Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. yaş hesabını yanlış yapan insanlar

  1 ocak 2000de doğmuş biri 22 yaşında değildir. o yazar ben değilim ama dallamalar yazmış şaka gibi nıehdıwjxs.neyse 21 yıl 8 aylık biri 22 yaşında değildir yani. hele 1 ocak 2021de doğmuş biri 1 yaşındadır saçmalığına asla girmeyeceğim o apayrı bir kafa.

  edit: (bkz: #81219363) bu entryde de yazmışlar zaten. hem yaş hesabını saçma sapan yapıp hem de gece gece başlığı hortlatmak aşırı komik.

  editto:lütfen yanlış yapmışsın falan gibi abuk subuk mesaj atmayın. aşırı basit bir konuya cevap verecek enerjim yok.

 • 2. ucuzuna asla meyledilmemesi gereken şeyler

  personel

 • 3. çay soğuk diyen müşterinin kafasına sıkmak

  müşteri memnuniyetinde zirveyi yaşatan işletme. ülkece akıl sağlığı kaybedileli çok oldu. bu sebeple zincir restaurant ve petrol istasyonları hariç hiç bir yerde durmam. muhatap olacağınız insanlara dikkat edin.

 • 4. türkiye'yi tehdit eden suriyeli

  adam benim memleketimde, ulusal kurtuluş savaşında yüzlerce şehit verdiğimiz adıyla müsemma gaziantebimde beni, halkımı tehdit ediyor. cürete bak. bi bok yiyemezler kolpacı çakallar...

 • 5. tunç soyer

  seni izmir il nüfusuna kayıtlı türkiye cumhuriyeti vatandaşları seçti. senin görevin izmir il nüfusuna kayıtlı türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet etmek. kendini bir şey sanma. suri, afgan sevmek istiyorsan istifa et git akp'de takıl.

  önemli edit: izmir depremi'nde evi yıkılan depremzedeler için dünya bankası'ndan 340 milyon dolarlık kredi bulmuş. bu krediyle evlerin dönüşümü için depremzedelere yardım yapılacağını ancak recep tayyip erdoğan'ın bu krediyi 6 aydır onaylamadığını söylemiş. https://www.sozcu.com.tr/…tin-artik-imzayi-6592023/

  edit1: mesaj kutumda hakaret edenler akp ve hdp seçmenlerinden oluşuyor. suri ve afgan sevicilikte akp ve hdp neden organize hareket ediyor? akp'nin koalisyon ortağı mhp değil miydi? akp, hdp ile yeni açılımlara doğru yelken açmak için ortak payda olarak suri ve afganları mı buldu? ayrıca benim izmir'de ikamet etmiyor oluşumun izmir seçmeninin haklarını korumama engel değil.

  edit2: suriye, afganistan, ırak, pakistan ve afrika'nın çeşitli ülkelerinden kopup gelen radikal ve sıkıntılı tiplerin gitmesini ve gelmemesini isteyenleri "ırkçı, faşist, aktroll" ilan ederek sindiremezsiniz. ulan aktroller zaten herkes gelsin diye yırtınıyorlar.

  edit3: ne şiş yansın ne kebap oy istediğiniz seçmenin hassasiyetlerini görmezden gelip şov yapamazsınız. flamingoya ile suri, afgan istilası aynı şey değil. insanlar huzurunu, güvenliğini kaybetti. zaten akp ile uğraşıyoruz bari siz zorluk çıkarmayın.

 • 6. bir anda evde panik yaratan çok basit şey

  iki çocuğun bir anda sessizleşmesi.
  -
  edit: içeriden gelen çocuk seslerinin ansızın kesilmesi = gizli gizli yaramazlık yapmak :)
  -

 • 7. 11 ağustos 2021 kastamonu sel felaketi

  bazıları niye yangınlar gibi millet sesi çıkmıyor diyor.. bak güzel kardeşim anlatayım yangın bölgeleri muhalif belediyelerdeydi, her gün bas bas hepsi çıktı başkanlar mv vs sosyal medya tv yeni akım medya ses çıkardı insanlar halk birlik oldu..
  senin belediyen ilçe bld bşk hepsi ak gören varmı adamı .? ibb yardım yolladı akpli bld bozkurt’a sokmadı daha ne olsun ..

  siyasal islam kanser gibidir girdiği her yeri hücresine kadar bitirir bigun yangın olur bitti dersin metastas yapar selle gelir.. ama nato mermer kafa bunu ilahdan bilir.. düşünmez o felakete açılan yolu gün be gün kimin açtığını..

 • 8. süleyman soylu ceset sayısı söylenmeyecek dedi

  covid hasta sayısını "her vaka hasta değildir" diye gizleyen bakandan, sel felaketinde ölenlerin sayısını gizleyen bakana...

 • 9. selde sürüklenirken video çeken vatandaş

 • 10. ölümden sonra hayatın varlığı sorunsalı

  olabilir de, olmayabilir de...

  fakat yok demek de fazla kesin. bu hayata gelmeden önce yoktuk, sonra burada kendimizi 'var' bulduk. üstelik milyonlarca türün içinde, milyarlarca canlının arasında aklı olan, gözlemleyebilen; sağlam bir belleğe sahip; piramidin en tepesindeki tür olarak... yaşama uygun bir gezenin en uygun zamanlarından birinde kendimizi buluverdik.

  ya çok şanslıyız ya da işin içerisinde başka bir tuhaflık var.
  'default' ettiğimiz 'var olmak' düşünüldüğünde en sıra dışı şeylerden biri.

  öldükten sonra tekrar uyanırsam buna şaşırmam çünkü bir insan olarak var olmak da yeterince tuhaf.

 • 11. zabıtanın kadına uçan tekme atması

  işe girememiş olsa büyük ihtimal kendisi de bir köse de seyyar satıcılık yapacak kişinin, işe girdikten sonra kraldan çok kralcılık yapan yavşak, şerefsiz bir zabıtanın şiddettidir..

 • 12. 14 ağustos 2021 ankara mülteci akını

  tayyip'in biden'e verdiği tavizlerin ve sözlerin gerçekleşmesidir. o görüşmeye mevlüt'ü bile almadı, kavakçı'nın kızını alıp kayıt dışı görüştü. bunu asla unutmayın!

  istedikleri kadar üstünü örtmeye ve inkar etmeye çalışsınlar, milyonlarca afgan ülkeye girecek. buna alışsanız iyi olur.

  bir yandan inkar ederler, diğer yandan mülteci güzellemesi yapıp taliban'la aynı düşünce yapısına sahip olduklarını söylerler. her yönden sizi aldatmaya çalışacaklar. alışın, bunlar iyi günleriniz.

 • 13. artık dövmesi olmayan kız kalmaması

  burda 'sanane benim dövmemden' falan yazan kadınlara söylüyorum. kimse sizin şahsi olarak sırtınıza kolunuza yaptığınız dövmeyi konuşmuyor. neden her konuya sanane diyerek girmeyi seviyorsunuz anlamıyorum. bireysel olarak kimse size bir şey diyemez ama çevremizde gördüğümüz şeyler hakkında yorum da mı yapmayalım.

 • 14. istanbul'da sıçan sorunu

  ortaya çıkmak üzere olan sorundur.

  pendik kurtköy bölgesi (yenişehir, çamlık, harmandere) yoğun olarak sitelerden oluşan düzenli bir yapılaşmaya sahip. gözlemlerim yoğun olarak ikamet ettiğim bu bölgede ancak ataşehir/şerifali bölgesinde de olduğunu biliyorum.

  genel olarak sokaklarda uysal köpekler, sitelerin içlerinde ise kediler yaşıyor. sorunun kaynağını da sokaklarda yaşayan köpeklerin iyi niyetle beslenmesine yardımcı olmaya çalışılması oluşturuyor.

  sitelerin aralarında yer yer boş arsalar yer alıyor. bu arsalar insanlar köpeklerin yemesi için yemek, et vs bırakıyor.

  ancak bu yiyecekler hava kararmaya başlarken ortaya çıkan onlarca sıçanı besliyor. o kadar arttılar ki artık havanın kararmasını dahi beklemeden ortaya çıkmaya başladılar ve 25-30 cm'lik boylara ulaştılar. arsalarda onlarca sıçan deliği rahatça görülüyor.

  sıçanlar, ısırıkları ve sidikleriyle 70 ten fazla bakteri bulaştırabilen, asyada her yıl onlarca ölüme ve felce yol açan hayvanlar.

  önlem alınmaması halinde ciddi hastalıklara yol açabilecek ve bir sonraki felaket olarak gündem oluşturma potansiyeli olan bir sorundur. umarım yetkililer bir an önce önlem alırlar.

 • 15. duygusal olmak zayıflık mıdır sorunsalı

  iletişim halinde olduğun insanlara bağlı bence

 • 16. kapitalizmi özet geçmek

  oku, çalış, evlen, tüket, yedeğini yetiştir, öl.

 • 17. eş seçiminde en önemli faktör

  milyon tane şey yazılabilir buraya huyundan tut dış görüntüsüne kadar. hepsi de mantıklı olur sonuçta eş dediğimiz kişiyle bir ömür geçireceğiz hastalıkta sağlıkta. herkes gönlüne göre olsun ister haklı olarak.

  ama benim için kriterlerin en birincisi nezakettir. daha evvel yazıldı mı bilmiyorum. kavga anında dahi nezaketi elden bırakmayan bi adamla olur sözlük. ne olursa olsun kırmamaya çalışmalıyız birbirimizi. boşansak bile saygıyı elden bırakmamalıyız.

  yaşadığımız çağ ve coğrafya gereği nazik erkek bulamıyoruz. kaba kaba adamlara da tamah etmediğim için eşsiz kaldım galiba.

 • 18. atatürk rezildi ülke değil rejim kurdu

  atatürk’e hakaret edenlere, heykellerini parçalayanlara, “canım işte meczup çember sakallı dinciler” deyip boşveriyor millet ama iş aslında o kadar basit değil.

  siz hiç şahit oldunuz mu; osmanlı büyüğünün yada padişahının heykeline saldırıldığına, hakaret edildiğine?

  göremezsiniz… çünkü bu şerefsizlerin derdi aslında heykel falan değildir, din de değildir. bunlar meczup bile değildir. gayet aklı başında, atatürk nefreti pompalayan vatan hainleridir!

 • 19. 2021-2022 üniversitelerin uzaktan eğitim ihtimali

  hala aşı karşıtları 3747273. dalga varyant filan deniyor. ya bunun bir sonu yok yok! geleneksel kampüs eğitiminin önemini nasıl 1366×768 bir ekranla kıyaslarsınız cidden hiç mi aklınızı çalıştırmıyosunuz? nasıl bomboş geçmiş üni yıllarınız ki böyle kafadan atıp tutuyorsunuz her şeyi. üniler açılmak zorunda bu kadar. bunu pedagojik olarak açıklama gereği bile duymuyorum o kadar bariz ki.

  edit: ve hayır internet tek başına bunu çözemeyecek çünkü kitabi bilgi üniversite içeriğinin %10'u bile değildir. kampüs ve genel okul ortamı bundan çok daha fazlası. bilişsel ve sosyal becerilerin akran etkileşimiyle şekillendiği belki de en güçlü domain. siz bunu bir ekrana sıkıştırmaya çalışıyorsunuz içinizdeki faşo öyle istediği için.

 • 20. polisin iyice zıvanadan çıkması

  polise artistlik yapmışsın diyor. ulan polise neden artistlik yapamasın? niye artistlik yapamıyor? yasak mı? gören de kaskınızı takar mısınız diyen kibar, nahif birine artistlik yapmış sanacak.

  polisin bir vatandaşa lan deme hakkı yoktur ama bizim toplumdaki bi polis/asker fetişi olduğu için polis gelip istediğini yapıyor. karakola gidersin siklemez, yollamaya çalışır. ararsın ihbara yarım saat sonra intikal eder. ne anladım ben bu kolluk kuvvetinden? adam da gelmiş diyor ki polise artistlik yapmışsın.

  aynen kardeşim polis üstün ve kutsal insan, gelsin saygısızlık yapsın, küfretsin, darp etsin millet de eyvallah çeksin.

  bu kafada insanlar oldukça polis beterin beterini yapar tabii.

 • 21. öss derecesi zekayı göstermez diyen tip

  büyük ihtimalle yaşlıdır öss ne mk

 • 22. michy batshuayi

  başarısız olma ihtimali düşük ama bunun sebebi performansı, tekniği, taktiği falan değil, bunun sebebi beşiktaş'ın aile olması. alex'i josef getirdi hatta tanıtım videosunda da bu kullanıldı. batshuayi'de de nkodou ön ayak oluyor çünkü burada hakikaten çok mutlular ve aile ortamı var takımda. rosier maaşımdan kesin bonservise verin diyor mesela. ghezzal dediğin adam daha yüksek para teklifi almasına rağmen beşiktaş'a gelmek istiyor. kenan'a da salih'e de daha yüksek teklif varken beşiktaş'a geldiler. mehmet topal geldi, adam 36 yaşında sergen yalçın'la çalışacağım için heyecanlıyım diyor. hepsinin arkalarında da her zaman kapı gibi taraftar var. mutluluk başarı getiriyor. beşiktaş da şu an tam olarak mutluluğun merkezi.

 • 23. 13 ağustos 2021 osman yalçın'ın yeni açıklamaları

  çocuğu dünyaya dönse, babasına küfredeceği açıklamalardır. bu bilgi yeter ona.

 • 24. alman vekilin türkiye ve mülteciler itirafı

  bir millet ancak bu kadar aşağılanabilir. mustafa kemal'in dirilttip,iyileştirdiği ölüyü yine hasta adam yapmayı başardı yobazlar...

 • 25. 14 ağustos 2021 tevfik göksu'yu kaçıran konuşma

  hala inceden gülüyor.

  bunların vicdanı nerede.
  bunların insanlığı nerede.

 • 26. akp giderse togg'un başına gelecekler

  öyle bir şey yokki başına bir şey gelsin

 • 27. en güzel veda cümlesi

  anangile selam söyle

 • 28. mavi önlük beyaz yaka beslenme çantası suluk

  bir keresinde ütüyle önlüğün bir kolunu yakmıştım. (annemin “ütüye sakın elleme” demesine rağmen.) allah'tan o sene öğlenciydik. annem önceki yılın önlüğünün kolunu söküp dikti. o sene okula tek kolu farklı mavi, kalanı başka mavi önlükle gidip gelmiştim.

 • 29. macenta yavruağzı fuşya lilayı ayıran kişi

  dizdar koşu'dur.

  (bkz: cinayet süsü)

 • 30. ebrar karakurt

  cinsel tercihleri sadece kendisini ilgilendiren voleybolcu hatun. gerisi de sizi ilgilendirmez. yeter amk.

 • 31. yazarların büyük istanbul depremi önlemleri

  rezidansta yaşıyorum, 33. kattayım. planım şu: bina çökerken benim bulunduğum kat tam zeminle aynı hizaya geldiği anda ya hak deyu camdan atlayıp koşarak uzaklaşmak.

  zamanlama çok önemli sadece, 1 milisaniye bile.

 • 32. kim milyoner olmak ister

  14 ağustos 2021 tarihli bölümde aşağıdaki diyaloga sahne olmuştur.

  soru: cesur yürek filminin yönetmeni kimdir?

  yarışmacı 50/50 joker hakkını kullanmak ister, kullandıktan sonra kalan şıklar;

  a- mel gibson
  d- brave heart

  yarışmacının cevabı brave heart *

  kanal değiştirdim.

  edit: bir yazar arkadaşın dediğine göre, yarışmacı hanım doğru cevabı öğrendikten sonra "aaa, doğru, ben bu yazarı biliyordum aslında" demiş. ben yanlış cevaptan sonra kocaman bir "hassssiktirin gidin ya" dedikten sonra kanalı değiştirdiğim için orayı kaçırdım, videosu varsa biri eklesin hmsmsjshfs

 • 33. 14 ağustos 2021 yangın söndürme uçağının düşmesi

  bu eline yüzüne bulastirdiklari herseyin sonuclari aynı dönemde denk geliyor.

  onyillarca uçağı düşmeyen thk, ihale şartnamesinde değişiklik nedeniyle uçamazken, ihale şartlarını sağlayan uçaklar düşüyor.

  umarım can kaybı yoktur..

  edit: uçak rus ucagiymis diye mesaj atanlar var. lan siz mal mısınız? evet rus uçağı, bölgeye uygun olmadığı için risk var, bolgeye uygun thk uçakları yatarken uygun olmayan rus uçaklarını uçurursan düşüyor işte.
  ihale şartnamesinde 100 lt ile thk yi elemeyi düşüneceğine, bolgeye uygunlukla ilgili maddeler koysana şartnameye..
  savunmak için yazan salak diyor ki 'siyasi mesaj kaygına sokayım düşen rus ucagiymis ' ...
  evet ya cebinde 5 milyarlık telefon, ssk yi da kilisdar batırdı he yavrum hee..

  edit 2: muhalif olacagim diye salak olmayacakmış insanlar, böyle mesaj atan dangalaklar var.. pilot hatasiymis ya da teknik arizaymis.. daha inceleme yapılmadan emin maşallah.

  istatistik güzeldir.. yıllarca, on yıllarca uçan thk ucklari düşmedi, rus uçakları 2. yilda düştü.. ya da 3 veya 5 her neyse... pilot hatası, teknik arıza her ne sebeple düştüyse artik. şartnameye 100 litre yazacağına bunlara önlem olacak şeyler yazsalardı mesela.. bunu düşünmeyip, koru körüne savunacak kadar mal olmayın oğlum siz.

  edit 3: can gitmiş benim derdim siyasetmis..mesajlara buradan cevap veriyorum.

  lan oğlum, derdi rant olanlar yüzünden gitti o canlar. benim yüzümden mi oldu? şartnameyi ranta göre düzenlemeye uğraşırken hayatı şeyleri atlayan ben miyim amk?

 • 34. bozkurtlu kübra çelik'in susturulması

  bu sel felaketi ile en net bilgileri veren doğma büyüme bozkurtlu olan kübra çelik adlı genç kızı susturulmasıdır.

  dün kaan sekban ile canlı yayında neler yaşandığını anlatmıştı:
  https://twitter.com/…ann/status/1426188108891136003

  daha önce kendi instagram hesabından yardım çağrısı yapmıştı:
  https://twitter.com/…ann/status/1425923428222185475

  konuşmaları bir yerlere dokunmuş olmalı ki fuat uğur denen zat kendisini hedef gösterdi:
  https://twitter.com/…gur/status/1426070250341163010

  ve sonuç: bugün instagram hesabından yayınları sonlandırma kararını son derece manalı cümlelerle açıklamış:
  https://www.instagram.com/…_source=ig_web_copy_link

  "`sizleri devletin yetkililerinin objektif ve gerçek yayınlarına bırakıyoruz`" dedikten sonra gülmesi zaten her şeyi açıklıyor.

  sonuç olarak tehdit ve bilumum hakaretle bu insanlar susturuldu. kızmıyorum çünkü bu zihniyetle başa çıkmaları mümkün değil. güçleri yetmez. istediğimiz kadar destek olalım bu kadar tehditle başa çıkamazlar..

  umarım ki kübra ve arkadaşı bu yaşadıklarından gerekli dersleri çıkarırlar ve ilerisi için ülkeye ışık olurlar..

 • 35. çadırda uyumak

  zorunluluk dışında anlam veremediğim aktivite. insan niye durup dururken kendi kendini zahmete sokar ve tehlikeye atar ki?

 • 36. afedersin tuvaleti yoktu türkiye'nin

  %100 haklı bir söylemdir. eski türkiye'de herkes toprağa sıçar, pisliği kedi gibi kapatırdı. mesela bu arkadaşın annesi de sıçacakken yanlışlıkla bunu doğurmuş. öyleydi eski türkiye. yazık yavrım.

 • 37. 1.80'den uzun olanların çektiği sıkıntılar

  sözlükte bunu gösterememek. boyum 185 hatta 187 bile olabilir. herkesin haberi olsun.

 • 38. 1 milyon liram olsa çalışmam diyen insan

  başlık altındaki entrylerin %60'ı ev alınmaz, araba alınmaz.

  seveyim sizin ev, araba merakınızı. sonra da eski kuşaklara laf ederler.

  "eviği al evladım, ev önemli" diyen dayılardan farkınız yok.

  bu yüzden size düşmüyor işte bir milyon tl ya da milyon tller.

  çünkü hayatınızı yaşamak yerine o milyonla gidip ev alıp "ben yaşamayı bilmiyorum abi, al sen şu milyonu sen hayatını yaşa, bana ev ver" kafasındasınız.

  ekleme: sonra da milyon verdiğiniz adamların hayatlarını görüp iç geçiriyorsunuz "ulan adamlar ne hayat yaşıyor a..." diye.

 • 39. yazarların gördüğü en absürt rüya

  portakal olduğum rüya. ağaçta, dalında saatlerce hareketsiz beklemiştim. gözümüz, ağzımız olmadığı için diğer portakallarla iletişime geçemiyorduk.

 • 40. #pınarürünleriboykot

  geçen internetten süt söyleyeceğim, bir uygulamada kampanya var. pınar da baya indirime girmiş kampanya ile 4 süt neredeyse bedavaya geliyor. neyse lan dedim pınar söylemem şimdi o kadar pınar boykot diyoruz beleş de olsa almam diyerek vazgeçtim.

  muhalefet şu anda halkın en az yüzde 50'si. yüzde 50'nin dirayetli şekilde boykot yaptığını düşünsenize. bu ülke birlik olamadığı için bizi kıtır kıtır yiyorlar zaten. birlik olup bir boykotu çaksak o firma sahibi ayağımıza kapanıp, yalvarırım abi bırakın şu işi der.

  edit: boykot sebebi şu şekildeydi. pınarın yönetim kurulu başkanı, (not: bu kişi pınar yönetim kuruluna üye ama pınarın sahibi firmanın yönetim kurulu başkanıymış) karşıyaka başkanlık sistemine evet demediği için karşıyaka basketbol takımının sponsorluğunu çekebileceğini söylemişti.

  bu adamlar bize ekmek vermek istemiyor yani kendi siyasi görüşlerinden değilsek. biz de onlara para kazandırmamalıyız.

 • 41. zamanın inanılmaz hızlı geçmesi

  bir iki hafta önce 2020 mart ayı civarındaydık. söyleyeceklerim bu kadar.

 • 42. eylül öztürk'ün akıl almaz talebi

  (bkz: akbaba)

  eğer yardım etmek istiyorsanız ahbap'a gönderin. ne bunun gibi akbabalara ne kızılay'a ne de iban'a gönderin.

 • 43. aşıyı reddedip covid'den ölen kadın

  13.08.2020 ölüm sayısı : 21 (aşısız dönem)

  13.08.2021 ölüm sayısı : 157 ( aşılı dönem)

  yazılmış ama nedense vaka sayısı yazılmamış;

  13.08.2020
  1200 kişiden 21 kişi ölmüş. > ölüm oranı %1,75
  13.08.2021
  21000 kişiden 157 kişi ölmüş. > ölüm oranı %0,75

  edit: tüm tantana %1 için mi diye mesajlar geliyor basit bir matematik hesabı ile farkı anlatmak istedim;
  1. durumda 10.000 kişiden 175 kişi ölürken,
  2. durumda 10.000 kişiden 75 kişi ölmüş.
  gördüğünüz gibi aşısız dönem de aşılıya göre 2.5 kat ölüm olmuş.

 • 44. fatih altaylı'nın göçmen sevicilere verdiği ayar

  şu şekildedir:

  ayağı yerden kesik sol avanakla, köle tüccarı sağ avanak el ele göçmen politikasızlığını savunup duruyorlar.

  suçladıkları ise her zamanki gibi makuliyet ve öngörü.

  yani biz.

  kendini sola yerleştirmiş hıyarın biri diyor ki, “sizler göçmenlere karşı çıktığınız için altındağ’da böyle oldu”

  tek kelime var bu durumu çok da terbiye dışında çıkmadan tanımlayan.

  “dangalaklık”

  herif apartmanın 20'nci katında balkon demirine çıkmış aşağı atlamaya hazırlanıyor. birisi diyor ki, bak atlama, atlarsan ölürsün” adam atlayıp ölüyor.

  bu solcu hıyara göre sorumlu “atlarsan ölürsün” diyen.

  sonra bu gibiler türkiye'nin düşün hayatına yön verdiklerini düşünüyorlar.

  haliyle bunların yön verdiği düşün hayatı da böyle oluyor işte.

  aynı dangalak devam ediyor.

  “iklim krizi nedeniyle bu göçler olacak.”

  suriye’den gelenler ve afganistan’dan ipini koparanlar iklim krizi nedeniyle mi geliyor peki.

  buna sorarsan evet.

  kendi gibi salaklar inanabilir.

  ama ben inanmam.

  bu gibilerin ilk kez duyduğu ve millete sattığı bilimsel kavramları yıllardır türk halkına anlatmaya kendini adamış biri olarak söyleyebilirim ki, iklim krizi ve 6. büyük yokoluş sürecinde olacak olan göç başkadır, dış politika hataları ve abd politikalarına aptalca biat nedeniyle ortaya çıkan bu göç başka.

  bu ikisini aynı yerde değerlendirmek katıksız bir cehalet değilse, okuyanı kendi kadar dangalak zannetmektir.

  sağcısı ile solcusu ile sözde fikir adamı bu kadar cahil, ya da saf, aptal ya da belki kötü niyetli ve satılmış olan bir ülkenin burnunun boktan çıkmaması ise normaldir.

  çünkü bu aptallıklar yanlış politikaların mimarlarına “bak doğru yoldayız” dedirten aptallıklardır.

  https://m.haberturk.com/…avanak-solumda-salak-amp?_

 • 45. cinayet işleyen sevgiliyle canlı yayın yapan kadın

  kadında şaşırılacak bir şey yok. insanlar hep böyle acayipti, internet sayesinde haberimiz oluyor sadece, olay bu.

 • 46. kendine aşık okul müdürü

  bu lanet coğrafyada hala bir şekilde mutlu kalmayı başarabilmiş, kendisiyle dalga geçebilen bir adama benziyor. ben mizah anlayışını beğendim.

  birkaç sözlük hanzosu gelir şimdi adama demediğini bırakmaz.

  ömür boyu mutsuzluğa mahkum orospu çocuklarının dediklerine kulak asmayın siz hocam. ayağınıza taş değmesin, yüzünüzden gülücük eksilmesin.

 • 47. ruşen çakır

  ''from turkey''nin ''türkiye'den'' demek olduğunu bilmeyen çomarlar tarafından savunulmaya çalışılan zat.

  ''bir türkiyeli voleybolcu'' burada türkiyeli, türk kelimesinin yerine kullanılmıştır. söz konusu olan milli takım oyuncusudur. türkiye'de ikamet eden veya bulunan herhangi bir etnik kökene sahip bir oyuncu değil.

  a turkish voleyball player - türk voleybol oyuncusu
  a voleyball player from turkey - türkiye'den bir voleybol oyuncusu

  an italian voleyball player - italyan voleybol oyuncusu
  a voleyball player from italy - italya'dan bir voleybol oyuncusu

  aradaki farkı anladın mı çomar kardeş?

  edit: barcelonalı'yı nasıl çevirecekmişiz. ufak bir araştırmayla cevabı kolayca bulunabilecek bir soru.

  ''the people who live in barcelona are called barcelonians in english and barceloní/barcelonina in catalan, the local language.

  barcelona is the capital city of catalonia and its habitants are called catalans in english and catalá/catalana in catalan.''

  aptal sensin bu da sana girsin...

  edit2: allahın çomarı göt olmalara doyamadı ya.

  i am from barcelona - barcelona'danım
  i live in barcelona - barcelona'da yaşıyorum
  i am a barcelonian - barcelonalıyım

  i am from new york - new york'tanım
  i live in new york - new york'ta yaşıyorum
  i am a new yorker - new yorkluyum

  bu londoner, parisien vs diye gider. senin bilmemen senin çomarlığındır. ''istanbullu'' kelimesinin tam karşılığı ''istanbul'danım'' veya ''new yorker'' kelimesinin tam karşılığı ''i am from new york'' değildir. biri diğerine nazaran çok daha fazla aidiyet ve köken bilgisi içerir.

  bu kıt zekalı arkadaşa göre şuradaki ''rambla down with a barcelonian'' cümlesinin doğru kullanımının ''rambla down with a person from barcelona'' olması gerekiyor yani. :)) akıl fikir diliyorum.

  bir de ingilizce üstünden konumlandırıyorsunuz kendinizi demiş bu ezik. ingilizce örnekler senin olmayan ingilizce bilginle taşşak geçmek için, yoksa bu başlıkta insanlar ''türkiyeli'' kelimesinin kullanımının yanlış olduğunun kanıtını türkçe üstünden defalarca ortaya koydu basit bir şekilde zaten. türkçe'de ''türkiyeli oyuncu'', ''fransalı oyuncu'', ''ispanyalı oyuncu'' diye bir kullanım yok. ''türk oyuncu'', ''fransız oyuncu'', ''ispanyol oyuncu'' diye kullanım var. bunlar defalarca anlatıldı, ''türkiyeli'' demek için götünü yırtan tiplerin söz konusu italya, almanya gibi başka ülkeler olunca ''italyan'' ve ''alman'' kelimelerini rahatlıkla kullandığının örneği verildi ama işte o liboş kafa basmıyor tabi.

 • 48. afgan göçü adı konulmamış istiladır

  ben mi engelleyecegim bu istilayı. hükümet ortağı değil misiniz? hem engellemeyin hem de eleştirin. yok öyle yağma.

  tarihe, afganları, suri'leri ülkeye sokup ulkenin demografik yapısının değiştirilmesine neden olan iktidar ortağı olarak geçeceksiniz.

 • 49. taksiciye ters yapan kız

  ben böyle davranışlara çok üzülüyorum ya, kırılıyorum resmen. ben herkese saygı duyarken dünyada böyle andavalların olduğunu görmek kalbimi acıtıyor. 50 saniyelik videoyu 'çok ayıp ya hu' diyerek izledim resmen.

  kadın temelde haklı olsa da baştan aşağı her hareketi falso. otur ablacım sıfır!

 • 50. durduk yere insanın aklına gelen replikler

  "sol zaten kendi içinde fraksiyonlara bölündüğü için bugün bu halde değil miyiz?"

  (bkz: ölümlü dünya)