debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. her patlamada devleti eleştiren samimiyetsiz insan

  ak parti düşmesin diye insanların patır patır ölmesine razı olan insandan daha aşağılık değildir, olamayacaktır da.

 • 2. 19 mart 2016 taksim patlaması

  on yıl önce "tehlikenin farkında mısınız" diyen insanlar şaka yapmıyormuş baya baya nostradamus benzeri şaşmaz kehanetmiş bu . "siyasal islam zincirlerinden serbest kalırsa ortadoğu'ya döneriz, her yanımızda bombalar patlar, pakistan oluruz, afganistan oluruz aman" diye uyarıp durdu yıllarca adamlar . cahilmişiz amk. aptalmışız. güzelim ülkemizi kendi ellerimizle cehenneme çevirdik:(

 • 3. tamam akp gitsin de yerine kim gelsin

  (bkz: anan gelsin kardeş)

  istek üzerine edit : (bkz: ananın amı gelsin kardeş)

 • 4. ak troll'ler sözlükten uçurulsun kampanyası

  her bombalı saldırı sonrası bu orospu çocuklarının provokatif başlıklarını görmekten bıktım artık. zaten olayın verdiği moral bozukluğuna iyice sinirlerin gerilmesine yol açıyor. bu orospu çocuklarının herhangi bir sağduyusu yok, kalbi yok insanlığa dair en ufak bir manevi değer taşımıyorlar. yazar olarak sözlüğü karıştırmanın dışında da bir faydaları da yok. tek tek deşifre edemiyorum çünkü gördüğüm yerde engelliyorum yine de başlıklarını görüp altında yazan yorumlardan bir akp li orospu çocuğu olduğunu çıkarsamak çok kolay.

  (bkz: izmir'de hiç canlı bomba patlamaması)

  (bkz: tek çare başkanlık sistemi)

  (bkz: saldırılar bitecekse başkanlığı destekliyorum)

  (bkz: terör eylemleri istihbaratla önlenemez)

  (bkz: pkk katliamlarından siyasi rant uman chp'li güruh)

  (bkz: her patlamada devleti eleştiren samimiyetsiz insan)

  #59345278 al buyur biri bunu bana açıklayabilir mi ? adam direk alevilere yaptığı muameleye bak. hadi buyur gel de saygı duy. (silmiş pislik )

  edit : utanmasalar kalkıp bundan da mağdur olacaklar kusura bakmayın siz limitinizi çoktan doldurdunuz adam kalkıp hala saygı felan bekliyor burda provokatif davramasını, insanları iyiden iyiye kışkırtmasını ve bunu başkanlık argümanlarıyla konuşma özgürlüğüne bağlıyor. ha siktir ordan gavat.

 • 5. milletimiz çok şükür güzel bir sınavdan geçiyor

  çok şükür. güzel sınav, bir de başkanlık gelebilirse ohh miss...
  utanmazlığı bak;
  sınavdan geçiyormuşuz,
  hangisinde ölüyoruz hocam? istediğimiz bombadan başlayabiliyor muyuz?

  ha bi de sorumluluk 78 milyonundur dedi, lütfen atlamayalım, arada bize de girdi. 23,5 milyon oy verene sor babacım hesabı, onlara at sorumluluğu! biz böyle olacağını bildiğimiz için götümüzü yırttık 7 haziran sonrası, yapmayın etmeyin dedik, koalisyon kurulsun dedik, akp nin eline bırakmayın ülkeyi, fırsat iyi fırsat değerlendirin dedik! hatta bütün bu olanların sorumlusu bahçeli'dir yazdık, üzüldük, sinirlendik ettik! hala neyin sınavına sokuyorsun bizi? hala neyin sorumluluğunu ben yükleniyorum?
  ben mi alıyorum ulan trilyonlarca lirayı, ihaleyi, maaşı ki sorumluluk da benim de oyum varmış? sınavmış otmuş bokmuş!
  yapamıyorsanız çıkın gidin be, utanmadan bir de açıklama yapıyorlar açıklamaya bak! allah razı olsun ki almanya'dan, onlar olmasaydı bu patlamada istiklal de en az 200 kişi ölürdü!
  edit: link

 • 6. tek çare başkanlık sistemi

  götüne girsin başkanlık. tek çare budur.

  edit: başlığı açan ak troll yazıyı silip gitmiş. sözüm onlaradır, şahıs ya da kurumlara değil.

 • 7. irem aktaş

  olayları geriden takip eden akp'li. birisi şuna israil ile akp'nin artık dost olduklarını hatırlatsın. reisin görürse çok kızar bu yazdıklarına, abla.

 • 8. saldırılar bitecekse başkanlığı destekliyorum

  böyle 5 milyon insan düşünse geldi başkanlık sistemi. hala göremediniz değil mi bu olayları , uyumaya devam, uykunuzu belki bir canlı bomba sesi bozar.

  edit: aradaşlar başlık başıma kaldı, bir önceki arkadaş eğer saldırılar bitecekse başkanlık için oy veririm minvalinde cümleler kurmuştu. ekran görüntüsü almadım, alanlar yeşillendirsin.

  edit2: klostrofobik penis kardeşim saolsun başlığı açan arkadaşın yazılarının ekran görüntüsünü almış ona huzurlarınızda teşekkür ediyorum, buyrun;

  1
  2

 • 9. saldırılardan sonra +18 fotoğraf paylaşan insanlar

  milletin kolu bacağı koparken bazılarının buna tanıklık etmeyi rahatsızlık olarak görenleri göstermiştir.

  millet ölüyor sayın gerizekalı. sen de fotosunu görmekten mi rahatsızlık duyuyorsun?
  ilgili sayfalara girme ve o yalan hayatına devam et madem.

  burada gelip baktığın şeyler hakkında ne ağlıyorsun?

 • 10. 19 mart 2016 kck'nın taksim saldırısını kınaması

  istanbul sarıgül, ankara mansur diyorduk, istanbul işid, ankara pkk oldu aq....

 • 11. cumartesi gecesi evde oturan ezik ve yalnız insan

  orta doğu ülkesinde yaşıyorsa sike sike oturan insandır

 • 12. 19 mart 2016 yüksekova'da kimyasal katliam iddiası

  doğru savaş suçu işlemiş yine pkk doğru ise. sur gibi bir yerde onlarca şehit verdik bir defa kullanmadık şimdimi kullanacağız derler adama it oğlu it.

 • 13. başbakan atatürk olsaydı patlamadan sorumlu muydu

  başbakan atatürk olsaydı durum muhtemelen şu olacaktı:
  hangi patlama?

 • 14. efkan ala'nın istifa etmesi

  iddia doğru ise alman lisesi müdürü düşünülebilir yerine...

 • 15. erdoğan gidene kadar patlatacağız

  siktirin gidin erdoğan'ı patlatın ozaman.

 • 16. terör eylemleri istihbaratla önlenemez

  paris saldırısı için sizin istihbarat teşkilatınız çalışmıyor mu diyen adamın bakanına ait söz.

  kıvırıp durmayın istifa edin.

 • 17. atom bombası sonrası ülkede olası havuz manşetleri

  paralelciler , geziciler ve dış mihraklar şokta.
  2. abdülhamit han tarafından düşünülen ve osmanlı bilim adamları tarafından planlanan atom bombası akp ve sayın cumhurbaşkanı sayesinde yurda döndü.
  sarayda ki sığınağından halka seslenen erdoğan ;
  benim halkım ilerlemekten vazgeçmeyecek , mutasyondan korkmayın dedi ve mutasyona karşı çıkanları terörist ilan etti.

 • 18. the guardian'ın neden ankara olmadınız makalesi

  yerli ve yabancı basında oldukça yankı yapan james taylor'ın neden ankara olmadınız sorusu üzerine the guardian yazarı liz cookman tarafından hazırlanan makaledir.

  independant ve james taylor haberi burada.

  the guardian ve neden ankara olmadınız sorusu burada.

  en çok beğenilen bazı cevaplar ise burada.

  ne yazık ki avrupa'nın gözünde artık bir ortadoğu ülkesiyiz. eskiden avrupa ülkesi olduğumuzdan bahseden kitleler islam diktatörlüğü olduğumuzu söylüyor. üstelik islam'a aykırı bir şekilde yolsuzluk ve hukuksuzluk çamuruna batmış bir dikta.

  suriye olmaya aday, bir diktatör tarafından yönetilen, saygı duruşundan radikal islamcı tavırlar takınan, geleceğe dair hiç bir ışık taşıdığına inanılmayan ve din ile zehirlenmiş olduğu söylenen bir ülke.

  oy vermekten görev almaya her alanda emeği geçenler çıktı alıp çerçeveletebilir.

  özür filan beklemiyor kimse artık. ceza istiyoruz. hatta söyle açıklayayım;
  radikal islam'ı laik ülkenin önüne koy bir, suriye'de terörü destekle iki, kendi ülkende teröristle masaya otur üç, her türlü cemaatle çıkar ilişkisinde ol dört, sınırları aç kevgire dönsün beş, yolsuzluklarla ve ihalelerle hukuk filan bırakma altı, kendi vatandaşına en ufak mitinglerde kurşun sık yedi, bütün iğrenç radikal gruplarla içli dışlı ol sekiz, doksan yılda yapılanı 14 senede peşkeş çek dokuz, tarihi inkar ederek enkazdı reklam arasıydı konuş on, taciz ve tecavüzde dünya rekorlarına ortak ol on bir... bütün bunlar olduktan sonra kusura bakmayın bir yanlışlık oldu diyemezsiniz. devamını herkes biliyor zaten.

 • 19. 19 mart 2016 ekonomik grev

  mantıklı bulduğum ve katılacağım protesto, grevdir. sokağa çıkmaktan korkmayacağımız bir ülke istiyoruz, bunun için internetten konuşmak yerine birlik olmak çok daha mantıklı geldi. konuyla alakalı yazıyı aşağıda paylaşıyorum. yazı alıntı olduğu için dokunulmamıştır. özet geçeceğim fakat bence okumanızda fayda var.

  özet geç piç editi
  herkes bir oluyor ve hükumetin istifası ya da terör eylemleri için güvenliğin artırılması başlığında, durumu müsait olan ve birikmişi olan arkadaşlarımız en bir ay boyunca işe gitmiyor, durumu müsait olmayan arkadaşlarımız da gereksiz alışverişi mümkün mertebe kesiyor, yüksek vergili ürünlerden kaçınıyor, terör konusunda bizi uyarmamış, ihmal etmiş devlet büyüklerini destekleyen gerek medya, gerek küçük esnaf, gerek büyük kurumlardan alışveriş yapmıyorlar. ekonomiyi olduğunca yavaşlatıp, özgürce dışarı çıkabilmek için ölüm ihtimali olmadan protesto ediyoruz.

  dikkat: ağır bir görüntü içerir, bünyesinin kaldıramayacağını düşünen arkadaşlarım resmi açmasınlar. görüntüde yerde bir kafa var. bunu da ekleyeyim de şoka girmeyin

  resim (+18)

  şimdii. bu kimin kafası bilmiyorum, ama sonuçta yerde kafa var. bu ciddi bir problem. yerde kafa olabilen bir yerde yaşıyoruz demek ki.

  şu kafa eşliğinde, bu bomba olayları hakkında söyleyeceğim şeyleri şimdiden yazıp, daha sonra facebook feed'inizi çok meşgul etmemeyi planlıyorum.

  öncelikle, evet kafanın fotoğrafını paylaştım. deal with it. çünkü artık böyle şeylere alışmakla, başa çıkmakla yükümlüsünüz.

  yıllardır söylüyorum. " akp hüküm sürmeye devam ederse türkiye iran gibi olacak" diye. kiminiz hak verdiniz, kiminiz güldünüz. kimin haklı olduğu önemli değil, diyeceğim şu:

  bomba muhabbeti bitmez. konuştuğum insanların çoğu, "haftasonu boyunca evden çıkmayalım" diyor. hadi ya? haftaiçi güvende olacağınız ne malum? sonraki haftasonu? otobüsler? metrolar? işe gidecek misiniz? eviniz nerede? merkezi bir yerde mi? hmm...

  şimdi durum bu olunca, ben artık bu bomba mevzusuyla çok ilgilenmeyi doğru bulmuyorum. neden? çünkü bomba sorunun kendisi değil, semptomu.

  bu bombalar; hain, yılışık, menfaatçi, cehaletle ve dinle beslenen bir devletin ve milletin semptomları. elinizde dibi delik bir kova varsa, kovayı doldurmak için daha fazla su doldurmak işinize yaramaz. önce kovanın dibindeki deliği kapatmanız gerekir.

  sandıkla, seçimle bu heriflerin gitmediğini artık gördünüz umarım? çünkü evet, biliyorum, "abi halk o kadar da cahil değildir herhalde, bu sefer de vermezler akp'ye oy falan" diye düşünüyorsunuz.

  ama yanılıyorsunuz. tam olarak o kadar cahiller. tam olarak o kadar işe yaramaz bir protoplazma yığınından bahsediyoruz. ve bizim düşünen, farkında olan, beyninde ikiden fazla nöron bulunan sayılı vatandaşımız eğer "barışçıl kalalım, pasif kalalım, sorun çıkmasın arkadaşlar!" modundan derhal çıkmaz ise, daha da beter olacak.

  şu an devletten çözüm beklemeyin, devlet yozlaşmış ve işe yaramaz vaziyette.

  şu an halktan kurtuluş ümit etmeyin, halk cahil, niteliksiz ve dinden gözü kör olmuş vaziyette.

  şu an tanrılarınızdan, perilerinizden, çakralarınızdan kurtuluş ümit etmeyin - üzgünüm ama 2016 yılına geldik, elektron çarpıştırıyoruz artık, dolayısıyla söylemek zorundayım: onlar yok abicim, yok!

  şu an isyandan, ama sonu gelmeyen bir isyandan çözüm bekleyebiliriz. işe yarayacak bir formül var - aynı formül tarihte defalarca işe yaradı, günümüzde de yarıyor, kanlı falan bir olay da değil.

  bak çok basit:

  organize oluyoruz. kaç kişi varsak. kadın, erkek, solcu, kapitalist, inançlı, rasyonel, genç, yaşlı, zengin, işsiz herkes bir araya geliyor, ve hükümetin istifa etmesini talep ediyoruz. istekler gerçekleşene kadar işe gitmiyoruz, çalışmıyoruz, ekonomiyi durduruyoruz. tamamen ama. yine çalışan akp'liler olacaktır, ama onlarla da iş yapmıyoruz.

  bu süreç içinde işsizlikten aç kalan olursa, hali vakti daha yerinde olanlar, onlara destek oluyor. borç yok, hesap yok, ortak bir amaç için bir olmak var. pes etmek yok, vazgeçmek yok, ülkede hayatta kalmak için son şansımızı değerlendirmek için fedakarlık etmek var.

  bir yerlerde toplanmamıza, gaz yememize, ölmemize, patlamamıza gerek yok. ekonomik bir protesto yeterli. evinizde oturun, televizyon izlemeyin, hatta sokakta parçalayın televizyonunuzu. boş meşgaleleri bir süreliğine bırakın. sadece önemli meseleleri konuşalım, tartışalım, hiç unutturmalarına izin vermeyelim durumu. çünkü medya artık bir beyin yıkama aracı. medyadan uzak durmak şart.

  akp'lilerle muhatap olmayın, onların dükkanından alışveriş yapmayın, onlara selam vermeyin.

  sonu gelmeyen bir ekonomik ve sosyal protesto ile bu işi maksimum 30 günde çözeriz. beni tanıyanlar bilirler, gezi'den beri bunu söylüyorum, şu anda da iran 2 olmamıza az kala, köprüden önce son çıkış olarak, bıçak kemiğe dayanmış olduğu için oturup bunları telefonumdan yazdım. bir anlatım hatasında bulunmuş isem affola, ceset fotoğrafıyla da tadınızı kaçırdığım için üzgünüm, ama tadınızın kaçması gerekiyor artık. sürekli kaçması gerekiyor, çünkü bırakınca 2 günde eski hale dönüyorsunuz.

  bu konuda söyleyeceklerim bu kadardır, bu dediğim eylemler yapılmaya başlanmazsa daha da bu ülke sikimde olmaz. basar giderim, çünkü o zaman belli olur ki millet böyle yaşamaktan memnun.

  ama başarabiliriz. denersek.
  alıntıdır.

  edit: kırık link düzeltilmiştir.
  edit: uyarı eklenmiştir.

 • 20. sorumluluk 78 milyonundur

  numan kurtulmuş açıklaması!

  sorumluluk almıyorlar dedik, aldılar ama bizi de kattılar işin içine.
  la kardeş kusura bakma da, ben sana oy vermedim, illa yalnız olamayacağım diyorsan, git sana oy veren 23 milyon oyu sorumlu tut!
  edithttps://eksisozluk.com/entry/59344245 aha sorumlu bu bak, git bunu sorumlu tut! bu zihniyeti tut, lüks arabalarla binlerce liralık ihaleler kazananlarınızı tut! beş kuruşluk hayrınız mı var ki ben sorumluyum? ben mi alıyorum onbinlerce lira maaşı devletten, örtülü ödenekten?
  78 milyonmuş, yok yaaaa!

  edit: link eklendi.

 • 21. recep tayyip erdoğan düşse dahi fikirleri sürecek

  hangi fikri var da sürecek dedirten açıklamadır.

  recep tayyip erdoğan, muhafazakar sağ tandanslı, oportünist bir politikacıdır.

  kalıcı olabilecek hiç bir yeniliğe, hiçbir düşünce ekolüne imzasını atmamıştır.

  benzerleri gibi, görevinden ayrıldığı andan itibaren, toplum üzerindeki etkisini kaybedecektir.

 • 22. kenan evren

  hem akp'nin hem pkk'nin kurucusudur.

 • 23. numan kurtulmuş

  an itibariyle taksimde meydana gelen canlı bomba saldırısının ardından milletin helal oylarından bahseden kişi. ne dersem götüme girecek. ama ben istiyorum ki artık sorumluların götüne girsin.

 • 24. pkk katliamlarından siyasi rant uman chp'li güruh

 • 25. canlı bomba nasıl fark edilir

  bugün metrobüste paltolu ve robot gibi yürüyen sakallı birisi bindi araca. baktım etrafıma 2-3 kişi var. "yok az kişiyiz patlatmaz" dedim.

  geldiğim piskoloji bu.

 • 26. 19 mart 2016 beşiktaş antalyaspor maçı

 • 27. yabancı da olsa insan kaybediyoruz

 • 28. kurulacak silahlı sivil örgüte isim önerileri

 • 29. istanbul valisinin istifa etmesi

  konsolosluklar beyoğlu'nda bir patlama olacağını söyleyip uyarırken "bir şey yok, ihbarlara itibar etmeyin" diyen valinin hemen istifa etmesi gerekiyor.
  istanbullularin bu kamuoyu tepkisini oluşturması gerekiyor!

 • 30. akp'ye oy verenler şimdi neler düşünüyorlar

  yine söyleyeyim, düşünmüyorlar.

  (not: patlama ile ilgili +18 bir görüntü. kaldıramayacaklar lütfen açmasın. istikrarın bir tablosu olarak tarihe geçsin. sayın bakalım 2 ölü mü varmış?)

  etrafımda bol bol var bunlardan. isteyen olursa üstüne para vererek iteleyebilirim hatta bunların bir kısmını. ne düşündüklerini demeyelim de, ne kurduklarını kafalarında biliyorum.

  terör engellenemez diyorlar.
  bombacı patlatmayı kafaya koyduysa önüne geçemezsin diyorlar.
  tayyip dindar diyorlar.
  yol yapıyorlar diyorlar.
  türbanlı bacılarımıza özgürlük verdi diyorlar.

  neden biliyor musunuz?

  bir devlet adamı, üzerine düşen görevin parçalarını, eksik bir şekilde yaptığı için bu kadar gurur duyuyorlar. çünkü bu adam, zaten görevi olan işleri yapıyor, ve hatta %70'ini de eksik yapıyor.

  işte bu yüzden tayyip çok iyi.

  bu memlekete iyi adam yakışmaz abicim. memlekete hak, hukuk, adalet, özgürlük getiren adamı sevmezler. sana refah verecek adamı dışlarlar.

  bu memleketin bu ak-troll kısmının atatürk nefretine bakın o zaman.bırak arkadaşım ülkeyi kalkındırmayı, inkılapları, adam senin ülkeni küllerinden kuruyor ama, bir tayyip kadar değer görmüyor onların gözünde.

  sizin gözünüzün değerine.. diyeceğim de, orası çok ayrı konu, ona bile değmezsiniz.

  işte memleketin her yanında bombaların patlamasına karşı hiçbir şey yapmayan, vergileri sonuna kadar kökleyip, halkın iliğini sömüren, dindar rolü yapıp din üzerinden dünyanın en zenginleri arasına 7 ceddini sokan, milyarlık bir sarayda hayat süren, milyon liralık bedava zırhlı arabalara binen, gittiği her yerde bir şehrin garnizonundaki asker sayısı kadar korumayla korunan bu adam, değer görüyor bu memlekette.

  halka öyle iyi davranmayacaksın. halka refah getirirsen, adalet dağıtırsan, dürüst davranırsan, seni yerin dibine sokarlar. iktidar olmak istiyorsak, dini kendi çıkarlarına alet edeceksin, sonra da halkın iflahını kurutacaksın ki, seni iktidar yapsınlar.

  işte bu ak-troll'ler ne düşün(emi)yor biliyor musunuz?

  istikrar var bu ülkede.

  peki istikrar ne biliyor musunuz?

  ekonominin dibe çakıldığı, para biriminin en çok değer kaybedenlerde başa oynadığı, büyüme rakamlarının ikinci dünya savaşı türkiye'sinden sonraki en düşük rakamları yaşadığı, her yerde bombaların patladığı, terörün tavan yaptığı, halkın sokağa çıkmaya korktuğu bir yönetim şeklidir.

  bağırın ulan hüloğ diye!

 • 31. izmir'de hiç canlı bomba patlamaması

 • 32. hdp'ye oy verenler şimdi neler düşünüyorlar

  [editsiz ve derli toplu hali için blog ve medium linkleri]

  her saldırı ertesinde -faili kim olursa olsun- kabaran duygular + akp propagandasıyla hortlayan bir konu.

  aynı şeyleri başka yerlerde uzun uzun konuşmuştuk. zamanda yolculuk (aşağıdakileri anlamak için okumanıza gerek yok):

  (bkz: hdp'ye oy verenlerin şehitlere üzülmediği gerçeği). benimki
  (bkz: erken seçimde hdp'ye oy vermek). benimki
  (bkz: ilk defa hdp'ye oy verecek olmak). benimki

  ***

  "hdp'ye oy verenler olanlardan sorumlulardır" düşüncesinin ima ettiği 2 ayrı şey var, karıştırılıp duruluyor:

  1) "hdp'ye oy vererek bu saldırılara sebep oldunuz"

  allah rızası için biri buradaki neden-sonuç ilişkisini bilale anlatır gibi anlatsın, edit yapıp yayınlayacağım.

  ilk defa meclise girmiş değiller. güçlenip istihbaratın, ordunun başına geçmiş değiller. bakanlık bile alamadılar. büyük bir maddi gelir elde etmediler (birkaç milyon dolar geldi ama herhalde 3 kuruşluk bomba patlatabilmek için bu gerekmiyor). vekil sayısı 40tan 80e çıkınca, nasıl bir mekanizmayla pkk'nın terör kabiliyeti ve isteği arttı?

  selo şunu mu dedi: "ulan ne güzel milleti kandırdık, şimdi biraz da bomba patlatalım ki yıllardır çalışıp kazandığım her şeyi bir anda çöpe atayım, bakarsın t.c.'nin boşluğuna gelir bize özerklik verirler".

  dünya'da şunun bir örneği daha var mı? mesela referandumdan galip çıkan adam, ertesi gün gidip meclise tankla giriyor mu istediği başkanlığı almak için?

  ancak şu denilebilir: "hdp bu kadar oy alınca istikrar bozuldu, bir sürü oyuncunun dahil olduğu bir takım olaylar tetiklendi, pkk azdırıldı, o yüzden sorumlusunuz". e mini etek giymeseydin tecavüze de uğramazdın. bir şeye neden olmakla, sonuçlarından sorumlu olmak aynı şey değil, çünkü tetiklenen o olaylar zincirine başka karar vericiler de dahil oluyor. zaten böyle olmasaydı, her olayda tüm suçu allah'a yıkmak lazım, her şeyin ilk tetikleyicisi o (bkz: prime mover).

  ***

  2) "teröre neden olmadınız belki ama onla organik bağı bulunanlara destek verdiniz, aynada yüzünüze nasıl bakıyorsunuz?"

  (kan emici bir emperyalist vampir olduğumdan aynada yüzümü göremiyorum).

  bu tepki, ancak hdp'ye oy vermeyi savunan akılcı argümanları yok saymakla mümkün. zaten o yüzden sıkça straw man dövüyorlar: yok viskisini yudumlayan tuzukurular, yok romantik cihangir solcuları, sevgi kelebekleri, veya potansiyel canlı bomba olacak kürt militanları...

  halbuki hdp'yi destekleyen bir çok kişi selo'nun samimiyeti, pkk'nın barışçıllığı gibi varsayımlara dayanmadı. pkk geçen sene de ahlaki terazilerimizde aynı noktadaydı: "ilk 30 sene ben de destekledim ama sonra bıraktım" diyen var mı? veya "önceleri pek ısınamamıştım, ama son patlamayla samimiyetlerini kanıtladılar, helal olsun" diyen?

  bu kesim pkk'yı, ahlaken akp'den daha az kötü bulduğu için hdp'ye oy vermedi. gücü fazla olduğu için hayatımıza negatif etkisi de fazla olan akp'nin bu gücünü kırmak için verdi (akp'den aktarılacak siyasi gücün, pkk'ya yaraması riski yoktu).

  ikincil olarak, sivil kürtlerin elini güçlendirme ihtimali yüzünden oy verdiler. bu kısım gerçekleşmedi (iç dinamikleri bilmiyorum, dışardan yüzeysel olarak bakınca gördüğüm, selo'nun ya ahlaki çöküntüsü, ya stratejik hıyarlığı, ya da lider olarak etkisizliği sonucu kendi takımını terörden ayıramadığı ve akp'nin ekmeğine yağ sürdüğü). ama bu kısmın gerçekleşmemesinin reel bir riski, bir negatif sonucu yoktu zaten (madde 1'de konuştuğumuz).

  algı mühendisliğini anlıyorum da, onların dışında her seferinde ısrarla bu "mutlu musunuz" goygoyu yapanlara diyeceğim şu: evet, bazen günah keçisi aramak gerekiyor. bazense bu arayış, kendini ahlaken üstün hissetmenin verdiği sarhoşlukla yanlış hedeflere kayıyor. kafa güzelken hiçbir fikir zincirini sonuna kadar takip etmiyoruz, kendi düşüncelerimizi kendimize bile açıklamaya zahmet etmiyoruz. uzun yazmanın bir yararı da burada: insan kendini, kendine açıklamaya zorlanıyor.

  ***
  ***
  ***

  edit 1: ben selo-hdp-pkk-tak vs farklarını ve bağlarını iyi bilmediğimden, burada bunları bir tutarak yazdım. eğer dediklerim bu şart altında geçerlilerse, farklı oldukları durumlarda hayli hayli geçerli olmalılar.

  ***

  edit 2: flavius aetius aşağıda bana cevap vermiş.

  a) hdp'ye oy verme ile mevcut terörden sorumlu olma arasındaki bağlantıyı kuran hikayeleri-analojileri okudum ve anlamadım, resmen kafam basmadı.

  b) "güç aktarımı" paragrafı konuya teğet geçiyor. eleştiri "pkk niye sivil kanada biat etsin" şeklinde. oysa bunun dediği en fazla "hdp'nin oy alması, pkk'yı zayıflatmaz". benle çelişmiyor bu...ki eleştirideki varsayım da hatalı. çünkü biat tek olasılık değil. bir alış verişle anlaşabilirler. ne de olsa insanlar güce göre konumlanırlar. selo bugün bir koalisyon hükümeti bakanı olsaydı, dağdaki adamın hdp ile anlaşmak için daha fazla nedeni olurdu. anlaşmaya gelmeyeni de izole edip "temizlemek" daha kolay olurdu.

  c) akp'nin baskınlığını kırmak paragrafının amacı ne? solcuların kendi mücadelelerini vermeleri yerine, kürt hareketinden medet ummaları konuya teğet (zavallı olmak başka bir şey, terörden sorumlu olmak başka).

  ama bu mantıkla ayrıca bir sorunum var: ezilen adamı "fazla ezik olmakla" suçlamak bu. zaten türkiye'de solun tabanı az, liberalizmin tabanı hiç yok, üstüne akp'nin aşırı gücü ve baskısı yüzünden örgütlü muhalefet alanı azalmış. dolayısıyla kalan örgütlü muhalefetlere ( cemaat, kürtler, vs) destek olarak kendi alanını yaratmak, baskıya rağmen sıfırdan kendi alanını yaratmaktan daha gerçekçi.

  d) "bunlardan barış beklemek naiflik" kısmı da selo'nun samimiyetini kanmış saftirik solcu stereotipine gönderme yapıyor. tekrarlıyorum, bazılarımızın barış umudu olsa da beklentisi yoktu. ve bu beklentisi olanları da, saftiriklik üzerinden başlayarak, terörden sorumlu tutmaya (ne ahlaken, ne de nedensel olarak) götürecek bir düşünce zinciri yok.

  e) "etliye sütlüye dokunmamasıyla bilinen imma...":

  ateizm: check
  liberalizm: check
  atatürk eleştirisi: check
  milliyetçi-muhafazakar karşıtlığı: check
  idealist sol karşıtlığı: check
  akp düşmanlığı: check
  osmanlı düşmanlığı: check
  karmaşık da olsa asgari bir batı sempatizanlığı: check
  futbolu aptalca bulmak: check

  toplumda hiçbir tabanı bulunmayan, parti kursa ailesi dışında oy alamayacak bir profil çizmişim 2500 entryde, hala gelip etimden sütümden, şişten kebaptan bahsetmeyin.

 • 33. sütle yenildiğinde efsaneleşen gıdalar

 • 34. 19-20 mart 2016 terörün millet ekonomisine darbesi

  merhaba,

  milletimizi ayrı, ekonomimizi ayrı sikeyim.

  saygılarımla,

 • 35. hakan fidan

  abi istiklal caddesinde patlama olmuş.

 • 36. hacamat'ın canlı bomba kapağı

  sağcılardan mizahçı çıkmadığı gibi insan da çıkmadığını gösteren kara katür.

 • 37. türkiye'nin savaştığı dış mihraklar

  dış mihraka gerek yok. akp tek başına yeter. dış mihrakların hiç taş atıp kolunun yorulmasına gerek yok.

 • 38. bir kürt olarak çanakkale'de yine savaşır mısın

  bende minimum %75'i karşı tarafa geçer diyecektim ki sonucu gördüm, yanılmamışım.

 • 39. anadolu çomarı

  orospu çocuğudur. öyle böyle orospu çocuğu değildir hem de. ölen 13 yaşındaki çocuğun acılı annesini yuhalarlar ya da kadın haklarını savunan 18 yaşındaki gariban kızları tekmeler.

  uzun bir bkz. listesi verilebilir ama sırf şu iki olay dahi orospu çocuğu olduğunu kanıtlamaya yeter.

 • 40. devlet bahçeli

  unutursam anami siksinler !!

 • 41. survivor 2016

  yanlis gormediysem nagihan abi ciplak ayagiyla odun kirdi.

  gelmis gecmis en delikanli yarismaciya sahne olan yarismadir. saygilar abi.

 • 42. oyum hdp'ye diyenler nerede

  ya böyle bizim konuyla alakamız yok içerikli entry giren hdplilere bayılıyorum.

  barış güvercini ilan ettiğiniz adam " biji serok apo " tweetleri atmıyor muydu lan?

  aynı adam " abdullah öcalan'ın heykelini dikeceğiz. " diye haykırmıyor muydu?

  bu adamın milletvekilleri pkk militanlarının cenazelerine sürekli katılmıyor muydu?

  bu adamın milletvekili değil miydi " pkk sizi tükürüğü ile boğar. " diyen?

  ne lan bu şaşırma havası? siz abdullah öcalan ile pkk'yı ne sanıyordunuz ki?

  terör örgütü, terör estiriyor. neye üzülüyorsunuz lan? buna siz oy verdiniz. siz desteklediniz. siz.

  ak parti xxx yapmış, yyy yapmış.

  lan ak parti zaten suçlu. ama sen suçsuz musun? bizzat gidip, açık açık terör propogandası yapan adama oy vermişsin.

  her damla kanda payın var. bil ki ona göre davran. vicdanın rahatsız olsun. varsa tabi.

  edit: özel mesajla küfür edecekler gelmesin, itinayla engelliyorum. ne karaktersiz çıktınız arkadaş. tek kelime yalan var mı lan yukarıda? söylediklerimin hepsini yaptı oy verdiğiniz parti işte. neyin öfkesi bu? öfkenizi bana değil, oy verdiğiniz partinin yetkililerine kusun. aktroller cevap veremeyince küfüre geçiyor, sizinki de o hesap.

 • 43. recep tayyip erdoğan

  koskoca turkiye cumhuriyeti'nin teslim oldugu adam. koca ulke lan, bravo.

 • 44. türkiye turizminin bitmesi

  belki de bitmez lan.. mesela komutan hillary öncülüğünde, nato destekli, cnn propagandalı "liberation of turkey" operasyonu başlar. düşünebiliyor musun kaç tane turist gelir? en az 300 bin amerikan deniz piyadesi gelir kafadan..

  tanım: göte girmiş bardağın dolu tarafı

 • 45. 19 mart 2016 avm'lerin bomboş olması

  çok şükür güzel bir ekonomik boykot'a dönüşebilir. dimi numan bey...

 • 46. beşiktaş

  gelin gelin çok komik bir şey buldum. beşiktaş'ın kuruluş tarihi ne? 1903. son rakamı ne? 3. beşiktaş üçüncü. çok komik değil mi lan?
  koduğumun ergeni.

 • 47. gülçin zaza koştu

  bu kadının beyanının irem aktaş denen mütesettirenin beyanı ile eşdeğer olduğunu iddia edebilmek için tahıl beyinli olmanız gerekir.

 • 48. yaran inci sözlük entry'leri

  başlık: patlamalardan sonra hükumet toplanıp ne konuşuyor

  biraz daha oturalım ciddi konuşuyoruz sansınlar
  +...

  - kınama metni hazır mı?
  + her zamankini yayınlasak olmaz mı ?
  - olmaz, birkaç cümle değiştirelim.
  + bıçaklı kemikli kısım kalsın ama o güzel

  - patlamasaydı italya'ya gidecektim ya iptal ettik mecbur
  + hayırdır başkanım turistik mi
  - hanım alışveriş falan yapacaktı
  + torino da güzelmiş orayı da gezin

  - başkanım acaba biz de mi vatandaşları uyarsak bomba var diye, zaten iki günde bir patlıyor
  + iyi fikir, bu hafta öyle yapalım

  - başkanım bu bakara iyi makara
  + egemen senin ne işin var burda, kovmadık mı biz bunu
  - geçmiş olsuna geldim başkanım, dünürünüz rahatsızlanmış
  + sağolasın, şimdi iyi ama

  - başkanım saat 10 oldu
  + saatleri ileri mi alsak, 1 saat daha fazla toplanmış oluruz
  - çok yaşayın başkanım

  - başkanım haftasonu derbi nolur ?
  + 3 kırmızı kart çıkacak, 2 de penaltı
  - valla mı
  + tabi lan, başkanınız onu da düşündü, bu hafta rahatız

  - başkanım putin aramış, taziyelerini iletti
  + sağolsun, adama da çok mahçup oluyorum böyle

  - başkanım faillerden birini paralele bağlayalım mı
  + ne alakası var ya hu
  - hani tek taşla iki kuş vururuz diye şeyettim
  + hatırlat seni savunma bakanı yapacam

  - başkanım jandarma komutanını hakkari'ye sürdük
  + emniyet müdürü ?
  - onu geçenkinde kovmuşuz, yerine atamamışız
  + yapma ya, yoğunluktan unuttuk heralde
  - canınız sağolsun, olur öyle

  - içim daraldı ya survivor'ı açın
  + reklam olmuş başkanım
  - yayın yasağı getirelim reklama da

  - başkanım hakan bey aradı trafiğe takılmış, birazdan gelecek
  + hangi hakan
  - mitteki var ya
  + hee.. e eskort verdik ona nasıl trafiğe yakalanmış
  - eskortu takip edememişler

  - başkanım geçen bi dürüm yedim on numara
  + geyiğiniz de hiç çekilmiyor

  - başkanım bi tweet attım: "herkes haddini bilecek"
  + dur favoriye ekleyeyim
  - biraz kasıyor ama şu an
  + 2 dakkalığına hızı arttırın bi, sonra yine kısarız

  - başkanım bizimkiler nasıl kıvıracağını şaşırmış valla
  + aç, aç abdulkadir selviyi izleyelim ahahaaha
  - vallahi alemsiniz başkanım ehehe

  entry bana aittir. copyright. mistersixtyone.
  mistersixtyone

 • 49. kemalit

  bu gerizekalı dinci tayfa bir kere de özgün bir şey yaratsın be. korkunç bir eziklik var üzerilerinde. bin kere seçim kazansalar da gitmiyor bu eziklikleri.

  kemalit evet evet. gerçi çıkardığı ve güldüğü dergi hacamat olan tayfadan ne beklenir ki.

 • 50. patlayan bombaların sorumlusu kim

  gönül rahatlığıyla cevaplayacağım bir soru. emin olun ki ben değilim.

  ben değilim ondan eminim çünkü hiçbir terör örgütüne "ama ösgürlük mücadelesi veriyor onlaar :((" demedim, ben değilim çünkü "kendini patlatıp masum insanların ölümüne sebep olan kişinin de motivasyonu önemli, araştırılmalı" diyecek kadar şuurumu kaybetmedim, ben değilim çünkü "ışid birkaç öfkeli genç" diyene ne siyaseten ne de kalben destek vermedim, ben değilim çünkü yıllardır "tehlikenin farkında mısınız?" diyen az çok kafası çalışan kesime kemalist kişilik bozukluğu yaftası yapıştırmadım, ben değilim çünkü canlı bomba cenazesine gitmedim, ben değilim çünkü tek bir adamın hırsları ve kişisel kazançlarım uğruna olanlara göz yummadım, ben değilim çünkü ne osmanlı ne de ortadoğu aşığı olmadım, ben değilim çünkü görev başındaki savcıyı öldürenlere alkış tutmadım, ben değilim çünkü elime geçen tek fırsatı "ben erken seçim istiyom yaee" diye bağırıp elinin tersiyle itenlere uluyarak destek vermedim, ben değilim çünkü başa gelen her felakette "dünya bizi çekemiyür yaae" gerizekalılığı yapmadım, ben değilim çünkü yüzlerce ölüyü stadyumda yuhlamadım, ben değilim çünkü 304 kişinin maden felaketinde can verdiği yerde tekme yememe rağmen elim titremeden beni tekmeleyenlere oy vermedim, ben değilim çünkü din ve millet kavramlarının boşluğuna inandım.

  ben değilim anladınız mı? peki siz hala kim diye mi soruyorsunuz?