debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. preet bharara'nın belge kaynakları

 • 2. sebahattin sen yine de ülkemizi o kadar küçümseme

  çomar beyanı. imla terk orayı zaten geçtim de bir tane kelimeyi doğru yazmak ne kadar zor olabilir ya bir lan "1". (bkz: füzeler taklar herenlar halikopterler) ya dayı sen bir kendine bak lan böyle bir* vatandaşı olan ülkeden ne bok olabilir? bir de diyor ki 2023. 2023'e kadar süre verilse öss türkçeden 5 net yapamaz.

 • 3. izban'da sevişen çift

  izban boş olabilir fakat bir toplu taşımadır, sanane banane diye çıkışan arkadaşlar sapla samanı karıştırıyorlar bence konu burada kimin kiminle sevişip sevişmediği değil. topluma açık bir alanda bir çok insanın giriş çıkış yaptığı bir mekandan bahsediliyor. bir erkekseniz, toplu taşımaya kız arkadaşınızın bindiğini ve o vagonda 1 erkek harici kimsenin olmadığını o erkeğinde porno izleyip sikini okşayan bir adam olduğunu düşünün aynı tepkiyi verir misiniz ? bir kadınsanız bu durumla karşı karşıya kaldığını düşünün nasıl tepki verirsiniz ? sapıklıktan ayıran tek etken burada insanın kendisini tatmin etmesi mi size göre ? bir insan kendisini tatmin ederken sapık oluyor ama iki insan halka açık yerde sevişince tepki verenler geri kafalı mı oluyor ? burada olay kimseyi eleştirip taşlamak değil ama size yakın hissettiklerinizi korumaya çalışıp, sizden uzak olanları ötekileştirirseniz hiç bir zaman adil olamazsınız. en basit bir örnek adamın teki izbanda namaz kılsa nasıl bir tepki verirdiniz ? peki adaletten önemli ne var bu dünya da onu da siz düşünün.

  aktroll mu oldun falan diye sakın yeşillendirmeyin sakın ağır küfür ederim, adil olun sadece, göte göt derim ben her zaman.

 • 4. çilem doğan'a mektup yolluyoruz

  bir çoğumuz onu sanki karikatür gibi çizilmiş tek bir fotoğraf karesi ile tanıdık. kendisini öldürmeye çalışan eşini kendini korumak amacıyla öz savunma ile öldürdüğünde ellerinde kelepçe vardı ve üzerindeki tişörtte " dear past, thanks for all the lessons" yazıyordu.

  geçmişin ona verdiği ders aslında kadının kaderine boyun eğmesi ve hem toplum hem de hukuk nezdinde meşrulaşmış erkek şiddetine karşı gelmemesiydi fakat o kadınların çeşitli nedenlerle her durumda katlini vacip gören zihniyete karşı durdu. her insanın yapması gerekeni yaptı ve kendi yaşamını savundu.

  çilem doğan, kendisini öldürmeye çalışan ve fuhuşa zorlayan kocasını öldürdüğü için yaklaşık 1 yıl tutuklu kaldıktan sonra dünkü yapılan karar duruşmasında hakkında 15 yıl hapis cezası verildi ve ceza evine gönderildi.

  ben bir hukukçu olarak ve bir insan olarak bunu kabul edemiyorum. dünden beri dışarıdan ve sözlükten bir çok arkadaşım "ne yapabiliriz" üzerine konuştuk. çilem'le ceza evinde görüşen bir avukat arkadaşım "kendisine yollanan mektuplardan güç aldığını"söylediğini iletti.

  kendi hayatını savunduğu için 15 yıl hapse mahkum edilen bu kadın için yapabileceğimiz bir şeyler olsun istiyorum. bu yüzden sözlük üzerinden bir mektup kampanyası başlatsak, aşağıda adresini vereceğim ceza evinde çilem'e güç olacak mektuplar yollasak ne iyi olur.

  lütfen hem başlığa hem de mektup kampanyasına destek olun ve çevrenizdekilere haber verin. tüm yazar arkadaşların katkıları çok kıymetlidir. yazdığımız mektupları ekşi sözlük üzerinden yolladığımızı da söylersek, farklı kesimlerden destek aldığını bilmesi de hoşuna gidecektir.

  şimdiden sağolun!

  çilem doğan mektup adresi;tarsus kadın cezaevi
  b blok, 1/7 koğuş mersin / tarsus (detaylı adres eklendi, destek veren arkadaşa teşekkürler)

  ------------

  ne yazalım yazmayalım? her türlü mektubunuz çilem'e ulaşacaktır arkadaşlar hiç tereddütünüz olmasın. her türlü dayanışma ve destek mesajınızı gönül rahatlığı ile yazabilirsiniz.

  ne gönderelim?: kartpostallar yollayın arkadaşlar, fotoğraflar yollayın, içinizden yüreğinizden ne geliyorsa yollayın. ben kurutulmuş çiçek yollayacağım. yolladığınız her şey, yazdığınız her kelime ona dokunacaktır. içinizden ne geliyorsa, önemli olan bunu yapmak.

  kitap yolllamak istediğini söyleyen arkadaşlara toplu edit, evet ptt kargo ile aynı adrese yollayabilirsiniz arkadaşlar.

  -------------
  mynet haber yapmış, ileten yazar arkadaşa çok teşekkürler. büyüyoruz arkadaşlar, sağolun!

  http://www.mynet.com/…lluyoruz-kampanyasi-2489847-1

  -----

  çilem'in kızı için yardım teklif eden arkadaşlara duyarlılıkları için teşekkür ederim ama aldığım bilgiye göre ailesinin durumu çok kötü değilmiş. çocuğun psikolojisi açısından ihtiyacı da olmadığı için belki uzaktan mektupla vs ulaşmak çok iyi olmayabilir.

  birgün gazetesi de haber yapmış, varolsunlar.

  http://www.birgun.net/…ektup-kampanyasi-115407.html

  ve t24'te de yayınlanmış.

  http://m.t24.com.tr/…p-yolluyoruz-kampanyasi,344520

  sol portal'daki haber;

  http://haber.sol.org.tr/…n-mektup-kampanyasi-158699

 • 5. erdoğan'ın abd ziyaretini yarıda kesip dönmesi

  muhammed ali'nin cenazesinde konuşma yapma talebi, muhammed ali'nin ailesi tarafından reddedilen recep tayyip, abd gezisini yarıda bırakıp dönüyormuş.

  ahahaha. tam liseli bir cumhurbaşkanımız var. liseli derken benzetme yapmadım. malum, adamın üniversite diploması piyasada yok.

  ---kaynak---

  ntv washington temsilcisi hüseyin günay sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda "cumhurbaşkanı erdoğan muhammed ali için geldiği abd ziyaretini yarıda kesti, bu akşam türkiye'ye dönüyor." dedi.

  http://www.haberdar.com/…asi-h32589.html?mnst=12249

 • 6. pizzayı eliyle yiyen insan zekası

 • 7. yaya geçidinde yol verme kampanyası

  bir süredir başlatmayı düşündüğüm kampanyadır.

  öncelikle kendi adıma bir öz eleştiri yapayım. ışık yoksa ve yaya geçidi, okul çıkışı gibi levhalar varsa bunları farketmekte çok zorlanırım. hemen hemen hiçbir zaman durmam, yayaya öncelik vermem. ben hız keseceğime o iki saniye daha beklesin, sonra geçsin diye düşünürüm. bu düşünce benim farkında olarak sahip olduğum bir düşünce değil. bu benim farkında olmadan yaptığım ve üzerinde düşünmedikçe de farkına varamayacağım bir güdü.

  bu benim içinde yaşadığım kültür, bu benim okulda aldığım trafik dersi, bu benim öğretmenlerim, bu benim enliyet sınavım, bu benim ailemden gördüğüm, bu benim toplumdan gördüğüm, bu benim şahsi aymazlığım...

  ve nihayetinde bu aslında benim. bizzat kendimim. ve ben hatalıyım.

  doğrusunu ise üniversitede yurtdışına çıktığımda birçok vatandaşımız gibi avrupada görmüştüm.

  doğrusu, yaya geçidi varsa o yayayı ne kadar uzaktan görürsek görelim hemen yavaşlamaya başlamak, yaya geçidine ağır ağır yaklaşmak ve çizgisine dahi dokunmadan durmaktır.

  bunu birkaç kez denediğimde, çevremdeki araçların da benimle birlikte durduğunu farkettim. aydınlanmayı bu anda yaşadım. sürü psikolojisini avantaja çevirmiştim.

  maalesef çoğu yaya dahi şaşırdı, geçmemi bekledi, yola inmeye cesaret edemedi. ama ben inatla bekledim. gözlerinin içine baktım. yolun onların hakkı olduğunu, benim bir jest yapmadığımı, ikramda bulunmadığımı, normal olanın bu olduğunu hissettirmeye gayret ettim.

  kimi yaya hiç aldırış etmedi, karşıya geçmedi, bekledi. kimi ürkek adımlarla karşıya koştu. kimi bir tebessümle bana teşekkür etti.

  medeniyet dediğimiz şeye ulaşma yolunda hiçbir unsur hiçbir unsurdan daha önde gelmez. bu işin sırası yoktur. en küçük detaydan en büyük bir hadiseye kadar her güzel şey, her iyi şey ülkemiz adına bir artıdır.

  her ne kadar kötü olaylar yaşasak da, bazen ülkeyi terketmek istesek de, güzel günler için savaşmayı bırakınca gerçekten kaybedeceğimizi hepimiz biliyoruz.

  evet değerli yazarlar, yaya geçidinde yayaya yol vermek de bence devrimci bir eylemdir. ve herhalde bu eylemin gerekliliği üzerinde mutabık kalabiliriz.

  püf noktası da bence şudur: bu kültür bizim dna mıza işleyene kadar yayayı her farkettiğimizde duracağız, unuttuğumuz zaman kendimize kızmayacağız ve bir sonrakinde durmak için kendimize yeniden söz vereceğiz.

  bu bizi daha insan kılacak.

 • 8. 9 haziran 2016 justin bieber'ın dayak yemesi

 • 9. 9.6.2016 cem özdemir'in hemşehrilikten atılması

 • 10. türkiye senin yerin avrupa değil tişörtleri

  17 kasım 2015 türkiye yunanistan maçı'nda paris saldirilari icin yapilan saygi durusunu yuhalayan comarlarin eseridir bu tisört. o yuhalamayi adamlar direkt isid'e destek olarak algiladi, ki dolayli olarak da öyle sayilir.

  ayrica tisört'te "turkey not welcome" yaziyor. tabii ki bu da iyi bir ifade degil ama yine de götünüzden tercüme uydurmayin.

 • 11. mardin'de keçinin yarı insan yarı keçi doğurması

  en basit biyoloji bilgisine sahip olmayan bir muhabirin sallama haberidir.

  kromozom sayısı / döllenme / zigot vs. bunlar tabii ayrıntı. "keçi ve insan gibi" birbirine uzak türlerin çiftleşmesinden döllenme olmaz

  edit : bu da google hazretlerinin "goat fetus" diye aratınca verdiği imajlardan bir tanesi

  http://www.cerenvet.com/…027723967_01e3031072_o.jpg

  edit - 2 : at - eşek çiftleşip katır oluyor ama yine lise 1 biyolojisinden hatırlanacağı üzere taksonomide birbirleri ile komşu iki tür bunlar. istisna kabul edebiliriz.

  https://tr.wikipedia.org/…nomi#y.c3.bcksek_kategori

 • 12. muhteşem yüzyıl kösem

  halka bak ya şu amına kodumun çomarlarına bak 1600 den bugüne değişen hiçbir şey yok şu tiplere bak sinirden kendimi sikecem amınakoyim.

 • 13. sözlükçülerin vücutlarına bakıp söyledikleri

  pipimi görebiliyorum öyleyse fitim.

 • 14. antalya esnafının yazar kasalı eylemi

  fiş fatura kesmeyen, vergi ödemeyen, turist kazıklayan, sahte ürün satan esnafın eylemi. hadi yavrum anca gidersiniz. alın yazar kasalarınızı götünüz yiyorsa sarayın önünde eylem yapın.

 • 15. ramazan'da niyetlilerin saygı görme hakkı

  "biraz daha usturuplu giyineceksin, mümkünse dekolte kıyafetlerden kaçınmayı deneyeceksin"

  hahahahahahaha, senin belli ki fakirin açın halinden anlamak için değil cennette huri memesi emikleme hedefine ulaşmak için tuttuğun oruç yüzünden ben üsturuplu giyineceğim öyle mi? tekrar ediyorum, muhtemelen çabuk terleyen ve pantolonu yağlı hatlarına yapışan, geğirince gülümseyerek "elhamdülillah" diyen, merdivenleri halı kaplı ve kapısında arapça bir şeyler yazan aile apartmanından çıkan bir furkanullah aç bilaç susuz haliyle bile hala am am ammm diye gezebildiğinden dolayı, onun öldükten sonra cıbıl cıbıl ergen kızlara atlamasına engel teşkil etmemek için ben yaz sıcağında dekolte giymeyeceğim. dekolte dediği de bi şortla bi askılı ha ahasdfdsasd. çünkü her kadın şöyle kalınından, giyenin meme altından, boyun ve bel çevresinden gelen ter kokusunu tüm otobüse yayan pardesülerden giymeli, öyle değil mi?

  üzgünüm abdülfurkanullah, hayatımız senin çüküne göre şekillenmiyor ve huri diye bir şey yok :/ yine de berbat bi hayatın olduğu için bu umuda sarılmak istiyorsan o gözünü indir, yere bak, "saygı" filan yazıyordur belki.

  "oruç tutana daha az iş yükleyeceksin :((" dilenciliğine girmiyorum bile, oldu daltarak, maaşımın bi kısmını da sana veriyim istersen ha, çünkü benim aksime imanlı bi insansın ve her şeyin en iyisine layıksadfgfdssdf. hatta bak sen hiç çalışma, tüm gününü ibadete ayır ve ben sana bakmaya mecbur olayım, çünkü aslında istediğin de bu öyle değil mi?

  şunu yapacaksın bunu edeceksin diye konuşan hadsiz çarıklılar hariç oruç tutanların işini kolaylaştırıyorum zaten, orucun temel felsefesi bence çok güzel ama bu sadaka kültürü, mağduriyet dilenciliği, ibadet sömürüsü filan mide bulandırıcının ötesinde bir hal almaya başladı. dilenci ağzı yapacaksan bence hiç tutma o orucu.

  "biz 11 ay boyunca hazzetmemize rağmen içki içmenize, sarhoş olmanıza, barlarda diskolarda eğlenmenize laf etmiyoruz, yaşam tarzınıza saygı duyuyoruz".

  kardeş senin evinde mi içiyorum, hamza ve yasin'le çay içtiğin yerde mi alkol alıyorum, diriliş ertuğrul izleyip gaza geldiğin havasız salonunda mı dans edip eğleniyorum, hayrola? benim senin yakınından bile geçmediğin yerlerde yaptıklarımdan sana ne? yoksa bu rahatsızlık güzel bir hayat yaşamak için geberip gitmeyi beklemeyen insanlara duyulan bir kıskançlık mı abdülfurkan? yoksa çok boş şeyler için ömür tükettiğinin farkında mısın içten içe, ha?
  dinin dar gen havuzu ve proteinsizlikle birleşimi böyle ileri düzeyde mental retardasyona sebep olabiliyor. ibretlik.

 • 16. daniel agger

  adı fenerbahçe ile anılınca korkudan futbolu bırakmış top ezici.

  sonunun rvp'ye benzemesinden korkmuş diyollağ...

 • 17. ışid'in kaya ile kafa parçalama videosu

  video'yu seslendireni anneme dinletsem amin der. tek sorun bu.

  din motoru güçlü bir araba gibi. iyi sürersen herkes huzurlu gider. kötü sürersen kazaya kaosa yol açar. iki şekilde de herkesi istediğin yere götürürsün.

  tek bildiğim gerçek, asla fanatiği olmadığım atatürk'ün bu coğrafyaya çok fazla olduğuydu.

 • 18. pkk kamplarının vurulma görüntüsü

  pkk'nın sözlükteki sempatizanlarının ortaya attığı saçmalamalardan bir tanesi. doğrusunu anlatalım da şu saçma sapan propaganda videosunun ardına 40 sayfa abuk sabuk yorum yazılmasın.

  öncelikle bu bir propaganda ve dezenformasyon videosu. o nedenle hemen atlayıp askeri ve stratejik tespit yapmayın.

  gelelim bu saçmalığı hazırlayan mallara. yavrucuğum her uçak sesinin ardına bir patlama görüntüsü var diye ötmeyin bunlar dağı taşı bombalıyor gak guk hesabı. bu işi bilen var anlatır g*t olursunuz.

  şimd bizim hava kuvvetlerimizin kullandığı bombalar belli. mk serisi bu bombalar genel maksat bombaları olarak geçer ve ağırlıklarına göre sınıflandırılır. 250 lb (yaklaşık 120 kg)'dan başlar ve 500, 1000 ve 2000 lb kadar çıkar. bu bombalar böyle 2.dünya savaşı filmlerinde gördüğünüz gibi havadan hedefin üzerine belli bir açıyla pike yapılarak salınır. eğer bunlara çeşitli hassas güdüm kitleri de takarsanız isabet oranları da artar.

  bu bombaların şekillerine bakıp "lan bu ufacık şey birşey olmaz bundan" demeyiniz. evet kendileri fazlaca büyük olmayabilir mesela 250 ve 500 lb olanlar ama içlerindeki patlayıcının gücü inanılmaz fazladır ve blast etkisini hissedecek kadar yakınınıza düşerse eğer parçalanmazsanız adamın ciğerlerinden tüm havayı söker. bu bombalarla ilgili detaylı bilgiyi isteyen gider internette okur. 80 tane versiyonu var bunların uzun uzun anlatmaya gerek yok.

  şimdi gelelim sığırların sıçtığı bu videoya.

  burada hava bombardımanı filan yok gençler. bu patlamalar klasik topçu bombardımanı görüntüsü. özellikle 0.26 ve 0.27'nci saniyelerde bu açıkça belli. eğer hava bombardımanı olsa çok daha büyük patlamalar görürsünüz ve bombanın ses hızının üstünde bir hızda indiği açıkça görülür. ayrıca bombanın farklı bir düşme sesi olur yani ses hızını geçtiği için bomba böyle havayı yırtar gibi bir ses gelir. bakınız şuradaki linkte 500 lb'lik bir bombanın düşmesi, patlaması ve etrafındaki blast etkisi açıkça görülmekte (0.53'üncü saniye):
  https://www.youtube.com/watch?v=cr34plspew0

  haydi gelin bir de 1000 lb olanına bakalım:
  https://www.youtube.com/watch?v=k42t9irpaae

  şimdi bombaların sesinin, patlamasının ve çevreye olan etkisinin nasıl olduğunu anladığımıza göre bu şerefsizlerin bir köşeye sinerek kendi kaçış istikametlerini ateş altına alan topçu unsurlardan saklandığını açıkça anlayabiliriz. o anda da bunların tepelerinden geçen uçakların gürültüsü olduğu için bu salaklar "hehehe hadi bakalım dağı taşı bombalıyorlar diye video yapalım, dezenformasyonun dibine vuralım" diye bu saçmalığı hazırlamış durumdalar. nasılsa sözlüklerde şurda burda en ufak bir fırsatta tsk'ya saldıralım, aşağılayalım diye pusuda bekleyen bir ton işsiz, bilgisiz ama fikir sahibi tip var.

  ve peşin bir not; şu ana dek yapılan hava harekatlarında elbette dağ taş da çok vuruldu. ama bu hava saldırılarının vazgeçilmez bir handikapı. neden şu anda bomba geliştirilmiyor da hassas güdüm kiti denilen mühimmatı hedefe en kesin doğrulukla götürmeye çalışan ekipman geliştiriliyor? işte yanıtı da bu. o nedenle "...ama yine hava kuvvetleri bol bol dağ taş vurdu" diye bu videoyu dolaylı da olsa destekler tarzda yazı yazmayın.

  peşin not 2: son dönemde yapılan hava harekatlarında sürekli hassas güdüm kiti takılı bombalar kullanılmakta. yani adrese teslim ölüm. o nedenle bunun gibi saçma salak videolara inanmaya gerek yok.

  göz var izan var editi: yav birader anlatamıyor muyuz? videonun olayı zaten propaganda yapmak. burada açıklıyoruz hala boş alan bombalanmış diyorsunuz. orda adamlara doğru topçu ateşi açılmış. ya kaçış istikametlerine tahmini atışlar yapılıyor ya da görüntü alınmış rastgele sallanıyor. topçu atışının klasik özelliği boş alanlara düşmesi ve şarapnel/blast etkisiyle etrafındakileri temizlemesi. zaten o amaçla atılıyor top mermisi.

  başlığı açan editi: yuh aq hala nüfuz edici bomba diyor. lan neye nüfuz edecek bomba orda mağara mı var. gözümüz kör mü sanıyorsunuz basbayağı bildiğin tepenin bir yamacına ver ha topçu mermisi ateşleniyor. hem meraklanma o kadar değerli değil kırsaldaki adam, kafasına nüfuz edici atılacak kadar. kaç para biliyor musun o bombaların tanesi?! mağara networküymüş. ha network ha, windows 10'a terfi ettirin o networkü bari! al bu da kapak olsun videosu, nüfuz edici bombanın çalışma prensibi ve patlama görüntüsü:
  https://www.youtube.com/watch?v=a1y_vplpbhi

 • 19. selülitsiz popo

  ünlü gay bir arkadasımın açıklaması:

  eğer bir erkek bir kadına bakıp selülitlerini görüyorsa kesin biseksüeldir. heteroseksüel erkekler buna dikkat etmezler.

  o zaman çok aklıma takılmıştı. bir takım tesler yaptım valla sonradan aklıma yattı yani..

 • 20. niyetlilerin ağız kokusunun iğrençliği

  18 saat açım lan gül mü kokacaktı? gel de şöyle yüzüne doğru bir holoskoooooooo diyeyim gel

 • 21. oruçlunun ağız kokusu misk kokusundan güzeldir

  allah katında öyle olsa da gerçek hayatta bildiğin ağız kokusudur. oruç tutanlar için söylüyorum, karşınızdaki insanlardan allah gibi davranmasını beklemeyin lütfen, onların insan olduğunu unutmayın.

 • 22. 9 haziran 2016 bharara'nın yeni zarrab belgeleri

  karnesini de görmüş olduk tembel reza'nın. o nasıl rezil bir karnedir be kardeşim. din dersinden 1 alanı ilk defa gördüm. adam demekki işini hakkıyla yapıyor. hiç allah'ı kitabı karıştırmadan.

 • 23. troll başlıklarına alakasız entry girme kampanyası

  eskiler troll nedir bilir, engeller ve başlıklarına yazmaz ama,
  her yeni nesilde tekrar tekrar aynı şeyleri anlatmak özellikle sayı çoğaldıkça gittikçe zorlaşıyor.

  bu gün mesela şurada (#61026963) örneği görüldüğü üzere bir zamanlar bu tip başlıklara tepki olarak, içlerine genelde düzgün içerikli ama konuyla alakasız entryler döşenirdi.

  bu tepki biçimi yeni nesiller için gayet başarılı bir eğitim aracı olarak hizmet verebilir.

  bu amaçla düzenlenmiş kampanyadır.

  edit 1: arkadaşlar alakasız entry'nize sözlük formatına uygun bir maske yerleştirmeyi unutmayınız. böylece değerli formatımızı da korumak ve yaşatmakta olduğumuz mesajını iletiriz.

  örn:
  başlık: türbanlı annesine rağmen türban takmayan kız
  tanım: aynı zamanda güzel patates kızartması da yapabilen kızdır. çünkü patates kızarmadan önce onları bir güzel tuzlar.

  edit 2: trolllere verilebilecek en iyi cezanın başlıklarına entry girmemek olduğunu gayet iyi biliyoruz. bu kampanyanın amacı başlıkları açan kişinin troll olduğunu farketmeden bir hışımla entry yazacak yazarları espri anlayışımızla uyarmak, sakinleştirmektir.

  edit 3: entry'lerin şikayet edilmesi ile alakalı olarak benim de kaygılarım var. ancak mesela, entry'nizin içeriğinde bu kampanyaya ya da entry'nizin ne ile alakalı olduğuna dair bir bkz verirseniz durum anlaşılacağından yönetimin buna sesini çıkartmayabileceğini varsayabiliriz.

  edit 4: bakın tekrar ediyorum, troll başlıklarına entry girmemiz başlığa yarar bunun çok iyi farkındayım. bu kampanyanın hedefi, zaten dikkat çekmiş olan, aynı yukarıda örneği verilen başlık gibi başlıklar olmalı. amacımız bu başlıklara yazmakta olan sözlük yazarlarını uyandırmak olmalı. başlık zaten dikkat çekmiş, zaten gündeme oturmuş olabilir. ama içine yazılan karşıt düşünceler, sinirlenmiş sözlük yazarları zaten troll'ün hedefi.

  troll hedefine ulaşmışken buna biraz köstek olmanın nesi kötü olabilir ki?

  bir de mesela yıllardır söyleye söyleye insanların dilinde tüy bitmedi mi? "don't feed the troll" diye avaz avaz bağırıyoruz, "troll başlıklarına entry girmeyin" diye insanları uyarıyoruz. yıllar oldu, yıllar... bir işe yarıyor olsa sözlükte troll diye bir şeyden bahsetmiyor olurduk.

  ayrıca düşünsenize troll eseri olduğu bariz belli olan bir başlık, ama içeriği bir süre sonra sinir olmuş insanların haykırışlarından çok, konuyu dalgaya almış ve akabinde yararlı bilgiler veren insanlarla dolu.

  bu bir çeşit tepkidir. sözlük formatına uyduğu sürece, bunun sinir küpüne dönmüş insanların yazdığı içeriklerden çok daha değerli olacağını düşünüyorum.

  tabi ki son söz sözlük yönetiminindir.

  ben bunu sadece öneriyorum.

  bir çok kişinin bu konuda eylemler yaptığının farkındayım. ancak kimsenin moderasyon tarihçesinin içine edilmesine sebebiyet vermek de istemem. çok dikkatli davranmak lazım. her şey kararında, edebinde ve usulüne uygun olmalı. gidip de "türbanlı anne" başlığında meme fotoğrafı paylaşmayalım mesela.

 • 24. game of thrones

  spoiler var:

  --- spoiler ---

  ne çok fanı varmış şu geri zekalı karının la. lady stoneheart nerde, niye dirilmiyor, ne zaman gelecek?

  la bu mal karı önünü arkasını düşünmedi gitti tyrion'u kaçırdı, savaş başlattı.

  kocasıyla baleish ibnesinin kerhanesinde görüştü, kocasının baleish'e güvenmesine dolaylı olarak da ölmesine sebep oldu.

  bacısı olacak kafası kırık orospuya güvendi ortalığı birbirine kattı.

  freyleri ikna edebilecek bir sürü yol varken türk anası usulü gitti nişan kıydı oğluna.

  kendileri için her savaşta binlerce kişi ölürken iki tane kızına dayanamadı, ben savaşın bitmesini evimde huzur içinde oturmayı istiyorum diyerek ellerindeki en büyük kozu jaime'yi saldı, en yakın müttefikleri karlstarklar ı düşman etti, savaşın kaybedilmesine sebep oldu.

  sanki çocuğun suçuymuş gibi jon'a hayatı zehir etti, daha çocuk yaşta sura gitmesine sebep oldu.

  bu karıyı gördüğümdeki kadar hiçbir karakter sinirlerimi zıplatmıyor dizide. sikeyim öldüreceği birkaç tane frey'i. lazım değil. eğer dizi bu karakteri pas geçtiyse ellerine sağlık derim.
  --- spoiler ---

 • 25. gökhan gönül

  tümer gelirken profesyonel, emre gelirken profesyonel ama gökhan gidince bu işler sadece profesyonellik değil.

  beyler lütfen.

 • 26. çilem doğan

  bu kadın üzerinden hümanizm sıçan insanlara söylüyorum. neden kadın savunma evine gitmemiş diyen, polis eş dost neden uyarmamış, ailesine neden sığınmamış diyen hayatla alakalı belli ki hiçbir bok görmemişlere konuşuyorum. ulan sizler ne utanmaz insanlarsınız be.

  eski oturduğum öğrenci evimin karşı binasında karısını öldüresiye döven bir adam için polisi aradığımda 'aile mevzusu olabilir, araya girsek bir türlü girmesek bir türlü' denilip yüzüme kapanan telefonu, eski sevgilisi olan kadının evini basıp yumruklayan bir adamı şikayet ettik diye, ağustos sıcağında üstümüzdeki şortlara bakıp 'bunlar da kim bilir ne boklar yemişlerdir de adam bu hale gelmiştir' diye arkamızdan konuşan insan bozması polisleri, tarabya'da sokağın ortasında bir kadını yakapaça arabaya sokmaya çalışan adamlara direnerek, karakolun çok değil 20 metre ilerisinde bağırarak yardım isteyen bir kadına' trafiğin ortasında durup arabamdan çıkarak, silahsız kadın halimle polisten daha çabuk yetişebildiğim gerçeğini mi hatırlatmalıyım? soruyorum şimdi "hangi polis?"

  üç kuşak erkek akrabaları tarafından tecavüze uğrayıp, hamile kalınca aile pisliği ortaya çıkmasın diye yaşadığı dram örtbas edilen, şu allah'ın belası koskoca dünyada yalnız bırakılan ve hakkı savunulmayan küçücük kızların, sevdiği insanla sevişti diye, hatta onu bırak tecavüze uğradığı için aile şerefini kirletti diye boynuna ip bağlanarak köy ahırında intihara zorlanan güney doğulu kızların, tecavüze uğrayan kadınlar doğursun devlet bakar diyerek yaşadığı travma sonrası kürtaj hakkı dahi devlet tarafından elinden alınmaya çalışılan mağdurelerin, kırık kolu mor gözü ile 'boşanırsam beni öldürecek yalvarıyorum kurtarın' diye adliye karakol kapılarında defalarca koruma istemesine rağmen gözardı edilip 75 yerinden bıçaklanınca üçüncü sayfa haberi olan ölü annelerin, sığınma evine kaçıp, oradan çıktığı gün sırtından ekmek bıçağıyla öldürülen zavallıların memleketi ulan burası. hangi aile? hangi devlet?

  çilem kadın çomarmış öyle mi? cinayet işleyip, anasını dövüp sövüp satan bir baba ile büyüyecek bir çocuğu 'babasız' bırakmışmış. daha medeni davranabilirmiş he. tabii ki her canımızı sıkanı vurmayacağız. ama devlet de bize açık açık 'kır dizini otur kadın başınla boşanmalar, kürtajlar sen ne ayaksın' diyemediği için emsal teşkil edecek bir cezayı verme lüksünü bırakana kadar direneceğiz.

  karısını döven, zorla başkalarına pazarlayan bir errrrkek pezevengin yaşamı her gün öldürülen beş kadın etmeyecek mi lan? bizi insandan saymanız için illa takım giyip namusuma küfretti mi dememiz lazım. size sesimizi duyurmamız için illa sik mi takmamız lazım.

  ulan tek tek yüzünüze tükürmek isterdim ama bundan da utanmayacaksınız biliyorum. nasıl olsa doğduğunuz günden itibaren utanmamak üzere yetiştirilmiş birer erkeksiniz. kahrolun inşallah ne diyeyim.

 • 27. reisin askerliğini yedek subay olarak yapması

  (bkz: omu)

 • 28. 9 haziran 2016 dışişleri bakanlığı uyarısı

  dışişleri bakanlığımızın saygıdeğer türkiye cumhuriyeti vatandaşlarını fransa'da olası bir terör saldırısına karşı uyarmasıdır.

  en büyük şehirlerinde patlamaların rutin olduğu, ülkenin doğusunda alenen savaş olan, yabancıların adım atmaktan korktuğu bir ülkenin terör uyarısı yapması kadar ironik bir durum olamazdı.

  (bkz: ağam bizimle eğleniy)

  edit: buyurun linkler geldi

  hürriyet
  bakanlığın sitesi

 • 29. yaran inci sözlük entry'leri

  başlık: almanların salak olduğunun kanıtı

  beyler bildiğiniz üzere emre mor dortmund'a 16.000.000 € transfer oldu. eee bunda ne var diyorsunuz. asıl sorun burada, emre mor'un eski takımı olan fc nordsjaelland'ın toplam değeri 9.350.000 €, adamlar direk takimi alsaydı emre mor beleşe gelirdi.

 • 30. lise öğrencilerinin karanlığa meydan okumaları

  istanbul erkek lisesi müdürüne gösterilen tepki sonrası ülkenin farklı noktalarında mevcut lise öğrencileri benzer ortak tavırlarını sergilerek karanlığa meydan okumaya devam ediyorlar.

  cağaloğlu anadolu lisesi

  bir bildiri de cağaloğlu anadolu lisesi'nden

  bornova anadolu lisesi

  bir bildiri de bornova anadolu lisesi'nden

  vefa lisesi

  bir bildiri de vefa lisesi'nden: karanlığa sırtımızı dönmeye hazırız!

  (bkz: istanbul erkek lisesi müdür protestosu)

 • 31. survivor 2016

  iki dakika önce beyonce konserine gitmek hayalim diyen serkay, iki dakika sonra, ikinci hayalim tekrar beyonce konserine gitmek çünkü beyonce yeni bir hayran kazandı dedi.

  yemin ediyorum beyin terk.

 • 32. sizce ben çağatay ulusoy'a benziyor muyum

 • 33. öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

  ufku iki katına çıkarmaz ama çok kişinin işine yarar:

  sonu 5 ile biten bir sayının karesini almak isterseniz.

  "a", onlar basamağındaki bir sayıyı temsil etmek üzere sayımız "a5" olsun.

  a ile bir fazlasını (a+1) çarpın ve devamına da 25 yazın. o kadar.

  örnek: 85 in karesi için

  8x9= 72

  sonuna 25 koy= 7225
  bitti.

 • 34. euro 2016 d grubu

  tarihimiz boyunca siki daşşaa yaya yaya üst tura geçememiş bir milli takım olarak tahmin etmek zor olmasa gerek. bir de fatih terim balı eklenirse buna tahmimim grup şöyle sonuçlanır:

  1. maç yeniliriz
  2. maç ispanya'yla berabere kalırız
  3. maç bizim yenmemiz rakibin yenilmesi gereken bir maç olur biz yeneriz, ispanya da rakibini yener ve ispanya ile birlikte gruptan çıkarız.

  yine bir mucizeyle çıktığımızdan imparator fatih, aslanlarımız falan diye bir dünya gaz verilir.

  lan hep aynıyız yaaa. senaryo azıcık değişsin yemin ederim pupuli değil pipili deyin bana bundan kelli.

 • 35. bir erkekle bir kız gerçekten arkadaş olabilir mi

  orhan pamuk tarafından da masumiyet müzesi adlı eserde bir kenarından değinilmiş sorudur.

  --- spoiler ---

  "yani bir erkekle bir kız, kapalı bir odada avruplalılar gibi uzun bir süre sevişmeden duramazlar mı?

  durabilirler tabii... ama burası türkiye olduğu için herkes onların matematik değil, başka bir şey becerdiklerini düşünür. herkesin böyle düşündüğünü bildikleri için, onlar da o işi düşünmeye başlarlar. kız namusu lekelenmesin diye 'kapıyı açık bırakalım' filan demeye başlar. erkek kendisiyle uzun bir süre aynı odada kalmaya razı olan kızın pas verdiğini düşünür ve ona hala bir şey yapmamışsa, erkekliğine laf geleceği için kıza asılır. bir süre sonra kafalarının içi herkesin yaptıklarını düşündüğü şeylerle kirlenir ve o şeyi yapmak gelir içlerinden. sevişmeseler bile suçluluk duymaya başlarlar ve odada sevişmeden fazla kalamayacaklarını hissederler."
  --- spoiler ---

 • 36. yazarların euro 2016'da destekleyeceği takım

  bir kürt olarak 2002'de türkiye, 2008'de türkiye ama 2016'da ise gene türkiye.
  n'oldu lan? başka takım mı diyeceğim zannettiniz.
  yarım saat önce evde oturup 2016'nın milli takımı için yapılan marşları dinledik ailece. moda giriyoruz, bomba gibi geliyoruz.

 • 37. 9 haziran 2016 kılıçdaroğlu'na suikast iddiası

  adamın önüne mermi atıldıktan sonra, saygı öztürk'ün söylemesine de gerek yok artık. her an her şey olabilir.

  bu arada akp'liler artık akıllarını başlarına alsınlar zira, kemal kılıçdaroğlu bırakın suikastı, eceliyle ölse, üstünüze kalacak. dün o mermiyi atanları kutsadınız ya, cinayetle suçlanacaksınız artık, kaçışınız yok. suikast olmasa da olur yani, durup dururken bir şey olsa adamcağıza, akp'liler yaptı diye söylenti çıkacak. karşıt fikir için de malzemeniz olmayacak, mermi atana halkın takdiri demişsiniz.

  hani hep bir üst akıl'dan bahsediyorsunuz ya, ben üst akıl olsam kemal kılıçdaroğlu'na bu dönemde suikast düzenlerim. tam zamanı çünkü. kutuplaştmanın zirvesinde. bir de akp'liler tehditleri şakşaklamaya başlamışlar. ülkeyi karıştırmak istesem, suikast düzenlerim. sonra bir bakmışsınız, milyonlarca kişi sokakta. ulan niye böyle oldu diye sormaya hakkınız olmaz, çünkü kılıçdaroğlu'na atılan yumruğu, yumurtayı, mermiyi kutsamışsınız siz geçmişte. bir numaralı şüpheli siz olursunuz. anlatabiliyor muyum kafasızlar?

  tekrar ediyorum, aklınızı başınıza alın. 12.5 milyon kişinin oy verdiği partiyi kimseye yedirmeyiz. ayak oyunlarınızı da alın, defolun gidin.

 • 38. 10 haziran 2016 istanbul depremi

  ulan 2,4'ü kandilli ölçmeye üşenir adamlar hissedip başlık açıyor.

  (bkz: kedi götünü görmüş yaram var sanmış)

 • 39. ebru gündeş'in st.kitts ve nevis vatandaşı olması

  az bilinir ancak ebru gündeş'in anne tarafı st.kitts ve nevis yörüklerindendir. dolayısıyla şaşırılmaması gereken bir vatandaşlıktır efendim. evet.

 • 40. fenerbahçe yandex browser

  1 yıllık anlaşmanın bitmesiyle çöp olmuştur, kaldırabilirsiniz bilgisayarlardan. o kadar televizyon reklamı, bizzat başkanın saha çalışması falan; şimdi baktığımızda trajikomik bir çaba olarak görünüyor.

  yeni sponsorluk için coca-cola ile görüşülüyormuş. gerçekleşirse önümüzdeki aylarda aziz'i aç bir coca-cola iç diye dansederken *, kadıköy'de dolaşıp pepsi içenlerin elinden içeceklerini alırken falan görebiliriz.

  edit: fenerbahçe'nin yandex'le yaptığı forma reklamı ve browser anlaşmasının birbirinden farklı olduğunu savunanlar olmuş, buna ilişkin bir kanıt göstermeyen kişilerden beyin kıvrımlarıma kadar küfür de yemişim.

  sevgili romalılar! fenerbahçe, yandex'le tek bir sponsorluk anlaşması imzaladı. bu anlaşma forma sponsorluğu anlaşmasını ve browser anlaşmasını birlikte içeriyordu. ilgili habere şuradan ulaşabilirsiniz:

  gördüğünüz gibi şöyle bir cümle var haberde:
  "ulusal futbol ligi maçlarında geçerli olmak üzere forma reklamı için yandex türkiye ile 3 yıllık anlaşma yaptıklarını aktaran aziz yıldırım, şöyle konuştu:"

  farklı tarihte yapılan sputnik'in haberi de aynı bilgiyi içeriyor.

  burada da iki tarafın yaptığı açıklamayı detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

  gördüğünüz gibi sponsorluk anlaşması bir tane ve aziz yıldırım tarafından 3 yıllık olduğu söyleniyor. bugün ortaya çıkıyor ki, aslında kesin kontrat 1 yıllıkmış. muhtemelen diğer 2 yıl tarafların onayına bağlıydı ve bir taraf(hangisi olduğunu kesin bilmiyoruz, ama yandex olması daha yüksek olasılık) uzatmak istemediği için anlaşma sonlanıyor.

  netice itibariyle üzülerek belirteyim ki, araştırmalarımdan gördüğüm kadarıyla forma sponsorluğu anlaşması bitince browser anlaşması da bitiyor. farklı bir bilgisi olan varsa kanıtıyla birlikte iletsin, düzeltirim.

 • 41. beşiktaş

  maalesef seneye konyaspor ile şampiyonluk mücadelesi verecek. görünürdeki en iyi rakibi konyaspor. yalan yok.

 • 42. 9 haziran 2016 fenerbahçe anadolu efes maçı

  fenerbahce'nin rahat goturdugu mac.

  bir grup insana gore televizyonda basketbol anlatan herkes fanatik fenerli. murat murathanoglu, ı.senol, ıhsan hoca falan hepsi tarafli ama siz her seyi tam bir objektiflikle goruyorsunuz amk.

 • 43. bir kızın bakire olduğunu anlama yöntemleri

  önceden daha pozitif daha umutlu bir insandım, topluma kazandırmaya insanlığa falan inanırdım. ancak sonra ağaçların ürettiği oksijeni falan düşündüm. herkes yaşamayı hak etmiyor malesef. bu yöntemlere kafa yoran insanlar da yaşamayı hak etmiyor, belirli tipte insanlarla dünya çok daha güzel bir yer olabilecekken, bazı hatalar yüzünden sik gibi bir dünyaya mahkumuz, ölseniz de kurtulsak.

 • 44. maradona'nın messi'ye kişiliği yok demesi

  sadece kişiliği değil merhameti de yok.

  vurduğu gol oluyor itin.

 • 45. sadece anneannelerin yaptığı yemekler

  sehven muz konulmamış muzlu rulo pasta.

  ya canım benim!! hangisini sayayım neredeyse doksanına geldin hala misafir ağırlamaya devam ediyorsun. hala yemek, pasta, börek işlemlerin tam gaz. maşallahın var minnoşum. ama muzlu rulo pastana muz koymayı unutmaya başladın. bu da nazarlık olsun.

 • 46. atalay filiz

  bence tek kisi degil.

 • 47. hayata dair gülümseten detaylar

  hanımla beraber bir pazar günü sahile gittik. bütün cafeler, dondurmacılar, çay kahveleri tıka basa dolu. boş yer bulamazsın. insan seli akıyor resmen.

  kepenkleri kapalı bir dükkan önünde 5 tane genç, ellerinde enstrümanlarıyla, hatrı sayılır bir kalabalık önünde, kazım koyuncu tadında karadeniz türküsü söylüyordu.ikisinde gitar var. grupların olmazsa olmazı zaten. bir tanesinin solosu başarılı. birinde kemençe var. madem karadeniz türküleri söylüyorsunuz, kemençesiz olmaz. birinde akordion var. beni en çok keyiflendireni. ve tabi enstrümansız bir arkadaşımız var, oda vokalimiz.

  hanımla beraber ön safta bunları dinlerken türkümüz bitti ve alkışla beraber, elektrikli kepenk yavaş yavaş yükselmeye başladı. bir an gençler tedirgin oldu. elindeki kumandayla alkış tutan abimiz, gitar çantasının içine 20 lira atıp gençlere artık dükkanını açmak istediğini söyedi gülerek.

  farkettik ki o abimiz uzun süredir orada onları rahatsız etmemek için beklemiş. hemde en önde,oradan geçen birisiymiş gibi.

  memlekette güzel insanlar var hala.

 • 48. yolsuzlukta dünya ikincisi ülke

  %85 i ateist olan isveç yolsuzlukta dünya sonuncusu. %99 u müslüman olan türkiye dünya ikincisidir.

  https://twitter.com/…status/740800481686093824?s=09

  kaynak oecd

 • 49. yalnızca memurların 9 gün tatil yapması

  beyaz yakalılara gelecek olan mailde siz de 9 gün tatil yapabilirsiniz ama 2 gün izninizden düşeceğiz. denecek olan gelişme.