debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 15 mayıs 2018 dolar kuru

  gercekten inanilir gibi degil
  hayallerimizin umutlarimizin amina koydu orospu cocuklari
  bizde boyle okuzun trene baktigi gibi kaldik

 • 2. ben canan karatay sorularınızı yanıtlıyorum

  üst edit 3: referansları şu başlıkta bulabilirsiniz: (bkz: canan karatay'a sorular ve referanslar)

  üst edit 2: kaynak isteyen arkadaşlar oldu, referanslar akşama doğru bu entry'e eklenecektir. arkadaşım bütün referanslarını ayrı bir entry’de bir araya getirecek. takipte kalın.

  üst edit: soruların tümünü yanıtlamak gibi bir zorunluluğu olmadığını, hatta yalnızca bir tanesini dahi yanıtlamasının bizim için yeterli olacağını belirtmiş olmamıza rağmen sorularımızı yanıtlamadığı için saygıdeğer hocamıza çok teşekkür ediyorum. mesaj atan ve teşekkürlerini ileten herkese çok teşekkür ediyorum ve bu teşekkürlerinizi medeniyet budalasi 2 nick'li yazara da iletmenizi rica edeceğim, soruların çoğu ona ait.

  ---------------

  canan hanım günaydın. aceleye geldiği için şu an kaynak veremiyorum, sorularımı cevaplamanız durumunda yazıyı hemen bugün içinde düzenleyip söylediğim her şeyi kaynaklandıracağım. lafı hiç uzatmadan çok merak ettiğim birkaç hususu soracağım, seçtiğiniz bir tanesine cevap vermeniz dahi kâfidir.

  1. "aşı yaptırmayın, içinde alüminyum var, alzheimer yapar." dediniz, bu yıl aşı yaptırmayan aile sayısı 23 bini geçti. aşılarda adjuvan olarak kullanılan alüminyum miktarının günlük diyetle alınan alüminyumdan yaklaşık 1/10 oranında daha az olduğu biliniyor. yıllardır neredeyse görülmeyen hastalıkların, sspe gibi trajik komplikasyonların ortaya çıkış riski hakkında ne düşünüyorsunuz? toplum sağlığının önemli bir parçası olan; hastalık kontrol ve önleme metodu olan aşılara ne tür bir alternatif öneriyorsunuz?

  2. kolesterol ilaçlarının asla kullanılmaması gerektiğini, kolesterolün -değil tehlikeli olmak- faydalı olduğunu öne sürdünüz. ateroskleroz oluşumunda kolesterolün yerini bir kenara bıraksak dahi, statin grubu ilaçların ölümleri azaltmadaki yeri tartışmasız kabul edilmektedir. yüksek kolesterolün ölüme yol açmadığı, kolesterol ilaçlarının ise gereksiz olduğunu gösteren bir bilimsel yayın ortaya koyabilir misiniz?

  3. gebelikte şeker yükleme testinin yapılmaması gerektiğini, bu testte gebeye koca bir kap dolusu şeker verildiğini ve bunun bebeği zehirlediğini ifade ettiniz. savınızda dillendirdiğiniz şeker miktarı maksimum 100 gramdır. gestasyonel diyabet taramasında ogtt'ye alternatif bir test de sunmadınız. testin annenin ileriki dönemlerde diyabet geliştirme riski açısından bilgi sunması açısından önemlidir. bunun yanı sıra, makrozomik bebek gibi konjenital anomalileri nasıl öngörmeyi ve önlemeyi düşünüyorsunuz?

  4. bir konuşmanızda harvard'ın beslenme piramidini tamamen değiştirdiğini, tahılların en az seviyede, hayvansal gıdaların ise elden geldiğince çok tüketilmesi gerektiğini söylediniz. harvard beslenme piramidinden ziyade "beslenme tabağı" kullanır ve bu tabağın yaklaşık %25'i tahıllardan, toplamda %80'i ise bitkisel besinlerden müteşekkildir. keza harvard, kırmızı et başta olmak üzere hayvansal ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmasını tavsiye eder. hal böyleyken, sizin sunduğunuz beslenme piramidine gösterebileceğiniz kaynak nedir?

  5. meyvelerin karaciğer yağlanması yaptığını, dolayısıyla günde 1-2 porsiyondan fazla tüketilmemesi gerektiğini savunuyorsunuz. dünya sağlık örgütü dahil pek çok otorite, kronik hastalıklardan korunma adına günlük meyve-sebze tüketiminin "en az 5 porsiyon" olması gerektiğini ifade ederken, sizin dayandığınız referans hangisidir?

  6. kanaltürk'te bir programa çıktığınız zaman; diğer tüm şekerler 6 karbonlu iken fruktozun 5 karbonlu olduğunu, bu yüzden vücut tarafından kullanılamayıp toksik etki yarattığını, hatta alkolün de şeker olduğunu ve fruktozla aynı mekanizma üzerinden etki ettiğini ifade ettiniz. fruktozun da diğer şekerler gibi 6 karbonlu olduğu, buradaki farkın aldoz-ketoz ayrımından geldiği bilinmektedir. bu iddianızı destekleyecek kaynak rica ediyorum.

  7. son olarak "günde en az şu kadar zeytin yiyin", "çaya tereyağı koyun", "kahvaltıda ekmek yerine kuru fasulye yiyin", "zeytinyağı her derde devadır, ana sütü ile aynıdır, çok kuvvetli bir meyve suyudur, bardakla için" gibi fantastik tavsiyelerinizi hangi bilgilere dayanarak vermektesiniz? literatürde dediklerinizle uyuşacak herhangi bir çalışmaya denk gelmedim. bu önerileri hangi kaynağa göre vermektesiniz?

  8. hayvancılık endüstrisinin çevresel etkileri biliniyor. sürekli artmakta olan dünya nüfusu şimdi kontrol altına alınsa dahi etkilerini durdurmamız çok zor. hayvancılık endüstrisinin sebep olduğu çevresel yıkımı küresel ısınma/küresel iklim değişikliği olarak görüyoruz. bu etkileri durdurabilmek için on yıllara ihtiyacımız var. bu endüstrilerin, çevresel etkileri bir kenara, antibiyotik direncine de sebep olduğunu biliyoruz. gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak adına laboratuvarlarda kültür ortamında sentezlenecek et ve türevi besinlerle ilgili görüşleriniz nedir?

  şimdiden teşekkür ederim.

  medeniyet budalasi 2 ( https://eksisozluk.com/biri/medeniyet-budalasi-2 ) ile ortak sorularımızdır. kendisi şu an hasta baktığı için onun adına ben soruyorum.

 • 3. sadece bir hakkın olsa çocuğuna ne öğüt verirsin

  "hiçbir kavgayı başlatma ve hiçbir kavgadan kaçma."

  cullen bohannon

 • 4. akp gittiği ilk gün yeni hükümetten beklentiniz

  meclis 2 karar alsın. yarım gün bile sürmez.
  ohal kalksın.
  meclisten feto nun siyasi ayağını araştırma komisyonu kurulsun.

 • 5. kaldırıma park eden araçları boyamak

  başlık 15 mayıs şirinevler tevfik fikret cad. kaldırıma park eden araçları boyamam
  evet yaptım. polisi 3 kez aradim.yeter artık.bekledim gelmediler.hakli olabilirler bu saatte daha önemli olaylar olabilir.bende çıktım kaldırımdaki araçları boyadim.evet itiraf ediyorum.oh canıma değsin.bes kuruş para vermem atsinlar hapse.

  yahu bende yolda oturucam artık.arabalar gecemesin! hepimiz engelli adayiyiz. kimse bunu unutmasin ! nitekim polis beni geri aradı ona da sucumu itiraf ettim. pişman mıyım ? asla ! kimse kendine birşey olmayacak gibi yasamasin! unutmayın hepimiz engelli adayiyiz !!

  edit : aklı dengemin yerinde olmadığını beyan eden arkadaşlar demek ki hiç engel nedir hayatınızda yaşamadiniz. bu dünya hepimizin. lakin eliniz ayaginiz tutuyor diye kendiniz üstün gormeyiniz. hayatta herşey olabilir.

  edit 2 : sorun çözülmüştür

  edit 3 : tehdit edenlere zaten adres vermişim.hadi bakalım arabaniza bu kadar kıymet veriyorsunuz da insana verdiğiniz deger nerde ? ohhh iyi yaptım. ulan polise bile söyledim ben yaptım diye sizden mi korkucam. asıl siz korkun ! allah tan ! ulan öküzler senin elin ayağın tutuyor diye engelli insanlara zulm edemezsin . öküz oğlu öküz gerekirse yine yaparım o kaldırımlar bizim , engellilerin hakkı ! yine yaparım.

  edit 4 : oh canıma değsin . iyi ki yapmışım. beni eleştiren herkese dilerim engelin ne demek olduğunu anlarsınız diyorum. ! ohhh canıma değsin , hapsede girsem , para cezası da alsam umrumda değil ! milletin malına zarar verme diyenler siz neden hep engel oldunuz ? bu hayat 2 eli 2 ayağı tutanin değil, hepimizin...dilerim test etmek zorunda kalmazsiniz ..

  edit 5 : msjlari ile destek veren tüm yazar arkadaşlara teşekkürler. bu saate kadar herhangi bir sorun yaşamadım.ustelik kaldırımlar boş. adaleti kendimiz saglayamayiz diyen arkadaşlara şunu söylemek istiyorum ülkede adalet mi kaldı ? defalarca şikayet ettim diye yazdım sanırım okumadınız.

  edit 6 : kadın olduğumu yazmam zayıflık olarak algılanmış. ağır hakaretler aldığım için kadın olduğumu belirttim.yanlis anlaşılmasın.dayak yememi isteyen bile var ! ben yaptığımdan pişman değilim.elimde fotoğraflarım da var. sanırım cesareti olmayan arkadaşlar beni mi kıskandı ne ?umrumda değilsiniz klavye delikanlıları.umrumda değilsiniz.

 • 6. milli tekvandocuların kampta grup seksi

  o gece belli ki onlarca fotoğraf çekilmiş videolar alınmış. peki neden bu fotoğrafı sızdırdılar? çünkü fotoğrafta hiçbirinin siki gözükmüyor. erkekler basittir.böyle bir olaya karıştıklarında hiç çekinmezler hatta insanlar bilsin ister, övünürler. ama siklerinin gözükmesinden korkarlar işte. grup mu yapmışız , beş erkek bir odada çıplak mıyız , kariyerimiz biter mi ? önemi yok siki gözükmedikten sonra.

 • 7. 2018 ramazan ilk dayak piyangosu

  yeterince param olsa, bir ekip kurardım 100 kişilik falan. ama kondüsyonlu olacak yiğitler hep. konya, erzurum, sivas dolaşıp bi tanesinin halkın içinde sigara içmesi için salar beklerdim. bağcılarda öyle oluyordu çünkü önden ufaklık yollanır küfür ettirilir muhattap tepki gösterirse ohh festivale gel.

  neyse, ilk tepki gösterip dövmek isteyeni 100 kişi araya alıp, 'lan sana kitap mı indi?' 'lan sen peygamber misin?' 'lan sen şeyhül islam mısın?' sana ne, ne yapıp yapmadığından, allah tarafından mı gönderildin a pezevenk diyerekten 3 ay pipetle beslenecek şekilde dövmek isterdim.

  zaten 3-4 eylemden sonra sivasın orta yerinde domuz mangal yapsan kimsenin götü yemez tepki göstermeye.

 • 8. eşi ölen baldızıyla evlenebilir

  nasıl bir beklentiyle bu adamı takip ediyorsunuz anlamış değilim dayınızla evlenmeniz için fetva vermesini mi bekliyorsunuz ?

 • 9. metrobüste yaşanan öpüşen çift kavgası

  en güzelini oradaki hanımefendi söylemiş;
  - bu çocuk bu kızı dövseydi rahatsız olmazdınız!

  kesinlikle katılıyorum, kafasını başka yana çevirir görmemiş gibi yapardı.

 • 10. israil antlaşmalarına iptal önerisine akp reddi

  bugün tbmm'de gerçekleşmiştir.

  evet, bugün türkiye'nin her yerinde israil'in yaptığı katliamlar kınanırken, tbmm chp grubunun vermiş olduğu; "mavi marmara anlaşması dahil israil ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesi" önerisi akp oylarıyla reddedildi.
  yani akp'li milletvekilleri meydanlarda israil'i kınarken(!), ticarette israil ile işbirliğine "devam" dedi.

  kaynak-1;
  kaynak-2 chp milletvekili;
  kaynak-3;

  uyan türkiye!
  nasıl da aldatılıyorsun, uyan...

  edit: bir de şu var arkadaşlar.
  akp milletvekilleri mecliste bu öneriyi reddederken, gündüz de diyanet işleri başkanı fatih'te öldürülen filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldırmış.
  (bkz: filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılmak)

  muhtemelen bu gıyabi cenaze namazında da birkaç akp milletvekili vardı.
  enteresan.

  edit-2: öneriyi hdp vermiş. kim verirse versin, farketmez. önemli olan reddeden ikiyüzlüler.
  bir de yeniçağ linki verelim.

  edit-3: kaynaklara itibar etmeyenler için, en resmi kaynak.
  tbmm tutanağı.

 • 11. filistinlileri desteklemiyorum

  daha önce vatanını peşkeş çekmemiş, bu vatanın her bir karışı için ayağında ayakkabı olmadan üstünde elbise olmadan ingilize, fransıza, italyana, yunana karşı savaşmış ailesini vatanı uğruna hiçe saymış emperyalistler köpeklere her cephede savaş verirken vatanını ingilizlere satarak orada da kayıplar vermiş ecdadımın torunuyum ben.
  bu yüzden zamanında beni arkamdan vurmuş vatanını arapların keyfiyeti ile emperyalistlere kucak açmış filistinlileri yani arapları desteklemiyorum.

  edit : bu yazdıklarımdan israili destekliyor yada tasvip ediyor çıkarımı yapan mallar var şaşırdım mı tabii ki hayır.ümmetçiler sizi..
  zorunlu edit : israil bir terör devletidir değildir o tüm dünyanın bakış açısına göre değişen bir şey ama şu varki mitng düzenlemekle orada belirttiğiniz kundaktaki bebeği kurtaramıyorsunuz ne gibi yaptırımlar uygulayabiliyorsunuz bunları konuşalım hollanda için portakal kesip fransa için peugeot araba almayıp israil için de cola dökmekle olmuyor bu işler . kabul edin etmeyin adamlar icraat yapıyor ve tüm dünyayı iplemeden çünkü bir ideolojileri var ve bu ideoloji taş atmakla miting düzenlemekle engellenemeyecek ölçüde büyük
  zorunlu edit 2: bu yazdıklarımdan fettoşcu diyen var. adamlar akıl tutulması yaşıyor öncelikle şunu bildireyim ne kadar fetöcü varsa allah bin belasını versin onların yolundan gidenlere ve ülkeyi terkedenlere de beter olsun
  yazımda filistin halkı haketti manasını çıkaran da aynı mal. gözünle okuyacaksan oku götünle değil
  edit 2: yaptırımlardan bahsediyorduk israil'le anlaşmaların iptali önergesinin reddi

 • 12. green card

  yine reis card kazandığım çekiliş.

 • 13. doları tekmeleyip protesto eden aksaraylılar

  gerçekten sığır pazarıymış.

 • 14. 14 mayıs 2018 alman futbol federasyonu açıklaması

  ilkay, mesut ve cenk'e davet cumhurbaşkanlığından gitmiştir büyük olasılıkla. bu 3'ü hadi cumhurbaşkanını ziyaret edelim diye aralarında kararlaştırıp gidecek hali yok. hayatın normal akışına ters.

  peki erdoğan bunları neden davet etmiş olabilir? kendisi avrupa'da öcü gibi görüldüğü için - en hafif tabirle - bu 3 topçuyla yan yana poz verip bir tür imaj düzeltme, meşruluk devşirme düşünmüş. bilhassa mesut premier legaue'in 5 star oyuncusundan biri diyebileceğin, oldukça sevilen biri. burda ne var yani gayet normal diye gezen beyinsiz ekşiciler tayyip erdoğan'ın bu 3 topçunun da toplumsal saygınlıklarından istifade ettiğini fark edemiyor. erdoğan bunlardan 10 kat zeki. hiç şaşırmıyorum bu gerizekalılar varken ülkeyi ele geçirmesine.

  neyse almanya federasyonunun açıklaması ise tamamen arabuluculuk amacı gütmekte. yazıldığı gibi ilkay ve mesut çok ciddi tepki yiyince federasyon tansiyonu düşürmek için bu açıklamayı yapmış olan bu.

  almanya futbol federasyonu; kendi ülkesinde doğan, yetişen, futbolcu olan ve almanya milli takımını temsil eden kişiler hakkında söz sahibi olabilir mi? mevzu bahis kişiler almanya'yı temsil edecekse, bu kişiler erdoğan'a yakın olduğunu gösteriyorsa, oranın insanı ve federasyonun da sorgulama hakkı olsun bir zahmet. her allahın günü milleti vatan haini ilan eden herifler şimdi demokrasi havarisi kesildi. almanya'ya gidip almanya başbakanıyla görüşen gazeteciler(ki gazetecinin mesleği) hain ilan edildi kaç kere aq.

  bir diğeri de bu açıklamayla erdoğan'ın ekmeğine yağ sürüldü diyenler... ulan zaten böyle siktiriboktan bir şeye tav olmaya müsait kafa yapısında seçmen yıllardır akp'ye basıyordur. rastgele bir gazete alsan hepsinde bu tür yurtdışında bilmem kim türkiye'ye düşmanlık yapıyor haberleriyle dolu. aynen almanya federasyonu açıklama yaptı, aslında erdoğan'a oy vermeyecek biri karar değiştirip oy atmaya karar verdi. allah akıl fikir versin ne diyeyim.

 • 15. kraliyet ailesinin yayınladığı rte fotoğrafı

  komplo teoristleri toplanın.

  ingiliz kraliyet ailesinin, 1.6 milyon takipçili resmi instagram hesabı mevcut. bu hesapta aile adına paylaşımlar yapılıyor.

  biliyorsunuz cumhurbaşkanı erdoğan da şu ara londra ziyaretinde. bugün de kraliçe ile bir görüşmesi oldu. görüşmeyi kraliyetin instagram hesabından bir fotoğraf paylaşarak duyurdular. ancak fotoğraf çok ilginçti.

  fotoğrafta erdoğan, doğal olarak kraliçeye bir miktar eğiliyor. ortaya değişik bir görüntü çıkıyor. esas bomba ise arkada, duvardaki tabloda da çok benzer bir görüntüde bir at olması. baktığınız zaman anlayacaksınız. kaynak

  bu kraliyet aileleri hep bir entrika, hep bir zehir, hep bir mesaj, hep bir üstünlük kurmak peşinde ya. iyi ki osmanlıları sürmüşüz de kurtulmuşuz.

  edit: aşağıdaki bir mesajda*, kraliçenin başkalarını da bu tablo önünde karşıladığı söylenmiş. inceledim. bu adamların hiçbiri devlet başkanı değil. hemen hepsi büyükelçi. 1200 odalı bir sarayda herhalde devlet başkanı karşılama odası ile düşük seviyeli misafir karşılama odaları farklı.

  araştırmaya koyuldum. en bariz örnekler abd ve rusya devlet başkanlarıdır diye girdim google'a.

  obama'nın karşılandığı oda merkel

  biraz daha arattım, kadın bütün devlet başkanlarını bu odada karşılamış. afrika ülkelerininkileri bile. kaynak kaynak 2 kaynak 3 kaynak 4

  erdoğan'ın karşılandığı odada ise hep düşük rütbeli görevliler karşılanmış. google görsellerde "elizabeth receives ambassador" diye aratınca full bu odanın resimleri çıkıyor. kaynak

  ilginç.

  not: bu odada karşılanmış yarak kürek olmayan ülke başkanı fotoğrafı varsa, bana gönderirseniz onu da bu mesaja ekleyeceğim. ancak şu ana kadar ben rastlayamadım. erdoğan'ın karşılandığı odada itibarlı hiçbir ülke başkanı karşılanmamış gibi.

  edit 2: bu odada en yüksek düzeyli olarak şimon peres ağırlanmış. bana gelen mesajlarda en yüksek o vardı. ab ülkeleri, rusya, çin, abd, kanada gibi g-8 klasmanındaki ülke liderleri bu odada ağırlanmıyor anlaşılan.

  edit 3: arkadaşlar, olay erdoğan'ın eğilmesi değil. erdoğan'ın eğilmesi ile atlı tablonun oluşturduğu şaşırtıcı uyum ve bunun en iyi açıdan şak diye yakalanıp, tak diye resmi hesaptan paylaşılması.

 • 16. 15 mayıs 2018 devlette para kalmaması

  önedit: bazı suserler ısrarla "sistemdeki değişiklikten dolayı gecikme" olduğunu belirtiyor ama entrynin tamamını okursanız sadece öğretmenlerde değil çok farklı kurumlarda aylardır, hatta yıllara varan ödemelerde sorun olduğunu göreceksiniz. yani en azından çoğu kurum için sorun sistemdeki değişiklik değil! kaldı ki, çoğu kurum 3 ay önce geçmiş sisteme, bunun bir de öncesinde sistemi öğretmek için ilgili memurlara hizmet öncesi eğitimi var yani aylarca bu sistemi öğrenememiş memurlar, sorun bu yüzdenmiş... hadi öyle olsun, bu 4-5 ayda bir sistemi öğrenemeyecek kadar kifayetsiz memurları da devlete babam doldurdu değil mi...

  ayrıca yıl sonunda kadar kişi başı 3 bin dolar, 4 kişilik aile başına 12 bin dolar yani bugünkü kurla bile aile başına 54 bin tl'lik bir vadesi gelmiş bir dış borç ödememiz ellerinizden öper (bkz: 241 milyar usd nasıl bulunacak sorunsalı) bu da mı "sistem kaynaklı" sorun?

  ---
  dm editleri:dm'den gelen mesaja göre bazı eğitim araştırma hastanelerinde bu ay döner sermayeden alacakları para da yatmamış. bunun yanı sıra gelen bir diğer mesajda sadece döner sermaye değil doktor, hemşire, ebelerin vs. nöbet ücretleri de yatmıyormuş. ameliyat sterilizasyon malzemelerine bile ödenen para sıkıntılıymış. (başka var mı bilmiyorum ama) muğla, kars, kastamonu tıp fakültelerinde stajyerlerin maaşları yatmamış. ayrıca aile hekimlerinin maaşları da yapılan "gider ödeneği güncellemesi" ile 25-50 tl düşürülmüş!

  bir çok mesajda çeşitli birimlerdeki memurların görev yollukları,eğitim harcırahları, yemek harcırahları, ek ödemeler falan ödenmediği belirtilmiş. kasım ayından beridir, 6 aydır, görev yolluklarını alamayanlar dahi varmış.

  döner sermaye ödemeleri konusu sadece devlet hastanelerinde değil, üniversitelerin döner sermaye getiren çeşitli fakültelerinde de sorunluymuş. öğretim üyelerine 2-3 aydır döner sermaye ödemeyen fakülteler varmış.hatta döner sermayesi olan birimlerin döner sermayelerinden belli bir oranda maliye bakanlığına aktarım yapması talimatı verildiği söyleniyormuş. bazı tıp fakülteleri'nin durumu çok iç açıcı değil galiba bir başka mesajda akdeniz üniversitesinin eğitim fakültesinin döner sermayesinin (ki formasyon alan öğrencilerin yatırdığı para) direk tıp fakültesine aktarılıyormuş.

  dm'den gelen mesajlarda taşerondan devlet memurluğuna geçenlerin mesai ücretlerini alamadıkları belirtilmiş. ayrıca maaşlarında hem azalma olmuş, hatta maaşlarını daha alamayanlar da varmış.

  kurum avukatlarına ödemeler de sıkıntılıymış. mesajlarda vekalet ücretini 3'er ay gecikmeyle aldığını söyleyen de var, 6 aydır alamayan da var. sanırım bağlı bulunduğu kuruma göre değişiyor ödeme sıkıntısı.

  adliyelerde bu ay keşif ücretleri ödenmemiş.

  her emekliye bayramlarda 1000 tl vaadi de yalan çıkmış: "her emekliye dini bayramlarımızda 1000 tl verilecek vaadi de doğru çıkmadı. çünkü 1000 tl maaş alanlara 300 tl, 1000-1500 alanlara 500, 1500-2000 tl alanlara 700, 2000 üzeri emekli maaşı alanlara 1000 tl verilecekmiş." (bu bilgi hala haber sitelerine düşmediği için ne kadarı gerçek bilemiyoruz tabi. basın "özgürlüğümüze" takılmış olabilir veya yanlış bir bilgi olabilir. günahı sevabı aytun çıray'ın boynuna :))

  gene dm'den gelen bir mesajda tübitak'tan 1512 desteği kazanıp sözleşme imzalayan bazı girişimcilerin hibe paraları şubat'ta yatması gerekirken hala yatmayanlar varmış. gene bir başka mesajda benzer şekilde kosgeb'de de hibe ödemelerin yapılmadığı belirtilmiş.

  gene dm'den gelen bir mesajda bir ilçe gıda tarım hayvancılık müdürlüğünde görev yapan hiçbir personelin maaşı bu ay yatmadığı belirtilmiş. bu sorun genel midir bilmiyorum tabi. ek olarak bir başka mesajda tarım ve hayvancılıkta çiftçilere ve yatırımcılara söz verilen hibeler ödenmediğinden bahsedilmiş. çaylaklardan bir suser #77005163 entrysinde (bazı) çiftçilere desteğin de yatmadığını söylüyor.

  kılıçdar ssk'yı gene batırmış belli ki. hem de rekor kırarak 34 milyar tl! bu durumun bir yansıması olarak herhalde dm'den gelen mesajda sgk kurumlara olan ödemelerini yapmadığı belirtilmiş. üstüne üstlük geçmişe dönük "cezalar" kesilmeye başlanmış. n'oldu o deli dumrul vergisi diye çıkartıp çalışmayan adama bile binlerce lira kitlediğiniz gss primleri diye sormak lazım tabi!

  dsi'de de para bitmiş. ihalesi yapılan işler ödeneksizlikten başlamıyormuş, hatta devam eden işler de aciliyet sırasına koyulup eldeki para bu "acil" işlere veriliyormuş, diğerleri durdurulmuş. çalışanların maaş dışındaki ödenekleri kısıtlanmış (bkz: dsi'nin parasının bitmesi)

  aynı dsi'de olduğu gibi ibb'de de hakediş alan firmalara ödemede sıkıntı varmış. ibb ile ilgili firmalar hakediş ödemelerini geç alıyorlarmış aynen dsi deki gibi sıraya sokup ödeme yapılıyor geçen aya kadar da ödemelerin hepsi durmuş, şu anda ancak ocak ya da şubat ayının ödemelerini alıyorlarmış.

  iller bankası da firmalara ödeme yap(a)mıyormuş.

  gümrüklerde de sıkıntı varmış, maaşların sadece bir kısmı yatmış. mesai ve yolluklar ödenmemiş.

  çalışma bakanlığı, maliye bakanlığı ve pek çok bakanlıkta müfettiş yardımcıları yeterlilik sınavlarını geçmelerine rağmen senelerdir müfettişlik kadrosuna atanmıyormuş. şu an 1000 tl’den fazla. olan maaş farklarını bu yüzden senelerdir alamıyorlarmış. buna bir ekleme de ben üniversite kadrolarından yapayım. doçentlik sınavını verip doçent olmaya hak kazanan bir çok kişiye üniversitelerde doçentlik kadrosu açılmıyor, ünvanları doçent olduğu halde hala araştırma görevlisi, doktor öğretim görevlisi gibi kadrolardan maaş alıyorlar. yıllarca bu durumda sürünen tanıdıklarım var.

  bilişim ihalelerinde vade 6 aya çıkmış. işi şimdi yapıyorsun 6 ay sonra alıyorsun. o da görünen tabloda belki...

  bazı belediyeler, yapı denetim firmalarının hak edişlerini ödemiyormuş. tabi bu (özel sektörde de) olsa onların çalışanlarının maaşlarının ödenmemesine yol açıyormuş.

  üsküdar belediyesi ayın 1'inde yatırması gereken maaşları hala yatırmamış. ne zaman yatıracağı belli değil.

  bu da ama yol yabdı, metro yabdıcılara gelsin: dm'den gelen mesajlara göre o yollar yapılırken köylülerin istimlak edilen tarlalarının paraları (en azından kırıkkale-tokat otoyolundakiler) 3 yıldır verilmiyormuş, metro inşaatı projelerinde müşavirlik hizmeti veren firmalara 5 aydır ödeme yapılmıyormuş, milletin bilmemnerelerine koyacağına dair meşhur sözüyle ünlü cengiz holding'in yaptığı zigana tüneli şantiyesi ödeneksizlikten geçen ay kapanmış. silinen milyarlarca liralık vergi borcuna, ücretsiz hibe edilen oymapınar barajına vs. rağmen reisine ufak bir kıyak geçmemiş cengiz holding, çok ayıp etmiş.

  her şeyi geçtim askerin (er, erat) üç kuruşluk maaşlarında bile sıkıntı var. doğu'da görev yapıp gelen bir askerin tezkeresini alalı 2 ay olmasına rağmen 4 aylık maaşı hala ödenmemiş. diğer er, erbaş,uzmanların vs'de da doğu tazminatları yatmıyormuş uzun süredir

  bir öğrenci arkadaşımız da geçen sene kyk bursunun erkenden kesildiğini söyledi. kendisi yanlış mı hesapladı yoksa hükümet artık öğrencinin cebine girecek 3 kuruşa da mı göz dikecek kadar vicdanını yitirdi bilemem. (arkadaşımız sonradan netleştirdi 3-4 aylık bir erken kesilme varmış. yani bence hesap hatası değil. sadece burslar değil, kyk kredilerinde de böyle erken kesilme olmuş. yani devletten kredi alıyorsun, sana eksik verdiği paranın üzerine bir de faiz koyarak geri ödeyeceksin. hayırlı olsun)

  gene çoğu öğrenci olan, basketbol federasyonu bünyesinde oyhanan yerel ligler bölge basketbol maçlarına çıkan hakem ve masa görevlilerinin parası da 5 aydır ödenmemiş.. 2018 yılına ait tek maç parası dahi alamamışlar.

  sanırım hakemlerde genel bir sıkıntı var, gelen mesajı noktasına virgülüne dokunmadan ekliyorum: "hakem ücretleri aylardır yatmıyor. karaman gibi küçücük bir ilde bile 3 milyar ödeme borcu vardı devletin (sadece spor faaliyetlerine) antrenörlerin de paraları yatmıyor. geçtiğimiz yıl 100 tl alacağımız bir müsabaka ücreti bile 1 yıl sonra yattı"

  bunlara ek olarak #77000038 nolu entrysiyle çaylak bir arkadaş kurum satınalmalarındaki durumu kısaca anektodal bir şekilde aktarmış

  bir de bir "söylenti olarak" ekleyeyim trafik polislerine amirleri tarafından sabahları 1 koçan ceza makbuzu verildiği, bu koçanı bitirmeden gelmemesi gerektiği söyleniyormuş.

  ---
  jandarma ve polisin 4 aydır operasyon tazminatlarının ödenememesi, öğretmenlerin ise bu ay ek ders ücretlerinin ödenememesi sebebi ile gerçekleşmesi muhtemel durum. bunun bir tık ötesi zaten maaşların ödenememesi.

  ne kadarmış bu operasyon tazminatları? iline göre 190 tl ile 858 tl arasında değişiyormuş. yani devletin jandarmasına, polisine hakkı olan aylık 190 lirayı ek olarak verecek parası çıkışmıyor,

  öğretmenlerin ek ders ücretlerinde aldığı paralar ise 25-250 tl aralığında, bu aydan itibaren o da çıkışmıyor demek ki. (edit: @ alkolluzemzem'in uyarısıyla bir düzeltme yapma ihtiyacı doğdu, öğretmenlerin aldıkları reel ek ders ücretleri 1000-3000 tl arasında değişiyormuş. öğretmen olmadığım için internetten bulduğum kaynağı koymuştum ama demekki ek göstergeleri vs falan hesaplaması reelde oradaki rakamlardan bayağı farklı oluyormuş. bir çok öğretmen bu rakama da karşı çıktı. genellikle ek ders ödemeleri 0-1500 tl aralığındaymış. 300 tl alanlar çok özel şartlarda, çok kısıtlı bir kitleymiş.)

  ha bu arada bugün dolar 4.38 oldu ve hala yükselişte...

  ama ekonomi çoh iyi. yol yabdı.

  edit2: #76997472 nolu entryde terör tazminatlarının bu ay yattığı söylendi. muhtemelen meral akşener meydanlarda bu durumu diline doladıktan sonra,hükümetin 5 ay sonra onaylamak aklına gelmiş ona (şimdilik!) para buluşturmuşlar bir şekilde. (sonradan gelen bir mesajda doğu illerinde polise verilen tazminatın %20 civarında eksik verildiği belirtilmiş. yani yatmış ama eksik ödenmiş.- personelde huzursuzluk olunca bu akşam başbakanlık talimatı ile eksik kalan %20'lik kısım da yatmış,- ) gene sonradan gelen bir mesajda nisan ayında kesinleşen ve askeri personele ödenmesi gereken “2018 yılı askeri personel yan ödeme kararnamesi” uyarınca belirlenen aylık 400 lira, ilk 4 aylık dönemde toplam 1600 lira olan paraların da yatmadığı belirtilmiş.

  #76997286 nolu entryde de sıkıntının her okulda değil bazı okullarda olduğu belirtilmiş. #76998336 nolu entryde ise bazı okullarda sadece ek ders değil, öğretmen maaş ödemelerinin de bu ay sıkıntılı olduğuna dair bilgi paylaşılmış. mesela çaylaklardan bir öğretmen arkadaş 17:40 itibariyle maaşının ve ek dersinin yatmadığını teyit etmiş #77007471 yurtdışında görevli bir başka öğretmen suser de dm'den kendi bulunduğu bölgedeki öğretmen maaşlarının da bu ay başında yatması gerekirken hala yatmadığını belirtti.

  bir de entrymi çok editliyorum diye laf sokulmuş... istersem sabaha kadar editlerim,entry benim sana ne! ben basına yansıyan bilgiler ışığında dikkat çekici bir başlık açtım, tabii ki her mesleğin maaş/ödeme durumunu bilmem mümkün değil. doğrusu geldikçe düzeltiyorum,basına yansımayan diğer alanlardaki sorunlar hakkında dm'den bilgi paylaşıldıkça da ekliyorum. en azından insanlar devletin farklı meslek gruplarına yapması gereken ödemeler konusunda basına yansısın/yansımasın bilgi sahibi oluyor. aktroller kendi ödemelerinde bir sorun varsa onu yazsın onu da eklerim.

  ayrıca einsteinler için bir ekleme yapayım, bu başlığı açarken "devlette para kalmaması" yazmam ne cahilliğimden, ne de provokasyon amacı taşıyor. devlette paranın "bir şekilde" bitmeyeceğini ben de biliyorum sadece var olan bir sorunu en dikkat çekici şekilde yansıttığı için bu başlığı seçtim.

  (ayrıca dolar da bu üç saat içinde 4.45 oldu)

 • 17. türk silahlı kuvvetleri kudüs'e girsin

  ilk önce genç sivil eskisi fetocu piçler gitsin bence. arkadan da kefenli dallamaları göndeririz. iyi alıştınız gariban oğlunu keyfine oraya buraya gönderip seçim kampanyası yapmaya.

  kudüs orada uçak orada (bkz: bak şurdan siktir git)

 • 18. gangbang için türkçe karşılık önerileri

  (bkz: kim vurduya gitmek)

 • 19. ingiltere'nin tc'ye 750 milyon pound vermesi

  onu türkiye'ye gelene kadar uçakta yerler.

 • 20. 2018 ekonomik krizi

  dogru duzgun yazmayi gectim ( hadi ben de ingilizce klavye kullaniyorum) inatla noktalama isaretlerini kullanmayan birisinin dort dil bildigini iddia ettigi ve ıngilizce isletmeden mezun oldugu ulkede gerceklesmesi cok dogal olan krizdir.

  gecenlerde bir arkadas bayagi nokta atmisti. sanirim yazamadan bitirdi ben de birakayim buraya. bir umut yukaridaki arkadas belki kullanir. al bakalim:

  ....................................................................................................

  birazcik virgul de vereyim belki onu da kullanirsin.
  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 • 21. 14 mayıs 2018 akp iyi parti seçmen kavgası

  halen anadolu’da bir yerlerde ülkesinin geleceğini düşünen güzel insanların olduğunu gösteren videodur. çomarspor bu dafa fena bozulmuş.

  “sen fransa’ya gidebiliyor musun? hadi git, hadi”

 • 22. 15 mayıs 2018 akaryakıt zammı

  lan oğlum her zam haberi geldiğinde zamdan önce depoyu fulluyorum. fulleyince daha çok biniyorum, kar edecem diye batacam amk ya.

 • 23. türk lirası nasıl değerlenir

  öncelikle adaleti ve kalkınmayı sağlayacaksın, gerisi kendiliğinden geliyor.

 • 24. rte'nin bbc muhabirinin sorularını cevaplayamaması

  soruları gazeteciye önceden vermeyince böyle oluyor demek ki.

  hiçbir soruya yanıt yok. orada bile hep çirkefe yatma çabasında. dolu dolu bir cevap yok. ekonomimiz büyüdü diyor ya meydanlarda. kadın gözlerine baka baka ekonominiz hiç iyi görünmüyor dedi ve tek cevap veremedi. işte dünya lider, işte dünyaya kafa tutan türkiye. dış pencereden nasıl göründüğümüzün özeti.

 • 25. konut fiyatlarına yüzde 20 indirim kararı

  2+1'ler

  1 milyon tl'den 800 bin tl'ye inmiştir hadi iyisiniz.

 • 26. 15 mayıs 2018 erdoğan kraliçe elizabeth görüşmesi

  chp kadın kolları teyzeden kiz istemeye gelen konyalı aile.

 • 27. ekşi itiraf

  birkaç gün önce hayatımda filmlerdeki gibi bir tanışma olayı yaşadım, ama o kadar ani ve samimi gelişti ki anlatamam ve ben ilk defa gerçekten bu kadar içten gülen, samimi bir kız gördüm be sözlük.

  bir yere gidecektim ama oraya da servis ile gidildiği için servis durağına gittim. servisin kalkacağı yere gittiğimde 10 dakika ile kaçırmışım servisi. o sırada da bardaktan boşanırcasına da bir yağmur başladı.

  o sıra bir kız geldi ve o da kaçırmıştı servisi. yağmur yağıyordu ve şemsiye yoktu. allah biliyor gerçekten sadece ıslanmaması için hani yağmurda durmayın şemsiyenin altına gelin dedim.

  şemsiyenin altında beklerken servisin gelmesine 1 saatten fazla olduğunu öğrendik. bu yağmurda durmayalım, sakıncası yoksa bir yer varsa çay içelim dedim. bunu nasıl dedim ben bile şaşırdım. tamam dedi, doğru düzgün yer yoktu ama bir börekçiye girdik, çay söyledik. dolu dolu sohbet ettik; feminizmden tutun da yurtdışında gezdiği yerlere kadar. o konuştu ben dinledim ama öyle güzel öyle samimi konuştu ki ve öyle gerçekçi şeyler anlattı ki dinledikçe de dinleyesim geliyordu. jestleri, mimikleri sanki bir sevimlilik abidesiydi karşımda.

  biraz da ezildim be sözlük açıkcası, karşımdaki kişi baya dolu dolu hayatı yaşamış. yüzünde gülücükler, umut saçılıyor. dünyanın çok farklı yerlerini görmüş, çok farklı insanlar ile tanışmış, çok iyi bir eğitim görmüş.

  ilk defa hayatımı ve kendimi bu kadar sorguladım be sözlük. ne için geldim bu dünyaya, allahım beni ne için yarattın ki, iyi bir hayat nasıl yaşanır, nasıl böyle üst düzey bir insan olunur, asalet doğuştan mı gelir sonradan mı edinilir falan filan işte hep böyle şeyleri sorguladım.

  kıza aşık falan olmadım ama samimiyetine, içtenliğine, güler yüzlülüğüne hayran kaldım. tam bir sevgi insanıydı, her inançtan, her türden insanı tanımış, bilmiş, kendini geliştirmiş, ilerletmiş.

  o kadar büyüleyiciydi ki adını bile soramadım, gerçi o da sormadı, ama birbirimizi ekledik sosyal medydan. kendisinden kahve sözü de aldım ama yazmaya korkuyorum be sözlük. tarifsiz duygular yaşadım ve yaşıyorum açıkcası.

  kalbin ve yüreğin de ayakkabıların gibi bembeyaz ve tertemiz. umarım hiç de kirlenmezler beyaz sporayakkabılı kız.

 • 28. 15 mayıs 2018 ekonomiye 18 trilyon dolarlık müjde

  dünya'da dolaşımdaki para 80 trilyon dolarken hem de bravo

 • 29. biriyle bankta 1saat oturma hakkın olsa kim olurdu

  rahmetli dedem olurdu herhalde. ben doğru dürüst tanıyamadan, onunla iki çift konuşamadan göçtü gitti. bana anlattıklarına göre okuyamamış. fakat kendi kendine bir alfabe uydurup bununla yazıp çizmiş bir adammış. köyde ilk traktör onundu derler. o traktörle civar köylere işe gidermiş, muhasebesini tutmak için öğrendi yazmayı demişlerdi.

  biz ne güzel fırsatlarımız varken heba ettik. adam toz zerresinden dağ yapmış.

 • 30. 14 mayıs 2018 gazze olayları

  yazmayayım diyordum da papağan misali "iki yüzlülük" ve "müslümanlar katlediliyor" diyenleri görünce dayanamadım:

  1- "kimse yazmıyor, bu iki yüzlülük" dediğiniz her konu sayfalarca dolup taşıyor. biraz daha sabredip yazsanız daha isabetli olabilirsiniz.

  2- "iki yüzlülük" deyip paris örneğini verenler islamcıların yediği haltlarda neredeler? darfur katliamı olurken veya güney sudan'da müslümanlar hristiyan katlederken neredelerdi?
  veya 2.dünya savaşından sonraki en büyük kayıpların yaşandığı kongo iç savaşları 'nda 5 milyon insan ölürken neredelerdi? (2003'e dek.) müslüman olmadıkları için sallanmadılar herhalde...

  3- israil'in yediği haltları batı medyası da çatır çatır eleştiriyor. ezbere "batı israil'in yanında" demeden önce iyi düşünmek lazım. çünkü olayın başından beri israil'in yanında sadece abd (trump) var, avrupa, rusya vs. değil. yarın öbür gün saflar değişebilecek olsa da şu anki durum bu.

  4- "`israil kurulurken milyonlarca filistinli katledildi`...
  israilliler o topraklara gelmeye başladığında ilk katliamları, en katlı katliamları bizzat müslümanlar yapmıştır. 1947'de taksim planı yapıldıktan sonra araplar iki uluslu devlet istememiştir ve problem çıkarmaya başlamışlardır. olayları 1948 filistin iç savaşıına taşıyan yegane vaka ise 30 kasım 1947'de sfar kirkin'de yaşanmış ve yahudilerle dolu iki otobüs arka arkaya taranmıştır. ardından dişe diş, kana kan olarak devam etmiştir. (olayların irili ufaklı birkaç on yıllık geçmişi daha olsa da yahudiler daha da az ve güçsüzlerken ingilizlerden dahi destek koparamamışlardır; ingilizler tabiri caize topu ortaya atmışlardır.)

  5- "biz neden bu prostestoyu yapıyoruz?"
  israil'in yönetim biçiminde, yönetildiği şehirde (zaten hep kudüs'tü), yönetildiği mekanizmalarda bir değişiklik yok. sadece abd tanıdı. bu. peki neden protesto yapılıyor?

  abd kudüs'ü başkent olarak tanıyorsa:
  *bunda müslümanları rahatsız eden mevzu nedir? abd kutsal mıdır, nedir? (duygusal soru)
  *bizim için uygulamada neler değişecek? (mantık içeren soru)
  *sonucu belli olan (katliam) bir şekilde protesto etmek yerine, neden uzun vadede gerçekleşecek akılcı yöntemlerle bu kudüs'ün tarafsızlığı sorunu çözülmeye çalışılmıyor?

  gelişme : işte müslümanların bu sorulara verebilecekleri mantıklı cevapları olmadığı için küçücük israil tarafından on yıllardır oyuncak edilmiş durumdalar.

  sonuç: radikalliğe, her türlü fanatizme karşı olmakla beraber; yine fanatik bir devlet olan israil de en hoşnut olmadığım ülkelerden biridir. ancak karşılarında hem fanatik, hem de fanatizm nedenli körlük nedeniyle kendini azıcık bile gelişteremeyen bir topluluk olan müslümanların olması ve kendilerinin de modern dünya nimetlerini (kapitalizm ve arge) oldukça kuvvetli kavramaları neticesinde bulundukları coğrafyada emellerine ulaşamamaları imkansız.

  israil'in fanatizmi, "dini yaşam biçimi" gibi dar bir alana sıkışmış olmadığından müslüman fanatizmine üstünlük sağlayabiliyor.

  israil'deki fanatizm; "yurttaşların birbirlerini kollaması" temelli bir felsefeye dönüştüğü için tutkuları bireylerdeki potansiyeli baskılamıyor. elbette askerlik yapmayı reddedecek kadar ibadet düşkünü vatandaşları olsa da neticede herkes özgür ve dini/kültürel bağları -namaz, ramazan, başörtüsü- gibi kişisel potansiyeli /üretkenliği aşağı çeken unsurlara bağlı değil. bu nedenle bireyler, şirketler ve ülke hep birlikte gelişebiliyor. saydığım unsurlardan ibaret yaşayan müslümanların payına ise mütemadiyen dayak yemek düşüyor.

  velhasıl kelam; karşınızda çok güçlü ve amansız bir düşman olabilir. her zaman olacaktır. asıl sorulması gereken ise şu: "sen neden bu kadar vasıfsız, güçsüz ve acizken böyle kalmakta ısrar ediyorsun?"

 • 31. araplar için yas ilan etmek

  ne hikmetse kendi vatandaşı ölünce yas ilan etmeyen ama suudi kralı veya filistinliler ölünce anında yas ilan eden hükümete dikkat çekince ırkçı kemalist oluyorsun.

  diğer ırkları yüceltmek üstünden kendi ırkını aşağılayarak ters ırkçılık yapmak da bizim icadımız olsa gerek.

  edit : şunu da eklemek istiyorum; hümanizmden dem vuranları görüyorum. kusura bakmayın ama hümanizm tüm insanları içine aldığında geçerli bir kavramdır. israil çocuk öldürürken ortalığı ayağa kaldırıyorsan iki gün sonra hamas da rastgele roket atıp çocuk öldürdüğünde ortalığı ayağa kaldırmalısın. demokrasi, adalet, hümanizm gibi kavramlar zulmü gören senken değil, güçlü olan senken dilinden düşmemeli. müslüman alemi önce kendi içerisindeki katliamlara, cuma çıkışı bombalarına bir çeki düzen versin de, sonra diğer düşmanlarını lanetlesin.

  ama yok diyorsanız ki biz cihad ederiz, biz allahın dinini yayacağız. başka adamın da sana ettiği zulmü meşrulaştırmış olursun sadece.

 • 32. 14 mayıs 2018 houston rockets gs warriors maçı

  hakemlerin bile houston'ın yanında olmasına rağmen kaybettiği maç. üzgünüm sakal reis 4 0 kaybedeceksiniz, belki 4 1. bu arada konferans finali olmasına rağmen şampiyon şimdiden belli olmuştur. oakland halkı meşaleleri yaksın, şampiyonluk geliyor.

 • 33. forklift'e türkçe isim önerileri

  kaldırkoy.
  edepsizlik içermeden.

 • 34. quentin tarantino denince akla gelenler

  (bkz: ayak)

 • 35. israil'e karşı edilen duaların işe yaramaması

  şunu birçok kez yazdım ama her seferinde cuk oturuyor.

  'istedikleri kadar dua etsinler, tanrı en iyi topçu birliğinden yanadır'

  -napolyon

 • 36. hurma ile bira mı iyi gider şarap mı sorunsalı

  ahah kutsalcılar gelmiş. olm hurma meyve lan meyve! ramazan pidesi de bir çeşit ekmek. çarpık din algınız yüzünden saçma sapan bir kutsal anlayışınız var. gidin aklı başında bir hoca bulup danışın.

 • 37. evde tost yapıp işyerine getiren varoş kız

  tostun içine salça da sürmüşse hiç düşünmeden nikah basılması gereken kızdır.

 • 38. melodisi diddiriditdiddiddirididtit olan şarkı

  hucum borusu!!!

 • 39. canan karatay

  tekrar düşündüm de saygıyı elden bırakmayayım derken epey hafif yazmışım. #76980346
  bu kadın, hemen her aklı başında insanın da düşünerek farkedebileceği ve tıbben de doğru olan önerilerinin yanında, aksi defalarca ispatlanmış önerilerde bulunuyor. ve kendisi bir hekim. normalde bir hekime muayene olduğunuzda önerilerinin kanıta dayalı tıp dahilinde olmasını beklersiniz. hekim tıbben yanlış bir öneride bulunursa ve sizin sağlığınız da bu öneri sebebiyle olumsuz etkilenirse bu durum malpraktis olarak adlandırılır. malpraktis bir suçtur. boyutuna göre para cezasından meslekten mene kadar gidebilen bir suçtur.
  bu kadın demeçleriyle, radikal önerileriyle, uzmanlık alanı dahi olmayan konulardaki görüşleriyle ciddi bir suç işliyor. bu suç bir kamu davası olması gerekirken kadın hala toplumun sağlık algısını yönlendirmeye devam ediyor.
  bakın bu kadın kesinlikle yalan söylüyor, önerilerine uyarsanız ölürsünüz gibi bir şey demek istemiyorum. uzun yıllar sonra yapılan bilimsel araştırmalarda şuan söyledikleri doğru bulunabilir. tıp bu. sürekli yeni araştırmalarla yeni kanıtlarla değişiyor. daha doğru, daha ayrıntılı hale geliyor. fakat günümüz tıbbı çerçevesinde değerlendirirsek, kendisi kanıya dayalı tıbbın, başka bir deyişle duvara dayalı tıbbın lideri olan bir şarlatandır.
  özet geç diyenler için:
  (bkz: bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış)

 • 40. 7 haziran'daki gibi sistemin önünü açarım

  muharrem ince'nin kılıçdaroğlu kadar pısırık kalmayacağını ve izin vermeyeceğini düşündüğüm tehdittir.

 • 41. muharrem ince'nin mitingde vatandaşı azarlaması

  haberde miting alanı buz kesti diyor, millet kahkaha atıyor :d

 • 42. akp'li replikleri

  "ben oy vermiyorum ama yaptiklari iyi isler de var haklarini yememek lazim"

  (bkz: kripto akp'li)

 • 43. erken boşalma

  bu işin ilacı bol seks yapmaktır. porno ve masturbasyonu bırakacak, anlayışlı ve dayanıklı bir partner ile her gün seks yapacaksın.

  bir ay sonunda sorununuz çözülmüş olacak.

  hadi geçmiş olsun.

 • 44. 4.4'ten dolar alan ekonomi profesörü ekşici

  dolar 5 olduğunda, şarabıyla seni selamlayacaktır.

 • 45. bekir bozdağ'ın çok yakışıklı olması

  kafası olmasa yakışıklı aslında.

 • 46. eski sevgilinin kafada bitirildiği an

  instagram biosuna yeni sevgilisine ithafen "şövalyesinin prensesi" yazdığını gördüğüm an.

  allah seninle çıkan benim de cezamı versin, pis insan. şövalye nedir amk? kaç yaşındasın sen, yaşını söyle bana. *

 • 47. domatesin kilosunun 28 tl olması

  türk lirası bereketsiz diyenlere kapak gibi girsin.

  bakın 1 kilo domates bir sürü lira yapıyor.

  demek ki neymiş saksıda domates yetiştirecekmişiz.

  kılışdarcılar kesin bundan da rahatsız olur, evet.

 • 48. migros müşterisi vs. bim müşterisi

  rakını migrostan, mezeni bim den alıcan kardeş...

 • 49. recep tayyip erdoğan

  bir üstteki yazara cevaben; destekleyeceğimiz her hangi bir şahıs on beş temmuzlara sebep verecek cemaatlere yol vermeyen, 17 25 aralıkta yolsuzluk yaparak elin cemaatinin eline koz vererek ülkenin itibarını iki paralık etmeyen, gezi gibi bir olay çıkmasına sebep olacak kadar halkı ayrıştırmayan ve ekonominin içine edip doların yükselmesine sebep olmayan bir lider olacak. kısacası rahat ol aktrol kardeşim.