debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 30 kasım 2017 reza zarrab'ın tanık ifadesi

  türkiye saatiyle 17:15'te başlayacak olan duruşmada birinci günün devamı olarak kaldığı yerden devam edeceği ifadelerdir.

  ilk günün özeti: (bkz: #72483693) 'den okunabilir.

  ps: ben şu hesaplardan takip ediyorum, bu tweetler üzerinden aşama aşama editleyeceğim. dün en başarılı ve en hızlı çevirileri bu hesaplar geçmişti. öneririm:
  https://twitter.com/alijeancorakci
  https://twitter.com/sebla_kucuk

  ayrıca takip edilebilecek diğer türkçe kaynaklar:
  http://www.bbc.com/…ce=twit&ocid=socialflow_twitter
  https://twitter.com/aykiri_sorular

  yine takip edilebilecek diğer ingilizce kaynaklar:
  https://twitter.com/klasfeldreports
  https://twitter.com/katiezavadski

  başlıyoruz
  1. bölüm:
  1- dava başlamak üzere: savcılar ve avukatlar salonda, basın mensupları ve izleyiciler yerlerini aldı. zarrab henüz tanık kürsüsüne çıkmadı.
  2- zarrab salona geldi. bugün mahkum kıyafeti değil, koyu renkli bir takım elbise giyiyor.
  3- duruşmanın başlaması için bir jüri üyesinin gelmesi bekleniyor. salonda sessizlik hakim.
  4- beklenen jüri üyesi de geldi. salondakiler ayağa kalktı. oturum başlamak üzere.
  5- zarrab'a ilk soru: neden farklı kıyafet giyiyorsun?
  zarrab: avukatlarım dün, sayın hakimin müsaadesiyle, farklı kıyafet giyebileceğimi söyledi. ben de onların bana getirdiği kıyafetleri giydim.
  6- zarrab, manhattan'da gözaltında olduğu sırada tehdit edildiğini doğruladı. "neden fbı gözetimine alındın?" diye sorulduğunda, "güvenlik sebebiyle. gözaltındayken aldığım tehditler yüzünden." diye yanıtladı.
  7- zarrab, iran ulusal petrol şirketi (nıoc) ve naftiran şirketi yetkilileriyle ve bijan alipour, recai adlı iranlı şahıslarla yaptığı bir toplantıyı anlatıyor. (not: bijan alipour, iran ulusal güney petrol şirketi'nin (nısoc) ceo'su.)
  8- toplantıya hindistan'dan işadamları da katıldı. toplantıda, hindistan'da toplanan paraların türkiye'ye nasıl aktarılacağı konuşuldu.
  9- zarrab yine işlemleri şema çizerek anlatacak.
  10- zarrab'a, onur kaya ile yaptığı bir telefon görüşmesinin tapesiyle ilgili sorular soruluyor. (not: onur kaya, zafer çağlayan'ın özel kalem müdürüydü).
  11- zarrab: zafer çağlayan ve iranlılar arasında birçok toplantı yapıldı. bu toplantılara ben de katıldım.
  12- söz edilen tapede, onur kaya ve zarrab, zafer çağlayan'dan söz ediyor. zarrab, "iran heyetiyle zafer çağlayan'ın katılacağı bir toplantı ayarlayacaktık." dedi. çağlayan ve nıoc, petrol bakanlığı ve sarmayeh bankası yetkililerinin katıldığı toplantılar düzenlediklerini söyledi.
  13- zarrab ile dönemin istanbul trafik müdürü arasında gerçekleşen bir telefon görüşmesinden söz ediliyor. zarrab bir toplantıya geç kaldığı için, acil durum şeridini/emniyet şeridini kullanma izni istediğini söylüyor.
  14- zarrab, halkbank yetkilileriyle iranlılar arasında gerçekleşen bir toplantıyı anlatıyor.
  15- sanık atilla'nın ismi bu noktada tekrar geçmeye başlıyor. zarrab, hindistan'a yapılan ham petrol satışlarından biriken paranın nasıl aktarılacağını görüştüklerini söylüyor. "iranlılar baskı yaptı ve halkbank'tan uluslararası ödemeleri yapmalarına olanak verilmesini istedi" diyor.
  16- zarrab yine şema çiziyor. "ilk olarak nıoc'a ait paranın hindistan'dan, halkbank'taki nıoc hesabına getirilmesi gerekiyordu." ardından iran'ın talebi geldi. "nıoc, halkbank'ın uluslararası ödemelere doğrudan aracılık etmesini istiyordu."
  17- peki para hindistan'dan halkbank'a nasıl getirilecekti? hindistanlı şirket, halkbank'ta hesap açacaktı. hindistan'da ham petrolü alan şirket, parayı doğrudan halkbank'taki hesaba yatıracaktı. paralar başka bir türk bankasına geçirilecekti. zarrab da parayı bu bankadan alacaktı.
  18- zarrab bu ikinci bankadan parayı, altın karşılığında alacaktı, sonra bunları nakde çevirip uluslararası ödemeleri yapacaktı.
  19- zarrab, süleyman aslan'ın bu anlaşmayı kabul ettiğini söylüyor. ancak bir koşulu vardı. "halkbank'ta hint şirket adına açılan hesap medya tarafından öğrenilirse, anlaşma çöpe gidecekti."
  20- toplantıda konuşulan diğer bir konu: halkbank'ın, iran'ın uluslararası ödemeleri doğrudan yapması için düzenlemeleri esnetmesi. bu talep, az önce sözü edilen bijan alipour'dan gelmişti.
  21- süleyman aslan bunun mümkün olmadığını söyledi. zarrab: aslan, iran adına uluslararası ödemelerde aracılık yapamayacaklarını, ancak mevcut sistem üzerinden ödemeleri yapmaya devam edebileceklerini söyledi. "mevcut sistem" dediği bendim.
  22- swiss otel'de düzenlenen toplantıya katılan kişilere ait kartvizitler gösteriliyor. isimler arasında kadri kaleli geçiyor. ayrıca aslan ve atilla da katılmış.
  23- ekim 2012'de zarrab ile arab turk bank yetkilisi özgür eker arasında geçen bir telefon görüşmesinden söz ediliyor.
  24- zarrab, eker ile hindistan'dan türkiye'ye para aktarma meselesini konuştuklarını söylüyor. paranın halkbank'tan arab türk bankası'na (a&t bank) aktarılmasına karar veriyorlar.
  25- "para bu bankaya gidecek, oradan sana gelecek, senden de bana gelecek." zarrab şu ifadeyi tekrarlıyor: hindistan'dan paralar halkbank'a; halkbank'tan da arap türk bankası'na gönderiliyor. buradan da zarrab'ın hesabına aktarılıyor, altına çevriliyor ve ticarette kullanılıyor.
  26- peki neden farklı bankaya transfer yapılıyor? zarrab: araya başka bir banka sokarak, paranın kaynağını gizlemek için.
  27- zarrab, paranın geldiği ülkeler arasında italya ve hindistan'ı sayıyor. "karmaşık" diyor.
  28- zarrab: para hindistan'dan halkbank'taki hesaba geçince, halkbank bunu türk lirasına çeviriyor. çünkü arap türk bankası'na türk lirası cinsinden yatırılıyor ve uluslararası bir muhabir banka üzerinden gönderilmiyor.
  29- zarrab: para türk lirası cinsinden olduğu için eft olarak gönderiliyordu. böylece halkbank, "bizi ilgilendirmez, istediğiniz kişiye parayı göndeririz" diyebiliyordu. çünkü uluslararası bankacılık düzenlemeleri konusunda bir kaygıları yoktu.
  30- zarrab, parayı usd olarak göndermeleri durumunda paranın abd bankacılık sistemlerinden geçmek zorunda kalacağını anlatıyor. euro kullandıkları zaman da avrupa bankacılık sistemine takılacaktı. ama tl olduğu için türkiye'de kalıyordu ve dikkat çekmiyordu.
  31- zarrab, arap türk bankası'ndan bu sistem için onay aldıktan sonra, süleyman aslan'a gidip bankanın sistemi kabul ettiğini aktardığını söylüyor.
  32-süleyman aslan, zarrab'a, çok büyük bir risk aldığını, içinin rahat olmadığını söylemiş. zarrab: aslan bir şekilde geleceğini garanti altına almak istiyordu.
  33- zarrab: aslan'a sürekli uyarı geliyordu. amerika'dan, abd'nin iran'la ilgili işlemlerden duyduğu kaygılarla ilgili uyarılar.
  34- zarrab: aslan, para istiyordu. zarrab, aslan'a rüşvet verebilmek için zafer çağlayan'dan onay alması gerektiğini söylüyor.
  35- zarrab, aslan'ın "içim rahat değil" demesini "para istiyor" şeklinde yorumluyor ve bankadan çıkıp "sağ kolu" abdullah happani'yi arıyor.
  36- zarrab: tıpkı zafer çağlayan gibi bu da para istiyor diyorum. "bu" diyerek, süleyman aslan'ı kastediyor.
  37- zarrab, çağlayan'ın zaman zaman, zarrab'ın şirketine ait hesap ekstrelerini bizzat kontrol ettiğini söylüyor.
  38- zarrab: çağlayan'ın bilgisi olmadan hiçbir şey yapmayacaktım. zaten biz de çağlayan'dan hiçbir şeyi gizlemedik. onun bilgisi dışında hiçbir şey yapmadık.
  39- zarrab, aslan'a rüşvet vermek için neden çağlayan'dan izin alması gerektiğini açıklamak için bunu söylüyor. çağlayan, şirketin banka ekstrelerine baktığı için aslan'a verdikleri paraları da zaten fark edeceğini anlatıyor.
  40- zarrab, ziraat bankası ve vakıfbank'ın da bu işlere dahil olmak istediğini anlatıyor.
  41- soru: o dönem türkiye başbakanı kimdi? zarrab: recep tayyip erdoğan.
  42- savcının bu son soruyu neden sorduğu henüz anlaşılamıyor. ileride soracağı başka soruların zeminini hazırlıyor olabilir veya sadece jüriye dönemin siyasi ortamıyla ilgili bilgi vermeye çalışıyor olabilir.
  43- mevzu yeniden hindistan'a dönüyor. arap türk bankası'ndan özgür eker, konunun çözülüp çözülmediğini soruyor. zarrab, çözüldüğünü söylüyor.
  44- "el eli yıkar, iki el de yüzü." bu ne demek? zarrab: süleyman aslan, halkbank'tan arap türk bankası'na para göndererek onlara yardım ettiğimizi, buna karşılık, o bankanın da bize yardım etmesi gerektiğini kastediyor.
  açıklama: zarrab, "el eli yıkar, iki el de yüzü" sözünü aslan'ın söylediğini belirtiyor.
  45- zarrab, para aktarma sisteminde yer alan hintli şirketlerden birinin bharat oil olduğunu söylüyor.
  46- sistemin bir de ters versiyonu var: paralar arap türk bankası'na euro cinsinden yatırılıyor, ardından tl cinsinden halkbank'a yatırılıyor.
  47- zarrab: sayın başbakan(recep tayyip erdoğan) bu ticaretin başlatılması için onay ve talimat verdi.
  48- ifadenin daha geniş hali: "demek istediğim, dönemin başbakanı erdoğan ve hazine müsteşarlığı... bu ticaretin başlatılması için talimat vermişti."
  49- zarrab bir telefon görüşmesinde "başbakan ve ali babacan onay verdi" diyor. zarrab: dönemin başbakanı erdoğan (ve babacan) ziraat bankası ve vakıfbank'ın bu işe başlaması için talimat vermişti.
  50- oturuma ara veriliyor.

  ----------------------------------------------------------

  ara sona erdi oturum kaldığı yerden devam ediyor

  ---------------------------------------------------------

  2. bölüm:
  oturum yeniden başladı.
  1 -zarrab, süleyman aslan ve halkbank ile olan ilişkilerinden ve iran'ın doğrudan ödeme yapma talebinden bahsediyor.
  2- zarrab, iranlıların bankaları, ödemeleri doğrudan yapma konusunda ikna ederek kendisini aradan çıkarmasından endişeleniyordu. böyle bir şeyin olmaması için de süleyman aslan ile birlikte çalışıyordu.
  3- zarrab, iranlıların bankaları, ödemeleri doğrudan yapma konusunda ikna ederek kendisini aradan çıkarmasından endişeleniyordu. böyle bir şeyin olmaması için de süleyman aslan ile birlikte çalışıyordu.
  4- zarrab, erdoğan'ın adını birkaç kez andı ve sistemi onayladığını ima etti. (bu kısım aktaran gazetecinin yorumu: ancak bu bilgiyi, başkalarından duyduğu izlenimi veriyor. dayanaksız bir ifade gibi görünüyor. savunma buna itiraz edebilirdi ancak ifadenin savunma makamıyla ilgisi yok.)
  5- zarrab: şemada gösterdiğim sarmayeh bank gibi birçok iran bankasının da halkbank'ta hesapları var.
  6- erdoğan'ın onay vermesi konusunda: zarrab, bunu zafer çağlayan'dan öğrendiğini söylüyor.
  7- bir telefon tapesinde aslan'ın "sayın bakan ve diğerleriyle birlikteydik" ifadesi var.
  8- net olarak anlaşılamasa da "sayın bakan" ifadesiyle erdoğan'ın değil çağlayan'ın kastedildiği düşünülüyor.
  9- zarrab, sağ kolu happani'ye "yarın levent'in patronuna iki göndereceğiz. hazır et" diyor. zarrab: levent'in patronu derken süleyman aslan'ı kastediyorum.
  10- zarrab: süleyman aslan'a rüşvet vermek, zafer çağlayan'a rüşvet vermekten daha önemliydi çünkü asıl kapı bekçisi aslan'dı.
  11- not: tüm bu konuşmalar telefon tapelerinden ve e-postalardan okunuyor. bağlamları tam olarak anlaşılmıyor. bunları destekleyecek diğer kanıtların ne olduğu bilinmiyor. bu kadar uzun konuşması şaşırtıcı. ancak muhabir bunun da, atilla'nın savunma planının parçası olduğunu söylüyor
  12- muhabir: zarrab bu kadar şey anlatırken, aslan'a, çağlayan'a, erdoğan'a, babacan'a, vs. çamur atarken atilla'nın adı çok az geçiyor. 10 saattir ifade verdiği halde atilla'nın ismi tahminen 4 kez geçti.
  13- zarrab, işlemlerde aradan çıkarılmaktan endişelendiğini anlatıyor.
  zarrab: iranlıların verdiği uluslararası para transferi talimatlarını ben yerine getiriyordum ve iranlılar bunu doğrudan halkbank'ın yapmasını istiyordu. halkbank buna razı gelirse, ben ekarte edilecektim.
  14- atilla'nın avukatı cathy fleming, sunulan yeni tapelere, e-postalara, vb. sürekli itiraz ediyor ancak yargıç bunları kabul ediyor. avukat ileride olası bir temyiz için zemin hazırlıyor.
  15- zarrab'ın şirketine ait bir iç muhasebe kaydı gösteriliyor. belgede iran ticaretiyle ilgili ödenen ve alınan paralar gösteriliyor. görünüşe göre yaptırımları atlatmak sanıldığı kadar kârlı bir iş değilmiş, zira kârın %50'si zafer çağlayan'a gitmiş.
  16- başka bir ödemede, 2 milyon euro'luk tutarın karşısında "nakit" ifadesi ve süleyman aslan'ın isminin baş harfleri var.
  17- zarrab, çok fazla rüşvet ödediğini, kimi zaman ödemeyi yanlış kişilere veya yanlış tutarlarda yaptıklarını söylüyor.
  18- ödemelerin birinde saatten bahsediliyor. zarrab’a soruyorlar ne saati diye ben bir sürü saat aldım diyip geçiştiriyor.
  19- başka bir ödeme de 2 milyon euro tutarında süleyman aslan adına yapılmış. adının baş harfleri var .
  20- zarrab, kimi zaman aslan'a ödedikleri rüşvetlerle çağlayan'a ödedikleri rüşvetleri birbirine karıştırdıklarını söylüyor. zarrab'ın kendi hesabından çağlayan'a 3 milyon fazladan ödediği belirtiliyor (para birimi belirtilmemiş).
  21- zarrab, atilla'ya kesinlikle rüşvet vermediğini söylüyor. "bakana veriyordum zaten rüşveti, başkasına da niye vereyim ki" ayrıca, atilla da talep etmedi diyor.
  22- zarrab'ın halkbank'da yaptığı görüşme(toplantı) konusuna dönüldü, ıran'ın parasını türkiye'ye aktarma hususunda;
  soru: bu sistemi başka ülkelerde de yapmayı denediniz mi?
  cevap: evet.
  soru: hangi ülkeler?
  cevap: örneğin çin.
  23- zarrab'ın çalışanı rüçhan bayar'ın gönderdiği bir e-posta değerlendiriliyor. eylül 2012'de gönderilmiş. türkiye'deki sistemin çin'de de kurulması için zarrab'a sunulan bir bilgi raporu veya özet. atilla'nın avukatı bunun "dayanaksız ve şayia olduğu" gerekçesiyle itiraz ediyor.
  24- zarrab, çağlayan'a yaptığı ödemelerden birinin "kol saati" olarak sunulduğunu anlatıyor. 2013'te gündeme gelen malum kol saati olup olmadığı konusunda bir açıklama yapmıyor.
  25- zarrab, raporda, aynı sistemi çin'de de kurmak için şirket kurma fikrinden bahsedildiğini söylüyor.
  soru: çin'de hiç şirket kurdun mu?
  zarrab: evet.
  26- zarrab, bankaların, yaptığı işlemlerin iran'la ilgili olduğunu fark ederek kendisinin çin pazarına girmesini engellediğini söylüyor.
  soru: çin'de işlerin durdurulana kadar ne kadar süre faaliyet yürüttün?
  zarrab: birkaç ay.
  27- öğle arasına gidildi. tsi 22:00'da devam edilecek.

  ------------------------------------------------------

  öğle arasında cüneyt özdemir'in aktardıkları buradan izlenebilir:
  https://www.youtube.com/watch?v=qbyat2rgdn8
  https://www.youtube.com/watch?v=_2kvbso_j3a
  https://www.youtube.com/watch?v=pyetyq6_pkc
  https://www.youtube.com/watch?v=afgxcwvyzla

  öğle arasında zeynep erkan'ın aktardıkları buradan izlenebilir:
  https://www.facebook.com/…/videos/1962161387405798/

  öğle arasında amerika'nın sesi'nin aktardıkları buradan izlenebilir:
  https://www.facebook.com/…videos/10159737055540442/

  ------------------------------------------------------

  öğle arası sona erdi

  ------------------------------------------------------

  3. bölüm:
  1- oturuma verilen ara sona erdi ancak zarrab henüz tanık kürsüsünde yok. gecikme olabilir.
  2- zarrab geldi. jüriyi bekliyoruz en son hakim gelecek.
  3- oturuma devam ediliyor. savcı, çin'le ilgili işlemlere ilişkin sorular soruyor.
  4- yine bir e-postadan bahsediliyor. zarrab'ın çin'de kurduğu şirket ve çin'deki bankalara yazdığı bir mektup taslağı hakkında konuşuluyor.
  5- savcı: e-postadaki metin, çin'de yaptığın işlerle mi ilgili?
  zarrab: evet, iran'ın ticaretiyle ilgili.
  6- zarrab, çin'deki işlemlerin türkiye'den daha sıkıntılı olduğunu çünkü iran'la ilgili işlemler konusunda çinlilerin gergin olduğunu söylüyor.
  7- zarrab, içişleri bakanının(muammer güler) oğlu ile irtibat kurduğunu söylüyor.
  8- zarrab, dönemin içişleri bakanı muammer güler'in oğlu barış güler'den yardım istediğini söylüyor.
  9- barış güler, o dönem zarrab'ın şirketinde danışmanlık yapıyordu.
  10- zarrab: muammer güler'e benim için çin'deki bankalara referans mektubu yazdırması için barış güler'e 100 bin dolar verdim.(kaynak reuters deniyor ben twitter'da haber siteleri dışında duruşmayı aktaran gazetecilerden böyle bir şey okumadım)
  not: bu 100bin doların belgesi: https://i.hizliresim.com/yolbdz.jpg
  11- zarrab, barış güler ile bire bir görüşmeler yaptığını, telefonda konuştuğunu ve whatsapp üzerinden mesajlaştığını söylüyor.
  12- zarrab ile rüçhan bayar arasındaki bir telefon görüşmesine ait tapeden söz ediliyor.
  13- zarrab'ın aktardığına göre rüçhan bayar kendisine, çin bankasında irtibat kurdukları kişinin, "halkbank'ta yaptıkları işin aynısını çin'de yapmalarına kesinlikle izin vermeyeceğini" söylemiş.
  14- nihayetinde, bu işi (çin'de iran'la ilgili ticari işlemleri yapmayı) kotarmak için, bu ülkede süleyman aslan'a benzer bir pozisyonda olacak olan çinli yetkiliye rüşvet vermeleri gerektiğine karar verdiler.
  15- özetle, çin'in, iran'la altın ticareti yapılmaması konusunda türkiye'den daha sorumlu davrandığı anlatılıyor.
  zarrab: (çinliler) para ticaretinin iran'la ilgili olduğunu anlar anlamaz ticareti durdurdular.
  16- salondaki tercümanlardan biri biraz sorunlu ve tercüme sırası ona geldi. bu tercüman dün de mevzu olmuştu. zarrab, tercümanı sık sık düzeltiyordu, vs.
  17- zarrab'ın sahibi olduğu royal maritime şirketinden bahsediliyor.
  18- zarrab'a ait royal maritime şirketinin işlemlerini anlatan bir belge inceleniyor. zarrab işlemleri ve ihracat sürecini anlatıyor. ancak muhabirin aktardığına göre tercüman yüzünden anlatılanları anlamakta zorlanıyorlar.
  19- zarrab: elimize ulaşan para tutarına eşdeğer miktarda altın ihracatı yapmamız gerekiyordu. isterseniz şema üzerinde gösterebilirim. hakim, şema önerisini reddediyor.
  20- atilla'nın avukatı cathy fleming yine "şayia ve dayanaksız" olduğu gerekçesiyle ifadeye itiraz ediyor.
  21- atilla'nın avukatı fleming, bağlantılar ve belgelerin doğrulanması konusunda itirazlar yöneltiyor. ama bu itirazları daha çok ileride yapılacak bir temyiz başvurusu için yerine getirdiği formaliteler olarak değerlendiriliyor.
  22- yeni bir tape kanıt olarak sunuluyor. kenara not: atilla'nın avukatı tüm bu tapelerin kanıt olarak kabul edilmesine itiraz ediyor. bu nedenle tapeler, doğrulanma işlemine tabi tutulmak üzere kabul ediliyor (bunlarla ilgili çapraz sorgu yapılabilir).
  23- en son tape, zarrab ile levent balkan arasındaki bir görüşmeden. hsbc bankasındaki bir işlemden bahsediliyor.
  24- zarrab, bu işlemin iran ticaretiyle ilgili olmadığını söylüyor. atilla'nın avukatı, bunun davayla ilgisiz olduğu gerekçesiyle itiraz etti.

 • 2. 29 kasım 2017 reza zarrab'ın tanık ifadesi

  hayat kimseyi 1 aylık 1.404 lira maaş alıp 50 milyon euro rüşvet alan zafer çağlayan'ı savunacak kadar aciz ve acınacak duruma düşürmesin.

 • 3. reza zarrab'ı anlatacak filme isim önerileri

  (bkz: suç ve reza)

 • 4. akp'ye oy verenler şimdi neler düşünüyorlar

  1. dereceden akrabam olan kişiye zafer çağlayan meselesini sorduğumda tabii ki haberinin olmadığını öğrendim.

  televizyon kanallarının sus pus olduğunu biliyordum gerçi.

  konuyu anlattığımda ise "herkes 4-4 lük değil çıkıyor böyleleri, ben tayyip'i seviyorum yine oy vereceğim" dediğini duyunca diyecek bir şeyim kalmadı yine.

  anladım ki koyu akp'liler ne olursa olsun değişmeyecek. ülke değişmeyecek. 2.5 senelik işsiz, 2 hafta sonra askere gidecek olan benim geleceğim kara. umudum 0.

  coğrafyanın kader olmasını kabullenemiyorum. ben bu hayatı hak etmedim.

 • 5. zafer çağlayan'a 45-50 milyon euro rüşvet verdim

  bu esnada avustralya'da bir bakan helikopterle gittiği devlet görevi sırasında mesai saatleri içerisinde kendisine ev baktığı için istifa etti.
  almanya'da cumhurbaşkanı 500bin euro'yu düşük faizli kredi çektiği için istifa etti. bakın rüşvet, çalma yok. mevkisini kullanarak iş adamından düşük faizle kredi aldığı iddiaları yüzünden istifa etti.

  bizde ise bir bakana 500 ev parası rüşvet verildiği ortaya çıkıyor, resmi banka dekontları ile kanıt olarak sunuluyor, devlet ve halkın önemli bir kesimi bütün imkanları ve enerjisiyle bunu sümen altı etmeye çalışıyor.

  iktidarlar gelir geçer yarın chp iktidar olur öteki gün mhp bir gün başka parti. dolar 3 olur 10 olur ekonomi düzelir sonra batar ama bir ülkede ahlak çöktüğü zaman olay bitmiştir
  bu ülkeye de ülkenin insanına da hiçbir ümidim kalmadı
  yazıklar olsun

 • 6. rte bu ticaret için onay ve talimat verdi

  4 sene onceki recep tayyip erdogan'dan niye su anki recep tayyip erdogan sorumlu oluyor ben anlamadim.

 • 7. dayakçı üniversiteli kızlara 10'ar yıl hapis

  kavga için 10 yıl verildiğini düşünenler var sanırım. cezadaki en büyük kalem "kişiyi silahla hürriyetinden alıkoyma". kişiyi evine çağırıyorsun, arkadaşlarınla beraber biber gazı sıkıp, zorla bir odaya kilitleyip, hep beraber dövüyorsun. sokak kavgası değil bu olay. biraz okuduğunuzu iyi anlayın ve değerlendirin. o odada kızın kaçacak hiçbir yeri yok ve tek başına kaldığı için kızı orada dilim dilim kesseler kimsenin haberi olmayacak.

 • 8. yolsuzluk yok ülkeye hizmet var

  uzun uzun anlatmaya hazırım da, sen
  nasılsa okuduğunu anlamıyorsun.

  tek açıklama, iran'la ticaret serbest ödemeyi dolarla yapmak ambargo kapsamında. et, sebze, makina, kablo, doblo ihraç edip zenginliği halka yaymayı tercih etmediler.

 • 9. ebru gündeş

  bir programda sanırım eşcinsel bi elemana, "kendisi yarışmada ilerlerse topluma kötü örnek olabilir, onu izleyen çocukların kendisine özenmesine neden olabilir, bu sebeple gitmesi gerekiyordu." diyerek ahlak dersi vermiş şarkıcı.

  toplum olarak ahlak anlayışımız cinsellik ve içkiyi geçemedi. keşke rüşvet, dolandırıcılık, adam kayırmacılık gibi şeyler de ahlaksızlık olarak nitelendirilse.

 • 10. zafer çağlayan

  geziden bi kaç ay sonra 17-25 aralığın hemen ertesi idi. bi arkadaşım vardı. zafer bey bir iş seyahatinde arkadaşımın çalıştığı firmayı ziyarete gelmişti. muhalif kimlikli bu arkadaşım dayanamamış kendisinin yüzüne hırsız vs demiş ve sonucunda zor bela girdiği işinden olmuştu.

  o arkadaşım o dönemden beri işsiz. senelerdir işsiz bak senelerdir. ve işsiz kalacağını bile bile çok ihtiyacı olan bu işten atılma pahasına bu hareketi yaptı. işsizliğin ne boktan bişi olduğunu işsiz kalmayan bilemez. 25 yaşını geçip hala baba parasına muhtaç olmayı sokağa çıkarken konu komşuya görünmemeye çalışmayı asla bilemezler. bilemeyecekler de.

  o arkadaşım onurlu ama aç olarak uyuyordur geceleri. bir de belki değil büyük ihtimalle ailesine karşı mahcuptur.

  siz nasıl uyuyorsunuz merak ediyorum.

 • 11. bitcoin

  vay satoshinizi faucetinizi sikeydim ben sizin ya.

 • 12. reza zarrab davası sonrası yaşanacaklar

  rte "benim başbakan olduğum dönemde bir bakanın rüşvet alması benim de sorumluluğumdur, tüm halkımızdan özür dilerim" diyerek istifasını açıklar.

  ak parti meclisten çekilir. sorumluluğu olan herkesin yargılanma süreci başlar.

  bir teknokratlar hükümeti ile normalleşme sürecine girilir...

  yok lan, normalde bunlar olması lazım da, bunların olması için de yüz lazım, şeref lazım...

 • 13. reza zarrab'ın ifadesi ile umutlanan muhalif kesim

  “gereğine inandığınız her şeyi yapınız. başkaları ne derse desin, aldırış etmeyiniz. kazanırsınız.”

  mustafa kemal atatürk

  siz fetönün köpeği olduğunuzda da , siz çözüm sürecini açtığınızda da , siz milliyetçi olduğunuzda da size inanmadık , siz bilmem ne olsanız da size inanmayacağız.

  yoğun istek üzerine edit.

  (bkz: dahi anlamındaki de ayrı yazılır)

 • 14. istanbul'dan gelip izmir'i beğenmeyen dallama

 • 15. 2. gezi parkı direnişi

  gözünüzü seveyim oturun, bok yemeyin.
  adamlar zaten doğal süreçte gidici.
  işlerine gelecek çılgınlıklar yapmayın.
  akıllı olun.

 • 16. spor tarihinin en karizmatik hareketi

  spor tarihi diyorsak herhalde şunda anlaşırız:

  http://www.tarihiolaylar.com/…919378_1428245663.jpg

  ve akabinde:

  http://kirmizifincan.com/…ie-smith-siyah-eldvenler/

  (bkz: tommie smith)
  (bkz: john carlos)
  (bkz: peter norman)

 • 17. yemeksepeti.com

  daha iki gün önce buçuk beyti sarma ve eker ayran siparişi verdiğim site,

  gerçekten tesadüfen yaşıyoruz.

 • 18. #aynıgemidedeğiliz

  mühürsüz pusulaları geçerli sayan,
  resmi banka dekontlarına sahte diyen,
  ses kayıtlarına montaj diyen,
  reza'yı zamanında gözaltına alan polisleri içeri atan,
  şimdi de reza abd'de itirafçı olunca "reza baştan beri amerikan ajanıydı" diyen,
  tüm bu olan bitenleri "batı bizi kıskanıyor, bunu yapan ve söyleyenlerin hepsi fetö'cü" gibi savunmalarda bulunan,

  bu ve bunun gibileri yadırgamayın.

  geneli gerizekalı bir toplum olduğumuz için yarınki seçimde yine bunlara oy verecek beyinsizler çok.

  hani zamanında böyle bir kavram vardı; "xxxx le yaşamayı öğrenmeliyiz." diye.
  işte biz de bunu gerçekleştirmeliyiz.

  yani azınlık olan biz.

  "aynı ülkede yaşayabiliriz ama kesinlikle bu beyinsizlerle #aynıgemidedeğiliz"

 • 19. %50'lik kesimin hepsini fakir ve cahil sanmak

  evet orospu çocuklarını unuttuk .

 • 20. whatsapp

  buraya ‘çöktüğünü sözlükten anlıyorum hiç mesaj atanım yok :((‘ muhabbeti gelecek.
  an itibariyle çökmüş uygulamadır.

 • 21. 3 bin tl maaş istanbul vs 10 bin tl maaş batman

  batman alır. 10000 tl'ye batman'da, betmen gibi yaşarsınız.

 • 22. ideal erkek kilosunun 70 boyunun 1.75 olması

  ideal ölçü yoktur, beğenilen ölçü vardır. kimi kısa sever, kimi uzun sever, kimi kaslı sever, kimi göbekli. önemli olan bireysel ve çevresel(arkadaş, aile, sevgili vs) tatmin ve huzur. bu varsa, idealsindir.

 • 23. #zafercaglayaniyedirmeyiz

  fantastik bir twitter hashtagi, şu an trend olmakta. yüzyılın kolektif akıl tutulmasını yaşıyoruz.

  şunu da şöyle bırakayım.

 • 24. 30 kasım 2017 bekir bozdağ'ın açıklamaları

  içerisinde kemal kılıçdaroğlu için "bu kadar önemli görevlerde bulunan birisinin 'ben yanıltıldım' demeye hakkı yoktur" gibi bir utanmaz ifadeyi barındıran açıklamalardır. daha neler neler var misal kılıçdaroğluna münafık da diyor.

  buradan buyrun.

  azıcık akıl azıcık izan cumhurbaşkanı kandırıldık dediğinde bunu cumhurbaşkanına söyleyememiş kişi gelmiş kılıçdaroğluna bu şekilde saldırıyor. daha sonra editleyeceğim yine şu an elim ayağım titriyor daha fazla yazamayacağım.

  edit: bu açıklamaların üzerine söylenecek tonla söz var. bekir bozdağın fetöcülüğü var, yandaş gazetelerin manşetten iki gündür kılıçdaroğluna yönelik çok ağır hakaretleri var ki bunların üç buçuk durumundan geldiğini biliyoruz, zarrabın 24 peygambere yakarana kadar allaha yakarmasının mahkemede ete kemiğe bürünmesi var, azerbaycandaki haber sitelerinin bile bizimle alay etmesi var, varoğlu var. konuşacak çok şey var ama sıkıldık be. değil mi? valla ben çok sıkıldım. siz de söylüyorsunuz ya hepimizi korkunç şekilde aptal yerine koymaları artık dayanılır gibi değil. sadece bununla da kalsa iyi. eve gidip televizyonu açamıyoruz artık. her yerde çiğlik var vasatlık var. üniversitede okuyan arkadaşlar aldıkları eğitimden büyük umutlarla geldikleri akademinin halinden memnun değiller. bir şeyler yapmak isteyenlerin önüne koyulan taşlar gencecik yaşlarında bu insanları umutsuz ve biçare bıraktı. hem de en güzel en üretken çağlarında. çalışanlar iş yerlerinde eş dost kayırmalarını emeğin karşılığının alınamadığını gördükçe gelecekleri adına çocukları adına yaşlı anne babaları adına umutsuzluğa düşüyor. sokağa arkadaşımızla eşimizle çıkmaya korkuyoruz be ötesi var mı? daha uzatmayacağım her şeyi zaten biliyorsunuz birlikte yaşıyoruz. ancak benim diyeceğim bir şey var. bu karşımızdaki akılsız sağa sola saldırmalar falan bana zehirlenen haşerelerin sağa sola çılgınca koşuşturmalarını hatırlatıyor. görmüşsünüzdür muhakkak, bir düşünün o görüntüyü inanın aynısı.
  bu yüzden birazcık daha katlanmamız lazım buna, sadece birazcık daha. kısacık bir zaman kaldı ve bu süreçte "alaturka führerin mafya iktidarı" en ahlaksız şekilde saldıracak bize. buna dayanmamız gerek.
  ama neyle? bence ilkelerle.

  bu kısacık zamanda daha çok yuh artık diyeceğiz akıl sağlımız zorlanacak ohoooo daha neler neler hepsini hızlandırılmış şekilde yaşayacağız. bunlara dayanmak için şahıslara değil de ilkelere yaslanalım ve tüm bu kötülüklerin üzerine doğacak günü bu kez geçmişten ders alarak işçi arıların hassasiyetiyle hepimizin üzerinde uzlaşacağı ilkelerle kuralım. bugünler geçecek geçiyor hepsi birbirini satıyor işte artık önemli olan yarını nasıl kuracağımız ona karar verelim.

 • 25. yazarların aldıkları rüşvet tutarları

  yarım tost.

  ilkokulda sınıf başkanı iken konuşanları tahtaya yazıyordum, ismi tahtada olan hüseyin'in ismini bir tost karşılığında silmiştim. pezevenk, tostu aldıktan sonra biraz versene lan diyerek yarısını almıştı tostun.

  bu da böyle bir anımdır.

 • 26. kılıçdaroğlu bu hamlesinin bedelini ödeyecek

  ... dedi işi gücü tehdit, zorbalık ve kaba kuvvet olan diktatör.

 • 27. rüşvet değil iş kolaylaştırma adına verilmiş para

  "bizim kız da orospu oldu ama biz sizin kadar güzel anlatamıyoruz"

 • 28. selahattin demirtaş

  burada bu adamı övenler en az recep tayyip erdoğan'ın, kemal kılıçdaroğlu'nun, devlet bahçeli'nin ve diğer bütün liderlerin kitleleri kadar halktan insanlardır. selam verdiğimiz dostumuz, ekmek yediğimiz iş arkadaşımızdır.

  şimdi nefret söylemini de al git.

 • 29. reza zarrab

  hayatı şimdiden mükemmel bir filme senaryo olabilecek adam.

  filmin ilk sahnesinde, 1999 yılında bakü’de, ay ışığının oda penceresinden içeriye süzülmüş aydınlığı, arka fonda sen allahın bir lütfusun çalarken 16 yaşında bir çocuğun ebru gündeş posteri önünde, arkası kameraya dönük şekilde 31 çektiğini görüyoruz. sonra işler buralara kadar geliyor.

  oscar almazsa orospu çocuğuyum.

 • 30. cüneyt özdemir

  nasıl bir adamdır bilmem lakin aptallaşmayın, gazeteci bu haberi iddia etti diye verir ve vermeli.

 • 31. ekşi itiraf

  şüphesiz bu hayatta kınayıp, büyük konuştuğum her şeyin başıma gelmesi.

 • 32. 17-25 aralık tapeleri gerçekti

  reza'nin bir baska itirafi.

  ver mehteri veerr..

  edit: hala daha inanmayanlar,
  mesaj atip kufur edenler var. ulan ne keriz adamlarsiniz be.
  biz 2013 yilinda da gercek oldugunu biliyorduk. al enayi kaynak bi tarafina kaynatirsin.

 • 33. halk bankası

  en büyük müşterisi reza zarrab, reklam yüzü şahan gökbakar olan banka.

 • 34. savcılığın kemal kılıçdaroğlu'ndan belge istemesi

  dikkat edilmesi gereken nokta;;;;!
  bütün akp'lilerin belgeleri istemesi ve chp'nin ise belgeleri vermemesi...

  muhtemelen akp belgelere basından veya meclis araştırma komisyonu kurulmadan önce ulaşmak istiyor...

  ne olursa olsun aralık soruşturması gibi bu da unutulacak.
  kılıçdar fetöcü olacak, chp'yi kapatma sürecine girilecek, yolsuzluklar devam edecek ve hep bir %30 taban desteklemeye devam edecek.

  ötv'li sodamı içtim bekliyorum!

 • 35. fikret orman

  öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, hala şaşırtmayı beceriyor, bu da bir başarı. zerrab'ın aktif bank ile çalıştığı, daha sonra aktif bank ceosu tarafından aradan çıkarıldığı yani aktif bankın direkt olarak ambargoyu deldiği dönemde bankanın ceosu, rte'nin damadı berat albayrak. berat albayrak başlığına bu konu hakkında 2 entry girilmiş, bjk başkanı hakkında ise 40 entry. ülkem için bir klüp başkanı, ülkeyi yönetenlerden daha önemli. resmen muz cumhuriyetiyiz.

 • 36. türkiye'nin ambargo yemesi halinde olabilecekler

  iran'a uygulanan ambargoyu delen devlet, kendine uygulanan ambargonun içinde gezdirir.

 • 37. birden popüler olup her yerde kullanılan kelimeler

  yukselmek. hala anlayamadim yukseldim derken kizdin mi heyecanlandin mi tahrik mi oldun noldu? ne gerek var onca kelime varken? havali da degil.

 • 38. reza zarrab olayını anlatan en iyi şarkı

 • 39. 30 yaşında hala marvel filmi izleyen spazmlı

  "spastik engelli" beyninin fiziksel hareketleri kontrol eden kısmı hasar görmüş bireylere denir. bu kişilerde çoğunlukla zihinsel sorunlar olmaz.
  ayrıca engelliliğin bir hakaret biçimi olarak kullanılması çirkin oluyor.

  "3o yaşında marvel filmi izleyen gerizekalı" olarak güncellenebilecek başlık.

 • 40. abd mahkeme tiyatrosu

  hayırsever işadamı, oldumu hayırsever orospu çocuğu şimdi? (bkz: sevim koş)

 • 41. ak parti'nin gelmiş geçmiş en büyük başarısı

  göreve geldikten hemen sonra hitler almanya'sında bile görülmeyecek ölçüde sağlam tek sesli bir propaganda basını yaratmalarıdır... o günden bu yana da yarattıkları bu canavar sayesinde ayakta kaldılar zaten.

  sadece yandaş televizyon kanallarını izleyip yine yandaş gazeteleri takip ederek orada söylenen her şeye inanan bir insan topluluğundan olayları derinlemesine inceleyip analiz yapmalarını ve objektif bir bakış açısı geliştirmelerini bekleyemeyiz çünkü cahillikten beslenen akp hükümeti bunu en başından beri öngörerek tüm planını bunun üzerine yaptı ve başarılı da oldu. dün 17-25 aralık tapelerinin montaj olduğunu empoze ettiği akp tabanı bugün kılıçdaroğlu'nun elindeki resmi belgelere sahte, amerika'da devam eden türk tarihinin en büyük ve önemli yolsuzluk davasına da ''dış güçlerin oyunu'' diyorsa bu akp'nin propaganda başarısından başka bir şey değildir.

  akp'ye oy verenlerin şu an hiçbir şeyden haberleri yok, onlar hala tüm rüşvet ve yolsuzluk belgelerin sahte, reza zarrab-hakan atilla davasının da sadece amerika ile ilgili olduğunu zannedip gülüp eğlenerek zamanlarını geçiriyorlar. kısacası düşündükleri bir şey, kafalarını taktıkları ya da vicdanlarını rahatsız eden bir durum söz konusu değil ama dolar çift haneli rakamlara yükselip benzinin litresi 8 tl olduğunda ve yeni vergiler ödeyip, çalıştıkları kurumlar türkiye'nin yiyeceği olası bir ambargoda battığında ülkeyi batırdıklarının belki farkına varırlar.

  o zamana kadar iyi uykular %50.

 • 42. iphone x'dan kıl çıkması

  "kıllısını bulmuşsun işte..."

 • 43. lord eddard stark'ın çaylak olması

  açtığı abuk subuk başlıklarla tek başına sözlüğün hit sayısını bir hayli artırdığı için sözlük yönetiminin kısa süre içerisinde geri adım atmasını sağlayacak durumdur.

  bu ve benzeri trolllerin provokatif başlıklarına girip entry döşemeyin ki ileride sözlük yönetimi bunların ipini gerçekten çeksin.

 • 44. 2 aralık 2017 beşiktaş galatasaray maçı

  maç değil gündem değiştirme operasyonu olacak. hakem beşiktaşlı ve galatasaraylıları birbirine kırdırmak için çok fahiş hatalar yapacak, rıdvan acayip yorumlar yapacak hatta federasyonu istifaya davet edecek , bir yandan erman toroğlu bir yandan ahmet çakar tv şovları yapacak, haberlerde ilk sırada bu maç olacak. bu arada herkes kendinden geçmiş bir şekilde orospu renkliler, tinerciler diye hakaret yağdırarak bu işim gönüllü taşeronu olacak. buna itiraz edene bir maçımız var yaa diyerek sövecekler.

  artık aklınızı başınıza alın.

 • 45. türkiye'de ateizmin ve deizmin hızlı yükselişi

  işte o yükseliş grafiğindeki minicik nüanslardan biri de benim. bir zamanlar "sokaktaki kediyle köpekten bir farkımız olmalı, o da allah inancımızdır aga" diyerek salak salak dolanırken özellikle son 5 yılda şahit olduklarım ile inanılmaz derecede bir aydınlanma yaşadım. hatta bu aydınlanmanın tadı damağımı öyle bir kapladı, öyle bir kapladı...adeta ondan önceki yıllarımı resmen yoktan ve kayıptan saydım, hayıflandım.

  ve tüm bu aydınlanmanın en önemli müsebbiplerinden biri malum kişi ve şürekasıdır. sayelerinde tüm bu din-dernek işlerinden öyle bir tiksindim ki, ufkum 2 değil 22 katına çıktı. resmen gözlerimin önünden perde kalktı.

  aslında rasyonel ve fayda esaslı baktığınız zaman buna sebep olanlar sağlam bir hayır duasını hak ediyorlar da işte artık dua kullanmıyoruz napalım ehehe

 • 46. kahkahalarla gülen kadın

  en morali bozuk yada katı insanda bile tebessüm oluştururken sapık ruhlu insanların çekemediği kadındır.

  edit: boşuna sapık demedik.

  #72468566
  #72474199

 • 47. zeynep erkan

  bu kadın (bkz: türkiye cumhuriyeti) nin baskı altında yönetildiğinin ispatıdır. aynı olay chp'nin başına gelse 40 kanalın canlı yayın yapacağı bu dava, koskoca türkiye içinde binlerce gazeteci var iken, amatör sayılabilecek bir insanın facebook yayınlarına kaldıysa o ülke çoktan bitmiştir gazetecilik adına. ahmet şık ve onun gibilere de selam olsun.

 • 48. büyüksün reis

  ulan adam çok güzel bir senaryo yazmış bir okuyun amk.

 • 49. 30 kasım 2017 whatsapp'ın çökmesi

  yine çapkınların kızı tam kıvama getirdikleri anda yaşanan çökmedir. whatsapp çökmese pipidaşlarım hatunlara çökeceklerdi. zalımsın teknoloji.

 • 50. yenişafak'ın yayınladığı trump-erdoğan görüşmesi

  bu da benim yaptığım görüşmedir.

  eksi peace: naber len tırrek.
  trump: iyi abi ne olsun koşturmaca. kuaförden çıktım ofise gidiyorum.
  eksi peace: akşam gelsene bize pes atarız.
  trump: olur gelirim, kaç gibi?
  eksi peace: 7'ye kadar yengen burda, 7'den sonra gel. gelirken nevale alıver.
  trump: tamam
  eksi peace: hadi öptüm.
  trump: byee.