debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. game of thrones

  yeni neslin cozunurlugunu yetersiz bularak nasil izledigimizi anlamadigi sizmis 7. sezon 4. bolume sahip dizi. lan biz yillarca bu ulkede butun filmleri vcd denen formatta izledik, bu benim yasimdaki bir insan icin hd sayilir.

 • 2. shameless'in türkiye'ye uyarlanması

  tanitim videosunu izledim:
  abi arkada calan muziklere bak ya, varos ajitasyonunuzu sikiyim of ya, turklerin elini attigi her sey mi bok olur ya
  defolun abi.

 • 3. 5 ağustos 2017 devlet bahçeli tweet'leri

  eserinle gurur duy bahçeli.

 • 4. 5 ağustos 2017 galatasaray hertha berlin maçı

  abartmak istemiyorum ama galatasaray'ın ortasahasında 2 siyahi var, biri sürekli koşuyor basıyor uzun topla öne pas veriyor, ötekisi de çalıların arasına saklanmış yılan gibi karşı takım tam atağa çıkacakken bir yerden fırlıyor topu laps diye alıp sakince topu sürüp öne (bakın yana demiyorum) yani rakip kaleye bakan tarafa düzgün pas veriyor.

  abovvvvvvvv... lan orta saha gelmiş bize ?

 • 5. cumali ceber

  hedef kitlesinin çocuklar olması daha beter olan filmimsi. zaten tartışılan ve eleştirilen olay da bu. bunu izleyen çocukların ağzından küfür eksik olmaz, ahlak niyetine bir şeyleri kalmaz.

  ana babalara çağrım, evlatlarınızı bu filmden uzak tutun. zorla gitmek isteyen olursa da ayaklarından eve zincirleyin. inanın onun çocukta yaratacağı tahribat bu filmden az olacaktır.

 • 6. bahşiş için gelin arabasına kaza yaptıran çocuk

  care bos zarf veya uzaga atilan zarf diye oneri getirenler goruyorum ki hic dugunle falan alakasi olmamis arkadaslar, onlar bizim canimiz cigerimiz, onlara iyi davranalim :)

  2 ay evvel evlendim, nikah dairesi evimize cok yakin oldugundan boyle cok dram seyrettim (elbette dramlar dugun sahiplerine aitti) ve kendi onlemimi kendim gelistirdim.

  15 liraya bilimum amerikan pasajindan alinabilecek biber spreyi. yemin ediyorum gumus hac gormus vampir gibi oluyorlar, analarini sikiyor bu suluklerin. aklinizda olsun.

  ginaly, bruksel'den bildirdi...

 • 7. sarıklı sakallı insan görünce korkan ekşi ahalisi

  korkmak demeyelim de, tiksinmek diyelim.

  hani böcek görünce de olur öyle.

 • 8. erkek çocuk için isim önerileri

  (bkz: 15temmuzsehitleri can)

 • 9. bir kadını kaybetmenin en kısa yolu

  çok sevmek deyip meriçlik yapmak istemem ama öyle amına koyim. kadın erkek farketmez. birini kaybetmek mi istiyorsun? bütün zamanını ona ayır, ilgi göster ve arkana yaslanıp seni nasıl yarı yolda bırakacağını seyret. bu aşk işleri sıkıntılı mecnun.

  edit: entry'i görüp aradı bi ton daha sövdü, yine biz suçlu olduk. sanki ben terkettim amına koyim. manyak olum bunlar.

 • 10. egonun yakıştığı insanlar

  (bkz: celal şengör)
  (bkz: ilber ortaylı)

 • 11. türkiye savaşa girse kaçacak insan

  savaşa neden girdiğimizle birebir ilgilidir.
  birilerinin emperyal amaçları için girilecek bir savaşta, bir kez geldiğim bir hayattan vazgeçmem mümkün değil.
  kimse için verecek bir canım yok.

  durduk yerde ülkeye de bir tehdit yönelmeyeceği için dış bir saldırı da mümkün değil gibi gözüküyor ama oldu diyelim o zaman silah elde doğru mevziye giderim.
  lakin bunun da bir sınırı var, birileri yine iktidarını sağlamlaştırmak için ve sürekli kılmak için düşman yaratıp, bir savaşa girerse, yine umurumda olmaz.
  sikerler öyle savaşları.
  vatandaşının canıyla malıyla kimse pazarlığa girmesin, vergi verdik, can vermemizi beklemesinler.

  vatan insanların özgürce, huzur içinde yaşadıkları yerdir, bu huzuru bozup iktidarda kalmak için savaşa girenler için bende verecek can yok.
  bu huzuru sağlamak için bir ülkü birliği şart, sen böl memleketi, gel üstüne can iste.
  hadi ya, bilgisayar oyunu mu lan bu?

 • 12. bir erkeğin hazırlanıp evden çıkma süresi

  benim bir türlü kontrol edemediğim süredir. evimle işim arası 10 dakika, fazla uyumayı seven biri değilim, herhün 7'de saat çalar zımba gibi kalkarım. ama duş alma, evde tost hazırlama, biraz haber okuma falan diyince bir buçuk saati buluyor evden çıkmam. işe vardığımda saatlerdir yaşamış oluyorum, valla daha keyifli oluyor bak deneyin. öyle apar topar işe gelmiş bununla övünen berduşlardan olmayın.

 • 13. ekşi itiraf

  annem delirdi. ciddiyim. gerçekten delirdi. bu konuda ne yapabileceğimi gerçekten bilmiyorum. sadece kontrolden çıktı... durmaksızın saldırıyor. herkese, her şeye saldırıyor. hayattaki tek yakını, tek evladı benim. bana da inanılmaz şeyler yaptı ve en sonunda -kendi kızımın psikolojisi için- görüşmeme kararı aldım. kesinlikle kontrolünü kaybetmiş durumda. ne yapacağımı da bilmiyorum.
  arkadaşları, komşuları beni arayıp "annenin çok ciddi sorunları var. ilgilenmelisin" diyorlar. onlara da saldırıyor, sürekli geçmişten bahsedip takıntılı bi şekilde babam ve benle ilgili kin kusuyor; en ufak bir karşıt görüş duyduğunda, - kendi arkadaşlarına dahi!- "sen de onun tarafındasın" diyerek onlara da küfür kıyamet saldırıyormuş.

  başetmek zorunda olduğum çok fazla problemin arasında, en son çıkan bu. gerçekten ne yapabileceğimi bilmiyorum sözlük.

 • 14. turkcell'in alikev için yüzen çalışanını kovması

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…yuzdu__isi_gitti.html

  http://www.birgun.net/…erfi-bile-alirdi-173373.html

  "tmmob fizik mühendisleri odası istanbul şube başkanı alper mertoğlu, ali ismail korkmaz eğitim vakfı’na (alikev) destek amacıyla kampanya başlatınca 12 yıldır çalıştığı turkcell’de tazminatsız işten atıldı.

  turkcell’de finans bölümünde sistem yöneticisi olarak çalışan, aynı zamanda lisanlı yüzücü olan mertoğlu, gezi direnişi’nde dövülerek öldürülen ali ismail korkmaz’ın anısını yaşatmak için kurulan, spor ve eğitim temelli faaliyetler yürüten alikev’e destek amacıyla, istanbul boğazı yüzme yarışmasına katıldı. yarıştan önce iki hafta boyunca oldukça ses getiren geniş çaplı bir kampanya yürüten mertoğlu’nun türkcell’deki işine, yarışa yalnızca bir gün kala, 21 temmuz’da son verildi."

  bünyesinde çocuk ve kadın tecavüzcüleri barındıran ensar'ın bir numaralı destekçisi olan turkcell'den gayet de beklenen bir hareket aslında. muhalif olup da halen turkcell hattı kullanan kim varsa, başlarına gelecek her türlü pisliği hak ediyordur nazarımca.

 • 15. beşiktaş'ın kapatılması

  (bkz: bir küfür olarak fenerli)

 • 16. ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  buraya yazacak olan abazanlara cidden mesaj atan var mı? arkadaş aklınızı başınıza alın napıyosunuz siz ya?

  gelecek olan abazan sana diyorum sana git normal bi insan ol.
  son 20 yıldır internet aleminde olan "meraba, sıcak bi gece geçirmek isteyen bağyanlar gelsin keh keh" yazarak sevişeceğini mi düşünüyorsun? yazarken midem bulandı ya.
  "selam, gelin gonuşak, çay demler masrafı düşürür seksi bedavaya getiririm keh keh"
  "bağa yazın, seks isdüyüm 35 yaşındayım ama hala evlenmedim osbir ceküyüm"
  "maraba evli dul bekar bağyanlar gelsin"

  iğrençsiniz, midem bulanıyor.

 • 17. cumali ceber'e imdb'de 1 puan veriyoruz kampanyası

  oy vermeye uğraşacak kadar bile değer vermediğim film. imdb'ye gireceğim giriş yapacağım da oy vereceğim ohoo. banane amk

 • 18. camiden terörist çıkmaz

  camiden çıkan son terörist 15 temmuz'da darbe yapmaya çalıştı... biri cumhurbaşkanına hatırlatsın.

 • 19. anderson talisca

  bizimkiler instagram ve twitter'dan benfica'nın sosyal medya hesaplarına ''come to document'', "send to document", "come to evrak" diye yardırıyor.*

 • 20. 5 ağustos 2017 haşmet babaoğlu yazısı

  büyük resim.jpeg'i görmüş , bedevilerin satın aldığı kart zamparanın über yazısı.

  he canım he arap baharı.

 • 21. kutsal kitapta hayvanlardan bahsedilmemesi

  "şüphesiz allah (hakkı açıklamak için) sivrisinek ve onun da ötesinde bir varlığı misal getirmekten çekinmez. iman etmişlere gelince, onlar böyle misallerin rablerinden gelen hak ve gerçek olduğunu bilirler. kâfir olanlara gelince: allah böyle misal vermekle ne murat eder? derler. allah onunla birçok kimseyi saptırır, birçoklarını da doğru yola yöneltir. verdiği misallerle allah ancak fâsıkları saptırır (çünkü bunlar birer imtihandır)." (el-bakara / 26)

  "atları, katırları ve eşekleri binmeniz ve (gözlere) zinet olsun diye (yarattı). allah şu anda bilemeyeceğiniz daha nice (nakil vasıtaları) yaratır." (en-nahl / 8) "yürüyüşünde tabiî ol, sesini alçalt. unutma ki, seslerin en çirkini merkeplerin sesidir." (lokman / 19)

  "atları, katırları ve eşekleri binmeniz ve (gözlere) zinet olsun diye (yarattı). allah şu anda bilemeyeceğiniz daha nice (nakil vasıtaları) yaratır." (en-nahl / 8)

  "andolsun ki elçilerimiz (melekler) ibrahim'e müjde getirdiler ve: 'selam (sana)' dediler. o da: '(size de) selam' dedi ve hemen kızartılmış bir buzağı getirdi." (hud / 69)

  "musa'ya kırk gece (vahyetmek üzere) söz vermiştik. sonra haksızlık ederek buzağıyı (tanrı) edindiniz." (el-bakara / 51)

  "'bizim adımıza rabbine dua et, bize onun ne olduğunu açıklasın' dediler. musa: allah diyor ki: 'o, ne yaşlı ne de körpe; ikisi arasında bir inek.' size emredileni hemen yapın, dedi." (el-bakara / 68) "yahudilere bütün tırnaklı hayvanları haram kıldık. sırtlarında yahut bağırsaklarında taşıdıkları ya da kemiğe karışan yağlar hariç olmak üzere inek ve koyunun iç yağlarını da onlara haram kıldık. bu, zulümleri yüzünden onlara verdiğimiz cezâdır. biz elbette doğru söyleyeniz." (el-en'am / 146)

  "bunun üzerine musa asasını yere attı. o hemen apaçık bir yılan oluverdi!" (el-a'raf / 107) "bunun üzerine musa asâsını atıverdi; bir de ne görsünler, asâ apaçık bir yılan (oluvermiş)!" (eş-şuara / 32)

  "biz de ayrı ayrı mucizeler olarak onların üzerine tufan, çekirgeler, bitler, kurbağalar ve kan gönderdik; yine de büyüklük tasladılar ve günahkâr bir kavim oldular." (el-a'raf / 133)

  "sanki etrafa yayılmış çekirge sürüsü gibi bakışları perişan (utançtan yere bakar) bir halde kabirlerden çıkarlar." (el-kamer / 7)

  "tevrat'la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerce kitap taşıyan merkebin durumu gibidir. allah'ın âyetlerini yalanlamış olan kavmin durumu ne kötüdür! allah, zalimler topluluğunu doğru yola iletmez." (el-cum'a / 5)

  "yunus kendini kınayıp dururken onu dev bir balık yuttu." (es-saffat / 142)

  "sen rabbinin hükmünü sabırla bekle. balık sahibi (yunus) gibi olma. hani o, dertli dertli rabbine niyaz etmişti." (el-kalem / 48)

  "nefsanî arzulara, (özellikle) kadınlara, oğullara, yığın yığın biriktirilmiş altın ve gümüşe, salma atlara, sağmal hayvanlara ve ekinlere karşı düşkünlük insanlara çekici kılındı. bunlar, dünya hayatının geçici menfaatleridir. halbuki varılacak güzel yer, allah'ın katındadır." (al-i imran / 14)

  "(babaları) dedi ki: onu götürmeniz beni mutlaka üzer. siz ondan habersizken onu bir kurdun yemesinden korkarım. dediler ki: hakikaten biz (kuvvetli) bir topluluk olduğumuz halde, eğer onu kurt yerse, o zaman biz gerçekten âciz kimseler sayılırız." (yusuf / 13-14)

  "ey babamız! dediler, biz yarışmak üzere uzaklaştık; yusufu eşyamızın yanında bırakmıştık. (ne yazık ki) onu kurt yemiş! fakat biz doğru söyleyenler olsak da sen bize inanmazsın." (yusuf / 17)

  "ve sizi bulutla gölgeledik, size kudret helvası ve bıldırcın gönderdik ve 'verdiğimiz güzel nimetlerden yiyiniz' (dedik). hakikatte onlar bize değil sadece kendilerine kötülük ediyorlardı." (el-bakara / 57) "ey israiloğulları! sizi düşmanınızdan kurtardık; tûr'un sağ tarafına (gelmeniz için) size vâde tanıdık ve size kudret helvası ile bıldırcın eti lütfettik." (ta-ha / 80)

  "(dişi ve erkek olarak) sekiz eş yarattı: koyundan iki, keçiden iki... de ki: o, bunların erkeklerini mi, dişilerini mi, yoksa bu iki dişinin rahimlerinde bulunan yavruları mı haram etti? eğer doğru iseniz bana ilimle söyleyin." (el-en'am / 143)

  "biz de ayrı ayrı mucizeler olarak onların üzerine tufan, çekirgeler, bitler, kurbağalar ve kan gönderdik; yine de büyüklük tasladılar ve günahkâr bir kavim oldular." (el-a'raf / 133)
  "allah'tan başka dostlar edinenlerin durumu, örümceğin durumu gibidir. örümcek bir yuva edinir; hâlbuki yuvaların en çürüğü şüphesiz örümcek yuvasıdır. keşke bilselerdi!" (el-ankebut / 41)

  "o gün insanlar yayılmış kelebekler gibi olurlar." (el-karia / 4)

  "görmedin mi rabb'in fil sahiplerine ne yaptı?" (fil / 1)

  "dileseydik elbette onu bu âyetler sayesinde yükseltirdik. fakat o, dünyaya saplandı ve hevesinin peşine düştü. onun durumu tıpkı köpeğin durumuna benzer: üstüne varsan da dilini çıkarıp solur, bıraksan da dilini sarkıtıp solur. işte âyetlerimizi yalanlayan kavmin durumu böyledir. kıssayı anlat; belki düşünürler." (el-a'raf / 176)

  "içinizden cumartesi günü yasağını çiğneyenleri elbette bilirsiniz. işte bundan dolayı onlara 'sefil maymunlar olun!' dedik." (el-bakara / 65) "de ki: 'allah katında cezaya çarptırılma bakımından bunlardan daha kötüsünü size haber vereyim mi? allah, kimlere lanet etmiş ve gazabına uğratmışsa; kimlerden maymunlar, domuzlar ve şeytana tapanlar yapmışsa, işte bunların makamı daha kötüdür ve onlar düz yoldan daha çok sapmışlardır'." (el-maide / 60)

  "aslandan kaçmaktalar." (müddessir / 51)

  "biz de ayrı ayrı mucizeler olarak onların üzerine tufan, çekirgeler, bitler, kurbağalar ve kan gönderdik; yine de büyüklük tasladılar ve günahkâr bir kavim oldular." (el-a'raf / 133)

  "nihayet karınca vâdisine geldikleri zaman, bir karınca: ey karıncalar! yuvalarınıza girin; süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi ezmesin! dedi." (en-neml / 18)

  "bizim âyetlerimizi yalanlayıp da onlara karşı kibirlenmek isteyenler var ya, işte onlara gök kapıları açılmayacak ve onlar, deve iğne deliğine girinceye kadar cennete giremiyeceklerdir! suçluları işte böyle cezalandırırız!" (el-a'raf / 40)

  "rabbin bal arısına: dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin." (en-nahl / 68)

  "atları, katırları ve eşekleri binmeniz ve (gözlere) zinet olsun diye (yarattı). allah şu anda bilemeyeceğiniz daha nice (nakil vasıtaları) yaratır." (en-nahl / 8)

  "(süleyman) kuşları gözden geçirdi ve şöyle dedi: hüdhüd'ü niçin göremiyorum? yoksa kayıplara mı karıştı?" (en-neml / 20)

 • 22. swinger

  başka kadınlarla yatmak için geçerli bir bahane bulamayan erkeğin bunun için eşini siktirmeyi göze alarak düştüğü eşsiz orospu çocukluğudur.

 • 23. murat başoğlu

  söylenti doğru ise " iki olgun insan akılları başında bize ne " diye bir algının oluşturulmaya çalışılması saçma olur.

  söylenti doğru ise " sapık lan bunlar " diye algılanması gereken iki kişiden biri

  iyi o zaman şöyle bir şey olsa " baba 60 kızı 35 yaşında akılları başında " bize ne mi yine...

  ben cüzzamlı muamelesi yaparım alınan alınsın.

 • 24. seküler kesimin baskı altındayız yalanı

  --- spoiler ---

  sen şortla fatih'te dolaşmaya calisirken laf yiyince ortaligi ayaga kaldiriyorsun. mal misin?
  --- spoiler ---

  tek bir soru sormak istiyorum neden izin günlerinde beşiktaş, taksim, şişli, kadıköy'e geliyorsunuz ?

 • 25. mart 1915'i yaşamadınız ama 15 temmuz'u yaşadık

  - biri sekiz ay sürdü. biri sekiz saat.
  - birinde o zamana kadar dünyanın gördüğü en iyi donanma ve kara kuvvetleri bir araya getirilmişti -
  ingilizler ve fransızlar tarafından. diğerinde birkaç bin asker, 15 20 civarı tank, 4 5 de uçak ve helikopter vardı.
  - birinde düşman türk topraklarını işgal etmeye geliyordu. öbüründe yıllarca devletin her kademesine yerleştirilmiş örgütün bozulan ortaklık sonucu bir kalkışması mevcuttu.
  - birinde türk askeri şehit oldu. diğerinde türk askerinin boğazı kesildi.
  - birinde düşman dışarıdaydı. diğerinde düşman yakın zamana kadar dön gel diyerek içeri davet ediliyordu.

  tanım: akp genel başkanının son atasözü!

 • 26. 4 ağustos 2017 onur air rezaleti

  yıllardır sürekli uçak yolculuğu yapan biri olarak diyebilirim ki, buna benzer tecrübeleri yaşamadığım havayolu şirketi kalmadı. öyleyse hepsini boykot edelim, hepsi batsın. biz de gideceğimiz yere at sırtında filan gideriz.

  elde olmayan sebeplerden dolayı ertelenen uçuş dolayısı ile içecek servisi yapılmış. üzerine bir de yemek servisi yapılmış. ne eksik? özür. bak sen... o uçağın kapısı kapanana kadar o uçakta çalışan insanlar para kazanmıyor. belki onların da morali bozuk.

  ama bizim halkta empati yeteneği sıfır olduğundan, dahası hepsi birer prens ve prenses olduklarından o uçak bozuk olsa da kalkacak arkadaş. belki de günün son seferini yapmaya hazırlanan uçak eğer kalkamıyorsa, yakınlardaki bir avis'ten, hertz'den başka uçak kiralansın. değil mi ama?

  hayır, zaten onur air öyle ölçekli bir firma da değil. bulunduğu havalimanının merkez (ya da hub) olma durumu da yok. gecenin o saatinde nereden gelecek o yedek uçak?

  mekanik arıza olduğu açıklanmış zaten.

  daha ne duymak istiyorsun?

  şema üzerinde mi anlatsınlar?

  arızanın sebebi belli. gerekli yer hizmeti de verilmiş. tamam, insanın asabı bozulabilir, ama her gün yüzlerce defa gerçekleşen böyle bir olay için onun bunun kellesini istemek bizim insanımızda bolca bulunan bir davranış tarzı.

  özet geçelim...

  uçak rötar yapmış. yolcular yemiş, içmiş... ama özür dilenmemiş. o yüzden onur air adındaki şirketin batması isteniyor.

  not: "aynı şey sizin başınıza gelse ne yaparsınız!!!" tarzi banal yorumları görünce ufak bir ekleme yapma ihtiyacı hissettim. olayın sinir bozucu olduğu zaten yukarıda söylendi, ama bu gibi bir duruma rezalet demek apayrı bir tanım gerektirir.

  uzun rötar süresince sizi aç, susuz bırakırlar (ki zaten havalimanının doğru dürüst çalışmadığı saatler bunlar)... rezalet diyebilirsiniz. sizi bozuk uçağa bindirip yolculuğu tamamlayamadan geri dönerler, buna rezalet diyebilirsiniz. sizi en ufak bir bilgilendirmede bulunmadan bekletirler... ona da, eh işte, rezalet diyebilirsiniz.

  ama uçağın arızalı olduğunu açıkladıktan sonra size yiyecek, içecek verip bekleten şirket bence rezalete filan imza atmamıştır. zaten o havalimanından istanbul'a giden son uçak sabah 01:00'deki thy uçağı. ondan sonra sabah 5:45'e kadar uçak filan da yok.

  şanssız bir durum... sinir bozucu bir durum... ama rezalet değil.

  o durumda suçsuz günahsız bir onur air çalışanı kazara mekana teşrif etse, zaten sabaha cesedi çıkardı oradan. bizim millet böyledir. birilerini linç etmeden rahatlayamaz.

 • 27. jeremain lens

  yahu arkadaş millet gene geçmişe dalmış. hay sizin geçmişinizi sikeyim. bitti oğlum geçmiş dönemler, futbol günümüzde oynanıyor. bugün ve 2 sene önce neysen, futbolcu ona bakıyor.

  bir futbolcuya; arsenal ve chelsea/city 50 milyon euro verdi diyelim.
  hangisini tercih eder? mazisi başarılarla dolu arsenal'ı mı, yoksa 2. lige bile düşmüşlüğü olan, 15 sene öncesinin rezil ingiliz takımı city'yi mi? veya tarihin en büyük takımlarından liverpool'u mu? yoksa 3-4 şampiyonluğu olan chelsea'yi mi?

  geçin oğlum bu 15-20 yıl öncelere gidip "büyük takım mı bu ulan" goygoyunu. kimse bakmıyor bunlara.

  şuna bakıyorlar: fenerbahçe şampiyonlar ligi'nde mi? değil. şampiyon mu? değil. en son ne zaman şampiyonlar ligine gitmiş? 10 sene önce. en son ne zaman şampiyon olmuş. 3 sene önce.

  bu kadar basit. öyle gidip "vay fenerbahçe 1990'larda united'ı elemiş, hemen koşa koşa oraya gideyim" diyen adam yok yani dünyada. bitti o devir bitti. yallah.

 • 28. annesi için yardım isteyen donanımhaber üyesi

  baya dram yaşayan bir üyenin çığlığı. troll gibi gelmedi bana. ki böyle imdat çığlıklarını ciddiye almamaktan geliyor ne geliyorsa.

  http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=128180413

 • 29. 5 ağustos 2017 venezuela darbesi

  (bkz: vetö)

 • 30. alkol içenin cennete gidemeyeceği gerçeği

  gerçek nedir?

  ben size söyleyeyim.

  adamın biri tarihte bir zamanda peygamberliğini ilan etmiş. her şeye gücü yeten bir tanrı olduğunu ileri sürmüş. bunun bazı istekleri olduğunu söylemiş. bu istekleri gerçekleştirmesine göre insanların öldükten sonra hayali bir cennete veya cehenneme gideceklerini iddia etmiş.

  bu iddiaların bir kanıtı, şahidi, ispatı var mı? yok!

  ancak bazen güzellikle, bazen de cebren ve hile ile pek çok insan bu hikayeye inandırılmış. peygamber olduğunu iddia eden kişi insanları kontrol ederek pek mesut bir hayat sürmüş, sonunda da ölmüş.

  bu hikaye ile insanları yönetmek ve emeklerini ellerinden almak kolaylaştığı için gelecek nesillerdeki yöneticiler insanları bu hikayeye inandırmaya devam etmişler.

  kutsal kitap bile bu peygamberliğini ilan eden adamın arkadaşı olan yöneticiler tarafından derlenmiş.

  yöneticiler arasında kavgalar eksik olmamış. bu büyük gücü hepsi kendi elinde tutmak istemiş. bu birinci kuşak yöneticilerden dört tanesinin üçü arkadaşlarının taraftarları tarafından katledilmiş.

  daha sonra bir-iki yüzyıl içinde yöneticiler gücü ellerinde tutabilmek için bu hikayeyi geliştirmişler, derinleştirmişler, kendilerine yontmuşlar, farklı yönlere çekmişler.

  peygamberin sözleri ve davranışları ile ilgili binlerce söylenti yazılmış ve bunlar dinin kaynağı haline gelmişler. sonunda siyasi gücü elinde tutmak isteyen farklı yöneticiler neticesinde kaçınılmaz olarak mezhepler ortaya çıkmış.

  hikayenin insanları aldatma gücü o kadar yüksek ki aradan geçen bin seneden fazla zamandan sonra bile yöneticiler aynı kolaylıkla ve aynı yöntemlerle toplumu kontrol altına almayı başarıyorlar. tek koşul insanları genel olarak eğitimsiz tutmakta ve küçük yaştayken bu hikayeyi empoze edebilmekte. küçük yaşta bu fikirlere alışanlar akıllarını bu hikayeden bir daha kurtaramıyorlar.

  tek bir kanıt, şahit, ispat olmadan insanlar hayali varlıklara, onların taleplerine, taleplerin aksine davranıldığında atılacakları cezalandırma yerine veya talepleri karşılandığında gidecekleri mükafat yerlerine inanıyorlar.

  bu hayali varlıkları, gidileceği iddia edilen yerleri gören bir kişi bile yok. inanabiliyor musunuz?

  bu dinin mantrası ne biliyor musunuz? insanların peygambere ve onun iddia ettiği hayali yaratıcının var olduğuna şahitlik etmesi. görmediğiniz duymadığınız, bin sene önce gerçekleştiği size söylenen bir olaya nasıl şahitlik yaparsınız ki? bu yalancı şahitlik değil mi?

  işte gerçek bu.

 • 31. 4-7 arası uyuyunca falafoş olmak

  kimse de dememiş falafoş nedir, her şey çok mu normal lan.

 • 32. marsa giderken dinlenecek şarkılar

  abba - waterloo

 • 33. yeni bir devlet kuruyoruz

  bir damla hukuk kalmış olsa, bu söz düpedüz suç olurdu. bir devlet zaten varken yeni bir devlet kurmak, mevcut devleti yıkmaktır. suçtur.

  türkiye cumhuriyeti devletini yıkmadan nasıl yeni bir devlet kuruyorlarmış? demek ki yıkıyorlar. demek ki bu bir itiraf. suçlarını itiraf ediyorlar. da, hesabını soracak savcı ve hakim kaldı mı?

 • 34. 2017-2018 galatasaray'ın transfer politikası

  dursun özbek ve ekibinin fifa 18 için ortalaması 80'in üzerinde bir takım yapmak için uğraştıkları transfer politikasıdır.

 • 35. polisin canlı heykeli gerçekten heykel zannetmesi

  (bkz: yazık la kimin polisiyse)

 • 36. papa alioune ndiaye

  vay anasını. donk dediler, adam kante çıktı.

 • 37. gençlerin türkiye'den kaçmak istemesi

  bir süre avrupa'nın (sizin tabinizle) çomarının anavatanında yaşamış bir kardeşiniz olarak konuşacağım. yaşadığım yer ırkçı, dinci, o ülkenin yozgat'ı gibi bir yerdi. buna rağmen orda daha rahat ve mutluydum.

  ben türkiye'den gitsem burda canımı sıkan insan tipleri elbette olacak, ama daha az karşılaşağıma eminim. yeri gelecek ırkçılıkla karşılacağım ancak ben bahsettiğim yerde bile sıkıntı yaşamadan yaşadım, önyargıyla yaklaşan insanlarla vedalaşarak ayrıldık.

  türkiye'den uzaklaşmak pek çok insan için öncelikle maddi anlamda hayat standardını yükseltme yolu. 2 aylık maaşa burda 29 bin tl olan arabayı, 15 günlük maaşa telefonu almak hayat normu. bırak onu yediğimiz yiyecek bile pahalı. türkiye'den ithal domatesi avrupa'da türkiye'den daha ucuza gördüm ben et fiyatlarına falan girmiyorum. burda bir tavuk bir dana eti biliyoruz, onu da alamıyoruz. çeşme suyunun bile içilemediği bir ülkede yaşıyoruz.

  ama benim derdim bunlar değil. zaten alıştım dandik telefonumla mutluyum ben. benim kıyaslayacağım şey sokakta aldığım selamdan tecavüzün normalliğine uzanan bin örnekten oluşan bir toplum meselesi. bahsettiğim ırkçı, dinci insanların arasında bile burada olduğundan daha rahattı kafam.

  olayı suriyelilerle kıyaslayarak ülkesini satmaya bağlamayın lütfen. ben bu ülkede doğmasaydım daha iyi yerlerde olabilecek bir insanken siyasi, dini, toplumsal kayırmalardan dolayı bambaşka yerlerde olan bir bireyim. tübitaktan başlar bu özel yetenek dallarında ülke çapında mücadele ederken önüme tanıdığı olanların geçmesine kadar gider.

  şu saatten sonra bir kere yaşayacağım hayatımda tüm mücadeleme, hakedişlerime rağmen bazı şeyleri elimden alan ülkedense bir şirkette sıradan bir çalışan olacağım, ama insan gibi yaşayacağım herhangi bir ülkeyi tercih ederim. buradaki nispeten iyi kariyerimi bırakıp sıfırdan başlarım yine içim acımaz.

 • 38. diploma gerektirmeyen karizmatik meslekler

  (bkz: cumhurbaşkanlığı)

 • 39. despacito

  hayatımda dinlediğim en overrated şarkı .

  ne özelliği var da 3 milyar dinlenmiş bu kadar kısa sürede?

 • 40. uşak'ta birahanelerin şehir dışına taşınması

  türkiye'nin her yerinde olduğu gibi maalesef uşak da git gide daha çok muhafazakarlaşıyor. bir uşaklı olarak bundan 15 sene önce genel profilin daha iyi olduğunu ve işletmelerin daha "normal" olduğunu söyleyebilirim. şu an hala işletiyor mu bilmiyorum, bilenler maksut abimizi bilir, mekanını istisnasız 23:00 itibariyle kapatırdı ve götüyle içenleri mekandan kovacak kadar da prensip sahibiydi.
  bahsi geçen gazino tarzı işletmelerin şehir merkezinde kötü izlenim yarattığı ise doğrudur. ancak üniversite'nin açılmasını takip eden ilk beş sene içerisinde sosyal hayat biraz canlanıp daha kaliteli mekanlar açılmaya başlasa da, bu hareketlenme talihsiz bir döneme rastladığı için yavaşlamaya, hatta son zamanlarda gerilemeye bile başlamıştır. büyüklüğüne oranla, uşak da son yıllarda ciddi göç almıştır. düşüşte olan eğitim seviyesi ve bozulan sosyal yapı, bazı bu tarz mekanların kalitesizliği ve dar vizyonuna tuz biber olmuştur.
  hiç kimse zaten uşak'ın bir hayal kahvesi, bronx, kafe pi veya dorock çıkarmasını bekleyemez; ancak, en azından benim bildiğim çevrede, gerçekten uşak'ın çehresini değiştirmeye çalışan ve kaliteyi artırmak isteyen insanlar da var. fakat yine söylemeden edemeyeceğim. türkiye git gide daha çok muhafazakar bir toplum haline geliyor ve farklı yaşam tarzlarına müdahale her geçen gün daha çok artıyor. ne yazık ki uşak olmuş, bayburt olmuş, çorum olmuş farketmiyor; istanbul'da bile gidişat bu yönde maalesef. toplum hoşgörüsünü yitiriyor ve artık çoğunluk olan zihniyet azınlığı dışlamaktan ve sosyal çevrelerini dahi yok etmekten çekinmiyor.

  bu olay aslında uşak'ta ve tüm türkiye'de gerçekleşen dönüşümün onlarca yansımasından sadece bir tanesidir, üzücüdür.

 • 41. kim tanrıya daha yakınsa üstün olan odur

  ben rte'nin önümüzdeki dönem için yeni bir politika benimsediğini ve son 1 aydır kendisinin ve bazı akp kurmaylarının söylediği/yaptığı her skandal şeyin bu politikanın nabzı yoklamaları olduğunu düşünenlerdenim.

  yeni politika büyük ihtimalle laikliğin tümden terk edilmesi ve siyasi ve dini liderliğin kaynaşması süreci. dolayısıyla buna benzer sözler ve şeriatı andıran uygulamalarından daha çok duyacağız bu sene.

 • 42. magnum'un porsche vermesi

  yalayarak araba kazanmayi ummak da enteresan aslinda diyecegim ama bu ulkede bir yerlere gelmede "yalamanin" ne kadar onemli oldugunu gorunce normal karsiladigim kampanya.

 • 43. türkiye'ye asıl saldırı yeni başladı

  saldırıymış.
  saldırılan biziz, ağlayan islamcılar.

  ağlamayı fetö'den öğrendiler, güzel uyguluyorlar.
  ilkesiz ahlaksız üçüncü sınıf haşerat sizi...

 • 44. volkswagen golf

  takım için birbirlerine girerler, araba için birbirlerine girerler, siyaset için birbirlerine girerler, markalar için birbirlerine girerler. bunları düdükleyenler de kıs kıs gülüyordur bir köşede. hiçbir şey insanlığın yararı gözetilerek yapılmıyor artık. içinizden biri de çıkıp dese ki arkadaş ortalık araba mezarlığına döndü, iklimin a. koyduk. şu ülke de niye hiçbir yerde ferah, dakik toplu ulaşım yok. bizi niye araba almaya mecbur bırakıyorlar. yürüyerek ya da bisikletle neden şehir içinde düzgünce yaşamıyoruz. borca bağlanmış modern köleler sidik yarıştırıyor. sonra da onu bunu beğenmez cahil dersiniz.

 • 45. pazar sabah saat 7'de sevgiliyle buluşmak

  bir ara her sabah 7de buluşuyorduk güne erken başlayıp sevdiğini görmek güzel bir duyguydu. ama fazla kasmayın ne kadar çaba gösterir ne kadar özenli davranırsanız sonu ayrılık oluyor. ondan dolayı buluşmayın kardeşim uğraşmayın.

 • 46. geceye bir şiir bırak

  tütün tiryakisi bir oruçlunun gazeli

  vezinli olsun müezzin vaktinde oku daha
  kuşluktan başlıyorum ağır ağır sarmaya

  beni otla sınayan ve dumanla sınayan
  ve yangınla sınayan tanrı’yı sınamaya…

  haşa allah’ım haşa, beni tutuyor sular
  çaylar beni tutuyor, kuşlarım uyumaya

  küncüler karıncayı andırır pidelerde
  yusuf’u oruçluyken atsalardı kuyuya

  her saniyesi aklımda tanımlı ayrılığın
  her saniyesi aklımda tanımlı kavuşmaya

  sevemez bir mevsimin tiryakisi olmayan
  ondan her sevgilinin borcu var bağlanmaya

  hurma hicaz’dan gelir ve zenginlik mecazdan
  gümüş kaşların bakar birazdan dolunaya

 • 47. şu anda çalan şarkı

 • 48. bahçeli'den yeni devlet açıklamasına sert çıkış

  16 nisan'da adama öyle yetkiler verdin ki, isterse senin devlet olan adını nilay olarak değiştirir.

 • 49. iki doğru bir kereden fazla kesişebilir mi

  (bkz: yazım yanlışının amına koymak)

  edit: başlığın orijinal hali "iki doğrubir kereden fazla kesişebilirmi" idi.

 • 50. metrobüse çırılçıplak biniyoruz kampanyası

  (bkz: entry nick uyumu)