Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. masterchef türkiye

  "disliyi disliye kirdiranlari gerekirse takimima alir benle beraber potaya sokarim"

  antonio barbaros

 • 2. bir başkadır

  her bölümünün sonunda akan beş dakikalık jeneriği bile -üstelik de sekiz bölümünün tamamında- gözümü kırpmadan izletti. bu vesileyle set çaycısı ali özenç'in, ofis yemeklerinden sorumlu elife bodur'un, muhasebeci hasan özalan'ın ve yönetmeni sete getirip götüren şöfor nihat ağzez'in de ellerine sağlık diyorum.

 • 3. abdülhamid'in torununun atatürk'e hakaret etmesi

  amcik agizliya biri soylesin padisahliktan ala kula kulluk mu var, bu salaklara tebaa olmak isteyen herkesin amk.

 • 4. f1 podyumunda şampanya yerine gazoz rezaleti

  az kaldı, o sıkıcı iğrenç hayatlarınızı, ensest ilişkilerinizi, çocuk tecavüzlerinizi ve o iğrenç ideolojinizi de alıp siktir olup gideceksiniz.

  biz de laik ülkemizde, kimsenin kimseye karışmadığı huzurlu hayatımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz.

  çomar sürüsü!

 • 5. covid-19'un ekim 2019'da var olduğunun ispatı

  italya'da, ekim 2019'da kanser taramaları için alınan kan numunelerinin %11 inde covid-19 antikorları tespit edilmiş. bu durum ise, covid-19 un 2019 yılının ekim ayında da mevcut olduğunu ispatlıyor
  kaynak
  aralık, ocak aylarında yaşanan büyük domuz gribi salgını acaba covid-19'muydu?
  edit: tarihi net hatırlamadığım için yazmamıştım. e-nabız'ı kontrol ettikten sonra kendi hikayemi de yazmak istedim.
  babam aralık ayının sonlarında ağır bir hastalık geçirdi. kendi evinde yaşarken, bir anda hastalandı. bize getirdim. yatağa yattı ve 10 gün hiç kalkmadı. şiddetli öksürük, ve ateş de dahil olmak üzere ağır bir hastalıktı. 10 gün kendine gelemedi. 2 kere odaya işemeye kalktı, 6-7 kere altına yaptı. 6 ocak'ta acile götürdüm. serebrovasküler hastalık (bilinmeyen) tehşisi kondu, çünkü bilinci de dağılmıştı. doktor tomografi çektikten sonra "herhangi bir beyin rahatsızlığı yok, domuz gribi olduğundan şüpheleniyorum" dedi.. 1 hafta sonra ben de çok büyük bir grip geçirdim. 2 gün yataktan kalkamadım...babamın iyileşmesi 20 günü buldu...
  bu olaydan sonra babam ne maske, ne de mesafe tanımadan yaşıyor. kendisi 68 yaşında. her sabah çay ocağına bırakıyorum, akşamları alıyorum. mizacı gereği hiç bir şeyi umursamıyor ve ne mutlu ki covid olmadı.

  eczanelerde satılan hızlı antikor testlerinden almayı düşünüyorum. sonucu iletirim.
  edit2: 2 eczaneye gittim, ikisi de antikor testlerinin satışının yasak olduğunu söyledi. internette bulunabiliyor ancak onlara güvenemedim. bir kaç arkadaş da güvenilmez olduğunu belirten mesaj attı. 2. bir vakte kadar antikor testi yattı.

 • 6. müstakil ev hayattır

  hemen uyuzun bir cıkar. baran 14 yaşında bilmem ne. ne var adam doğru yazıyor.

 • 7. 15 kasım 2020 sağlık sistemimizin tamamen çökmesi

  hemşire bir arkadaşınız olarak şunu söyleyebilirim, bugünden itibaren bile olsa, yapabildiğiniz en yüksek derecede kendinize iyi bakın. vitamin eksikliğiniz varsa tamamlayın, düzenli alınması gereken şeyleri alın. bundan yıllar sonra bugün kendiniz için yaptığınız iyi şeylerden dolayı ileride kendinize minnet duyabilirsiniz. bakın içeriden bilgi, kendinize iyi bakın. ayrıca, umutsuzluğa kapılmayın ama belinizi de devletin sağlık sistemine asla bağlamayın.

 • 8. az bilinen muhteşem ilçeler

  arkadaslar ay benim ilcem yazilmamis ne guzel lutfen gelmeyen diyen arkadasi bir issiz olarak arastirdim.

  baska basliklarda gayet acik sekilde sunlari yazmis ama burada sekil yapiyor :). izmir bornovada yasiyor, fethiye simdiye kadar gordugum en guzel ilce yazmis, koken olarak ta tuncelinin muhtemelen munzur kenarinda bir yerinden.

  simdi yandin, 10 milyon insan buralari ogrendi ve akin edecek.

 • 9. 16 kasım 2020 bilim kurulu toplantısı

  birbirlerine hastalık bulaşmasın diye video konferans ile toplanan bu ekip, okulları açar. camileri açar. insanların bir araya geleceği yerleri açar. kendilerine günde 4 test yaptırıp, millete test yok der.

  öyle müthiş bir ekip. ben bu hafta "salgına karşı en büyük önlem, evden çıkmamak" cümlesini bekliyorum bakalım.

 • 10. alkol yasağını savunan c. danışmanı gece kulübünde

  formula 1 yarışında pilotlara şampanya yerine gazoz benzeri alkolsüz içecek verilmesini ‘formula 1, çoğunluğu müslüman olan ülkelerde kendisi böyle bir hassasiyet gözetiyor. malezya, bae, bahreyn… aynı durum bu ülkelerde de oldu/oluyor’ diyerek açıklayan cumhurbaşkanı başdanışmanı ismail cesur’un üniversite öğrenimini yurtdışında geçirdiği yıllara ait gece kulübü fotoğrafları ortaya çıkmış. böylelikle cesur’un formula1 pilotları adına alkol konusunda gösterdiği gereksiz ‘hassasiyeti’ kendi özel hayatında göstermediğini öğrenmiş olduk.

  fotoğraflar

 • 11. sigara içenlerin corona virüsüne yakalanmaması

  hatta virüse yakalananlara hastanede tedavi amaçlı sigara ikram ediyorlarmış.

 • 12. 16 kasım 2020 imamoğlu'na soruşturma açılması

  kanal istanbul denilen paçavra projeye karşı olan herkese soruşturma açsınlar o zaman.

  yoldan çevir sor her on kişiden dokuzu bu projeye karşıdır zaten.

 • 13. 16 kasım 2020 ümit özdağ'ın iyi parti'den ihracı

  cumhur ittifakı iyi partiyi ittifaka davet ederken hem de yerli ve milli bir parti olduğunu bile en üst düzeyde dile getirirken ses çıkarmamıştır ümit özdağ. iyi parti ittifaka yanaşmayınca sanki kendisine görev verilmiş gibi harekete geçmiştir. kendisine yakışanı yapmalı ve cumhur ittifakındaki yerini almalıdır.

 • 14. para isteyen çocuğu pert eden hayvan

  ya bırakın şu peygamberler şehri goygoyunu . her türlü kaçakçılığın ağa babası bu şehirde. hırsız, namussuzlar. halkının %75'i kaçak elektrik kullanıyor.

 • 15. kamboçya'da görülen 1.5 metrelik yarasa

  dostum yarasa demişşin ama bu bildiğin nazgül dedirten hadise.

 • 16. ibrahim tatlıses denince akla gelenler

  uyuşturucu, bilumum ahlaksızlıklar, barzoluk, hanzoluk gibi varoş alt kültürlerin erkeksi canlıları ve boyalı bıyık.

 • 17. sıcakken ayrı soğukken ayrı güzel olan yiyecekler

  lahmacun.
  sıcakken ayran veya şalgamla,
  soğukken sıcak çayla.

 • 18. yazılımcı stresi

  hiçbir meslekteki strese benzemeyen ayrı bi strestir. düşün ki kodda bi hata çıkar, ekranlar hata verir, bütün şirket iş yapamaz hâle gelir, satış elemanından müdürüne herkes yazılımcıya döner hatayı çözmesi için. işte o stres insanın saçını beyazlatır. hele bi de sorun çözülmezse gece yarısına kadar üzerinde müthiş bir baskıyla ofiste sorunu çözmeye çalışırsın. bi gün 16 saat boyunca kesintisiz bilgisayar ekranına bakıp, debug(hata ayıklama) + development(geliştirme) yaptığımı bilirim. vücut ve gözler fiziksel olarak bittiğinde dinlenmek için eve gidersin. o kadar yorgunluğa rağmen yatsan da uyuyamazsın. gün boyu beyin kod ile uğraştığı için gözünü kapatsan da beyninin çalışmasını durduramazsın. uyurken kafanda kod yazmaya devam edersin. sabah kalktığında hiç uyumamış bi halde ofise geri dönersin. dün akşamki hatanın çözülmemiş olması bütün motivasyonunu alır götürür. işe giderken “lan bi yerden loto vursa da ofise hiç dönmesem” diye düşünmeye başlarsın. ama o loto vurmaz, bilgisayarı açar kaldığın yerden debug etmeye devam edersin.

  not: bu başlık, “yazılımcıların yattığı yerden para kazanması” minvalindeki başlıklarda adı geçen yazılımcıların sessiz çığlığıdır.

  zorunlu edit: yukarda yazdıklarımda “yazılımcılar en stresli mesleğe sahiptir” gibi bir cümle geçiyo mu eyy başlığın altında laf atanlar? ne yazıyor orda? hiçbir meslekteki strese benzemeyen, “farklı” bir stres yazıyor demi güzel kardeşlerim? sonrasında empati yapıp, anlayabilmeniz için o “farklı” stresi güzel güzel açıklamışken nedir bu içinizdeki kini boşaltma nedeni?

 • 19. derdini kimseyle paylaşmayan insan

  paylaşılan insanlar genelde onunla paylaştığın için üst akıl gibi davranıp nasihat vermeye çalışıyor.

  kedimle konuşuyorum ben.

 • 20. cumhurbaşkanı danışmanının f1 gazoz savunması

  ismail cesur adlı cb danışmanın "ne var canım bahreyn'de de oluyor" şeklindeki skandal cümlesini barındıran savunma.

  bahreyn'de, bae'de oluyorsa sorun yok yani. şu kafaya, şu pişkinliğe, şu cehalete bak. bu adam laik bir devlette cumhurbaşkanı danışmanı. artık çizgilerin ne kadar aşıldığını düşünün.

  bir de şu "nüfusu müslüman olan ülkelerde böyle yapılıyor" lafına fitil oldum. ulan bu ülkede 2005-2011 arasında 7 grand prix koşuldu ve hepsinde şampanya patlatıldı. o zaman ülke müslüman değil miydi?

  rejim değişti lan rejim! ne nüfusu, ne müslümanı!

  edit: imla

 • 21. 16 kasım 2020 cnntürk ümit özdağ canlı yayını

  ekonomi siki tutmuş,
  küçük esnaf siftahsız dükkan kapatıyor,
  maaşlar her gün biraz daha eriyor,
  covid anamızı belliyor,
  millet virüsten kırılıyor ve akp halkı ölüme terk etmiş,
  sağlık(!) bakanı her gün yalan söylüyor,
  maske-mesafe-hijyen diyorlar ama her gün miting yapan bir adam(!) var,
  virüs dışarda birbirini sikiyor ama tüm öğrenciler yüz yüze eğitim diyen bir bakan(!) var,
  hastanelerde test için saatlerce kuyruk bekleniyor,
  sağlık sistemi çökmek üzere,
  her gün yeni zam haberiyle uyanıyoruz,
  işsizlik almış başını uzaya çıkmış,
  orta sınıf yok olmak üzere,

  amaaaaa bizim gündemimiz muharrem ince ve ümit özdağ öyle mi? hem de berat oğlanın istifa haberini bile veremeyen tasması akp nin elindeki yandaş kanalda?

  t: ipimde olmayan canlı yayındır.

 • 22. pull and bear matrix tasarımları

  cypher'ın yediği bonfileyi aradım ama bulamadım.

 • 23. saçlarını boyatmayan kadınlar

  kadınlar hakkında bir bu sınıflandırma başlığı açılmamıştı, bu da oldu tebrikler. entryleri okumadım ama tahmin ediyorum bazı 'erkek' sözlük yazarları saçını boyatmayan kadınları ' bu başlıkta 'doğal' 'tercih edilesi' olarak belirtip, başka bir başlıkta kezban, bakımsız türk kızı olarak yerden yere vuracaktır.

 • 24. mehmet ceyhan'ın aşı korumayabilir açıklaması

 • 25. cinsiyetsiz küfürler sözlüğü

  (bkz: göt lalesi)

 • 26. bahis oynayarak ayda 2 bin tl kazanmak

  gizli reklam yapıp özel mesajla pazarlamada yeni yöntemler görüyoruz artık. ekşi de keriz silkelemek başlığına yakışır yazarları görüyoruz artık

 • 27. kanada başbakanı'nın kanada valisi önündeki hali

  kanada yasası ile kanada 1982de ingiltere egemenliğinden çıkmıştır. federal parlamenter demokrasi sistemi ile işler. meşruti yönetimde kraliyetin ve valinin bir hükmü yoktur. demokrasi indexinde 7. sırada olan bir ülkeyi demokratik görmemek demokrasinin ne olduğundan bihaber olmaktır ve 110. sırada bulunduğumuz ülkemizden kanadayı demokratik görmemek gülünçtür.

 • 28. ilk buluşmaya arabasız giden erkek

  sevgili kocamdır. tanıştığımızda arabası yoktu. açıkcası bunu ikinci buluşma için bir kriter olarak görmek de aklımın ucundan bile geçmemişti. ( bu arada şimdi farkediyorum ki arabası olmayan ilk erkek arkadaşım da o imiş). ama arabasının olmaması gece beni eve bırakmasına engel değildi. ve açıkcası kalbimi çalmasında bu davranışının etkisi büyüktür.

  sanırım üçüncü ya da dördüncü buluşmamızda mekan çıkışında çağırdığımız taksi gelmedi ve dışarda hafif bir yağmur çiseliyordu. ben yürüyüp yoldan taksi çevirmemizi önerdim. bir taksi bulana kadar biraz üşüdük, azıcık ıslandık ve birbirimize sokulduk. benim için çok romantik anlardı. zira o ana kadar görünüşte arkadaşça olan buluşmalarımızın havası birden değişiverdi. içimizde yaşadığımız duygularımız açığa çıktı.
  ama anlaşılan o ki eşim benim gibi ( ayy ne romantiikkkk! diye ) düşünmüyormuş. ertesi gün gidip bir araba aldı. beni yağmurda yürüttüğü için onu terkedeceğimden korkmuş da.

 • 29. kendisiyle konuşan insanlar

  bunu yaparken şaka maka dil öğrenmiş insandır. inanılmaz speaking geliştirir deneyiniz.

 • 30. kars'ta yaşanan feci motor kazası

  sırf yazmak için yazanların doluştuğu konu. motorsiklet kullanmasına rağmen götünden haberi olmayanların kamyoncuyu linç edercesine yazması daha da komik ve acı. demek ki hepiniz trafik canavarısınız.

  iyi ki bir sinyal kelimesini öğrenmişsiniz. ne takip mesafesinden haberiniz var ne hız limitlerinden... altında motorsiklet olması ya da güçlü bir motora sahip olup saatte 350 km hızlara çıkabiliyor olması sana o hıza çıkma hakkı vermiyor bu biiiiir.

  senelerce motor kullandım. araba ile de yerine göre limitleri aştım hız yaptım çoğu insan gibi ama bunların daima tümü risktir bir takım riskleri göze almaktır ve kuralların ötesindeki hızlara çıkıyorsanız sonuçlarına da hazır olmak zorundasınız bu iki.

  tutturmuşsunuz kamyon sinyal vermiyor vermiyor diye. kamyoncunun burada suçu falan yok. aynaya baksan nolacak aq 500 metre öteden sinek gibi görünecek motorsikletliyi de kimse kolayca göremez onun yaptığı hız da hesap edilemez.

  ayrıca o kamyonun sinyalini o hızda giden birinin zaten görme ihtimali düşük görse de o hızda giderken durma ihtimali yine düşük. neden ? çünkü olması gerekenin çok üzerinde bir hızla ilerleyip takip mesafesi adına da en ufak bir kurala uymuyor.

  karşı şeridin emniyet şeridinde hala tapa gaz gitmek nedir ? altımdaki uçak benim, ben basar geçerim her yerden dinlemem demektir. işte bu da maalesef bunun sonucudur. o karşı şeride girmesi başlı başına hata iken ne hakla oraya geçip yardırmaya devam edebiliyor ? kamyon dönmese bile birini sollarken aynı hızla karşı hem de emniyet şeridine geçen biri orada durmuş ve lastiğini değiştiren birine de çarpar. senin karşı emniyet şeridinde ne işin var allah aşkına ? o nasıl bir kontrol edilemez hız ? senin aracının saatte kaç yüz km hıza ulaşabiliyor olması trafiğin umrunda olmaz. kurallar ve hız limitleri bu yüzden var. altında porsche ile aynı yerde 300 km hızla aynı hareketi yap yine kaza yaparsın.

  bu tip bir yolda kamyon ya da araba fark etmez zınk diye sola dönebilmenin mantığı yerine göre tartışılabilir ayrı konu ama yukarıda bir arkadaşın da dediği gibi o kamyon isterse yol ortasında zınk diye durabilir ya da bir arıza sonucu zaten birden durmak zorunda da kalabilir. taklip mesafesi dediğimiz şeyin temel sebebi de budur zaten ! önündeki zınk diye durursa ardından bunu gördüğünde sen de kolayca durabil diye. eğer duramıyorsan bunun sebepleri nettir.

  1) yola bakmıyorsundur, dikkat etmiyorsundur.
  2) takip mesafen gereğinden fazla kısadır
  3) olması gereken hızın çok ötesindesindir.

  kamera kaydı alan arkadaş da belli bir hızın üzerinde olmasına rağmen dönüş yapan kamyonu görüp yavaşlıyor. diğer arkadaş neden motorsikletin yavaşladığını görmüyor ? neden ben de hızımı azaltayım deme gereği duymuyor ? neden girmemesi gereken karşı emniyet şeridine hem de o hızla dalıyor ? bu hakları ona kim ya da ne veriyor ?

  cesareti veriyor. kendine güveni veriyor. girdiği risk veriyor. yani kaza yapan arkadaşımız orada kendince bir seçim yapıyor ve maalesef bunun acı sonucunu yaşıyor.

  evet kamyoncuların bir çoğu sığır kabul ediyorum. trafik zaten sığır dolu ne kullandığının da önemi yok ama burada kamyoncuyu suçlamaktan vazgeçin. elinizi vicdanınıza koyup mantık çerçevesinde ve adil şekilde yargılayın.

  daha geçen hafta izmir merkezinde yine 3 şerit yolda kırmızı ışık yandı hepimiz sıraya durmuştuk ki sağdan motorsikletli bir üniformalı polis yardırıp geçti gözümüzün önünde. ha tamam motorsiklet olduğu için, atak olduğu için yırtar geçersin bir şey olmaz belki ama bu bir olur iki olur üç olur... bir gün yeşil yanan yandan biri önüne çıkıverir ve buna benzer bir tablo ile karşılaşılır. polis de olsan kurallara riayet etmelisin hatta aksine polissen örnek olmak adına en çok sen dikkat etmelisin.

  yani burada sola aniden dönen ve arkadan gelenin çarpmasına neden olan bir öküz kamyoncu söz konusu değil, trafik kurallarına uymayan bir motorsiklet sürücüsü polisin; uymadığı kurallar yüzünden başına gelen acı bir kaza söz konusu. bunu idrak etmek zorundasınız.

 • 31. boş bulunan her makama kendini atayan rektör

  demek hiç akrabası yok lan. yazık.
  üzüldüğüm rektördür.

 • 32. 16 kasım 2020 trump'ın kazandım tweeti

  kaynak neydi? kaynak emekti.

  https://mobile.twitter.com/…tus/1328334945148952576

  farkli ulkeleri yonetseler de butun manyaklarin ortak noktasi “kazanmadigi secimi kazanmis” gibi davranmasidir.

 • 33. saç dökülmesini engellemenin yolları

  rıdvan dilmen özlü şampuan çıkması lazım acil. başka bir çare göremiyorum. ayrıca dört tane kılın dökülmesini engelleyemeyen bilim adamları da bize bilimi anlatmasınlar. hadlerini bilsinler.

 • 34. berat albayrak'ın kıymetini sonra anlayacağız

  "uygulamaya çalıştığı politika doğruydu."

  hay senin ben kafanı sikiyim. ulan bu herifin 5 yıl boyunca açıkladığı her rakam 3 gün sonra patates oldu. lan pornhub'a düştü bu herif "ateşli genç adam türk ekonomisini sikiyor" diye. inanmayan için +18 link lan gençliğimizi çaldınız bari aklımızla dalga geçmeyin.

 • 35. üniversiteyi kazan sana araba alacağım diyen baba

  bu babalar hep mi böyle yahu?
  resmen bug bulmuşlar ve dibine kadar bu durumdan faydalanıyorlar.

  ortaokulu bitir bisiklet alacağım,
  liseyi bitir bilgisayar alacağım,
  üniversiteyi bitir araba alacağım.

  hepsinden mezun olursun,
  ortada ne bisiklet vardır, ne bilgisayar ne de araba.

  yine çalışır hepsini kendin alırsın.

  babaların bisiklet alacağım diye yalan söylemesi yüzünden bu ülkede bisiklet kullanmayı bilmeyen milyonlarca insan var*

 • 36. senden adam olmazların son durumları

  etrafımdaki çoğu kişi, 2 öğretmen hariç bütün öğretmenlerim (çok okul değiştirdim) benim büyük adam olacağımı ve çok büyük işlere imza atacağımı söylüyordu.

  tek bir kişi* "senden adam olmaz" diyordu. hep haklı çıkan birisiydi zaten, bir bok olmadım. dediği sürünüp intihar edeceğim yine haklı çıkacak.

 • 37. izmit'te günlerdir mazgalı izleyen köpek

  memleketimin köpeği bile depresif amk

  not: paşa

 • 38. 17 kasım 2020 restoranların kapatılacağı iddiası

  restoranları kapatıp okulları tam kapasite açan milyonlarca insanı işe gönderen akıla bir şey anlatamazsınız. vakaların artışının baş sebebi okulların açılmasıdır, çocuklar en büyük taşıyıcı kitledir.

  bakın önlem alıyoruz hikayesidir.

 • 39. 16 kasım 2020 amazon türkiye rezaleti

  rezalet değildir. aldığınız ürün arızalı çıksa ve parasını alamıyor olsaydınız rezalet olurdu.

  metinde on kez özür dilenmiş, para iadesinin hemen gerçekleştirileceği yazılmış. bir aksaklık var belli ki. bu kadar basit bir meselede dünyanın çirkefliğini yapmak kimseye haklılık kazandırmaz.

 • 40. hayatın hiçbir döneminde hoşlanılmayan müzik türü

  (bkz: karadeniz müziği)

 • 41. 15 kasım 2020 rte'nin kıbrıs'a saray yapma önerisi

  bu düşünce eski zamanların hükümdarlarından çıkar en fazla. günümüz liderlerinden böyle bir saçmalama görmezsiniz.

 • 42. eski sevgiliyi hatırlattığından dinlenemeyen şarkı

  seni görmeyeyim diye
  gitmediğim yerler var
  hatırlatmasın diye
  dinlemediğim şarkılar

 • 43. kadınların bir erkekte aradığı en önemli şey

  (bkz: cüzdan)

 • 44. 16 kasım 2020 vatan bilgisayar rezaleti

  üst edit : bu başlığı açmamın sebebi, benim yaşadıklarımı görüp, artık bu firmadan alışveriş yaparken bir kez daha düşünmenizi istememdir. ne yazık ki bir kaç arkadaş, anlam veremediğim bir agresiflik ile beni yanlış bulmuş. bir ürün satın alıp, bunun evde çalışmamasını ve ortalama 1 ay sürecek bir bekleme sürecine sokulmayı normal kabul etmiş. o sürecin sonunda da çözüleceği kesin mi? teknik servisten döndüğünde, aynı hatayı görürsem ne olacak? yine teknik servise gidecek. teknik servislerin her şeyi harika çözdüğünü mü sanıyorsunuz? buradaki eleştiri, müşteri memnuniyetinin zerre önemsenmemesidir. tüketici mahkemesine kadar gidecek artık bu iş. bakalım.
  --------
  --------

  bana 1 haftadır yaşattığı ve halen yaşatmakta olduğu rezalettir.

  öncelikle ilk defa böyle bir başlık açıyorum. kusurum varsa affola.

  durum şu ki ben 1 hafta önce 9 kasım 2020 günü, vatan bilgisayar levent şubesinden bir adet toplama bilgisayar satın aldım. hazır sistemlerinden biriydi. 8000 tl civarında bir kasaydı. 1 gün sonra, 10 kasım salı günü beni aradılar ve sistemin hazır olduğunu, gelip alabileceğimi söylediler. ben de gittim ve kasayı teslim aldım, eve getirdim. buraya kadar herşey normal.

  kasayı eve getirdim ve çalıştırdım. açıldıktan 40 dakika sonra, makine mavi ekran verip restart etti. sonra kutuyu bıraktığımda fark ettim ki hiçbir şey yapmasam da makine kendi kendine restart ediyor. bunun gibi teknik bir kaç hata daha gördüm ama konudan uzaklaşmamak için yazmıyorum. kasanın bozuk olduğu bariz belli olduğu için, 1 gün sonra, yani 11 kasım çarşamba günü, makineyi aldığım şubeye geri getirdim. vatan bilgisayar levent şubesinde çalışanlar, hatayı bulmak için test edip, gerekirse parça değiştirip tekrar deneyeceklerini söylediler. ben de iyi dedim bekliyorum.

  dün akşama, yani 15 kasım pazar gününe kadar bekledim. bu süreçte de ne aradılar ne sordular. sürekli ben arayıp durum ne diye soruyorum. dediğim gibi en son dün akşam aradım. dediler ki bütün parçaları tek tek değiştirdik, ama sorunu halen çözemedik. (bütün parçaların değiştirilip aynı hatanın hala görülmesine inanmak güç ya neyse.) ben de dedim ki o zaman iade yapın. bana ayıplı mal sattınız dedim. cevap şu : "efendim önce aletin servise gitmesi gerekiyor. orada tek tek parçalar incelenecek. uygun görünürse oradan iade yapılacak.".

  ben de dedim : "ya siz ayıplı mal sattınız. servise gitmeyle konunun ne alakası var? ben kullanamadım bile ürünü. iade istiyorum". karşılığında levent mağazasındaki gürhan denen müdür olduğunu iddia eden şahıs: "yapabilecek bir şeyimiz yok" dedi. ben de konuyu sosyal medyaya taşıyacağımı belirttim.

  bu sabah ise son bir kez, bir de vatan bilgisayar müşteri hizmetlerini arayayım dedim. sandım ki daha insancıl bir muamele görürüm. orası ise tam bir rezillik! bir tane kadın çıktı. durumu anlattım. "mağaza size doğru bilgi vermiş. ürünün servise çıkması gerekiyor. tüm o parçaların tek tek incelenmesi gerekiyor" dedi. ya siz beni şu an mağdur ediyorsunuz dedim. "o sizin kişisel fikriniz. benim verebileceğim bilgi bu kadar" dedi. ben de kapattım.

  şu an bozuk bilgisayarım halen vatan bilgisayar levent mağazasında. inatla iademi yapmıyorlar. bugün hangi ürünü alırsanız alın, 1 gün sonra bozuk olduğunu gösterdiğinizde anında iade yaparlar. vatan bilgisayar ise resmen bozuk ürün olduğunu görmesine rağmen, sizi süründürüyor. şimdi ne olacak bilmiyorum.

  işte vatan bilgisayar bu arkadaşlar. eğer ki aldığınız ürün sağlam çıkarsa şanslısınız. aksi takdirde, size göstere göstere bozuk, ayıplı ürün verdikleri aşikar olmasın rağmen, haftalarca ve belki daha uzun süre size işkence ediyorlar.

  paranızla rezil olmak için doğru adres: vatan bilgisayar!

  edit: bu arada sanırım bir şey teknik olarak açık anlaşılmamış. bilgisayar halen kendi kendine restart ediyor. hata sürekli olarak devam ediyor. bu hatayı vatan bilgisayar levent mağazasındaki herkes halen gözlemliyor. hatta format atılıyor. yine aynı hata devam ediyor.

 • 45. 16 kasım 2020 dolar kuru

  dis politika duper oldu. kara bulutlar geride kaldi herkes cok mutlu zengin. sabah 3 e oradan da 1 e inmek suretuyle ucusa gececez. ytd.

 • 46. moderna covid-19 aşısı

  mrna teknolojisi ile üretilen bir diğer aşı adayıdır. faz 3 testlerinde %94.5'lik başarıya ulaşmış. aşının önümüzdeki yıldan önce abd dışına gönderilebileceği düşünülmüyor. 38 ila 45 sterlin (390-460 türk lirası) arasında fiyatlandırılması bekleniyor.

  aşı 2-8 santigrat derecede 30 gün kadar muhafaza edilebiliyor. -20 derecede ise 6 ay boyunca saklanabiliyor.

  aşının testleri 30.000 katılımcıyla yapılmış ve iki grup halindeki katılımcılardan ilk gruba 2 doz aşı, diğer gruba 2 doz placebo verilmiş ve başarı yüzdesi %94.5 olarak bulunmuş. yani placebo alan gruptan 90 kişi covid-19 olurken diğer gruptan 5 kişi covid-19'a yakalanmış.

  aşının önemli bir yan etkisine rastlanmadığı, aşı yapılan yerde ağrı, ilk doz sonrası baş ağrısı, ikinci doz sonrasında ise yorgunluk ve kas ağrısı görüldüğü ve yan etkilerin kısa süreli olduğu belirtilmiş. aşının bağışıklık süresinin tespiti için deneylerin sürdüğü şuan için kesin koruyuculuk süresinin bilinmediği de eklenmiş.

  modena, önümüzdeki haftalarda fda (abd ilaç ve gıda idaresi) ve eua (emergency use authorization)'ya başvuracaklarını ve yıl sonuna kadar 20 milyon doz aşı üretebileceğini duyurmuştur.

  aynı teknoloji ile üretilen pfizer biontech covid-19 aşısı'nın ise %90'lık başarıya ulaştığı ve -70 -80 derecede muhafaza edilmesi gerektiği duyurulmuştur.

  modena covid-19 aşısı klinik çalışma protokolü

  kaynak: the guardian 1 - the guardian 2

  edit: türkçe kaynak

 • 47. biçer döver kullanan güzel alman kızı

  kullandığı araç 350 bin euro civarı. onu o hayatından kurtaralım derken, o bizden 20 kişiyi falan işe alıp, ırgat olarak çalıştırabilir.

 • 48. 16 kasım 2020 istanbul'da 20bin covid-19 vakası

  kamu yararına yapılmış açıklamadır. teşekkür ederiz.

 • 49. 16 kasım 2020 yeni akit'in bir başkadır haberi

  akılları fikirleri uçkurunda olan ak-it paçavrasının şaşırtmayın haberi.

  bunların yayın yönetmeni de arabistan'da erkeklerin kaldığı otelde viagra'dan gitmişti.

 • 50. ümit özdağ

  hocam yazık size. simdi cnntürk'te sizi top gibi sektiriyorlar. yazık valla üzülüyorum. hani biz dışardan görebiliyoruz ne olduğunu da siz nasıl görmezsiniz?
  şimdi cnntürk'te takılırsınız, bunlar bitince a haber'e transfer ederler.