Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 10 temmuz 2017 istanbul valiliği açıklaması

  bir gün hz. ali'nin taraftarlarının yoğun olduğu küfe'den, bir arap, devesiyle şam'a gelmiş. şam sokaklarında dolaşırken biri ona yanaşmış:
  - ver o dişi deveyi bana! demiş. tartışma büyümüş, küfe'den gelen adam, "bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir" diye itiraz etmişse de anlaşamamışlar. konu muaviye'ye yansımış.
  halk meydanda toplanmış... muaviye, küfe'den gelenle şam'da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra, kararını açıklamış:

  - bu dişi deve şamlınındır!
  sonra toplananlara dönmüş ve sormuş:
  - ey cemaat, bu dişi deve kimindir?
  cemaat hep birlikte bağırmış:
  - şamlınındır!

  küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, muaviye onu yanına çağırmış:
  - ey küfeli, dinle! sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. ama sen küfe'ye dönünce gördüklerini ali'ye anlat ve de ki: "ey ali, muaviye'nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! ayağını denk al!"

  ayrıca
  (bkz: ministry of truth) (bkz: gerçek bakanlığı)

 • 2. öğrenci kaydı için okulların a4 kağıt istemesi

  "bir a4 kaç para olabilir ki" değil kardeşim. devlet bunlara bunu sağlamıyor mu zaten? eğer böyle bir şikayet hattı varsa sağlıyor demektir. peki bu paraya noluyor?

  edit1: arkadaşlar bu entry bir üstteki entry'e sinirle yazılmıştı çünkü zamanında bir devlet okuluna kaydolurken okula sıra almam istenmişti ve 20 liralık kalitesiz okul takımlarına da 70-80 lira vermem istenmişti (hatta beden derslerine almamıştı hoca okulun eşofman takımını almadığım için). bir a4 kaç para olabilir ki verin nolcak yazısını görünce sinirle böyle bir entry yazmıştım. devletin okullara yeterli ödenek sağlamadığına onlarca dair mesajlar aldım.

  şimdi bu durumun çözümü bence öğrenciden böyle para toplamak değil devletten talep etmektir muhtemelen talep edilmiştir de devlet vermemiştir biliyorsunuz devletimiz genelde okulda eğitim vermeyi değil din aşılamayı sever (bkz: okullarda abdesthane ve mescitlerin zorunlu olması). keşke bu durumu böyle değil de siz öğretmenlerin başlattığı bir tepki ile öğrenseydik ve destek olsaydık. pek bilmiyorum ne yapılır ama mesajla veya yeni bir başlıkla bizlere de duyurursanız devletten ödenek artışı talebi hakkında bir kampanyaya destek olacağımıza emin olabilirsiniz.

 • 3. 9 temmuz 2017 istanbul maltepe adalet mitingi

  36 yaşındayım, 36 senelik maltepe'liyim, ben hayatım boyunca bu kadar insanı maltepe'de görmedim. miting alanına 3-4 kilometre mesafede olan evimizin önü sabahın 7'sinden itibaren insan seli idi. maltepe sahil yoluna gidişin nispeten en rahat olduğu bağlantı yolu olduğu için şehir dışından gelen teşkilat otobüslerinin çoğu bizim caddeye park ettiler. hatta karşı binamızdaki şerefsiz, binasının önüne park eden otobüsün şoförü ile kavga ederek otobüsü oradan çekmesini istedi. biz de şoför abiye binanın önü bir yana dursun otoparkımızı açtık. binamızın önüne bir otobüs daha çekebildi böylece. miting sonrasında caddemizde trafik öyle bir kilitlendi ki, otobüsler 2 saat kontak kapalı beklediler.

  biz ailecek katıldık insan seline. dedim ya bizim ev 3-4 kilometre miting alanına. pek yakın değil yani. ama insanlar akın akın aktılar yürüyerek. ancak 2 saatte zar zor ulaşabildik miting alanının "yakınlarına". içeriye girmek zaten mümkün bile değildi. normalde bir akp mitinginde miting alanının civarında direk otobüsler olur filan. bugün sahil komple trafiğe kapalıydı ve insan doluydu. televizyonlarda gösterdikleri miting alanında görünen insan sayısının en az 10 katı kadarı sahil yolu boyunca ve maltepe sokaklarında vardı. var git sen hesapla kaç yüz bin insan var artık.

  bugün maltepe'deki miting alanı civarına ulaşmak isteyen insanlar en az 3-4 km yol yürüdüler (dönüşü de katarsan 7-8 km). bugün maltepe'de lokantalarda yemek kalmadı. insanlar kilometrelerce yürüyerek, kendi imkanlarıyla karınlarını doyurarak aktılar bugün maltepe'ye. bir maltepe'li olarak ne kadar duygulandığımı ne kadar gururlandığımı anlatamam.

  bugün ben ağladım maltepe'de. varsın görmezden gelsinler bizi. o kadar kalabalığız ki duymak istemeseler bile kulaklarında çınlayacak sesimiz. istedikleri kadar görmesinler, bugün adaletsizliklerin arkasında duranları rahatsız eden bir miting oldu maltepe adalet mitingi. gelenlerin, ankara'dan buraya kadar yürüyenlerin, herkesin ayaklarına emeklerine sağlık. bugün maltepe, ömrünün en şenlikli en coşkulu gününü yaşadı sayenizde. tarihe böyle geçsin!

 • 4. çorum'da yaşanan ilginç trafik kazası

  ''vurun daha ölmedi'' diyen bir adet pembe tişörtlü delikanlı barındıran kaza. koşarak geliyor bi de tam ölmediler üstat az daha çiğne.

 • 5. rte'nin beethoven dinletisine katılmaması

  genel olarak dinlemeyi bilmemesinden kaynaklı olduğunu düşündüğüm olay.

 • 6. bir ülkenin kalitesiz olduğunu gösteren detaylar

  ülkenin vatandaşlarının nasıl öldüğüdür efenim.
  tecavüz edilip boğulduysan, ev kredini ödemek için gece ek iş olarak moto kuryelik yaparken sarhoş bir yirmilik piç gelip seni ezdiyse, çevreye düşman ranta aç bir devletin politikasıyla daha 30 bile olmadan kansere yenik düştüysen, cinsel veya mezhepsel kimliğin yüzünden sokak ortasında linç edilip dövülerek yere bir çöp gibi atıldıysan, üniversiteli bir öğrenci olarak yazın cep harçlığı için çalıştığın inşaatın asansörü zemine çakıldıysa, güzel günler için bir araya gelmiş kalabalıkların coşkusuna kapılıp eylemden dönerken esnaf tarafından daha 19'unda dalından koparıldıysan, hasta çocuğuna yardım etmeyen devlete rağmen kamudan maddi yardım istemek zorunda kalmış ve belki geç kalındığından hepimizin önünde minik bebeğinin tabutubu taşıdıysan, yakıldıysan mesela bir otelde vahşice işte o ülke en naif tabirle kalitesizdir.

 • 7. içki içen insanların ahirette vereceği hesap

  (bkz: hesap lütfen)

 • 8. ekşi sözlük'ün şaka maka 30'luk teyze kaynaması

  eksi sozlugun saka maka diye baslik acan orospu cocugu kaynamasi

 • 9. rte'nin yazacağı kitaba isim önerileri

  (bkz: kavgam 2)

 • 10. ekşi itiraf

  babamı kaybettim.
  bir itiraf değil, iç döküş.. insan konuşmak istiyor, içini dökmek, bir nebze olsun yükünü hafifletmek istiyor.

  babalar gününde çekilen reklamları izlerken gözleri dolan bir insanım. bazen empati kurmaya çalışırdım, sonra babam hayatta olduğu için dua ederdim. empati kurarken "çok zor olurdu be hayat" derdim, hepsi bu... aslında "çok zor" kelimesinin bir hiç olduğunu gördüm. inanılmaz berbat bir şey, dünyanın en boktan durumu. bir o kadar da dünyanın sonu değil.

  babamla yaşadığım güzel şeyler, kavgalar, tartışmalar bir yana; o'na şöyle sarılıp "baba, seni çok seviyorum" dememiş olmanın eksikliği içimi kemiriyor. babamla yaşamak istediğim, yapmak istediğim çok şey vardı. en çok üzen bu zaten... yaşanmışlıklar neyse de yaşanması gereken ama yaşanmamış olan çok şey kaldı içimde.. en büyük pişmanlık bu...

  bakın, babanız yaşıyorsa ve onunla birlikte yapmak istediğiniz ne varsa yapın, sakın ertelemeyin. hayat çok kısa, inanın çok ama çok kısa...

  kardeş payı dizisinde "bir insanın babası ölür mü doktor saçmalama" repliğini hiç unutmam. sahiden, bir insanın babası ölür mü? ölemez, o koca çınar göçüp gidemez.

  bu acı nasıl tarif edilir, hangi kelime hangi cümle ile anlatılır bilmiyorum. şu an bir orman cayır cayır yanıyor ve benim gözlerimden başka hiçbir yerde su yok...

  baba, seni çok seviyorum...
  biliyorum, duyuyorsun beni.

 • 11. kızıldeniz'in yarılması ve ateist hezeyanları

  koskoca bir entry yazıp, kızıldeniz'in yarılmasının nasıl olabileceğini simüle eden ama buna dair tek kanıtı dini metinler olan referanslarla gelip, ateistleri yola getirmeye çalışmak sadece kendini kandırmak oluyor.

  tarihsel ve mitolojik metinlerde anlatılan olayların bir kısmının gerçek bazı olaylara dayanabileceği aşikar. büyük bir deprem, devasa bir fırtına, yaygın bir su baskını kulaktan kulağa dolaşarak, tanrı konseptine yorularak yorumlanıp üzerine din, ahlak öğretisi de inşa edilebilir.

  buradaki temel problem, kızıldeniz'de böyle bir denizin yarılması durumuna dair en ufak bir kanıt olmaması. kanıt diye sunulan ve o bile şüpheli olan tek şey kızıldeniz'in dibinde bulunduğu iddia edilen bir at arabası dingili ki bu gerçek olsa dahi çok daha mantıklı bir biçimde, mesela firavun'un olduğu bilinen gemilerinden düşmüş bir araç olarak tarif edilebilir.
  link
  link

  antik mısır'da tek tanrıcılar ile tanrı-kral panteizm sentezi geleneksel antik mısır inancı arasındaki çatışmanın akhenaton dönemine kadar uzandığı, akheton'un inancının sümerlere dayandığı ve ibrahimi dinlerin de sümerden temellendiği biliniyor.
  (bkz: kur'an incil ve tevrat'ın sümer'deki kökeni)

  sonuç? bilim diye referans verdikleriniz bilimsel temelli değil, dinsel metinleri bilimsel olarak anlamlandırma simülasyonu. iddialar mitolojik metinlere dayanıyor. döngüsel nedenselleştirme içinde debelenip duruyor.
  link

  "allah tarafından mısır’a musallat edilen tufan, kurbağa, kan, veba, çekirge gibi felaketler" konusunda bahsettiğimiz bölgenin ne gibi özellikleri olduğu hakkında fikir versin diye şu linki paylaşıyorum:
  http://www.astrobio.net/…l-shift-shaped-the-sahara/

  bilimsel metinler oluşturmak istiyorsanız yapın. inançlı olmanız bilimsel temelli bir metin oluşturmanıza engel değil. ancak sureler ve mitoloji üzerinden ateistlere ayar vermeye çalışmak zaman kaybı, su bardağı, dolmakalem filan daha kolay bulunabilecek şeyler.

 • 12. sınav kağıdına devamı arkada yazan öğrenci

  hocam çok yazıyorum ,zaten sıçmışım 1 puana bile ihtiyacım var öğrencisidir. en asil duyguların insanıdır

 • 13. hiç evlenmemiş 40 yaş üstü erkekler

  içinde bulunduğum erkek grubu. bundan sonra da evlenmezler, evlenemezler kolay kolay.

  yapayalnız ölecekmişim gibi. ana-baba da ölmüş olacak muhtemelen. ardından üzülüp ağlayan bırakmamak da güzel ama bir taraftan.

 • 14. yazılacak kitabın ilk cümlesi

  abartılan cümledir.
  benim gibi biri kitap yazsa "oley be kitap yazıyorum, çok havalıyım" olabilir mesela. zaten 7 satarım, 7 arkadaşım var çünkü 7 uğurlu rakamım.
  neyse dağıldım yine, ben iyi bir kitap alıcısıyım. potansiyel "müşteriniz" olarak kitap yazıp satmak isteyenlere, tanımadığım bir yazara nasıl şans verdiğimi söylemek isterim.

  arka kapağı okumam, ilk sayfayı okumam, kitabın adına bakarım, eğer reklam sloganı gibi, kelime oyunlu gibiyse direkt pas geçerim.
  sonra rastgele bir sayfa açarım ve o sayfadan uzunca bir paragraf okurum. puntolar büyükse, sayfalar dolsun diye habire diyaloglu tek satırlar döşendiyse, imla hatası varsa bye bye.
  okuduğum paragraf bendeki bir duyguya dokunduysa, merak uyandırdıysa, aklımı karıştırdıysa ve hatta belki sinirlendirdiyse başka bir sayfayı daha açarım ve tekrar okurum. benzer hisler varsa alırım kitabı. yeni bir yazar veya ünlü tanınmış bir yazar olması beni çok etkilemez. sadece beğenmezsem ünlü olanı daha çok gömerim. eğer beğendiysem yeni yazarı daha çok överim.

  ilk cümleye takılmayın, ilk cümle ilk görüş gibidir evet ama genelde aşık olduğumuz insanlara ilk gördüğümüzde değil, onu tanıdıkça, derinlerine indikçe, bize yeni bir şeyler öğrettikçe aşık oluruz. işte kitap da öyle, en azından benim için.

 • 15. göbek attıran metal parçaları

  (bkz: the trooper)

  kimi bünyede göbek atırracağı gibi bende horon tepme isteği uyandıran parçadır.

 • 16. boşanma oranlarının artma sebepleri

  instagram başlı başına bir sebeptir.

 • 17. dizi tarihinin efsane karakter oyuncu eşleşmeleri

  her ne kadar önceden yazılmış olsa da;

  (bkz: sheldon cooper) (bkz: jim parsons)

  (bkz: burhan altıntop) (bkz: engin günaydın)

  bence bu iki karakteri, bu iki oyuncudan başkası canlandıramaz. elbette çok fazla birbiriyle özleşmiş karakter-oyuncu eşleşmesi var ama bunlar bayrak taşıyanları.

 • 18. trt'nin adı değiştirilsin kampanyası

  http://www.halktv.com.tr/…slardan-sert-tepki-198993

  http://www.sozcu.com.tr/…genel-muduru-oldu-1926798/

  sadece %50 için yayın yapan bu kuruluşun adı türkiye radyo televizyon kurumu olmamalıdır. ak parti radyo televizyonu olarak yayın hayatına devam etmelidir.

 • 19. sözlük yazarlarının kahve tercihleri

  benim için sevdiğim birine eşliktir kahvenin adı.

  türk kahvesi hiç sevmem, ölene kadar içmesem aklıma gelmez.

  ama sevilen biri derse ki hadi kahve içelim. o kahveyi onunla içerim ben.

  anı paylaşalım, keyfini yapalım diye. dün içtim, pek güzeldi.

 • 20. ahmet hakan evini suriyelilere açsın kampanyası

  bildiğim kadarı ile ahmet hakan bekar. güzel ve geniş bir evi var.

  kaç gündür suriyeliler üzerinden türkiye vatandaşlarını suçlayan, vicdansızlıkla itham eden, duyar kasan ahmet hakan evini neden suriyelilere açmıyor?

  sembolik de olsa suriyeli misafir etsin evinde, rahat rahat yaşasın arkasında durduğu suriyeliler.

  ama yapmaz tabi. kendisi mutlu yuvasında sokaktan bihaber yaşarken insanları suçlamak daha kolay.

 • 21. avukat kalitesinin artması için çözüm önerileri

  1. hukuk fakültesi taban sıralamasını 15 bine çekmek
  2. ülkedeki hukuk fakültesi sayisini maksimum yirmiye düşürmek
  3. bu hukuk fakülterinin de en fazla 100-150 kişilik kontenjan açmasi
  4. halihazırda olan avukatlar da dahil olmak üzere baro tarafından yapılacak avukatlık sınavı
  5. 1.siniftan itibaren verilecek uygulamalı dersler
  6. ingilızce ve/veya 2. yabancı dil eğitiminin zorunlu tutulması

  edit:imla.

 • 22. kim jong un'un füzenin yanında sigara içmesi

  ulan füzeyi koca kamyon taşıyor, kamyon ittirilerek mi gidiyor? motor nasıl çalışır? ateşleme sistemi nedir, benzin yanıyor da itme kuvveti yaratıyor değil mi?

  dikkat ederseniz motoru kapattırırlar benzin alırken. yani bir füzeyi kamyon taşıyor sıkıntı yok, 4 metre ötede sigara içince mi patlayacak?

  tabi hiç olmaması lazım gerek yok ama adam diktatör ve bonbası var. ben olsam ben de yakardım bir tane, o sigaradan füzenin patlaması limx>sonsuza 1/x tir.

 • 23. adriana lima ile metin hara'nın öpüşmesi

  (bkz: metin hara kim amk)

 • 24. ofsaytı tek cümleyle açıklıyoruz

  yan hakem bayrağı kaldırıp karşıya uzatıyorsa ofsayt.

 • 25. sevgiliye her an rapor vererek yaşanan ilişki

  özünde iletişimsizliğin olduğu ilişkidir. taraflar arası imtiyazlar verile verile, ''aşkım ne bağırıyorsun. sıçıyordum, ondan açamadım telefonu'' noktasına kolaylıkla gelinebilir.

 • 26. semih kaya

  (bkz: 9 temmuz 2017 galatasaray add manager rezaleti)

  mangal yakarken kendini sakatlayan bu arkadaşı para vererek bir kulübün transfer etme ihtimali biraz gülünç, hem de aynı gün cenki de malagaya satıyor adamlar. mantıklı tek açıklama bu gsli arkadaşlar da bana hak vereceklerdir.

 • 27. türk kızının araba sevdası

  hadi kadınların araba sevdası, araba icin orospuluk yaptığı var da bu amina koyduğumun ülkesinde erkeklerdeki araba sevdası başka hiçbir ülkede yok.

  erkeği kadını araba araba diye oluyor lan. allah'ın ezikleri sizi araba olmadan kimse adam yerine koymuyor bunları. araba araç degil amaç bu ülkede öyle de ortadoğu ülkesiyiz.

 • 28. kedinin çalınması

  (bkz: gerçek kızın zannettim panik oldum amk)

  geçmiş olsun ama evcil hayvanım desen daha makul olurmuş sanki ?

 • 29. arda'nın karakterine ve oyunculuğuna hayranım

  ben de melih gökçek' in dehasına ve ankara' yı taşıdığı noktaya hayranım. aynı sebeplerden.

 • 30. levent özeren'in attığı faşist twit

  cv'si çöp falan değildir, gayet de danışmanlık yapabilecek kapasitededir. insanların o kadar senelerini ve emeklerini alan eğitim hayatlarını çöp diye silmek ne kadar da kolay yahu.

  boğaziçi üniversitesi işletme bölümünden onur derecesiyle mezun olmuş ve yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlamış. ardından iyi bir üniversite olan syracusa university'de doktorasını tamamlamış ve aynı yerde dersler de vermiş ve center of policy research'de araştırmacı olarak çalışmış. türkiye'ye geldikten sonra da tübitak, tim, müsiad, iso, deik gibi kurumlarda ekonomi danışmanlığı yapmış, şimdi de istanbul medipol üniversitesi'nde ekonomi ve finans bölümünün kurucu başkanıymış.

  kaynak: https://twitter.com/…bbet/status/884012853262520321

  iktidara karşı hiçbir sevgim yok ama neden insanların emeklerini çöp diye bir kenara atıyorsunuz? sadece ekonomi doktorası bile başlı başına bir çile iken (özellikle bunu ekonomi alanında çok rekabetin olduğu abd'de başarmış) üstüne bir de birçok kurumda danışmanlık yaparak alan tecrübesi de kazanmış. yani akademik hayatta da iş hayatında da tecrübeleri var. ha eğer sizin için sorun (gizliden ya da açıktan, bilinçli ya da bilinçaltında) kapalı olmasıysa o zaman gidip bir terapiste görünün.

 • 31. ali ismail korkmaz

  #adalet

  ali ismail icin de adalet..

 • 32. younes belhanda

  hiç de umrumda değil instagram'ını açması ya da kapaması. boşu boşuna da "ama riera da drogba'ya verdi 11 numarayı" edebiyatı yapmayın. kendisinin yaptığı iş terbiyesizlikti, galatasaray taraftarı da 40 yılda eğrisi doğrusuna denk geldi, gayet de yerinde tepki verdi.

  önce riera & drogba ve melo & sneijder olaylarını açıklayalım.

  ikisinde de riera ve melo kendi istekleriyle forma numaralarını verdiler. hatta bu numaraları verdikten sonra sneijder de drogba da çıkıp kendilerine teşekkür etti. bu olayın normali de budur.

  ama sneijder hala resmi olarak takımdayken onun numarasının bir başkasına verilmesi terbiyesizliktir. futbolcunun da o forma numarasını giymeyi kabul etmesi en naif tabirle bu terbiyesizliğe alet olacak kadar aptal olmasıdır. eğer aptallığından değil de şark kurnazlığından dolayı o forma numarasını giymeyi kabul ettiyse "sen kimsin lan sneijder'in forma numarasını gasp edeceksin?" derler adama... nitekim demişler.

  o nedenle belhanda & sneijder olayı yukarıda bahsettiğim olaylara benzemiyor. o forma numarası verilmesi, sezon sonunda forma numarasının eski sahiplerinin rızasıyla oldu. belhanda & sneijder olayı, necati & lincoln ve cana & kewell olaylarına benziyor. ikisi de adnan polat dönemi rezaletleridir bu arada. yol yordam bilmeyen bir başka galatasaray başkanı... ikisinde de forma numarasının eski sahibine sorulmadan "biz yönetimiz, biz ne istersek o olur" kafasıyla yaklaşılarak, forma numaraları yeni transferlere verilmişti. necati küstü, ayrılmak istedi; kewell yine büyüklük yaptı, başka numara aldı.

  galatasaray'a iyi futbolcudan fazlası lazım. takım olmadan bir halt beceremezsiniz. belhanda'nın yaptığı takımdaşlığa aykırıdır. elbette bunu öngöremeyen yönetim kendisinden daha fazla sorumluluğa sahiptir bu konuda.

  hagi gittiğinde 1 sene 10 numarayı kimse giymemişti. ertesi sene ("para yok, famili yok ben geri döndü" diyen felipe'den sonra) hakan şükür giydi. o bile adını formaya "h. şükür" yazdırdı ve "oradaki h harfi hakan'ın değil, hagi'nin kısaltması" demişti giyerken bile...

  forma numarası önemlidir. sırf forma numarası yüzünden ivan zamorano ve brezilyalı ronaldo kavga etmişti inter'de. zamorano kavgayı kaybedince 18 numarayı giymiş, 1 ve 8 rakamlarının arasına da + koydurmuştu... futbolcularda takıntı yapacak kadar önemlidir forma numaraları.

  çok uzun oldu ama, bir örnek daha... cristiano ronaldo real'e ilk geldiğinde o zamana kadar real'in en çok gol atmış futbolcusu raul gonzales hala takımdaydı. ve 7 numarayı giyiyordu. cristiano ronaldo real'e bonservis rekoru kırarak gelmesine rağmen 7 numarayı alamadı... raul gidene kadar 9 numarayı giydi.. o cristiano, bugün real'in en çok gol atan futbolcusu oldu. ama ilk geldiğinde değildi. yerini bildi, kendini ispatladı.

  belhanda da yerini bilecekti. bilmedi, tepki çekti.

 • 33. patron tacizine yanıt vermeyince işten atılmak

  moda olmuşmuş. herkesin elinde imkan var. orospu çocukluğu yapanın yanına kar kalmaması moda oldu. zoruna mı gitti amk?

  tanım: adi, şeref yoksunu birinin personelini kovması.

 • 34. çocuk yapıp da vücudumu bozamam diyen kadın

  türkçe sevgisi de yoktur..

 • 35. kemal kılıçdaroğlu

  tam ümidimizi yitirmişken, küllerinden doğdu kılıçdaroğlu. aslında hepimiz kızdık ona, referandum sonrası pasif tavrına, halkı protestolara davet etmemesine ama o daha doğru bir şey yaptı.
  halk o an sokağa dökülse, kontrolsüz olaylar olabilir ve kan dökülebilirdi. o ise, planlı ve organize bir yürüyüş başlattı. tüm sorumluluğu aldı. bireysel bir çıkış gibi başladı aslında ama önce partisi, sonra tum muhalif kesim tarafından sahiplenildi.
  ve gerçekten gezi protestolarından sonra, sıradan halkın dahil olduğu türkiye tarihinin en büyük mitingi gerçekleşti. miting diyerek küçümsememek de gerek, aslında kılıçdaroğlu; prometeus gibi ateşi tekrar buldu, getirdi ve yerine koydu.
  kılıçdaroğlu bu sefer kendinden daha da emindi çünkü arkasındaki muazzam kitleyi gördü. bir adım attığı zaman, dağları devirebilecek kadar gücün arkasında olduğunu farketti. aslında biraz geç farketti çünkü o güç onun hep arkasındaydı. biraz göz ardı etmişti, artık o dalgayı farketti ve üstünde sörf yapmaya başladı.
  bundan sonrası da çok önemli, gerek chp gerek diğer partiler ve sendikalar asla birliği elden bırakmamalı.
  öldü, bitti, yok oldu dediğimiz kılıçdaroğlu bizi utandırdı, umarım utandırmaya devam eder. güçlü ve iradeli olduğu sürece arkasında milyonlar olacak.

 • 36. gelmiş geçmiş en güzel bmw modeli

  benim için tartışmasız bmw 3.0 csl'dir. şöyle fotoğrafını da bırakalım;

  https://i.ytimg.com/…/kl5m_afdj20/maxresdefault.jpg

 • 37. utanmadan bira içtiğini söylemek

  alkolün kalitesi oranına göre değişiyorsa kolonyaya davet ediyorum.

 • 38. ahmet hakan

  sinan oğan'a köşesinden cevap vermek yerine programına davet edip suriyeli konusunu etraflıca konuşması gereken gazeteci.

  gerçekten şu soruyu kendine sorduğunda utanmıyor mu acaba?
  "toplumda önemli bir karşılığı olan, tanınan, siyasi bir isim ısrarla programıma çıkmak istediğini ve her istediğimi sorabileceğimi belirtiyor, ancak ben yukarıdan gelen talimat gereği mhp'nin muhalif isimlerini ekrana çıkartamıyorum?!"

  yani şu noktadan sonra insanın kendisine saygısı nasıl kalabilir.

 • 39. 1 yılda 20 kadınla birlikte oldum

  (bkz: 30 bin kadınla nasıl birlikte oldum)

  yaz arkadaşım.

 • 40. başakşehirli futbolcuların seyirden men edilmesi

  gazeteci dövdükleri icin volkan babacan,yalcin ayhan,ufuk ceylan ve mahmut tekdemir'e 1 yil spor müsabakalarini seyirden! men cezasi verilmis.inanilmaz bir ceza gercekten.cok caydirici olmus.yani buna göre bu futbolcular söyle ailesini alip bir haftasonu futbol keyfi yapmaya stada gidemeyecekler.zaten o sirada futbol oynuyor olduklarindan degil tamamen bu ceza yüzünden bu keyiften mahrum kalacaklar.vay anasini sayin seyirciler.
  buda link.

  yogun sorular üzerine gelen edit: mac sirasinda gözleri bagli olmayacak arkadaslar, yani en azindan su an icin böyle bir durum yok.cezanin tekrari halinde bu 4 futbolcuya sinemaya gitmeme, daha sonrakinde ve en ciddisinde ise futbolu biraktiktan sonra survivor'a gitmeme cezasi gelecekmis.yani daha ilk gazeteci dövmeden adamlarin canini mi alsinlar sizde de insaf yok.

 • 41. #kondomsatışlarıyasaklansın

  twitter kullanıcısı çok güzel özetlemiş;

  kondomun türkiye'ye geliş tarihi : 1949
  melih gökçek'in doğum tarihi : 1948
  ne istediğinizi tekrar düşünün..

 • 42. 10 temmuz 2017 iztuzu plajı rezaleti

  bugün eşimle birlikte dalyan iztuzu plajına gittik. minibüsten iner inmez bizden 1 tl. ayakbastı parası istediler. bugüne kadar böyle bir uygulama yoktu, bayramda başlamış, "hizmet bedeli" olarak böyle bir para almaya karar vermişler. bu parayı vermeyeceğimizi, buranın halk plajı olduğunu, bizden böyle bir para talep etme haklarının olmadığını söyledik. söylediğimize karşı çıktılar, vali tarafından imzalanmış belgelerinin olduğunu söyleyip bize bir kağıt gösterdiler (olayın hararetiyle kağıda çok dikkatli bakmadık). bunun üzerine biz de kıyı kanunlarına göre kıyıları halkın ücretsiz kullanma hakkı olduğunu ve böyle bir iznin yasal olamayacağını savunduk ve para vermemekte direttik.

  kumluk bölgeye doğru gidip havlumuzu serdik (onların şezlong ya da şemsiyesini kullanmadık, kullansak zaten ücretini öderdik), bir süre sonra işletme sahibi yanımıza gelip tekrar para istedi. yine vermeyeceğimizi söyledik. "alt tarafı 1 tl. vereceksiniz, sarıgerme'de 3tl alıyorlar" diyerek kendini savundu. biz de meselenin para olmadığını, sadece bunu istemeye hakkı olmadığı için para vermeyeceğimizi belirttik. etraftan 1-2 kişi daha bizi savunmaya başlayınca adam "ben burayı işletmek için 500 bin lira verdim, tabii ki para isteyeceğim" dedi." vermeyeceğmizi söyledik, polisi arayacağını söyleyerek uzaklaştı.

  şimdi benim merak ettiğim, validen nasıl bir izin alınmış olabilir? valinin anayasaya uymayan böyle bir izin verme yetkisi var mı?

  tam da otellerin plaj gaspına son veriyoruz kampanyasını konuştuğumuz gün böyle bir şey yaşayınca sözlüğe yazayım dedim. biz eşimle dalyan'da yaşıyoruz, eğer bu para haksız bir şekilde isteniyorsa her gün bu parayı vermek istemiyoruz. bu konuda ne yapabiliriz?

 • 43. ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  bu ribony ve c2 ne alaka.

  her zaman dediğim gibi buralar hep seks olmuş. bir de yaş ve cinsiyet de yazıyorlar. bir de bu tipler dert dinleyecek....

  anlatmak isteyen varsa buyrun gelin buradan anlatın.

  sevgilerle.

 • 44. duyulmuş en çomarca söz

  bir de eski çomar sevgiliden gelsin

  "sen zaten bu halinle günah işliyorsun başın açık bari elbise giyme"

  tıp okuyor lan şu an. ülkenin doktoruna bak amk

  edit: ilgi gördü bir tane daha geliyor:

  "bu kız instagramda okuduğu kitabın alıntısını paylaşmış ama dizinin üstü gözüküyor bilerek yapmıştır"

  bu arkadaş kadın doğum uzmanı vs olursa keserim kendimi. bilerek doğuruyorlar!!!!

 • 45. wesley sneijder

  wesleyin tüm kariyer istatistiği

  harikalar yarattığı ve büyük takımlara gitmesine neden olan ajax kariyerinde

  180 maç
  58 gol
  44 asist var.

  galatasarayda ise rakamlar,

  175 maç
  45 gol
  44 asist

  ajaxta birlikte oynadığı kadroda ibrahimovic, van der vaart, heitinga, steven pienaar, klaas-jan huntelaar, de jonk gibi dünya futbol piyasasında isim yapmış futbolcular var.

  galatasarayda ise drogba, podolskiden hariç, genelde josue, selçuk, cem karacan, bilal, umut bulut gibi takım arkadaşları vardı.

  rakamları iki takımda da hemen hemen aynı. gerçekten son 2 sezondur kötü olan ve hedefsiz kalan takımda zoru başarmış wesley.

  takımda kalmasını istemeyenlerin tek mazereti çok para alması olan kişidir. inanın wesley gitse o paralar yine birilerine komisyon olarak ödenir. (bkz: cavanda, tolga ciğerci, serdar aziz)

  bırakın 1 sezon daha oynasın bu deli oğlan galatasarayda. çünkü bir daha bu kariyer ve klasa sahip birini alamaz mevcut yönetim.

  hiç oynamıyor, götü göbeği salmış, çok naz yapıyor, çok para alıyor diyen tayfayı şu başlığa alalım (bkz: robin van persie).

 • 46. ak parti'nin milli birlik yürüyüşü başlatması

  yenikapı'dan 3 gün sonra çıkıp hayır dediğim için bana terörist diyenler şimdi çıkıp birlikten bahsetmesin.

 • 47. sahibinden.com

  burdaki araba fiyatları şöyle işliyor:

  x araba en yüksek ilan 30 bin tl.

  - ben 31 bin yazayım zaten pazarlıkla 30a satarım.
  - 32 bin yazayım kaç tl fazlaya satsak kardır.
  - 35 yazayım kerizin biri düşer elbet.
  - 37 yazayım benim malım en değerlisi.
  - arabanın sıfırı 40 bin ama ben ikinci eline 41 bin istiyim. hiç araştırma yapmadan atlayan bi sazan bulursam satarım bulmazsam kullanırım.
  - 45 bin yazayım benim aracım keyfe keder satılık. isteyen keriz bu kazık fiyata alır satılmazsada pertini çıkarana kadar kullanır perti çıkıncada garaj arabası camına kuş sıçtı arabayı yıkatmak yerine boyattım deyip kakalarım birine.

 • 48. metin hara

 • 49. sedat peker'in protokol koltuğuna oturması

  yorumsuz kısmı bir mafya lideri, protokolde belediye başkanı yanında oturuyor. bu bile vah benim türkiyem demek için yeterli. aynı protokolde komutan en sonda oturuyor keşke kalkıp gitseydi. bu mafya lideri bir de protokol konuşması yapıyor, valla bravo. gerçi kendisi yılın en hayırsever iş adamı ödülüne layık görülmüştü.

 • 50. otellerin plaj gaspına son veriyoruz kampanyası

  sheraton otel cesme'yi aradim giriste kesinlikle ucret alindigini soylediler.
  kiyi kanununu hatirlattigimda verdikleri cevap: istedigin yere sikayet et.
  iste bu yuzden bu kampanyaya gerek var.
  yasaya aykiri bu kadar rahat davranamasin bu adamlar diye.