debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. münir özkul

  allah rahmet eylesin, kaybettik.

  götünüze kına yakabilirsiniz bir takım orospu çocukları.

 • 2. arif v 216

  filmin yarısında çıktım. bir sonraki seansın ikinci yarısında girdim filmi bitirdim. neden mi böyle yaptım çünkü amcam sinemanın sahibi. kafama göre istediğim filme giriyom çıkıyom.

 • 3. oğlumun puanı boğaziçi'ne yetiyordu

 • 4. hollanda'nın türk mühendisleri kendine çekmesi

  hollanda'nın çekmesi değil türkiye'nin itmesidir o

  amk aktrolü.

  edit : aslında entry orjinalini bozmak istemezdim ama kutsal bilgi kaynağında bilgi vermek de şart, başlığı açan arkadaşla da paylaştım

  öncelikle hollanda’nın kasıtlı yaptığı bir durum yok. hollanda şu anda özellikle teknoloji sektöründe en çok yetişmiş insan arayan ülke. bir çok büyük firmanın yanısıra start uplar da var bol miktarda

  hollandalılar, yoğunluk ve bazen mesai gerektirecek bu alanda çalışmak pek istemiyorlar, zaten üniversite de mühendislik okuyalım kafası yok zira herkes bir şekilde geçimini sağlayabiliyor

  hal böyle olunca da hollanda yetişmiş insanları dışarıdan getirmeye çalışıyor, adına expat dediğimiz kişiler bunlar. mesela google a “thirty percent ruling” yazın ve okuyun nedir diye

  ayrıca hollanda da hem lokalde hem de iş hayatında ingilizce anadil. evet felemenkçe anadilleri ama hiç bilmenize gerek yok yaşayıp çalışabilmeniz için, tabi esnaf değilseniz. hatta çoğu büyük mağazada bazen sadece ingilizce konuşan satışçılar görebilirsiniz

  işin özü, hollanda doğu avrupa, türkiye, mısır, tunus gibi ülkelerden yetişmiş çalışan topluyor. topladıkça daha çok kazanıyor, büyüyor. türkiye’ye özgü bir durum değil.

  vaad ettiği şeyler ise daha iyi yaşam koşulları tabiki. maaş olarak kötü olduğunu söyleyemeyiz, özellikle yukarıda söylediğim thirty percent rulinge tabi olursanız. daha az trafik, daha saygılı insanlar, daha çok yıllık izin vb vb.

  bu arada ev vermiyorlar olm, yemişler :) geçici verirler genelde, 1-3 ay arası kendi evini bulana kadar. ama özellikle büyük şirketlerin relocation paketleri vardır, gelirken eşyanızı getirmeniz için bütçe, belli bir süre kiranıza destek gibi.

 • 5. aydın boysan

  güzel ve uzun yaşadı. trollerin pek bildiği bir isim olmadığından, yaşarken kendisine bulaşan azdı.

 • 6. 14 ay evli kalıp 10 yıl nafaka ödemek

  garip kanunlarımızın defosuna sadece bir örnek;

  http://www.eskisehir.net/…kek-sgk-muamelesi-goruyor

  adam demiş ki kadının yüzünü unuttum, çocuk yok, 1 ay geciktirsem hapisteyim

  kezofeministler ölü taklidinde...

 • 7. ötüken birliği partisi

  parti programında yer alan bazı maddeler muhteşem:
  - mülteci akını durdurulacak, türk tabiiyetine geçenlerin vatandaşlıkları iptal edilerek ülkelerine geri yollanacaktır.
  - cemaat ve tarikatlar eğitim sisteminden uzaklaştırılacak, tarikat ve cemaat yurtları kapatılacaktır.
  - ülkemizin yıllık imam ihtiyacını karşılayacak miktarda imam yetiştirecek okullar hariç tüm imam hatip liseleri kapatılacaktır. kalan imam hatip liselerinin müfredatı yeniden düzenlecek, analitik ve bilimsel düşünme yetisi kazandırılmış, kültürlü, felsefe ve sanat bilen imamlar yetiştirilecektir.
  - din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin içeriği yeniden düzenlenecektir. ilkokul seviyesinde asla din eğitimi olmayacaktır.

 • 8. iş bankası hesaplarımızı kapatıyoruz kampanyası

  türkiye’deki bir çok bankayla bireysel ve kurumsal olarak çalışan birisi olarak -bence- en iyisi ve en tercih edilebilir olanı iş bankası’dır.

  he gerçi bunun aksini düşünüyor olsaydım da bu başlığı açtıran sebebe destek olmazdım. ki troll gibi duruyor? troll değilse de troll zannedilebilecek kadar (neyse...) abuk bir argüman.

 • 9. erdoğan'ın fransız gazeteciye verdiği tarihi ayar

  erdoğan’ın fransız gazeteciden yediği tarihi ayar olması daha isabetli olur.

 • 10. 4 ocak 2018 dedemin öldürülmesi

  72 yasinda esine dondurma goturmek isteyen naif birinin oldurulmesi ve yetmezmis gibi olayin pesine ailesi disinda kimsenin dusmeyisi. allah ailesine sabir ve dayanma gucu versin. bir an once bulunmasini hak edenin de cezasini cekmesini bir nebze olsun ailesinin yuregine su serpilmesini diliyorum.

 • 11. 5 ocak 2018 münir özkul'un vefatı

  götünüze kına yakın ibneler. hala dalga geçiyor adiler.

  mekanı cennet olsun çocukluğumuzdan bizlere hatıra kalan bir çınar daha göçtü gitti.

 • 12. 4 ocak 2018 hadise'nin twitter açıklaması

  nez'in sakın sakın ha isimli başyapıtını kral tv'de izlemiş çocuklarız.
  not: geçiniz,efenim.

 • 13. türkiye'nin iyi yanları

  50 metre sonra tek şeride inen çift şerit bir yolda, kırmızı ışıkta tek sıra halinde adam gibi bekliyorsunuz. derken sağ şeritten biri, sanki önündeki herkes salakmış da bir akıllı kendiymiş gibi, ya cahilliğinden ya çakallığından, tüm sırayı geçerek yolun daraldığı yerden şeridin önüne kırıyor.

  bunu gören ve zaten aklında bunu yapmak olan, ama yiyeceği hayvan damgasından bir nebze çekinen diğerleri de sıradan çıkıp sağa geçip ileride şeridin önüne kırmaya başlıyor. nasıl olsa ilk hayvanlığı onlar yapmadı artık.

  sağdan girenler yüzünden esas şerit doğru dürüst gitmemeye başlıyor. "alemin bir salağı ben miyim" düşüncesiyle kendini sağa atanlar çoğalıyor. artık sağ taraf da tamamen doldu ve sağa geçmenin bir avantajı kalmadı.

  ileride yolun tek şeride düştüğü yerde fermuar sistemiyle arabalar biribirilerine hızlıca yol vermekten de aciz olduğundan, orada kaybedilen beşer-onar saniyeler hem geriye doğru trafiği silsile halinde iyice artırdı, hem de yol aldım verdim kavgası yaparken sinir hastası oldunuz.

  tek şerit halinde kalınsaydı, yeşil yandığında hortumdan akan su gibi herkes kolayca gideceği yere ulaşacaktı. üç beş kollektif fayda kavramına zerre değer vermeyen ya da bu kavramın yanından geçmemiş insan müsvettesi nedeniyle, o kavşaktan başlayarak tüm bölge trafiği çığrından çıkmış oldu.

  türkiye budur. kötü beslenme, çapsız insanlar tarafından yetiştirilen çapsız insanlar ve genel ahlak bozukluğu nedeniyle bu ülkenin düzelmesi zaman alacak. eğitimi, kültürü, sanatı aşağılamanın trend olduğu bir dönemde, iktidar toplumu dönüştürmek yerine ara evrim formlarına özgüven ve kendiyle barışık olma telkini pompalarken o da nasıl olacak bilinmez.

  bu trafiktekiler köyden şehre gelip uyum sağlamamış çobanlar değil. audisi de var, mercedesi de var içinde. genel müdüründen ilaç mümessiline her türlü insan var. ne tür bir insan olacağınızı içinde bulunduğunuz kültür belirliyor çünkü. o kültüre uygun değilseniz toplum sizi kusuyor. başarısız oluyorsunuz. inatla tek sırada bekleyip, gideceği yere herkesten 3 saat geç varan insan oluyorsunuz.

  daha iyi bir türkiye için değerlerinizi belirleyip inatla savunacak, duruşunuzu bozmayacaksınız. gerekirse kendinizi feda edecekseniz. ülkenizi size, sahilinize, ormanınıza, zeytininize düşman olandan koruyacaksınız.

 • 14. kanada polisinin acımasızca karşılık vermesi

  tüylerimi ürperten olay. geçen hafta o yoldan geçtim, verilmiş sadakam varmış. kafama kar topu yiyebilirdim.

 • 15. sözlük yazarlarının tahmini ölüm sebepleri

  90 yaşında nine olunca, aşırı tatlılıktan torunları onu yiye yiye bitirdi.

 • 16. dolar düşünce ekşicilerin ortadan kaybolması

  dolar alma zamanının geldiğini hatırlatan olay.

  geneli akboylardan oluşan ve "ehonomi çoğ eyi" algısı yaratmaya çalışan hangi tip bu ve benzeri bir başlık açtıysa hemen ardından dolar yükselişe geçmiştir. o yüzden dikkate almakta fayda var.

  not: yatırım tavsiyesi değildir.

 • 17. zafer algöz

  yuh çektiriyor istemsiz. hayır ismi bile buradaki biçok yazarı ezer, vasıfsız denmiş, aç kalır denmiş. hahahahassiktiriniz.

 • 18. erkeklere vücut geliştirme kararı aldıran nedenler

  vucut gelistiren diger erkeklerdir.

  kimse gelistirmese, rahat rahat evde oturacagiz. lutfen artik su dumbbelllari yavasca yere birakin, ve bitsin bu mucadele.

 • 19. bedelli askerlik

  zenginden çok fakirin ihtiyacı olan askerlik türü.. zenginin seçeneği bol.. yurtdışında keyif sürüp gelince de, normalde bir akşam yemeğinde gömdüğü parayı verip muaf olabiliyor.

  en kötü, adamın imkanı var, kaynağı var. işini bırakır, gider 5 ay yapar...

  fakirin durumu bambaşka.. yurtdışına gidip 3 sene yaşamayı direk geçiyorum.

  fakirin işi bırakıp gidebilmek, geride kalanlara sahip çıkabilmek, dönüşte iş bulabilecek kadar kaynak yaratabilmek gibi bir imkanı yok.

  bedelli isteyen zenginden çok fakir, güzel kardeşim..

 • 20. sevgilim dediğin kızın 2 yıldır sevgilisi olması

  hayırlı olsun bilader ren geyiğine evrilmişsin

 • 21. hobilere servet yatırmak

  ıslak mendil koleksiyonumu oluştururken dolaylı olarak yaptığım eylem.

  şimdi hemen olmaz böyle saçma şey*toplasan çıkarsan ıslak mendil bu sonuçta demeyin. bundan yaklaşık on yıl önce küçük bir alışkanlık olarak başlayan serüven şu an binlerce ıslak mendilin bir arada durmasına kadar gitmiş halde.

  dediğim gibi ilk başlarda üniversite döneminde gittiğim yerlerde uğradığım mekanlardan aldığım ıslak mendilleri ufaktan biriktirmeye başladım. bir üç beş derken sayıları artmaya başlayınca mevzu hoşuma gitmeye başladı ve yavaş yavaş daha fazla ıslak mendil toplamak için hiç gitmediğim mekanlara gider oldum. ilk başlarda biriktirdiğim halde onlara bir anlam yüklemediğim için öylece yığılıp duruyorlardı. birkaç yıl geçtikten sonra işi farklı bir boyuta taşımaya karar verdim. topladığım tüm ıslak mendilleri şehir şehir ayırdım ve ayrı poşetlerin içinde kutulara koydum. çünkü öylece ortalıkta duran ıslak mendilin üstündeki yazılar zamanla bozulmaya başlıyordu bu durumu engellemek ve kalıcı hale gelmelerini sağlamak için bu şekilde tasnifledim. böylece hangi şehirde nereleri gezmişim, nerelerde yemek yemişim gibi hatıralarımı ileri ki yıllara taşıma fırsatına ulaştım. yani artık ıslak mendillere bir anlam yüklemiş oldum.

  üniversiteyi muğla'da okuduğum için gezilip görülecek mekan konusunda hiç sıkıntı çekmedim. okul döneminde ege ve akdeniz sahillerinin büyük bir kısmını gezdiğimi söyleyebilirim. sonrasında araştırma için pek çok farklı ilde bulunma fırsatım oldu. böylece günümüze kadar birlerce ıslak mendil biriktirebildim. şu anda hepsi benim için bir hazine kadar değerlidir. geçmişe dair birçok anımı onlar sayesinde geleceğe taşıyorum.

  servet harcama kısmına gelirsek zaman içinde koleksiyonu geliştirmek için belki de normalde olsa gidemeyeceğim yerlere koşulları zorlayıp gittim ve üstüne mekanlara uğrayıp oralara da az çok para harcadım bir ıslak mendil için. böyle olunca ufakta olsa bir servet harcadığımı söylesem abartı olmaz.

  son olarak bana göre bir mekanı gidilebilir kılan üç özellik lezzet, hijyen ve ıslak mendildir.

 • 22. münir özkul dünya çapında bir sanatçı değildir

 • 23. bitcoin

  bu kadar gürültünün arasında sesimi duyan olur mu bilmem ama,

  ben bugün yapabileceğim en iyi işi yaptım: artık sikcoin sokcoin uğraşmak istemediğimden wallet'ımda ne varsa hepsini liraya çevirip çıkıyorum. ardından içinde "coin" kelimesi geçen bütün başlıkları engelleyeceğim. varsın enayi olayım, varsın tren kaçsın, varsın ben bisiklet sürerken yanımdan ferrari'yle geçin. varsın evim kira olsun, çoluğuma çocuğuma bir bok kalmasın. huzurumu geri istiyorum. dün sevgilimin doğum günü için yemeğe çıktık, selfi çekilirken aklımdan tron coin'in son durumu geçiyor, elim telefona gidiyordu. kafamın arkasında grafikler inip çıkmadan hayatın diğer güzelliklerine odaklanmak istiyorum artık.

  sikerim bitcoin'ini.

 • 24. fethi sekin

  geçen sene bugün hayatını feda ederek onlarca insanın yaşamına devam etmesini sağlayan kahraman polisimiz. umarım buna değer bir hayat yaşıyorlardır.

  mekânı cennet, ruhu şad olsun.

 • 25. türkiye'nin girişine yazılması gereken söz

  en mantıklısı gürcülerin yazdığıdır
  (bkz: good luck)

 • 26. diyanet'in 9 yaş konusunda geri adım atmaması

  yeni bir açıklama ile "rıza alınmadan evliliğe karşıyız" gibi laubali, saçma sapan bir ifade ile inadı sürdürme durumudur.

  9 yaşındaki çocuğun rızası (o yaşta neyin rızası ) olması durumunda evlendirilebileceği konunda aksi bir ifade içermemekte.

  bitcoin için bile caiz değil diye olur olmaz fetva veren kurum, açıkça suç teşkil eden bu durumda 9 yaşındaki çocukların evliliği için ne haram ne mekruh ne caiz değildir ifadelerinin hiçbirini kullanmayıp "rızası yoksa evlenemez" gibi saçma sapan, korkunç bir açıklama ile inadını sürdürmekte.

  edit: 9 yaşındaki çocuklara göz dikenler ortalığı bulandırmak için link istemiş
  link : https://www.ntv.com.tr/…besi,rqi01uy9deyo7mohqxr-kq

 • 27. 5 ocak 2018 arda turan'ın chicago fire'a transferi

  cümleten gecmis olsun.

  galatasarayli, fenerbahceli, besiktasli kardesler.

  ayrica futbol hayati da bitmistir.

 • 28. geceleri uyutmayan şeyler

  yatağa yatınca laf lafı açıyor, gel de uyu ondan sonra.

  insanın kendine kaldığı yegane anlar gece yatağa yattığında başlıyor. gün içinde neler olduğundan geçmişe kadar her şeyin hesabı o anda yapılıyor. acıların, mutlulukların, hayal kırıklıklarının, korkuların ve hayallerin hepsi bir anda hücum ediveriyor.

 • 29. aldatan kadını öldürmek suç sayılmamalı

 • 30. pembe otobüs saçmalığı

  kadın erkek fark etmez hepimizin karşı çıkması gereken saçmalık. düşünsenize o otobüse binmeyip karma otobüse bindiğinizi ve başınıza bir iş geldiğini. sabah-akit-akşam vbb gazetelerde manşetiniz çoktan hazır : orda ne işi varmış.

  amaç kadını korumak filan değil bunu da biliyoruz. amaç insanları şeri hükümlere alıştırmak. hemde korkutmadan yavaş yavaş.

  şerefsiz şeriatçılar.

  edit:imla için teşekkürler jack oneill with two ls

 • 31. hiç teknik zenci futbolcu olmaması

  ali eren beserler.

 • 32. ekşi itiraf

  insanların 1 ünite kan verir gibi ilik bağışı yapabileceklerini bilmelerini isterdim. küçücük bir çocuğun hayatını kurtarmak bu kadar kolay. sadece 3 saatlik bir işlem. bağışladığınız iliği üretmek sizin vücudunuz için o kadar kolay ki; 15 gün içinde tekrar ilik bağışı yapacak duruma gelebiliyorsunuz.
  hiçbir ücret ödemeden, neredeyse her ilde bulunan türkök noklarına giderek donör olmaya uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.,
  bilgi için: http://www.kanver.org/…zmetleri/kok-hucre-bagisi/53
  ilik nakli ile hayatta kalmış biriyle konuşup ayrıntılı bilgi almak isterseniz:
  https://eksisozluk.com/biri/sinpecado
  ilik nakli ile ilgili bazı bilinmeyenler:
  (bkz: #67352566)

 • 33. sözlükçülerin en çok para harcadıkları şey

  bira amk bira. işten eve gelince yorgunluk birası 2 tane. cuma günü cuma birası. cumartesi günü haftasonu birası. pazar günü pazartesi sendromu birası. pazartesi akşam bu hafta biter mi birası. salı günü alkolü bırakıyorum birası. çarşamba ooo cumaya az kaldı birası. perşembe de yarın cuma birası. cumanız mübarek olsun.

 • 34. 10 aralık 2017 burak yılmaz'ın kaza yapması

  bence burak'ın arabası kendini yere atmış. öyle kaza mı olur yahu.

 • 35. kanalına abone bekleyen lösemili youtuber

  kanala üye olun fakat en önemlisi donör adayı olun, açık kaldırın o uyuyan totolarınızı da iki tüp kan verin ve bugün gerçekten iyi birşeyler yapın.
  insan olduğunuzu hatırlayın..

 • 36. okurken ağlanan kitaplar

  harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı
  çünkü benim güzel ve bahtsız sirius'um...

 • 37. iki çocuğu öldürülen kadının feryadı

  elim ayağımı titreten kadın. o kadar aklı başındaki kadın insan şaşırıyor.
  çocuk öldürmek nedir? kendi çocuğunu öldürmek nedir?
  sebep: karını aldatıyorsun,boşuyor ve barışmıyor.
  hm o zaman önce çocuklarımı yapabiliyorsam karımı kaçamazsam da kendimi öldürürüm,tamam.
  zihniyetinize sıçayım.
  ya şu erkek çocuklarını adam gibi yetiştirin diyeceğim ama sözlükte bile okumuş seküler kesim derler yok şöyle kadın,yok böyle kadın yahu nedir bu kadın nefreti.

  başlığı okudum kan beynime sıçradı.
  ulan bu durumda bile kadına suç bulan beyinsizler var. vicdanınıza tüküreyim sizin.

  daha dün babası kızına “kapımız sana her zaman açık “ dediği için babaya gavat evine kerhane deniyordu.

 • 38. 25 yaşında cactuslu bitcoinli abd vizeli erkek

  şu yanında mal gibi plastik parçası olan garip arabaları kimler alıyor yahu diye her gördüğümde içimden geçiririm. ahanda bulduk kekoyu.

  tanım: kekodur.

 • 39. tanışmış olmak istenen ölmüş müzisyenler

  (bkz: john lennon)
  (bkz: george harrison)
  (bkz: syd barrett)
  (bkz: otis redding)

 • 40. otomatik vites araba 2+1 ev 3500 tl maaş

  (bkz: düşüyor mu böyle)

 • 41. kalbi kırılmış bir kadının yapabilecekleri

  çok abartılan kavram. x olan kadın şunu yapar, y hisseden kadın bunu yapar. siktir git. çay edebiyatı gibi bir şey oldu bu da. tiksiniyorum.

 • 42. seküler göç videosuna türk halkının tepkisi

  olmayan tepkidir.

  vakit kaybetmek istemeyenlere izahat:

  adam seküler göç videosundan alıntı yapmış, sonuna da titanik filminden alıntı sahne koyarak "siktir git" yazmış. tam geri zekalı işi videodur kısacası :)

 • 43. milli piyango talihlisinin parayı faize yatırması

  ayda 170bin para geliyor faizden bu arkadaşa.

  her 6 ayda bir parasına 1 milyon ekleniyor.

  her ay köşeye 5bin tl atabilecek kadar para kazanan bir maaşlı çalışan 1 milyonu 17 yılda biriktirebiliyor.

  bu adamın yerinde olup “iş kurardım, istihdam sağlardım, bıdı bıdı bıdı “ şeklinde hareket edecek adam tam manasıyla kafasızdır.

  bu mu lan hayatınız cidden ? hiç mi hayaliniz yok anasını satayım. gece yatarken “ param olsa da ülkeye istihdam sağlasam” diyerek mi uykuya dalıyorsunuz ?

  git müzik yap, dans etmeyi öğren, dünyayı gez, teknolojiyi dibine kadar deneyimle, londrada en istediğin alanda en iyi eğitimi al, lan zibilyon tane şey var yapabileceğin gerçekten hala kar hırsıyla yoğrulacağın ve sürekli paranı kaybetme riskiyle yaşayacağın stresli bir hayata mı geçeceksin bu para sana çıksa ?

  ayn rand mı yutturuyorlar kardeşim size beş on yıl çalıştıktan sonra. hiç mi yaşama hevesiniz, hayaliniz kalmıyor anasını satayım. sistemin çarkı olmadığınız bir hayatın hayalini bile mi kuramaz oldunuz ?

 • 44. bir erdoğan gider bin erdoğan gelir

  bin erdoğan gelir ama bir atatürk gelmez

 • 45. türkiye bayrağının laikliğe aykırı olması

  türk bayrağındaki hilal ve yıldız sembollerinin islam'dan önce türk uygarlıkları da dahil birçok uygarlıkta kullanıldığını bilmeyen bir yazarın iddiası.
  kaynak

  edit: namaz, oruç, örtünme gibi şeylerin de islam'a özgü olduğunu sanıyor olabilir. hatta caminin çok özel bir şey olduğunu sanıp, arap mimarisinin sıradan bir örneği olduğunu da bilmiyor olabilir.

 • 46. türklerin hıristiyan olması halinde olabilecekler

  günah çıkarma kabinlerine dinleme cihazı yerleştirilir, siyasetçilerin anlattığı günahlar internete sızdırılırdı.

 • 47. binance

  acilen referans linkine ihtiyac var. referans linki paylasana 120 btc verecegim.

  buradan kimi serefsiz sozluk yoneticilerine sesleniyorum. bir dostumun hesabini kendi sinema bloguna link veriyor diye ucurmustunuz. gerekcesi reklammis.

  yeter artik o reklamsa bu ne? sozluk copluge dondu yeminle! refli link yasaklansin, bir kampanya baslatalim artik. asagiladiginiz donanimhaber forumu daha seviyeli

  bir de silip silip ayni seyi yaziyorlar. bunun adi spamdir arkadas. ac kopek gibi burada link paylasana kadar git emek ver blog ac, youtube kanali ac oyle link ver de yaptigin bir ise yarasin.

  benim binance'dan yapacagim bin liralik islemden 50 kurus islem ucreti aliyorlar. yani 25 kurus buna gidecek. ıste tum bu kirlilik bu kadar para kazanmak icin. dilenci deyince kiziyorlar. buradan 3-5 kisi uye olunca sanki zengin olacaklar.

 • 48. ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  içim o kadar şişti ki düşünmekten, kadın erkek ilişkileri üzerine sohbet edebileceğim bir kadın-erkek olsa güzel olurdu.. önyargısız gel ama.

 • 49. orhan gencebay'ın en iyi şarkısı

  bir cemal safi şiiri olan ayşendir.

 • 50. cenk tosun

  gidip gelecek diyorsunuz ama ben bu adamda arda turan değil, duruşu ile iş ahlakı ile tugay kerimoğlu görüyorum.

  kolay kolay bu topraklara dönmez. 1-2 sezon sonra everton'dan çok daha ötesi ise hayal değil.