe, nuri bilge ceylan'ın,

  "gerçek değilsiniz, rol yapıyorsunuz. siz okumuş oyuncularda hep aynı şey var, oynuyorsunuz. biraz doğal olun. gerçek hayatta bir insan böyle konuşmaz, böyle bakmaz."

  diye 50 yıllık oyuncuları azarladığı kareler geliyor gözümün önüne. sevmiyorum böyle ağdalı ve yapmacık oyunculukları. özellikle binnur kaya'yı sanki korseyle sıkıştırmışlar da, o da zorla konuşuyormuş gibi durmuyor mu?

 • 39. çocukken alınan tadın alınamadığı şeyler

  (bkz: dondurma)

  dondurmanın verdiği mutluluk yaş ilerledikçe azalıyor.

 • 40. mert hakan yandaş

  oynadığı maçın 2. yarısını izledim. kendisi sağ açık, galatasaray'a giden ekürisi ise sol açık oynuyordu.

  bildiğim kadarıyla 2 oyuncunun da gerçek mevkileri bunlar değil.

  sonra yazar olduğum ortamda yer alan eleştirilere biraz göz attım.

  ben insan olmaktan utandım artık bu fanatizmden.

  ülkenin son 20 yıldaki siyasi halinin tam istediği ortam.

  insan gerçekten hayret ediyor.

 • 41. yerli otomobil için kenevirden batarya üreteceğiz

  kenevirden uretilecek cok daha yararli seyler var sayin hocam. helalize it!

  fesatlasmayin. tekstil, kagit, mukavva gibi hammaddeleri kast ediyorum.

 • 42. az kişinin bildiği muhteşem kamp yerleri

  yazın yazın aylık 35 milyon kişinin girdiği sözlüğe yazın da bir daha gidebiliyor musunuz görün.

 • 43. senli benli mesaj atan çaylak yazarlar

  keşke senli benli konuşup ne soracaksa sorsa... ne diyecekse dese... aniden küfrediyorlar lan! ana avrat sövüyorlar... merhaba bile demeden yapıyorlar...

  şöyle mesajlar geliyor;

  - siktir git yavşak
  - gerizekalısın sen
  - orospu çocuğu olduğunu biliyorsun değil mi
  - allah belanı versin ne etti size bu cumhurbaşkanı
  - dinime küfretme senin ananı sikerim
  - "de" ayrı olacak öküz! türkçe bilmeyen ayı
  - lağam azınla yazdığın entrine sıçam

  bu arada "sen türk olamazsın, sen olsan olsan ermeni olmalısın" diyen de çıktı bana vakti zamanında. bu yargıya nasıl vardığını hiç çözemedim. "yahudi dölü", "yunan piçi" diyen bile oldu... bakın dikkatinizi çekerim "merhabalaşmamışız" bile ha!

  iyi ama aynı anda hem ermeni, hem çerkes, hem de yahudi olamam ki ! şuna bir karar verin!

  ayrıca, sanki ermeni, çerkes ya da yahudi olmak suçmuş, ayıpmış gibi...

  ama rastladığım en ruh hastası ise; benim yahudi olduğumu iddia etti. çünkü toplama kampları hakkında entry girmişim.

  bir mesaj daha atıp nereden aklına estiyse, beni balat'ta doğurtmuş... o tarihte israil devleti henüz kurulmuş olmadığı için oraya göç edememişim. bu hayvancık benim bir de abim olduğunu ve özel okula gidebilmek için onun ayakkabılarını giydiğimi söylüyor.

  amına koyayım birisiyle karıştırıyor ama kiminle karıştırdığını bir çakabilsem ona da anlatacağım, beraber güleceğiz...

 • 44. tanıdık insanların corona kapmaya başlaması

  (bkz: #111953813)

  genç bir kardeşimiz iki gündür yoğun bakımda.

  bir arkadaş var, düğüne gidiyor ve iki arkadaşıyla vur patlasın, çal oynasın hesabı takılıyor. bir iki gün vakit geçiyor ve o iki arkadaşının pozitif olduğunu öğreniyor, kendisi hastaneye yüksek ateşi inmediği için giderken. bu ateşli arkadaş önceki gün toplantıya katılıyor, ateşlenmeden önce yani. kendisi iyi şimdi ama toplantı yaptığı mesai arkadaşlarından birisi entrynin başında bahsettiğim arkadaş. 25 ya da 26 yaşında galiba, kronik rahatsızlığı falan olmayan bir arkadaşımız.

  ankara'da yaşanıyor bu olay. bu iki kişi de erkek kardeşimin mesai arkadaşı. o toplantıda erkek kardeşim de vardı ama maskesini çıkartmamış hiç. düğüne giden mal değneğinin durumu iyi ama bulaştırdığı arkadaşı için aynısını söyleyemiyorum. bir iki gündür kendisine ulaşamıyorlardı, en son eşi açmış telefonu, haber öyle öğrenildi. bu arada erkek kardeşim dahil herkes (tüm firma çalışanları) karantinada iki haftadır. bırakın test yapmayı, kimse aramadı bile. erkek kardeşim taşıyıcı olsa ve gezse kimsenin haberi olmazdı. peki, yoğun bakımda yatan çocuğa temaslı diye test yapılsaydı ne olurdu? bu kadar ağır geçirir miydi normalde genç ve sapasağlam olan adam?

  vebali kimde bunun? düğün yapan kişilerde mi? düğüne giden kişide mi? maskesiz toplantı yapanda mı? devlette mi?

  hani her şeye "doğal seleksiyon" diyen arkadaşlar vardı burada, doğal seleksiyon asıl şimdi işliyor. iyi izleyin, dikkat edin. kimsenin vebaline girmeyin. düğün, tatil, sünnet... hepsi ertelenir, iptal edilir. ama bu vebalin altından kalkamazsın. evet çarklar dönmeli ama hayati olmayan aktiviteler için başka bir yol bulunmalı.

 • 45. starbucks'ta takma isim kullanmak

  çok çılgın bir hayat şekli. bunu ancak kocaman bir çılgın yapabilir.

 • 46. güzel kızların ortak özellikleri

  sana bakmamaları..

 • 47. kokusu yaşam sevincini arttıran şeyler

  çıra.

  (bkz: çıra)

 • 48. 4 eylül 2020 fahrettin altun'un yaptığı espri

  -alman arabası mı o?

 • 49. 4 eylül 2020 covid 19 vakasının 276.555 olması

  bir ülkenin kaderini; yöneticilerin vizyonu, ileri görüşlülüğü, zekası, cesareti kadar halkın vicdanı, çalışkanlığı ve sorumluluğu da belirler.

  normalde asansör kullanmam, korona döneminde mümkün değil kullanmam. bugün işten çıktım merdivenden inerken, 2. kattaki asansör sırasını gördüm. insanlar 2 kat merdiven inmemek için 5 kişilik asansöre 5 kişi binmeyi göze alıyor.

  devlette iş yok, halkta iş yok; freni patlamış gamyon gibi uçurumdan aşağı iniyoruz.

 • 50. 4 eylul 2020 yunanistan'ın teklifi kabul etmemesi

  bizim hayrımıza olan gelişmedir. böylece yunanistan'ın ben konuşurum da türkler saldırgan davranıyor algısı yaratmasının önüne geçilmiş olur. bir daha teklif ederim ben olsam.