Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 30 kasım 2023 nordsjaelland fenerbahçe maçı

  spor kanallarından birini açtım baktım altta skor yazıyor; nordsjaelland 6 - fenerbahçe 1. takımı çok tanımadığım için takımın isminde 6 sayısı var sandım. ne bileyim shalke 04 gibi bir şey sandım. meğer 6 tane döşemişler. yazık olmuş. tırrek mırrek bir takım daha vardı grupta ne oldu onlar gruptan çıktı mı?

 • 2. ismail kartal

  6 ekim

  ismail kartal: 7-1’lik bir sonuç nasıl oldu, çok merak ediyorum
  avrupa konferans ligi'nde yer aldıkları grupta, nordsjaelland’ın ludogorets’i 7-1 mağlup etmesine şaşırdığını söyleyen fenerbahçe teknik direktörü ismail kartal, "benim beklemediğim bir sonuç" dedi. kaynak

  merakı giderilmiş teknik adam.

 • 3. 1 aylık bebeğin bacağının kırılması

  tıbbi bilgilendirme açısından bir iki kelam edelim.

  femur şaftta meydana gelmiş bir spiral fraktür mevcut. bu kırık tipi “çoğu zaman” direkt bir travmadan ziyade, rotasyonel kuvvetler ile gelişir. kırık alanı geniş olduğu için kaynama oranları yüksektir. bu yaş grubunda sık olmamakla birlikte metabolik hastalıklar dışında da karşılaşılabiliyor. bebeklerde uygun redüksiyon ve alçılama ile 1 ayda ciddi kaynama oranları, ileri dönemde sekelsiz iyileşme yakalanabilir. geçmiş olsun diyelim.

 • 4. fenerbahçe

  türk hakemleri olmayınca köy takımlarından 6 yiyen takım. halbuki bi zorbay küçük, bi mete kalkavan, bi abdulkadir bitigen yönetecekti şu maçları var ya... fenerbahçe gol bile yemezdi köyferans liginde.

 • 5. boku çıkan kargo iade çılgınlığı

  satıcıların da suçu bulunmakla beraber, türk milletinin kendisine sunulan hizmeti çılgınca istismar etme zevkinden kaynaklı durum.

  elbise alıp, düğünde giydikten sonra bahaneyle iade edenler vs. varmış oğlum siz ne diyorsunuz?

  bundan 10-11 sene önce internetten alışveriş yaparken millet "kredi kartımı çalarlar" diye korkusundan parayı bana verir, ben de kendi kartımdan bu elemanlara alışveriş yapardım. "kartı çaldıracak tek keriz" benim ya ondan olsa gerek, bu kadar bilinçsiz bir kitle vardı.

  o zamanlar aliexpress'ten alışveriş yapıyorum tabi. adamlar 50 cent'lik küçücük elektronik parçaları paketler çin'den bedava gönderirdi. 300-400 dolarlık malzemeyi çekinmeden gönderirlerdi vs. vs.

  sonra ne mi oldu? bizim asalaklar buraya da dadandılar, önce alışveriş yapıp herhangi bir sorun olmadığını çözdüler. daha sonra da buradan aldıkları ürünleri "elime ulaşmadı", "ürün hasarlı, bozuk", "sular kesildi" gibi sebeplerle beleşe getirmeye çalıştılar ve getirdiler. hatta yavaş yavaş elektronik satan mağazalar türkiye'ye ürün göndermemeye başladılar.

  demem o ki güzel olan her şeyin içine sıçan ve üç kuruşluk menfaati için ork gibi sağı solu yağmalayan ahlaksız bir milletiz. bu millete her şey fazla, hiçbir şeye layık değil.

 • 6. kızını kaçırmak isteyen genci öldüren baba

  baba gibi babadır. kızına sahip çıkmıştır. serefsizin eline bırakmamıştır evladını. ölen genç kendi kendini öldürmüştür. adam ilgili mercilere şikayette bulunmuş. kolluk kuvvetine savcılığa başvurmuş. daha 18 yaşında 78 suç kaydı olan suç makinesini ıslah altına alamayan devletin adaletini beklese evladını kaybedecekti. belki de başka evlatlarını da.

 • 7. atatürk'ü sevmiyorum ulan sevmiyorum

  atatürk'ü sevmeyen herkesi, kadın erkek fark etmeden, bir aylığına afganistan'a yollamak gerekiyor. eğer tahammül edip hayatta kalabilirlerse, yurda döner dönmez anıtkabir'in tüm taşlarını tek tek öpmek suretiyle inanılmaz bir sevgi gösterisinde bulunacaklarına hiç şüphem yok.

 • 8. mini etekli öğretmenin yeni paylaşımı

  yemin ediyorum benim zamanımdaki arka 4 lü olsa 31 çekerdi
  şimdikiler anca video çekiyor
  bulvar gazetesindeki anonim manken resmine attırmış nesiliz biz
  bizimle duygusal oyunlara girmeyin

 • 9. hahahahahahahahahahahahahahahahahah

  dün seninle yarışan bugün herkes perişan dememişler boşuna.

  dün galatasaray'la dalga geçen kuşlardan beşiktaş evinde 5 yedi, fenerbahçe ise 4 yiyor dk. 69

  daha bugün twitter'da gördüm. birisi "allah beraberliğe sevinen galatasaray'la aynı duruma düşürmesin" gibi bir şeyler yazmış.

  utanma da kalmadı.

 • 10. selman öğüt

  30/11/2023 tarihli resmi gazetede ilan edildiği üzere esenyurt üniversitesi rektörü olarak atanmıştır.

  canım ülkem adeta bir çin kerhanesi.

 • 11. cengiz ünder

  15 milyon euro'yu seçil erzan'a verseymişiz daha iyiymiş aq.

 • 12. dominik livakovic

  tehlikeli ataklarda topu çok çabuk şekilde orta sahaya kadar gönderebiliyor. tek sorunu bunu gol yiyerek yapması.

 • 13. web tarayıcısında 28 sekme açık olan insan

  tez yazıyordur :(

 • 14. kızının evliliğini düğün günü bitiren baba

  hristiyanlar boşanamıyordu. reformla birlikte martin luther, "evliliğin dünyevi bir mesele olduğunu ve bu mevzuya sulh mahkemelerinin bakması gerektiğini" söyledi.

  ancak mahkemelerin boşanma işlemini gerçekleştirebilmesi için kanun yazılması gerekiyordu. protestan prensler bu işi beceremedi ve topu din adamlarına attı. din adamları da incil'deki hükümler dışında boşanmanın mümkün olmadığını savundu.

  gerçek boşanma fransız ihtilali ile oluyor. kanun yazılıyor, şartlar belirleniyor.

  yasanın gerekçesi ise çok güzeldir:

  fesih şartı olmayan her türlü sözleşme köleliktir

  daha doğulu tonda söyleyecek olursak:

  bir insana yapılacak en büyük zulüm, onu başkasının vicdanına emanet etmektir.

 • 15. seçil erzan'a 500 bin dolar kaptıran zabıta memuru

  bir kısmının kaynağı bulundu.
  geriye kaldı 127 milyar, 999 milyon 500 bin dolar.

 • 16. 1 aralık 2023 apple zammı

  “bugün dünden daha fakirsen tek sebebi erdoğan”

  (bkz: zam cumhuriyeti)

 • 17. 30 kasım 2023 beşiktaş club brugge maçı

  kendi evinde 5 yiyen takımın ezik taraftarının galatasarayı bokladığı maç (bkz: #159289703)

  siz bu kafada takılmaya devam edin. o yüzden bizim yerimiz orası sizin yeriniz burası.

  biz bayernlere kafa tutup, 1 milyar euroluk manchester ile oynarken siz evinizde belçika takımından 5 yiyorsunuz.

  siz yine fedaaaaaaaa diye kendinizi avutun, öyle daha güzel.. acımaz hem..

 • 18. 30 kasım 2023 fenerbahçe beko real madrid maçı

  yendiikkkk

  işte fenerbahçe bu ulann!!

  yenilgisiz takım yoktur, fenerbahçe ile oynamamış takım vardır!

 • 19. vergiyi tabana yaymak için çok ciddi adım atacağız

  içinde vicdan barındırmayan neoliberal reçetenin dile geldiği anlardan biridir. vergi yıllardır tabanda, bu bir yorum falan da değil elimizde veriler var. bu açıklama zaten vergi yükünü sırtlayan halkın tepesine daha da çökmek demektir. bu tarz adamların yönettiği bir ekonomide kazanan yerli iş adamları, yabancı yatırımcı ve o yabancı yatırımcıların ülkeleri olur. neoliberal bir mentalitede sermayedarlar hariç kimselerin çıkarı gözetilmez. ülkenizde gelire göre alınan doğrudan vergiden elde edilen gelir, harcamaya göre alınan dolaylı vergiden çok daha düşük. vergi gelirlerinin neredeyse yüzde 70'i dolaylı vergi. eskiden bu tam tersiydi. toplumdaki adaleti ve gelişmişliği doğrudan vergi tesis eder, herkes gücüne göre vergi verir. öte yandan dolaylı vergide ise ödenen miktar sabittir, ali koç da rambo olan da aldığı ürüne aynı miktarda vergi öder. ancak koç, rambodan 4737274 kat zengin olduğu için servetine oranla daha az vergi ödemiş olduğundan zenginleşmeye devam edecektir. doğrudan vergi bu bakımdan kritiktir. dolaylı vergi ekonominin can suyu olursa vergi tabana zaten yayılmış, asıl yukarıya çıkamamış ve zengin-fakir makası açılmış demektir. sermayedarları yeterince iyi denetleyip vergilendiremiyorsun demektir, ki türkiye için durum tam olarak bu. kayıt dışı ekonomi yüzünden büyük paralar vergilendirilemiyor demektir, durumun böyle olup olmadığını her gün manşetler söylüyor zaten. şimdi bir araba alsanız fiyatının yarısı ötv, işte bu yüzden. ötv dolaylı vergidir, dolaylı verginin payı yükseldikçe orta ve alt sınıflar için araba almak imkansız hale gelecektir. vergi aflarını sayabilen var mı aranızda? allanıp pullanan neoliberaller de bunu bir adım öteye taşıyarak doğrudan vergi oranlarını daha da sermayedarlar lehine döndürecek, olacak şey bu. kdv'nin yükseleceği iddiaları vardı, muhtemelen onlar iddia olarak kalmayacak. twitter fenomeni özgür hoca bakalım bu vicdana sığmayan politikaya laf edebilecek mi?neoliberal yok tıkalı, bugün bu lafları eden şimşek deprem vergilerini yollara harcadı. şu vergi konusu adamı çıldırtır, resmen aklımızla dalga geçiyorlar ve aylardır yaptıkları açıklamalarla vergi tabanın sırtında değilmiş gibi davranıyorlar.

 • 20. en iyi kişiliğe sahip burçlar sıralaması

  arkadaşlar ikizlerin nasıl “bir” kişiliği olabilir amk

 • 21. 2000 öncesi bilgisayar kullananların güncel durumu

  henüz piyasada pc'lerin olmadığı, bilgisayar olarak sadece sinclair zx spectrum, commodore 64 ya da amiga -veya artık tarihe karışmış benzer kategorideki başka markaların- ateş pahasına satıldığı bir dönemde bilgisayar programcılığı okudum. bu bahsettiklerim dışındaki gerçek bilgisayarları ilk defa üniversitede gördüm.
  benim başladığım yıl delikli kart kullanan mainframe'in yerine plato denen ve lp büyüklüğünde diskler kullanan yeni bir sistem gelmişti. abiler, ablalar bayram ediyorlardı. ertesi yıl beş çeyreklik floppy disk sürücüleri eklendi terminallere. bölümde cp/m tabanlı devasa bir pc belirdi aynı sıralarda, ay kapsülünü seyreder gibi hayretle seyrediyorduk, el sürmemiz yasaktı. sonra bir de macintosh markalı (sonradan apple) ilk kişisel bilgisayarlarla tanıştık.
  son yıla dek tahta başında öğrendiğimiz basic, assembly/machine code, dbase iii programlama bilgimizi bölümde o yıl kurulan pc laboratuvarında üç buçukluk floppy disklerle gerçekten hayata geçirebildik. gerçi bundan önce de mainframe'de kısa cobol ve fortran iv programları yazıp çalıştırıyorduk ödev olarak; ama o sistem bütün kampüse hizmet verdiği için çalışma süremiz sınırlıydı. pascal eğitimim tahta başında sınırlı kaldı. stajımı büyük bir fabrikada yaptım, bize mevcut cobol programlarına küçük ekler yaptıran harika iki programcıya denk düşmüş, çok iyi vakit geçirmiştim.
  okurken bu işi uzun süre yapmamaya karar verdim, ama on yıl bu işten ekmek yedim. sınıf arkadaşlarımın hemen hepsi yazılım firmalarına ya da bankaların bilgi işlem bölümlerine girerken (çoğu da oralardan emekli oldu) ben esas işi bilgi işlem olmayan, ama bilgisayarı yoğun olarak kullanan orta ölçekli yerlerde bilgi işlem uzmanı/müdürü olarak çalıştım. wordstar gibi ne çıktı alacağınızı ancak ayrı bir tuşa basarak görebildiğiniz, ama bu görüntünün üzerinde çalışamadığınız dos tabanlı kelime işlemcilerden, ami pro adlı günümüzdeki word'ün atasına geçişi yaptım, dizgici elemanlarımız programın ekran becerileri karşısında hayretler içinde kalmıştı. firma ihtiyaçlarına uygun veritabanları kurup programlar yazdım, windows sistemlerini şirket çapında verimli kullanmayı sağlamak için tüm kullanıcılara office eğitimi verdim -henüz pazar oluşmadığı için bu konuda kurs açmak daha kimsenin aklına bile gelmiyordu. yine henüz internetin olmadığı dolayısıyla da e-mail'in kullanılmadığı dönemlerde şirket içi e-mail sistemi kurarak iş akışında kâğıttan büyük ölçüde kurtulmayı sağladım (bir web tarayıcısını ilk kez görüp nasıl çalıştığını denemek için yabancı bir gazetenin web sitesinde gezindiğimde aklım uçmuştu). tabii bu işlere meraklı ve hızla kavrayan patronlarla çalıştığım için şanslıydım.
  novell denen ağ sisteminin ve onun fiziki altyapısının bütün girdisini çıktısını bu sistemleri kurar ve işletirken öğrendim. novell, pek çok özelliğini bünyesine katan windows 2000'den sonra yavaş yavaş tarih oldu ;)
  o eğitimler sayesinde çalıştığım şirketlerin her bölümünden insan tanıdım, sadece ahbaplar değil dostlar da edindim. hâlâ bazıları, bize o karmaşık şeyleri nasıl öğrettin, diye takılır bana.
  sonra planladığım gibi bu işi bıraktım ve asıl çalışmak istediğim alana kaydım. tahmin edersiniz, meslektaşlarımın ofis programıyla ilgili ilk danıştığı eleman oldum. iyi bir bir bilgisayar kullanıcısı olarak devam...

  edit: hede'lemeyi unuttuğum birkaç terimin bağlantısını kurup internetle ilk tanışmamı ekledim.

 • 22. 5eşiktaş ile fener6ahçe

  ama manchester eski manchester değil..

 • 23. erkekler zeki kadından korkar

  zeki kadından korkmaz. sürekli kafasinda kuran kavga çıkarmaya çalışan tatminsiz kadından korkar. ikisi farklı şeyler. bana bir şeyler katacak kadinin hayatinin aşkı olurum. daha ötesi var mı

  zekidir ama aklı farklı çalışıyordur. bizden uzak olsun.

 • 24. zeki demirkubuz ile nuri bilge ceylan kavgası

  en az 3 saat sürecek kavgadır.

 • 25. 1 aralık 2023 ali koç bahis iddiaları

  email address: [email protected]

  ben ikna oldum.

 • 26. ali koç

  fenerbahçe tarihinde önümüzdeki 1000 sene de dahil olmak üzere bu adamdan daha kötü bir şey başımıza gelmeyecek. yaşatmadığı rezillik kalmadı. ölene kadar başkan olsa da şampiyonluk görmek ona nasip olmayacak.

 • 27. 30 kasım 2023 türk futbolunda kara gece

  aka boka kara gece yazıyorsunuz, esas kara gece bu gece.
  2 büyük takımımız, 2. sınıf takımlardan fark yedi..
  rezalet..

  not:fb

 • 28. bankaların insanları borç sarmalına sokması

  serbest piyasa ekonomisi işte. kimse, kimseye zorla para vermiyor. gerizekalı değilsen o krediyi almazsın.
  insanlar ödemeyeceği krediyi almak zorunda değildir!

  edit: acil sağlık durumları hariç

 • 29. psikologların hiçbir faydasının olmadığı gerçeği

  sorunlarımızın psikolojik değil sosyolojik olmasından dolayıdır. toplumda herkes aynı sorunu yaşıyorsa bu nasıl psikolojik olabilir?

 • 30. grand theft auto vi

  5 aralık salı günü türkiye saati ile 17.00'da ciddi anlamda dünyanın en çok beklenen oyununun fragmanını göreceğiz.

 • 31. iç talep yavaşlayacak dış pazar arayışına girin

  çok güzel haber.

  beklenti enflasyonu adı altında al-sat ile para kazanan şark kurnazlarına, 100gr döneri 300 liraya satan özel sos esnafa, edirne sınırını geçince hiçbir rekabetçiliği kalmayan rüşvetçi şirketlere, 3-5 lira fazlaya verebilmek için kiracısını çıkartan ev sahibi dayıya, bu yaz da tatile gidebilmek için kredi kartlarına fısıldayanlara dert olacaktır.

 • 32. rusya'nın lgbti'yi aşırılıkçı örgüt ilan etmesi

  ukrayna'ya saldıran, sivil öldüren, kendi vatandaşlarının ölmesine neden olan putin, darbe yapmaya çalışan wagner, aşırılıkçı olan lgbt. ha siktir.

 • 33. rimming yapan kadına ikram edilecek şey

  aramiza yeni troller katildigini ogrendigim baslik

  samimiyet: 8/10
  yaraticilik: 9/10
  kudurtma: 7.5/10

  selam olsun sana yigidim, aramiza hos geldin

 • 34. kızılcık şerbeti (dizi)

  umut'un fakirliğinden fenalık geldi. fazla abartılı. doğalgaz kapatmalar falan. senaristler bir an önce düzeltme getirmeli. 50 tl lik benzin de çok saçmaydı. pasta ödenecekken kartın çekmemesi de. çok üst üste ve çok kör göze parmak bu.
  doğa'nın fatih i ters köşe yapması şart. doğa aptallığı, fatih'in kurnazlığı bu sezona fazla.
  alev aptal bir kadın değil deli dolu ama akıllı. onu da son bölümlerde fazla mal bir karaktere çevirdiniz. sürekli oyuna geliyor. alev oyuna gelmez oyuna getirir olmalı. söyleyeceklerim bu kadar.

 • 35. akdeniz'in akkuyu santrali'ni soğutamayacak olması

  valla ben uzmanı değilim, yıllardır çalışma arkadaşlığı yaptığım tolga yarman, nükleer enerji konusunda uzman, amerikada santral projelerinde çalışmış kişi olarak demişti ki” akdenizin suyu sıcak verimli çalışmaz, illa olacaksa karadeniz tarafı daha doğru” bir de rahmetli vural altın hoca var, ona da sormuştum piposunu temizlerken benzer cevabı vermişti. nükleer santraller ile bu kadar içli dışlı kişiler bunu demişse vardır bildikleri.

 • 36. tesla cybertruck

  karadeniz'de marangozlarin yada sanayideki ustalarin garajinda hobi amacli yaptigi arabalara benziyor.

 • 37. kalıcı yaz saati uygulaması

  akp dönemi karanlığının en sembolik uygulaması. yıllar sonra belgesellerde türk halkının 25 yıl boyunca nasıl bir cehalet ve ihanet çukuruna düştüğü anlatılırken bu rezil uygulama yaşadığımız siyasal islam karanlığının en büyük imzası olarak anılacak. vatandaşlığından toprağına, kültüründen zaman dilimine kadar tüm benliğiyle araplara peşkeş çekilen bir ülke.
  (bkz: ulusal utanç günlüğü)

 • 38. marlboro touch blue içen erkek

  sevim koş gay olduk!

 • 39. can gürzap

  kartallar yüksek uçar adlı dizide muhteşem bir diksiyon ile gönüllere taht kurmuş diye bir entry girmiştim geçen sene (bkz: #135568846)

  yeni nesil pek bilmez. muhteşem bir sesi ve diksiyonu vardı...
  huzur içinde uyusun...

 • 40. savaş ay'ın konuştuğu kıvanç tatlıtuğ benzeri adam

  üst edit: şimdiki hali

  youtube kanalı

  --- spoiler ---

  beyefendi babam olur. kendisi gitar, porselen vb
  pek çok farkı ürün üretip pazarlamasını yapmıştır. avm'ler yok iken ithal ürünlerde sattı... üretim yapan bazı firmalar renk boy vb. babamın fikirlerini sormuşlardır. aynı zamanda milli yelken sporcumuz olarak türkiye'yi yarışlarda temsil etmiştir... mumları koyduğu kap ise rahmetli ödüllü karikatürist fethi develioğlu'nun deriden el emeği ile yaptığı bir sanat eseridir... pazarcılık ben de yaptım... kışın soğukta üşünür, yazın daha kolay sayılır... tarih boyunca insanların yaşam mücadelesi verdikleri yerlerdir...

  --- spoiler ---

  görsel

 • 41. cahil toplumları uyutmanın en etkili yolu

  din.

 • 42. 6-1

  adamlar gol atarken icardi sevinci yaptı, tabelaya 61 yazdırdı.
  tarihin en büyük fener düşmanı nords bilmem ne kardeşim hoşgeldin.

 • 43. türklerin müstakil evleri tercih etmemesi

  para mi var puşt diyebileceğim entryidir.

 • 44. vergiyi tabana yayma'nın ingilizcesi

  very very hard fuck

 • 45. galatasaray

  bir fenerbahceli olarak buyuklugunu kabul ettigim takim. real'den psg'den 6 yerken dalga geciyorduk, ama biz koy takimindan 6 yiyince siklemiyorlar bile... inanamiyorum valla. gidip pendik macina falan mi konsantre oldunuz amk?

 • 46. 12 aralık 2023 kopenhag galatasaray maçı

  öncelikle derin galatasaray'ı devreye alıyoruz

  görsel

  manu her ne kadar kalesinde bir adet kova yaşar barındırsa da galibiyet için hiçbir iddiası olmayan bayern'e karşı tüm enerjisini harcayacak. erken dakikalarda buldukları bir gol kopenhag'ın götünde tarifi imkansız bir telaş yaratacak ve de ulan bir gol atıp rahatlayalım hevesiyle götüm götüm bizim kaleye yanaşacaklar. manu'nun kova yaşar'ı gol yiyene kadar bu süreçte biz kopenhang'a sapladık sapladık. yoksa bu danimarkalı itneler kalenin önüne otobüs çekecekler ve de bizim işimiz yine duran toplara kalacak. hayırlısı bakalım. bakacağaaz

 • 47. ikinci el otomobil piyasası

  al satçıları senariste çevirmiş olan piyasa. adam inandırıcı olsun diye 2 paragraf hikaye döşeyip altına ilanını yapıştırıyor. beter olun amk.

 • 48. beşiktaş

  2 başkan da, trbünleri büyüteceğim diyor. bugün club brugge maçında stada bir baksınlar. kaç seyirci varmış. sanki stada sığmıyoruz.

  her kuşu siktik bir leylek kaldı.

 • 49. 1 aralık 2023 israil'in tekrar katliama başlaması

  ticaret yapıyoruz. filistin' den müşterilerimiz var. toptan ticaretimiz devam ediyor. kamyonların biri geliyor biri gidiyor. mağazaların hepsi açık. alışveriş merkezleri açık!

  filistin' li sahip çıkmıyor sizin kadar bu gazze davasına.

  gelmiş burada insalığa bizlere ders vermeye çalışıyorsunuz. n'apalım birader? alalım hepsini gelsinler istanbul'a istersen. esenyurt - silivri - çatalca tarafında arsa çok. ev yapar sizin müteahitler onlara güzel güzel. oradan yolunuzu da bulursunuz..

  daha n'apalım?

 • 50. sevgiliniz karşı cinsle tatile gidebilir mi

  karşı cinsle baş başaysa tabii ki gidemez.
  ancak kızlı erkekli karışık bir grupsa tabii ki yine gidemez.