Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. oynanan oyunu isim yazmadan üç kelime ile anlatmak

  (bkz: emrin), (bkz: usta), (bkz: yaparım).

 • 2. 17 eylül 2019 fenerbahçe kural hatası başvurusu

  yalı çocuğu ağlaklıkta nirvanaya ulaştı ciddi olarak acınacak halde.

 • 3. 16 eylül 2019 alanyaspor lehine kural hatası

  az önce ahmet çakar kuralı net olarak açıklamıştır. kural hatası bir yana, bizzat kurala uygun gol olmuştur. kurallara göre oyunun akışkanlığı için kalecinin aut atışını oyunu hızlandırmak adına kendi topçusuna hızlıca aktarma hakkı vardır. yani rakibin yürüyerek 9 metre gitmesini beklemek zorunda değil diyor kural. dolayısı ile fener kalecisi alanyalı götünü dönmüş giderken diğer çaprazda fenerli savunmacıya pas verebilir diyor. fenerli salak da bu pası alıp, 5 saniye bakınıp topu kaptırıyor. olay ne burada kardeş?
  neresi kurala aykırı?
  edit : olmayan hata.

 • 4. ulaşılan en yüksek kilo ile şu anki kilo farkı

  141 kilo yaklaşık 3 yıldır kesintisiz diyet+spor sonunda şimdi 91 kilo 1 85 boy ve giden 50 kilo şimdi son 10 kilo kaldı baklavalara az kaldı. iki durum arasında bir uçurum var. çok zor oldu. bu duruma gelirken yaşamımı tamamen değiştirdim sonuçları inanılmaz. biraz masraflı oldu ama değer.

 • 5. şule çet'in otopsi raporu

  şule'nin telefonu şifre var diye incelenemiyor. evet evet şifre var diye incelenemiyor. niye şifre varmış diye. bakın şifre varmış diye şule'nin telini inceleyemediklerini söylüyorlar ve bunu raporluyorlar. koskoca kurumların yüksek güvenlikli siteleri hacklenirlen gariban şule'nin 4 haneli şifresini çözemiyor ve telini inceleyemiyorlar. bu da haber linki;

  https://www.google.com/…esi-cozulemedi-5330558/amp/

  bu olayı örtbas edip adaletin altını oyanlar bir gün adalete delice muhtaç olsunlar. her kim ki sırf kodaman diye bunu sineye çekiyorsa sinesi yanıp kavrulsun. bir genç kız tecavüze uğrayıp canice öldürülüyor ve el birliği ile herkes 3 maymunu oynuyor. gencecik kız sizin evladınız olabilirdi ulan bu kadar mı vicdanınızı sattınız şeytana??? en tepeden en alta bu işi örtbas eden her kimse allah belalarını versin.

 • 6. ilk köpeğinizin ismi

  yazın yazın. sonra da vay efendim hesaplarımız niye çalındı.

 • 7. 17 eylül 2019 tff'nin attığı tweet

  ülkenden sadece 1 takım seni şampiyonlar liginde temsil ediyor fakat sen şampiyonlar ligi açılışı için temsilcini anmadan dümdüz herkese başarılar diye tivit atıyorsun.

  çekinmeseydiniz "galatasaray dışında tüm takımlara başarılar" yazsaydınız. sonuçta temenniniz o.

 • 8. arkadaşın borcunu geri istemesi

  terbiyesizlik değildir.

  borç verilen para unutulması gereken paradır derken?
  asıl terbiyesizlik borç alan adamın, aldığı bu borcu arkadaşının unutacağını düşünüp ıslak rüyalar görmesidir. ulan borç alıyorsun ve diyorsun ki şu kadar zamana ödeyeceğim. şu kadar zaman dediğin geçti, idare ettik. üstüne bir o kadar da zaman geçti yine bir şey demedik. hiç mi düşünmez bir insan ''ulan verelim parasını artık adamın da ihtiyacı vardır belki'' diye.

  pratikte hırsızdan tek farkınız sizi kimsenin ihbar etmiyor olması.

  edit: yazım hatası

  edit 2: abi bir arkadaşın sana gerçekten ihtiyacın olduğunu ve bunu geri ödeyecek durumunun olmadığını bildiği halde para veriyorsa ve bunu borç olarak görmeyip iyilik adı altında yapıyorsa alınan para zaten borç değildir. buna borç denmez. şu basit mantığı bile kuramayan primatlar var arkadaşım, kafayı yiyeceğim yahu!

  edit 3: siz kardeş, gardaş, dost ayağına insan siken lavuklarsınız. siz adam olsanız bir arpa boyu ilerler de kimseye minnet etmeden yaşama seviyesine çıkardınız. siz parazitsiniz olum. anlayın bunu. siz kendi başınıza bir sike derman olamayan ve başkalarının sırtından geçinmeye alışmış parazitlersiniz.

  edit 4: bursa uludağ üniversitesi hastanesinde yatmakta olan bir hastanın acilen b(-) kana ihtiyaç varmış. hasta 00.00’da ameliyata girecekmiş. bu çevrede olanlar varsa lütfen ‘krankmilli’ nick’li yazara ulaşsınlar.

 • 9. köpeğe çarpmamak için takla atmak

  hayvanseverliğimi kimseyle tartışmam. ama rahmetli babamın kulağıma küpe olmuş bir lafı vardı; yola çıkan bir köpek varsa ve durmaya imkanın yoksa mecbur çarpacaksın. çarpmamak için direksiyonu sağa veya sola ansızın kırdığın zaman çok büyük ihtimalle takla atarsın veya yanından gelen arabaya bindirirsin demişti. tabi bunun sonucu da ya ağır yaralanma veya direkt ölüm demek. aynı şekilde yola atlayan bir sarhoş veya deliye de duramıyorsan çarpacaksın, yoksa onun yüzünden sen ölürsün. bir manyağı öldürmemek için kendimi ve yanımdaki sevdiklerimi öldüremem kimse kusura bakmasın. belki bir canlıya çarpıp öldürdüğüm için vicdan azabı çekerim o kadar. yine de allah kimseyi bu zor durumla karşı karşıya getirmesin.

 • 10. fotoğraftan kişilik meslek analizi yapan websitesi

  görünüşe göre gayet isabetli tespitler yapan websitesidir. tayyip için yorumu; (bkz: resident commissioner), mustafa kemal için; (bkz: political scientist). resmen insan sarrafı, ben tatmin oldum.

  ek: merak ettim bir de kendi fotoğrafımla denedim, sonuç; (bkz: rape suspect). terbiyesiz herifler. övgülerimi geri alıyorum.

 • 11. sağcıların ve solcuların likelayacağı entry girmek

  (bkz: ülkemde suriyeli istemiyorum)

 • 12. 18 eylül 2019 akaryakıt zammı

  oh yarasın vatanci milletci sakaryaci aslanima. vur reis, vurdugun zam olsun !!!

 • 13. özel bir sese sahip şarkıcılar

  (bkz: zeki müren) der ve kaçarım.

 • 14. yazarların araba kullanmayı öğrendiği ilk araba

  bu ne kardeşim hani hepiniz çok zengindiniz herkes la yok mu bentley ile mclaren'le öğrenen.

 • 15. suriyeli nefretinin asıl sebebi

  abartısız, dünya genel konjonktüründen 100 yıl geride oldukları için. tipler, hal ve hareketler, davranış biçimleri 100 yıl geride mnq.

  benden geride olanı, bana zarar vereni niye seveyim?

  ya biz bu yerleri savaşarak kazandık. neden üç beş medeniyetsizle paylaşmak zorunda bırakılıyorum?

  ek: şu fotoyu birkaç gün önce bizzat kendim çektim, çocuklar suriyeli:

  https://eksiup.com/p/es113749ie8y

  2019 yılında şu manzarayla karşılaşmak korkunç. üstelik çocuklar çöpte buldukları şeyleri yiyorlardı. her yere hastalık bulaştıracak bunlar ama kimse farkında değil. böyle bir şey kabul edilemez..

 • 16. kanser hastasına yardım kampanyası

  hastamızın tez zamanda şifalar bulmasını diliyorum.

  up!

 • 17. fenerbahçe 29 gs 22 bjk 20 kez şampiyon

  şimdi fenerliler diyor ki, aynı sezon içinde oynanan iki turnuvalı sezonlar var. o sezonlarda iki şampiyonu da tescil edelim.

  adama desen ki o zaman türkiye kupası denilen organizasyonunu kazananı da lig şampiyonu olarak kabul edelim. yer mi? yemez. ama türkiye kupasını 20 kez falan kazanmış olsalardı yüzsüzce onu da isterlerdi. çünkü fenerbahçemin büyüklüğü maydonuzundan gelir.

 • 18. ekşi itiraf

  uyuyamıyorum sözlük. 12 yıllık evliliğim çöp olmak üzere. 4 çocuğumu ve beni bırakıp "yalnız yaşamak istiyorum" dedi ve gitti. arada geliyor çocukları alıp, ders çalıştırıp (şov) getiriyor. yıllarca çalışmadım annelik yapmak için. ne zaman çocuklar büyüdü, yaşadığım küçük şehirde turizm işine göz kırptım, yabancı dillerimi geliştirdim, hatırı sayılır bir çevre edindim; o zaman işler değişti. çekti gitti.

  zaten evde şiddet vardı (gerçek şiddet, bana da, çocuklara da). ama iyiydik biz. farklıydık. ekstremdik. klasik bir aile değildik. kamp yapardık, spor yapardık. şarap içerdik, sohbet ederdik. sonra yine bir şiddet olayında yerle bir olurdu tüm çaba.

  artık güzel yaşamak bizim için çaba haline geldi. yine toparlasam, yine dağılacak. ve... hep ben toparladım sözlük. hep ben yalvardım, yapma etme dedim. ağladım, zırladım, yerlerdeydim.

  bu sefer böyle olmasa sözlük. bu sefer değişik bişey olsa. tamamen bitse. ben zaten dipteyim; çıkıp güçlensem. özgüvenim artsa. içimdeki güçsüz gibi değil de, dışarıdan göründüğüm gibi yaşasam.

  korkuyor muyum? evet

  tartıyor muyum? evet

  terazide sonuç: olumsuzluklar dağ olmuş. ama güzellikler de çok fazla

  yoksa benim güzellik dediğim güçsüzlüğümün, korkularımın, evdeki baba figürünün yok olmasını istemeyişimin, yalnızlık korkusunun, toplum baskısının örtüsü mü?

  kendimi hiç bu kadar çaresiz hissetmemiştim sözlük. hiç evliliğimi bitireceğimi düşünmemiştim. diyorum ya 12 yıl benim ısrarımın sonucu. ama... artık ben de bilemiyorum. pas tuttum, artık ışıldamak istiyorum. soldum, artık yeşermek istiyorum. kaskatı kesildim, artık heyecanlanmak istiyorum. çok stabil kaldım, artık risk almak istiyorum.

  risk almaya cesaretim yok aslında risk beni alsın istiyorum.

  biliyor musun sözlük? dışarıdan bana hayran olan insanların çeyreği etmem cesaret ve kişilikten taviz vermeme konusunda.

  güç neydi? güç emekti, güç sabırdı, güç sessizlikti, güç az konuşup çok düşünmekti, güç bir köşede kendine acımayıp harekete geçmekti.

  insan bildiği halde neden yapamaz?

  korku

  korku neydi?

 • 19. mehmet demirkol

  aksini söylüyoruz da dinleyen yok. aksi şu, 1950 de beşiktaş izmir de türkiye birinciliği maçına çıkacak, ama süleyman seba ve 17 beşiktaş futbolcusu amerika da başka bir turnuvada. ee o gün gençlerbirliği ile şampiyonluk maçına çıkan beşiktaş hangi beşiktaş o zaman?işte fenerbahçe camiasının en iyisi bu adam, ne kadar rezil ve yüzsüz bir camia iyi anlayın

 • 20. audi'yi audi diye okuyan insan

  (bkz: teşekkürler şükran)

 • 21. volvo'ya arkadan çarpan symbol'un hazin sonu

  aslında beklenen sondur. zira araçların ön kısmı arka kısmına göre kaza olduğunda daha fazla hasar alacak şekilde tasarlanır. amaç yolcuyu korumaktır. mekanik enerji yolcuya yansıyacağına araca yansır. hee tüm bunlardan bağımsız volvo kral araçtır o ayrı. ama başlık olmamış kardeş.

 • 22. yazarların yaptıkları en yüksek hız

  tempolu yürüyorum

 • 23. kadının en seksi hareketi

  biri de dememiş ki “langırt oynarken tek elle fırfır yapması” :)

  sonra neden yalnızım..

 • 24. 16 eylül 2019 alanyaspor fenerbahçe maçı

  fenerbahce'nin 23:00 civarina kadar tekrarini istedigi, kurallar ortaya cikinca arazi oldugu mac.

 • 25. rıza kayaalp

  ne b.ktan bir bilgi kaynağı ki kimse bahsetmemiş rıza kayaalp turnuvaya 3 olimpiyat 5 dünya şampiyonluğu olan mijain lopez nunez ile hazırlanmıştır.
  not: nunez aktif sporculuk döneminde rıza'nın en büyük rakibiydi.
  ek: daimicocuk nick'li suser şu bilginin eklenmesini rica etti: rıza, nunez'e 2012 ve 2016 olimpiyatlarında sırasıyla yarı final ve finalde kaybederek bronz ve gümüş madalya kazanabilmiştir.

 • 26. ameliyat olacak yakınımız için acil trombosit

  sürekli kan aramak zorunda kalan biri olarak içinde bulundukları sıkıntıyı anlayabiliyorum. umarım en kısa sürede aranan yardım bulunur.
  diğer yandan bu tür başlıkların entry sayısından bağımsız olarak sürekli yukarıda kalması da sağlanabilmeli bence.

 • 27. 22 yaşında mühendise 3 bin tl teklif edilmesi

  biz geçen özellikle yeni mezun bir mühendis aradık, yetenekli birini bulursak 3500-4000 veririz dedik. adam cv'sine istenilen rakama 2500tl yazmış. patron baktı baktı 3000 verelim bari, sonra duruma göre yükseltiriz dedi. çocuk başvuran 100 kişi içinde bariz en iyisiydi... çocuk çok hevesli çok mutlu şuan elinden geleni de yapıyor bakalım... piyasalar mühendisleri ne hale getirmiş.

 • 28. geceye bir kadın yalanı bırak

  sorun sende değil bende. (seni istemiyordur)
  bu aralar bir ilişkiye hazır değilim (kafasında birisi vardır. fırsat yakaladığı ilk an onunla olacaktır)

 • 29. masterchef türkiye

  kendi tabağına hiç benzemediği halde seçim yapan şeflerin olduğu yarışma. insan bir bakar bu tabak renk ve görüntü olarak benim tabağıma benziyor mu? tabağı en iyi olan mustafa ama en iyi üç kişi arasında çağrılmıyor. bu yemek yarışması mı yoksa hal ve hareket yarışması mı?

 • 30. rus gençliği nereye gidiyor

  sen bir de yanlışlıkla tik tok'a gir de, türk gençliğinin halini gör.

 • 31. araba sahibi olmanın beraberinde getirdiği dertler

  trafikteki yobaz, cahil ve çomar güruha hakettiği davranışı gösterip, boş yere başının belaya girmesi.

 • 32. yerli otomobilin 4 lastiği var

  kendisini de sayarsak 5 tane oluyor. stepne de lastik sonuçta. ah siz kadınlar, bi öğrenemediniz şu araba donanımlarını...

  edit: ilave şaka ekledim.

 • 33. 18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçı

  --- spoiler ---
  sokarım ülke puanına.
  --- spoiler ---

  işte böyle karaktersiz, sikindirik düşüncelere sahip çomarların olduğu ülkeyiz. yazıklar olsun. gözünüz dönmüş fanatiklikten. yazmaya devam siktiri çekiyorum, oh ne güzel.

 • 34. ersun yanal

  "papis cisse'den yediğimiz 2 golle, belki de falcao'yu gol krallığından ettik."

 • 35. fatih terim italyancası

  şenol güneş'in türkçesinden iyi konuşuyor italyancayı.

 • 36. imamoğlu'nun süleyman soylu ile tokalaşması

  siyasetçiler için normal olandır. işte bu yüzden hiç kimseyi ilahlaştırmayın.

 • 37. 3.5 yaşındaki elif'e ilik donörü aranıyor

  ankara lösente hastanesi'nde yatan 3.5 yaşındaki elif erva görgöz kızımıza çok acil ilik nakli gerekiyor arkadaşlar.

  ankara'da ikamet edenlerin, gölbaşı'nda bulunan hastaneye giderek; "elif erva görgöz'e ilik vermek için kan testi yaptırmak istiyorum" demeleri yeterlidir. ankara'da ikamet etmeyen arkadaşların da, en yakın kızılay sağlık birimine giderek ilik donörü olmalarını rica ediyorum. böylece hem elif'e, hem diğer ilik nakli bekleyen hastalara umut ışığı olabilirsiniz.

  edit: ilinizde bulunan bağış noktaları

  ilik nakli bekleyen elif kızımız:

  https://eksiup.com/p/kw1118024z78
  https://eksiup.com/p/yw111803wqfv
  https://eksiup.com/p/cz111804dh9s
  bonus: https://eksiup.com/p/ud111821md6j

  lösante hastanesi web sitesi

  adres: kızılcaşar mahallesi 23 nisan caddesi 2705 sokak no:20 incek 06830 gölbaşı / ankara

  telefon: +90 (312) 666 7 666

  daha çok insana ulaşabilmemiz için başlığı uplarsanız çok sevinirim. sosyal medyası kuvvetli arkadaşların konuyu sosyal medyaya taşımalarını, haluk levent gibi sesini kitelelere duyurabilecek gönüllülere iletmelerini rica ederim.

  şimdiden teşekkürler.

  gelen mesajlar üzerine edit: "süreçten adım gibi eminim. eğer özel bir durum yoksa. tüm türkiye’de eşleşme yapılır. kızımıza uygun donör demek ki yokmuş maalesef. bakanlık donör sayısının neredeyse yarısı kadarını çalışabiliyor her ay. çalışılanlar arasında eşleşme çıkmamış demek ki. ama belki mesajınızı görüp de donör olan birinden eşleşme yakalanabilir. "

  arkadaşlar hasta yakınları, hastanenin; " elif lösemi hastası olduğu için, nakil için donörlerin hastaneye gelmeleri gerekir " açıklamasına müteakiben donörlerin hastaneye gelmeleri gerektiğini söyledi. fakat yukarda editlediğim mesajı yazan arkadaşın talebi üzerine ekleme yapıyor ve diğer illerden de donör olunabileceği bilgisini buraya ekliyorum. belki de, yazar arkadaşın da dediği gibi, tarama yapılıp şimdiye dek eşleşen bir donör bulunamamış olabilir. o yüzden, imkanı olan arkadaşların ankara'da bulunan hastaneye, olmayanların en yakın kızılay sağlık birimine giderek ilik donörü olmalarını rica ediyorum.

  beri yandan, bu hususta bilgi sahibi olan arkadaşların edindikleri doğru bilgiler de çok değerli. bana ulaşırsanız, mesajı editleyerek bilgi akışını güncelleyebilirim.

  edit2: yapabiliriz arkadaşlar! daha önce yaptık, yine yaparız! (bkz: bir cocugun hayatini kurtarmak)

  edit3: gelişme oldukça, eklemeye devam edeceğim. çok güzel mesajlar geliyor elif için. dualarınız ve desteğiniz için sonsuz teşekkürler!

  edit4: bir yazar mesaj atarak debenin geri geldiğini, bu mesajı favlamanın olumlu etki yaratabileceğini söyledi. dikkatinize.

 • 38. 17 eylül 2019 babasını öldürüp beraat alan genç

  bu çocuk 21 yaşında ve önünde yaşayacağı uzun yıllar yok artık. beraat sadece hapse girmesini engellemiş, artık genç olamayacak belli ki çocuk da olamamış. hayatı onu dünyaya getirenler tarafından zehir edilmiş delikanlı. yazık...

 • 39. kalp atışını hızlandıran şeyler

  yanlış whatsapp grubuna +18 video/fotoğraf yollamak. bir seferinde akraba grubuna gönderdim sandım, heyecandan saçım beyazladı. evlerden ırak.

 • 40. zorla flüt çaldıran eğitim sistemi

  zorla dua ezberleten eğitim sisteminin yanında sütten çıkma ak kaşıktır.

 • 41. antidepresan etkisi gösteren şeyler

  köpek baslemek, onun her şeyiyle ilgilenmek.

 • 42. 17 eylül 2019 istanbul akbil kuyruğu rezaleti

  geçen sene de böyleydi burası, sanırım kartal metro durağı. her sene aynı olur, nedeni de yeni akbil çıkartan öğrenciler ve aileleridir. sıranın yarısı, ya evrak eksiği ya da herhangi bir yanlışlıktan dolayı boşuna bekliyordur ve işin yavaşlamasına neden olur.

  bu yıl ilk defa olan bir şey değil, bu hafta dışında gidin bomboştur. rezalet hususunda emin değilim ama modern bir toplumda olmaması gerektiğini bildiğim bir durumdur.

 • 43. kendinle sevgili olur muydun sorunsalı

  kesinlikle olurdum. mis gibi insanım. muhabbetim çok iyi bir kere, sabahlara kadar sohbet ederdik gülerdik, salak salak hareketler yapardık. birbirimize durmadan bir şeyler anlatırdık, detaylı yorumlar yapardık. içimizden geldiği gibi canımızın istediği yerde özgürce dans edip şarkı söylerdik. komik taklitlerimizle insanları güldürürdük. moralimiz bozukken birbirimizi gazlayıp sen şöyle harikasın böyle süpersin herkes salak bir sen akıllısın gibi abartılı cümlelerle moral verirdik. beraber resim yapar, bağıra bağıra şarkı söyler, üzülünce beraber göz yaşı dökerdik. insanlar ne der diye düşünmeden içimizdeki çocuğun sesini dinlerdik, canımızın istediği gibi davranır bu konuda da birbirimizi uyarıp hevesimizi kırmazdık. masum şeyler konusunda suç ortağı olup birbirimizi deli gibi kollardık. her girdiğimiz ortamda muzip muzip birbirimize sırıtıp herkesten gizli bir sırrımız varmış gibi triplere girerdik. bence mükemmel bir çift olurduk. herkes bize gıptayla bakardı. aaah ah canım kendim. bizi çok seviyorum. iyi ki varız. keşke iki ayrı bedende bizden iki tane olsaydı da bunları yapabilseydik.

 • 44. yağmurlu havada yapıldığında daha güzel olan şey

  uyumak guzeldir. ama yagmurlu havada daha bir guzel olur. doga yuruyusu de yagmurlu havada superdir. aslinda benim favorim yagmurlu havada denize girmektir. her fani bu guzelligi kesinlikle tatmali.

 • 45. bu devirde 30'dan önce evlenmenin cahillik olması

  "30'dan once" ifadesi cikarildiginda dogru olan onerme.

 • 46. the guardian'a göre 21. yüzyılın en iyi dizileri

  gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu dizisi battlestar galactica'nın olmadığı liste; the guardian bitmiş.

 • 47. erkek yazarlardan kadın yazarlara sorular

  üstteki iç çamaşırın dantelli mi sorusunu soran arkadaşa gerçekten cevap verenleriniz var mı ?*

 • 48. kadınların nazik ve kibar erkekleri itici bulması

  naziklik ve pısırıklık arasında ince bir çizgi vardır. kimse öz güvenli ve kibar bir erkeği veya kadını itici bulmaz. aksine çok çekici bile bulabilir. hatta böyle insanlar benim gözümde bulunmaz hint kumaşı bile olabilir. kendine güvenen ve nerede nasıl davranacağını bilen kibar bir erkek... bence bu olsa olsa bir hayal olur. hint kumaşı bile değil.

 • 49. galatasaraylı sözlük yazarları

  uefa kupası ve süper kupa şampiyonluğu görmüş ülkenin en şanslı taraftar grubudur.

  ayrıca tüm kupa kulvarlarında bayrağı tutan takımdır, en çok kazanan takımdır.

  takımlarına oldukça bağlı bu kulüp taraftarı sadece kendi şampiyonluklarına sevinmiştir, başka bir takımın şampiyonluk koreografisini yapmamıştır.

  karanlıkta kupa kaldırmış, yabancı çimlerde kaymış takımlarını izlemişlerdir.

  kendi stadlarını yakmamıştır.

  mahkeme kararları ile şampiyonluk sayısı arttırılmış bir takımı desteklememişlerdir.

  kısacası enlerin ve ilklerin taraftarıdır.

  ayrıca şunu da belirtmek gerek; tuttukları takımın müzesini gezdiklerinde göremedikleri tek kupa şampiyonlar ligi kupası’dır.

  böyle de ağır bir daşşaa sahiptirler. bir o kadar da yerin altında vardır.