Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 696 sayılı khk ile getirilen iç savaş maddesi

  anlaşılan o ki sona geldik. maalesef durum bu. milliyetçi dediğimiz, kemalist dediğimiz adamlar bile bugün akp'nin sağ kolu oldular. bu tip khk'lar onların akp'ye verdiği destek ve cesaretle çıktı. içimizden vurulduk. ne söylesek boş. ana muhalefet bile ortalarda yok. tamamen içlerine çekildiler. bir tek haftada bir grup toplantısı yapıyorlar o kadar. şu anda durumumuz maalesef 1839 yılında ilan edilen tanzimat fermanı'ndan bile geride. tanzimat fermanı'nda ilan edilen maddelere bakın bugünden iyidir:

  1-herkesin can, mal ve namus güvenliği sağlanacak.
  2-mahkemeler herkese açık olacak.
  3-kimse yargılanmadan idam edilmeyecek. ( bu madde çok önemli. çünkü bugünkü khk vatandaşa hem yargılama hem de idam etme hakkı getirmiş. 200 yıl öncesinden bile daha kötü bir durum)
  4-kazanca göre vergi uygulaması yapılacak.
  5-rüşvet ortadan kaldırılacak.

  bunun gibi maddeler var. anlaşılan o ki 180 sene önce yaşasaydık kendimizi daha bir güvende hissedecektik. resmen geriye doğru çağ atlıyoruz. hem de ikişer üçer atlıyoruz. gele gele 1215 magna carta zamanına geldik. onu bile kıskanır durumdayız artık. çünkü magna carta'daki bazı maddeler de şöyle:

  1-hiçbir özgür insan yürürlükteki yasalara başvurmaksızın tutuklanamaz, hapsedilemez, mülkü elinden alınamaz, sürülemez ya da yok edilemez.
  2-adalet satılamaz, geciktirilemez, hiçbir özgür yurttaş ondan yoksun bırakılamaz.

  ingiliz'in 800 sene önceki maddeleri bile bizi geçmiş. ne desek boş. uzay çağı'nda taş yontuyoruz. son sayfada tarih bizi affetmeyecek. daha da kötüsü esas biz kendimizi affetmeyeceğiz.

 • 2. arda turan

  en çok da galatasaraylılar beşiktaş'a gitmesini istemiyor yazmış birisi.

  bu adam beşiktaş'a gitsin, yıllık ücretini galatasaray versin deseler yine kabul ederim bir galatasaray taraftarı olarak. o kadar istemiyorum yani.

 • 3. elon musk'ı hiç duymadım

  samimi olun lan biraz !
  adamın alanı değil hede hödö.
  he a.q sizin alanınız otomotiv ondan tanıyorsunuz adamı.

  celal'in güncel konulardaki cehaletini, kibirini ve çok bilmişliğini gösterir. !

 • 4. yılbaşı adı altında hristiyanlaşmak istemiyoruz

  tamamen katıldığım, altına imzamı atacağım söylemdir.

  2017'ye girerken arkadaşlarımın ısrarıyla yılbaşı kutlamasına katıldım. ertesi gün uyandığımda kendimi bir garip hissediyordum, bedenim bana aitti ama ruhum başkaydı adeta.

  yüzümü yıkamak için banyoya gittiğimde dilime "dies irae" ilahisi takılmıştı, nereden duydum nereden dilime takıldı bilmiyorum.
  bu garipliği pek önemsemedim.
  olayın vehametini sıçtıktan sonra anladım. evet, yüzümü yıkadıktan sonra sıçtım ve inanmazsınız ama gtümü yıkamadım, öyle ya gavurlar gtünü yıkamaz... işte o zaman anladım tüm değerlerimin aşındığını.

  kahvaltıya patıl yapan anamı azarlayıp, "lanet olsun patıl da ne? mısır gevreğimle sütümü getir, akşama da ahududu özü şerbetiyle hazırlanmış ev yapımı tart istiyorum anlıyor musun beni!" dedim.

  aylar boyunca her pazar kiliseye gittim, müslümanların arasını bozmak için gece gündüz hain planlar kurdum, ayasofya cami olmasın diye çalıştım...

  son aylarda birkaç kola şişesi kırdım, yerlere fanta döktüm, kilise kapılarına boya falan attım da özüme dönmeye başladım. yarın da el ele yürüyen birkaç çifti hedef gösterip, kısa etek giyen birkaç kadından da tahrik olursam özüme dönüşü tamamlamış olacağım.

  aman diyim kardeşlerim, yılbaşı kutlamayın kutlatmayın,adamı ayaküstü firistiyan yapıyor bu gavurun adeti.

 • 5. yaşanılan şehrin tek cümlelik özeti

  buraya bakarlar. (nah)

 • 6. dayak yiyen zabıtanın facebook paylaşımı

  dayağını yerken kendisinin heykel gibi durmasına atıfta bulunuyor 1 sene öncesinden.

  nostradamus'un müslüman versiyonu.

 • 7. stadyumda izlenilen ilk maç

 • 8. 23 aralık 2017 shell rezaleti

  benzer durumu shell'de ben de yaşadım. 0 km satın aldığım aracıma 3. ya da 4. kez yakıt alışımdı. dizel aracıma benzin koydular. gs-fb maçında da 1 saat vardı. hemen tutanak tutup aracımı yetkili servise çektirdim. ordan taksi ile eve geçtim. maçımı izledim. pazartesi sabah servise gittim. servisten bir de araç kiraladım. ertesi gün araç hazırdı. depo temizliği ve yakıt filtresi değişimi yapılmıştı. shell istasyon müdürü gelip ödemeyi yaptı. kiralık aracı teslim edip aracımla istasyona geçtik. depomu ücretsiz doldurdular. taksi ve araç kiralama faturasını istasyon müdürüne teslim ettim. o da bana ödemesini yaptı. özür diledi. olay kapandı. nasıl bu kadar kolay oluyor diye düşünmeyin. istasyonların bu durumlar için sigortası var. ve sigorta tüm masrafları istasyona ödüyor. sizin istasyonunuz ya sigorta yaptırmamıştır ya da primleri yükselmesin diye aracınızı orada lifte çekip köyden çağırdığı usta ile halledip sizi yollamıştır.

 • 9. nazlı çelik

  tam bir sığır haberi. kadın 40 yaşında ve yıllardır ana haber bülteni sunuyor. bu gelir ile zaten mercedes s600l alsa şaşırmam. ama daha kritik bir konu var ki zaten zengin bir ailenin kızı. google a nazlı çelik yazsan ailesinin bilgileri çıkıyor. doğuş holding de yöneticilik yapan birisinin kızı kolayca porsche alabilir. plakaya gelince ben de komple özel bir plaka sandım hani ad soyad yazanlardan. n harfinin neresi özel plaka lan. 1000 lira trafik vakfına para bağışlayıp alınan plaka. şahinciler bile alıyor o kadarını.
  bu ülkede sinan çetinin vasıfsız oğlu porsche ile adam öldürdü. o bile kolayca üstü kapatıldı.

  kadının porsche arabası üzerinden diğer hassasiyetlerine bel altı vurmaya çalışan şerefsizlere de tek lafım var. götü yiyen vardı kadın başına yaptığı gibi hakkarilere şırnaklara gidecek var mı? şov yapıyordur yapmıyordur bilemem. kadın zaten televizyoncu. dolayısı ile işi şov dünyası. şov için bile olsa canını tehlikeye atıyor. üstelik spikerlikten kazandığı paraya ihtiyacı bile yok. az biraz mert olun akıllı olun.

 • 10. evren genişliyorsa nasıl sonsuz oluyor

  sonsuz + 1 = sonsuz

  olduğu için çelişkili olmayandır.
  sonsuz bir şeye yeni bir şey ekleyebilirsiniz ve gene sonsuzluk elde edersiniz.

  not: bu arada bu spesifik soru ile doğrudan alakalı olmasa da hatırlatmak istediğim bir husus da, sonsuzluk (infinity) ve sınırsızlığın (unbounded) arasındaki fark genelde karıştırılıyor.

 • 11. dünyanın en yorucu şeyi

  beklemektir. öyle yorucudur ki bir gram enerji harcamadan, durduk yere mal olunur.

 • 12. türkiye'nin en soğuk ili

  türkiye'nin değil dünyanın en soğuk yeri askerlik yaptığın yerdir. çünkü soğuğu en soğuk, sıcağı en sıcak derecede hissedersin.

  ister erzurumlu ol, ister ardahanlı, izmir'de askerlik yapan için en soğuk yer izmir'dir. sen gece uyurken orda nöbete gittiğinden, orda 2 saat boyunca gece 2 saat dikildiğinden soğuğu iliklerine kadar hisseder asker. gerisi hikayedir. istediğin kadar derece yaz buraya farketmez arkadaşım. en soğuk yer askerlik yaptığın yerdir.

 • 13. trabzon'da portekizli turiste sözlü saldırı

  kadın normal pantolonlu ya da eşofmanlı öyle bir şey, herif diyor ki “bacaklarını açarak oturmuş merdivenden kaldırdık, erkek insanlarımız rahatsız oluyor.”

  ulan siz insan mısınız be şerefsiz?

  arkadaş ben bu insanlarla aynı tarafta değilim ben bunlar gibi değilim nasıl bir yere dönüşüyor lan memleket?

 • 14. 25 aralık 2017 izmir depremi

  kahvaltıda yakalandığım deprem.
  istifimi bozmadım; deprem nasılsa biterdi, önemli olan kahvaltıydı.

  ölmek kötü, aç ölmek daha da kötü.

 • 15. beden dersinde kız öğrenciden tahrik olan öğretmen

  konya’da bir imam hatip lisesinde öğretmen olduğu iddia edilen şahıs.

  ulan bunun gibi insan müsveddeleri yüzünden hem insanlık hem de bir meslek zan altında bırakılıyor. bu tip sapık mahlukatların barındığı (bkz: imam hatipler kapatılsın) gerçekten. diyecek söz yok başka. insanlar evlatlarını kimlere emanet ettiğini bilmeli.

  sosyal medya hesabında attığı bu mesajların kimliği sansürlenmemiş versiyonu da burada

  edit: şaka maka imam hatip'i savunanlar olmuş ya lan. olm bunlar değil mi "biz çok ahlaklıyız" diye geçinen ama din adı altında böyle duygularını bastırıp her türlü pisliği yapanlar. manyak mısınız nesiniz? ister profesör ister felsefeci olsun, bu adamın çalıştığı kurum kendini yıllardır din ile özdeşleştirmiş, bu yönüyle ön plana çıkmaya çalışan insanların bağlı olmayı çok sevdiği bir yer. şimdi adamın yaptığı sapıklığa takılmak yerine başka okullarla kıyaslayarak vicdan mı rahatlatıyorsunuz?

 • 16. sigaraya 12 tl verip et fiyatları pahalı demek

  sigara da et de pahalı.
  oldu mu yalnız mühendis bey.

 • 17. ekşi itiraf

  sevgili hocam, selam. sizi gram sevmiyorum, sadece mezun olmak için size katlanıyorum.
  slayttan ders işleyip ''profesör'' ayakları yaptığınız zaman size götümle gülüyorum. yolunuzu yordamınızı sikeyim, saygılar hocam.
  edit: ''sıkıysa ismini yaz'' diye mesaj aldım, bu öğretim görevlileri çok ateşli, çoook.

 • 18. nuriye gülmen'in seyit rıza paylaşımı

  nuriye ve semih diye kaç vakittir beynimizi siken sempatizanlara lafım yok. zaten biliyoruz sizi..

  lafımız solculuk ayağına her boka sazanlayıp sonra pişman olanlara ..

  adam sandınız eşeği alnınıza değdi taşağı..

 • 19. 30 yaşındaki kadını almam memesi sarkmış olur

  63 yaşında, sarkık taşaklı bir adam beyanıdır.

 • 20. diş hekimliğinin tıp fakültesinden ayrı olması

  bir çok mantıklı nedeni sayılabilir ama, "çünküm diş hekimliği daha zor bir meslek, taam mı?" asla bunlardan biri değildir.

 • 21. 24 aralık 2017 gemlik'in taşınması kararı

  15 temmuz ve terörle ilişkisini anlayamadığım olay. resmen bir kişi de çıkıp khk ne alaka. bunun ohal ile ne alakası var dememiş.

 • 22. modern apartmanların en büyük sorunu

  ses, gurultu, ses, gurultu. dunyanin en luks, en tarz dairesi olsa da ses izolasyonu yoksa benim gozumde sifirdir. mahremiyet, ozel hayat diyorsun yan komsunun kusma sesini duyuyorsun. bizi bu hayata mahkum eden sistemin, kapitalizmin ve modernlesmenin icine ediyim. manastira kapaticam kendimi sonunda.

 • 23. khk'dan gocunanlar fetö'nün kurşun askerleridir

  (bkz: kurt dediler bekçi köpeği çıktı)

 • 24. trombositi 3000 olan hastaya splenektomi yapmak

  rezalet başlığı diye geldim, doktor ilanıymış.
  0/10

 • 25. evli erkeklerin uyarılarına rağmen hala evlenmek

  evlenmeyin çünkü evlilik özgürlüğü kısıtlar yok efendim bekar olunca herkesle sevişirsiniz yok insan poligamik vs vs. hadi be oradan dediğim birtakım önermeler.

  en iyi dostunuzla hayatın her türlü zorluğuna beraber göğüs germektir evlilik. daha hayatın zorlukları ile karşılaşmış baba parası yiyen ya da yeni mezun kıçındaki donu yeni almış veletler tarafından küçümseniyor. hayat çok ilginç bir şey arkadaşlar. üçüncü sayfa haberleri gerçek. insanlar kanser oluyor mesela, trafik kazaları haber değeri bile taşımıyor. ölümün olduğu yerde daha ciddi ne olabilir ki diye bir söz var. hadi o kadar ciddiye almayalım mevzuyu, en büyük ihanetlerle yüzleşmek var, hayatı zindan eden patronlar var. yahu parasızlık var bu hayatta, yediğin aşın hesabını yapmak var. bu zorlukları beraber atlatmak, yanında her zaman ağlayacak bir omuz bulabilmek, her şeyden vazgeçtiğinde bile umut görebilmek var.

  s.keyim sizin meriçliğinizi de hayatı bir hayvan gibi yiyip içip düzüşmek olarak gören beyninizi. evliliği halı saha maçına göndermeyen eşlerden ibaret sanan, kadınları seks paritesi ile değerlendiren, daha hayatın sillesini yememiş plaza bebeleri sizi. sizin ben artizliğinizi ....

 • 26. bir kız için alınmış en pahalı hediye

  (bkz: zaman) iadesi yok.

 • 27. ezanın sesini ilk kez duyan brezilyalı kadın

  hatun portekizce konuşuyor ama hala suriyeli diyenler var, ulan cidden tuhaf insanlarsınız.

  neden ağladığı belli olmayan kadındır ayrıca.

 • 28. cenk tosun'un everton'a transferi

  - cenk tosunnn scoresssss... magnificient strike... oh my god. what an amazing goal andy.
  - that's fantastic, unbelievable. suck my dick harry.

 • 29. bitcoin

  buna 50.000 100.000 ve uzeri yatiran adama saygi duyarim, yatirim nedir bazen risktir, bazen risksizdir, bazen de ikisinin karisimidir.

  su orospu cocuklarina uyuz oluyorum, 200 dolarlik bitcoin almis, sabah aksam bitcoin borsasini takip edip, ovdukce ovuyor, bitcoin reklam botuna donmus adam.

  ikinci ve en gicik oldugum orospu cocugu turu ise su, gecen yaz is icin kredi cektim, benim hayatim bitcoin'den daha riskli elde ne var ne yoksa giyecek aliyoruz satiyoruz, 85.000 dolarim var, christmas gelecek is 4 katina cikacak ona yirtiniyorum. adam bana diyor ki bitcoin al onla gelecek yaz uc(3) ev alirsin.

  yemin ederim hayatimda kimseyi oyle sikesim gelmemistir. cebimdeki son paraya kadar bitcoin'e yatiracam, evde 2 cocuk var, evin borcu, arabanin borcu var, is icin bi ton borcum var.

  bitcoin %50 deger kaybederse hayatim sikilecek gelmis bana akil veriyor orospu cocugu. sokakta kalsak bize bakacak bu amin oglu.

  o yuzden bu basligi okurken bu insanlara denk gelirsem direk eksiyi basiyorum. bitcoin'i seven insanlara degil, ne var ne yoksa satin yatirin diye konusanlara, hic birseyi olmayan adamin kaybedecek bir seyi yok, butun parayi yatir diyor.

 • 30. arda turan'ı istemeyen beşiktaş taraftarları

  arda turan'ı isteyen herhangi bir klüp taraftarı varsa, hemen futbolu bıraksın, yarın aspor'da çalışmaya başlasın.

 • 31. 25 aralık 2017 tuzla gaz kokusu

  istanbul yazmadım bilerek goy goy muhabbetine dönmesin. pencere açamıyoruz inanılmaz derecede gaz kokusu var. baya tüp sızıntısı gibi. bilen duyan yardım etsin bu nedir?

  edit: igdaşın açıklamasına göre gaz kaçağı varmış ama neresi olduğu bilinmiyor.

  edit2: tuzla belediyesi twitter hesabından yapılan açıklamaya göre halen araştırılan kokudur.

  edit3: duramadık evde pendik sahile geldik. en azından karbonmonoksit bildiğimiz zehir. burada bahsedilen koku yok.

 • 32. izmirlilerin çoğunun aslında izmirli olmaması

  yıllar yılı izmirli diye bildiğimiz bir bayan arkadaşın düğününde fark ettiğim olay.

  ben doğu akdenizli olarak halay falan severim düğünlerde. ama ülkenin batısında halay kültürü çok az. bu yüzden düğünde oynamayı seven birisi olsam da batıdaki düğünlerde tam performans sergileyemiyorum swh. neyse bizim izmirli'nin düğüne bi gittik paso şemmame, üç ayak, delilo, halebi falan çalıyor. acayip halay oldu düğünde. meğersem yıllardır bize çiğdem, boyoz, 35,5 aaağbi diyen arkadaşımız aslen karslıymış. kız öyle davranıyor ki dedesi yunanlıları bizzat kovalamış falan sanıyorsun. ama gel gelelim kız karslı çıktı abi.

 • 33. inşaatçı replikleri

  + sefim cenazemiz var ekipler 2 gun gelemeyecek.
  + sefim dugunumuz var ekipler 2 gun yine yoklar.
  + sefim araba arizalandi simdi servise gidiyoruz araba ne zaman cikarsa o zaman gelecegiz.
  +sefim malzeme almaya gittim 2 saate gelecegim santiyeye.
  + sefim ../

  - sefin siksin seni amk evladiii...!!!

 • 34. terörle bağlantısı olmayanlar endişe etmesin

  referandumda hayır oyu verecekleri terörist ilan eden bir hükümetin sözcüsünün sözü. demek ki %50 endişe etsin.

 • 35. türkiye'de hala pompacı diye bir meslek olması

  vatandaş bankamatikten 8 saatte para çekemiyor siz neler konuşuyorsunuz.

  100 sene sonra konuşmalıyız bunları ey cicikuşlar.

 • 36. nası ızrar suçunda keenlemyekün var diyen hakim

  hafifletici kün feyekünleri göz ardı etmemesi gereken bir hakimimiz...

  aksi takdirde veleddalin amin!

 • 37. kitaplıktan ödünç kitap vermemek

  kitaplarımı birilerine ödünç veririm, verdiklerimin çok büyük bir çoğunluğunu da geri alırım zaten. geri vermeyenlerden de istemem açıkçası kitabımı. ama onun hakkında düşündüklerim anında değişir. konu kitabı geri vermemesi değil. bir insandan bir süreliğine kullanmak için ödünç bir şey alıyorsun. kitap, kıyafet, para vs. her şey olabilir bu. sonrasında bunu unutup hayatına devam ediyorsun. çok ilginç geliyor bana bu. birinden ödünç bir şey aldığımda ve bir süre veremeyince benim rüyalarıma giriyor. ama bazı insanlar bunu unutuyor. bildiğin unutuyor. çok garip.

  vurdumduymaz insanlara tahammülüm yok benim.

 • 38. ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  taşınması gereken başlık (bkz: ekşi sözlük et pazarı)
  gerçekten derdi olabilecek insanlardan çıkar sağlamaya çalışanlar veritabanı da olabilir. kendinizle nasıl yaşıyorsunuz?
  (%2lik istisnaları tenzih ederim.)

 • 39. 25 aralık 2017 abdullah gül'ün khk açıklaması

  fare boku gibi bir boka yaramaz. camız boku olsa en azından gübre olur tezek olurdu.

  abdullah gül sadece ve sadece gaz alma aparatıdır. kendisi cumhurbaşkanı olsa önüne bu karar gelse anında imzalardı ki bunun benzeri saçma kararları imzalamıştır. onun için hiç hık mık demesin.

 • 40. eline erkek eli değmemiş kadının heyecanı

  arap toplumu niçin bu dünya üzerinde bir parazittir ve kısırlaştırılmalıdır savımı destekleyen video.

  edit; videodakiler arap değil diye mesaj geliyor, yahu bu kültürü dünyaya empoze eden araplar değil mi ? yine aynı kapı.

 • 41. çukur

  (bkz: lassalı sadettin)

 • 42. 25 aralık 2017 büyük arda turan anketi

  beşiktaşlıyım ve gelsin diyenler galatasaraylı, galatasaraylıyım ve gelsin diyenler beşiktaşlıdır. ahahahhaha

 • 43. mert fırat

  adamı burada yerin dibine sokan erkeklerin hiçbirinde sakalsız sokağa çıkacak göt yok. sakal bir-iki tık daha yakışıklı gösteriyor ya şimdi, herkes sakal koyuyor. kıvanç tatlıtuğ dışında çoğu dizi jönü (burak özçivit dahil) sakalsız gezemiyor. onlar bile sakal jokerini oynuyorlar. sakalsız hallerini görmüyoruz. sanki hep sakallı doğmuş gibiler.

  ama mert fırat babalar gibi sakalsız da yakışıklı. kemik yapısı felan epey erkeksi. ayhan ışık, izzet günay, ediz hun, tarık akan (75 yılında çekmeye başladığı politik filmlere kadar) hepsi sakalsızdılar. çünkü orijinal jön tarzı budur.

 • 44. cenk tosun

  25 milyon euro'ya gittiyse müthiş transfer.
  antepten geldiğinde cenk'i fazla tanımıyordum.
  haftaiçi oynanan bir sarıyer kupa maçında kendisini canlı izleyebildim.
  bu çocuk şut çekmesini ve kafa topuna çıkmasını biliyordu.
  ancak -biliç'in müthiş zekası nedeniyle- pektemek'in bile yedeği pozisyonundaydı.

  3-4 senede biliçin kupa maçlarında oynattığı topçudan world class golcü haline geldi.

  yolun açık olsun kartal. seni de kalbimize yazdık.

 • 45. cumali ceber 2

  fragmanını izlediğim için kendime günlerce küfrettiğim filmin devamı. abi biz toplum olarak nereye gidiyoruz? bu nasıl bir yozlaşmadır cidden anlamak imkansız.

 • 46. sudan'dan türkiye'ye 4 dolarlık et teklifi

  (bkz: sudan ucuzmuş)

  ekşi sözlük böyle böyle bitiyor işte.

 • 47. tayyip erdoğan'ın sudan'da tekbirle karşılanması

  milyonlarca insani topragindan eden, olduren ve hapse tikan savas suclusu katil omar el bashirin meclisinde tekbirle karsilanma olayidir. neresinden tutsan elinde kaliyor.

  %75-80'nin al-mu'tamar el watani denen vahsi insan azmanlarinin vekillerinden olusan mecliste koca turkiye'nin c.baskanin konusma yapmasi insanin gururuna dokunmuyorsa soylenecek baska soz yok.

  burdan netanyahu'ya katil isgalci falan diyoruz, bu el bashir katili ve dalkavuklari 100 kat daha serefsizler. ikiyuzlulugun luzumu yok.

 • 48. beşiktaş

  en büyük zararı kendi taraftarından gören kulübüm. bu durumu kısa bir şekilde, örneklerle açıklamaya çalışacağım.

  ilk örnek; demirören'i yaptığı yanlışlar dolayısıyla eleştiren taraftarlara karşı açılmış olan 2 kupayı unutma vefasızlık yapma pankartı. beşiktaş'ın belki de geçtiğimiz 10 yılını çöpe atmış ve günümüzde de yaptığı büyük yanlışların sıkıntısını hala çektiğimiz yıldırım demirören'i savunmak için 2009'da bu pankart açılmıştı. (bu maçı hatırlayanlar, o gün kapalı tribünde çıkan kavgaları hatırlayacaktır.)

  yine çarşı grubu tarafından açılmış bir pankarta bakalım. şu pankarta söyleyecek tek kelime dahi bulamıyorum. acizlik ve zavallılıktan başka bir şey değil. maalesef taraftar kitlemizin birçoğu şu pankarttaki düşünce yapısında. (mantıklı ve düşünebilen taraftarları ayrı bir yere koyuyorum.) bu da bonus

  herkesin takdiridir ki, taraftar kitlemiz maalesef aşırı romantiklerden oluşuyor. 2 gündür sosyal medyada quaresma'ya karşı şiddetli bir tepki var(haklı olarak). ama herkes biliyor ki, bu tepkiler, vodafone park'ta quaresma'nın yapacağı ilk trivelada ya da rabonada birçok kişi tarafından unutulacak.(mantıklı kesimi yine ayırıyorum) doğal olarak bu kitle yüzünden, quaresma oyundan çıkınca hocaya eldiven atmaya da, saha içinde alvaro negredo'ya gider yapmaya da devam edecek. her duran topun başına geçmesini saymıyorum bile.

  bizim taraftarların büyük çoğunluğu arasında ki bir diğer büyük sorun ise; eleştiriyi küfür olarak algılama sorunu. örneğin; şenol güneş'i mi eleştirdin? direkt olarak 'beşiktaş düşmanı' yaftası yapıştırılıyor. kimse kimseye istifa çığırtkanlığına zorlamıyor, ama yanlış gördüğün bir şeyi de beşiktaş'ın iyiliği için halının altına süpürmeden, zamanında dile getireceksin. bu kulüpteki herkes birer maaşlı personeldir ve hepsi eleştirilebilir. bu kulüp, teknik direktöründen futbolcusuna kadar kimseye boşuna para ödemiyor. duygusallığa gerek yok, herkes görevinin en iyi şekilde yapmalıdır. duygusallığın başladığı yerde profesyonellik kalmaz. sen asgari ücretle çalıştığın işinde bir gün isteksiz ol bakalım, patron sana neler yapıyor.

  bu taraftar, tolga zengin hata yaptığı zaman tepkisini koymasa, şu an belki de kalede fabri diye bir adam yoktu. büyük bir takımın en güçlü olduğu yeri tribünleridir. hiç kimse unutmasın ki, biz o stadı doldurduğumuz için bu kulüp ayakta kalıyor. biz taraftarız, yani endüstriyelleşen futbolda bir nevi müşteriyiz ve bu dünyadaki her kulübün amacı da müşterisini memnun etmektir. taraftar öncelikli olarak kendi gücünün farkına varmalıdır, gerisi zaten gelecektir.

 • 49. barda tanıştığı kızı kılıç ile öldüren genç

  kanım dondu. kızlar yabani görünmemek adına rahat olmaya çalışıyorlar, güvensiz görünmemek adına, yani "kezban" damgası yememek için böyle aşırı özgüven içeren hareketler yapıyorlar ve sonu böyle felaket olabiliyor. bunun sorumlusu sizsiniz ekşiciler. tedirgin kızları hep alaya aldınız, hep cesur olmamakla sucladiniz sanki kötü bir şeymiş gibi. şimdi de nasıl güvenip evine gidiyor diyorsunuz. bir karar verin artık.
  şahsen böyle olayları gördükçe aylardır tanıdığım sevgilim bile olsa evine gitmeye cekinmeye başlarım.
  biliyorsunuz seri katillerin , sapıklarin, cinnet geçirenlerin ezici kısmı erkek.
  erkekler çok garip varlıklar. çok güven duyarken birden psikopata bağlıyorlar. kadınlar o yüzden cinayetlere hazırlıksız yakalanıyor, savunmasız kalıyorlar. karşısındakini de kendileri gibi dengeli sanıyorlar. sorunları konuşabilir, tartışarak halledilebilir görüyorlar. yazık gerçekten. o anın dehşetini gözümde canlandırdığım anda fena oluyorum. boynuna atılan bir kılıç darbesi, boğazından sıcak kan fışkırdıkça soğuyan bedenin, öleceğini bilmen, ölürken ailenin aklına gelmesi. off of...