Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 1 ocak 2019 plastik poşetlerin paralı olması

  kendim gayet çevreci, çöplerimi karton kağıt/plastik/besin/pil vs diye bin gruba ayıran biri olarak saçmalık olduğunu düşünüyorum. çünkü hepimizin bildiği gibi çevrenin korunması falan hikaye, tamamen gelir kapısı olarak kullanılacak bir durum. zira, eğer ki çevreyi koruma niyeti olsa, öncelikle pet şişe geri dönüşümü, hali hazırda varolan plastik atıkların toplanması gibi bu konuda zaten varolan projelere destek verilse daha mantıklı olurdu.

  bir diğer olaysa, alınan para ile verilen poşetin orantısızlığı. avrupa'da yaşıyoruz burada böyle diyen arkadaşlar, cidden söyleyin oradaki poşetle buradaki poşetin kalitesi bir mi? ben isveçte oturuyorum, poşetler orası için bizim 25 kuruşumuzdan daha ucuza alınıyor (2-4 kron arası) bu bir. her poşette 5-6 kilo yük taşınabiliyor bu iki. aynı poşeti ben 6 kere kullanabiliyorum atmak zorunda kalmadan önce bu da üç. yani aynı poşeti tekrar tekrar kullanmak suretiyle çevreye bir yararım dokunuyor. şimdi bunlardan hangisini standart bir migros poşetinde yapabiliyoruz acaba? bizim poşetler zaten iki kilo bile koyunca yırtılan, bir köşede 6 ay kalınca üstündeki yazıları silinen genelde geri dönüşümden üretilmiş poşetler. bunlardan 25 kuruş almak hem çok pahalı, hem de asıl amaca hiçbir şekilde hizmet etmiyor.

  öte yandan asıl kalın ve çevraya zararlı malzemelerden yapılmış o siyah pazar torbaları hala kimi esnafça bedava veriliyor. eğer gerçekten çevre içinse bu yapılan bence olması gereken asıl o poşetleri yasaklayıp, poşet geri dönüşümünü arttırmanın bir yolunu bulmaktır. mesela poşetleri paralı satıp, sonrasında bir makineye atılınca o parayı geri verebilir (aynı isveçteki geri dönüşümlü pet şişe sistemi gibi), geri dönüşümden yapılmış poşetler kullanan firmalara destek verilebilir. ama bu haliyle bu sistem çevreyi korumaktan ziyade devlete yeni bir para cukkalama aracı sunmaktan başka hiç bir işe yaramıyor maalesef.

 • 2. en uzun süre oynanan oyunlar

  98 senesinin sonlarına doğru piyasaya sürülen half-life'i 94'den beri oynayan arkadaşlarımızı da görmemize vesile olmuştur.

 • 3. yunan ordusu 1 saate ankara'ya girer

  taksimin göbeğinde, öküz gibi bağıran suriyelilere bir şey yapamayan bebeler, yunan ordusunu sikmekten bahsediyor.
  hadi çocuğum, sütünüzü içip, klavyeyi yerine bırakıp uyuyun.

  ne tsk eski güçlü halinde, nede vatandaş vatan millet sakarya modunda, 1.5 yıl şırnak'ta askerlik yaptım, acemi birliğinde şöyle asarım böyle keserim diyen sizin gibi tipler, daha ilk çatışmada ne yapacağını şaşırdı, ayakta mal gibi dikildi kaldı, allah'tan uzmanlar tecrübeliydi, tuttuğu gibi bir kayanın arkasına fırlattı. anlayacağınız, savaş sizin bilgisayar oyunlarınıza benzemez.

 • 4. sevgilisinin bikini giymesine izin veren erkek

  gerektiğinde sevgilisini senin gibi şerefsiz otuzbircilerden de korumasını bilecek olan erkektir.

  edit : konuyu çok yanlış anlamışsınız. neye ve ne için tepki gösterdiğimi anlamadan, kadının izin almasına gerek yoktur ki zaten diye bana yağdırmışsınız.

  evet, ben de onu diyorum zaten. 41 yaşındayım ve evliyim. eşimle henüz sevgiliyken de bikinisini giyerdi, şimdi de giyiyor. taş gibi de vücudu var. siz sanıyor musunuz ki o vücudunu sizlere sergilemek için bikini giyiyor ve ben de buna izin veriyorum? zavallısınız.

  bu konudaki eleştirimi de izin vermek üzerinden algılayan beyinsiz feministler, sizler de bu başlığı açıp sonra da buna izin veren erkek gavattır diye ahkam kesen pis otuzbirciler kadar zavallısınız.

  yaşadığınız ülkeyi tanımalısınız. bu ülkenin örfünü, adetini, geleneğini öğrenmelisiniz. evrensele ulaşmanın yolunun yerelden geçtiğini bilmelisiniz.

  bilale anlatır gibi anlatmak gerekirse, bikini giyilip gidilecek yeri de, meşrebine göre dekoltenin kapatılıp saçların örtüleceği yeri de bilmelisiniz. bana mesaj atıp da burasının ortadoğu ülkesi olduğunu söyleyen eleman, bir yaz gitsin bu ülkenin akp girmemiş kıyılarına, oradaki onun beğenmeyip ortadoğulu olduğunu ima ettiği köylülerle oturup çaylarını içip biraz sohbet etsin, sonra tekrar konuşalım. o insanların bedenle bir zorları yok.

  olanları da vardır elbet, ama sizin de sahile gidip bikininizle güneşlenmek, denize girmek, gezip dolanmak ne kadar hakkınızsa, onun da mahallesinde gözüne sokar gibi bikini ile gezmenize tepki vermeye hakkı var. her şeyin bir usulü var. karşımızdakine saygı göstermeden saygı beklemek yüzünden geliyor başımıza gelenler.

  neyse, konuya dönecek olursak, eşime bugüne dek ne giyeceğini söylemek gibi bir saygısızlığı hiç yapmadım, yapmam da. zaten o bir yere gitmeden önce giyinirken kendinden emin olmadığında bana sorar, ben de fikrimi söylerim. keza, ben de onun ailesini görmeye giderken eşofmanla, normal zamanlarda giydiğim spor kıyafetlerimle ya da ensesi ve göğsü açık tişörtlerle hiç gitmedim. diyorum ya, her şeyin bir usulü var.

  siz belki heavy metal aksesuarlarla aile ziyaretine de gidiyor olabilirsiniz, ki bunu yadırgamam. ama herkes böyle değil. eğer ki bu toplumun bir parçası iseniz, toplumun hassas olduğu konuları bilmesiniz. ona buna yobaz diyerek toplumun bilinçlenmesine değil, tam tersi, git gide bölünmesine ve bir daha da asla bir araya gelememesine sebep olursunuz. toplumun değer yargıları ile bir zorunuz olduğunda, ki bir çoğumuzun var, bunu düzeltmek için bikini giyen karısına izin veren gavattır diyen de, kadın izin almak zorunda değildir diyen de içine düştüğü yanlışın farkında değil. evet, kadının nasıl giyineceğini erkeğe sormasına, ondan izin almasına gerek yoktur, ama bu demek değildir ki istediğim zaman istediğim yerde bikini giyebilirim! sen bunu böyle yaptığın zaman ertesi gün senin bikininle denize girdiğin plajı kara çarşaflı kadınlar ve sarıklı-cüppeli erkekle basarsa onlara hiç bir şey de diyemezsin.

  kamusal alan ve dini sembol konusunun neden önemli olduğunu şimdi yaşayarak daha iyi anlıyor olmalıyız. yani, o yasaklar boş yere konmamıştı. bu kavgaya girip de cephe oluşturarak, yaşam alanlarımızı kaybettiğimizin farkında mıyız acaba?

  çok dağıttım, topluyorum. birbirinize karşı biraz daha saygılı ve anlayışlı olmayı deneyin. 17 yıl önce olduğumuz gibi.

 • 5. ekşi sözlük roman karakterleri buluşması

  biz bunu yaptık daha önce. yıllar oldu. ve ben stephen king "o" romanındaki palyaço olarak gittim partiye.

  ilk dedikleri "aaa palyaço da mı çağırdınız" oldu.

  bir daha da gelmem sanırım.

 • 6. burak yılmaz

  an itibariyle gerçek beşiktaş taraftarı
  3 hafta sonra sakatlanıp 2 ay yatar. sonra iki maç oynar sonra da el kol hareketi çeker vodafone'da taraftara,bunu yalayanları not edin bu başlıkta en çok onlar yazacak. iş işten geçtikten sonra şikayet etmenin anlamı olmayacak tabi.
  sezon sonu hocasıyla ait olduğu yere gitmesini şimdiden dilediğim adam turan'ın kankası.

  edit:transfer gerçekleşti. trabzonspor'a 950bin euro bonservis,burak yılmaz'a ise yıllık 2.5 milyon euro ( 15 milyon tl)'dan 2.5 yıllık sözleşme ile anlaşıldı..
  daha önce ne dediysem o. 30 yıla yakın beşiktaşlıyım bu adam ve bu adamın gelmesinde sebep olanlar defolup gidene kadar beşiktaş'ı takip etmeyi bırakıyorum. kanımız siyah beyaz o ayrı konu. laz ziya'nın dediği gibi "bu sirkiii başınıza yıkarım" diyecektir gerçek taraftar..

 • 7. üst düzey gerizekalıyım demenin alternatif yolları

  (bkz: ama yol yaptı)

 • 8. genç sözlük kızlarından otuzluk ablalarına öğütler

  pardon da genç sözlük kızlarımızın gittiği yoldan biz dönüyoruz, kimin kime öğüt vereceğini şaşırmayın.

 • 9. coldplay'in en güzel şarkısı

  coldplay'i gerçekten seven insanlar yukarıda kendilerini belli etmiş gördüğüm kadarıyla.
  lise yıllarımın en sevdiğim gruplarından biri olan coldplay bana göre ikiye ayrılıyor.
  mylo xyloto albümü öncesi ve sonrası. bu albüm beni o kadar irrite ediyor ki, kelimelere dökemem.

  en sevdiğiniz şarkılar sözü geçen bu albüm (ikinciye yazmayacağım adını) sonrasındansa lütfen albümlerini baştan dinleyin çünkü yanlış giden bir şeyler var (bkz: bence).

  (bkz: trouble)

 • 10. ricardo quaresma

  devre arasi antalya kampi kadrosuna alinmamis futbolcu.

  tesekkur edip davul zurna esliginde arkasindan su dokuyoruz.

  edit: evet su dokersek geri gelebilir. susuz gonderiyoruz cingan usulu.

  edit: :(

 • 11. aylık 5 bin tl gelirle toplu taşıma kullanan insan

  toplu taşıma kullanmanın gelir ile değil, kültür ile alakalı olduğunu bilmeyenler.

  edit

 • 12. twitter'da türkleri aşağılayan suriyeli mülteciler

  ön edit: linklerin hepsi çalışıyor, yalnızca şu an aşırı yüklenmeden dolayı geç açılıyor.

  dünden beri twitter'da çokça karşılaştığım, türkiye'de yaşayıp, buranın tadını çıkaran suriyeli kardeşlerimiz.

  ekşiup linkleri ile paylaştım aşağıda bazı yakalayabildiklerimi, profillerini de inceledim biraz, ve vardığım fikir şu, hepsi türkiye'den gönderilmekten it gibi endişe ediyorlar. ve bu yüzden hashtagin yasaklanmasını istemişler ve bu duruma en üst perdeden tepki veriyorlar. kamuoyunda kendilerine olan tepki yükselmesin diye. tabi, burada o kadar mutlu ve rahatlar ki.

  bu kısımdakilerin hepsi türkiye'de yaşayan suriyeli kardeşlerimiz;

  https://eksiup.com/62dc2cea2591 (bu suriyeli mazlum kardeşimiz bir kişiye yanıt olarak demiş ki; nolmuş dans ettilerse, evinde mi dans ettiler veya annenle mi dans ediyorlar.)

  https://eksiup.com/463b97072339
  https://eksiup.com/24d8a1d21882
  https://eksiup.com/1bac820d0505 (bu kız suriyeli bacımız istanbul'da keyif çatarken "türklere hiçbir şey borçlu değiliz" diye buyurmuş)
  https://eksiup.com/f0480479a319 (hele şu yine istanbul'da özgürlüğü keşfeden küçük şıllığın yazdığına bakın; "suriyeliler ve araplar olmadan ülkeniz bir hiç. suriyeliler ayrılırsa siz bir hiçsiniz." he amk binlerce yıldır suriyeli ve araplar sayesinde devletler, imparatorluklar kurup yaşıyorduk.)
  https://eksiup.com/e7ae667f3749 (bu öküz de diyor ki öso sayesinde sizler yataklarınızda güvenle uyuyorsunuz. bok kafaya bak hele)

  bu aşağıdakiler ise, türklere olan nefretini hiçbir zaman kusmaktan çekinmeyen suudi orospu çocuklarından sadece bir kaçı. arapçı ümmetçi vatandaşlarımıza duyurulur.

  https://eksiup.com/671798204463
  https://eksiup.com/0f6ddac86358
  https://eksiup.com/c33a66445572
  https://eksiup.com/4185b71fb630

  edit: hesapların hiçbiri fake değil, hepsi gerçek. profillerini geçimşlerine kadar inceledim, normal gerçek profiller.

 • 13. çankaya üniversitesi'nde işlenen cinayet

  muhtemelen 3-6 ay uzaklaştırma alacak ve otomatik olarak bir sene eğitimini uzatacak öğrencinin hocasını öldürmesi olayı.

  şimdi ne oldu? okul yalan oldu. 22 sene yaşadın, önümüzdeki 30 senen gitti. katil oldun. senelerce dirsek çürütüp okulda kalmayı başarmış umutları olan, ailesi, geleceğe yönelik beklentisi olan birini öldürdün. bir ailenin, bir toplumun emeklerini senelerce üzerine titrenen, senin gibi binlercesini mezun edecek, üç kuruşluk bile görsen bir şeyleri öğretecek bir insanı yok ettin. ailenin benim oğlan avukat çıkacak, savcı olacak, hakim olacak diye düşünerek övündüğü ailenin başını yere eğdin. seni sevenleri, sana güvenenleri üzdün, kendini kimbilir kimlerin gözünde silmiş oldun. resmen bir öfke ile kendini bitirdin.

  değdi mi amın evlâdı, değdi mi?

 • 14. bim'den alınan poşeti iade etmek

  cin fikirli bi arkadaşımın yaptığı uber olay.

  fişte yer alan ve karşılığında bir tutar yazan her ürün (bazı istisnalar dışında) iade edilebilir olduğundan "satın almış olduğu" poşeti poşetten memnun kalmadım gerekçesiyle iade etmiş.

  https://eksiup.com/f1838ff97898
  https://eksiup.com/cd2b9d79f665

  ekşiup uçmuş. alternatif link:
  https://prnt.sc/m2am3y
  https://prnt.sc/m2amw2

  poşeti iade alan kasiyerin yüz ifadesini görmek isterdim*

  edit: yahu ne tipler var. kasiyerin ne suçu varmış. hemen özür dilemeliymişim. siz ne yiyip ne içiyorsunuz. yahu iade edilecek olan ürün bir poşet poşet. parasını vererek sıklıkla aldığımız ve sonrasında pişman olarak veya memnun kalmayarak iade ettiğimiz bir ürün değil. bana komik gelen tarafı ürünün iadesi talep edildiğinde kasiyer muhtemelen prosedür gereği ürünün neden iade edilmek istenildiğini sormuştur. bir poşet için daha önce memnun kalmayan ve iade etmek istediğini belirten bir tüketici olmuş mudur? kasiyer elbette dumura uğramıştır. ve yüz ifadesi merak edilebilir. lüzumsuz yere duyar kasmaya gerek yok. kasiyerin düzenlediği gider pusulası 2 dakikalık iş. bu kadar da büyütmeyin. arkadaş kendi mizah anlayışıyla protestosunu yapmış. bana çok zekice geldi ve sizlerle paylaşmak istedim.

  diğer bir mesele de bazı yazar arkadaşlar ve çaylak kardeşler özelden kredi kartı ile yapılan alışverişin nakit olarak nasıl iade edilebildiğini (tamamen iyi niyetle sanırım) sormuşlar. kasiyer o anlık bir hata yapmış olabilir. söz konusu olan 25 kuruş. poşet ücretlendirmesi henüz çok yeni uygulama. teknik olarak 0,25 kuruşun pos cihazıyla iadesi mümkün olmayabilir. bla bla bla.

  amacımız buraya gelip biraz stres atmak. çok gereksiz detaylara takılmadan işin eğlencesine bakın. hayatımda hiç görmediğim ve mağazasına bile gitmediğim bir kasiyerden işini yaptığı için neden özür dileyeyim ki. asıl komik olan bu olur.

  edit 2: imlağ

 • 15. büyük alkol protestosu

  (bkz: #85004312)

  --- spoiler ---

  45 derece rakı yapmak için

  5lt etil alkol 15 tl kaba boşalt
  16 ml anason kristal ekle karıştır
  4 damla üzün aroması ilave et karıştır
  5 damla damla sakız’ı ilave edip iyice karıştır
  1 damla meşe aroması ilave edip karıştır
  5ml gliserin ilave edip iyice karıştırın
  5 tane kesmeşeker ilave et
  1 gün beklet arada karıştır 1 günün sonunda
  5,5lt saf su ilave edip iyice karıştır

  10 litreden fazla rakınız hazır.
  litresi 25 tl’ye falan geliyor, gayet de içiliyor. 200 tl vermeyin bunlara!

  40 derecelik viski elde etmek için

  5 lt etil alkolü 15 litre bir kaba boşaltın
  12 ml viski aroması ilave edip iyice karıştırın
  7lt saf su ilave edip iyice karıştırın
  5 ml karamel boya ilave edip iyice karıştırın

  12 litre viskiniz hazır vermeyin bu heriflere 250 300 tl litre başına, 20-25 tl ye de yapılıyor....

  40 derecelik votka yapımı için;

  5 lt etil alkolü 15 litrelik kaba boşaltın
  20 ml votka aroması ilave edip karıştırın
  7 lt saf su ilave edip karıştırın
  5 ml gliserin ilave edip karıştırın

  12 litre votkanız hazır, basın içine elma suyunu, ananas suyunu, missss
  --- spoiler ---

  ben şunu şuraya bırakayım da, grev kırılmaması için yardımcı olur ;)

 • 16. bir kadının bir adama gerçekten aşık olması

  her erkeğin ama istisnasız her erkeğin hayatı boyunca unutamadığı bir aşkı vardır. daha sonra kiminle olursa olsun, ne kadar severse sevsin asla o kişinin üzerine çıkamaz. kadınlar ise hayatları boyunca imkan dahilinde sayısız adama aşık olabilirler.

  bir erkek sevdiği kadınla ilgili sadece "seviyorum be abi" der, yüz yıl da geçse hala seviyordur. kadınlar sevdiği adamla ilgili aralıksız 24 saat övgü ve iltifat dizebilir ancak koşullar değiştiğinde adamın ne ismi kalır ne cismi.

 • 17. sözlük yazarlarının süper güçleri

  sigara yaktığımda otobüs gelmiyor. rahat rahat içebiliyorum.

 • 18. paralı poşet yüzünden kasiyer dövülecek ilk şehir

  adana diyenler olmuş ama ilk ayakta yatar kuponları. adana'da en belalı mahallede bile en fazla "gardaş niye uzatiyün ki al hele bi milyon sabun parası etsin saabi" der geçer.

  arabayı sattım şanlıurfa 'ya bastım.

 • 19. ülkemde ateist istemiyorum

  ülkemde suriyeli istemiyorum başlığına istinaden açılmış mantıktan yoksun saptamalar içeren başlık.

  1- ülkende hangi ateist ücretsiz tedavi görüyor sırf ateist olduğu için?

  2- ülkende hangi ateiste vergilerinden düzenli yardım yapılıyor?

  3- ülkende hangi ateist vergisiz şekilde bir yer açabiliyor, bir yerde çalışabiliyor?

  4- hangi ateiste bayramlarda, yılbaşında falan 300’er lira harçlık veriliyor?

  5- hangi ateistten inanmadığı halde vergilerinden diyanete pay ayrılmıyor? hangi ateist cami elektrik parasına ortak olmuyor?

  6- hangi ateiste kızılaykart dağıtılıyor?

  7- hangi ateiste 250 lira kira yardımı yapılıyor?

  8- hangi ateist sığınmacı olarak gittiği ülkede tavşan gibi çoğalıyor?

  9- hangi ateist savaş olduğu için kaçtığı ülkesine bayramlarda gidiyor, para bitince geri dönüyor?

  10- hangi ateist senin çocuğuna vereceğin rızkın azalmasına sebep oluyor?

  11- hangi ateist ülkesinde savaş varken nargile marpucunu elinden bırakmıyor?

  12- hangi ateist sığındığı bir ülkede vatandaşlığa alınması için çalışmalar yapılıyor?

  “hükümet, yasadaki vatandaşlığa hak kazanma koşullarını taşımayan suriyelilerin ve diğer ülkelerden gelen mültecilerin beklemeden vatandaşlığa alınması için nasıl bir yol uygulanacağı üzerinde çalışıyor.”

  “ankara'daki üniversite hastanesinde bir ameliyat için türk vatandaşından 3 bin 400 lira alınırken, türkiye'de kaydı olmayan örneğin kerküklü, musullu, telaferli türkmen'den aynı ameliyat için 11 bin 200 lira tahsil ediliyor ama o ameliyat suriyeliye tamamen parasız…"

  inanmayan insana “öbür dünyada ya da kıyamet geldiğnde görüşeceğiz oğlum” demek nasıl bir mallık o başka bölümün konusu. baksana sen zaten cennetini garantilemişsin kafan rahat sanırım. huriler, şaraptan ırmaklar falan huzurun yerinde oh yeah süper.*

  editinde “benim derdim dinsizlerle değil islam’a, peygambere, kitaba saldıranlara” demişsin. ama başlık tam tersi.

  kusura bakma hakkında iyiniyetli olarak düşünemiyorum. hakkında tek düşündüğüm dinini bilmeyen anlık öfkeyle inanmayanların tamamını ülkeden sürmek istediğin.

 • 20. 1 litre rakıdan 154 lira vergi alan devlet

  bizim devletimizdir kendisi. ne süper düşünsenize; gidip 177,50 lira verip 100'lük rakı alıyorsunuz ve bunun sadece 23,50 lirası rakı parası, geri kalan 154 lirası içmek için devlete ödediğiniz haraç.

  (bkz: bir kadeh bana altı kadeh devletime)

  kaynak

 • 21. yapay zekanın tıp doktorluğunu yok edecek olması

  avrupa'da medikal yapay zeka sektöründe çalışan bir yazılımcı olarak kısmen katılıp kısmen de katılmadığım önerme. başlığı okuduğumda gözüme çarpan bariz yanlışları düzeltmek istiyorum:

  1) öncelikle bu konuyu eleştiren doktorlar çin ve hindistan gibi ülkerde doktor/hasta oranının dibe vurduğunu göz ardı ediyorlar. çin hükümeti bekleme odalarındaki süreyi kısaltmak ve doktorun işini kolaylaştırmak için yapay zeka'ya çok büyük yatırımlar yaptı. doktorlara erişimi çok kısıtlı olan afrika ülkelerinde ise yapay zeka kilit rol oynuyor. fakir insanlara sağlık hizmeti dağıtması açısından bu tip uygulamaların en büyük gelir kaynakları sosyal fonlar. türkiye'de çok fazla sosyal fon olmadığı için medikal yapay zeka sektörünü özellikle avrupa'da daha yaygın görüyoruz.

  2) doktorları eleştiren arkadaşların kafasındaki imaj anladığım kadarıyla karanlık bir odada toplaşıp sürekli olarak kod yazan ve yapay zeka üreten 50 60 tane yazılımcı olduğu yönünde. bu çok saçma bir düşünce. yapay zeka denilen şey, machine learning'den farklı olarak, uzun bir karar ağacıdır (decision tree). karar ağacı üretebilmek için insan bilgisini makinenin anlayabileceği şekilde modellemeniz gerekir. medikal alanda bu modellemeyi doktorlar yapmak durumunda. bu sebeple medikal yapay zeka şirketlerinde yazılımcıdan çok doktor çalışıyor (kendi iş arkadaşlarımdan biliyorum)

  3) yapay zeka insan hatasını minimize ettiği için en azından doktorlar kadar, ve hatta daha da kesin tanı koyabiliyor (günümüz teknolojisiyle - android/ios uygulamaları mevcut). ayrıca 23andme gibi servislerden alınan genetik datanız ve akıllı telefonunuzdan toplanan sensör datalarınız sayesinde kişiselleştirilmiş tanı koyma özelliği de günümüzdeki medikal yapay zeka şirketlerinin şu anki gündemi olmuş durumda. öyle ki bazı hastalıkların sadece genetik olarak bu hastalığa yatkın insanlarda gözlemlendiğini görüyoruz. bu tip hastalıkları doktorlar genelde ıskalıyor (bu bir yorum değil istatistik). her şeye rağmen bu tip durumlarda bile medikal yapay zeka doktorun yerini almak yerine, ona doğru yolu göstermek için var.

 • 22. ekşi itiraf

  psikoloji mezunuyum. üstüne üst lisans eğitimi aldım. şimdi de doktora yapıyorum, lakin aldatan erkeklerin saçma sapan psikolojilerini hala çözebilmiş değilim.

  mesela bir tanesini çok yakından tanıyorum. ilişkimizin son demlerinde, aşırı derecede ilgisizleşti (diğer kadından haberim yoktu). büyük bir olgunlukla, defalarca olmuyorsa, ayrılalım dedim. hiç bir defa kabul etmedi beyefendi. "bunun seninle alakası yok, kendi psikolojim bozuk vs vs." diye bir sürü bahanelerin ardına sığındı sürekli.

  şimdiyse, duyuyorum ki arkamdan atıp tutuyormuş. vay efendim, benden ayrılmaya çalışmış da, ben anlamamışım da şu bu. şu pişkinliğe bakar mısın sözlük?

  oysa, konuşma geçmişinizi saklamak ne kadar da hoş bir şey değil mi?

  insanı zorla saykoya bağlatıyor işte bu erkek milleti. sonra türk kızları çok re re rö.

  yedin bir bok bari sus. bunu bana yıkmaya çalışma. tüm bunların sorumlusu sensin.

  itirafım mı? sanırım insan psikolojisi bana göre bir alan değil sözlük. keske baytar olsaydım.

 • 23. bahçeli'ye doldurulmuş kurt kafası hediye edilmesi

  başı vücudundan ayrılmış ölü bir kurt ile partisi kurt ile bilinen bir parti lideri.

  ne ironi ama!

 • 24. barbaros şansal'ın türkiye'ye hakaret eden videosu

  neresinde hakaret var anlamadım. osuruktan nem kapmayın artık çomar arkadaşlar.

  siz siktir olup gitseniz nasıl ferahlayacak memleket anlatamam...

 • 25. poşet ücretinden kurtulma yolları

 • 26. erzincanlı erkeklerdeki inanılmaz çekicilik

  (bkz: binali yıldırım)

 • 27. black mirror bandersnatch

  aklıma georges perec'in uyuyan adam kitabında yazdığı bir bölümü getiren dizi.

  "pek yaşadın denemez, oysa her şey çoktan söylendi, çoktan bitti.topu topu yirmibeş yaşındasın, ama yolun çizilmiş bile.roller hazır, etiketlerde,bebekliğindeki oturaktan yaşlılığındaki tekerlekli sandalyeye varana kadar oturulacak tüm yerler orada durmuş sıralarını bekliyorlar.serüvenlerin öyle iyi betimlenmiş ki, en şiddetli isyan bile kimsenin kılını kıpırdatmayacaktır. sen istediğin kadar sokağa çıkıp insanların şapkalarını başlarından uçur, başına iğrenç şeyler tak, çıplak ayakla yürü, bildiriler yayınla, önüne çıkan bir kapkaçcıyı geçerken kurşunla, boşuna, bir işe yaramayacak,düşkünler yurdunun yatakhanesinde yatağın çoktan yapılmış, lanetli şairler sofrasında yerin ayrılmış. sarhoş gemi, sefil mucize, harrar bir panayır eğlencesi, turistik bir gezidir. her şey öngörüldü, her şey en ufak ayrıntısına kadar hazırlandı, büyük aşklar, soğuk alaycılık, ıstırap ,bolluk, egzotizm, büyük serüven, umutsuzluk. sen ruhunu şeytana satmayacak, ayaklarında sandaletlerle gidip kendini etna ya atmayacak, dünyanın yedinci harikasını yıkmayacaksın .ölümün için her şey çoktan hazır.seni öldürecek top güllesi çok uzun zamana önceden eritilip döküldü, tabutunun peşinden ağlayacak olan kadınlar çoktan tutuldu."

 • 28. e. imamoğlu'nun samanyolu'nda yorumcu olması

  ben bir chp'li olarak kendisini geçmişinden dolayı partide görmek istemiyorum, ama akp'liler bu adama eleştiride bulunmadan önce kendi partilerine baksınlar lütfen.

  sen ilk önce bekir bozdağ'ın fetullah gülen güzellemesini eleştir, ondan sonra burada ekrem imamoğlu'na laflar dizersin.

  erkan tan feto güzellemesi

  sayın bülent arınç

  melih gökçek

 • 29. bir kıza verilebilecek en güzel hediye

  en güzel hediyeyi bilmem ama, bana gelen en güzel hediyeyi anlatıyorum toplanın.

  2018’in 8 mart günü, kadınlar günü olduğu için iş yerinde bütün arkadaşlarıma eşlerinden-sevgililerinden çiçekler geliyor. üzerinde kısa samimiyetsiz notlar, kıskanıyor muyum bana gelmediği için acaba diye düşünüyorum ama hayır. ölü çiçekleri sevmiyorum sadece. yaşatmayı, yaşarken sevgi vermeyi daha çok seviyorum. ölü bir çiçek buketiyle mutlu olmayı beceremiyorum ben onlar gibi, saksıdaki çiçeklere su verip onlarla konuşmak çok daha gerçekci bir sevinç gibi geliyor bana...

  mesai bitiyor. erkek arkadaşımla henüz yeni tanıştık, ondan bi kutlama pek de beklemiyorum. ama içim içimi yiyor birileri kadınlar günümü kutlasın istiyorum...

  erkek arkadaşımla akşam yemeği için sözleşiyoruz, iş çıkışıma geliyor. eve geçip yemeğe başlıyoruz ama benim aklım hala kadınlar günü kutlamasında. istediğim bir çift söz, fazlası değil... erkek arkadaşım birden kalkıp gidiyor, elinde bi poşetle geri geliyor. poşeti bana uzatmasını beklerken karşıma oturup elimi tutuyor ve şunları söylüyor: “bundan bi kaç sene önce, annem ve ablamlarla avmye gezmeye gitmiştik, üç kadınla alışverişe çıkma hatasına düşmüştüm” (bir yandan gülüyor, ben bu konuşma nereye gidecek diye heyecanla bir sonraki cümlesini bekliyorum) devam ediyor... “bir sürü mağaza gezdik, artık tabak bardak çatal görmek istemiyordum. sonra bu kedili kupaları buldum çok beğendim. ikisi birlikte satılıyordu, alsam diğerini hediye edebileceğim kimse yoktu. ama o kupaları aldım. hayatımın geri kalanında her sabah birlikte çayımızı her akşam birlikte kahvemizi içeceğimiz kıza saklıcam bu hediyeyi diye rezerve ettim. 3 yıldır sahibini bekleyen bu kupa senin, kadınlar günün kutlu olsun”

  bu konuşmanın üzerine teşekkür etmek yerine sıkıca sarıldığımı hatırlıyorum.

  ben o gün sadece üzerinde rengarenk kedi resimleri olan şahane bir kupa değil, dünyanın en güzel kalbini hediye almıştım...

  edit:ayrıldık

 • 30. gramer bekçisi sözlük yazarları

  yazım kurallarından bihaber olan sizler, kendi yazılarınızı okurken ve yazarken rahatsızlık duymuyor olabilirsiniz. bu konularla ilgili az buçuk bilgisi olan insanlar, sizin o iğrenç ve kuralsız yazılarınızı okurken kusma noktasına geliyor. küfür ede ede okuyoruz yani.

  anlayamadığınız nokta bu. çünkü bilmiyorsunuz. üstüne bir de asabilik yapıyorsunuz. sik kafalılar. yine küfür etmeden bitiremedim.

  edit: bihaber düzeltildi.

 • 31. sevişmek istenen ünlüler

  (bkz: ceyda düvenci)

 • 32. abdurrahim albayrak'ın kumarhaneye gitmesi

  abdürrahim'in kumarhaneye gitmesinde sorun yok, isterse tüm servetini kumarda kaybetsin hiç önemli değil.

  ancaak; iki kelimesinden biri "sayin zumhurbaşkanim" şeklinde olan, her mikrofon gördüğünde "allahumun izniynen, işalla amin" diye laflar söyleyen, muhafazakar takılan ve bu şekilde yönetimi destekleyen bir insansan kusura bakma ama kumarhaneye gidersen ağzıma geleni söylerim.

 • 33. arif'in kaçırılması ile başlayan süreç

  bob marley faruk tarafından "fazla dikkat çekiyorsun yapma" denilerek uyarılmıştır.

 • 34. içki içen insanların ahirette vereceği hesap

  kaynak olmasın diye kalemleri iyice inceler hesabın onda biri kadar da tip atarım.

 • 35. 3 ocak 2019 manchester city liverpool maçı

  mevcut puan farkı liverpool'un 7 puan lehine olduğundan dolayı,dekoder satışlarının devam edebilmesi için city'nin kazanması gereken mücadeledir.

  (bkz: türk gibi düşünmek)

 • 36. seks yaparken uluyan erkek

  budur.

 • 37. toyota'nın dolu hasarlı aracı satması

  üst edit 2: ayrıca bayii ek olarak 5 yıl garanti uzatma paketini de satmış arkadaşlar.

  üst edit 1:
  başlık "toyota'nın sıfır diye dolu hasarlı araç satması" olacak. düzeltilebilirse çok sevinirim.

  merhaba arkadaşlar bir arkadaşımın isteğiyle bu rezalet başlığını açıyorum. toyota kar bayi ve genel müdürlüğünün ilgisizliğinden dolayı maalesef buna mecbur kalınmıştır.
  arkadaşımın iddiaları aşağıdadır.

  "ilk olarak toyota'yi yurt dışında ve yurt içinde kullanmış biri olarak 2018 ocak ayında araç almaya karar verdim. ilk toyota aracımızı 2006 yılında almıştık ve 300 bin km'e kadar memnun bir şekilde kullanmış biri olarak yazıyorum şikayetimi. toyota kar bayisinden almış olduğum sıfır aracımı ufak bir arka tampon kazası sonucu göçük ustasına gösterdim ve ustanın "araç daha önce herhangi bir işlem gördü mü? " sorusu üzerine hayır tabii ki diyerek; kurumsal olarak hizmet veren oto rapor ekspertiz merkezinden rapor aldım. ekspertiz yetkililerinin araca ışık ile yakından baktıklarında tavan, dirsekler ve bagaj bölgesinde dolu noktalarını tespit ettiler. ayrıca ön kaput ve bagaj içi döşemenin altındaki bölümlerde kurcalama ve işlem gördüğü raporlarıyla tespit edildi. gereken tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra, avukatımla birlikte detaylı belgelerle toyota türkiye ve toyota kar bayisine ihtar başvurusunda bulunduk. bayi ayıplı ürününü kabul etmeyerek şahsıma olumsuz dönüş yaptı. sonrasında toyota türkiye genel müdürlüğü'ne tekrardan ayıplı ürün sattıklarını konusunda başvuruda bulundum. uzun bir zaman geçmesine rağmen hala gerekli dönüş sağlanmadı. acil şekilde yaşadığım mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. aksi takdirde tüm yasal yollara başvurarak, mahkeme yoluna gideceğim."

 • 38. 2019 evlilik maliyeti

  düğün yeri : 10000 - yozgat herhalde

 • 39. twitter'daki sperm lekesi imalı paylaşım

  tipik kaşar paylaşımı.
  iki kez mesajlaşın kredi kartı ekstresini ödeyemediğini söyler.

 • 40. ülkedeki en büyük akp'linin kılıçdaroğlu olması

  hiçbir şekilde inkar edilemez bir gerçektir. erdoğan’ı, bahçeli’den bile çok desteklemiş hatta muhalefetin sesi çıkan isimlerini de bir şekilde bir bir partiden göndertmiştir. koltuğu bırakmamasının sebebi de yüksek ihtimal daha görevinin bitmemesidir. demek ki hâlâ erdoğan’ın önünü açabileceği ve ona kazandırabileceği şeyler var.

 • 41. türkiye'de çok fazla siyaset konuşulması

  kısa bir süre isveç'te yaşadım. yaklaşık 4-5 yıldır da amerika'da ikamet etmekteyim. iki ülkede de türkiye'ye kıyasla çok çok az siyaset konuşulmaktadır. geçenlerde türkiye'ye 2 haftalık tatile gittim. neredeyse o 15 günde, o yıl içerisindeki diğer günlerin toplamından daha fazla siyaset konuşmak zorunda kaldım. havasından mıdır suyundan mı bilmem ama içine girince duramıyorsunuz.

  amerika'dan örnek vermek gerekirse toplumun büyük bir çoğunluğu, seçim zamanları hariç genel siyaset konuşmaz. lokal problemlerini daha çok tartışmaktadır. örneğin eyalet içinde vergi adaletsizliği gibi.

  ülkemizde ise ev hanımından doktoruna mühendisine, okuma yazma bilmeyeninden tutun da profesörüne kadar hemen herkes neredeyse hergün siyaset ile içiçe. belki de tüm problemlerimizin kaynağı budur ne dersiniz. gerçi çıkmaza girince böyle oluyor sanırım. belki de bu olayı açıklayan en güzel soru (bkz: tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar)

  edit: imla

 • 42. elleri güzel erkekler

  bu konuda yüzlerce kez bilgilendirildim ama hiç bir faydasını görmedim. ellerimin güzel olması boş olmasına hiç etki etmedi. demem o ki elin güzel olsa bile içinde para olmadığı sürece hiç bir manası yok.

 • 43. çaylak onay listesi

  uzun süren bir bekleyişin ardından bugün gönderilen mail aracılığıyla haberdar olduğum ve an itibariyle ilk entryimi girdiğim listedir.

  artık ülkemizin içinde bulunduğu malum ekonomik koşullar altında nihayet yazar maaşı alabilecek olmanın haklı gururunu yaşıyorum.

 • 44. 2018'de 440 kadının öldürülmesi

  kaç erkeğin öldüğü ile pek de alakası olmayan sayıdır. alakası olması için benzer sebeplerden öldürülmüş olması gerekmektedir. mesela: boşanmak istediği için karısı tarafından öldürülen erkek sayısı, tecavüze uğrayıp ölen erkek sayısı, reddettiği için sevdiği kız tarafından öldürülen erkek sayısı, akşam kahveye gittiği için karısı tarafından öldürülen erkek sayıları ile karşılaştırılırsa bir çıkarım elde edilebilir. genel olarak ele alınan sayılar ise sadece ülkedeki genel şiddet eğilimin artışı hakkında bir fikir verir. onun artışının tespiti için de net sayılara gerek duyan olduğunu sanmıyorum.

 • 45. ülkemde suriyeli istemiyorum

  ülkesini koruyan ve kollayan türklere ırkçı diyenlerin istisnasız hepsi vatan hainidir, bu bir.

  ikincisi, bu alçaklar fransa'ya falan gitse, fransızların ülkesini nasıl koruduğunu görse "helal olsun, nasıl da sahip çıkıyorlar ülkelerine" diye alkış tutmaktan elleri patlar.

  peki türkiye'de neden böyle davranıyorlar?

  çünkü hepsi istisnasız türk düşmanı, vatan haini.

  yalnız bu topraklarda türkçülük bu alçakların yaptıklarını gören türklerin kendilerine gelmesi sayesinde yükseldi, kuvayı milliye'ye dönüştü ve türkiye cumhuriyeti’ni kurdu.

  o yüzden, bırakınız afkursunlar.

  gün gelecek; yeni bir enver, yeni bir cemal, yeni bir talat çıkacak.

  yeni bir atatürk çıkacak ve siz bok çukurlarında geberene kadar kaçacaksınız.

 • 46. azerbaycan diye bir yerin aslında olmaması

  ulan adam bir geyik yapmış, miss gibi miah yapmış kendi çapında, bu geyiği sürdüreceğinize herife hakaret ediyonuz..
  bi akıllı sizsiniz amnk. bu artık ekşici piç olmak falan değil lan bu başka seviye..
  facebookta komikli fotonun altına ciddi yorum yapan akraba gibisiniz aq.

 • 47. yalnızlık

  bunu en iyi ben bilirim demiyorum ancak nereden bakarsanız yaklaşık 6 yıldır yalnızım. bahsettiğim şekil sevgili filan değil bildiğin arkadaşım da yok ve kendi kafama göre takılıyorum. şöyle ki iş arkadaşları olsun yeni tanışılan kişiler olsun bunlar en fazla 2 hafta dayanıyor ya ben sıkılıyorum ya da onlar bir şekilde bağlantımız kopuyor. gündüzleri yalnızlık gerçekten hissettirmiyor kendini ancak bazen geceler çok zor geçiyor. birisiyle dertleşmek için sürekli telefonuma bakıyorum ama ailemden başka kimsem yok onlar da zaten 2 dakikada kapatıyor telefonları. kendimle konuşuyoruz sözün özü bol bol tartışıyoruz. yalnızlık insanı gerçekten geliştiriyor ancak belli bir süre yalnız kaldıktan sonra çevrenizdeki insanlar sizdeki mutasyonu fark edip uzak duruyor. bugün de tam olarak bu konuyu düşünüyordum. koca bir ömrü boşa geçiyorum ve bundan büyük bir suç olamaz.