Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 16 ağustos 2018 lask linz beşiktaş maçı

  bu baslik altinda gelip yayinci kuruluslari savunanlarin tumu suzme gerizekalilar. hemen aciklayayim;

  yayinci kuruluslar tek bir urun satmiyor, sezonluk ve kupa organizasyonlari icin para aliyorlar. o zaman sozgelimi akhisar-alanyaspor maci da ilgi cekmiyor zarar ederiz, yeterli reklam yok diye o maci da yayinlamasin, madem hakli. ya da buyuk takimlardan birinin cok kotu gittigi sezon o takimin maclarini vermesin. mantikli mi?

  ya da siz gittiniz burger king’e, bir whopper istediniz, dedi ki bu restorana ozel whopper satmiyoruz gitmiyor cunku, ha bir de salonun isiklari da kapali cunku bu ara isler dusuk.

  kendinize gelin kapitalizm sadece saticinin kar elde etmesi uzerine kurgulanmaz, tuketici de fayda elde edecek ki cark donsun.

  bugun bunu hakli gorenler kendi kisisel yasantisinda taahhut edilmedigi halde genelde aldigi bir hizmet eksilsin ortaligi yikar.

  bu memleketi bok eden bu “adam zarar ediyorsa yayinlamaz tabi abi” kafasi. isin ucu kendine dokunmadigi icin baskasinin hakkinin gasp edilmesine, firmalarin milleti sikmesine destek veren mallar her bokun musebbibi.

  aferin, super devam.

 • 2. onedio'da yayınlanan utanç verici tanışma videosu

  --- spoiler ---
  selam ya da merhaba yerine hello diyip, felan bence çok itici, falan onun doğrusu diye fahri tdk müfettişliği yapan bir kız içeriyor.

  hayır ben de felan diyenlere uyuz olurum da, sen bir kere daha selamlaşmayı beceremeyen bir insansın, ne haddine bu tavır senin.

  uçurumda sevgilisinin elini bırakır, ama elini bırakacağı o adam, zengin olsun ister; o eli bırakır ama elini bıraktığı kişi kendisine böbreğini versin ister. böbreğini alacağı kişi, hesapları hep o ödesin de ister.

  kendisi bir erkeğe ne sunuyor acaba? ben de onla yatarım işte mi ?!?

  zaten yukarıda da denmiş, kız da deli özgüveni var, ne olduğundan haberi yok kızın
  --- spoiler ---

  feministlerin şikayet edip, kadınlara hakaret içeriyor diye kaldırması gereken videodur...

 • 3. cinsiyetsiz tuvaletler istiyoruz kampanyası

  tuvalet kavramina erkeklerle kadınların farklı baktığını anlayamamış birinin isteği,evladım hiç filmlerde falanda mı görmedin,bir kere erkekler tuvaleti dünyada mekanı kullanma ve işini bitirme süresi olarak birinci sıradadır,kimse konuşmaz,derin bir sessizlik vardır,herkes işini bitirir bir an önce çıkmaya bakar,kadınlar için tuvalet yanındaki kadinla masadan kalkıp masanın dedikosunu yapabileceği bir yer,makyajını tazeleyeceği bir kuaför salonu,içine girip saklanabileceği bir kaçış yeri vb bir sürü anlam ifade eden bir yerdir,kadınlar bu alanı erkeklere kaptırırlar mı,bu mahallenin kahvesine gidip okey oynayan babalarımıza,amcalarımıza artık kahveye kadınlarda gelip oturacak ister misiniz demek gibi birşey bence.

 • 4. 16 ağustos 2018 akaryakıt zammı

  --- spoiler ---
  16.08.2018 tarihi itibariye (bugünden geçerli) akaryakıt pompa fiyatlarında ötv artışından dolayı artış meydana gelmiştir. (motorin 45 kuruş) (benzin 50 kuruş) (lpg 30 kuruş) bilgilerinize. dagıtım şirketinizden yeni fiyatları ögreniniz
  zam
  --- spoiler ---

  eskiden neydi öyle 3-5 kuruş zam geliyordu.. allah’tan başkanlık sistemine geçtik de benzin ve mazota 45-50 kuruş zammı bir seferde yapıyoruz.. dik dur eğilme... bu millet seninle...(bkz: aşkım saçım)

 • 5. okuduğun üniversiteyi söylemeden anlat

  kırmızı 4
  ayaz

 • 6. migros ve carrefour'da kesilen kurban geçersiz

  edit: kaynağı okumadan yorum yapacak olanlar için direkt olarak kaynakta yazan nedenleri paylaştım. diyanet haklıdır. kurban evde etim olsun diye kesilmez. herşeyi bilen! ekşiciler tabi olarak kurbana dair fıkhi hükümleri diyanetten daha iyi bilmektedirler.

  kurban kolilerinin ibadet yerine geçmeyeceğini gösteren 4 madde:

  1. ortakların hepsinin müslüman olma ve allah rızası için kurban kesme niyetinde olma şartı
  diyanet: “büyükbaş hayvanlar bir kişiden yedi kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilir. bu ortakların hepsi müslüman olup, her birinin, allah rızası için kesilen kurbanlık hayvanın en az yedide birine sahip olması gerekir.”

  marketlerin düzenlediği kurban organizasyonlarında kimlerle ortaklık yaptığınızı bilmiyorsunuz. marketlerin müşteri hizmetlerindeki temsilciler de sizin hangi hayvana kimlerle ortak olduğunuzu söyleyemiyorlar. çünkü sistem bir hayvana 7 ortaklık üzerinden değil garanti edilen et üzerinden paylaşım yapılarak işliyor. marketler bu işi “ucuz et ve ödeme kolaylığı” sloganı ile öne çıkardığı için bu amaçla et almak isteyen birisi de sizin hayvanınıza ortak olabilir. bu kişiler gayrimüslim de olabilirler. çünkü kurban alım işlemi herkese açık. ortakların hepsinin müslüman olması ve niyetlerinin ibadet olma şartı yerine getirilmediği için a101, carrefour ve migros gibi marketlerden kurban kesmek ibadet yerine geçmez.

  2. hisselerin yedide birden az olmama şartı
  diyanet: “her bir büyükbaş hayvana ortak olan kişilerin adına kesilen kurbanların hisseleri, yedide birden daha az olarak belirlenmemelidir.”

  marketlerin kurban kolilerinde kg garantisi veriyorlar. yani ortak olduğunuz hayvan diğerlerine göre daha ağır veya daha hafif olsa da farketmez. sizin alacağınız et miktarı belli. hayvanın ağır olması durumunda, garanti edilen et miktarından sonra ortada kalan et, garanti edilen ağırlığın altında olan başka hayvan sahiplerinin kolilerine dağıtılıyor. yani siz hayvanın yedide bir hissesinden daha az et almış oluyorsunuz. sizin adınıza kesildiği iddia edilen hayvan ortalamanın üzerinde bir et verdiği için 7’ye değil 8’e bölünüyor ve bu sebeple siz yedide bir hisseden daha az et alıyorsunuz. bu ise ibadetinizin geçersiz olmasına neden oluyor.

  ortak olduğu hayvanın hissesi, garanti edilen ağırlığın altında olan kurban kolilerinde ise en az iki farklı hayvana ait et bulunuyor. çünkü eksik olan ağırlık, eti fazla çıkan hayvanların parçalarından tamamlanıyor. böylece eti başka hayvandan, ciğeri başka hayvandan, sakatatı başka hayvandan oluşan koliler meydana gelmektedir. kurban kolisinde en az 2 çeşit hayvanın eti ile karşılaşan binlerce kişinin şikayetini internetteki şikayet sitelerinden görebilirsiniz. ayrıca paketlemelerdeki yanlışlıklardan dolayı kolisinden sadece sakatat, sadece et veya sadece ciğer çıkan bir çok kişi olmuştur.

  3. hayvanların hisseleri belirlenmeden kesilmemesi şartı
  diyanet: “vekâletle kurban kesen kuruluşların daha önce satın aldıkları hayvanları, hissedarlarını belirlemeden topluca kesmeleri caiz değildir.”

  marketlerden aldığınız kurban kolilerinin içindeki etlerin hangi hayvana ait olduğunu bilmiyorsunuz. kurban kesim yerine gidip hayvanınızın kesilmesini izleyemiyorsunuz. kurbanınızın hangi kesim hanede saat kaçta kesildiği bilinmiyor. böyle bir durumun olması başlı başına ibadetinizi zedeleyen bir durumdur. marketlerde kurbanlar topluca kesilip daha sonra satılan koli miktarına göre paketleme işlemi yapılmaktadır. yani “bu kurbanı işte şu 7 kişi için kestik” diyebilecekleri bir sistem yoktur. hayvanlar topluca kesilir, etler çeşitlerine göre ayrılır ve satılan koli miktarınca paketleme işlemi yapılır. bu açıklamayı kurban kolisi satan her marketin afişinde görebilirsiniz. bir hayvan kesilmeden önce kimin adına kesildiği açıklanmadığı için ve sizin hayvanınızın hangisi olduğu belli olmadığı için kurbanınız ibadet yerine geçmez.

  4. hayvanın tüm etleri hayvan sahibine ulaştırılmalı
  diyanet: “ilgili kuruluşlar, vekâletlerini aldıkları kişiler adına kesecekleri hayvanların tüm etlerini hissedarlara ulaştırmalı, bunların bir kısmını et reyonlarında satmamaları veya belirlenen kg. üzerindeki et miktarlarını bir araya getirerek yeni bir hisse oluşturmamalıdırlar.”

  diyanet açıkça fazla etleri sahiplerine vermelerini söylemesine rağmen marketler standart bir ağırlık belirleyip kurban satışı yapmaktadırlar. fazla gelen etlerle yeni bir kurban kolisi yapılmakta ve bu koli sanki bir hayvana aitmiş gibi bir hisse olarak satılmaktadır. bu yöntem ile 1 büyükbaş hayvan 8-9 hisseye sahip olmaktadır. bu ise kurban ibadetinizin geçersiz olmasına neden olur. dikkat ettiyseniz bu durum marketlerin afişlerinde de açıkça yazmaktadır. oysaki bir kurban en fazla 7’ye bölünebilir.

  artan etler market reyonlarında satılıyor
  kurban kesimini, bu işi doğru yapan yerlerden yaptığınızda şöyle bir durumla karşılaşırsınız: “her bir kurbana 7 ortak belirlenip ismi yazılır. 7 kişi tamamlanınca kurban kesilir.” market sisteminde ise bu 7 kişinin tamamlanma şartı yoktur. çünkü zaten 7 kişiye karşılık bir kurban kesme sistemi yoktur. diyelim ki market sisteminde en son 5 koli siparişi kaldı. 2 hisse bulunamadı. bu 5 kişiye de kolisi hazırlanıp etleri gönderilir. ama gerçek bir kurban kesim noktasında bu 5 kişi ya kendi aralarında kesmeye razı olur yada kesim işinden vazgeçer. ama marketlerde böyle bir sistem olmadığı için kalan 2 hisse satılmak üzere et reyonlarına gönderilir. yani sizin ortaklığınız marketle olur. bu ibadeti yerine getirmek için ortakların müslüman olması gereklidir. bir kurum veya kuruluş ile ortaklık yapılmaz.

  marketlerin paylaştığı fetvalar kurbanın genel kuralları hakkında
  söz konusu marketler internet sitelerinde paylaştıkları “fetva” ile milyonlarca müslümanı yanıltmış ve ibadetlerinin geçersiz olmasına neden olmuştur. çünkü migros, a101 ve carrefour’un internet sitesinde yayınladıkları fetvada kurban ibadetinin genel koşullarından yani, vekalet yoluyla kurban kesilebileceğinden, ödemenin kredi kartı ve taksitle yapılabileceğinden, kurbanın 7 ortağa kadar olabileceğinden ve kurbanın, bayramın 4. gününe kadar kesilebileceğinden bahsedilmektedir. söz konusu fetvada kesinlikle “bu marketlerden kurban alabilirsiniz” gibi bir not bulunmamaktadır.

 • 7. kocaeli denince akla gelenler

  birbirlerine hayatında daha once hic insan gormemiscesine, gözlerini ayırmadan bakan dangalaklardan oluşan bir halk. arınma gecesi olsa temizle temizle bitmez ha, o kadar çoklar.

 • 8. kötü karakterin daha çok sevildiği yapımlar

  yılan hikayesi - kürşat

 • 9. türkiye'nin las vegas'ı olabilecek şehir

  ülkeye doviz girişini sağlayabilecek şahane bir fikir!

  konya’da yaşanan konya’da kalır.

 • 10. kur farkını bahane edip zamlara kökleyen firmalar

 • 11. pkk'lı ismail özden'in vurulma anı

  pkk terör örgütü'nün sözde sincar sorumlusu mam zeki şengali kod adlı ismail özden'in öldürüldüğü ana ait video aa tarafından paylaşıldı. yalnız bizimkiler gerçekten çok temiz iş yapmış ellerine sağlık.vurulma anı

 • 12. fitness'a gitmeme sebepleri

  sıkıcı olması.

  bu ara boş vaktim varken gitsem mi diye düşündüm. sonra da başlasam bile devam etmeyeceğimi öngörerek bu fikrimden vazgeçtim. çünkü fitness yaparken sıkılıyorum. mesele yorgunluk değil. beni halı sahaya, baskete filan çağırsınlar sabahtan akşama kadar canım çıksada oynarım. çünkü işin içinde bir oyun var ve eğlenceli. bu sayede yorgunluğu farketmiyorum bile. ama işte fitness öyle değil. fitness aletleri indirip kaldırmanın hiç bir eğlenceli yönü yok benim için. dolayısıyla sürekli yorgunluğumun farkında oluyorum ve zorlama bir şekilde hareketleri tamamlamaya çalışıyorum bu da bir süre sonra can sıkıcı bir hal almaya başlıyor.

  fitness'ın tek zevkli yanı vücudunun gösterdiği gelişmeyi izlemek olabilir belki ama o da uzun süreçli bir iş.

 • 13. 16 ağustos 2018 dolar kuru

  hahahahaha dolar şu an 5,80. bak -beş lira seksen kuruş-

  çomarlara sorarsan dip yapmış, dolar bitmiş, 6 liradan 7 liradan alan herkes mal, bunlar zeki hahahahaaha.

  yıllardır dolar biriktiriyorum. 2,5 liradan da aldım, 5 liradan da aldım, 6 liradan da aldım. her ay gelirimden kalanla alıyorum, seneler içinde elime geçen toplu paralarla da aldım, totalde hep tl faiz getirisinin üstünde, paranın alım gücü düşmesine rağmen kârdayım.

  açlıktan ağzı kokan mallar gelmiş burada, yok şuradan dolar alıyordunuz, yok buradan bozuyordunuz, ne oldu (bkz: koyduk mu) diyor.
  devletin kurumları, toprakları satılırken burada yapmayın, etmeyin diye dil döken bizler vatan hainiyiz, bunlara ses çıkarmayan insanlar vatan sever, öyle mi?

  daha bu gün benzinin litresine "60 kuruş" bak 3 değil, 10 değil 60 kuruş zam geldi. hahahahahaha ayfon kırmaya devam gençler.

  ekleme: çomarın biri hemen mesaj atmış buyurun;
  http://www.imgim.com/s2345.jpg
  ekleme 2: devam ediyorlar
  http://www.imgim.com/5460inciu3517906.jpg

  görüyor musunuz zihniyeti, bakın yalan yok, spekülasyon yok, olan bir şeyi yazıyorum, yıllar içinde yapılan işlemler ve hesaplanabilecek netlikte bilgiler ve bunlara istinaden tehdit edebileceğini düşünüyor. mesele şu; bundan bir şey olmayacağını ben de biliyorum tabii de, düşünce şekline bakar mısınız?

 • 14. kabızlığa iyi gelen çözümler

  pozisyon alma

  *hareketsizlikten kaçının.
  *özellikle şu yaz aylarında kabızlık vakaları, su kaybının artmasından dolayı artış gösterir. su tüketimini artırın.
  *yeşilliklerin ağırlıkta olduğu bir salatayı ara öğün olarak günlük beslenme programınıza dâhil edin.
  *gün kurusu ve kuru kayısıara öğün olarak tüketin.
  *bağırsaklar serotoninin %95'ini salgılarlar ve bu yönleriyle, zaman zaman en az beyin kadar etkili/hassas bir duygu merkezidir. bağırsakları stresten uzak tutun; uzun süre yalnız kalmayın, müzik dinleyin ve kendinizi en az bir sanatsal kanaldan ifade etmeye, bunun geri dönütlerini almaya bakın.

  operasyon:

  *sabahları, uykudan uyandıktan hemen sonra iki bardak su için ve vücudunuza hareket kazandırın. 200 metre kadar yürüyün.
  *yürüyüşün ardından, içinizde bir kıpırtı hissetmeniz kuvvetle muhtemel. lavaboya gidin.
  *asla ıkınmayın. ıkınmak, ter yoluyla fazladan su kaybetmiş (ve dışarıdan yeterince su almamış) bir vücutta kalın bağırsağın*, bu eksiği tamamlamak adına fazladan su çektiği ve kurutup sertleştirdiği dışkıyı, anüs boğazı için tehlikeli bir tankere dönüştürür ve anal yırtıklara yol açabilir (bkz: anal fissür). ıkınmayın. evet, ıkınmayın. bekleyin. sabır. kayma ve boşalma biraz sıkıntılı olabilir, fakat bu durum minimum hasarla, ancak böyle atlatılır.
  *diyetiniz eğer, aralarında 7-10 saatlik zaman dilimleri bulunan sadece birkaç öğünden oluşuyorsa, bunu değiştirin. öğün frekansını artırarak öğün başına düşen besin miktarını azaltın. besinlerin niteliği de yüksek lif içeren gıdalara doğru kaysın.

  sonraki günler için geçmiş olsun.

  post scriptum: hegel okumayın ve hegelci bastonlarla konuşmaktan kaçının.

 • 15. alkol satan migros'un kurbanlık satışı yapması

  diyanete milyonlarca lira bütçe ayırıp alkolden vergi alan, faiz ile piyasayı döndüren ülke kadar anormal değildir..

 • 16. türk sinemasının en acıklı sahnesi

  (bkz: aile şerefi)

  münir ozkul'un, karısının yanında oktay' ın babasından yediği tokat, daha sonra karısıyla el ele bankta oturup ağlaması.

  ve aynı filmde yadigâr' ın ölümü.

 • 17. türkiye'nin gelmiş geçmiş en kaliteli beş insanı

  içerisinde barış manço ve mustafa kemal atatürk'ü barındıran bir liste.

 • 18. emre akbaba

  yok fenerbahçe yarışa girmişse o alırmış, mahallenin yakışıklı abisiymiş de bütün kızlar onu beklermiş...

  ulan ne fenerin ne de diğer takımların götüne don alacak parası yok burada hala goy goy tıs tıs...

  he amk.. fener her istediğini alır.. yarış bitmişmiş...

  alsın o zaman fener emre akbaba'yı.. versin 4 milyon € kulübüne, 2 milyon € kendisine alsın...

  bak bakalım fenerbahçemizin götüne.. don var mı?

  tanım: o kadar etmeyecek top depicidir.

 • 19. çıplak gözle görülmüş en yakışıklı erkek

  (bkz: kıvanç tatlışey)
  lan ben bu adamı istanbul'da hava alanında gördüm. bir erkek olarak ankara'ya gelene kadar aklımdan çıkmadı kadınlar ne yapar sen düşün.

 • 20. şaka maka erdoğan'ın bu krizi de atlatması

  7 haziran 2015 - genel seçimler

  erdoğan'ın meclis çoğunluğunu kaybettiği seçimlerin ertesi günü, düğmeye basılmışçasına ülkede güvenlik krizi çıkar. fatura hdp'ye kesilir. muhalefet, hdp ile yanyana gözükmemek için erdoğan'ın yanına geçer. mhp, komple akp'ye katılır. kriz, kasım seçimlerinde erdoğan'a oy olarak döner.

  15 temmuz 2016 - darbe girişimi

  bu girişimi takip eden yıllarda bütün muhalefeti sindirmek için kullanılacak "darbe krizi" olur. erdoğan, cemaati tasviye ederken yanında ne kadar muhalif varsa hepsine gözdağı vererek bu krizden de güçlenerek çıkar. muhalefet partileri, fetöcü damgası yeme korkusuyla yapılan hak ihlallerinin hesabını soramaz.

  16 nisan 2017 - anayasa referandumu

  referanduma, avrupa ülkeleri ve özellikle hollanda ve almanya ile yaşanan kriz ile girilir. bu kriz de milliyetçi oyların konsolidasyonunu sağlayarak erdoğan'ın istediğini almasına yardımcı olur. muhalefet, bakanlarımızın yanındayız pozisyonu alır.

  24 haziran 2018 - başkanlık seçimi

  seçim öncesi suriye'ye girilir. muhalefet, "ne işimiz var?" demek yerine, erdoğan'ı destekler. erdoğan, bir başka güvenlik krizini daha ulusalcı oy toplamak için kullanır.

  ağustos 2018 - bronson olayı

  seçimlerden erdoğan'ın güçlenerek çıkması ve ekonominin başına damadın geçmesiyle beraber, yabancı yatırımcılar dolarlarıyla beraber ülkeyi terk etmeye başlar. erdoğan'ın yardımına teröris(!) papaz yetişir. krizin suçu abd'ye yüklenir. muhalefet, "devletimizin yanındayız" pozisyonu alır.

  gördüğünüz gibi, erdoğan'ın krizden çıkması diye bir şey olmadığı gibi, durum tam tersine işliyor. erdoğan, varlığını sürdürmek için sürekli kriz yaratmak zorunda. kendi icraatlerinin sonuçlarının sorumluluğunu yükleyeceği bir düşmanı sürekli bulunduruyor ki, kimsenin aklına ona hesap sormak gelmesin. bu strateji o kadar güzel işliyor ki, bundan sonra da her 6 ayda bir düşman değiştirerek, sürekli bir kriz ortamında gitmek erdoğan'ın işine gelecek ve bu atmosferde daha da güçlenecektir. ülkedeki muhalefette sike sürülecek beyin olsaydı belki bu kısır döngüden çıkmak mümkün olurdu ama yarın erdoğan "bu haftaki düşmanımız yunanistan!" dediğinde, o hedefe en ön sırada koşanlar yine muhalefetin liderleri olacak.

 • 21. 15 ağustos 2018 mike pence tweet'leri

  papazı düşürmek için habire koz dürtüyor pezevenkler.

 • 22. metali bıraktıktan sonra dinlenecek tür

  (bkz: ametal)

  ondan sonra da soygazları dinlersin.

  metal bırakılmaz. sen bıraksan bile o seni bırakmaz.

 • 23. ekşi itiraf

  bir süre önce bir yazarla mesajlaşıyorduk. muhabbet süper falan. sonra dedim ki benim pazara gitmem lazım, sonra konuşuruz. cevap geldi: ay varoş! çomar demediğine şükür.

  o değil de hani pazara giden, evde yoğurt mayalayan kadın falan hep candı?

  not: yoğurt da yapıyorum evet. çifte varoşum.

  edit: sevgilim var lan, geyik yapıyorum, yavşamayın. :)

 • 24. diyarbakırlı astronom için teleskop kampanyası

  üst edit 1: arkadaşlar harika haberler var şimdiden 12 bin tl nin üzerine çıktık, yüklü miktarda yardım yapacam diyenler vardı sağolsunlar devreye girmeye başladılar. bağış miktarının üst sınırı yok o yuzden kampanya bitmedi devam ediyor desteklemeye devam edebilirsiniz.

  önemli bir konu!!! abdulkadir abiyi ziyaretimizi yaptık teleskop ile ilgili konuştuk ve toplanan bağış miktarı oranında kaliteli bir teleskop alma fikrimize olumlu yanıt verdi. teleskop konusunda bilgi sahibi arkadaşlarla yapacağımız değerlendirmeden sonra model marka konusunu açacaz, bu arada bağış kampanyasına desteklerinizi vermeye devam edin, teleskop haricinde de abimizin ihtiyaçları var ve bunların karşılanması için ne kadar bağış toplansa o kadar iyi netice alacaz.

  üst edit 2: soran arkadaşlar için editledim, ben abdülkadir abi'ye yakın olduğum ve direk temas kurabildiğim için arkadaşlar rica etti açtım başlığı, bundan önceki başlığın sahibi iste buralar hep uzay nickli yazar arkadaşla sürekli iletişim halindeyiz.

  *******************************

  başlığın uzun hali ‘diyarbakırlı astronom abdülkadir topkaç için teleskop kampanyası’ olacaktı ama tahmin edeceğiniz gibi karakter sınırına takıldı.

  bilindiği üzere geçen hafta 140journos ekibinin youtube kanalında ‘diyarbakır’da bir astronom’ başlığıyla bir gök bilimi meraklısı olan abdülkadir topkaç isimli vatandaşımızı konu alan bir video yayınlandı. ekşi sözlük’te de gündem olan abimizin hikayesini çoğumuz öğrendik bu vesileyle.

  bilmeyenler için;

  140journos videosu

  bu da sözlükteki başlık; diyarbakır'da bir astronom

  habertürk röportajı

  kısaca abimizi tanıyalım tekrar;
  abdülkadir topkaç diyarbakır sur ilçesinde yaşayan asıl mesleği fırıncılık olan bir abimiz. ilkokul mezunu olan abimiz şu an işsiz, herhangi bir sosyal güvencesi yok ve yalnız yaşıyor. bundan 27 yıl önce bir merakla astronomiye ilgi duymaya başlıyor, türlü zorluklar ve imkansızlıklara rağmen bu hayalinin peşinden koşmaya devam ediyor. bu serüven sırasında ailesinden de uzaklaşıyor ve o andan itibaren tek arkadaşı olan binbir zorlukla aldığı teleskobuyla baş başa kalıyor. herhangi bir eğitim almadığı astronomi alanında kendi çabasıyla çalışmalar yapıyor ve bunu çevresiyle paylaşıyor. gökyüzü, gezegenler ve yıldızlara olan sevdasını kalbinden başka evin her yerine işliyor, bu yüzden onu kapısında satürn olan adam olarak tanıdık.

  fotoğraf 1
  fotoğraf 2

  abdülkadir abi şu anda çalışmalarına devam edemiyor maalesef. sur olayları sırasında evden uzakta olduğu bir dönemde evi soyuluyor ve arkadaşı gibi gördüğü teleskobun bir kısım parçaları çalınıyor ve kullanılamaz hale geliyor. aynı zamanda evinde de hasar meydana geliyor ve tek göz odada gökyüzüne bakamadan günleri geçiyor.

  fotoğraf 3
  fotoğraf 4

  abdülkadir abimizin tekrar gökyüzüne bakması için ekşi sözlüğün gücüne inandık ve yüreği güzel insanların bu yüreği güzel insanın kalbine ulaşacağına eminiz. tüm zorluklara rağmen hayatını adadığı bilime ve hayallerine tekrar dönmesi için sözlük ailesi olarak bir kampanya başlattık ve abdülkadir abimize bir teleskop almaya karar verdik. daha önce de yapılan yardım kampanyalarının nice mutlu sonlara imza attığına şahit olduk. bu sefer de o mutlu sonların birine daha imza atacağımıza eminiz. yüreği güzel insanlara selam olsun…

  ************************************************************************************************

  yardım kampanyası için bir grup arkadaş fongogo.com da proje başlattılar. siteyi bilmeyenler fongogo.com adresine göz atabilirler. fongogo her türlü projenin hayata geçmesi için ihtiyaç duyulan sermayenin kitlelerin desteğiyle bir araya getirilmesine aracı olan bir pazaryeridir ve kendini kanıtlamış bir oluşumdur.

  projeye destek olmak çok basit, linke tıklayıp direkt facebook ile giriş yapabilirsiniz. ‘destekle’ kısmından da seçeneklerden (miktarlardan) birini seçip kredi kartı veya bkm express ile ödeme yapabilirsiniz. sürpriz hediyeleri anı olarak saklayabilirsiniz.

  yardım kampanyası linki

  proje kapsamında toplanması planlanan yardım miktarı 8000 tl olarak belirlendi, şimdiye kadarki yardım kampanyaları düşünüldüğünde bu rakam cüzi sayılır ve kısa sürede toplanabilecek bir para olduğu düşüncesindeyiz. proje sayfasında proje ile ilgili bilgileri ve gelişmeleri takip edebilirsiniz ayrıca buraya da editlenecektir. toplanan paradan alınan vergi ve diğer kesintileri çıkardığımızda kalan miktar ile abdülkadir abimize istediği teleskop alınacak ve yine en son kalan para da abimize yardım amacıyla hibe edilecektir.

  ************************************************************************************************

  önemli nokta!!!
  kampanyanın amacı tabi ki abdülkadir abiye teleskop almak ama ikinci bir amacı daha var, teleskoptan arta kalan paranın da yardım amacıyla hibe edilmesi, 8000 tl'yi aşması durumunda bağışlara devam edebiliyorsunuz, geri kalan para abdülkadir dayıya hibe edilecektir.

  edit 1: teleskobu soranlar oldu ucuz değil mi vs. diye, arkadaşlar ben kendim teleskoptan çok anlamıyorum, abdülkadir abi ile görüştüm ve kendisi eski teleskobun 13 cm olduğunu söyledi ve eski teleskobun özelliklerine benzer birkaç tane buldum dedi onlar alınsa yeterli olur dedi. dediğim gibi biz değil kendisi seçti teleskobu, zaten kampanyayı açtığımızdan beri utangaç çekingen davranıyor ve bize zorluk olmasın diye en ucuz olanı bulmaya çalışmış kendisi de, bu kadar da düşünceli biri, teleskobun kesin seçimi için arkadaşlar bugün görüşecekler abdülkadir dayıyla ve varsa teleskop satış ilanı linki ve resimleri paylaşılacaktır.

 • 25. aç insanlar varken sokak kedisine et vermek

  "et yiyemiyosan siktir git para kazan" diyerek savuşturulan tembel ağlayarak uzaklaşıyor, ben ise mutlulukla sokaktaki dostlarımı besliyor, bir yandan akşam üzeri gelecek köpek grubuna bugün ne ikram etsem diye düşünüyordum.

  edit:
  bissürü mesaj gelmiş, çoğu da tembel ve parasız ki küfürler hakaretler gırla.

  sen günlerini boş boş dert yakınarak, tv izleyerek, sağda solda sürterek harcıyorsan fakirlik kaderin.

  ülkede iş yok ama internet diye bişey var, burada bik bik konuştuğunuza göre haberiniz de var. ingilizce öğren, eğitim al bi konuda uzmanlaş. bak bunlar da bedava. youtube, edx, coursera, duolingo...

  zengin olmazsınız yine tabii bu kafa yapısıyla, ama en azından ağzınız kokmaz ve binbir derdin üstüne sizin gibilere karşı hayatta kalmaya çalışan sokak hayvanlarına laf etmezsiniz.

 • 26. vegan bedelliler 21 gün ne yiyecek sorunsalı

  olmayan sorunsal.

  askerde veganlara özel menü çıkıyor.

 • 27. dizel araba sahibi bir erkekle sevgili olan kadın

  ülkemizde dizel araçlar daha pahalıdır.daha fazla gezen ve km yapan kişiler dizel araç kullanırlar.aksine az yakıt tükettiği için hesap yapmazlar.ne bileyim bilin istedim kızlar.

 • 28. 16 ağustos 2018 muharrem ince tweet'leri

  1) siz kime amerika’yı anlatıyorsunuz? siz kime anti-emperyalizmi anlatıyorsunuz? biz emperyalizme kafa tutan, milli mücadeleyi gerçekleştiren ve milli ekonomiyi kuran partiyiz.

  2) siz, amerikan malı olan büyük orta-doğu projesinin eşbaşkanlığı görevini 16 yıldır yerine getiriyorsunuz.

  3) siz, yaptığınız hizmetlerle yahudi cesaret ödülüne lâyık görülen ve bu ödülü kendine lâyık görenlersiniz.

  4) siz, devleti, emperyalizmin kolluk kuvveti olan fetö terör örgütüne teslim edenlersiniz.
  siz, damat, çoluk-çocuk dolarla, euroyla gemi filoları kuran, bu filoları emperyalizmin yüklerini taşımak için seferber edenlersiniz.

  5) siz, 1950’den bu yana, ağa babalarınızdan başlayarak, her politikanızla emperyalizmin karakol bekçiliğini yapanlarsınız.

  6) siz, emperyalizme karşı mücadele edenleri “vatan hainliği” ile yaftalayan, beslediğiniz tetikçileri onların üzerine sürenlersiniz. siz, emperyalistlerden aldığınız borçla, yaptığınız saraylarla, betonla, israfla, şatafatla ve kötü yönetimle ülkeyi iflasa sürükleyenlersiniz.

  7) siz kim oluyorsunuz da bize anti-emperyalizmi anlatıyorsunuz? yoksa ar damarınız mı çatladı?
  yüzünüz varsa, anafartalar’a, maraş’a, antep’e, samsun’a, amasya’ya, sivas’a, erzurum’a, inönü’ye, sakarya’ya, dumlupınar’a ve anıtkabir’e gidin ve anlatın anti-emperyalizminizi.

  8) özür dilemek erdemdir. bu topraklarda, hayatlarını hiçe sayarak anti-emperyalist mücadele verenlerden özür dilemek ve bir daha emperyalizmin yanında yer almamak üzere tövbe etmek zorundasınız.

  9) aksi taktirde, ekonomik kriz korkusuyla takındığınız yapmacık tavra, aklı başında hiç kimseyi inandıramazsınız.

  kaynak:

  https://twitter.com/…nce/status/1030023430287048704

 • 29. yurtiçi kargo için en uygun slogan

  evlere servisimiz yoktur!

 • 30. 16 ağustos 2018 pkk'nın attığı toplu sms

  komutan agit ne komutan logar gibi dediğim mesajdır.

 • 31. bmw sahibi olunca yapılacak küçük şımarıklıklar

  bir adet kekonun trafikte masturbasyonu

 • 32. boğaziçi mezunu oyun abisi

  muhtemelen başvuran kişi işini layığı ile yaparsa oyun abisi olduğu kişinin pederi tarafından baya iyi pozisyonlara itelenecektir. eğer fırsatınız varsa gidin, biraz takılırsınız aile evi vs, yemek de vardır. denize de girersiniz.

 • 33. sokak kedilerini besleyip komşuları rahatsız etmek

  northampton düklerini ve sussex düşeslerini rahatsız eden olay. kendi halinde yaşayan canlılara iki yemek su falan verilmesinden rahatsız oluyorsanız toplum için de değil de bu yabanilikle tek başınıza dağın başında yaşayın tutan yok sizi. şu el kadar canlıların beslenmesinden niye rahatsız olur insan hiç anlamıyorum.

 • 34. enzo roco

  şenol güneş neden necip'i stoper oynatıyor diyenler online mı?

 • 35. papaz brunson'ın işgal için bilgi toplaması

  inanmakta zorluk çektiğim bir iddia. feto silahlı kuvvetlerin kozmik odasına kadar girdi. feto emniyet ve adalet sistemine sonuna kadar nüfuz etti. feto abd'nin adamı. abd'nin inanılmaz hassasiyette topografik harita çıkarabilen uyduları ve gelişmiş görüntüleme sistemleri var. abd benzinlik ve tcdd işçilerini takip edip ne yapsın. eminim ki bizim ülkemiz hakkında bizim devletimizin bildiğinden çok daha fazlasını biliyorlar.

 • 36. teke tekte abd'ye koyacağımız gerçeği

  geçen bir boeing 777'nin kokpitini inceledim. fms, telsiz paneli, analog gösterge panelleri, throttle - flap - autopilot kontrol kolları, tavandaki switchler, kokpit ön camı, yan camlar ve cam içlerindeki ısıtma kanallarını inceledim. sonra avionik bölümündeki ikazları, ışıkları ve onların minimum ve maksimum değerleri ve bakım talimatlarının olduğu devasa manueli inceledim. sonra aşağı indim, iniş takımlarının bulunduğu yuvanın içine baktım, karma karışık bir metro ağını andıran hidrolik sistemi inceledim, sonra iniş takımı ana dikmesinin hayvani boyuttaki amortisörünü inceledim. sonra üzerindeki plakartta yazan limit değerleri ve uyarıları okudum. ana dikme, lastik ve brake unit'in, 350 tonluk bir kütlenin 250km süratle indiğinde oluşturduğu korkunç boyuttaki torku nasıl olup da yere ilk temasında dağılmadan abzorbe edip uçağı durdurabildiğine dair kafa yordum. sonra devasa ötesi motorun içine baktım, motor palleri ve motor yuvası arasındaki milimetrik aralığa hep hayret ederdim, yine hayretler içinde kalarak baktım. o kadar vibrasyon, basınç ve ısı ortamına ve dakikada onbinlerce devire rağmen o pallerin nasıl olup da motor yuvasına temas etmediğini çözmeye çalıştım.

  sonuç: o iş öyle kolay değil kardeşim... valla bak.

 • 37. madem evrim var insan neden uçamıyor

  evrim, en fit olan canlinin hayatta kalmasi ve üremesidir.
  etrafı göremeyen yaratığın, gözlerinden alev çıkarıncaya kadar geçirdiği süreç değildir.
  yaşadığın habitata uygunsan , fitsen, hayatta kalırsın. bu sebeple bir canlı türü hiç evrim geçirmeden uzunca süre takılabilir. ( aslinda surekli farklilasma devam eder ancak hic bir farklilik daha fit hale getirmez )
  ornegin "daha zeki" olmak bize bir "gelisim" gibi gorunse de, gorece zeki olan deniz memelileri ( yunus, orca gibi ) daha az zeki olan rakiplerine gore nesli tukenme tehlikesi gecirmektedirler. ( ornegin kopek baligi ).
  cunku doga, her zaman "ucabileni" , "daha zeki olani" ya da "daha guclu" olani odullendirmez.
  evrim, kör bir mutasyon makinesidir, daha iyi ya da kötü diye düşünmez. ancak bir seleksyon mekanızması ile değişim anlamlanır. bu seleksyon mekanızması, senin uçabilmeni ödüllendirmiş olsaydı zaten şu an uçuyor olurdun. ya da gelecekte ucabilen versiyonlarin hayatta kalacak, sen gideceksin.
  uçamayan, hızlı koşamayan bizler; ucabilen ve hiz rekorlarini kirabilecek aletler yapabilecek sekilde evrimlesmisiz. ne guzel.

 • 38. dili bilinmediği halde hüzünlendiren şarkılar

  haggard - herr mannelig

 • 39. evlilik zeki insanlara göre değil

  zeki insan rol yapmayi sevmez. evliligin yurumesi icin bol bol rol yapmak zorundasin.

 • 40. sözlükçülerin iyi ki almışım dediği şeyler

  netflix uhd paket
  ps4 pro
  4k hdr tv

 • 41. ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  dertli bir adamın, tereddüt ve dumanlarla dolu bir gönül evi vardır, derdini dinlersen o evde bir pencere açmış olursun.
  -romalı celaleddin-

 • 42. satrançta at mı fil mi daha değerlidir sorunsalı

  cevabı pozisyona göre değişecek olan sorunsal. genelde fil daha değerlidir, ama mesela şu durumu ele alalım: vezir+fil karşısında vezir+at oyunsonu oynuyorsunuz. burada at daha değerlidir çünkü filin çapraz hareketini vezir zaten yapabilmektedir.

 • 43. bir kadın için çabalamayan erkek

  mutlaka bir nedeni vardır. kadına kaçma, erkeğe ise kovalama görevini boşverin.

  sürekli bundan bahsederiz:
  "emek."
  önceleri kalbimizi şöyle avuturuz,
  "hep denedin ve hep yenildin. olsun. yine dene ve yine yenil. daha iyi yenil."
  sonra da avutma şeklimiz şöyle değişir;
  "olmuyorsa, zorlamayacaksın."

  bu ateşli ve kararlı duruşumuzdan, son derece kaderci ve de şiirsel felsefik ruh halimize kolay geçmiyoruz ama.
  öncelikle şunu belirtmek gerek;
  çabalamak iyi güzel ama bir erkek neden çabalamalı?
  nedir bu? yarış mı? final maçı mı? neden ilişkiler doğal ve karşılıklı çekimle değil de bir tarafın çabalaması, kendini kahretmesi, yorulması, tükenmesi üzerine kurulmaya çalışılıyor? özellikle kadınların erkeklerden ekstra çaba ve ilgi beklemeleri ve bu ilgi beklentilerini haklı çıkarmak adına erkeğin kendilerini "çalışarak" hak eden bir taraf olarak görmelerini anlamam mümkün değil.
  şimdi çabalamak nedir? atıyorum bir kadını seviyoruz diye 6 saatlik yol tepmek mi çaba, o seni gördüğüne mutlu bile değilken?
  ya da yine atıyorum boynunda dursun ve baktıkça seni hatırlasın diye pahalı mı pahalı kolyeler almak mı, o senin yüzüne sahtece gülümserken?
  onun için yemekler hazırlamak mı, her doğum gününde ve yıldonümlerinde aynı klişeleri düşünmek mi sizin şu sikik "çabanız?"
  sizi sevmeyen birine, sizi sevdirtmek için, onca yolu denemek mi çaba?
  yahu sevgi hiç zorla olur mu? aşkla bağlanmak taktiğe ve tekniğe bakar mı?

  velhasılkelam, erkek sevdiği ve kendisini seven kadın için çabalamalı. değmeyen ve kendisini sevmeyen, bahaneler üreten bir kadın için çabalamaz. çabalanmaz, yıpratır çünkü erkeği.
  nasıl denir; "keşke şöyle yapsaydım belki severdi deme. o senin için ne yaptı da sevdin sanki? akıl işi değil bu. gönül sevdi mi gerisi bahane."
  öyle işte.
  zorla yenmemeli aş. çünkü ya karın ağrıtır ya da baş.

 • 44. ülkeye yüklü döviz girişi sağlayacak projeler

  ülkeye döviz girişi sağlamak için aşağıdaki projeler hayata geçirilebilir:

  1-blockchain, rpa ve iot vb yeni teknolojileri ile ilgili çalışmalar için ayrı bir bölge kurulması, bu bölge için ayrı bir vergi ve yatırım mevzuatı oluşturularak yatırımcılar için çekici hale getirilmesi. başarılı projelere devlet desteği sağlanması. burada amaç bu konuda çalışan önemli beyinleri ve yatırımları ülkeye çekmek. bu işin marketingi de önemli özellikle blockchain için önemli bir fırsat var.

  2-kumarın belirli koşullarla serbest bırakılması. mevcut durumda zaten bir kumar olan iddia oynanıyor. parası olan avrupalı turist kumar olmadığı için türkiye'yi tercih etmiyor büyük çoğunlukla. en azından sadece 5 yıldızlı otellerde serbest bırakılabilir mahalle arasında olması problem yaratacaksa ki birşeyi yasaklarsanız kayıt dışı olarak bir şekilde devam ediyor.

  3-islami finans merkezi oluşturulması. arap ülkelerindeki çok ciddi para londra'daki yatırım bankalarına ve finans kuruluşlarına akıyor. bu parayı çekmek için islami sermayeye yönelik bir finans merkezi ve buna uygun hem yasal hem de finansal düzenlemeler yapılması gerekir.

  4-elektrikli araçlara ve güneş panellerine çok ciddi devlet desteği getirilmesi. ülkenin en büyük döviz harcaması enerjiye gidiyor. nükleer santral yatırımında çok geç kaldık ve petrole, doğalgaza akan parayı azaltmak için evlere güneş panelleri konulması, elektrikli araçların yaygınlaşması gerekiyor. bu da ancak çokciddidevlet desteği ile olur. buna devletin harcayacağı para dövize akan parayı keseceği için daha karlı olacaktır.

 • 45. milletvekili maaşı %50 düşürülsün kampanyası

  oktay sinanoğlu'nun sözleriyle desteklediğim kampanya.
  "milletvekili maaşı memur maaşı seviyesine getirilmeli ve ömür boyu emekli maaşı alınmamalı ki gerçek vatanseverler milletvekili olsun."

 • 46. aretha franklin

  maalesef kanserle mücadele ediyor şuan. kurtulması bir mucize çünkü amerikalıların (bkz: hospice) dedikleri yere nakledilmiş. seni çok sevdik “the queen of soul music.” umarım bi mucize olur da kaldığın yerden devam edersin hayatına.
  edit: bugün 76 yaşında hayatına veda etmiş. rip soul queen.
  hatrı için açalım bi (bkz: respect)

 • 47. yerli ve milf

 • 48. alvaro negredo sanchez

  bu kadar eleştirinin üzere çok cool bir hareket yapmıştır...

  oyuna girdi, golü attı ve çıkıp gitti...

  böyle bir hareketi en son sergen yalçın yapmıştı.

 • 49. annesine pazarda yardım etmiş efsane nesil

  aynı zamanda en az 1 kez pazarda kaybolmuş nesildir.