Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. çocukken sahip olunan salakça fikirler

  ben "itina"nın bir makine olduğunu zannediyordum.
  -itina ile halı yıkanır,
  -itina ile baca temizlenir,
  -evleriniz itina ile boyanır,
  -yükleriniz itina ile taşınır.
  kendi kendime: "arkadaş bu itina nasıl bir makinedir ki her şeyi yapabiliyor, her yerde kullanılabiliyor!" diye feveran ederdim.
  lakin ki öyle değilmiş.

 • 2. can yaman'ın hayranına arka odaya geçelim demesi

  o lafı dediği an yanındaki çevirmenin utancı aslında olayı özetler nitelikte.

 • 3. fatih altaylının kadına nereye sokarsan sok demesi

  şimdi yaş önemli. yıllar geçtikçe bazı organlar işlevini kaybediyor. muhtemelen o organların işlevi de böyle dile vuruyor.

  yazık kendisi hiçbir şeyi hiçbir yere sokamıyorsa demek ki...

  utanmazlıktır.

 • 4. ankara'da bir sınıfta çekilen skandal görüntü

  olan öğretmene olur amk. kimse yoğurdum ekşi demez, herkesin çocuğu kendine göre süper zeka memlekette. bomboş asalak bir nesil geliyor alttan.

 • 5. jikle çekmiş yazarlar

  jigle değil jikledir o. ne çektiğinizi bilmeden bilmediğiniz şeyi çekmeyin.

 • 6. yazarların 2020 yılı ekşi sözlük maaşı

  bu başlıkları açıyorsunuz ama olaydan alakasızlar sonra gelip bana ''ekşi'den kaç para maaş alıyorsun'' diye soruyorlar. maaş muhabbetini gerçek sananlar var. almıyorum diyorum, bedavaya mı yazıyorsun diyorlar ama cevap veremiyorum amk. hee bedavaya yazıyoruz işte diyor, geçiyorum.

  sonra aklıma şey geldi; bedavaya mı yazıyorsun? ne getirisi var diyenlere, ''sen niye insta'ya foto atıyorsan, twitter'a niye bir şeyler yazıyorsan...'' demeye başladım. ama pezevenkler buna cevap olarak karı düşüyor, egom okşanıyor demeye başladılar. yine cevap veremedim. millet cin olmuş, laf bile söyleyemiyoruz. her söze bir cevap var anasını satim.

 • 7. sinyal vermeden dönen sürücü

  sinyal vermeden dönen, şerit değiştiren, trafikte ne yapacağı belli olmayan sürücü: sinyal kolu götüne girsin

 • 8. türkiye'deki en ahlaksız şehir

  (bkz: trabzon) rizelileri bile şehre sokmazdı bunlar. ama parayı görünce araplara sattılar topraklarını. çakma vatanperverdir çoğu.

 • 9. norveç denince akla ilk gelenler

  black metal...

 • 10. 4 aralık 2019 doğa koleji öğretmenlerinin boykotu

  başlığı “4 aralık 2019 doğa koleji öğretmenlerinin derse girmeme boykotu” olarak açmak istedim fakat karakter sınırına takıldım.

  doğa kolejinde öğretmenlik yapan bir arkadaşımın isteğiyle ve destek olmak amacıyla bu başlığı açıyorum. öncelikle arkadaşımın kelimeleri ile durumu bildirmek isterim.

  “doğa koleji öğretmenlerinin aylardır süren maaş mağduriyetleri konusunda seslerini duyurmak için eyleme geçecekleri gün olarak 4 aralık 2019 günü belirlenmiştir. bugün itibari ile kendilerine söz verilen sürenin bir kez daha sonuna gelindiği için yarın itibari ile derslere girmeme boykotunun başlatılması planlanıyor. bugünden itibaren sabredilmesini isteyecekleri fazladan 1 saat dahi planlanan eylemi kırmaya yönelik bir oyalama girişimi olacaktır. lütfen herkes öğretmenine, emeğine, boykotuna sahip çıksın”.

  öznel yorumuma geleyim. aylardır sözlükte doğa koleji ile ilgili başlıklar görüyor ve okuyoruz. öğretmenlerin uzun zamandır sabır gösterdikleri ve öğrencileri mağdur etmemek için ellerinden geleni yaptıkları ortadadır. ama belli ki sürekli sabretmeleri isteniyor ve oyalanıyorlar. boykot etmenin tüm emekçilerin hakkı olduğunu düşünüyorum ve destekliyorum. dilerim bu boykot planlandığı gibi uygulanabilir.

  çalışanın hakkını zamanında vermeyen iş verenin değil emekçinin tarafını tutuyorum. sözlük yazarlarının da bu başlığı gündeme taşıyarak desteklerini göstermelerini diliyorum.

  edit: sağolsunlar sözlük yazarları sayesinde konu gündem oldu. dilerim öğretmenler de birlik içerisinde kalıp, hukuki olarak bir sorun yaşamayacak şekilde bu eylemi gerçekleştirebilirler. belki yapılacak bu eylem ile veliler de harekete geçerler. haklı olanın ve hakkını arayanın yanında duranlara şükranlarımı sunarım.

  edit 2: ortadoğu gazetesinden biri mesaj attı. haber yapmışlar. linki bırakıyorum.
  https://www.ortadogugazetesi.com/…iginda-h8884.html

  önemli ekleme: cumhuriyet gazetesinden bir çalışan mesaj attı. duruma hakim bir öğrenci velisi varsa konuşmak istiyor. ya da belki ismini vermek istemeyen bir öğretmen. haber kaynağı arıyor açıkçası. eğer gazeteye ulaşmak isteyen sözlük yazarı varsa benimle iletişime geçebilir.

  bir ekleme daha: bazı veli gruplarından da destek gelmiş. hatta kolejin bir şubesinin önünde basın açıklaması yapılacak ve veliler de katılacakmış.

  galiba kolej yönetiminden öğretmenlere mail atılıyor. az daha sabır minvalinde.

  ayrıca birçok sözlük yazarından mesajlar aldım. “başlık tuttu, bizim de problemlerimizi ekleyebilir misin” diyorlar. keşke imkan olsa da ekleyebilsem. şu aşamada hedef saptırmamak adına başka kurum ismi yazmayacağım. fakat şunu gördüm. bu ülkede kan emiciler ordusu var. hak yemek, çalışanın hakkını vermemek normalleşmiş. hem köle gibi çalıştıracaklar, hem hakkını vermeyecekler insanların. utanmazlar.

  belli ki bir kamuoyu desteği var. artık top öğretmenlerde. mümkün olduğunca çok öğretmen bu eyleme katılırsa muhakkak ses getirecektir. lütfen hakkınızı korumak için elinizden geleni yapınız. tanıdığınız hukukçular sizlere yardımcı olacaktır. kalpten başarılar dilerim.

  öğretmenler dışındaki okul çalışanlarından gelen mesajlar üzerine ekleme: diğer personeli eklemeyi akıl edemediğim için affınıza sığınıyorum. tüm çalışanların haklarını alabilmelerini diliyorum.

 • 11. arabaya binildiğinde yapılan ilk şey

  tabi ki emniyet kemerini takmak.
  (bkz: kamu spotu)

 • 12. uçaklarda kürtçe ve arapça anons yapılsın

  hay mağduriyetinizi silkiyim ya.

 • 13. ilk çizgi filmini yayınlayan sözlük yazarı

  başıma bir şey gelmeyecekse, ben beğenmedim.

  süper bebek göğe yükseldi, yağmur yağdı, şimşek çaktı, pamuk şekerden olduğunu düşündüğüm canavar eridi (?), itfaiyeciler geldi yanan araçları söndürdü, bebek göğe yükselirken mısır ve hindistan’dan da görülebildi sanırım (?) ..

  ne kurgu ne de animasyon bir şeye benziyor. yanan araçlarda mesela alevler sağa doğru rüzgar varmışçasına savrulurken, ortada siyah duman çıkan aracın dumanı düm düz yükseliyor. hiç bir detaya dikkat edilmemiş. emek var diye methiye düzmek bile gelmedi içimden. bir şeyi hakkıyla yapıncaya kadar çalışıp daha sonra beğeniye sunmak daha doğru olurdu.

 • 14. akp'lilerin tasarıyı veto eden rte'ye teşekkürü

  allah affetsin ama aklıma kuzey kore geldi. samimi söylüyorum.

 • 15. 1 aralık 2019 körfezde ufo görülme iddası

 • 16. meral akşener'in yüzüklerin efendisi benzetmesi

  iyi parti grup toplantısında meral akşener'in kullandığı benzetmelerdir. türk halkının %99'unun bu benzetmeyi anlamayacak olması da biz lotrculara dert olsun. ayrıca yüzük göndermesiyle yarmıştır.

  kaynak

  video

  "meral akşener: "memleketi 'orta dünya’ya çevirdiler. sanki yüzüklerin efendisi setinde yaşıyoruz. yüzük, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi; erdoğan, yüzüğün sahibi; almış yanına, ak sakallı saruman’ı, damat gollum’u ve inşaatla uğraşan 5 nazgul’u, mutlak gücün peşinde!"

 • 17. istanbul trafiğinin sebepleri

  100 km ‘lik bir doğu batı hattı üstüne 20 milyon kişiyi yerleştirirseniz trafik olmama şansı yoktur.

 • 18. aldatmayan erkeğin olmaması

  yaşadığınız saçma sapan ilişkilerden çıkarım yapıp buraya gelmeyin. aldatmayan erkek de olur kadın da.

  o insanı hakedebilmek için herkes önce kendine bakmalı. ne kadar doğruyum ne kadar yanlışım. farkedilmiyor zannettiğiniz tatlısu çakallıklarınız bakışlarınızdan belli oluyor. sonra da beni aldattılar diyorsunuz.

 • 19. kenan imirzalıoğlu mansplaining uyguladı iddiası

  yarışmanın başından beri kibirli söylemlerde bulunan ve hatta kendisini bilge kişilik olarak tanımlayan bir yarışmacının bir sebepten ailesini hayatından çıkardığını ekran önünde paylaştığı, "türkiye'de ailelerin %90'ı benimkiler gibi" tarzında büyük laflar sarf ettiği veya kardeşlerini doğururken ailesi kendisine sormadı diye ailesini dava eden hintli bir genç gibi kendisinin de ailesini dava edeceğini söylediği noktada, sunucunun nezaketen "siz daha iyi bilirsiniz" gibi topu taca atışlarını ise "evet" diyerek ukalaca karşıladığı bir programda, sunucunun gayet insani bir biçimde iyi ailelere haksızlık etmemek gerektiğini hatırlatması olayını ataerkillikle bağdaştırmayı başarmış çakma feminist beyanı başlık. bak hiç cinsiyet belirtmedim. feminizm avangartlığınızı alakasız konularda saçma sapan saldırganlıklar göstererek feminizmin temel çıkış noktasını itibarsızlaştırıyorsunuz. bu kadar da akılsızlık olmaz vallahi.

 • 20. çin telefonlarının kıymete binmesi

  daha önceleri japon malları dandik olarak nitelendirilirken şu an çin ürünleri için aynı imaj söz konusu. japonlar da böyle bir süreçten bir çok uluslararası büyük marka ile adını duyurarak çıkmıştır. çin markaları da şu an benzer süreci yaşıyor.

  bununla ilgili geleceğe dönüş filminde de gönderme vardır. doktor arabadaki parçanın çöp olmasını japon malı olmasına bağlarken, marty mcfly japonların en iyilerini ürettiğini söyler. çünkü farklı zamanlardan bahsetmektedirler.

  https://www.youtube.com/watch?v=c1qcjsjjtrc

 • 21. 9 aylık bebeği boğan kedi

  annenin çocuğu öldürüp suçu kedinin üzerine attığını düşünüyorum.

  edit: düzeltme

 • 22. hepsiburada.com

  online alışverişte tarih yazan site..

  madem onlar tarih yazdı, ben de yazayım tarihleri;

  satıcı : hepsiburada
  sipariş tarihi : 29 kasım
  kargolama tarihi : 24 aralık
  teslim tarihi : 8 ocak

 • 23. galatasaray'da devre arasında kim gönderilmeli

  net belhanda

 • 24. içinde çığlık olan şarkılar

 • 25. ekşi itiraf

  15 gunluk kizim az once kendi pirtlamasina uyandi *. kiyamam ben bebegime ya, yok boyle bi sevgi aşk... analik baskaymis hakkaten

 • 26. sözlükçülerin favori çizgi filmleri

  (bkz: ay savaşçısı)

 • 27. ateist olunan yaş ve şu anki yaş

  doğal olarak her homo sapiens, yeryüzündeki milyarlarca canlı gibi ateist olarak doğar.

  ne var ki, homo sapienslerin çoğu, bir önceki soylarının inandığı ve coğrafyadan coğrafyaya değişiklik gösteren kimi mitolojik masalları yeni doğan yavrularına aşılar.

  gerzek anket sorularını cevaplamak huyum değildir ancak, madem bir entry girdim, adet yerini bulsun.

  cevap: 0 - 43 (aralıksız)

 • 28. 5 yıl komada kaldıktan sonra istenecek ilk yemek

  yedikten sonra gene komaya girmek isteniyorsa komagene çiğköfte.

  gülelim.

 • 29. ytü'nün akıllara zarar giriş kapısı

 • 30. kızların zekasıyla etkileyememesi

  zekadan ancak zeki biri etkilenir çünkü.

 • 31. kadın nasıl mutlu edilir

  aniden kucağınıza alınca mutlu oluyoruz.

 • 32. selahattin demirtaş'ın bilincinin kapanması

  sayesinde bir cok ergen ve fasist sik kirigini engelleme firsatim oldu, umarim tez zamanda sagligina kavusur. siyasal islamci ve kindar birisi tarafindan iceride tutulan kurt siyasetcinin tedavisi icin gereken neyse yapilmasi herkesin yararinadir.

 • 33. 2 aralık 2019 uludağ'da kaybolan dağcılar

  efe sarp ve mert alpaslan...

  efe'yi tanırım, adı gibi efedir, yiğittir, mücadeleyi bırakmaz. ona yoldaşlık ettiğine göre arkadaşı da eminim öyledir.

  dilerim tez zamanda sağ salim bulunurlar.

  edit: işkembeden sallayan dallamalar. kimse kaybolacağım diye yola çıkmaz. makina mühendisi iki koca adamdan bahsediyoruz, aranıyor olmak durumuna düşüp, memnum olacaklarını, keyifle saklandıklarını filan mı sanıyorsunuz? ayrıca öyle instagramda buldumculuk oynayacak görgüsüzlükte insanlar da değiller, herkes kendisi gibi biliyor tabi.

 • 34. her yıl %5 büyürsek 100 yılda abd'yi yakalarız

  green kart cikma ihtimali daha yuksek.

 • 35. masterchef türkiye

  merak edip fragmanı izledim.

  en çok dikkatimi çeken şey; güzide ağlayıp arkasını döndüğünde, engelli kardeşlerimiz görmesin diye güzide'nin önüne geçen alican oldu.

  cidden incelik ve nezaket, bu tip anlık gelişen durumlarda olur. planlı şekilde değil. takdir ettim.

 • 36. 3 aralık 2019 pisa sonuçları

  beklenen sonuçlardır. 3 yıl önceki berbat sonuçlar sonrasında dönemin milli eğitim bakanı "imam hatip lisesinden de bir sürü öğrenci aldılar, sadece fen lisesi alsalardı derecemiz çok daha yüksekti" diye bir açıklama yapmıştı. adam da haklı, sonuçta bize zorla imam hatip lisesi açtırıyorlar, fen lisesi açmamız yasak.

 • 37. uyuyan köpeği yaralayan leopar

  "why you didnt start the video from jesus' birth."

  yarmıştır.

 • 38. erkek yazarlardan kadın yazarlara sorular

  nedir bu kedi merakınız?. instagram olmasa da kedi beslermiydiniz?

 • 39. radamel falcao günde 9 saat antrenman yapıyor

  o paraya ben 19 saat antrenman yapar üstüne tesisleri de silerdim,malzemecilik de yapardım.

 • 40. ballon d'or 2019

  bence en ilginç ve messi'nin kazanmasının niye doğru olduğunu gösteren en önemli nokta ilk 30 içerisinde messi'den başka barcelona'dan bir tek ter stegen'in olması. (evet, griezmann ve de jong da varlar ancak sonuçta bu sezon geldiler.)

  misal liverpool'dan 4 oyuncu ilk 10'da, 10-30 arası da 3 oyuncu daha var. yani bir açıdan messi'nin istatistikleri bireysel açıdan ne kadar üst düzey ve takımdan ayrı bir performans ortaya koyduğunu gösteriyor, ancak liverpool'lu futbolcular belki başka bir takımda, başka bir hocanın altında bu performansı sergileyemezlerdi. ben açıklanan bu sonuçlarda hem messi'nin hem klopp'un muhteşemliğini görüyorum açıkçası.

 • 41. hande lala sarıoğlu

  fatih altaylı'nın gereksiz ve yersiz tepkisine maruz kalan sunucu. hande hanım zaman zaman saçma sorular sorsa da emre'yle ilgili sorusunda gayet haklıydı.

  şunu da belirteyim, hande sarıoğlu galatasaray taraftarı, fatih altaylı galatasaray taraftarı, bunları yazan ben de galatasaray taraftarıyım.

  fatih altaylı gayet de adamına göre yorum yapan bir insan. bunu ahlaksızlık olarak görüyorsa yapmaması lazım. emre belözoğlu o tokadı atsaydı net kırmızı derdi.

 • 42. lionel messi

  şampiyonlar liginde 3 0 dan tur vermişmiş. başta 3 0'ı yapan babamdı zaten, messi babamın emeklerini piç etti. aq salakları sizi.

  edit: yazık lan acıyorum size. düşünün ki brahms ve tchaikovsky ile aynı dönemde yaşıyorsunuz. ama brahms fanboyusunuz ve sırf nefretinizden tchaikovsky konserlerine gitmiyorsunuz. bir düşünün neler kaçırdınız. sırf nefretinizden dolayı. yıkıksınız başka bi açıklaması yok.

 • 43. dergi cd'lerinden demo oyun oynamış efsanevi nesil

  babam sana bir bilgisayar alsak mı dediği gün hemen yarım saat sonrasında 1 tane dergi aldım ve içinden çıkan cd'yi kenara koydum. sonra henüz bilgisayar alınmadan, demo cd içerisinde yer alan oyunları da satın aldım. elimde 1 adet demo cd ve 4 adet o cd içerisinde demo oyunu bulunan oyunun tam sürümü vardı. ama henüz bilgisayar yoktu. 5 tane cd'yi pamuklara sarıp sakladım. 2 hafta sonra bilgisayarım oldu :-)

 • 44. fenerbahçe'nin 3 puanının silinmesi gerekliliği

  verilen yandaş medya linkinde de yazdığı üzere 'bu sezon ilk kez uygulanan "kulüp lisans talimatı"ndan bahsediliyor. tff sezon başında limit açıklamış. yani harcamalar yapılmış halihazırda. bu durumda geriye dönülerek biz bir limit belirledik siz bunu aşmışsınız puanınız siliniyor denilemez.

  (bkz: lex praevia)

  konu fener düşmanlığı olunca sözlükçüler ile yandaş medyanın iq seviyesi de oldukça yakın olabiliyor demek ki.

  edit: mesele hala anlaşılamamış siz konsept, kavram anlamıyorsunuz anca haber linki anlarsınız buyrun

  bak ne diyor:

  --- spoiler ---

  takım harcama limitleri ise 2019-2020 sezonu için tff tarafından 2 eylül 2019'da duyurulacak. kulüpler ara transfer döneminde bu limite uymak zorunda kalacak.

  --- spoiler ---

  ne dedim ben yukarıda, lex praevia yani geriye yürümezlik yasağı. 2 eylül 2019'da bir limit belirleyip bu limit öncesindeki harcamalarla birlikte bu limit aşıldığı için kimseye ceza kesemezsin.

  bir de özgüvenli özgüvenli millete cahil diyorlar..

 • 45. edirne'de insanların yüzüne asit atan şahıs

  üniversite öğrencisi bir genç kadınsın. yolda arkadaşınla yürüyorsun, yüzüne asit atılıyor.

  ruh hastalarıyla yan yana yaşıyoruz.
  katlanılır gibi değil.

 • 46. 30 yaşında olup hala çizgi film seyreden insan

  büyük ihtimalle iyi bir insandır.çocuksu insanlardan zarar gelmez.sevin o insanları.

 • 47. 3 aralık 2019 fenerbahçe'nin twitter paylaşımı

  fenerbahçe niye böyle bir açıklama yapmış anlamadım. zaten fenerbahçe telif yemiyor ki. istedikleri kadar video atabilirler.

  bu şekilde paylaşım yapan diğer kulüplerin amacı, paylaşımlarının telif nedeniyle silinmesine tepki vermek. zaten bazıları gol sevinçlerini paylaşıyor. pozisyona tepki vermek ikinci aşamada. fenerbahçe'nin bütün videoları ise telifsiz bir şekilde duruyor.

 • 48. derdini kimseyle paylaşmayan insan

  benimdir
  şükür on numara dostluklarım , her yıl tatile beraber çıktığım, 7/24 yan yana olduğum çocukluk arkadaşlarım vardır ama gene de derdimi aman aman anlatmam.
  genel de dert dinler, akıl veririm.
  ve olan duruma göre de çözüm üretmeye çalışırım .

 • 49. ferdi kadıoğlu

  (bkz: #98240668)

  daha önce de 50 dakikaya 1 gol 1 asist sığdırmış oyuncu. bu sezon toplamda oynadığı 90 dakikanın altında sürede 2 gol 2 asist ile oynuyor.

  ersun hocam.. ya neyse ben bir şey demek istemiyorum.

 • 50. bankacı kadınlar

  bir psikiyatrist olarak; hastlarımın ciddi bir kismini oluşturan kitledir.

  cogunlugu evli. cocuk derdi farkli, aile-koca derdi farkli bunlari bir kenara birakalim. gişede calisanlarin fazla para bankaya, eksik para maaştan kesiliyor. her personelde bir satış baskisi var. ya bes, ya kart, ya sigorta veya emeklilik maaş taşıma... musteriyle didişemezsin aninda şikayet mekanizmasi calisiyor. kuçuk esnaf kraldan çok, kralcılık oynuyor. iti-uğursuzu ayri dunya. ustune surekli fazla mesai yapiyorlar ancak odemesini alamiyorlar. ne hikayeler dinledim bilseniz şaşarsınız...

  beyaz yakalı dünyasının en çok baskı yiyen insanlarıdır.