Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. yüzde 25 kira artışının uzatılması

  kiraya yüzde 25 artış sınırı aslında kiraların artmasına sebep olan şeylerden biri. ankara için konuşuyorum eryaman bölgesinde 2 sene evvel güzel 4+1 evler
  2.5-3 bin civarındaydi. şimdi iki sene toplamda yüze 200 enflasyon olsa bu evin kirası 10-12 olacaktı. ama hükumet bh yüzde 25 sınırı koyunca boş ev sahipleri nasıl olsa kiraya verince arttırmayız diye düşünüp evlere daha fazla zam yaptılar şu an 20-25 oldu aynı evler. şimdi ortada söyle saçma bir durum var bu ev kiraları aşırı artarken aynı apartmanda iki senedir kriaci olan adam iki kere yüzde 25 ile 5 bin lira kira ödüyor. aynı apartman aynı tip daireler biri 25 bin lira diğeri 5 bin lira. ikisinde de ev sahibi kiracı arasında problem var. sizin yapacağınız iş de kendinize benzer aynı kur korumalı sistem gibi bu da işleri daha çok karıştırdı.

 • 2. 22 nisan 2023 chp'nin sığınmacılar açıklaması

  oylar fena yükselmiş ne açıklama yapsa da düşürsek diye çabalıyorlar.

 • 3. anadolu'nun kılıçdaroğlu'nu sevmeme sebebi

  müge anlı izleyince anlaşılan sebeptir.

  komşusunun karısına, kızına hallenen hatta yeğenine, yengesine cinsel taciz, istismarda bulanan insanlardan doğru bir seçim yapmasını beklemek tamamen aptallık.
  eşek s.ken falan var üstüne.

  bizim ilkokulda şarkılarla türkülerle beynimizi yıkadılar. yok anadolu şöyle, yok bizim insanımız böyle diye gezelim görelim tarzı programlarla allayıp pulladılar. oysa anadolu =demokrasi görmüş orta doğu.

 • 4. muharrem ince adaylıktan çekilecek iddiaları

  pusulada adı olacağı için şu saatten sonra gerçekleşecekse bile chp'nin buna en ufak bir taviz vermemesi gereken hadise. şu atasözü aklıma geldi; "tavşan dağı aştıktan sonra sok gözüne çifteyi".

  isterse çekilsin isterse çekilmesin. alacağı oy belli.. 500 bin civarında oy alıp siyasi hayatı bitecek artık. ben çekilmesini istemiyorum. seçime girip rezil olduğuyla kalsın.

 • 5. özel okullar batıyor mutlu musunuz

  öğrenciden servet alıp öğretmene asgari veren kurumların kapanması durumu. inanılır gibi değil.

 • 6. eşi olmayan çoraplar

  facebook'a eşi olmayan çoraplar adında bir grup kurulsa aslında, herkes oraya eşi olmayan çoraplarını sahiplendirme gibi paylaşsa. çorapçatan uygulaması da olabilir. buna bi bakılsın.

 • 7. 22 nisan 2023 arapların istanbul işgali

  bende bağcılardan yenikapıya geldim her yerdeler metroda,metrobüste,vapurda,tramvayda.. aklınıza gelebilecek her yerdeler ve gruplar halinde geziyorlar
  çok tehlikeli kendi ülkemde kendimi yabancı hissediyorum ..............

  zorunlu edit: arkadaşlar ben bir çok ülke gibi bizim ülkemizin de turizmden ve turistlerden kazanç sağladığını zaten biliyorum (ırkı ne olursa olsun) benim sözüm; bu güzelim ülkeye kaçak yollarla doluşan afganıdır,pakistanlısıdır,suriyelisidir onlara lütfen saçma sapan mesajlar atmayın madem bi fikriniz var entry girin..

 • 8. yazarların telefon wallpaper'ı

  geleceğe dönüş hayranı olanlar için güzel tasarlanmış, bize de kullanmak düşer.
  görsel

 • 9. odada sarı ışık sevenler derneği

  görsel
  çuniçiro tanizaki gölgeye övgü kitabında doğu ve batı kültürünü mimari, yemek, dekorasyon gibi alanlarda gölge ve ışık kullanımı üzerinden karşılaştırır.

  tanizaki ye göre batı belirsizliğe dolayısıyla gölgeye tahammülsüzdür. her şeyi açık ve net olarak ortaya koyan, gölgenin yarattığı o ışık oyunlarına yer vermeyen beyaz ışık onların mimarisinin bir unsurudur.

  oysa doğuda işler tam tersidir.. doğu gölgenin belirsizliği içerisinde hayal gücüne alan bırakmayı sever. sarı ışık ve onun yarattığı loşlukta huzur vardır. bu yüzden der tanizaki, bankalar ve dişçi muayenehaneleri gibi her şeyin parlak ve berrak olduğu mekanlar biz doğuluları bir şekilde huzursuz eder. ayaklarımız gitmek istemez o yerlere.

  sarı ışık sevenler derneği üyesi olarak "yalnızca sığ ve berrak şeylerden ziyade derin ve gölgeli şeyleri tercih ediyoruz" diyen tanizaki ye katılıyorum.

 • 10. eğer yapsaydım çok iyi yapardım denilen meslek

  yorgancılığa hep özenmişimdir. çini, mozaik, hat, seramik gibi atölyede yapılan el sanatlarını da iyi yapardım bence. sanırım ben huzurlu meslekleri seviyorum

 • 11. 22 nisan 2023 ak parti kuleli şubesine saldırı

  (bkz: kendi çalıp kendi oynamak)

  t: seçim öncesi mağdur olabilme adına sıfır inandırıcılıkla piyasaya sürülen prodüksiyon.

 • 12. erkeklerin evlenmek istediği kızda aradıkları

  kesinlikle sohbet edebilmek. çünkü ilerleyen yaşlarda ister istemez yatak sadece uyumak için kullanılcak, fiziksel özelliklerde yaşlandıkça kötüye gidecek, eeee haliyle sadece konuşabilme yetisi elinde kalıyo. yani uzun uzun sohbetler edip, anlamsız kahkahalar atabildiğin insanla evlenmelisin bence.

 • 13. pkk'nın erdoğan'dan kurtulma açıklaması

  öncelikle bu bir troll basligidir, lutfen altini doldurup gundeme sokmayin.

  ikinci ve daha önemlisi pkk ve ypg daha önce hiç olmadıkları kadar dünyada meşruiyet kazandılar erdogan sayesinde. erdogan cikip kobani düştü düşecek diye açıklama yaptığında bu teröristler isidli teröristlerle savaşıyordu. suriyeyi karistiranlarin başında gelen erdogan, pkk ve ypg'ye özgürlük savaşçısı sıfatı kazandiranlardan biridir. partizan kurtler ile erdogan bu sebeple bir madalyonun iki ayrı yüzüne dönüştü. altından kalkamayacaktin madem neden suriyeye müdahale ettin m ve oradaki ayrılıkçı kurtlerin ek.egine yağ sürdün?

  şu an ypg icin erdoganin varlığı en az esadin varlığı kadar önemli ve değerlidir. siz bu masalları zaten fikri degismeyecek olan anadolu comarlarina anlatin.

 • 14. sera kadıgil

  tümüyle solcu amerikalı politikacıları taklit ediyor. en büyük örneği alexandrıa ocasio-cortez

  https://twitter.com/…liq/status/1649537480910151680

  nasıl ki amerikadaki solcu, progressive politikacılar "white christian male" tarzı lafları hakaret olarak kullanır ve ana din hristiyanlığı hedef tahtasına çıkarırsa, bu sera kadıgil gibi taklitler de bunu türkiye'de yapmaya çalışıyor.

  ben şahsen narsist olduğunu düşünüyorum. başarıya ulaşmak için taklit etmeyeceği şey yok. her kabin içine girip o kabin şeklini alır.

  bu sera kadıgil'e bi sorun... erkek ve kadın kavramlarının aslında "social construct" olduğunu söyler, ve trans çocukların olduğunu düşünür. neden? çünkü batıdaki örnek aldığı, taklit ettiği siyasetçiler böyle konuşuyor.

 • 15. benim getirttiğim çadırda kalıyorsun

  (bkz: sen devlet misin lan yavşak)

  t: küçücük minicik bi başkan olan ama tanrı tavırları sergileyen akpli cümlesi.

 • 16. kadınların ilişkide yaptıkları hatalar

  iğnelemek.

  çok iğneliyorsunuz abicim. seviyorum dediğiniz adamı bile mütemadiyen eleştirip aslında kendinizin dahi istemeyeceği öyle kalıplara sokmaya çalışıyorsunuz ki, bir noktadan sonra ilişkileriniz de çekilmez bir hâl alıyor.

  yapmazsınız muhtemelen ama şu başlık altını 3-4 sayfa okuyun mesela, çuvaldızı kendine batırmayı geçtim, hâlâ hatanın aslında hep karşı tarafta olduğunu iğneleyici bir dille belirten o kadar çok entry göreceksiniz ki, dediğimi hemen anlayacaksınız.

  ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim, sizin dilinize pelesenk olan o “çok sevmek” ifadesi çoğunlukla takıntılı bir hayatı zindan etme gayretinden ibaret oluyor. şu özelliğinizi kırpsanız aslında hem siz hem de partneriniz rahatlayacak. denemesi bedava.
  edit: harf hatası.

 • 17. acı ile ağrı arasındaki fark

  acı ay ise ağrı oy dur.

 • 18. 14 mayıs 2023 genel seçimleri

  hala bazıları anlamıyor, hala bazıları siyaseti okuyamıyor. oturdukları yerden sırf kendine mantıklı geldiği ve sırf yazabildikleri için anlamsız analizler kasıyorlar.

  2018 yılında partisi ve kendisi prime dönemini yaşayan recep tayyip erdoğan, yüzde 52 oy alabilmiş. aradan geçen 5 yılda, ülkenin başına gelmeyen kalmamış. ekonomik kriz, deprem, afet, yolsuzluk, adaletsizlik, faili meçhul cinayetler, küresel krizler.. daha niceleri.

  yine aradan geçen bu 5 yılda alamazlar dedikleri büyükşehirlerin neredeyse hepsini muhalefet almış. karşısında da, muhalefet bloğunun çok büyük kısmı tek vücut olmuş. bir noktada mutlaka patlar bu iş dedikleri altılı masa'dan ortak adayı çıkarmışlar, vekillik listelerinde ortak listeler çıkarabilmişler, dört koldan halkla iç içe çabalıyorlar, çalışıyorlar. provakasyonlara boyun eğmiyorlar, açamaz dedikleri ne kadar konu varsa şeffaf bir şekilde açıyorlar, konuşamaz dedikleri konuları konuşuyorlar.

  halk yaşatılanlardan bıkmış usanmış, halk aç kalmış, halkın neredeyse yaşama ümidi kalmamış.. hala yozgat'ta, çankırı'da, şurada burada yaşayan akrabalarınızın, arkadaşlarınızın fikirlerini görünce eyvah diye karalar bağlıyorsunuz. büyükşehirlerde açlık sınırında yaşayan aileler kaybettirecek seçimi recep bey'e. aldığı maaş 8500 ama ödediği kira 5-6 bin olan, boşa çalıştığını yaşadığını acı şekilde tecrübe eden kişiler kaybettirecek. ödediği kirasından sonra elinde kalan kuş kadar parası ile yapamayacağı alamayacağı şeyleri düşünen babalar, çocuğunun beslenme çantasına meyve suyunu koyamayan anneler kaybettirecek.

  200-300-500 bin oy almak için; ne idüğü belirsiz, terör destekçisi, kadın düşmanı partileri aynı çatı altında toplama telaşındaki recep tayyip erdoğan'ın çaresiz çırpınışlarını, seccadeye camiye kadar kendisini düşüren ve halkına yeni hiç bir şey vaad edemiyor olmasını nasıl göremiyorsunuz hayret ediyorum.

  siz türkler nasıl diyor : patates, soğan güle güle erdoğan. bitti. game over.

 • 19. sosyalistler niye kuzey kore'ye gitmiyor sorunsalı

  islamcıların neden afganistana veya arabistana gitmediğine eş değer bir sorudur.

 • 20. seçimi ilk turda bitirmekten başka çare kalmaması

  aday açıklanmadan önce de kimin aday olacağı benim için önemi yoktu. açıklandıktan sonra da değişmedi. kimin olmaması gerektiğini zaten biliyordum. bırakın ilk turu yarın bile çok geç bizim için. bu beladan kurtulmamız lazım. hem de en acilinden.

  muharrem ince benim için bir süredir yok hükmünde. ne nefret ediyorum ne seviyorum. o benim için ölü biri. sadece onun şu zamanda yaptığını unutmayacağım o kadar. bu duygum da nefret duygusu değildir.

  brezilyalı dostlarımın dediği gibi; bu seçim cennetin kapısını açma seçimi değil, cehennemin kapısını kapatma seçimidir.

 • 21. camiye 5.3 milyon tl bağışlayan emekli

  dinin üzerinde %100 amacına ulaştığı insan modeli.

 • 22. yazarların maaş/yaş oranı

  bu bilgi kimin ne işine yarayacak merak ettiğim hede.

 • 23. boğa boğa

  bence filmin adının boğa piyasasıyla ilgisi yok.
  --- spoiler ---

  kendisini öldürmek isteyenleri boğa boğa öldürdüğü için filmin adı böyle olmuş.
  --- spoiler ---

  bugünkü zekamın da böylece sonuna geldik. hoşçakalın.

 • 24. 21 nisan 2023 kılıçdaroğlu'na saldırı girişimi

  bu cehaletle ve canavarlarla baş etmenin tek yolu tek bir çatı altında birleşip bunları devirmeye çalışmak olmalıdır. bunlar kendinden olmayan herkesi yok etmek istiyor, yok etmek derken bildiğiniz öldürmek istiyor. bunların kendinden olmayanları da biz oluyoruz, bunlara karşı olanlar ancak kendi içinde saçma sapan nedenlerden dolayı ayrışanlar. tekrar söylüyorum: burası orta doğu, norveç ya da danimarka değil. kendinize gelin! siz hâlâ aday beğenmiyorsunuz, yok mansur yavaş aday olmadığı için ben sinan oğan'a vereceğim, yok eko aday olmadığı için ben muharrem'e vereceğim. yok bu milliyetçi, yok bu terörle iş birliği yapıyor. aptal olmayın oğlum, akıllı düşünün. tehlikenin farkında değil misiniz siz, yoksa farkındasınız da aptallığı mı tercih edeceksiniz?

  beğenin ya da beğenmeyin, muhalefet bir aday çıkardı ve siz en yüksek oy potansiyeli olan bu adama oy vermezseniz yarın zerre kadar ağlamaya sızlamaya hakkınız yok. götünüzü de yırtsanız sinan oğan ya da muharrem ince seçilemeyecek. türkiye tarihinin en kritik seçimlerinden birinde oyunuzu çöpe atmayın! sokağa çıkamadınız, sosyal medyadan istediğiniz gibi tepki gösteremediniz ama sandıkta tepkinizi gösterme şansınız varken bunu hiç etmeyin.

 • 25. kılıçdaroğlu'nun bedava elektrik açıklaması

  gerçekten de inanılmaz bir açıklama. güneş enerjisi tabii ki güzel bir enerji çeşidi ama güneş bedava diye bu enerjinin bedava olacağı anlamına gelmiyor.

  güneş paneli çiftlikleri çok büyük alanı kaplar. güneş panellerinin içinde kimyasal sıvılar vardır. güneş panellerinden elde edilen enerji düzenli değildir. enerjinin saklanması da büyük sorun..

  güneş enerjisinin normal şebekeye verilmesi lazım... bu ne demek, güneş enerjisi çiftlikleri enerjiyi normal şebekeye verir, ücretini enerji şirketinden alır.. millet de bu enerjiyi evinde kullanır, ücretini öder.

  kılıçdaroğlu öyle bir konuşuyor ki, sanki güneş enerjisi çiftliğini tarlarların yanına kuracak, ordan beleş elektrik verecek..

  eğer enerjinin bedavalığını bu kadar düşünüyorsa bir zahmet nükleer enerji projelerine hayır demesin. türkiye 1, 2 değil keşke 10 tane nükleer enerji santraline sahip olsa.

 • 26. kemal kılıçdaroğlu

  şu sıralar provoke edilmeye çalışılan lider.
  seçime 3 hafta var ve bu olaylar kılıçdaroğlu'na destegi en yüksek seviyeye çıkaracak, provokatöler çaresiz, ne yapsalar kılıçdaroğlu'na yarıyor, dedem oyunu muazzam kurgulamış.

 • 27. instagram'da dolandırılan sözlük yazarı

  ilgilenirseniz elimde çok temiz bir köprü var acil ihtiyaçtan ötürü satılık

 • 28. 21 nisan 2023 arsenal southampton maçı

  ustteki yazar southampton icin arap sermayesinin kopekleri demis ama, macin oynandigi arsenal stadinin ismi emirates stadi amk :))

 • 29. f. altaylı'nın 18 yaşına kadar 6 bin kitap okuması

  "liseyi bitirmeden 5-6 bin kitap okumuşumdur" demiş.

  kabaca bir hesapla,
  4 yaşında okumaya başlasa ve liseyi de hadi 18 de bitirse,14 yıl kitap okur.
  14 yıl boyunca her gün bir kitap okusa 5110 kitap eder.
  her gün bir kitap okumuş mudur sizce, ben bilemem orada değildim.

  (bkz: ben halep'te 70 arşın atlıyorum)

 • 30. eski sevgilinin doğum günü kutlanır mı sorunsalı

  birlikteyken de özel gün falan kutlamıyordum diye ayrıldık zaten. şimdi ayrıyken kutlayıp uzay zaman eğrisinde bir kırılmaya yol açmayalım. evrensel neden sonuç ilişkilerinin içine sıçmaya lüzum yok.

 • 31. neden sevgilin yok

  1- çok şüpheciyimdir,herkesten şüphe duyarım.bu yüzden de güven duygum çok zor gelişir.
  2- günümüz ilişkilerindeki "taktiklerle" uğraşacak vaktim yok.
  3- çok seçiciyimdir.karşımdaki insanın tek bir olumsuz özelliği beni ondan soğutur.
  4-kadınların kendi cinslerini tanımadıklarını düşünmekteyim.kendi cinsini tanıyan kadın gözümde 1-0 önde başlardı.
  5-özgürlüğüme,rahatıma çok düşkünümdür.hesap vermeyi de almayı da sevmem.
  6-sosyal medyadan ilişki yürütecek kadar avel değilim.sosyal medyadan birine yazıp mesai harcayacak kadar da isteğim yok.
  7- çok fevri ve dürüstümdür.eğer düşüncemden eminsem karşı tarafla tartışmama yol açacak veya onu üzecek bile olsa söylerim ve yalan konuşamam.

 • 32. muharrem ince

  muharrem inceye oy vermeyi dusunen arkadaslar, bakin bu isin sakasi yok, donusu de yok. bes yil bu iktidarla yasamak istiyorsan git ince'ye ver oyunu.

  riske atma luksumuz yok. sistem degissin, ertesi gun kilicdari da ekremi de elestirecegiz. begenmezsek onlari da degistiririz. parlamenter sistem yeniden tesis edilsin, hepimiz bizi temsil edene oy verelim. bu sistemde 'benim kafama yatan aday' demek cok anlamsiz. bizim de aklimizda baska adaylar var ama su an bu luksumuz yok.

  ikinci tura sadece kk ve rte kalacak. yapmayin etmeyin, bahar cok yakin. sonra is isten gecince cok pisman olursunuz.

 • 33. kılıçdaroğlu'na fatiha bilmiyorsun diyen akp'li

  depreme zamanında müdahale edemeyerek daha fazla fatiha okunmasına sebep olanlara sesini çıkaramayan birisidir aynı zamanda. bu kafalar yüzünden bu ülkede daha çok fatiha okunur. böyle giderse de hepimizin selası okunacak amk.

 • 34. öldükten sonra hiçliğin olma ihtimali

  benim düşünceme göre de en mantıklı son olan durum. insan bilinci yok olmayı kendine yediremediği için cennet cehennem, tanrı gibi şeyler uydurmuş bana göre. öldükten sonra bitiyor her şey, hiçlik içinde yok olmak.

  bir diğer teorim ; eğer tanrı varsa hafızayı resetleyip başka bir bedene atıyor olabilir. ya da her şey bir simülasyondan ibaret.

 • 35. gibi (dizi)

  ilginç bölüm ama bir mantık hatası buldum, toplanın.
  çok iyi arkadaşları hüseyin'in annesinin evine gittiklerinin ilkkan tarafından bilinmemesi ve "nereye geldik, neresi burası" demesi?
  üstelik anasıyla da ant içmişler..

 • 36. muhammed yakut

  sözlükte kendisine yapılan eleştirilere cevaben şöyle şeyler söyleyecektir bir sonraki videosunda tahminimce:

  “buradan eşki sözlik yazarlarina da seslenirem. ula siz ne biçim adamsız la? ula ben siz bişe demiyem ula. ben sizi allah’a havale etmişem. ben bu sözlügi siye bırahtıracam. ulan illa kanzuk’un elton john’la ilişkisini mi söyleyelim ula? neyse ben belden aşgi vurmam ula. ssg’nin moğolistan’da potasyum kaçakçılıgi yaptigini bilmiysiniz mi ula? ssg benim dünya ahiret kardeşimdir ula ama eşki şeyler dosyasini bene açıtirmayin ula. ula siz ne aşagilik, utanmez insanlarsiz ula?”

 • 37. satrançta at mı fil mi daha değerlidir sorunsalı

  bence fil diyenler ve at diyenler birbirine yeterince sayıp sövmemiş. arkadaşlar, memlekette en ufak anlaşmazlıkta birbirini boğazlayacak milyonlar var, siz niye böyle yapıyorsunuz? mesela biri çıksın "at diyen dalyarakları gördüğümüz vörsüs" desin, öteki hemen altına "anasını file siktirmişler için sorunsal olan..." yazsın. bakın, özelden yine uzlaşırsınız fil ve atın kardeşliği üzerine ama hiç olmazsa başlık altında ülkenin geri kalanına uyum sağlayın.

 • 38. yeni tanışılan birinden bir anda soğutan şeyler

  ahlaki değerlerinin olmaması. yozlaşmış, dejenere olmuş ve sınırları olmayan insanlardan anında soğuyorum. insanın içindeki saf duyguları ve iyiliği koruması gerekiyor.

 • 39. göbek eritmede kullanılan en etkili yöntem

  abartısız %80i mutfaktan geçer. hatta egzersiz yapmasanız bile, doğru yeme düzeniyle karın kaslarınızı bile çıkarabilirsiniz.

  şeker vb bir hastalığınız yoksa aralıklı oruç/yarı ketoyla bu işi 1 ayda bile toparlarsınız. bakın ilk yemek değil ağızınıza attığınız ilk lokma 11-12den önce olmasın. son lokma ise akşam 8i geçmesin. 8den sonra ağzınıza fındık atsanız bile lokma sayılır. su,soda,bitki çayı ve kahve tüketebilirsiniz (şekersiz ve tatlandırıcısız).

  hayatınızda şeker ve içeren şeyler (meyve) olmayacak, karb'ı hesaplayamam derseniz mümkün olduğunca azaltacaksınız. spor yaptığınız gün yasemin pilavı/1 dilim tam tahıllı ekmek yiyebilirsiniz. gereken gramajda protein +salata ve toprak üstü sebze tüketin. (havuç, patates yasak), min 2 mümkünse 3lt su tüketin. kahve ve tüm çaylar ok. yapabilirseniz kalori hesabı yapın çok daha sağlıklı olur. ücretsiz yapan websiteleri var. haydi kolay gelsin.

  edit. imla.

 • 40. müteahhitlere üniversite mezunu olma şartı

  aynı şart cumhurbaşkanları içinde geçerli olmalı

 • 41. düşün ki baban bunu okuyor

  sana ne desem bilemiyorum. fiziksel şiddetin, ağzımızdan kan getirene kadar dövmen hadi neyse de, psikolojik şiddetin bizi bitirdi. onulmaz yaralar açtın. sen kedi çobanı olursun, kardeşin de fare çobanı deyip kahkaha atman, dershaneye gidip başarısız olduğumda o verdiğin üç kuruşun hesabını hem dalga geçerek hem de kızarak sorman, sabahın altısına alarm kurup yanıma gelip tekmeleyerek uyandırıp evden kovman, kardeşimle bizi birbirimize tokatlatıp zevkle izlemen, birimiz yavaş vurduğunda hızlı vur! diye tehdit etmen, vuramadığımızda iş başına geçmen, ilk sinemaya gidişimde alay etmen, ilk spora gidişimde alay etmen, aylarca para göndermeyerek arayıp sormayarak acaba ne yapıyor diye düşünmeyerek yüz üstü bırakman ve küçücük-gencecik yaşlarımda çalışmaya mahkum etmen, ve en sonunda da "
  "seni 7 yıl besledim bana 50 bin borcun var, aldığın paraları gönder orospu çocuğu" diyerek içindeki her şeyi kusman.
  ve tüm bunları da henüz 21 yaşıma kadar yaşatmış olman. sen insan olamazsın, sana ne desem boş.

  bir gün telefonum çalacak ve "baban öldü, ne yapalım?" diyecekler
  kaldırın gömün diyeceğim

 • 42. can ataklı'nın seçim sonrası kaos açıklaması

  birseyler olabilir bu bir ihtimaldir
  ama bunu önceden söylemek resmen provokasyon yapmaktır can atakli efendi
  durmadan bunu pompalamak ta provake etmektir
  hergun normal gitmeyecekler dersen gitmezler be dostummm
  bir adama 40 gün deli dersen deli edersin adamı beee
  halk zaten cahil sen de korku pompalama kimseye

 • 43. rus edebiyatı klişeleri

  güzel başlık. en az 1 yıldır rus romanı okumadım. entry'leri görünce özlediğimi anladım.
  bir klişe de benden gelsin. kişilerin birden fazla ismi olması. misal senin adın ahmet. baban sana cem diyor köylüler sana mahmut diye hitap ediyor ayrıldığın eski nişanlın kemal, ordudaki arkadaşların hüsamettin. bu beni birazcık zorluyordu.

 • 44. sinan oğan

  armağan çağlayan'ın youtube kanalındaki yayınında, 14 mayıs 2023 seçimleri için cumhurbaşanı adayları arasında şuana kadar yapılmış en iyi konuşmayı yapmış kişidir.

  söz konusu konuşma şöyledir;

  "armağan bey ben bir şeyi anlamakta hakkaten güçlük çekiyorum. yani yirmi birinci yüz yıldayız. cumhuriyetimizin yüzüncü senesindeyiz ve cumhuriyetimizin yüzüncü senesinde, bir örnek vereceğim, benim seçim vaatlerimden birisi, asgari ücreti fakirlik sınırına getirmek.

  şimdi siz bunu duyduğunuzda ne düşünürsünüz? 'nasıl yani? asgari ücreti fakirlik sınırına getirmek ne kadar saçma bir şey.' değil mi? oysa asgari ücret açlık sınırının altında şu an. açlık sınırı türkiyede 9500 lira, asgari ücret 8500 lira. fakirlik sınırı türkiyede 30bin liranın üstünde.

  ben asgari ücreti 30bin lira yapacağım demiyorum. asgari ücreti fakirlik sınırına getireceğim diyorum ve ben şundan o kadar üzüntü duyuyorum ki, türkiye'de bugün biz refahı konuşmamız gerekirken, bizim memurumuzun çalışanımızın işçimizin, emekli maaşı ile, memur maaşı ile, en az yazın bir ay londra'ya gidebilmesi, prag'a gidebilmesi, hiç olmazsa türkiye'de sahillerde gidip tatil yapabilmesi gerekirken, biz bugün asgari ücretle beslenemiyoruz bile.

  türk milleti beslenmiyor. karın doyurmak beslenmek değil. yani insanların sadece ekmekle çorbayla bir iki parça bir şeyle yemek yemesi beslenmek değil. biz insanlarımızı doğru düzgün besleyemiyoruz. türkiye gibi bir cennet vatanda insanlarımız beslenemiyor. karın doyuruyor sadece. oysa biz bugün beslenmeyi konuşmalıyız, refahı konuşmalıyız.

  insanlar tiyatroya gidebilmeli, sinemaya gidebilmeli. 16 - 17 yaşında bir çocuğun, 18-20 yaşında bir çocuğun kız arkadaşının yanındaki o duyduğu utancı ben hissediyorum. onu bir yere götürse, ona bir şey ısmarlayamayacak. ısmarlasa akşam gelip babasının yüzüne nasıl bakacak? bir daha harçlık isteyemeyecek.

  ben gençliğimizi bu sarmaldan kurtarmak istiyorum. bir çocuk bir tweet attığında 'gelecekte kaymakamlık sınavına girdiğimde bu tweet önüme gelir mi?' diye düşünmemeli."

 • 45. yalı çapkını (dizi)

  rtük ikiyüzlülüğü nedir diye merak eden, hâlâ anlamamış olan varsa açıp şu diziyi bir izlesin. dizinin hâlâ niye yayında olduğunu da çoooook çok iyi biliyoruz. bu dizinin yapımcıları bir emekçinin katili, bu insanlar dizilerinde anlattıkları olaylardan beslenen, haz alan insanlar. gerçek ve kurgu arasındaki ayrımı yitirdikleri için gerçek yaşamı kendi algılarına göre şekillendirmeye çalışıyorlar. budayıcıoğlu ve güventam bütün kanalları tekeline alan iki tane leş yiyici. her kanalda var bu bitirim ikilinin en az bir dizisi. hepsinin konsepti de aynı, anlatılan hikayelerdeki her şey o kadar çarpık ve o çarpıklığı o kadar inatla hayatın tek gerçeğiymiş gibi anlatıyorlar ki, kafayı yememek imkansız. kadına şiddet meşru, herkes kayışı sıyırmış, hayatı şekillendiren şey yalnızca korku, travmalarını hatırlamadan adım atabilen biri yok, insanların silahlarının ağırlığı kadar entelektüel ağırlığı yok, herkesin tek yaşam amacı giyinip kuşanıp konakların süs biberi olmak. psikanalizin de kapitalizm için böyle bir meta sunabilmesi inanılmaz ya. offff. olm bize napıyorsunuz ya. bir akşam vakti televizyon açıp azıcık tebessüm etmeyi bile unutturdunuz, daha ne istiyorsunuz bizden. bakın bu ara yine avrupa yakası izliyorum, çok komik olduğundan falan değil, öyle büyük fanı da olmadım hiç. ama bir zamanlar bu ülkenin tv kanallarında böyle bir dizi yayınlanabilmişti, izlemiştik, gülmüştük, dizinin yayında olduğu dönem boyunca kimse kimseden bu kadar nefret etmiyor, kimse kimseye bu kadar kin gütmüyordu, duygusunu hatırlamak için izliyorum. oysa şimdi bu duruma üzülen herkes gibi ben de etimle kemiğimle nefret doluyum buna sebep olan herkese. neyse. bu devran da dönecek, dönecek elbet.

  edit: ekleme, düzeltme.

 • 46. top sakalsız yapılamayan işler

  kesinlikle teknosa çalışanlarıdır.

 • 47. kızların ayrıldıktan sonra hemen başkasını bulması

  işin gerçeği ayrıldıktan sonra bulmuyorlar. ayrılmadan önce birini rezerve ediyorlar, hazırda tutuyorlar. ondan sonra doğru kendileri için doğru vakitte ayrılıyorlar. bu izlenim tek bir kız üzerinden değil çevrem dahil birçok kız üzerinden yapmış olduğum gözlem.
  sonuç olarak kızlar gerçekten güvenilmez varlıklar. duygusal gözüken yapılarının altında aslında hiçte duygusal olmayan insanlar. geçen onca yıla, onca zamana, onca anıya dahi saygı duymuyorlar bazen.

 • 48. ağzı laf yapanların rağbet görmesi

  aynı kişi hem şu cümleyi kuruyor:
  --- spoiler ---
  zeki insanların yapabileceği olaydır. zekası olmayan insan beceremez.
  --- spoiler ---

  hem de şu:
  --- spoiler ---
  genelde ikizler burcu erkeği yapar bu işi. nerden biliyorum diye sormayın. (swh)
  --- spoiler ---

  yorumu size bırakıyorum…

 • 49. bir kadının aldattığı nasıl anlaşılır

  size karşı tahammül seviyesi düştüyse, sürekli eleştirip başkaları ile kıyaslıyorsa, aşağılayıcı bir üslup takınıyorsa geçmiş olsun ya aldatılıyorsunuzdur ya da yakında aldatılacaksınız.

  bu durumda hemen ayrılın, ayrılan taraf siz olun.

 • 50. sizden neyi alsalar özgürlüğünüz kaybolur

  sağlık

  sağlıktan daha önemli özgürlük ve zenginlik var mıdır dünyada a dostlar!