debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 24 mayıs 2017 ekşi sözlük protestosu

  ve sonunda sıralı tam liste -> (bkz: 24 mayıs 2017 hunharca uçurulan sözlük yazarları)

  üst güncelleme: madde 4 talebi karşılanmış. ekşi sözlük yönetimi'nden açıklama gelmiş fakat ben tatmin olmadım. ayrıca bu açıklama, madde 3'teki talebimizi karşılamıyor. tatmin olabilen varsa buyursun:

  (bkz: #68370038)

  -*- lütfen sonuna kadar okuyunuz. desteğiniz çok önemli lütfen :( -*-

  güncelleme: sevgili okurlar ve yazarlar, iş bu entry'im başlığın üçüncü entry'si olup bu başlıktaki @e v r a k tarafından girilen ikinci entry ve ilk entry ekşi sözlük tarafından uygulanmasında hala ısrar edilen oto sansür'e yenik düşmüştür.

  ayrıca, bu entry'de nick'i geçen yazar @kasikcielmasi degil @kasikci elmasi olacak, kendisi twitter'dan bize ulasti. ayrıca @kordell nick'li yazar arkadaşımız da sansür uygulanarak ve sebepsizce uçurulmuş! tarihe not olarak düşelim.

  not: bu entry yeniden düzenlenmiş, ayrıca bir destek çağrısı da eklenmiştir.

  düzeltme metni: öncelikle, değerli sözlük yazarları, sevgili çaylaklar, kıymetli okurlar ve bu iğrenç hadiseye sessiz kalamayan tüm duyarlı insanlar, hepinize çok teşekkür ediyoruz. bu entry'imi, başlık dikkat çektiği, olaylar akıl almaz bir boyuta vardığı ve ekşi sözlük'te keyfi şekilde auto sansür uygulandığı anlaşıldığı için yeniden düzenledim. bir de destek çağrısı ekledim ve sizlerin de bu konuda yardımını rica ediyoruz. yardımcı olsanız da olmasanız da, en azından sonuna kadar okuduğunuz için sonsuz teşekkürler.

  bilindiği üzere, dün gece geç saatlerde 9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti başlığının ilk entry'si herhangi bir mahkeme kararı olmadığı halde "götümüze girebilir" sebebi ile silinmiş ve başlığa girilen ilk entry'in sahibi olan @taauzaklarda nick'li yazar ise herhangi bir sebep yokken durduk yere ekşi sözlük'ten uçurulmuştu. daha sonra öğrendik ki @kasikci elmasi nick'li yazar da aynı başlık altında, bu iğrenç olayı detaylı olarak incelediği için tamamen sebepsiz ve keyfi yere sözlük'ten uçurulmuş.

  önce modlog kayıtlarını kontrol ettik, ilgili başlığın ilk entry'sinin sebepsiz yere "götümüze girebilir" sebep gösterilerek silindiğini öğrendik. daha sonra entry'i giren arkadaşın da uçurulduğunu öğrendik, hatta bu konuda acaba tüm entry'lerini yazar kendi silerse kendi kendini mi uçurmuş oluyor diye @e v r a k ile konu üzerine uzun uzun tartıştık. derken yanlış hatırlamıyorsam ilk @eksi peace @kasikcielmasi nick'li yazarın da aynı sebepten uçurulduğunu söyleyince olayın boyutu daha da derinleşti. gecenin bir yarısı sözlük yazarları apar topar silinen ilk entry'in ekran görüntüsünü buldular ve bu başlığın ilk entry'inde de görebileceğiniz gibi belirli sitelere paste edip screenshot koydular. tam bunlarla uğraşıyor ve kafamız karışmışken, şimdi nick'ini hatırlamadığım bir başka yazar 9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti başlığında yazdığı entry'inin herhangi bir sebep yokken durduk yere silindiğini açıkladı ve isyan etti.

  bu arada farkettik ki ekşi sözlük'te sansürün boyutu ilerlemiş ve aynı başlık altında 400 küsür entry, ortada hiç sebep yokken silinmiş ve resmen ekşi sözlük yönetimi olaya keyfi bir sansür uygulayarak rezaletin üzerini örtmeye çalışmışlar.

  son olarak, nick'lerini hatırlayamadığım pek çok hukukçu yazar arkadaş, silinen entry'leri tekrar tekrar okuyarak hukuksal açıdan herhangi bir sakınca içerip içermediği konusunda gönüllü destek sundular. bu nedenle kendilerine ayrıca teşekkür etmekliyiz.

  bizleri dehşete düşüren koru hastanesi'nde rezalet iken, dün gece konu bir anda yeni bir boyuta taşındı ve sözlük tarihinde belki de ilk defa, moderasyon tarafından keyfi olarak uygulanan ekşi sözlük'te sansür uygulamasına şahit olduk.

  peki şimdi ne yapmamız gerekiyor?

  bir eylem planı çıkarmaya ve sizlerin de desteğini talep etmeye çalıştık. öncelikle, birincil hedef elbette bu keyfi sansür meselesini daha fazla insana ulaştırmak, sosyal medyada olaya dikkat çekebilmek ve sebepsiz bir şekilde uçurulan yazarın tekrar hesabının açılması için ekşi sözlük yönetimine sesimizi duyurmaktır.

  işte bu noktada tüm hepinizin desteğiniz bekliyoruz!

  --- destek çağrısı ---

  1. twitter, facebook ve diğer sosyal medya uygulamalarında #ekşisözlükboykot hashtag'i ile bu başlığı paylaşıyor ve keyfi uygulanan sansüre dikkat çekiyoruz. (bu entry'i de paylaşabilirsiniz benim açımdan sakınca olmaz)

  2. 9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti ve 24 mayıs 2017 ekşi sözlük protestosu başlıklarını takip listesine alıyoruz ve aklımıza geldikçe güncel tutmak için (zahmet olmaz ise) entry giriyor ve gündeme taşıyoruz.

  3. @taauzaklarda adlı başlığın ilk entry'sini giren yazarın hesabını da takip ediyor ve ekşi sözlük'ten hem hesabın tekrar açılmasını hem de açıklama yapmasını talep ediyoruz.

  4. ekşi sözlük yönetiminden açıklama talep ediyoruz.

  özellikle çaylaklar, size karşı yapılan hukuksuzluğun da farkındayız, en çok sizden destek bekliyoruz.

  --- destek çağrısı ---

  hashtag'in boykot olmasının sebebi ekşi sözlük yazarları olarak kendimizi de aklamaktır. nasıl ki yazarlar olarak burada türlü markaları yaptıkları rezaletten ötürü boykot edebildik, şerefimizle ekşi sözlük'ü de pekala boykot edebiliriz.

  dipnot: oha! ben bu satırları yazarken bu başlığın da ilk entry'si silinmiş, yazar uçurulmuş! inanamıyorum, tüm görüş ve önerilerinize açığım. mesaj atabilirsiniz.

 • 2. 9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti

  ankara'da özel bir hastanede çalışıyorum. bu hastaneyi bilirim sahibini de tanırım. kadın doğum bölümünün idarecisini de bilirim.

  maalesef olanlara pek şaşıramıyorum ve olmamıştır diyemiyorum. partçı doktor olayı aciller hariç maalesef sürekli olan bir durum ve bir sorun.

  gg nedeniyle birçok şeyi yazamıyorum...

 • 3. müzik tarihinin en abartılmış grubu

  dun feci bisiklet dinledigini unutma,
  led zeppelin'e dil uzatma sebepsiz.
  the beatles olmasa yine muzik dinlerdin amma,
  serdar ortac'i en iyi zannederdin serefsiz...

 • 4. kanzuk

  ssg gittiğinden beri sözlükte çok şeye sinirlendim ama bugünkü kadar üzüldüğümü hatırlamıyorum.

  (bkz: 9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti) basligindaki olay umarım ileride senin bebeğinin başına gelmez. bugün aldığın ah'ın haddi hesabı yok kanzuk efendi. ya bu dükkanı toptan kapat, ya da siyasi, dini vs gibi konular olmadıktan sonra kendi cebine etki ediyor diye toplumsal konuları engellemekten vazgeç. bu bebeğin hakkı bulunan insanlardan biri de sensin artık. umarım bir tarafından fitil fitil çıkar.

  bir lafım da sana sedat efendi. abd'ye taşınıp sozlukle alakam kalmadı diyince işin içinden çıkmış olmuyorsun. bu siteden gelen binlerce liradan vazgeçtiğini düşünmek için salak olmak gerekiyor. o para oturduğun yerden cebine girdiği surece bu bebeğin hakkı senin de üzerindedir. senden de çıkar inşallah.

  allah/tanri/yehova/enerji ne varsa belanızı versin.

 • 5. survivor 2017

  emir gomuta kimde şimdi?

 • 6. lütfen tıraş olun artık

  (bkz: kötü örnek olarak kenan imirzalıoğlu'nu göstermek)
  kol kıllarını, koltukaltı kıllarını kesmeme özgürlüğü var ama sakal uzatma özgürlüğü yok, peki feminik bayan.

 • 7. 2017-2018 sezonu galatasaray futbol formaları

  tum kalbimle soyluyorum ki galatasaray'i yok etme projesi ile karsi karsiyayiz. her seyiyle ama her seyiyle bu kadar kotu bir kulup yonetimine nasil sessiz kalabiliyor divan uyeleri anlamiyorum. parcali forma hayatimda gordugum acik ara en kotu galatasaray formasidir... zaten oyuncularin mutsuzlugu da yuzlerinden okunuyor. yahu her seyi gectim parcaliyi niye kurcaliyorsunuz aga mal misin???? ne kufurler yazacam da neyse simdi. ulan barcelona'in real'in klasik formalari degisiyor mu her sene?? bak ben mor formayi almis, siyahi sevmis, nostaljik sapsari forma bir daha ciksa da stoklasam diyen, alternatif formalari seven ve sahiplenen adamim. ama bu ikinci ve ucuncu formanin yeni sezon formasi oldugunu soylemeyin, statta esantiyon versinler alip da eve goturmem. o kadar kotuler ki.

  aklima arda'nin "gs formasi nerede??" dedigi sene geldi. kadro da formalar da kotuydu, sike sureci kurtardi bizi sonrasinda. ucurumdan asagi dogru gidiyorduk. bu sefer nasil kurtulacagiz bilmiyorum. bu formalarla bir takimin sampiyonluk sansi yok. terim bile gelmez su formalarla sahaya cikmaya.

  keske avrupa'ya bir yil daha gitmesek. cunku "gala" denildiginde avrupalilarin aklina sari-kirmizi parcali formayla sahaya cikip cok adamla ilerde basarak hucum futbolu oynayan bir takim geliyor. bu soytarilar degil.

  edit: zuritamarduk hatirlatti barca'da oynamalar oluyor. celtic daha iyi bir ornek olabilir. ya da brezilya milli takimi vs.

 • 8. yasak elma'nın seks olma ihtimali

  elma sikilir mi sacmalamayin amk.

 • 9. üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü

  aslında güzel, sözlüğün kalitesini düşüren yazarlar listesi yapılmak istense hazır liste direkt bu konuda mevcut

 • 10. hasta eşine bakmak için mendil satan dede

  başlığı açacaktım ama aramaya inanıp buldum. dede olduğu yerde duruyor. beyaz masa gerekli yardımlar sağlandı diye paylaşım yapmış ama dedeye yetmemiş demek ki.

  gerizekalının birisi amerika'da eğitim görmek için başlık açınca altına 1000 entry giren ekşisözlük halkı bu olaya sessiz kalmış. bir an önce yardım kampanyası başlatılmalıdır.

  adamın hayali köyüne dönmek ve dönemiyor. yolum her düştügünde kendisinden selpak alırım ama benim almam bir şey değiştirmiyor. 4 çocuğunu kaybetmiş, karısı hasta ve 3 ayda 1 aldığı maaşla geçinmesi bekleniyor. kendisi kore'de savaşmış bir gazi.

  ilgili haber

  edit: kendim bu konularda çok cahilim. valiliğe başvurup gerekli işlemleri yapabilecek birsürü insan vardır. kendim nasıl yapılacağını bilmiyorum. tek yapabildiğim buydu.

  edit: ibb beyaz masa whatsapp hattı : 05521530034.
  mesaj attım fakat dönen olmadı. sizler de atabilirsiniz.

 • 11. türklerin ingilizcesi en kötü olan millet olması

  hayatinda hindistan ingilizcesini duymamis birinin beyani olsa gerek. uzakdogu ulkelerinin de ingilizceleri cok ama cok kotu durumda. cinlilerin buyuk cogunlugu yes bile diyemiyor lan... basit bir yes.

  taiwan asilli basketbolcu jeremy lin'in parladigi donemde knicks macina gittim. asyalilar dolusmus tribune, oyuncuyu desteklemk icin bagiriyorlar:

  rin! rin! rin! rin!

  adamlarda l harfi yok.

  sonra gel bizim ingilizcemize kotu de...

 • 12. ekşi sözlükte adblock kullanıyoruz kampanyası

  (bkz: kullanmıyor muyduk?)

 • 13. oğuzhan özyakup

  kendisi jose mourinho'nun en büyük pişmanlığıdır. mourinho'nun, yakın çevresine "keşke pogba balonuna 110 milyon vereceğimize, üstüne 40 milyon daha koyup 150 milyona oziyi alsaydık." dediğini biliyor muydunuz? işte kendisi böyle büyük bir topçudur.

 • 14. bir yaratıcıya tapma nedeni

  iktidar sahipleri öyle istediği içindir.

  yaratıcıya inanacaksınız ki ölümden sonra yaşama inanın, bu dünyada yaşadığınız adaletsizliğin hesabını sormayın, 'öbür dünya'da adaletin sağlanmasını bekleyin. sizi sömüren patrona/devlete isyan etmeyin, efendi efendi ezilin. hiçbir dini inançta, otoriteye başkaldıranlara güzellemeler, hakkını arama gibi konularda teşvik edici öğretiler bulamazsınız. eskaza "zincirlerinizden başka kaybedecek birşeyinizin olmadığı" gerçeğini idrak ederseniz, örgütlenip sömürü düzenini filan yıkarsınız, sermaye sahiplerinin rahatını bozarsınız.

  çünkü, karl marx'ın dediği gibi, din, kitlelerin afyonudur

 • 15. 24 mayıs 2017 afc ajax manchester united maçı

  futbolun sevecen ve sistem kisminin temsilcisi olan ayaks'ın kazanmasini istedigim mac.

  endustriyel futbol diye icine ettiler sporun. astronomik ve gercekci olmayan paralara adamlar aliniyor, kulupler satiliyor. bunlarin karsisinda durabilen, futbolcu fabrikamiz ayaks her ne kadar zor olsa da para babalarina bir şamar basmaya calisacak.

  yasasin ureten, ogreten, oynayan takimlar.

 • 16. taş gibi kızı kültürsüz diye terk eden erkek

  hayatımızda o kadar kitap okumuşuz. sınavlara girmişiz. ortamlara girmişiz. üniversitlerde dirsek çürütmüşüz. allah aşkına karşıdaki senin dilinden anlamıyorsa ne yapayım ne yapayım suratına mal gibi bakıp hayatımımı geçireyim.
  kültürlü erkekse ilk yapacağı iştir. bakmayın 18'lik sivilceli ergen yorumlarına.

 • 17. 24 mayıs 2017 ssg darbesi

 • 18. ekşi itiraf

  tek başıma yaşadığım halde , gece uyumadan önce parfüm sıkıyorum

 • 19. 750 yıllık çinilerin asitle yok edilmesi

  tarihi eserlere önem veren beni sabah sabah çıldırtmış olaydır.

  ya adamlar 750 senedir bu eseri korumuşlar, sen nasıl çiniyi restore edeyim derken yok ediyorsun? delirmemek elde değil gerçekten. bir de aslına uygun olarak tekrar yapılacakmış. ne güzel iş o zaman bütün tarihi eserleri yıkalım, asit dökelim falan. nasılsa aynısını yaparız tekrardan ne olacak ki. (!)

  "evliya çelebi’nin 'benzeri bir daha asla yapılamaz' dediği gök medrese çinileri asitle temizlenmek istenince, bir tarih yok edildi.

  selçuklu döneminin önemli eserlerinden 750 yıllık sivas gök medrese’nin minarelerinde ve minare kaidesinde yer alan mozaik tekniğiyle dekore edilmiş geometrik motifli selçuklu çinilerinin asitle temizlenerek yok olmasının ardından maviye boyandığı ortaya çıktı."

  kaynak

 • 20. 1937 yılında çekilmiş bir sınıf fotoğrafı

  bu fotoğrafa bakınca bile çok net anlaşılıyor ki büyük başbuğ atatürk de tıpkı atası bilge kağan gibi "az milleti çok kıldı, fakir milleti zengin kıldı, dört tarafı çevrili milleti düşmansız kıldı, aç milleti tok kıldı". türklüğü unutturulan türk'e türklüğünü hatırlattı. türkler, atatürk sayesinde "üze tengri basmasar, asra yer telinmeser" ilinin töresinin bozulamayacağını yeniden idrak ettiler.

  ama ne acı ki tarih yine tekerrür etti ve bilge kağan bir kez daha haklı çıktı:
  türk milleti tokluğun kıymetini bilmedi.
  başbuğun sözünü dinlemedi.

  türk budun; ertin, ökün!
  çok geç olmadan...

 • 21. game of thrones

  7. sezon fragmanında en çok dikkat ettiğim şey drogon'un ne kadar büyüdüğü oldu. elimizde büyüdü ay resmen duygulandım. temmuza kadar ölmesek bari.

 • 22. gülmen ve özakça'nın tutuklanması

  devlet önce insanları fetö ile mücadele kapsamında, sorgusuz sualsiz işten atıyor. tüm özlük haklarını da yok sayıp dımdızlak ortada bırakıyor. yani parasızlıktan aç kal, geber banane diyor. bu insanlar da madem öyle, biz de aç kalıyoruz diyorlar ve açlık grevine giriyorlar. bu durumda devlet de diyor ki, hayır aç kalamazsın, adaletin işleyişine mani oluyorsun, seni hapse atıyorum. bir de dhkp-c sempatizanlığı yaftası yapıştırılıyor.
  bu ne saçma bir hikaye böyle.
  zorla tıbbi müdehale mi gerçekleştirmek istiyorlar, yoksa göz önünden kaybetmeyi mi amaçlıyorlar, anlamadım. zorla besleme ihtimalleri bile var.
  bu insanlar kendi canından vazgeçmiş, yetmiş küsür gündür aç. insan bir öğün atlayınca nasıl acıkıyor bir düşünün, bu insanların nasıl bir mücadele verdiklerini. açlıktan ölmek gibi korkunç bir ölüm şeklini bile göze almışlar. bu insanlara sen daha neyin eziyetini etmeye çalışıyorsun? adam kendi bedenini kendine zindan etmiş, sen onu zindanlara atsan ne olacak.

 • 23. türban takan kadının özgür insan olabilme ihtimali

  özgürlüğün tanımını yapmak gerçekten zor ve insanların "gerçekten" özgür olup olmadıkları da tartışmalı bir konu.

  o kadının türbanı hangi koşullar altında taktığını bilmiyorum. 11-12 yaşında ailesinin isteğiyle başını örtmeye başlayan birinin özgür iradesinin varlığını tartışırım açıkçası; çünkü kimse bir dini inançla doğmaz. insanlar diğer canlılardan bağımsız olarak bilince sahip olduklarından ötürü içinde bulundukları evreni ve yaşamın anlamını sorgulamaya meyillidirler. açıklayamadıkları şeyleri anlamlandırmak için belirli inanç sistemleri geliştirirler ve bir yaratıcıya inanırlar. bazılarıysa peygamberlere ve gökten indiğini sanılan kitaplara inanır. türlü türlü inanç sistemi ve yaratıcı vardır. söz gelimi, müslümanlar yaratıcıya allah derler, japonlar ise kami; ama allah ile kami bir değildir. bu noktada şunu da belirtmeliyim ki insanlar düşündükleri gibi yaşamaktan ziyade yaşadıkları gibi düşünürler. yani koyu müslüman bir ailede dünyaya gelmiş bir bireyin koyu müslüman bir birey olarak yetişmesi, öyle düşünmesi ve yaşaması beklenir. böyle bir yetişme sürecinde kişinin özgür iradesinin varlığından söz etmenin çok mümkün olmadığını düşünüyorum; çünkü yukarıda dediğim gibi din doğumla gelen bir özellik değil, öğrenilen bir düşünce ve davranış sistemi olduğu için müslüman olarak yetiştirilen bir kimseye seçim hakkı tanınmamış oluyor aslında.

  özgür iradesine müdahale edilerek müslüman olarak yetiştirilmiş ve türban takması zorunlu kılınmış bir kadının, "dini hiçbir şey öğretilmeden ya da dayatılmadan yetişmiş" bir kadın kadar özgür olabileceğine inanmıyorum; çünkü yaşamının pek çok boyutuna etki edecek biz dizi dini kuralı öğrenerek ve bu kuralları çiğnerse cehenneme gideceği söylenerek büyüyor. ha diyebilirsiniz ki yazılı ve yazısız bir sürü kural var ve bunlar hayatımıza hep etki ediyor. hem içinde yaşadığımız kültürün etkisini de göz ardı edemeyiz. hatta hukuk var; ama din insan yapımı hukuktan farklıdır; çünkü hukuk her ne kadar öznel yargılar ve değerler içerse de insanları din, dil, ırk, mezhep ve etnik köken fark etmeksizin eşit yargılıyor (en azından kuramsal olarak) ve bir ceza verilecekse de bu dünyada uyguluyor. ayrıca dinden farklı olarak hukuk sorgulanabilen, değişen ve yenilenen bir şey. benzer bir durum kültür için de geçerlidir. kültür de sorgulanabilen, değişen ve yenilenen bir şey. oysa din, dogmadır ve sorgulamalara ve değişime kapalıdır.

  bu noktada zimbardo'nun "standford hapishane deneyi"ni anımsatmak isterim. zimbardo mahkum veya gardiyan olmanın psikolojik etkilerini araştıran bir çalışma yapıyor 1971 yılında. çalışmasına gönüllü katılan üniversite öğrencilerini iki gruba ayırıyor. bir gruptan gardiyan gibi davranmasını, öteki gruptan da mahkum gibi davranmasını istiyor. her iki grup da rollerine uygun giysiler giyiyorlar elbette. çok geçmeden zimbardo deneyi yarıda kesmek zorunda kalıyor; çünkü gardiyan rolündeki öğrencilerin mahkum rolündekilere zorbalık yaptıklarını, eziyet ve hakaret ettiklerini görüyor. mahkum rolündeki öğrencilerin içinde bulunduğu korkunç duruma inanamıyor. gardiyan rolündekilerin sadistik eğilimler gösterdiği, mahkum rolündekilerin ise bir ciddi psikolojik travma geçirdiğine tanık oluyor.

  zimbardo bu deneyden pek çok sonuca varıyor aslında; ama bu konuyla ilgili vardığı sonuca gelirsek; insanlar içinde bulundukları sosyal ortamlardan ve giyiniş şekillerinden fazlasıyla etkilenirler ve sosyal ortam ile giyiniş şeklimizin tutumlarımıza etkisi kesinlikle hafife alınacak bir şey değildir.

  kendi özgür iradesine müdahale edilerek müslüman olarak yetiştirilmiş ve türban taktırılmış bir bireyin (en azından) belirli koşullardaki seçimlerinin özgür olabileceğine inanmıyorum açıkçası. ben ki türkiye koşullarına göre gayet özgür ve rahat bir ailede yetiştim. benim bile içselleştirdiğim pek çok kısıtlama var. türban takan kadınları düşünemiyorum açıkçası. evet, özgürler ama, islam'ın çizdiği sınırlar içinde özgürler.

  yani türban takan bir kadın istediğini yapamaz. yapamaz; çünkü taktığı türbanın, davranışları üzerindeki etkisini göz ardı edemez ki gerçekten inanıyorsa her şeyi yapma özgürlüğünü islam ona vermiyor zaten. islam'da pek çok kısıtlama söz konusu. ha yapıyorsa da "gerçek bir müslüman" olup olmadığı tartışılır ("günah işleme özgürlüğü"nü kullanıyorsa bilemem tabii); ama bu benim haddime değildir. aslında kimsenin haddine değildir. din mahrem bir konudur ve kimseyi ilgilendirmez.

  ekleme: içerik

 • 24. kadın şoförlerin yayalara yol vermemesi

  25 yıllık yaya hayatım boyunca (avrupa ve abd ülkeleri hariç) sürekli karşılaştığım durum.

  lafa gelince türk erkekleri şöyle odun böyle kaba diyen koca götlü kezbanlarımıza her daim yol verdiğim halde türkiye'de bir tane kadın şoförün yayaya yol verdiğini görmedim. sebebini çok merak ediyorum. neden yani?

  bugün işten gelirken kadının biri eziyordu aklıma geldi. e hani siz çok kibardınız pembe pembe sıçıyordunuz?

  peşinen söyleyeyim de şurada dursun. az sonra kadın cinayeti, tecavüz falan filan diye zırvaya başlayacak olanlar olacak. ne alakaysa yol vermemekle kadın cinayetinin, onlara allah akıl fikir versin.

 • 25. efendi erkeklerin çok sıkıcı olması

  efendi erkek sıkıcı değildir, belki de sizin kültürel gelişmişliğiniz efendi erkeği anlayabilecek seviyede olmadığı için sıkılıyorsunuzdur.

 • 26. dorock xl

  gozunun yuzde doksanini kaybettigi icin 450 bin lira tazminati tam olarak ananizin amina istinaden hesaplamistir. ben gozumun yuzde ellisini kaybetsem gene ananizin o degerli amina gore hesaplayip bir milyondan asagi istemezdim tazminatimi, sirf bis yapmak icin soyluyorum cunku belli ki zeka testi en buyuk ihtiyaciniz, gozundeki yuzde doksan gorme kaybi, uc ameliyat, 2 sene surecek tedavi gibi etkenlere ragmen tazminatini ananizin amina gore hesaplayip talep etmistir.

  valla cok ayip etmis ya :/

 • 27. 10-15 yerinden bıçakladım bıçak kolay girip çıktı

  katil mert zülfikar'ın aşağılık cümlesi.
  binali yıldırım'ın yeğeninden yardım alarak cinayet işleyen pislik.

  şu an bir yerlerde gerçek bir korkak gibi saklanıyor bu lafın sahibi.
  ama unutma mert, ister bir kulübede saklanıyor ol ister 5 yıldızlı bir otelde fark etmez: pisliksin.
  köpek pisliğinden, domuz pisliğinden farklı değilsin.
  o canını aldığın gencecik insanın yaşaması gereken hayat, senin ayağına dolansın inşallah ömrün boyu.

  alet olanlar cezasını çekecektir illa ki.
  başbakan yeğeni, sen de dahil.
  bugün, yarın. elbet bir gün.

 • 28. kız çocuğu oldu diye üzülen baba

  kendini bilmez adamların* yapacağı eylemdir.

  ben de yakında bir kız babası olacağım. eşimle ultrasona girdiğimizde doktorla yaşanan diyaloğu anlatayım sizlere:

  d: cinsiyeti tam belli olmuyor. bir daha geldiğinizde netleşir.
  slcn: hocam sağlıklı olduğunu bileyim yeter. yoksa kız, erkek fark etmez.
  d: ne güzel böyle düşünmeniz. madem cinsiyet takıntınız yok, bir kızınız olacak.
  slcn: e peki hocam sağol da, neden söylemedin en başında?
  d: şimdi solcan bey, bazı aileler çocuklarının kız olduklarını çok erken öğrendiklerinde çocuklarını aldırıyorlar. biz de çocukların cinsiyetinin kız olması durumunda 4-4,5 aylık olana kadar aileye söylemiyoruz. bir nevi yasal süreyi geçmelerini bekliyoruz.
  slcn: nasıl ya? insanlar kızı oluyor diye çocuk mu aldırıyor?
  d: maalesef doğru.
  slcn: *.

  böyle bir ülke olduğu sürece, bu başlığın açılması da normal oluyor. milletin binlerce lira verip çocuk yapmak istediği, yapamadığı veya türlü sıkıntı çektiği bir yerde, böyle heriflerde kürek kürek çocuk oluyor. allah'ın işi.

 • 29. yakışıklı erkeklerin genelde yalnız olması

  yakışıklı erkekler erken cumhuriyet dönemindeki ekonomi politikaları sebebiyle yalnızdırlar.

 • 30. 24 mayıs 2017 hunharca uçurulan sözlük yazarları

  24 mayıs 2017 ekşi sözlük protestosu'nun gururla devamıdır.

  ekşi sözlük olarak dün gece ciddi bir sansürle karşı karşıya kaldık. sanırım bu konuda herkesin bilgisi var ancak özetleyecek olursak ne var ki karanlık eller ekşi sözlük'e kadar uzandı ve yüzlerce entry sebepsiz silinirken , "yetersiz entry profili" gibi saçmasapan bir neden oluşturularak pek çok yazar da sözlükten hunharca uçuruldu.

  evet, yetersiz entry profili denilerek yazarlar uçuruldu. yanlış okumuyorsunuz.

  --- lütfen okumaya devam edip destek olunuz ---

  aslında gerçek sebep ne idi?

  9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti başlığında, malum hastaneyi eleştirmek! aslında özeti bu kadar basit. inanın, pek çoğunun tek yaptığı bu.

  asıl ilgi çekici konu, bunu kanıksamamız ve ekşi sözlük'te yeni bir dönemin başlaması, yarın x'i eleştirdin diye , sonraki gün z'yi eleştirdin diye "yetersiz profil" gibi uyduruk bir nedenle uçurulup gidecek olmamızdır.

  elbette @taauzaklarda nick'li yazarın yeri ayrı çünkü bu yazar malum lanetli 9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti başlığını ilk açan ve ilk entry'in sahibi idi. saçma sebeple uçurulan ilk arkadaştır kendisi, herkes unutsa da biz unutmayacağız.

  ve işte hunharca uçurulan yazarlar sıralı tam liste:

  * @kasikci elmasi
  * @kordell
  * @gotu patlak circir bocegi
  * @hardcoreforever
  * @iskarpela
  * @ranchsosseverim
  * @metin milli
  * @bir iverson hayrani
  * @ybd
  * @ruzgar adam
  * @ete summer
  * @esrariko sikoko
  * @birdfucker
  * @gafetas
  * @rezil
  * @f clef
  * @overdosed
  * @in absentia
  * @bay bayan don 1 tl
  * @ruh salatasi
  * @nanicklinick
  * @vacendak
  * @kiss my irish ass
  * @feministmiyosen

  (atladığım varsa mesaj ile iletirseniz listeye eklerim)

  dipnot: eğer malum olaydan dolayı uçtu iseniz ve listede nick'iniz yoksa bana twitter, e-mail veya ekşi duyuru üzerinden ulaşabilirsiniz. bu listeye eklenmeniz için modlog'da malum olay ile ilgili silinmiş kaydı bulunması şartı arıyoruz. anlayışınız için teşekkür ederim.

  e-mail: ozgur.root@gmail.com
  twitter: https://twitter.com/029ur0

  peki ne talep ediyoruz?

  - ekşi sözlük yönetimi, tamamen keyfiyet faktörü 'nün bir ürünü olan "yetersiz entry profili" saçmalığı hakkında adam gibi ve hukukla, kanunlarla uyumlu açıklama yapmalıdır.

  - yukarıdaki ve benzer tüm hunharca uçurulan yazarların hesabı tekrar açılmalıdır.

  - ekşi sözlük kullanıcı sözleşmesi güncellenmeli ve örneğin yazarlarin ucurulma sebepleri gibi konsepti içeren başlıklar düzenlenmelidir.

  ya olmazsa?

  :) şimdi leopar'ın kuyruğunu tutmuş oldun, @kanzuk efendi.

 • 31. rusya domates yetiştirmeyi kafaya koymuş

  başlıktaki cümle alelade birinden değil. ülkemizde karar verme yetkisi bakımından 2. sıradaki merci olan başbakan binali yıldırım'dan geliyor.

  gürcistan ziyareti sonrası tobb toplantısına katılan yıldırım; “rusya'yla, domates ile ilgili kısıtlı bir imkan ortaya konuldu. çünkü rusya domates yetiştirmeyi kafasına koymuş. bir denesinler bakalım. yetiştirebilirlerse ne ala. yetiştiremezlerse biz buradayız” açıklamasında bulundu.

  link

  domates yüksek güneşlenme ve yüksek toplam sıcaklık isteyen bir ürün. rusya'da yetişir - yetişmez, ayrı bir tartışma konusu. ancak rusya'nın yüksek miktarlarla ithalatını yaptığı tarım ürünlerinden biri. burası önemli keza domates konusu rusya'nın cari açığını artıran, doğal olarak ekonomisini zora sokan konulardan.

  bu noktada bizimle 2015'te yaşadıkları siyasi gerilim, damlayı taşıran son damla oldu. türk mallarını boykot ederken domates fiyatları rusya'da rekor kırdı. bu deneyim sonucunda da adamlar ülkece bir karar aldılar: "domates yetiştireceğiz".

  en başta da dediğim gibi. iklimsel ya da tarımsal nedenlerden dolayı başarırlar / başaramazlar ayrı konu. ancak bir ülkede, yöneticisinden vatandaşına, herkesin toplu olarak bir kararın arkasında durması, ülkenin tamamını kapsayan ve ülke ruhuna işleyen bir "tarım politikası"na sahip olunması, benim nazarımda özenilesi, imrenilesi bir durum.

  bu ülkece gösterilen birlik ve kararlılığın, çiftçi açısından ne kadar motive edici oluğunu bir düşünün...

  ya da şöyle bir soru soralım: "ülkemizde, tarım alanında böyle bir birlik yaşandığını hatırlayanınız var mı?"

  ben bilmiyorum. hiç yaşamadım. okuduklarımdan bildiğim bir tek "köy ve köylü aydınlatılmalı" ilkesi ile yola çıkan köy enstitüleri kapsamında, bir dönem benzer heyecanlar yaşanmış. sonrası yok.

  ve ne yalan söyleyeyim, bu bakımdan rusya'daki çiftçileri kıskandım.

  keza hep diyoruz. siyasi iradeyi yanımızda görmedik. (genelde arkamızda oluyorlar. ancak pozisyon düşündüğünüz gibi değil. destekleri derinlerde hissediyoruz. o derece. "öyle destek verdik, böyle destek verdik" nameleri çalınmaya devam etse de, tarımsal üretimde kullanılan mazottaki ötv ve kdv, voyvoda kazığı gibi öylece duruyor. tokuz yani)

  --- spoiler ---

  peki yetişir mi, yetişmez mi?

  nasıl yapacaklar onu da söyleyeyim:

  - önce saygın akademisyenlere, soğuğa en dayanıklı türleri araştırtacaklar. gerekirse soğuk iklime uyumlu yeni cinsler yaratacaklar.
  - ülke sıcaklık haritasına göre en ılıman ve en çok güneş alan bölgelerde pilot sahalar seçilecek, (yağış sıkıntı değil, sulama ile giderilir ancak güneş ve sıcaklığı giderebilme şansınız yok)
  - seçilen pilot bölgelerde kurulan seralarda dünya genelinden uzmanlar çağrılacak. bizim antayda'da serasına banka tarafından el konan seracıları, seraları ile birlikte ithal edebilirler.
  - sonuç olarak 3 - 5 yıl sıkıntı çekecek, pahalı domates yiyecekler ama başaracaklardır.

  bir düşünün. ruslar 50 yıl önce uzaya adam gönderebilen ya da ne bileyim nükleer enerji tesisi kurabilen adamlar.

  sizce serada domates yetiştiremeyecekler mi?

  yani olaya binali bey'in "yetiştirebilirlerse ne ala, olmazsa çay demleriz" vizyonu ile yaklaşmak komik.

  yetiştirecekler. (bkz: romanov koyunu) bize düşen ise bu gelişmeye bakarak şimdiden tarımsal bakımdan uluslararası ölçekte yeni pozisyonlar üretmek, hatta belirlemek. keza çalışmaları tek domates üzerinde değil. bildiğim kadarı ile 13 farkı ürün üzerinde devam ediyor.

  ha, şimdiden bunu görüp de pozisyon almazsak ne olacak?

  yeni bir şey olmayacak. akdeniz'de 2-3 bin sera kapanırken faruk çelik'ten "rusya'nın ambargosunu anlamakta zorlanıyorum" açıklamalarını duymaya devam edeceğiz.

  --- spoiler ---

  yazar olmayanların tartışmaya katılabileceği link
  .

 • 32. motosikletleri fark edin

  fark edilmeyecek gibi değilsiniz birader, sorun yok. yolda trafik var diye kaldırıma yayaların içine dalan tek motorlu taşıt siz olduğunuz için çok zor olmuyor. saygılar.

 • 33. fenerbahçe'nin euroleague'i parayla kazanması

  bu 30 milyon euroluk takım yalanını kim uyduruyor bilmiyorum ama fenerbahçe 23 milyon euro bütçesi ile avrupanın 3. en büyük bütçesine sahiptir. işte tüm liste;

  cska moscow – €35m
  real madrid – €27m
  fenerbahce – €23m
  barcelona – €21m
  darussafaka dogus – €20m
  ea7 emporio armani milan – €19m
  anadolu efes – €18m
  panathinaikos – €14m
  olympiacos – €12.5m
  galatasaray – €12m
  baskonia – €11.5m
  maccabi – €11m
  unics kazan – €10.5m
  brose bamberg – €8.5m
  zalgiris – €8m
  crvena zvezda – €5m

  iş para ile olsa olympiacos ve pana yerine barcelona ya da darüşşafaka final four da olmalıydı.

  https://www.talkbasket.net/…pions-ahead-others.html

  başlığı açan geri zekalıya değil buraya gelip bilgi almak isteyenlere yazdım yoksa kendisi kaale alınacak bir tip değil.

 • 34. ekşi sözlük

  güneşin doğduğu her gün, tayt giyen, erasmus'a giden, gece geç saatte sokakta olan, topuklu ayakkabı giyen, 1+1 evde oturan, bira içen, eğlenen, çalışan, gülen, nefes alan, hayatta olan herhangi bir kadından yüz bulamamasının öfkesini gelip buraya sayfalarca "orospudur, kaşardır, gebermelidir" diye kusan, kadının şahsına ettiği hakaretler, tercih edilmemişliğin acısını dindirmeye yetmeyince o kadının kendisi yerine seçtiği, kendisi yerine arzuladığı sevgiliye, kocaya, kadını yetiştiren babaya bile "godoş, gavat, şerefsiz, vah vah başına neler gelmiş" diye dil uzatan yüzlerce kadın cinayeti azmettiricisi için kılını kıpırdatmayan, fakat bir bebeğin hayatının el birliğiyle karartılmasının hikayesini başka aileler, başka bebekler de yanmasın diye duyurmaya çalışan insanlar karşısında adaletin doğduğu yer kesilen, uzak bir zamanların kutsal bilgi kaynağı.

 • 35. yetersiz entry profili

  9 nisan 2017 koru hastanesi rezaleti başlığında anlatılan vahim olaya karşı ekşi yönetimin tavrı sebebiyle açılan 24 mayıs 2017 ekşi sözlük protestosu başlığı altında ekşi yönetim tarafından #68370038 açıklamada bahsedilen, yancı unsur.

  --- spoiler ---

  entry sahibi yazarın hesabı ise yazarın sadece bir entry'si olması ve bunun da suç isnadı içermesi nedeniyle durum şüpheli görülerek ve ayrıca zaten yetersiz entry profiline sahip olması nedeniyle kapatılmıştır.
  --- spoiler ---

  yeterli entry profili nedir? nerede yazmaktadır? 100'ün altında entrysi olan ama her entrysi 100'den fazla favorilenmiş yazarlar var? nitelik mi sayı mı yeterlilik kavramı?

 • 36. odun herif

  bunun gibi tipler rakamları çok önemsiyor galiba. 1 milyon takipçi seni bir sikim yapmıyor. kadının gözü gitmiş durumda adam diyor ki beni ikna etsin, söz hakkı vereyim. ya sen kim köpeksin lan. söz hakkı verecekmiş bide amk. paralı bir köpekten başka birşey değilsin.

 • 37. dorock xl'de kör eden kaza

  hahahahahah dorock'un aciklamasini gordum ay saka gibi. 450 bin liraya cok demisler, degil kardesim. goz bu goz. kadini sapasaglamdan engelli konumuna getirmissiniz neredeyse, neresi cok? sayi saymayi mi bilmiyorsunuz dayak mi yemediniz ben anlamadim.

  dumduz mantik yurutuyorum. bu kadin diyelim 2 bin lira kazandigi isini kaybetti. bundan sonra da is bulmasi cok zor, mumkun degil. 20 yillik maasi 480 bin lira yapar.

  onu geciyorum. belki kornea nakli olmasi gerekecek, tedavisi var bilmem nesi var, sgk'm bitti diyor, onu gectim belki sgk gecmeyen bir hastanede tedavi olmasi gerekecek (yok artik demeyin, duzgun bir gozluk numarasi alabilmek icin benim 3 hastane gezmem gerekti, olur olur). sgk gecmeyen ozel hastanelerin vizite ucretlerinin ne kadar oldugundan haberiniz var mi?

  bu olayin yasattigi travma nedeniyle belki omur boyu terapi almasi gerekecek, onun ucretini hesaba kattiniz mi?

  cokmus da krizi firsata cevirmeye calisiyormus. ulan 15 yildir "allahim yeter ki gozlukten kurtar beni saglikli bir sekilde" diye agliyorum ben ki bende bir bok da yok ustelik. eminim o kadin da "gozum saglam olaydi da 450 bin liraniza muhtac olmasaydim" diyordur. salak salak konusmalar ya.

 • 38. celal şengör

  yıllar önce, amerikan bilimler akademisinin sitesinden, türk üyelerini sorgulamıştım. üç isim çıktı. celal şengör, aziz sancar ve adını hatırlayamadığım ama yanlış hatırlamıyorsam itü jeolojiden celal hocanın meslektaşıydı.

  çin hükümeti tibet'in jeolojik olarak incelenmesini ister. bu konuda çalışacak uzman akademisyenlere davetler gönderilir. bu davetlerden biri kevin burke'ye gider. kevin burke hem celal hocanın university at albany'den hocası hem de çalışma arkadaşı. çünkü celal şengör'e daha öğrenci iken akademisyenlere tahsis edilen ofislerden biri verilmiş. buna itiraz eden öğrencilere de "celal şengör'ün yaptığı yayınlar adedince yayın yapan her öğrenciye aynı imkanlar tanınacaktır" sözü, 'panoya ilanla' yazılı olarak verilmiş. buna rağmen celal şengör mezun olana kadar kimse onun yaptığı kadar yayın yapamamış.

  dönelim kevin burke ve tibet'e. hoca bu daveti öğrenince, kendisinin de tibet konusunda çalışmaları ve ilgisi olduğunu açıklayan bir mektup yazarak çin'e gönderir. ardından çin'den hocaya davet gelir. hoca çin'e gider. önemli olan nokta ise tibet'in kısa bir zaman öncesine kadar dünyaya kapalı olması. yani hoca modern zamanlarda tibet'i ilk ziyaret eden yabancılardan biri.

  grubu karşılayan ve beraber fotoğraf çektiren(ki muhtemelen bu akademisyenleri davet fikrinin ve çin'in dünyaya açılmasının da babası) deng xiaoping, grubun en genç üyesini sorar. o dünyanın çevresinden davet ettikleri kalabalık akademisyen grubunun en genç üyesi celal şengör'dür. nihayetinde celal şengör ve deng xiaoping karşılıklı kadeh kaldırır ve baijiu içerler.

  grubun beraber çektirdiği fotoğrafları da var ama saygısızlık etmek istemediğimden yayınlamadım. bu bilgilerin tamamını bir bilim adamının serüveni isimli kitaptan okumuştum. hocanın dört yılda yazımı tamamlanmış, çok detaylı ve güzel bir biyografisi. herkese tavsiye ederim.

  bu da 1983 tarihli hoca ve kevin burke'nin gezegenler enstitüsünde yayınlanmış çalışmaları. tibet'le mukayeseli olarak venüs üzerindeki isthar terra için bir hipotez.

  http://www.lpi.usra.edu/…ings/lpsc1984/pdf/1053.pdf

  yani neye dayanarak abartılıyor diyorsunuz? bilgi sıfır, okumak yok, öğrendiğini sorgulamak yok. oturduğun yerden, hiç bilgi sahibi olmadan "ama bence böyle" demek var.

 • 39. türk kanallarındaki en kaliteli program

  (bkz: kelime oyunu) elbette.

 • 40. fetonun siyasi ayağı temizlendi

  cumhurbaşkanımızın ifadesi..

  diyor ki "siyasi ayağı temizlenmedi diyenler ispatla mükelleftir..."

  kavurmacının tahliyesiyle ilgili de "konuşmam doğru dğeil olay yargıda..." dedi... aynı adam kendisine tapınmayanların yargılandığı davalara müdahil olmakta bir sorun görmüyor ve serbest bırakılmamaları yönünde açıklamalar yapıyordu.

 • 41. #koruhastanesicevapver

  kendi sayfalarına girince canlı sohbet açılıyor. canı destek hattı. aynısından yemeksepeti'nde de var... dedim hakkınızda cinayete teşebbüs iddiaları var ama hala bi yazan olmadı...

  oysa yemeksepeti'ne yaz, anında cevap veriyorlar. boşuna demiyorlar pide/pizza ambulanstan önce geliyor diye...

 • 42. 24 mayıs 2017 ankara'da uçan uçak

  yükseklik grafiği sabit olduğundan sorti yapmamaktadır.

  hızı 70-75 knot arasında gidip gelmektedir. o yüzden yüksek muhtemel ile helikopter (belki iha) ile devriye atıyorlar.

  ülkeye gelen yabancı bir devlet başkanı vs. olabilir.

  bi de sanki taş devrinde yaşıyormuş gibi 5 milyonluk şehirde uçan 2 tane uçak görünce başlık açmayın köylü gibi amk.

 • 43. hayatı film olsa obradoviç'i canlandıracak oyuncu

  (bkz: johnny sins)

 • 44. koru hastanesi

  doğumu bir kenara bıraktım. entry sildirmek için ne kadar ödediklerini merak ettiğim kurum.

  mesela bir avukat vardı banko'lu bir şeydi adı. o mahkeme kararıyla sildirtiyor. daha ucuz yöntem olsa gerek.

 • 45. bist'in muhaliflere döşediği sağlam boru

  türk lirasının yaşadığı aşırı değer kaybı sonucu, bist'in dolar bazında aşırı ucuzlaması marifetiyle, yabancı yatırımcının ulusal sermayemizi üç kuruşa satın almasından memnun yazar beyanıdır.

 • 46. galatasaray'ın üzerinde haç olan yeni forması

 • 47. çift soyadı kullanan kadınlar

  eğer iki adet soyadından önce iki adet de hitap adı varsa , meksikalı uyuşturucu karteli lideri gibi gezen arkadaşlardır.