debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. can dündar'ın a haber muhabirine verdiği ayar

  https://www.youtube.com/watch?v=o2m9fcqhtzu

  --- spoiler ---

  gazeteci ile ajan arasındaki farkı soran a haber muhabirine ''ajan aldığı haberleri devlete iletir, gazeteci gazeteye basar'' cevabıyla muazzam bir ayar vermiştir.

  hadi şimdi bak şu taraftan...

 • 2. cicişlerin kutsal topraklar'a gitmesi

  (bkz: hacişler)

 • 3. ilerde olması muhtemel rte satışları

  ellerinde tonlarca domates var, putin kardeşime göndermemişler.

 • 4. 40 km'lik otoyola 8.35 tl ödemek

  devletin yapılan yollardan ve köprülerden kullanım ücreti alması şu mantığa dayanır.

  devlet vatandaşın kullanması için yol yapar ve bu yolun yapılmasının ardından bu yolun yapım maliyetini çıkarana kadar kullanım ücreti alır.

  ancak bizim ülkemizde bu şekilde olmuyor. 30 sene önce yapılan yoldan köprüden hala para kesilmeye devam ediliyor ki benim şahsi görüşüme göre bu amcıklıktır.

 • 5. sözlükçülerin instagram sayfaları

  sözlükçü kardeşlerimizin belki karı kız düşer umuduyla son çare burada kendilerini afişe etmelerini hayretle izlediğim über bir başlık. profillere de üşenmiyorum bakıyorum ha, hepsi adeta hava ile çalışan özgüven makinaları koçlarım benim yürüyedurun.

 • 6. boğazdaki yalı sahiplerinin meslekleri

  doktor, mühendis, öğretmen vs. değillerdir.

  mario puzo'nun the godfather adlı şaheseri, balzac'a ait olan şu sözle başlar: "her büyük servetin arkasında bir suç gizlidir."

 • 7. ışid plaj saldırısı

  gerçekleştiği takdirde; başlığı açan yazarın terörle mücadele ekiplerince göz altına alınacağı ve götünden kan alınacağı saldırı..

  (bkz: debe'ye gireyim derken içeri girmek)

  umarım gerçekleşmez..

 • 8. e harfi ile başlayan 3 meyve bilmecesi

  "elma, erik, evlat" diyenlere bilimadamlarından kötü sürpriz: "evladınız sebze".

 • 9. canan karatay'ın meslekten men edilmesi

  doktor titrini kullanarak bilimsel metodolojiyle desteklenmemiş görüşlerini halka aktardığı için hakkında dava açılmıştır.

  kişisel görüşlerin tıbbi bir fayda yaratacağını ileri sürmek doktorluk değildir. doktor titriyle konuşurken sırtınızı her zaman bilimsel veriye dayamak zorundasınız aksi taktirde üfürükçüden farkınız kalmaz.

  bilimin a dediğine inatla b demek haktır, ancak b sağlıklıdır sizin şifanız b'dedir demek suçtur. televizyonda her gördüğümüze sarılmayı bırakıp dataya, araştırmaya, makaleye güvenmek zorundayız.

  daha geçen gün nobel ödülü sahibi 100 bilim insanı "gdo demek sağlıksız demek değildir, greenpeace gdo karşıtı çalışmalarını sonlandırsın" diyen bir bildiriye imza attı. bizde ise gdo dendiğinde felç geçiriyor insanlar. canan hoca da bu kitlenin içinde. bu arada 100 bilim insanı dedim ancak sayının önemi yok. bir şey doğruysa 1 kişi de söylese doğrudur ancak gdo karşıtı bilgisiz kitlenin ilgisini çekebilecek bir haber olduğu için ekliyorum buraya.

  güncel kalmak önemli bilim ile ilgilenen insan için. geleneksel metotlarla güncel sorunları algılamak da çözümlemek de zor.

 • 10. 29 haziran 2016 eren erdem meclis konuşması

  birilerinin cok zoruna giden konusma . troller asagidaki görselli dagitip duruyorlar sürekli.

  diyor ki orda : "hükümeti elestir, eyvallah, erdogan'a öfkelen buna da tamam, mit'e kiz hakkin var, ulan bir iki cümle de teröristlere söyle pezevenk."
  http://i.hizliresim.com/6nprx0.jpg
  http://imgur.com/rc1rfpj

  tabi bunu mal bulmus magribi gibi paylasip duran akp'liler düstükleri komik durumun fakinda bile degilller. güclüyken teroristle muhattap olunmaz diyor, bombayi yiyince "ama o da vurdu, ona bisey demiyorsun" diyor.

  ulan adam terorist, isini yapiyor, kendini patlatiyor. devlet olan sensin, sen isini yapican, patlattirmayacaksin o bombayi. sonrada kendini böyle teroristle ayni kefeye koyup, kendini ona denk sayip , "ama ona da bisey söyle" diye aglamayacaksin.

  gerci bu komik durumu anlayacak kafa olsa akp'li olmaz bunlar. oksijen israfi ibneler.

 • 11. 29 haziran 2016 fransız basını rezaleti

  o beğenmediğiniz fransa, kendisine yapılan saldırılardan 1 gün sonra 128 eve terör baskını yapmış ve failleri bulmaya çalışmıştır. yeni türkiye ise saldırılardan sonra 3 araştırma önergesi reddetti akp ile.

 • 12. belki ben 2053'leri 2071'leri göremem

  cumhurbaşkanı'nın osmangazi köprüsü manzaralı açıklaması.

  "gençler; sizler 2053'ü göreceksiniz. ama ben göremeyeceğim"

  hesapladım 37 yıl var. sayılı gün çabuk geçer.

 • 13. sinem kobal'ın kenan'a hazırladığı doğum pastası

  (bkz: çok da sikimdeydi)

  sıçsalar haber niteliğinde olacak.

 • 14. osmangazi köprüsü teröre en büyük cevaptır

  başbakan binali yıldırım'ın açıklamasına göre teröre karşı en büyük cevap osmangazi köprüsü eseriymiş. medeniyet simgesiymiş aynı zamanda. şimdi teröristler düşünsün. türkiye süper lan siz de gelsenize :))))

 • 15. oral seks sonrası meni yutulmalı mı tükürülmeli mi

 • 16. kenan sofuoğlu

  anca mitinglerde veya kendisinden 10 yaş küçük kişilerin yarıştığı yerde * artistlik yapan balon. amk git motogp'de valentino rossi jorge lorenzo vb. kişileri geçip türk bayrağını dalgalandır bi görelim bizde seni ayakta alkışlayalım. binali yıldırımın önünde bayrak açsan ne olur amk?

  edit: tamam arkadaşlar anladık amk on defa aynı mesajı atmışsınız. biliyorum çok acı çekmiş allah sabır versin versin ama yazdığım konuyla ne alakası var amk. ben burada gördüğü gereksiz ilgiden bahsettim siz bana çektiği acıları mesaj atmışsınız.

 • 17. 30 haziran 2016 polonya portekiz maçı

  ouaresma penaltıya giderken kendi kendime "bu mal matematikten anlamaz. kesin, atarsa biteceğini hesaplayamamıştır amk " dedim. attı, döndü, normal sevindi, baktı millet kendine geliyor o zaman anladı amk yine haklı çıktım ahahahahha

 • 18. 145 milyon istanbullunun marmaray kullanması

  adamlar 200 seçmenli sandıktan 340 oy alıyor, nesi garip bunun?

 • 19. ışid'in erdoğan'ı ölüm cezasına çarptırması

 • 20. en uzun üç harfli kelime

  (bkz: sik)

  uzunluğu kişiye göre değişebilir.

 • 21. fuatavni

  dün gece yazdıklarının 10'da biri doğruysa erdoğan ailesinin lahey'de yargılanması kesin gibi.

  biz de uluslararası bir suç örgütü tarafından yönetiliyoruz demektir.

  bu da gösteriyor ki memleket olarak bunlar daha iyi günlerimiz.

  verdiğin oyla büyük oyunu bozduğun için teşekkürler, ilkokul mezunu cevat abi. orospu çocuğu cevat.

 • 22. duanın hiçbir işe yaramaması

  al capone'un yıllar evvel fark ettiği durum.

  "çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. bir gün tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim."

 • 23. arrangements

  uzun adam, neşeli adam, lise arkadaşım, beraber büyüdüğüm güzel kardeşim 28 haziran 2016 tarihinde havalimanındaki patlamada vefat etti. fight clup filminde bi sahne vardı üyelerinden biri öldüğünde aralarından aptal bi adam artık onun bi ismi var ölünce artık onu ismiyle anıcaz diye hep birlikte onun ismini bağırmışlardı. artık kardeşimin ismi arrangements değil eymen. 15 yaşında tanıdığım, 10 sene boyunca makara muhabbet, kahkaha ile beraber büyüdüğüm kardeşimi ellerimle kefene sardım, üzerine bezden kuşak bağladım, ellerimle tabutun içine koydum, ellerimle mezara indirdim, yine o ellerle üzerine toprak attım. bizim hesabımıza göre 40'lı yaşlarda paket olucaktık ikimizde, emindik çok yaşamıyacağımıza hatta ben derdim "boktan bi şekilde ölücem eymen haberin olsun" diye. ama eymen oyun bozanlık yaptı beni beklemedi, o oyun bozansa ben de bozarım 40'ı bulmadan ben de yanına gelicem. toprağın bol, mekanın cennet olsun güzel kardeşim.

 • 24. quora'daki zengin türk kızı

  bloguna baktım. portekiz'deki insanların kurutma makinelerinin olmamasını, çamaşırlarını dışarı asmalarını yaşadığı kültür şoklarından biri olarak belirtmiş.
  lan :(

 • 25. akit'in kel adamın kafasını sansürlemesi

  allam nefes alamıyom

  https://s.instela.com/…it-gazetesi--i744703-600.jpg

  .
  .
  .

  --- spoiler ---
  izmir'de elektronik müh. arayan var mı? kardeşim için. prismaa4@gmail.com
  --- spoiler ---

 • 26. herkes 1 akpli ikna etse olacaklar

  tamam sen şununla başla.

 • 27. öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

  israil askeri güçleri tarafından geliştirilen bir savaş sanatı tekniği olan krav maga hocası enis tayman'ın bomba patlamasından korunma konusundaki tavsiyeleri.

  bir bombanın patlayacağından şüphe ettiyseniz, ya da eminseniz aşağıdaki noktalara uymanız hayatta kalma şansınız' artıracaktır.

  1. bombaya asla ayakta yakalanmamaya çalışın. bomba, patladığı noktadan itibaren v işareti çizerek etki yapar. bomba uyarısı varsa ve patlayacaksa en az 20-25 metre uzaklaşmaya çalışın ve hesaplayabiliyorsanız başınız ters yöne gelecek şekilde hemen yüzükoyun yere uzanın. kollarınızla başınızı koruyun. bacaklarınızı uzatın ve çapraz olarak birleştirin. bu sayede ayakkabı tabanlarınız şarapnellere karşı (az da olsa ) kalkan oluşturabilir. bacaklarınızı çapraz olarak birleştirmeniz savrulmanızı zorlaştırır ve kasık bölgesini korur.

  2. patlama anında ağzınızı açık tutun. böylece patlamadan kaynaklanan basıncın ciğerlerinize baskısını azaltmış olursunuz.

  3. yapabiliyorsanız patlama anı ve sonraki yarım dakika içinde nefes almamaya çalışın. yapabiliyorsanız nefessiz kalma sürenizi uzatın. patlayıcının kimyasal etkisi ve patlamanın yarattığı sıcak hava ciğerlerinize zarar verebilir.

  4. bomba patladıktan sonra ilk şok üzerinize gelecektir. açık alandaysanız, şokun ardından bir kaç saniye daha bekleyin. çünkü o sırada havada uçuşan parçalar olacaktır.

  5. içinizden ona kadar sayın sonra kalkabiliyorsanız kalkın ve uzaklaşın. bombaya yakınsanız ve kurtulduysanız ayağa kalkmadan temiz havaya ulaşıncaya kadar yerde hareket edin. sakın sürünmeyin. çünkü yerler pek çok parça ile dolu olacaktır ve siz süründükçe bunlar vücudunuzu parçalayacaktır. sürünmek yerine dirseğiniz üzerinde yükselin ve bir bacağınızı kaldırarak kendinizi itin. bu şekilde temiz havaya ulaşıncaya kadar ilerlemeye çalışın ve bu ana kadar yapabiliyorsanız nefes almayın veya çok az nefes alın.

  6. temiz havaya ulaşabilirseniz ayağa kalkın ve hemen insanların az olduğu bölgeye doğru ilerleyin. (bombacıya doğru değil tabii) çünkü ikinci bir bomba olabilir ve büyük ihtimalle insanların yoğunlaştığı yerde patlayacaktır.

  7. güvenli mesafeye ulaştıktan sonra (ortalama 50-100 metre) bedeninizi kontrol edin. panikle yaralarınızı fark etmeyebilirsiniz.

  8. yanınızda çocuğunuz varsa onun üzerine yatın ve madde 1'deki gibi pozisyon alın.

  9. bombadan korunmak adına bir sütunun arkasına geçmeyi düşünebilirsiniz. ancak bu sütunun önünde bir duvar varsa başınız daha büyük belaya girecek demektir. çünkü bombanın şok dalgası duvardan seker ve direkt üzerinize biner.

  10. kendinizi tamamen güvene aldıktan sonra insanlara yardım etmeyi unutmayın.

 • 28. 4 temmuz 2016 juno'nun jüpiter'e varması

  köprünün açılış gününe denk getirilerek mühendislik harikamıza gölge düşürmek isteyen dış güçlerin oyunu olan durum. ayrıca juno nun gittiğini gören yok belki jüpiter ona geldi.

 • 29. rusça whatsapp grubu

  bir süre sonra herkesin türkçe konuşacağı whatsapp grubu.

 • 30. tübitak'ın borla çalışan araç üretmesi

 • 31. anti ak parti propagandası yapan beylikdüzülüler

  düşün artık, yurtdışında bile sevilmiyor akp

 • 32. oysa belçika'da havaalanı 12 gün sonra açıldı

  çünkü adamlar gerçekten vatandaşını düşünüyor ve önlem alıyor. ve o güvenlik öyle 3-5 saatte sağlanmıyor.

  ama bizde güvenlik zaafiyeti olmadığı için normal tabii.

 • 33. en samimi bulduğunuz marka

  (bkz: amazon.com)

  ötesini tanımam. cemaat kursun müridi olalım.

 • 34. 30 haziran 2016 penguen dergisi kapağı

  rusyadan dilenen özrü akp seçmeninin nasıl gördüğünü anlatan harika bir serkan altuniğne karikatürü.

  tam burada

 • 35. erdoğan'ın sex kasedinin olması

  özel değil genel genel diye bağırsam yeterli olur sanırım. gerçi çalınan paralarda özel değil geneldi genelll ama kimsenin umrunda olmadı yine

 • 36. trt bandrolüne halkın tepkisi

  az önce bir akp'li ile bu konuyu konuştum. konudan haberi bile yok, bu adam bir ilin milli eğitim müdürlüğünde şube müdürü olarak görev yapıyor.

  + artık yüzde 8 vergi alınacak internete giren her aletten.
  - ya olur mu öyle şey, saçmalama.
  + yapmışlar işte.
  - aldım ben 670'e. 50 lira indirimle aldım. çok dokunmaz zaten.
  + öyle mantık mı olur, 2000 liralık telefon artık 2160 lira.
  - onu da 2000 liralık telefon alan düşünsün.

  işte bu zihniyet bizi avrupa'da temsil ediyor. bu düşünce yapısı bizim geride kalmamızın sebebi. böyle bir kabulleniş, böyle bir saçma düşünce yapısı var işte. yazık.

 • 37. 30 haziran 2016 andrews hava üssü saldırısı

  a haber'in yaklaşık 1.5 saattir kesintisiz haber olarak geçtiği olay. ulan iki gün önceki atatürk havalimanı patlamasını bu kadar göstermediniz şerefsizler.

  işinize geliyor tabii. ''bakın sadece bizim başımıza gelmiyor'' diye abarttıkça abarttınız

 • 38. beşiktaş

  15 milyon'a satılacak denen gökhan töre'yi 5 milyon'a zor veriyormuşuz.

  atiba kalmak için senelik 2 milyon istiyormuş.

  serdar aziz'i almadık diye şenol güneş ve fikret orman kavga etmiş ve şenol güneş tavrını koymuş.

  gomez'in alternatifi llorente'ymiş.

  oğuzhan milli takımda çok kötü oynadığı için, sene başında verilen teklifi değerlendirmediğimiz için pişmanmışız. elimizde kalmış.

  bakın, bunlar son günlerde beşiktaş'la ilgili çıkan haberler.

  sözlükte okuya okuya medya da mağdur geyiği yapıyor takım üzerinden. şampiyon takıma zorla kümede kalmış kayserispor muamelesi yapıyorlar amk.

 • 39. 4 kızla birden evlenen kuveytli iş adamı

  modernligi bardan kiz kaldirip sikmek olarak algilayip yapamadigi icin boynunu bukerek murdar diyen sark beyinsizlerinin savundugu hede. oysa memlekette tesis olsa onlar da modern olacaklardi, vurmadiklari mal kalmayacakti.

 • 40. markafoni'de 5 tl'ye satılan ferrucci erkek saati

  fiyatının uygunluğunun yanı sıra kışın boğaz ağrısına çok iyi gelen saattir: http://www.markafoni.com/…-saati-frk438-305307.html

  caps

 • 41. ışid tarzı sakal bırakan erkek

  (bkz: sözlükteki köseler)

 • 42. paranoyak olman takip edilmediğin manasına gelmez

  akşam iş çıkışı sapphire çarşı'ya uğramıştık. oradan eve dönmek için metroya girdim. zincirlikuyu'ya gitmek için tren bekliyorum, yanıma bir çocuk geldi ve beklemeye başladı. tren geldi, biz bindik, oturacak boş bir yer vardı. elini nezaketle uzatıp koltuğu bana bıraktı, ben de oturdum. karşımdaki kapıya yaslandı, biraz telefonunu kurcaladı. kılığı, kıyafeti düzgün, uzun boylu, yakışıklı bir şey. telefonu bıraktı, bana bakmaya başladı. ben de nasıl berbat durumdayım anlatamam. sabah işe geç kalmışım, saç, baş, kılık, kıyafet hak getire... çapulcu gibi bir şeyim ;) dedim acaba suartıma bir şey falan mı sürüldü. hayır maskara falan sürmüş olsam gözümü kaşımışımdır, gözüm mosmor olmuştur, ona bakıyordur diyeceğim, yok makyaj da yapmadım. gömleğin düğmeleri mi açılmış diye bakıyorum, hayır onlar da nizami... bu çocuk neye bakıyor?

  neyse zincirlikuyu'ya geldik, ben moru, düğmeyi unutup metrobüse varmak için topukladım. 2 kilometre yol var zaten, bir vardım ki ana baba günü. kenara geçip bir sigara yakayım dedim, insanlar da dağılır o sırada. neyse sigaramı içiyorum, ana, adam yine karşımda belirdi. geçti karşıma sigara içiyor. huylandım biraz. neyse sigarayı yarıda bıraktım, kalabalığın arasına daldım, insan girdabında söğütlüçeşme metrobüslerinden birinin içinde buldum kendimi. tutunacak yer arıyorum, dengede durmaya çalışıyorum falan derken köprüye vardık. denize bakayım diye kafamı çevirdim, herif yine karşımda! güvendiğim tek şey sabahki yağmurda işportacıdan aldığım transparan mor şemsiye. kafayı öbür tarafa çevirdim, uzunçayır'a gelene kadar bir daha yüz yüze gelmedik.

  uzunçayır'da indim, herif de indi! korkmaya başladım artık iyiden iyiye. metroya inmek yerine otobüsle gideyim diye düşündüm, daha kalabalık olur, bulaşamaz. otobüslerin olduğu tarafa doğru yürümeye başladım, adam da bir adım mesafede yanımda yürüyor. o sırada bir teyze durdurdu, metroya nasıl gideceğini falan sordu, ona tarif ederken adam merdivenlere yöneldi ama resmen bekliyor. kafası sürekli geride, gelip gelmeyeceğime bakıyor.neyse birkaç dakika teyzeyle oyalandım, merdivenlerden indim. ulan adam engelli kapısını açtı ben geçeyim diye, beklemiş it! istifimi bozmadan turnikeden geçtim. koşa koşa otobüs durağına vardım, hangisi olduğuna bakmadan hareket halindeki ilk otobüse atladım. otobüs şoförü "yavaşşşş!! biliyoruz iftar vakti ama yemeğe yetişeceğim diye hareket halindeki otobüse atlanır mı bacım?" dedi. "ya şoför bey, adamın biri beni takip ediyor levent'ten beri," deyince kpıları kapatıp gazladı. rahat bir nefes aldım.

  müzik dinleye dinleye ineceğim durağa geldim. bakkala girdim, alışveriş yaptım. kasada parayı ödeyip poşetleri elime alıp çıkmak üzere arkamı döndüm adamla göz göze geldik! bir çığlık attım, şemsiyeyi kavradım, indireceğim kafasına bakkal şemsiyeyi tuttu "abla ne yapıyorsun!!" diye panikle soruyor adam. karşımdaki adam şaşkın şaşkın bana bakıyor. "bu herif levent'ten beri beni takip ediyor!" dedim. adam gülmeye başladı, bakkal dedi ki "abla siteden komşun o senin, abi de opal blok'ta oturuyor." hafta sonu havuza gitmiştim, meğer orada karşılaşmışız. arada sırada bakkalda, markette denk geliyormuşuz, hatta ben daha önce selam bile vermişim (bir yere girdiğimde herkese selam veririm, gülümserim). adam da benim ben olup olmadığımı anlamak için dikkatle yüzüme bakıyormuş. tipim çok benziyormuş ama davranışlarım tuhaf olduğu için komşusu olduğuma emin olamamış. arkadaş ben nereden bileyim karşımdaki sapık mı, seri katil mi? paranoyak hale getirenler utansın!

 • 43. 28 haziran 2016 atatürk havalimanı patlaması

  bütün gün şöyle şeyler okudum;

  - canımız yanıyor
  - lanet olsun, allah belanızı versin (teröristlerin olabilir, hükümetin olabilir, muhalefetin olabilir, menşeine göre)
  - nefes alamıyorum, avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum, gözüme uyku girmedi
  - ben de (buraya bir zaman birimi ekleyin) önce oradaydım, ben de ölebilirdim
  - my thoughts and prayers go out to istanbul, stay strong, ı stand with you etc.

  ve bunların hepsini okurken bütün içtenliğimle "ya bi siktir git" dedim.

  bana bugün herkes çok şuursuz ve samimiyetsiz geliyor. çok yakın arkadaşlarım, çok sevdiğim insanlar bile.

  bir arkadaşımın facebook güncellemesi şöyleydi mesela;

  "hayır, ben güvende değilim ve bu sistemin bir parçası (kendimi güvende işaretleyerek - safe (ı'm not safe! we re not safe.)/ olmayacağım. . !"

  ya allah aşkına senin tepkin neye ve kime şimdi? ne alaka? sistemin bir parçası olmayacakmış haspam. "ı don't want to be part of the establishment" geyiğinin dünyanın her yerinde gideri var gerçekten. bunu yazan da doktorasını tamamlamış bir akademisyen ya.

  kimi insanlar realiteden kopuk, garip bir hayat yaşıyorlar galiba. biri twitter'da "the world needs more love" yazmış. bunu da 1000'den fazla kişi retweet etmiş.

  büyük bir çoğunluk beylik laflar etmiş, tatlış tatlış. "innocent people were targetted yet again, when will it end?" yazmış biri mesela. laf dedi bal kabağı. kimi de tüzel kişilikmiş gibi basın açıklaması yapmış facebook'tan, "şehitlerimize allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum" diyerek. sağol be, sen de olmasan.

  akp seçmeni biri " bu masumların kanlarında boğulacaksınız ama asla emellerinize ulaşamayacaksınız hainler kirli emellerinize ulaşmanıza izin vermeyeceğiz." yazmış. konu ile ilgili ne yapacaksa artık. ki bu eylemi gerçekleştirenin amacı nedir desen bilmez.

  başka biri "?#?istanbul? we will ?#?neverforget? we will ?#?neverforgive?" yazmış. bok. ankara patlaması ne zaman oldu, kaç kişi öldü desen cevap veremez. never forgive'miş, sanki unutmasan kaç yazarsın? duyan da gidip ışıd'la savaşacak sanır.

  ya ben diğer insanlar gibi hissetmedim bugün hiç, ya da insanlar çok tutarsız ve şuursuz. baktım haberlere, "yine mi ya" dedim sadece. saat 3'te havaalanındaydım dün. ben de orada olabilirdim diye hayıflanasım da gelmedi. orada değildim nihayetinde. ölüm insanı bir tek terör olaylarında bulmuyor ki, sanki ölümsüz insanlarız da bir tek bomba patlamasında ölüyormuşuz gibi bir hava var. çok garip geliyor bu durum bana. çok sunni bir korku aslında. misal 2014 yılında türkiye'de trafik kazası sonucu ölen insan sayısı 3524. terörün en çok olduğu dönemde bile bu sayının yanından bile geçmez teröre bağlı can kaybı. ama terör bizi her türlü ölüm sebebinden daha çok korkutuyor şu an.

  teröre nasıl tepki verilmesi gerektiğini de bilemiyoruz bence. bizim öfke nöbetlerimiz bir garip. avrupalı'nın verdiği "birlik ve beraberlik içerisindeyiz, bizi değiştiremeyeceksiniz" duruşu da bana saçma geliyor. değiştirdi işte, korkuyorsun, ve provake oldun. amaç da bu zaten. o adam da senin koca devletini ve yaşam tarzını 3 bomba ile yıkamayacağını biliyor merak etme. amacı huzur bozmak, üzmek ve korkutmak. bu sırça köşkünde mutlusun ama her an her yerden çıkabilirim, seni öldürebilirim, kendini güvende ve rahat hissetme diyor. ki hissedemiyorsun, yani amacına ulaşıyor bu eylemler, biz her ne kadar "izin vermeyeceğiz!!1!!" desek de.

  izin vermemek adına ne yapıyoruz bizler, internette öfke kusup, ağıt yazıp, taziye mesajı yayınlamaktan başka? bu tepkilerin her terör olayından sonra yayınlanan "bıçak kemiğe dayandı, sabrımızı sınamayın" mesajlarından ne farkı var? devlet eliyle silah gönderdiğimiz bir örgüt bizim vatandaşımızı öldürüyor. biz bu konu ile ilgili ne yapacağız? hiçbir şey. devletin de hiçbir şey yapmayacak sen de yapmayacaksın. şu internet gazından yıldım artık. ya gerçekten bir şey yap bu tepkine yaraşır, ya da keep calm and carry on. bu tavır bile bence daha evla, en azından terörist seni terörize edememiş olur, belki terörü önlemek için daha mantıklı bir adım atmış olursun.

 • 44. zlatan ibrahimoviç

  amk takımlar futbolcu transferini açıklar; zlatan da ise o gideceği takımı açıklıyor.

 • 45. selahattin demirtaş'ın ifadeye çağırılması

  ifadeye gitmemesi gerekir. hatta hiç bir vatandaşın savcının tebliğine uymaması gerekir. bilal gidip ifade mi verdi savcı çağırdığında?
  vatandaşların bilalden ne farkı var? siz de icabet etmeyin savcı çağırırsa, bilal gelmedi ben de gelmeme hakkımı kullanıyorum deyin. örnek olay var önümüzde.
  bilale işlemeyen hukuk neden selahattine veya normal vatandaşa işlesin?
  üstelik selahattinin dokunulmazlığı var.
  bakalım neler olacak.
  akepe ulusalcıları hangi tuzağa çekecek.

 • 46. 30 bin lira irem'i felçten kurtaracak

  arkadaşlar burada bir noktaya değinmek istiyorum. ihtiyaç sahibi insanlara duyarsız kalamayan, gelirinin ciddi sayılabilecek bir kısmını bu tip durumlara yardım amaçlı gönderen bir insanım. öncelikle bunu belirteyim.

  ancak ne kadar çabalasak da bu tip yardım kampanyaları ile kalıcı bir çözüm getiremiyoruz. asıl yapmamız gereken bu felçten kurtarma ve buna benzer durumların 30 bin liraya mal olmamasını sağlamak olmalı. sonuçta bu çözümü getirecek ameliyatı uzaylılar yapmıyor ve ilaçlar uzaydan getirilen maddelerle üretilmiyor. bu arkadaşlarımızın sorununu çözmek çok zor olmayan süreçlerle sağlanıyor. neden 30 bin lira? birileri bu işten zengin olduğu için 30 bin lira. bu tip kampanyalara destek verdiğimiz kadar, kapitalist tıp sektörüne karşı da savaş vermeliyiz. bu konudaki isyanları da desteklemek yerinde olacaktır.

 • 47. mavi marmara giderken içindekiler bize mi sordu

  1 3 5
  |_|_|
  | _|_ |
  2 4 rte

 • 48. mevi mermere

  eskiden mavi marmara olarak adlandırılan gemi.

 • 49. bir ateistin evlenme nedeni

  beraber yaşlanmak istiyordur.
  sevgisinin resmiyete dökülmesini istiyordur.
  herşeyini paylaşmak istiyordur.
  ülkenin baskısından rahatsız oluyordur.

  sevmek,sevilmek içinde mi evlenmek içinde mi allah'a inanmak gerekiyor?

  şaka mısınız?

 • 50. bugün bir bayram yaşıyoruz

  az önce tv de köprü açılışı sırasında binali yıldırım'ın kurduğu cümle.

  şu anda berberde sıra bekliyorum. tv de bu duyulur duyulmaz berberde ne kadar adam varsa aynı anda hıaaamnagoym senin tepkisi verdi. çalışılmış bir koro şarkısı gibiydi.

  utanmazlığın, ahlaksızlığın, yüzsüzlüğün, pişkinliğin, vatan hainliğinin son noktası sanırım.

  berberdekilerin yaptığı tabii canım. ayıp yani. başbakana küfür edilir mi?

  neyse link falan veremeyeceğim.