debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 7 ağustos 2018 dolar kuru

  bu sene erasmus'a giden bir öğrenci devlet memurundan daha fazla aylık alacak.

 • 2. 7 ağustos 2018 benfica fenerbahçe maçı

  fenerbahçe henüz şl ayarında bir hazırlık maçı yapmamışken benfica yaz döneminde dortmund, juventus, lyon gibi ciddi rakiplerle oynadı ve hepsinde maça ortaktı.

  benfica'yı yenmek için kaliteniz ne olursa olsun bayağı özverili oynamanız gerekiyor, kaldı ki fenerbahçe'nin kadro kalitesi genel klasmanda yüzde 55-60 ise benfica'nın 75-80 arasıdır, yani bariz fark var. o yüzden şans, mücadele, azim çok daha fazla gerekiyor.

  benfica önde bastıkları, beklerin içerlek oynadığı, göbekte çift boxtobox'lu bir 4-3-3 oynuyor. takımın genel karakteri şu şekilde:

  1) sağ kanattan organize: sağ kanattan çok rahat ve ezberlemiş şekilde ilerleyebiliyorlar:

  - link - gözü kapalı geliyorlar

  - link - tık tık tık

  - link - aynı şekilde

  hasan ali - valbuenalı kanadı da mutlaka deleceklerdir, o yüzden buraya ekstra efor sarfetmek yerine sabırlı oynayıp ceza sahasında doğru bir yerleşim yapmak gerekiyor, çünkü sıkışık defans içinde savaşıp gol atabilen yırtıcı, akıllı ve bitirici bir hücum hatları yok:

  - link - facundo ferreyra

  - link - castillo

  2) zaten bu yüzden genel hücum yapıları gerek şok top kazanmayla gerek organize olsun, diğer mevkiilerdeki oyuncuları defansın arkasına kaçırıp sürpriz golcüler çıkarmak üzerine:

  - link - organize hücumla boxtobox pizzi'yi kaçırıyorlar

  - link - önde presle topu kazanan boxtobox gedson alıp gidiyor

  neustadter - skrtel ikilisi maalesef bu konuda sağlam değil.

  3) orta sahada kalabalık olan benfica'nın hücum gücünü kırmak zor olacak. beklerin içerlek oynamasıyla göbeği iyice güçlendiren benfica'da sağ bek almeida ve sol bek grimaldo'nun bu konudaki ekstra katkıları rakipleri zor durumda bırakıyor:

  - link - almeida kendi getirdiği topu takip ediyor ve pozisyona giriyor

  - link - almeida önce basıp alıyor sonra koşusuna devam ediyor

  - link - grimaldo topu taşıyor ve içeri kaçıyor

  - link - aynı şekilde

  halfspace'lere girmeye çalışan oyunculara koridor açmamak gerekiyor, ancak topal - eljif ikilisi bu konuda zayıf kalacaktır.

  ama bu demek değil ki zaafları yok:

  1) sol kanat savunmaları: sağ kanat savunmaları gayet güçlü ve buradan organize şekilde gelen rakiplere pozisyon pek vermiyorlar, anca bireysel beceriyle veya kanırta kanırta bir şeyler yakalarsınız, ama iş sol kanatlarına gelince bunlara bir şeyler oluyor, doğru bir yerleşim yapamıyorlar ve arka direkte mutlaka boşluk veriyorlar, sağ kanatlarının kademeleri iyi değil. sağdan hücum edip içeri giren her takım tehlikeli pozisyonlar buldu:

  - link - vuruşu yapan oyuncu başından beri bomboş

  - link - bir türlü uzaklaştıramıyorlar

  - link - sağ bek en arkada uyuyor

  böyle bir zaaf varken ayew'in sakatlığı büyük eksiklik. yine de bu sezon isla'nın daha sık bindirme yaptığı bir sistemde oynayan fenerbahçe buradan fırsat bulacaktır.

  2) orta sahada kora kor mücadele etmiyorlar, ön liberoda oynayan fejsa standart bir dmc, varyeteye girmeden temiz oynuyor, süpürücü rolünde. onu ekarte ettiğiniz an ortayı kabak gibi açıyorsunuz. dinamik takımlarla oynarken rakibin oyun kurmasına ve ceza sahasına yaklaşmasına engel olamıyorlar, aynı zamanda bu bölgede yaptıkları top kayıplarını telafi edemiyorlar ve rakipler çabucak pozisyona giriyor:

  - link - rakip defans önde basıp topu kapıyor ve orta sahayı rahat geçiyorlar

  - link - ön libero fejsa sol açığı kovalayayım derken göbek bomboş kalıyor

  - link - iki pasla gol pozisyonu

  orta sahada topa hakim olmaya çalışıp kompakt şekilde dikine ilerleyen düzende fenerbahçe zaman zaman kontrolü ele alacaktır.

  fenerbahçe geçen sezonki gibi ekonomik oynuyor ve maçın küçük dilimlerinde atak yapıyorlar. ama bu sezonki en önemli fark cocu'nun geçiş oyununu daha başarılı oynatması. yani takım orta sahadan hücuma çıkarken rakibi ambale edebiliyor:

  - link - bu durum haliyle hücuma da yansıyor

  soldado'nun sakatlığı geçmediyse yine alper-giuliano'lu 4-2-4 ile çıkacaklar; sağ tarafta dirençli olma adına dirar'ın oynayacağını düşünüyorum. göbekte ise josef'in yokluğunda en azından topal'ın sakatlığının geçtiğini ümit ediyorum zira ozan şu an böyle bir maçı oynayacak halde değil.

  eljif'e ayrı bir paragraf açmak lazım çünkü fiziken yaşının ötesine geçmiş, kondisyonu muazzam. sahada geniş bir yer kaplıyor ve bunu gençlik enerjisiyle değil bilinçli bir şekilde yapıyor:

  - link - kaptırdığı top sonrası yaptığı geri koşu

  - link - attığı uzun top sonrası kısa sürede ceza yayına gelip gol vuruşunu yapıyor

  psikolojik olarak:

  1) benfica epey önde olacak zira hem özgüven hem de maç kondisyonu olarak fenerbahçe'nin çok üstündeler; kendi evlerinde olmaları buna tuz biber ekecek. maça hızlı başlamak isteyecek, hücumda agresif olup fenerbahçe'nin hata yapmasını bekleyeceklerdir.

  2) fenerbahçe'nin klasik ön eleme psikolojisini kolayca terk edeceğini zannetmiyorum, baskıyı mutlaka hissedeceklerdir. yine de yeni bir havaya girdiler ve bu sefer eli ayağına dolaşmadan sakin kalmayı başaracaklardır.

  bu bilgiler ışığında yaşanması muhtemel şeyler:

  1) benfica baskılı başlayacak, önde basacaktır, organize şekilde bol bol pozisyon bulacak ancak birçoğunu harcayacaktır.

  2) fenerbahçe orta tempoda sabırlı oynayıp maçın belli anlarında topa sahip olacaktır, az sayıda pozisyon bulacak, sakin kalmayı başarıp maçtan kopmayacaktır.

  özetlersek çok daha hazır olmasına rağmen benfica'nın güle oynaya kazanacağını sanmıyorum, türk takımlarının klasik "umut verici oynayıp sonunda üzdüğü" maçlardan birini izleyeceğiz gibi. kadıköy için ümitler taze kalsın yeter.

 • 3. sinop'ta evine eşya düzmeye çalışan yeni evli çift

  belli ki evlenirken insanlıktan çıkıp, kredilerle borçlarla onlarca eşya alan çiftlerden değilmiş bu insanlar. evlilik için ev, eşya, düğün vs hiç bir şey gerekmiyor esasen. gidersin nikah dairesine 2 şahitle imza atarsın evlenirsin. o zamana kadar nerede ve nasıl yaşıyorsan da öyle yaşarsın. tek farkı artık bir kişi fazlasındır.

  adam evlenmiş, eşya alamamış ve başkalarından yardım istemiş. gayet onurlu bir hareket bence. onursuz olan ise bu şekilde afişe edilmesi. belki eşinin haberi yoktu, belki eve götürdüğünde bir yerlerden aldım diyecekti kız üzülmesin diye. gerçi sizde nerede bunu düşünecek insanlık.

 • 4. kemal kılıçdaroğlu'na bir mesaj bırak

  kemal kılıçdaroğlu’na bir mesaj: bırak!

 • 5. ülke krizdeyken tatilde maaş alan öğretmen

 • 6. 500'lük banknotta kimin fotoğrafı olmalı sorunsalı

 • 7. ne olursa dolar 3 liranın altına düşer

  bakın herkes taşak geçmiş, ben kısaca ciddi yanıtlayayım.

  bizim en büyük sorunumuz enerjide dışa bağımlılığımız. biz her yıl, hatta her ay rusya'ya dolar ödeyerek doğalgaz alıyoruz. bizim elektrik üretimimizin yarıdan fazlası rusya'dan aldığımız doğalgaz'a bağlı.

  çünkü bizde doğal kaynak yok, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi falan gibi şeyler için arayış yok. bu bağımlılıkları bitirmek gibi ciddi bir çaba da yok.

  ikinci en büyük sorunumuz da cari açık. cari açık da ürettiğinin tükettiğini karşılayamaması demek. yani biz ülke olarak kendimizi doyuracak, elektronik ithal ettirecek kadar üretmiyoruz.

  dışarıdan aldıklarımız ile dışarıya sattıklarımız orantısız. biz 20 kişinin 1 ay boyunca ürettiği patates karşılığı, 3 kişinin 2 günde ürettiği bir telefonu satın alıyoruz sürekli. (bunlar anlayın diye verdiğim uydurma veriler, ama gerçeğinin de çok farklı olduğunu sanmıyorum, aslında güzel araştırma olur bundan)

  yani biz üretemiyoruz, hep açık veriyoruz ve açık veren herkes gibi de borçlanıyoruz.

  bu borç attıkça, faizi de artıyor ve biz yine borç alıyoruz ve bu borçları en çok da dolar olarak aldığımızı söyleyeyim.

  doların hakim para birimi olması bizimle alakalı değil. abd'nin dünyanın süper gücü olmasıyla alakalı. her yere her şeyi en çok o sattığı için, (silah, elektronik, patent) herkes en çok onunla alışveriş yaptığı için de onun parası her yerde geçiyor.

  onun suni de olsa krizlerle bizim üzerimize bir atak yapması (çünkü adam süper güç ve sen vasat bir güçsün) buradaki yabancıların paniklemesine neden oluyor. çünkü türk lirası uluslararası itibarı olan bir para değil. hemen tl satıp dolar alıyorlar ve piyasa doğası gereği, ülkedeki dolar sınırlı olduğu için, sınırlı mala talep artınca fiyatı yükseliyor.

  bunun için ne yapmak lazım derseniz, bunu anlatmak 9348793579375938475 sayfa sürer. en başta yapılması gereken kore'nin yaptığı gibi bilimsel temellere dayanan bir eğitim sistemi kurmak. çünkü bir değişimi elinizdekilerle yapamazsınız, elinizdekilerle yapacak olsaydınız böyle olmazdınız zaten. yeni ve taze beyinleri bilim ışığında yetiştirmelisiniz ki ilerleyesiniz.

  biz napıyoruz, bunun tam tersini yapıyoruz, fen lisesi açacağımıza imam hatip açıyoruz. bilim diyeceğimize din diyoruz. yeni beyinlere allah, muhammed, din, iman, kader, melek dolduruyoruz. onlar da artık dar bakış açıları kendilerine öğretilmiş, kaderine razı birer prototip olarak hayatlarına devam ediyor. tek dertleri de atanmak ve 1 sene sonra doğurmak olan tipler oluyor bunlar.

  oysa yepyeni, sıra dışı beyinler yetişmesi lazım. eğitim reformu bugün yapılsa, ilk meyvelerinin alınması 35 sene sürer. çünkü o çocuklar 25 yaşında yetişmiş olacak, değişimi başlatmaları 10 yıldan aşağı olmaz.

  biz her şeye çok geç kaldık. biz her şeyin kas gücü ile hallolacağını sanan, geri kalmış bir ortadoğu ülkesiyiz, bir imparatorluk artığıyız. ve yakında ortadan kalkacağız.

  ben 50 yıl sonra türkiye diye bir ülke olmayacağına inanıyorum. daha doğrusu inanmıyorum, gidişata bakıp bunu görüyorum. bunun için birşey yapılamaması beni kahrediyor.

  beni kahrediyor çünkü ben hayal dünyasında yaşamıyorum, kafam çalışıyor.

  keşke cahil bir malın teki olsaydım da ecdadımız ile gurur duyup, bir gün elimizde kılıçla dünyanın lideri olacağımız palavrasına inanabilseydim. belki o zaman mutlu olabilirdim.

  cehalet gerçekten mutluluk aslında.

  tamam ulan siz cahil mutlusunuz ama çocuklarınız ne olacak peki?

  hiç mi umursamıyorsunuz lan çocuklarınızı, çocuklarımızı?

 • 8. muharrem ince'nin kuracağı yeni parti

  kuracağı akşam ortadan kaybolur kesin.

 • 9. dolar 5 lira oldu diye sevinen muhalif

  yıllar önce muhalif denilen insanlar "yanlış yapıyorsunuz, betonla ekonomi dönmez, üretim lazim" dediğinde, "ekonomi çok iyi, 3. havalimanını almanlar kıskanıyor, dünya lideri, super güç olduk" diye böğüren ve muhalefet eden herkesi fetöcü, pkklı ilan edenlerin bu başlıkta duyar kasmaya hakkı yoktur. kaldı ki kimsenin ülke batıyor diye sevindiği de yoktur. işler iyiyken, küp dolarken aynı gemideydik de şimdi biz muhalifler filikalara mı doluştuk. beraber batıyoruz.

  tanım: yüzsüzlük barındıran ifade.

 • 10. 1 ocak 2019 plastik poşetlerin paralı olması

  doğayı sevdikleri için değil, para kalmadığı için yapıyorlar. çaktırmadan yeni kaynak yaratıyorlar. ağaç ve doğa sevgisi olsa her yer beton olmazdı.

  edit: "o kadar kuruştan ne olacak yha..." diyenlere gelsin

 • 11. 7 ağustos 2018 secretcv ilanı

  şu cümleye bak:
  "islami hassasiyetleri olan ve alkol v.b. kötü alışkanlıkları olmayan, tesettürlü olan"

  camiye imam mı arıyorsun amk.

 • 12. halkın plajlara ücretsiz girememesi

  halkın eğitimsizliği ile haklı gösterilmeye çalışılan kanunsuz icraat. yazar arkadaş halk donlarıyla denize girer falan demiş, pislikten geçilmez demiş, eminin daha niceleri böyle argümanlarla savunacaklar. her vatandaşın plaja gitme hakkı vardır ve plajlar kimsenin toprağı değildir. kendi adan dahi olsa plajlarını paylaşmak zorundasın.

  halkın mevcut durumu kanunları çiğnemeye hak vermez, çözümü halkı eğitmek yada halkın (o kesimin) gidemeyeceği yerlerde tatil yapmaktır. illa işgal edilecekse plajlar bir kanun çıkartılır ( bildiğim kadarı ile uluslar arası bir karar var) ve ona göre davranılır. bende bayılmıyorum sahillerdeki kekolara, çocuğunu denize işeten kadınlara, piknik tüple çay demleyene, mangal yakana fakat benim kişisel isteklerim kanunlardan üstün olamaz.

 • 13. ak parti'ye oy atanların pişman olmaya başlaması

  olmayan pişmanlıktır hayal görmeyin, bir seçim daha olsa bu sefer 60 alırlar. bir kaç ay sonra yerel seçimler olacak en ufak bir oy kayıpları olmaz net.

 • 14. yazarların kısa-orta-uzun vade ekonomi planları

  arkadaslar diyelim ki 4 bin lira limitli kredi kartiniz var. maas da 5 bin diyelim. maasi alip dolara ceviriyoruz, tum harcamalari kredi kartiyla yapip, hesap kesim tarihinde maasin kredi karti borcuna yeteri kadar kismini tl ye donup kapatiyoruz, sonra bir bakiyoruz elimizde bin lira kalmasi gerekirken iki bin tl kalmis. neden, cunku tl bir ayda yuzde 20 deger kaybetti. al sana bir harcama yontemi. aklini calistir.

 • 15. erdoğan'ın döviz mevduatlarına el koyması

  imar bankasının döviz hesapları off shore’daydı. yani yoktu. devlet gerizekalı olan vatandaşları çocuklarını kesmesin diye olmayan paraları ödedi. tl olarak.

  türkiye’de hiçbir zaman bankadaki paraya el konmadı arkadaşlar. yaşı yetmeyenleri pistten alalım rica ediyorum.

 • 16. türkiye'nin asla batmayacak oluşu

  teslim olmayacaklarmis, siktir olup gidin patatesle surdurun hayatinizi diycem ama o da altin gibi oldu aq. lan yavsak sizin isbilmezliginiz yuzunden 80 milyon hergun diken ustunde yasiyor, genclerin geleceklerini sikip attiniz. kalkmis sevinen vatan hainidir diyorlar hala. sevinen yok sizinle tasssak gecen var. beyinsiz ibnelere bak ya. ekonomi profesoru oldu hepsi. lan bir insan ne kadar yussuz olur ya. hem yonet hem batir sonra gel millete vatan haini edebiyati yap.

  yok venezuella yok iran, banane aq banane. sen o ulkelerde mi yasiyosun da ornek veriyosun. ben de sana isvicreyi mi ornek veregim comar. lan comar oglu comarsiniz sizden bir sikim olmaz da yeni neslin gelecegini caldiniz ona uzuluyorum.

  nasil da kendilerini inandirmislar, teslim olmayacaklarmis. kucaga oturmus haberi yok malin.

 • 17. tl basıyorsak dolar da basarız

  şak 5 milyar dolar basıcan. sonra adamlar noluyo dicek. kendilerine gelmeden şak 10 milyar dolar daha basıcan. piyasa karışacak, dolar 3 olduğu anda şak 25 milyar dolar daha basıcan. kartuş bittiğinde dolar olacak 1,5. bunu yaparsak dolar büyük düşer.

 • 18. 7 ağustos 2018 abd ile ön mütabakat sağlanması

  işte adamı böyle sikerler tamam mı evladım?!

  kuru ortadoğu çomarı gürültüsü yapmadan önce aynaya bakıp götünüzün çapını alacaksınız.

  sikerler aslanım, sikerler...

  edit: ahahahahahahahaa eskiden orospu ak troller böyle bir entry girdiğimde hiçbir şey yapamazlarsa en azından küfürlü mesaj atarlardı. şimdi hepsinin kuyruğu götüne girmiş, öööyle sessiz sessiz takılıyorlar ahshakslsvslsgsjafafag

  edit 2: perde kefenli orospulardan biri dayanamadı. emre aydın'ın eski sevgilisiymiş. eski entrylerine bakınca kaypaklığı, yavşaklığı kolayca görünüyor zaten. mü'mine gel mü'mine:

  önce:
  (bkz: #78531162) ya da (bkz: 48886216)
  sonra:
  (bkz: #78861015) ya da (bkz: 78861276)

  valla billa son edit: ayetli entrylerini silmiş yavuşak... din şov yapıyodu "önce" diyerek bkz verdiğim entrylerde. ekran görüntüsünü aldım, hiç merak etmesin. ulan insan ayetleri silmez, onları bırakır da seksli meksli kızıllı kadınlı entryleri siler be yuh allahın ayetini mi siliyosun zındık kertenkele seni ahajslsösbxksvshs

 • 19. ayşen gruda'nın cevaplarının biraz şey olması

  sert veya asabi değil, kusura bakmayın ama sığdır. bir insanın üslubu sert olabilir ama yine de doluluğunu hissedersiniz (mesela ferhan şensoy).
  ülkenin durumu diyorlar, gazete okumuyor musun diyor. chp diyorlar, onlar bilir diyor. anladık siyasete girmiyoruz, o zaman şu sahneyi nasıl çektiniz diyorlar, işin yok mu diyor. yeşilçam’ı soruyorlar geçti gitti diyor.

  özellikle eski dönem ünlülerinin çoğunun sığ oldunu düşünüyorum. eskiden sinemada veya televizyonda görünen herkese neredeyse tapılırmış. rekabet yok, medya tekel. sinemacılar ulaşılmaz birer yıldız. o dönemin ekmeğini yiye yiye bugünlere gelen ünlülerin, yeni çağın interaktif ortamlarında bazen böyle gerçek yüzleri görülebiliyor. sizin o düşlerinizdeki filmlerin efsane oyuncusu, gelip iş işte, gelir oynarsın biter der. sen de öylece kalırsın.

 • 20. k. sunal bu ülkeye yapılmış büyük bir kötülüktür

  böyle günlerde bunlarin iplerini biraz gevsetirler ki kuklalar soytarılık yapsın ,bol bol gürültü çıkarsın, ahali de çatır çatır çatırdayan ekonomiyi görüp, alip başını giden dövizi duyup kafa yormasın diye.

 • 21. harry potter'dan akılda kalanlar

  bu serinin tamamını aklında tutanlar var, hiç bu yola girmesek?

 • 22. 1 ocak 2019 dolar kuru

  ilk defa yeni yılın bize gireceğini gösteren tahminler.

  (bkz: 7,80)

 • 23. gavs hazretleri

  bugün bu adamı baş tacı edip, ona laf edene küfür edenler gün gelecek “ilk biz ona karşı çıkıyorduk,” diye gerine gerine gezinecekler.

 • 24. cem yılmaz'ın kadro takıntısı

  tarantino ve nolan yapınca oooouuvvv, cem yılmaz yapınca aaauuuu.

 • 25. müşterisini en çok mağdur eden firma

  metro turizm tabi ki. oğlum adamlar insanın üstüne boşalıyor lan daha ne olsun :d

 • 26. annesinin kocası tarafından tacize uğrayan çocuk

  annesinin kocasının oğlu tarafından yıllarca tecavüze uğramış bir çocuğun duruşmasını izlemiştim. sonuç ne oldu bilmiyorum.

  ortamı şöyle düşünün, duruşma esnasında 14 yaş civarı olan bir erkek çocuğu, yanında annesi teyzesi ve avukatları, 35 belki 40'ından aşağı olmayan sanık ve sanığın avukatı. artık cmk'dan mı atanmıştır kendi avukatı mıdır bilmiyorum ama söylemek zorunda olduğu şeyler dışında bir savunma yapmadı.

  ortam diyorduk. ağır ceza duruşmasında 3 hakim bir de savcı olur kürsüde. mahkeme başkanı olan en kıdemli hakim, böyle hikaye anlattırır gibi, sen ne yaptın, o ne yaptı, yani nasıl oldu tam, girdi mi tam olarak, kim başlattı... soruyor da soruyor.

  sanık da "ben bir şey yapmadım asıl çocuk bana yaptı" diye anlatıyor. "çocuk bana yaptı" dediği olay zamanında o çocuk 11 yaşında, adam işte 35 falan. ama adam anlatırken başı dimdik, çocuğunsa yüzü yerden kalkmıyor.

  hakim de sordu zaten, "koskoca adamsın bu çocuk nasıl öyle yapmış olabilir." adam cevap veriyor, vallahi o yaptı, ben sadece (burayı yazmayacağım.)

  adres tespitinde duydum, sanıkla adreslerimiz o zamanlar çok yakınmıştı. benim o evimle işim çok yakın olduğundan, adam her ikisinin de dibindeydi. ben zaten vekil değildim bir şey demeyecektim ama tutukluluğun devamına karar verilsin diyecek olsaydım bu adam beni bulur muydu diye vallahi endişelendim, allah cezacıların yar ve yardımcısı olsun ciddiyim.

  neyse o dava bitti mi bilmiyorum. fakat dikkatimi çeken şu oldu,

  çocuğun annesi de teyzesi de gayet şık, bakımlı, modern (görünümlü) kadınlardı. hatta teyzesi gayet bilinçli ve aklı başında görünüyordu. anne ise, son derece sessiz ve meraksız, oğlunun taciz duruşmasına değil de ne bileyim hakkında pek de bilgisi olmayan ama bir şekilde gelmek durumunda kaldığı bir "etkinliğe" katılmış gibiydi. zaten tacizi ortaya çıkaran da (ifadelerden anladığım) anne değil, annenin yeni eşi ve bu teyzeydi.

  çok şaşırttı beni bu hal. böyle şeyler de olabiliyormuş dedim.

  allahım sen bizi boşver biz hallederiz, sen en çok çocukları koru. hepimizi toplasan tek bir çocuğun kırılan kalbi etmeyiz.

 • 27. 2018 ekonomik krizi

  evet, buraya yazma vaktimin geldiğini düşünüyorum. çok uzatmadan hikayemi anlaticam.

  2017 yılı cirosu 40 milyon tl yi aşan bir şirket sahibiyim. 2018 yılı ilk çeyreği bitişi itibariyle işimi neredeyse feshedip fabrika binamı ve makinelerimi satma kararı aldım ve geçen hafta cuma günü içimde buyuk bir hayal kirikligiyla fabrika binamı satış sözleşmesini yaparak hayrını görmesini dilediğim başka bir sektörden şirkete sattım. bu kararı almak zorunda kaldım. çarşamba günü tapuda işlemi bitireceğiz eğer ki alıcı verdiği kaporayı yakmayı göze alıp caymaz ise. meblalar büyük ,sözleşmeyi yaptığımız gün dolar kuru 4.80 tl idi bugün bu saatlerde 5.28 ve çarşamba ne olacağı muallak.bu kur oynaklığından haneme tl bazında 2 milyona yakın bir kur farkı avantajı sağlanıyor. kısa sürede insanların döviz hareketlerinden ne kadar paralar kaldırdığı anlayın.

  son 3 yılda 4 milyon tl kesin olarak 1 tl' sini bile tahsil edemeyeceğim bir batak oluştu, iş yaptığım sektörde 3 tane dev firma toz oldu, bu firmaların çeklerini ya hammadde tedariğinde ya da banka kredisinde kullandığım için ben bu çeklerin bedellerini kasamdan ödemek zorunda kaldım ve 2018 yıl sonu itibariyle pes ettim. çünkü kasamda işçilik , hammadde alımı ve firma çeklerimi ödemek için ayırdığım karşılık yok oldu.

  tabi rakamlar yüksek olmasına rağmen bundan 10 sene önce o günlerdeki cironuza oranlayarak böyle bir batağı rahatlıkla karşılayıp işinizi aksatmadan hizmet vermeye ve para kazanmaya devam edebiliyordunuz ama bugün maliyet yaparak ticareti sürdürebilecek kârları sağlama dönemleri geçeli yıllar oldu, bu sebepten işler iyice sarpa sarmadan elimde avucumda neredeyse hiçbir şey kalmadan batmaktansa bir seçim yaparak ailemin 40 senesini, hayatını verdiği işi askıya alarak herşeyi nakite döndürüp ülkemizde işlerin yoluna girmesini beklemekten başka çarem kalmadı, borçlarımı kapattıktan sonra aynı işimi kuracak kadar nakitim gene olacak ama bu şartlarda iş yapabilme kabiliyetini ben kaybettim, becerebilen varsa devam etsin.

 • 28. kemal sunal filmlerinin aşırı kalitesiz olması

  survivor izleyip bir de yığınla entry giren tipin sıçmığı.

  (bkz: engelle)
  (bkz: başlıklarını engelle)

 • 29. ekşi itiraf

  “zor zamanlar olur
  nasıl çıkarsan içinden
  omurgan öyle şekillenir.”

 • 30. ilk pasif olma hikayesini anlatan youtuber

  (bkz: merhaba arkadaşlar analıma hoşgeldiniz)

  edit: video hakem kenardan uyardı, şaka piştisi olmuşuz.

 • 31. akp'nin sonunu getirecek olay

  o sonun demokratik veya barışçıl yolla gelme olasılığı kalmadı. diğer olasılıkları düşünmek bile istemem ama o tren çoktan kaçtı. seçim günü sokaklara çıkan akp tayfasının neler yapabileceğini açık ve net gördük.

  bu millet bu sefaleti hak ediyor mu? evet ediyor.

 • 32. menzil terör örgütü

  erken söylüyorsun bekle önce bir askeriyeye polise yargıya hastanelere adam yerleştirsinler sonra hükümetle beraber muhalifleri içeri atsınlar sonra anlaşamayıp birbirini yesinler sonra darbe yapmaya kalsınlar ondan sonra söylersin şimdilik sadece polis ve saglık bakanlığında kadrolaşıyorlar daha zamanı var daha erkenden böyle seyler söyleme yarın ergenekon vol 2 den iceri girersin toplum olarak ders almadığımız için sıralamayı beklemeni onerırım

 • 33. kriz varsa yollardaki lüks araçlar kimin

  zannedersin ki onceki krizlerde hic luks arac yoktu millet bisiklete binip gidiyordu ise.

  onceki krizlerde de yollar arac doluydu, luks arabalar vardi, parasi olan egleniyordu. lan 2001'de bizim patron kriz var diye maaslari 3 ay geciktirdi ama kendisi abd'ye tatile gitmisti gizli gizli.

  parasi olana kriz yok. kriz sana olacak. isten cikarilacaksin, is bulamayacaksin, maasin gecikecek, oyle issizlik parasi filan da kalmaz. o zaman da goreceksin o arabalari. vizir vizir gezecekler.

  kapis?

  venezuela enflasyonu 5 haneli rakamlarla olcuyor ama daha dun adamlar caddelerde kutlamalar filan yaptilar. kriz dedigin sey herkesin evde oturup birbirine bakmasi degil. insanlar yine ise guce gidecek, arabasina binmek zorunda olan bir sekilde binecek.

  ama siz bu kafayla biraz daha zorlarsaniz, biraz daha bu is bilmeyen adamlara omuz verirseniz, ulke cidd ciddi trafige arac cikartamayacak duruma gelecek. adam damdini hazinenin basina koydu, siz halen kabullenmiyorsunuz.

  oglum aklinizi basiniza alin artik. bir gorun artik. adamin getirdigi sistemle, tek adamla yurumeyecek. daha ilk ayda gelinen durum bu. isin kotusu mevcut sistem icinde bunu durdurabilcekleri bir enstruman yok ellerinde.

 • 34. 30 yaşında hala anne babayla yaşamak

  ben 38 yaşındayım yaşıyorum da 30 yaşında yaşayana ne oluyor denilesi başlık

 • 35. var'a türkçe kısaltma önerileri

  eyvah

  eyyamcı video asistan hakem

 • 36. türkiye uzay ajansı'na slogan önerileri

  (bkz: istikbal göklerdedir)

 • 37. şu an hissedilen duygu

  gelecek kaygısı.

 • 38. inşaatta en az 20 yıl kriz olmaz

  inşaa ettiği beton dini tapınaklarının değeri dolar bazında hızla eriyen laz müteahhit beyanı.

 • 39. chp'nin kurultay yapmama kararı alması

  gençler pek anlamaz chp'deki koltuk sevdasından çektiklerimizi, baykal 20 sene beter etti chp'lileri. bülent ecevit partiye dönemedi öyle bir yapıştı ki koltuğa... kılıçdaroğlu arkasına y-chp'yi alarak anca indirdi.

  ama kılıçdaroğlu koltuk sevdalısı değil derken, iç tüzüğü değiştirdi, şimdi de olağanüstü kurultaya inatla gitmiyor. ya değerli kılıçdaroğlu, zamk mı var o koltukta nedir bu sevdanız? defalarca seçim kaybet, stepne ol akp'ye, sonra ben kazanacağım. kazanamazsın. chp koltuğu bu kadar mı tatlı ne bileyim bırak abi. bırak ya. muharrem değil bak, insanların önünü aç, ömrümüz tayyip ve kılıçdaroğlu oldu bari sen git. biz seni koltukla birleşesin diye değil, halktan olduğun için seçtik. bir oldun koltukla özümsedin koltuğu yemin ederim nasıl bir koltuksa o birleştin. ya bırak ya. ne sol bıraktınız ne sendika bıraktınız ne muhalefet bıraktınız ya memleketi bir kısım insanlara emanet ettiniz şimdi küfür etmemek için söylemiyorum elli tane seçim kaybettiniz bırak ya. chp babanın çiftliği değil.

  kurultay olsa ne olur olmasa ne olur kimse seni istemiyor, fonksiyonun yok. o kadar yürüdüm diyeceksin boşuna yürüdün. yürümeseydin kılıçdaroğlu, sandıkta gördün mü etkisini? hayır. işiniz gücünüz muhalif kesimi gaza getirmek...

  git başka yerlerde gez, geniş al ama bırak kılıçdaroğlu.

 • 40. ekşi sözlük'teki hatunların çirkin olması

  ben de çirkinim. çirkinler yeşillendirsin.

 • 41. bedelli askerlik

  arkadaşlar sorulmuş aynı soruları yüz bin defa tekrardan sormaya üşenmiyor musunuz? çoğu şeyin açıklaması henüz yok. sen bilmiyorsun, kimse bilmiyor çünkü bir açıklama yok. yok şişkoyum, yok yurtdışına çıkacam, yok yüksek lisanstayım. bir zahmet ara askerlik şubesini ya da ayır bir saat zaman ve git sor. tamam 21 gün olayı çok saçma ve gördüğünüz gibi birçok kişiyi soru işaretleriyle ortada bırakıp sessizliğe gömüldüler. altından nasıl kalkacaklar onlar da bilmiyor muhtemelen. ama güya çomar olmayan arkadaşlarım, siz niye çomarlık yapıyorsunuz ısrarla?
  her sayfada cevabı verilmiş soruyu araştırmadan, aman derdim çözülsün diye tekrar tekrar soran donanım haber'ci dingiller gibisiniz vallahi. şöyle bir araştırsan, son elli entryi okusan aynı soru dört beş kere sorulmuş. onlara mesaj at mesela ya da biraz araştır derdini. git resmi kuruma sor bu kadar zor bir şey değil ki? kaçaksın, bakayasın, bedelli yapacaksın diye kimse seni yemez merak etme. binlerce insan var senin durumunda. ama birileri araştırmıştır onlar senin derdini sana anlatır çözer tabi. çünkü o araştıran salak. onun çok vakti var. sen çok önemlisin hemen burada yazacaksın, herkes sana mesaj atacak. çünkü onların vakti hem sorunun cevabını öğrenecek kadar çok, hem de üstüne sana mesaj atıp açıklayacak kadar da vakti var. onlar enayi çünkü. ama sen the special person olarak bilgiyi, açıklamayı ayağına bekliyorsun. sizden de gına geldi kardeşim. askere gidip de bir bok yapmadan geri döndüğünü söyleyip aşağıladığın adamdan sen daha dandiksin kusura bakma. güya onlar kalitesiz, onlar çomar, sen üstünsün. vallahi şuraya gelip siktirin gidin askere pembe götlüler yazan moronlar benim gözümde sizden yarım tık daha üstte.

  ek: krediyle bedelli yapacak, askerlik sorunu yüzünden düzgün iş bulamayan adam olarak yazdım entryi.

 • 42. menzil'in inşaatlarında bedava amelelik yapmak

  birtakım kerizlerin cenneti garantilemek adına yaptığı şey.
  bakın şu sofi arkadaşlar inşaatlarda bedava amelelik yapıyor, tuğla taşıyor, yer
  paspaslıyor.

  sonuçta ödül olarak aldıkları bir tas çorba.

  bir de bunlara sevap point vaad ediyorlar, cennet vaad ediyorlar.

  ama şıhların oturduğu sofralarda kuş sütü eksik.

  bizim sofilere çorba, gavslara, şıhlara mükellef sofra...
  maşallah, inşallah.

  sofi amelelik yapar, şıhı milyonluk mersedese biner.
  ne güzel hayat be...

 • 43. rahibi abd'ye gönderince hükümetin bulacağı kılıf

  şaka değil değil akit manşeti
  --- spoiler ---

  haydut devlet geri adım atıyor. türkiye'nin yaptırım restinin ardından abd ile ön mutabakat sağlandı! twitter
  --- spoiler ---

 • 44. ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  aslında söylenmek istenen şu: ekşisözlük gece gece siki avuçlayınca ribony'den birbirlerine "karı mısın?" "memen var mı?" diye soracak mallar sürüsü veritabanı olacak. yani hızla oraya doğru gidiyor bu başlık.

 • 45. 200 lira istenen işi 10 liraya yapmak

  benzer bir durum benimde başıma geldi. tesisatçı 200 tl dedi. dedim kendim yaparım.

  10 tl ye silikon aldım ,
  20 tl ye su geçirmez bant aldım

  sonuç;

  yapamadım. hala akıtıyor.

 • 46. türkiye'ye 51.3 milyar dolar akacak

  akpliler faiz düşmanlığından, "faizler sayesinde dışardan dolar yağacak, ihya olacağız" evresine geçiş yapmış.

 • 47. pardon filmindeki ibrahim

  market soygununda aral market yazısını yaralı market olarak değiştirmiştir. böyle gereksiz sululukları vardır.

 • 48. otomotivde ötv'nin kaldırılması talebi

  ötv kaldırılamaz!

  arkadaşlar ne çabuk unuttunuz? ötv neden konulmuştu?

  1999 gölcük depreminde ülkemiz büyük bir yara aldı. pek çok insanımız hayatını kaybederken, pek çok insanımız da evini barkını kaybetti, sokaklarda kaldı. bu şartlar altında vatandaşlarımız toplu bir bilinç ve özveri ile ötv'yi kabul etti.

  ötv'nin amacı, depremzedelerin yaralarını sarmak, evlerini-iş yerlerini kaybedenlerin hayatlarını yeniden kurmalarını sağlamak ve ileride tekrar bir deprem olursa aynı vaziyete düşmemizi engelleyecek tedbirlerin alınması için kaynak oluşturmaktı. bazı mal/hizmetlerin bedeli bu yeni vergi ile 2 katına çıkarken, kimse itiraz etmedi çünkü depremde babasını kaybeden bebelere yardım için veriyorduk bu vergiyi.

  şimdi, ötv kaldırılsın da depremzedeler mağdur mu olsun?

  edit: pardon, depremzedeler için olan öiv'ymiş. ötv'yi niye veriyorduk lan biz?

 • 49. erkek yazarlardan kadın yazarlara sorular

  beqar mıyız? beqar kızlar eqlesin.

 • 50. emlak balonu

  bu ülkede aklımın almadığı konu ev fiyatları. istanbulun varoş semtlerinde dahi 250-300 binden kapı açıyorlar. merkezlerde kadıköy üsküdar beşiktaş bakırköy gibi 30 senelik kıç kadar daireler 500 binden başlıyor.

  gidecem 300 bin lirayı avcılarda ümraniyede bir daireye yatıracam. neymiş bina sıfırmış neymiş metrobüs varmış. lan kapının önü çomaristan, akşam 10dan sonrası rezalet semtler, altyapı yok, eğitim seviyesi yerlerde buraya 300 bin parayı basıp a kalite banyo mermerim var diye mi avunayım anlamadım ki.

  daha hala balon yok normal diyenler var. şöyle bir etrafınıza bakın muasır medeniyet seviyesini bir ölçün trafiğin haline kentin sefilliğine bir bakın da bu evlere öyle paha biçin.

  bu söylediklerim marka ilçeler içinde geçerli. kadıköyde yaşıyorum. 70 metrekare ev 650 bin. fare miyim ben 70 metrekare içinde nasıl nefes alayım. kim veriyor bu paraları kim aldı bu kadar evi ikna olamıyorum. mantıksız bu paraları bu evlere gömmek.

  1 milyon dolara bağdat caddesinden ev alan var. kardeşim 500 bin dolara avrupada hangi ülke hayır der. müstakil bağlı bahçeli evlere çökersin. kalan 500 binle sığır değilsen üretir ve kalite yaşarsın.

  yok ben malım 1 milyon dolara caddede 140 metrekare dairede oturacam. her fener maçı trafikten eve dönemicem.

  zengini ayrı orta hallisi ayrı mal bu fiyatlarla ev alanın.