Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. zorunlu yüzme dersini aihm'e şikayet eden aile

  beğenmiyorlarsa geri gelmeleri gereken ailedir. isviçre gibi bir ülkenin uyum sağlayamayan kanton göçmenlerine ihtiyacı yoktur.

 • 2. akp seçmeni ne zaman uyanır

  akp seçmeni; tayyip her şeyini toplayıp kaçana kadar uyanmaz. hatta tayyip isviçre'den "naniik, nasıl madikledim sizi ahaha" dese bile bi 10 ay kabullenemiycekler bence.
  ama az kaldı. geri dönüşsüz battık artık. ak ile karanın belli olacagı sürece girdik. çünkü parasızlık bütün görmezden gelmeleri bitiricektir.

 • 3. bahçeli'nin rte'yi kendi silahıyla vuracak olması

  memleketi aşk-ı memnu evine çevirdiniz amk.

 • 4. dolar yükselmiş banane'nin ingilizcesi

  ı always get fifty pounds of gasoline.

 • 5. chp'nin atatürk vurgulu reklam filmi

  kemal kılıçdaroğlu'nun sesinden, umudun iyice tükendiği şu günlerde azıcık da olsa içimizi yeşerten film

 • 6. 11 ocak 2017 tbmm kavgası

  olayın görüntüsü:
  chpli vekilin telefonu akpliler tarafından gasp edilmeye çalışıldı.

  chpli milletvekilinden geliyor: bir oyu alıp bir kutuya atacak kadar bile iradeleri yok.

  olay basit;

  akpli vekiller gizli oylama sırasında dışarıda oy kullanıyorlar. chpli vekil olayı kaydediyor ve sonrasında saldırıya uğruyor.

  chpli vekil fatma kaplan'ın telefonu akpli vekiller tarafından gasp edilmeye çalışılıyor.

  kabinin içine girip oy kullanmayı bile beceremeyen, korkaklar!

  edit: akpli vekillere barzo diyerek tek bir kalıba sokmaya çalışıtğım için özür dilerim. sizler daha fazla şeyi hak ediyorsunuz.

  edit2: chpli vekiller için tek bir şey söylemek isterim; ilk günden beri beni şaşırttılar, inanılmaz mücadele ediyorlar. meclis başkanvekilinin açık açık her halta göz yumduğu ortamda tek başlarına direniyorlar. çoğunluk karşısında korkup sinmiyorlar. aslanlar gibi mücadele ediyorlar. beni yanılttıkları için her birine ayrı ayrı teşekkür ederim. bu arada saldırılan vekil aynı zamanda (bkz: 3 erkek bir kabinde ne yapıyordunuz) diye soran vekil.

  edit3: kavga sonrası oylamanın yeniden yapılmasına karar verildi.

  edit4: akpliler olayı "bizim oyumuzu kullanmamıza engel oluyorlar. bizim irademizi gasp etmeye çalışıyorlar." diye çevirmeye çalıştı.

  edit5: saldırıya uğrayan fatma kaplan söz istiyor, akpliler bağrınmaya başlıyor ve meclis başkanvekili fatma kaplan'ı susturmaya çalışıyor. komedi resmen.

  edit6: beklenen oldu. meclis başkanvekili konuyu kapattı. elitaş kalkıp millete havale etti. hem kadına saldır hem millete havale ederek olaydan sıyrıl.

  fatma kaplan'dan gelsin batsın sizin başkanlığınız

  edit7: oylama tekrarlanıyor ama akpliler hala kabine girmeden usulsüz bir şekilde oy kullanıyor. chpli ali şeker an itibarıyla ifşa ediyor.

  bir chpli vekilin sözüyle tamamlayayım: fetöcüler girmiyor

 • 7. dolar kurunun 3.86'ya kadar gerilemesi

  offf düşüşe bak sen sabah 3.79 olan kur akşam 3.86 ya düşmüş.

 • 8. kuantum mekaniğinin anlaşılabilir kısa izahı

  kuantum mekaniği, kısaca izah etmek gerekirse, fizikte kullanılan bir terimdir.

 • 9. 11 ocak 2017 dolar kuru

  3.8'den 9.99'a firlasa 10 tl icin psikolojik sınır diyecek tipler var.

 • 10. bankalardaki dolar hesaplarına el konulması

  kimsenin cesaret edemeyeceği iddia edilmiş hakkında.

  canım arkadaşım, güzel kardeşim, biz bu lafları türk silahlı kuvvetlerinin en üst düzey komutanları tek tek hapse atılmadan önce de söyledik. biz bu lafları pkk ile masaya oturmadan, ışid ile aleni bir biçimde petrol ticareti yapılmadan önce de söyledik. biz bu lafları ayakkabı kutuları ortaya çıktığında yüzleri kızarır, bir daha o koltukta oturamazlar diye düşünürken de söyledik. biz bu lafları insanların şirketlerine, özel mallarına mülklerine terör örgütü üyeliği bahanesiyle mafya gibi çökülmeden önce de söyledik. söyledik de ne oldu? hepsine cesaret ettiler.

  cesaret edemezler diyorsun ama çok da zor olmaz. herhangi bir bankanın bank asya ile şu tarihte münasebeti var, nakit akışı olmuş derler, fetö'ya bağlarlar, sen de baktığınla kalırsın. olaylar çığrından çıkarsa, zırhlı mercedesli saray soytarısı ''ülke batarken, bankada dolar tutmak haramdır'' fetvası verir. eli sopalı çomarlar kamyonlara doluşur, aynı gün tüm türkiye'de o bankaların camını, çerçevesini indirir. daha önce gazete basarak epey pratik yaptılar.

  amacım panik, kaos yaratmak değil. onu layıkıyla yapan tek kişi var bu ülkede, aşık bile atamam. ama gecenin karanlığında, en azılı suç çetesi ile karşı karşıya gelmişsin, hala donunu indirip ''götümü sikmeye cesaret edemezler'' diyorsun. saflığına izin ver de güleyim.

 • 11. 12 ocak 2017 tbmm kürsü işgali

  doğru eylem şekli işte budur. ohal'de anayasa değişikliği yapılamaz. eylem yasak, muhalefet yasak. demokrasi askıda. terbiyeli, uslu olma vakti geçti.

  edit: ey akp'liler! ohal'de anayasa yapmanın, sıkıyönetimde anayasa yapmaktan ne farkı var? karşı çıktığınız darbe anayasasıyla, sizin yaptığınız aynı şey değil mi?

  edit 2: bu anayasa değişikliği özü itibariyle meclise bir darbedir ve milletvekilleri direnme haklarını kullanmışlardır.

 • 12. 11 ocak 2017 kozmetik gümrük zammı

  "makata parfüm girmesi"

 • 13. 11 ocak 2017 eşimin yanında dayak yemem

 • 14. o olmasaydı kemal paşa yiyemezdik

  ahsen tvnin yeni sıçmığı.

  https://www.youtube.com/watch?v=yomhq0vbedw

  edit: videoyu olası silinmeye karşı indirdim, bilgisayarımda bulunmakta. bilişim suçlarına yolluyorum.

  yollamak isteyenler buradan:
  https://www.ihbarweb.org.tr/index.html

  8. madde : atatürk aleyhine işlenen suçlar

 • 15. ekmeleddin ihsanoğlu

  bu zat, cumhurbaşkanı adayı seçilmiş bu zat, ülkenin kaderini baştan aşağı değiştirecek olan anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında muhalefet kulisinde chp'liler ile çay içen başbakanın yanına yanaşmış ve osmanlı hanedanına maaş bağlanması ile ilgili kanun teklifinin durumunu sormuştur.

  ...

 • 16. olcay şahan

  şu adama edilen haksızlık bini aştı neredeyse.adam elinden gelen her şeyi sahada ortaya koydu.(bu sezonun ilk yarısı hariç)yine de yaranamadı.bu adam görev adamı.öyle çalım atıp,son sürat yardırıp gidemez her zaman.kapasite belli.ama taraftar istiyor ki herkes robben olsun,neymar olsun.

 • 17. moda'da kedi evi yüzünden cinayet

  düzeltme: dün gece klinik ve adli psikolog dr. alper'in kediler ve kedi evleri yüzünden tartıştığı iddia edilen komşusu tarafından moda -ağabey sokak'ta bıçaklanarak öldürüldüğü yazıldı. ancak daha sonra moda muhtarı zeynep hanım, olayın kedi evleri yüzünden olmadığını açıkladı, basında gürültü yüzünden olduğu da yazıyor. biri öyle diyor, diğeri böyle...

  hangi sebepten olursa olsun, tanrı topunun belasını versin bu vicdan yoksunu gaddar ruhların. bu ülkede cinayete kurban gitmenin en baş sebeplerinden biri hayvan beslemek, arabayı yanlış yere park etmek veya gürültü yapmak...

  edit kaynak: http://m.mynet.com/…ngeler-olduruldu-yasam-2825549/
  edit kaynak: http://www.posta.com.tr/…r-olduruldu-haberi-1256872

  edit3: olayın kedi evi kavgası olmadığı, gürültü vb sebepler yüzünden de olabileceğine dair haber
  http://www.boldhaber.com/…avgasinda-olduruldu/97126
  http://www.hurriyet.com.tr/…arak-olduruldu-40333327

  son edit : moda muhtarı, olayın kediler veya evleri yüzünden olmadığını açıklamıştır. şu durumda başlığın değiştirilmesi gerekiyor sanırım.
  https://www.facebook.com/…n/posts/10155157677164218

 • 18. bir annenin kar tatiline isyanı

  bir gerizekalının isyanıdır. çocuk bakmak bu kadar ağır geliyosa yapmasaydın amk okula güvenerek mi yaptın

 • 19. 12 ocak 2017 bahçeli'nin erken seçim çağrısı

  yapın lan yapmayanın amına koyim bu sefer sarayı da köpekçileri de o sandığa gömmeyen adam değildir.

 • 20. ekmeleddin'e oy veren chp'liler şimdi ne düşünüyor

  ekmeleddin mhp ve chp'nin çatı adayı olarak cumhurbaşkanlığına aday gösterilmiş biridir.

  chp; o dönemde cumhurbaşkanlığı için büyük favori olan erdoğan'ın karşısına, muhalefet olarak bölünmeden daha güçlü çıkmak amacıyla kendisi aday çıkarmayarak mhp'nin öne sürdüğü sağ görüşlü ve muhafazakar birine destek verdi, sonuçlarına da katlandı.

  buradaki fark şu; chp, mhp gibi seçmenini kandırmadı, sadece kendi ideolojisine aykırı bir aday için oy istedi. seçmeni buna destek verdi veya vermedi, bu o seçim için planlanan parti stratejisinin tutup tutmadığı ile alakalı bir durum.
  oysa mhp genel seçimlerde başkanlık karşıtı politika izleyeceğini söyleyip oy istedi, sonrasında ise başkanlık destekleyen bir parti haline geldi. yani oyu isterken başkanlık karşıtı, oyu alınca başkanlık yanlısı bir tutum izledi.
  kısacası önce "apo ile birlikte başkanlığı getirmenize izin vermeyeceğiz." diyip şimdi başkanlığa destek vermek ile ekmeleddin'in adaylığına destek vermek aynı şey değil, bu açtığın başlık bahçeli'nin dönüşlerini aklamaya yetmez!

  edit; imla

 • 21. recep tayyip erdoğan'dan sonraki başkan

 • 22. hdp'ye oy verenler şimdi neler düşünüyorlar

  ben "hdp değil mhp satacak bu ülkeyi" dedim diye akrabalıktan red etmeye yeltenen akrabalarım oldu. gerizekalılıkla suçlandım, vatan hainliği ile suçlandım, pkk sempatizanlığıyla suçlandım, suçlandım da suçlandım.

  sonuç? haklıymışım. şimdi, aynı akpli kurmayların "fetö bizi kındırdı" demesi gibi bunlar da "bahçeli bizi kandırdı" diyorlar. ulan sığır, ben uyarırken bi sesini kesseydin de dinleseydin. yaşımız küçük (<30) diye bilgisiz mi olacağız illa?

 • 23. türkiye'nin ab'den 90 bin ton buğday alması

  800 bin kilometrekare topragin olsun, dort mevsimi yasa, gollerin, irmaklarin da olsun,etrafin denizlerle cevrili, cenettin yeryuzu tasviri olsa ilk 3tesin, her turlu canli icin uygun bir habitatin var ama tarimda tarimin en temeli bugdayda bile disa bagimli ol. seni yonetenlerin beyin hucrelerini sikeyim tek tek guzel turkiyem.

 • 24. 12 ocak 2017 tayyip erdoğan isviçre ziyareti

  "gelmisken bankaya da ugrayalim"

  --heisenberg

 • 25. şili donanmasının yayınladığı ufo görüntüleri

  ufo'nun karakteristik özelliğini yansıtıyormuş. ulan tanımlanamayan cismin karakteristik özelliği mi olur?

 • 26. okulun ilk günü ağlamayan efsane çocuk

 • 27. ingilizce öğrenmeyi zorlaştıran nedenler

  (bkz: tough)
  (bkz: though)
  (bkz: thought)
  (bkz: through)
  (bkz: thorough)
  (bkz: throughout)

 • 28. dolar 3'ün üzerine çıksa da inecek

 • 29. sözlük erkeklerinin yakışıklılık dereceleri

  anneme göre hepinizin eline verdiğim karşılaştırma.*

 • 30. sözlük yazarlarının fransızca seviyeleri

  çok da sikimizde olan seviyeler.

 • 31. fiyatı dolardan etkilenen ürünler

  dolardaki artışın, doğrudan fiyatına etki ettiği ürünlerdir.

  1 - ekmek;

  birim ekmeğin maliyetine eklenen şeyler;
  - dolarla alınan doğalgaz: pişirmede kullanılır
  - dolarla alınan mazot: ekmeğin nakliyesinde kullanılır
  - elektrik, kömür ya a doğal gazdan üretilir: hamur yapma makinesini çalıştırmak için kullanılır.

  özet: dolardaki her kuruş altış, bu kalemlerin artmasına, dolayısıyla birim ekmeğin fiyatının artmasına sebeptir.

  ekmek için edit: eklemeyi unutmuşum, toprak mahsülleri ofisi, 90bin ton ekmeklik buğday ithalatı için ihale açmış.
  kaynak

  2- doğalgaz/benzin/mazot/lpg;

  - evde ısınmak, yemek pişirebilmek ve duş alabilmek için temel gereksinimdir. petrolün varil fiyatı bilmem ne kadar dolar oldu diye duymuşsunuzdur. devlet petrolü/doğalgazı komple dolar ile satın alırken dolardaki her kuruş artış, senin cebinden biraz daha fazla türk lirası çıkması anlamına gelir.

  - sanayide üretilen ve sizin kullandığınız herşey, plastik çay tabaklarından giydiğiniz tişörtlere, battaniyelerinizden hırkalarınıza, plastik bardaklardan iç çamaşırınza kadar herşey, elektrik ile çalışan makinalar kullanılarak üretilir. makinaların ithal olanlarının sayısı da hiç az olmadığı gibi, esas sıkıntı elektirktedir.

  3- elektrik;

  a) termik santrallerde elektrik üretimi;

  - doğalgaz ya da kömür yakarak gerçekleştirilir. doğalgaz dolar ile satın alınır.

  - tesislerdeki elektrik üretim türbinleri, kazanlar, yanma odaları ve trafolar genellikle ithal üründür. bu ürünler bi kere alıp sonsua kadar kullanılmaz. haftalık, aylık, 6 aylık ve yıllık bakım/onarım masrafları vardır. bu masrafların büyük çoğunluğu dolar cinsinden giderdir.

  - iletim hatlarının bakımları ve onarımları için o elektrik direğinin olduğu yere ekip ve araç öndermek zorundasınızdır. o araçlar su değil, dolarla alınan mazotu/benzini yakmaktadır.

  b) barajlarda elektrik üretimi

  - suyun potansiyel enerjisinin, üretim türbinlerinde elektrik enerjisine çevrilmesi ile sağlanır. o türbinlerin satın alındığı ülkeler büyük oranda bize dolarla satar. en ufak bi arıza veya parça değişimi demek, onarım için yine dolarla masraf yapmak demek. haftalık, aylık, 6 aylık ve yıllık bakım masrafları aynen geçerlidir.

  - iletim hatlarının bakım/onarımı için yapılan masraflar aynen geçerlidir.

  4- domates/biber/patlıcan/patates/elma/armut/muz... manav ürünleri;

  - çiftçi tarlasını traktörle işlemektedir, traktör de mazot ile çalışmaktadır. doların artıyor olmaı demek, birim litre mazota daha fazla türk lirası harcamak demek, dolayısıyla çiftçinin maliyetinin doğru orantılı oalrak artması demektir.

  yani dolardaki her kuruş artış, yediğiniz domatese yansıtılacak demektir.

  5- et/süt/tavuk/yumurta

  - türkiye, saman ithal eden bi ülkedir. dolarla.. yani et, süt, peynir, yoğurt komple maliyeti doalrla belirlenir. bi de bi ara angus ithal etmiştik. sanırım o da euro ileydi.

  - kışın o hayvanların ısıtılması yine dolarla olan doğal gaz ile sağlanmaktadır.

  - hayvanların veteriner kontrolünde vurulduğu aşılar, ilaçlar vb. dışarıdan dolarla alınmaktadır.

  - geçen haftalarda yumurtaya yapılan %30 küsürlük zam, tavuk yeminin dolarla alınıyor olması, ve üretim çevrim zamanının kısa olması sebebiyle ilk etkiyi hissettirmiştir.

  6- ilaç / sağlık sektörü;
  buna hiç girmiyorum bile. gripin dışında türk icadı ilacımız yok sanırım.

  7- taşıma/ulaşım

  a) arabanız varsa zaten benzin/mazot/lpg dolayısıyla etkiyi hissediyorsunuz. bunu ayrıntılamaya gerek yok.

  b) kullandığınız otobüslerde kişi başı 2.5 tl vererek ulaşımım sağlıyorsunuz ya hani.. işte o kişi başı maliyet -karı çıktıktan sonra- büyük oranda mazot asrafını karşılamak içindir. dolardaki artış önce mazota, sonra size yansır. yarın bigün 2.5tl değil de 3 tl vermeye başlarsanız şaşırmayınız lütfen.

  sonuç:

  marshall yardımları ile takıldığımız kapitalizm kancası, biz farkında olmadan her tarafımızı sardı.
  göbekten bağımlı bir ülkeyiz diyenler var ya, hani biçoğunu terörist ilan ediyosunuz, hah işte onlar aslında doğru söylüyor. sadece nasılını anlatmıyorlar. (haksız da sayılmazlar, dinlemiyosunuz çünkü insanları)

  bak? göbekten bağımlıyız işte.

  sıcacık sıcacık paraları yıllar yılı sanayiye, üretime, tarıma değil de betona gömersen bugün dolar 4 de olur 5 de olur.

  az buz değil, 8-9 yıllık bir inşaat fetişizmi .

  bu durumu ise nasıl toparlayabileceğimiz hakkında hiç bir fikrim yok...
  çok zor zamanlardan geçmeden, düze çıkmamızın yolu yok gibi çünkü...

  edit 2: doların varil fiyatı yazmışm, biriniz de uyarmıyosunuz... uyaran arkadaşa teşekkür ederim... onu düzelttim, petrolün varil fiyatı olacak o...

 • 32. 11 ocak 2017 donald trump basın toplantısı

  girdi omru iki gun.

  birkac tercume hatasini duzeltmeye geldim, yoksa ulke olarak bokunuzda bogulmaya devam edin.

  germanphobia degil germaphobia dedi. almanfobik degil, bakterifobik.

  bunu rusyada cekildigi iddia edilen seks kasedine karsin soyledi. yani "en basinda hastalik kapmaktan korktugum icin onume geleni yataga atmam" demeye getirdi. bu lafin uzerine gulusmeler oldu.

  isidi obama yonetiminin yarattigini soyledi; ama bunu isida amerika para ve muhimmat destegi verdi seklinde soylemedi. amerika, obama yonetiminde iraktan kontrolsuz ve erken ciktigi icin yonetim boslugu ortaya cikti bu boslugu da bunlar (isid) kapatti dedi.

 • 33. tl'ye saldırı var masak ve mit ne yapıyor

  rtük'ü unutmuş asıl rtük neden dolar fiyatının açıklanmasına yayın yasağı getirmiyor?

 • 34. nusret gökçe

  adam günlük 1 milyon dolar para kazanıyor, 1400 tl alan gelip adamı savunuyor :)

  edit: bir yukarıdaki entry sahibi kaçar maçar. şurada dursun link: http://hizliresim.com/kg7qka

 • 35. rüzgar çetin

  7 yıla sevinir hale getirildi insanlar. birini öldürdü birini yaraladi adam, 7 yıl nedir yahu.

  bunu da unutmayalim:

  (bkz: bağdat caddesi'nde çiçekçiye çarpıp kaçan sürücü)

 • 36. dolar için yeni isim önerileri

  (bkz: dolar bey)

 • 37. fenerbahçe'nin kupasını çalan trabzon taraftarı

 • 38. seçme hakkı için üniversite şartı aranması

  türkiye'de uygulanması imkansız olan şart. zira ilköğretim şartı bile getirilse önümüzdeki seçimde akp'nin kazanma şansı yoktur.

 • 39. türkiye'den siktir olup gitmek

  7 sene oldu gideli, hala agir geliyor bazen. ailemden biri hastalaninca, birinin telefonda sesi kirik gelince, birine sarilasim geldiginde hep icim sizliyor.

  lakin son bir senedir memlekette olanlara baktikca babamla yasadigimiz bir an aklima geliyor. havaalanindayiz, annemle babam pasaport kuyrugunun yanindalar, beni geciriyorlar. onumde sadece bir aile var, o yuzden seritlerle belirlenmis koridoru ailenin pesisira hizli hizli takip ediyorum, bir yandan da bizimkilere el sallayip "gidin artik" isareti yapiyorum. o gun havaalani tenha oldugu icin bazi seritleri cikarip shortcut yapmis guvenlik, ben de oyle bir ara noktadan gectim. sonra arkama donup baktigimda daha evvel onumde olan ailenin arkamda kaldigini gordum, onlarin gozunden kacmis demek ki o acik serit. ben de o yuzden durup bekledim sakince, onume gecmelerini isaret ettim, sonra yurumeye devam ettim. babam kenardan saka yollu seslendi "ohoo sen de iyice avrupali olmussun valla". nedensizce gozlerim doldu, "ben hep boyleydim baba, o yuzden gitmek zorunda kaldim" dedim. kisacik, aci dolu bir an boyu bakistik, sonra sira bana geldi, el sallayip vedalastik.

  hakkimiz olanin luks bulundugu, adil olmanin aptallik sayildigi bu ulkede dogruyu yanlisi ayirmayi bilen insanlar aci cekiyor. sahane iyi insanlar oldugumuzdan degil; olunmasi gerektigi gibi oldugumuzdan mecburen siktir olup gidiyoruz iste normal bulundugumuz ulkelere.

 • 40. evlenmek için neden bekliyorsun

  auro enerjiden sonrasını okumadım.
  (bkz: aura)

 • 41. 11 ocak 2017 anadolu ajansı ingilizce haberi

 • 42. bir kadını elde tutmanın yolları

  hayat bir yolculuk. yanımıza insanlar katarak yürüyoruz.

  yanyana yürürken aynı istikamette gitmeyi iki kişinin de istemesi gerekir. kimseyi zorla istediğiniz yolda yürütemezsiniz. bunu yapmaya çalışmak sizi de karşınızdakini de yorar. yolunuzda ilerlemeyi zorlaştırır.

  o yüzden bir kadını ya da erkeği elinizde tutmaya çalışmak yerine elini tutun, konuşa konuşa, güle ağlaya yürüyün o yolda. biriniz tökezleyince, diğeriniz düşmesini engellesin. biri yorulunca, diğeri koluna girsin.

  o zaman yolculuk keyifli olur. bunu sizinle birlikte yapmaya niyetli birisini bulunca elini sıkı sıkı tutun, ona kendinizi anlatın, onu dinleyin, düşüncelerine saygı duyun, sevin yeter ki. o zaman yolun taşlarını birlikte döşersiniz, istikamete birlikte karar verirsiniz ve ancak o zaman elinizde tutmaya çalışmaz, birbiriniz için, her şeye ve herkese rağmen, orada olacağınızı bilirsiniz.

 • 43. merkez bankası'nın faiz artırmamasının nedeni

  zaten kör topal ilerleyen ekonomik büyümeyi büsbütün yerle bir etmemek için. büyümemiz inşaat ve tüketim üstüne kurulduğu için faiz artırımı otomatikman bu iki grubun daralmasına sebep olacaktır.

  faiz artışı yapılırsa iç talep azalacak ve batmaya başlayan müteahhitlerin haberlerini duymaya başlayacağız. faize dokunulmazsa kurdaki artışı durduracak bir politika aygıtı olmadığı için artış sürecek. döviz girdisi olan bütün mallar ve hizmetler pahalanacak, enflasyon artmaya devam edecektir. sonuç olarak alım gücü azaldığı için iç talep yine azalacak. iki ucu boklu değnek anlayacağınız.

  bütün bunlara rağmen merkez bankası faiz artırımı yapmalıydı ama iş işten geçti. zamanında 200 bps artışla sağlayacağı etkiyi şimdi 400 bps artışla bile sağlayabileceği şüpheli.

  ülkeyi stagflasyon açmazına sürükleme başarısı yüzünden akp'yi tebrik etmek lazım.

 • 44. kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti

  içtikleri su bile borularla türkiye'den gelirken "kıbrıs kıbrıslılarındır" demek biraz mesnetsiz sallamak oluyor.

  turizmi türkler ayakta tutuyor. özel üniversitelerinde türkler okuyor. türkiye olmasa kıbrıslılar 5 kuruş gelir elde edemez. tıpış tıpış ingilizlerin kucağına oturur. çok ararsınız bu günleri.

 • 45. devlet yaşlılara seks işçisi hizmeti sunmalı

 • 46. 3 akp'li vekil 1 kabinde ne yapiyordunuz

  annem "erkeklik taşak taşımakla olmaz" derdi. hürriyet kaplan çıkartıp masaya vurmuştur.

 • 47. yükselen doların sebebi almanya

  nopel ödüllü ünlü eğonomist yiğit bulut'un son tespiti.
  bu arkadaş en son dolar 2.7 olacak demişti. ama yanılmış olamaz!
  çünkü arkadaşları ona ciniyıs diyor.
  sebep dış güçler ve tabi ki de 3. havalimanını ve ekonomimizi kıskanan almanya.

  büyük resim nihayet görüldü!

 • 48. fatma kaplan hürriyet

  --- spoiler ---

  yere batsın sarayınız.
  yere batsın baskanlığınız.
  yere batsın anayasanız.
  --- spoiler ---

 • 49. mesajlaşılan kişinin 30luk koca çınar çıkması

  "bütün bu tramvanın içinde" yakınan yazarın da ergenlikten henüz kurtulduğu belki hala tam kurtulamadığı anlaşılır. 30luk insan koca çınarsa muhtemelen yazar da meşe palamudu falandır.

 • 50. kadın vekil darp edilirken mhp'lilerin seyretmesi

  ülkücü harekettir.