Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. gezi ve 15 temmuz olmasa trilyon dolarlık ülkeydik

  doğru.

  ağaçlar kesilmesin diye nöbet tutan gencecik çocukların çadırlarını yakmaya kalkmasaydınız, fettullah gülen denen orospu çocuğunu devletin her kademesinin içine sokmasaydınız trilyon dolarlık ülkeydik bence de.

 • 2. 10 aralık 2016 canlı bombaya doğru koşan polisler

  izlerken ürperdim açıkçası. o adamın iyi birisi olmadığını biliyorlar. hatta canlı bomba olabileceğini de büyük ihtimalle tahmin ediyorlar fakat 8-9 polis birden adamı ablukaya alıyor ve canlı bomba korkarak kendini patlatıyor. belki orda kendini patlatmasa maçka parkından aşağı inip daha kalabalık alanlarda daha büyük sayıda canlar alacaktı. hepinizin inleyerek, acı çekerek ölmesini diliyorum. kansız kahpeler.

 • 3. şehit çocuğunun erdoğan'a sert bakışı

  dün beşiktaştaki hain terör saldırısında hayatını kaybeden şehitlerimiz için istanbul emniyet müdürlüğü önünde düzenlenen törende cumhurbaşkanının karşı karşıya kaldığı bakıştır

  fazla bir söze gerek yok sanırım. bakış zaten anlayan için oslo'da, habur'da, dolmabahçe'de imza atılan rezaletleri ve "valiler verdiğimiz talimatlar gereği pkk'ya operasyon yapmadı" sözlerini hatırlatmıştır.

  bugün de doğum günü olan hz. muhammed'in bir sözünü akıllara getirmiş ve ürpertmiştir. "mazlumun bedduasını almaktan kork. zira allah'la bu beddua arasında perde mevcut değildir." (buhari, müslim, tırmizi)

  edit: anlık olmayan öfkeli bakışı göründüğü gibi erdoğan'a karşıysa zaten bizim başlığımıza gerek kalmadan cumhurbaşkanı bunu net bir şekilde anlamıştır. başlığı açmaktaki amacım kardeşimizi zor durumda bırakmak değil bilakis onun ödeyeceği muhtemel bedellerin millet olarak önüne geçmemizdir.

  edit 2: buradan, beni çocuğunun bakışından siyasi rant devşiren bir şerefsiz olarak itham eden ve terörü kınayamadığımı, gizliden göbek attığımı iddia eden müptezele sesleniyorum. sen burada birilerine yalpaklık yaparken benim babam özel harekat üniformasıyla dağda terörist avlıyordu. kime, ne anlatıyorsun? şehitlerimizin kanını elbette yerde bırakmayacağız. ancak bu ülkede bir daha şehitlerimiz olmasın diye, güvenlik zafiyetlerine neden olanların üstüne gitmemiz en doğal hakkımız. o kiralık beynine kazı bunu!

 • 4. beşiktaş patlamasında yaralanan polisin tweet'leri

  20 tivit aşağıda "orospu çocuğunun biri berkin denen terörist için bir polise dava açtı." diye bir tivit gördüm.

  yine de sana geçmiş olsun kardeş. sizi oraya yollayan teröristlerden korkman gerektiğini anlamışsındır umarım. 12 yaşındaki çocuklardan değil...

 • 5. pkk yerine akp'ye kızmak

  "beni korumakla ve bana kamu hizmeti sunmakla mukellef olan ve karsiliginda dunyanin vergisini toplayan idarenin basinda pkk mi var akp mi itoglu it?" dedigim baslik.

  hayir devleti pkk yonetiyorsa bilelim, onlara kizalim. ama hatirladigim kadariyla hukumeti akp kurmustu.

 • 6. milli istihbarat teşkilatı'nın sloganı

 • 7. kenan topal'ın ekşi yazarlarına küfür etmesi

 • 8. avrasya tüneli'nin adının avrasya tüneli olması

  ankette atatürk çıktığının en büyük kanıtı. götleri yemedi tabi.

 • 9. mirgün cabas'ın osman gökçek'e verdiği ayar

  bu ülkede verilmesi sağlam yürek gerektiren ayar. vurdu gol oldu.

  m.c. : "geçen gün bir arkadaşım anlattı.. istanbul'daki her bombadan sonra beyrut'taki arkadaşları arayıp 'buraya gel, burası güvenli' diyorlarmış.."

  o.g. : "defol git o zaman bizim bir tane ulkemiz var o da turkıye utanman yokmu?bu memleketten yediğin ekmekten utan yazıklar olsun"

  m.c. : "niyetim yok ama gidecek olsam ben karar veririm. babamın itelemesiyle yapmam, tosun."

  link

 • 10. saldırılara üzülen chp'li yüzsüzlüğü

  lan dingil oslo görüşmesini chp mi yaptı?

  fetö yü chp mi palazlandırdı?

  habur sınır kapısından giren teröristleri çiçeklerle, davul ve zurnalarla chp mi karşıladı?

  senin yapacağın algı yönetimine sokayım.

  en iyi yaptıkları da zaten bu değil mi "kaçmak", kaçmış arkadaş başlığından.
  @optumsaygodumbye (troll)

 • 11. neden hiç izmir'de patlama olmuyor

  "gelin beni sikin" demenin bir başka şekli bu. iki dakika o bok akan ağızlarınızı kapayın da millet yasını tutsun, siktiğimin kevaşeleri.

 • 12. berkay akbaş

  10 aralık 2016 beşiktaş patlamasıda canını yitiren daha 19 yaşında gencecik bir çocuk. ülkeyi yönetenlerin ona layık gördüğü isimsiz bir ölü değil o. bir ismi var, bir ailesi var, bir hikayesi var. hayatının baharında kopardılar onu bu hayattan. geçen sene tıp fakültesini kazanmıştı, büyüyüp doktor olacaktı. artık olamayacak.
  bu son 1 yılda patlamalarda hayatını kaybeden 2. tanıdığım oluyor. siz gerçekten de sadece tanımadığınız insanlar ölecek sanıyor olabilirsiniz, ama tanıdığınız insanlar da ölecek. alışmayın, alıştırmayın. öfkenizi azaltmayın.

 • 13. ben istemiyorum oğlum şehit olsun oğlum katledildi

  "yarın çiçek bırakırlar, başka bir şey yapmazlar..."
  bu babaya bunu söyletenlere yazıklar olsun. evet mustafa berkay şehit olmadı, katledildi. kirli siyasi çıkarlarınız yüzünden katledildi.

 • 14. kişi başı milli gelirimiz batı'yı çıldırtıyor

  "kişi"den kendini kastediyorsa doğru olan önerme.

 • 15. hasbro yılbaşı reklamı rezaleti

  türkiye'de hizmet sektörünün ne bok olduğunu çözmüş abd'li bir şirketin hazırlamış olduğu gayet yerinde bir reklamdır. aranızda dışarıya eğlenmeye çıktığında;

  - taksiciler tarafından kazıklanmayan,
  - vestiyer gibi saçmalığa para bayılmayan, (amk kara kışta vestiyere mont vermeyelim diye tişörtle sokakta dolaşacak halimiz yok)
  - boktan mezelere, dandik rakılara fix menü adı altında kucakla para bayılmayan,

  herhangi biri var mı? tecavüz dediğinde illa penetrasyon olmak zorunda değil. bu ülkede insanın hakkına, hukukuna, cüzdanına, eğlencesine tecavüz bildiğin bir ritüel olmuş. amk burada hala salak salak duyar kasanlar var.

  hasbro'ya söveceğine adam ol, elin abd'li firmasının taşak oğlanı olma. olay bu kadar basit aslında.

  coşanlara edit: reklam komik değil. ancak fazlasıyla doğru. dışarıda size tecavüz etmek için bekleyen yüzlerce insan var, ve adamlar ülkenin bu rezilliğiyle net bir şekilde taşak geçmişler. kimsenin hasbro'yu salladığı yok. burada konu, "hasbro" gibi bir oyun firması tarafından dahi hunharca dalga geçilebilecek bir konumda olmamız.

  ayrıca, tecavüzü sadece vaijna, penis veya anüsle bağdaştırıyorsanız, size tdk vereyim:

  http://www.tdk.gov.tr/….gts.584dc70489e430.70699752

  "3. başkasının hakkına el uzatma"

  duyarınızı hasbro'ya değil, boka dönmüş bu yoz memlekete kasın.

 • 16. 11 aralık 2016 murat boz'un attığı tweet

  hayatı acun medya stüdyoları, seneliği 3bin dolar olan spor salonu ve lüx residansı arasında geçen birinin korkmaması kadar normal birşey yoktur sanırım.

 • 17. 11 aralık 2016 yandaş gazete manşetleri

  başkası adına utanma eylemini iliklerime kadar hissettiren manşetler.

  29 insanımız canını kaybetti. 200'e yakın yaralımız var.

  sizin manşetleriniz ise bunlar.

  başka bir diyeceğim yok hakim bey.

  akşam
  sabah
  güneş
  türkiye
  star
  akit

  edit: baskı saatleri farklı olabilir onu tabii ki biliyoruz ama türkiye'nin en merkezi yerindeki bombalamayı gazetenin sağ tarafında ufacık bir kutucuktan vermek ne demek lan? bi de utanmadan sıkılmadan patlama baskıdan sonra oldu diyorlar. he anam he sabah ve akşam gazeteleri de patlamalar olmadan önce o haberleri koydular gazetenin o küçük köşesine. hadi bunu da savun şimdi.

  edit 2: arkadaşların eklemesi üzerine yazıyorum. cumhuriyet ve ortadoğu gazetelerinin de manşetlerinde patlama ile ilgili bir şey yok. cumhuriyet büyükşehirler için ikinci baskısında durumu düzeltmiş.

 • 18. levent üzümcü

  şu adama gösterilen tepkinin %0,0001'i başka şeylere gösterilse marsa koloni kuramasak da sokakta rahat rahat dolaşırdık.

 • 19. fatih tezcan'ın ekşi sözlük tweet'i

  yeri geldi mi ekşi sözlük ne ki türkiye'nin yüzde biri bile değil derler ama içten içe nasıl kudurdukları ortada. lan bi %1'lik ekşi kalmış onda da mı gözünüz var aç hayvanlar? ellerinden gelse tüm muhalif yazarları uçurup yerlerine akbokları atayacaklar.

 • 20. beşiktaş bursaspor dostluk maçı

  kendimi suçlu hissettiğimden yaptığım öneri. destek görürse de çok mutlu olurum.

  dün orada o kadar çevik kuvvet bulunmasının nedeni biz beşiktaş taraftarı'nın ve rakip bursaspor taraftarı'nın arasındaki yıllardan beri süren husumet. bizi birbirimizden korumak için gelenler şehit oldu dün gece. makam sahipleri suçlu hissetmiyor, biz hissedelim.

  tüm beşiktaş ve bursaspor taraftarı tribünde birlikte otursun vodafone arena'daki bu maçta. hiçbir polis mesaisini bu maç için harcamasın. hem bilet gelirleri polisimize aktarılsın hem de şehit olan polislerimiz bir hiç uğruna değil, bizim dostluğumuzu tesis uğruna şehit olmuş olsun.

  bunu ulaştırabileceğim, yönetimden tanıdığım kimse yok. tek elimden gelen burada başlık açmak. belki bunu birilerinin görmesini sağlayabiliriz. biz de böylece bu suçluluk duygusundan biraz olsun kurtulmuş oluruz.

 • 21. terör şu anda son derece azalmış durumda

  yahu yeter, bir şey demeseniz de oy alacaksınız. bari susun da adam sansınlar.

 • 22. kürdistan özgürlük şahinleri

  insanların yaşama özgürlüğünü ellerinden alıp kendilerine özgürlük şahinleri diyen bir pislik sürüsü.

 • 23. laikçi çomarların pkk'yı akp'den çok sevmesi

  mal beyanı. hiçbirinizi sevmiyoruz amk.

  laikçi çomar ne lan, yakışmıyor bi kere.

 • 24. türkiye'den siktir olup gitmek

  #64615826

  entrym debe'ye girmis. oncelikle hepinize ilginiz icin tesekkur ederim.

  birkac mesaj gelir diye dusunuyordum ancak 70 in uzerinde gelince buradan en fazla sorulan ana konular uzerinden cevaplamak daha cabuk olacak diye dusundum. yine de mesajlari sonrasinda tek tek soz verdigim gibi yanitlayacagim.

  1- oncelikle ben ve esim hem turk hem bulgar vatandasiyiz yani gitmek icin vize almamiz gerekmedi. bu cift vatandaslik ulkeye ilk adimi atmak ve oturum ve calisma izinlerini almak icin buyuk avantaj ancak her sey degil. sizin calisabileceginiz bir is yoksa ve dili bilmiyorsaniz sadece size orada turist gibi gezmenizi saglar. yani sizde cifte vatandaslik yok diye umutsuzluga kapilmaniza gerek yok. burada is bulup gelmis ve yerlesmis, durumu ben ve ben gibilerden cok daha iyi turk vatandaslari var.

  2- evet isi gitmeden once bulmustuk. is aramayi ve basvurumuzu yapmayi buradaki bir arkadasim yapmisti. biz sadece cv yolladik ve sonrasinda gerekli evraklari bize listelediler ve onlari topladik. evet bir iste gercekten kalifiye olmaniz ve istenen, aranan ozellikte olmaniz gerekli. mesela telekominikasyon,makina, bilgisayar, internet web, kimya, muhendislik dallarinda yetiskin diplomali eleman aradiklarini duymustum ancak bunlar kimlerdir ve nasil basvurulur bilmiyorum.

  3- benim kendi cevremde fiziki olarak arandigini bildigim isler tir, otobus ve kamyon soforlugu ( suan hem kendi sirketimizde hem de bagli bulundugum grupta 5 sofor araniyor mesela). is makinasi veya cnc tezgah operatoru, elektrik ve su tesisatci, catici, dis kaplama, izolasyoncu, pvc , pizza ve donerci gibi kas gucune bagli ama ustalik gerektiren isciler de arandigini duyuyorum ancak yurtdisi basvurulari nasil yapilir o konuda bilgim yok. fransizca veya flamanca tam olarak bilmedigim icin tam olarak ogrenmem zor. bu islerde calisan bir arkadas veya yakininiz yada internetten bilgi edinilebilir.

  kadinlar icin ev temizligi ve cocuk bakimi gibi isler de bulunuyor ve saat ucreti 10 é gibi rakamlar veriliyor ki bu cok vasifsiz isler icin gayet iyi bir para.

  4- burada maas icin hic endise etmeyin. her isin ayri bir asgari ucreti var. mesela insaatta ustaysaniz 1.500é dan az veremezler. benim gibi agir vasita soforlere 1.650 de asagiya maas veremiyorlar her meslek icin ayri ayri standart yapmislar ve bu calisanlari koruyan bir sistem. vasifsiz veya az vasifli isler icin de 1.250é gibi birsey olmali cunku issizlik maasi okadar. ben geldigimden beri almadim asgari ucreti. esim part time iken haftada 22 saat calisip 950é aliyordu.

  5- burada haftalik is saati 38 ve bunun dusmesi icin gosteriler grevler yapiliyor. ben biraz daha fazla calisiyorum ancak karsiligini yakit ve alisveris fisi olarak aliyorum.

  6- belcika'dan ve avrupa'da yasayan yazarlar mesaj atmis birisi maasimi yuksek bulmus 1.600é falan aliyor soforler buradan boyle yazarak insanlari yaniltip umutlandirma diye ayrica ev fiyatlarini da dusuk yazmisim eger duzeltmezsem bunlara baslik altinda cevap verecekmis. cevap verip duzelteyim; ben zaten evler 120.000 den basliyor dedim. oturulacak olanlar 140-160.000 dedim. yani 120.000é alacagin evde hic tamir yapmadan veya para harcamadan oturulacak demedim. sehrin merkezinde iddiam hic olmadi. ikinci olarak bu yazarin soyledigi maas en alt agir vasita sofor maasi esasen tir soforleri, tehlikeli madde tasiyan ve daha fazla saat calisanlarin maaslari 2.300é da geciyor. benim maasim ortalama bir maas ne cok ne az.

  diger yazar da yil sonundaki gelir vergisini yazmadigimi, gelen tatil parasinin oraya gittigini hatta bazen onu da gectigini soylemis. dogru yilsonunda gelir vergisi var ama ben zaten daha 1.5 yildir buradayim ve esim calismiyor ve yarim issizlik maasi aliyor, okula giden oglum var ve kiradayim. bu yil ben oradan geri para bile bekliyorum. yani benim durumumda para istemezler para iadesi bile alabilirim diye dusunuyorum.

  kusura bakmayin ama buradaki insanlara hayal sattigim yok. kimseye bot ve can yelegi satip onlari sudan gecirmeye calismiyorum. bildiklerimi, yasadigim tecrubeleri yaziyorum. sizin gibi yillardir orada yasayip, her imkanindan yararlanip hep turkiye'yi ovmek ama sadece yazlari gelip bmw-mercedes araclariyla birkac cikolata getirip
  "off bilseniz biz oralarda ne zorluklarla yasiyoruz isimiz gucumuz olmasa, ev kredimiz olmasa ve cocuklarin okulu olmasa geri donerdik" deyip ancak emekli olunca ege kiyilarindan yazlik alip yine yabancilarla yasayan insanlari cok iki yuzlu buluyorum kusura bakmayin.

  bu konuda bir sey daha var; ben bu entry yazarken ve hatta bitirirken bombalama olayi daha henuz olmamisti. orada da bombalamalar ve teroristler var diyen yazara hic birsey demiyorum. yaziklar olsun, yani burayi bu sekilde kotuleyeceksin ama once ulkemize bir bak diyorum daha fazla birsey soylemek istemiyorum. bu iki entrymi siyasetten uzak sadece bilgi edindirme ve tecrube paylasma olarak tutmak istiyorum.
  ama soylemeden gecemeyecegim ( zaten diger entrylerimden bellidir ) ataturkcu ve laik birisiyim deistim herhangi bir dine inanmiyorum. yani bana fetocu vatan haini diyen yazar bozuntusu neden boyle demis anlamadim. muhtemelen bir tek bu entry dolayisiyla degil oncekileri de okumustur ama yine soyluyorum burada elbette turkiye'nin elestirilecek taraflarini elestirdim karsilastirma yaptim ve secim sansimi buradan yana kullandim yine olsa ayni seyi yapardim pisman degilim.

  7- neden ogretmenlik yapmadigim sorulmus. evet daha fazla maas alip daha kolay calisirim ama dili tam olarak bilmedigimden calisamayacagim. yoksa milli egitim bakanliginin verdigi her diploma her sertifika apostilli olunca kabul ediliyor. benim burada ogretmenlik hakkimi taniyorlar esim programlama mezunu, onu da taniyorlar ama yabanci dilimiz yeterli olmadigindan calisamiyoruz. yani yasal hic bir engel yok. bu sizin icinde boyle. belcika bu konuda cok kolay. sadece belgeleri konsolosluga yollayip teyit ediyorlar o kadar o da 2 veya 3 hafta suruyor.

  8- buradaki is sozlesmenizdeki en ama en onemli husus sinirsiz sureli veya en az 10 yillik olmasi. bu buradaki oturum evraklari, taksitli alisverisler hatta kira bulmanizda cok farkeden bir sey.

  9- oglumun okulu tamamen ucretsiz mi diye sorulmus. gittikleri tiyatro,muze ve tarihi yerler bedava sadece yol ucretini oduyoruz. gezi, sinema, havuz veya etkinlikler icin ucret oduyoruz. ancak bunlara isterseniz katilmiyabiliyorsunuz.yemegini evden goturuyorve gozetmenler esliginde yiyiyor, yemezse veya yemeden atarsa bize gun gun bidiriliyor. okulda aylik 20é odeniyor buda onlara verilen kitaplar, a4 ve kirtasiye masraflari icin. bunu okul ucreti olarak saymadim hadi senelik 8x20= 160 é oduyoruz diyelim. ben turkiye'de sadece kres icin en dandik yere 600-700 tl odemek zorunda kalirdim.

  10- 5.5 yasinda buraya gelen oglum alismakta zorluk cekti mi diye sorular var.
  ilk etapta dil bilmedigi ve arkadaslari olmadigi icin zorluk cekti ancak simdi dili bizden hizli ogrendi ve arkadaslari olusmaya basladi. bu yil okuma yazma ogrenecek. okulundan herhangi bir sikayet gelmedi. zaten okuldaki temizlik ve cocuklarin giyim ve yemeklerinden sorumlu kadin turk oldugu icin cok yardimci oluyor. anlamadigi seyleri ona ceviriyor, okul ile olan telefon gorusmelerimizi onun uzerinden yapiyoruz.

  11- aracimi ne zaman ve kaca aldigim, modelini soran yazara cevaben;
  birkac ay icerisinde aldim cunku burada otomobil cok gerekli bir sey. ise aracimla gidip geliyorum ve yakit sirketten geliyor. aracim 2004 model w211 e serisi 220 cdi avantgarde. 6.300 éuroya aldim. hem kendisi hem vergisi daha ucuz olan bir arac alabilirdim ama bu hayalimdi ve ilk etapta beni zorlasa da kendimi biraz simartmak istedim. evet daha dusuk silindir hacimli aracin vergisi ve sigortasi cok daha dusuk. ama benim verdigim yillik 1.000é bana cok gelmiyor. buradaki tum otoyollar ve kopru ve tuneller ucretsiz. sadece birtane ucretli tunel var hollanda'ya giderken onun da ucreti 8 é sanirim.

  12-burada okul ile nasil gelinir, burada devam edilir mi bilmiyorum. ancak turkiye'den tum milli egitim bakanligi belgelerini kabul ettiklerini yazmistim. her diploma ve sertifikayi taniyorlar.

  13- ev alarak veya yatirim yaparak buraya yerlesme imkani var evet. bu tum dunyada olan bir sey. yalniz bunun alt sinirini bilmemkle beraber 120.000é dan yukari oldugunu tahmin ediyorum. turkiye'deki emlak balonunda evinizi satip buradan alabilirsiniz. bu konuda emin oldugum sey kredi cekemezsiniz yani pesin almak zorundasiniz.

  14- dili ne kadar ogrendigim sorulmus. ingilizce yi turkiye'de a2 seviyesine kadar ogrendim. buradaki gerekli olan her yerde de kullaniyorum cogu insan biliyor. sizin kadar bilseler bile anlasabiliyorsunuz. suana de hastanede ve daha onceki entryde anlattigim dogum tarihi yanlisliginda tercuman gerekmisti. onun haricinde tum alisverisinizi yapabilir, ev araba alabilirsiniz. mesela ben aracimi hic ingilizce bilmeyen yasli bir almandan aldim. ilani gordum, araca baktim begendim ve aldim. burada pazarlik olayi yok fiyat neyse odur. kira veya otomobil alirken pazarlik pek yapilmiyor. ben eski aliskanlikla deniyorum pek ise yaramiyor.

  15- kiralik evlerin esyali tam dayali doseli olanlari da var ama fiyatlari 100-150 é daha yuksek. sizden once kimin yasadigini bilmediginiz icin pek dogru bulmuyorum. ben iki kira degistim ve ikisinde de buzdolabi, mutfak ve banyo dolaplari, firin ve kombi vardi. bazilari da evi bosaltip icinde esyalari birakiyorlar, onlari cok ucuza alabilirsiniz.

  16- suriyeli gocmenler sorulmus. ben burada sadece bir tek alanca gordum cadir kent, konteyner kent gibi bir yerde izoleler yani sokaklarda oyle basibos gocmen cok az. rahatsiz edici boyutta degiller. totalde tum belcika'da 40-50 bin olmasi gerekiyor. zaten onlarda kuzey ulkelerine ve ingiltere'ye gidebilmek icin buraya siginma basvurusu yapmiyorlar diye biliyorum.

  17- gecinmek icin minimum rakamlar sorulmus; bu kisiden kisiye degismekle beraber ortalama kiralar 500-700 é arasinda. ben 600 e oturuyorum ve gayet temiz ve sehir merkezine cok yakin. tek dezavantahi 55m² yani kucuk ama bize yetiyor. aldi ve lidl adinda cok ucuz marketler var ve bizim bim marketlerden farkli olarak icki ve et satisi da var. haftalik 100-150 é ya yiyecek iceceklerini aliyor insanlar. yani aylik 1.000 ila 1.200 é gecinmek icin yeterli. gaz, su, elektrik pahali degil. hepsi birden aylik 100 veya 150 yi gecmez. zaten evler izolasyonlu ve kombiler tasarruflu, evler de kucuk oldugundan isinma gideri cok az. yasadigim evde 2. kademede yanan kombiyi gece kapatiyoruz ve sicaklik kolayca gitmiyor.

  18- belcika' da her bir yol isiklandirilmis ve cok cevreyolu ve otoban var. almanya'dan savas tazminati olarak yollarini yaptirmis ve isiklandirmis. 2010 yilina kadar da elektrik ucretlerini odetmis. arac kullanmak son derece rahat ve stressiz. insanlar birbirine saygili. yollarda cakarli araclar yok denecek kadar az. trafik yogunlugu sabah ve aksam is cikis saatlerinde biraz oluyor ama insani cildirtacak noktada degil. zaten alternatif yollar da var.

  19- benim bildigim diger tum avrupa ulkelerive abd turk ehliyetini sinirli sure kabul ediyor ( max 6 ay ) sonrasinda mutlaka bir sinava girip oyle aliyorsunuz. bu konuda belcika bir istisna ve ehliyetinizialip turk konsolosluguna yolluyor. eger gecerli bir ehliyet oldugu turk makaminca teyit edilirse hemen size tum dunyada gecerli belcika ehliyetini veriyor. bu arada tir, otobus ve kamyon ehliyetini de cod 95 adi verilen egitimi tamamlarsaniz ticari olarak ta yuk ve yolcu tasiyabilirsiniz. ozel arac icin hic bir kisitlama yok. 10 yilda bir goz muayenesi var o kadar. sadece motorsiklet ehliyeti icin bir sinav gerekiyor sanirim. ilginc olan bana 40 ton tasim ve 50 yolcu tasima hakki
  veren belcika, sadece kendi hayatimi tehlikeye atabilecegim motorsiklet ehliyetini vermedi. simdi zaten ihtiyac duymadigim icin kurcalamiyorum. ogretmenlik yapacagim zaman ihtiyac olursa alirim.

  son olarak sunu anlatayim; turkiye'den ayrilirken en keyif aldigim zaman abonelikleri ve taahutleri iptal edip sonlarken aldigim keyiftir.
  d smart, kredi kartlari, faturali cep ve ev telefonlari, ozel saglik sigortasi ve aracin kasko, sigortasi tum bunlar beni epey ugrastirmisti. size ne teklifler ne avantajlar sunmaya basliyorlar akliniz sasar. onlari usulca dinleyip " hayir ben yurt disina yerlesiyorum ve tatil haric donmeyi hic dusunmuyorum" dediginiz an karsi tarafin soyleyecek hoc bir seyi kalmiyor konu o kadar hizli kapaniyor ki paha bicilemez!

  bir arayip deneyin bence, gitmeye kararsizsaniz size gaz olur. gitmezseniz de hic olmazsa bir suru indirim kazanirsiniz.

  dilerim herkes istedigi yerde yasar...

 • 25. pkk'nın beşiktaş katliamını üstlenmesi

  hdp'nin teröre karşı yayınlanan bildiriye imza atmamasından belliydi zaten. resmileşmesine gerek yoktu.

  edit : eksileyin istediğiniz kadar. bunun hep böyle olduğunu siz de biliyorsunuz, biz de.

 • 26. haberin olsun erdoğan yüce divan biletin kesildi

 • 27. recep tayyip erdoğan

  arkasında sağlam bir ideoloji değil; cahil, çıkarcı ve paçoz bir kitlenin kompleks ve saplantıları var.

 • 28. 10 aralık 2016 beşiktaş patlaması

  benim 6 ay önce havaalanındaki patlamada ölen arkadaşımın (gülten) adı hala resmi ölü listesinde geçmiyor.
  medyada duyduğunuz ölü sayısı rakamlarına inanmayın.
  emin olun 29'dan çok daha fazlası var.
  bekir bozdağ'ın acil servis birimlerine ve gazetelere "halkın moralini bozacak rakamlar vermeyin" demesinden bile gerçek rakamın bizden gizlendiği açık.

 • 29. akp'li bir bakanın istifa etmesi için gerekenler

  akp'li bir bakanın istifa etmesi için reisin emretmesi yeterlidir. başbakan dahi olsa, ki bunu gördük zaten.
  demokrasi negzel.

 • 30. 11 aralık 2016 galatasaray gaziantepspor maçı

  yasin öztekin' in her ne kadar nizami olmasa da, ülkenin genelkurmay başkanından daha düzgün selam verdiğini gördüğümüz maç. *

 • 31. devlet bahçeli

  kemel kılıçdaroğlu'nun "gel koalisyon kuralım, başbakan ol" teklifini reddederek, niyetinin ülkeyi yönetmek olmadığını açıkça belli ettiğini hatırlamakta fayda olan kımıl zararlısı.

 • 32. rıdvan dilmen

  anasına bacısına küfrettirmekten hoşlanan iktidar yalakası orospu çocuğunun biri. ya arkadaş bari ekonomi hakkında atıp tutma amq bari ekonomiden anlama...yalaya yalaya dili keçe gibi oldu ibnenin,bak sinirden elim ayağım boşaldı ulan puşt 38 kişi ölmüş havaalanı üzerinden iktidar propagandası yapıyo sen ne haysiyetsin ne karaktersin bi tipsin ya...

 • 33. süleyman soylu

  adam içişleri bakanı ama istanbul emniyet müdürlüğü'nde yaptığı konuşmayı benim diyen müftü, diyanet görevlisi yapamaz.

  ne hukuk, ne siyaset, ne de güvenlik konusunda beyanı yoktu. dinden girdi, imandan çıktı.

  muasır medeniyet seviyesi budur işte, yersen!

 • 34. milli istihbarat teşkilatı

  gayet iyi calisiyor, kendilerine emredileni son derece profesyonelce yerine getiriyorlar.

 • 35. erman toroğlu

  a spor ekranlarinda biraz da sinirden kendini kaybeden yorumcu.

  "bunlari tek yakalarsan bokunu yiyim abi derler"

  "bu bombayi attiran orospu cocuklari"

  gibi ifadeler kullanmistir.

  ve daha da vahimi, sunun gibi talihsiz bir aciklamaya da imza atmistir;

  "ahlaksiz alman, ahlaksiz amerikali, ahlaksiz fransiz. bize bombalar, mombalar atiliyor.
  keske on mislini onlara atsalar,
  ben onlara bomba atildigi zaman keyif aliyorum, cok net soyluyorum" demistir. sebebi ise onlarin bu olaylara canak tutmasiymis.

  yapma hocam bizim de masumlarimiz oluyor, onlarin da. masum bir insanin irki, dini, cismi olmaz. insan insandir.

  hoca costu bir kere;
  isimsiz elestirileri siralarken "oglunuz amerikada, kiziniz italya'da okuyordu" da dedi.
  gerci tam tersi oldu (kiz amerika - oglan italya) ama mesaj anlasildi.

 • 36. berfin kadem

  her üniversitede bulunan, devletin tüm imkanlarından yararlanan ama devlete düşman, batıda yaşayıp doğunun bağımsız olmasını isteyen, solcu gruplara giren belki devletten burs bile alan üniversiteli teröristlerden biri.

  sen istediğin kadar dağdaki orospu çocuklarını gebert üniversiteleri bunlardan temizlemediğin sürece hep turkey kills kurdish civilians olarak kalırsın.

 • 37. aramız bozuk kanımız değil

  beşiktaş ve bursa arasındaki husumeti bitirmesi gereken duygulandıran olaydır.

  "arkadaşım bursa'dan istanbul'a otobüslerle geliyor beşiktaş maçına gidiyor. maç sonu ablasına gitmek için bursa'ya dönmüyor ve oradan atkısını içine saklayarak ablasına gitmek için çıktığında patlamalar oluyor ve köşeye sığınıyor. korkudan atkısının dışarı sarktığının farkına bile varmıyor. bu gören beşiktaş taraftarları, arkadaşımı alıp karnını doyurup 'yatacak yerin var mı?' diye sorup ablasının evine sağ salim teslim ediyorlar. bundan sonra beşiktaş düşmanlığı benim için bitmiştir. aramız bozuk kanımız değil."

  kaynak

 • 38. alevilerin her yaptığı yemek yenmez sanmak

  (bkz: uğraşma siklenmiyorsun)
  bonus: (bkz: yarak var yen mi?)

 • 39. türkiye

  hâlâ umut olduğuna ispat ararcasına bugünkü hali kurtuluş savaşı zamanlarıyla kıyaslanan ülke. göz ardı edilen şu ki, türkler'in vatan dediği toprak ve üstündekiler hiçbir dönemde, osmanlı'nın en kapalı zamanlarında bile arap zehriyle, biatçılıkla bugünkü kadar enfekte olmamıştı.

 • 40. mete yarar

  zamanında akın öztürk hakkında şöyle bir entry yazmıştım.

  akın öztürk/@alt epidermis

  15 temmuzdan sonra ben bu adam hakkındaki her ifadeyi, haberi okudum, takip ettim. ve haberler bir anda kesildi. sadece " komşusu görmüş evine hakimler savcılar geliyormuş " tipi haberler var hakkında.

  entry çok uzadı yapılan editlerle. o nedenle kısa bir özet geçeyim.

  akın öztürk'ün ifadesi ve ona paralel ifadeler çok enteresan. akıncı üssünde o gece neler olduğu çok enteresan. o kadar çok soru işareti var ki, bu soru işaretleri akın öztürk'ün masumluğuna ve darbenin kontrollü bir darbe olduğuna işaret ediyor.

  ben o dönem bunları yazarken sürekli cnn falan izliyordum. mete yarar da denk geliyordu tv'de.

  bu adam özel kuvvetlerde ne olduğunu harfi harfine anlatıyor, " gizli kahramanlarımız"'ın reytingini yiyor, her şeyi bilen bir adam olarak takılıyordu.

  oysa akıncı üssüne dair yüzeysel olmayan hiçbir şey söylemedi. ki bence konuşması gereken en önemli konu özel kuvvetler değil akıncı üssüydü.

  ama konuşmadı.

  bu hikayeden arkadaşın tarafını, ne yapmaya çalıştığını siz çıkartın. daha bir şey yazmıyorum.

  edit: ya da yazayım, gezi zamanında yiğit bulut'un nasıl parladığını düşünün,

  mete yarar aynısının 15 temmuz versiyonu. yakında erdoğan'ın güvenlik danışmanı falan olursa zerre şaşırmam.

 • 41. recep tayyip erdoğan'a sorulacak tek soru

  "bu yaşam enerjisini nereden buluyorsunuz?"

  recep tayyip erdoğan, ülkenin hukuki ve ekonomik çöküşüne sebep olmasının yanı sıra toplumu kutuplaştırmasıyla da insanların mutsuz ve umutsuz olmasına yol açtı.

  bu açıdan onun için "kötü bir yönetici" ve "kötü bir insan" tanımı rahatlıkla yapılabilir.

  bunca kötülüğün insanın omuzlarında yük olması gerektiğini sanıyorum.

  ben ki minicik hayatımda, ufacık çevremde, belki çok iyi bir insan olamasam da kötü bir insan da denemeyecek biri olmama rağmen zerre yaşama motivasyonu taşımıyorum.

  bu adam nereden buluyor bu enerjiyi? bu hayata tutunma aşkını?

  kaldı ki içinde yetiştiği dini formasyon icabı burada fani olduğunu, ölümlü dünya olduğunu en iyi kendisinin bilmesi beklenirken.

  nasıl bir yaşama aşkı bu?

  gerçekten merak ediyorum hayata tutunma motivasyonunu.

 • 42. ölüye şehit diyerek durumu hafifletmek

  ilk is kazasinda olen isciler icin denildi, sonra darbe tesebbusunde hayatini kaybedenler icin, artik devletin itibarini sarsabilecek herhangi bir durumda olursen direkt sehit deniliyor. haberlerde de sehit, sehit, sehit yaziyor; kisme su kadar olu su kadar yarali yazmiyor. her yer sehit, sehit, sehit.

  halbuki amac belli. hukumet kendi beceriksizligini gizlemek icin halk tarafindan deger verilen, bir kutsalliginin olduguna inanilan kavramlari kullanarak durumu hafifletmeye calisiyor. öldu ama en azindan sehit oldu bu vatan ugruna diyerek insanlara kucuklukten beri ezberletilen "vatanperverlik" duygusu somuruluyor. daha dindar insanlara da "öldü ama simdi cennete gidecek" imasi yapiliyor. cocuklarinin bu yeni kazanilmis sehitlik statusunden memnun olmayan aileler de hemen vatan haini ilan edilir diye dusunuyorum. cunku turkiye "bu vatan ugruna sehit olacak" insanlarla dolu. bu vatan ugruna sehit olmak da neyse artik. savas yok bir sey yok. kimse vatan ugruna sehit olmuyor, olenler ulkenin butunlugunu ya da baska insanlari, ailelerini korumak icin olmedi. dandik bir hukumet yuzunden kaybedilen hayatlar disinda hicbir sey oldugu yok. 21. yuzyila girmisiz halen 14. yy'da insanlari gaza getirmek icin kullanilan terimler, ifadeler. insanlara bu algi operasyonunu yapan hukumet yandaslari ve hukumetin ta kendisi de bunun farkinda, buna ragmen devam ediyor.

  (bkz: ben istemiyorum oğlum şehit olsun oğlum katledildi)

 • 43. pizzagate

  tanım: öküzseverlerin götü başı dağıtması

  “ı will be sacrificing a chicken in the backyard to moloch” - lewis w.amselem..
  meali: arka bahçede moloch’un rızası için bir piliç kurban edeceğim.
  http://www.proxtik.com/…wule9gdovqw==&b=0&f=norefer

  lewis bu arkadaş oluyor
  https://www.usoas.usmission.gov/…1-11-2009-0535.jpg

  öküz de bu
  http://www.bijbelseplaatsen.nl/…idth=420&height=300

  moloch is the name of a god associated with child sacrifice (kaynak sikipedya)... illa bir bebek olacak yani...

  bence lewis kardeş öküz için piliç kesmemiştir... honduras gibi fakir bir ülkede nereden bulacak pilici? orada daha ucuz olan şeyler var, belki onlardan alıp bir tane kesmiştir..

  tam bir black swan incident yaşanıyor.. kontrolleri altında olmayan anormal bir gelişme yaşandı ve öküzseverler en mide bulandırıcı sırlarıyla faşfolloş oldular... daha da güzeli illüminati filan gibi süslü isimlerin arkasında aslında götünün bokunu toplamaktan aciz bir çete oldukları ortaya çıktı... para ve devlet gücü.. başka da güçleri yok.

  sıçışlar büyük

  papa francis de “feyk nüvs” demiş.. konu pedofili olunca uzman görüşü almak şart tabi.
  https://www.theguardian.com/…ing-faeces-coprophilia

  elit kardeşler o kadar boka batmış durumdalar ki papadan himmet arıyorlar.. maalesef bu mümkün değil.. pedofili meselesinde vatikan hangi takımda oynarsa o takım kaybeder. sıçış 1

  francis bey.. siz biraz kenarda bekleyin size özel dalıcam..

  comet pizzacılık turizm ticaret a.ş.’ye yapılan mağduriyet tiyatrosunda baş kriz aktörü rolünü sharif silmi isimli bir avukata verdiler.
  https://pbs.twimg.com/…554944962424832/4hudw-if.jpg

  müslümanlara karşı önyargının tavan yaptığı bir dönemde mültecileri amerika’ya getirme üzerine uzmanlaşmış bir arap avukat üzerinden duygu sömürüsü yapmak.. yemez.. sıçış 2

  meseleyi alt-right gibi kod kelimelerle amerikan çomarlarının alevlendirdiği bir operasyon gibi sunmaya çalıyorlar ki asıl sıçış burada.

  henüz “sağın” olaydan tam haberi olmadı bu bir, zaten asıl şenlik “sağ” dedikleri kitle de pizzacının bebekli paylaşımlarını görünce patlayacak bu da iki.. rezilliği örtelim derken kendi ayaklarıyla çukura yürüyorlar..

  colbert dalga geçmiş..
  pizzagate ıs an alt-right fever dream
  https://www.youtube.com/watch?v=tfxwxnitf_y

  colbert’i siktiret yorumlara bak.. ben daha olumlu sayılabilecek bir yorum görmedim..

  amerikan toplumunu iyi tanımak lazım. amerikan halkı çocuk tecavüzü konusunda çok hassastır.. öyle bebek resimlerinin üstüne kaltak maltak yazıp kolber güzellemesiyle bu işten kurtulamazsın.

  profesyonellik de pencereden uçmuş durumda... alt-right ifadesindeki right kelimesinin bir anlamı “sağ” demek diğer anlamı da “doğru” demek..

  yani “clinton’un bebeklerin tecavüze uğradığı, işkence gördüğü bir organizasyonun içinde olduğu iddia edilen bir komplo var” deyip peşinden kurduğun tüm cümlelerde “right” tınılıyorsun... ovvv... sıçış 3.

  black swan incident... adamlar şaşkınlıktan temel konuları bile unuttular.. eskiden bu illümler güzel bilinçaltı filan çalışırlardı ama demek onlarda da kalite gümlemişse artık....

  doğru dürüst propaganda yapacak bir kişi bile bulamadılar.. clinton’un pedofil bir canavar olduğunu düşünen aşırı sağcı bir amarikan çomarını görelim..
  https://www.youtube.com/user/reallygraceful

  “yapmaz öyle şeyler” diye pazarlanmaya çalışılan mahlukat da bu...
  http://i2.wp.com/…cious-ne-short.jpg?resize=480,400

  sıçış 4

  ve vakit geçiyor.. trump ne yapacak bilmiyoruz ama adamlar başkanlığını başlamadan bitirmenin derdine düştüler.. hayırlısı diyelim.. kimsenin trump’a filan güvendiği yok.. anlamadıkları nokta bu.. trump savaşırsa ne ala, savaşmazsa mualla.

  o arada internette beğenmedikleri sesleri kısmak için de demir eldiveni de giydiler.
  https://www.govtrack.us/…ngress/votes/114-2016/h593

  bu yasayı kullanabilirler mi şüpheli.. şimdilik sansürü gayrı resmi yollarla götürüyorlar. reddit’teki sabotaj gibi.. mükemmel özet #64295367

  tarihte ilk kez haberlerini alternatif kaynaklardan alanların sayısı ana akım medyayı takip edenlerin sayısını geçti. pedofili gibi hassas bir konuda birilerinin sesini kanunla kesmeye çalışırlarsa nasıl bir cıngar çıkar birlikte görürüz.

  tehditler, siber saldırılar, paralı propaganda gırla gidiyor.. ama her geçen gün daha da boka batıyorlar.. çünkü devletlerin başına geçirilen tiplerin en aşağılık sırları günışığına çıktı ve bir kez gördün mü artık görmemiş gibi davranamıyorsun..

  “devlet adamı” diye başımıza geçirilen karakterleri biraz tanıyalım

  bu arkadaş mirek topolanek
  https://en.wikipedia.org/wiki/mirek_topolánek

  bu da berlusconi’nin vilyasındaki halleri (+18)
  http://img.blesk.cz/…normal620/875595_topolanek.jpg

  14 yaşında kızlar, bunga bunga partiler filan.. bi ton iğrençlik.. internette detayları var..

  şimdi bu mirek sapığı berlüskoni’nin seksofil partilerinde dangıl daşşak gezecek, sonra gelecek bize neden gezegeni soğutmamız için karbon vergisi ödememiz gerektiğini filan anlatacak.. olmaz... pedofilleri korumak için para kaybedilecek.. hayatta olmaz..

  müesses nizamın en büyük korkusu da işte bu.. bebeklerin tecavüze uğramasından daha mide bulandırıcı bir durum varsa o da bebeklerin tecavüze uğramasına ortam sağlayan “vergi terörizmi” ve “para basma tekeli” düzeni.. yani pazarlığın esas kızıştığı yer “fed"..

  daha detay girmek lazımı ama yazı çok uzar. özet olarak müesses nizamın gücünün kaynağı karşılıksız para basma tekeli.. asıl dert edecekleri kayıp orası.

  şu anda yapabildikleri tek şey vakit kazanmaya çalışmak, başka da bir stratejileri yok.. feyk bunlar feyk sakın bakmayın. hep komple.. şantaj montaj feyk feyk feyk...

  muhtemel senaryolar

  1) soruşturma tiyatrosu cepte..
  başarılı olma şansı düşük

  2) alternatif olarak dikkat dağıtıcı olay

  seattle ile ilgili bir şeyler epeydir konuşuluyordu. mizansenin altyapısı aylardır hazır.. feribot meribot bi ton detay
  http://www.theolympian.com/…al/article81240092.html

  ohio state university kolpası dakikalar içinde çözüldü. seattle’da filan böyle bir şey denerlerse devlet tarafından sahneye konan bir mizansen tarihte ilk kez canlı yayında çökertilebilir.

  ellerinde hollywood hala kapı gibi duruyor. bir selebriti trajedisi de beklenebilir.. ben parayı angelina jolie’ye yatırıyorum..

  başarılı olma şansı yine de düşük...

  bu arada bizde bir bomba patladı.. hem de gerçek.. bakalım ne kadar derinlemesine soruşturulacak.. işid pkk zaten her zamanki maşalar da altından dhkpc çıkarsa beni konuşturma yani.. anla artık...

  makul yol olarak nispeten “gerçek” bir soruşturmayla bir miktar çöpü trenin altına atabilirler. clinton sülalesi dahil.

  ne kadar başarılı olur bilemiyorum. sarı öküzü verecekler, alefantiz çoktan gitti.. instagramda abuk sabuk resimler paylaşıp üzerinde bir de #killroom filan yazdın mı güle güle yavrum güle güle.

  artık farklı bir gerekçeyle hapse mi atarlar, “kazaya kurban edip” tropik bir adaya emekliliğe mi gönderirler bilemem.. alefantiz’in elindeki porno koleksiyonunun gücüne bağlı..

  asıl öküz fed. orada ne olacağı önemli.. takip ediyoruz. türkiye’deki ekonomik kriz de ötelenebilir.. ne alaka diyen olacaktır biliyorum.. dün akşam bir sevdiğime anlattım, çaktı mevzuyu ama hem biraz uzun hem ben denklemin mantığını tam ifade edecek yolu bulamadım.

  papa topa girip feyk nüvs trenine atlamıştı.. feyk bunlar feyk sakın bakmayın.. hep feyk demiş.. sanki papaya soruyoruz ya kanaatimizi.. hey allahım ya..

  http://www.independent.co.uk/…ophagia-a7461331.html

  komik tarafı şurası
  fake news okumak coprophilia olur demiş..

  yani papa diyor ki bizim tasdik ettiğimiz medya dışında haber okuyan kişiler “dışkıdan tahrik olan seksomanyaktır” .. ya anladık propaganda yapacaksınız da iğrençleşmeyin bari amına koduklarım..

  papa’nın bile müesses nizamın götünü kurtarma derdine düştüğü bu hengamede diyanetin de topa girmesi beklenebilir. öyle bir durum olursa güzel olur, kim hangi takımda oynuyor daha net ortaya çıkar.

  son olarak; kaçış yok. insana bulaşan bedelini öder.. ödeyecekler.

 • 44. 38 kişinin öldüğü saldıyı 20 yarali diye duyurmak

  tam bir ak parti algı yönetimine örnek olabilecek davranış...

  maden kazasında'da benzerini yaptılar...

  gerçekleri hep sonradan öğrendik.

  38 tane canın gittiği yerde saatlerce " 20 civarı yaralı var " şeklinde yayın yapmak ve bu şekilde servis etmek ahlaksızlıktır...

 • 45. 12 aralık 2016 dolar kuru

  yaklaşan fed faiz artırımı ve meclise sunulan diktatörlük yasası sonrası uzuna kralın kim oldugunu hatırlatacak kur.

 • 46. utku dindar

  yaptigi batida da suctur.

  teror atagini ovmek ile bir polise hakaret etmek ayni sey degildir.

  buyrun, paris saldirilarindan sonra, birisi sosyal medyada isis saldirilarini ovdugu icin hapse atilmis:

  http://www.mirror.co.uk/…tacks-man-arrested-6842165

  bu da ingiltere'den bir kadin, muslumanlari cihada ve terore davet etmis:

  https://www.theguardian.com/…ing-terrorism-facebook

  iki olay arasinda hicbir fark yoktur.

  keske oyle cam fanusunun icinde, babasinin, amcalarinin, abilerinin kanatlari altinda yasamaktansa, hukuk, kanun, suc nedir bir ogrenseydi bu cahil bebe.

  diger yandan, yayinlanan ekran goruntulerinin hepsine de itibar edilmemelidir. twitter hesabini kapattigina gore, o hesaptan bir seyler paylasilmis ama halkta ofkenin dorukta oldugu su zamanlarda, birileri photoshop ile keyfine gore bu sahis ya da baskalarinin adina tweetler atip, ortami daha da cok germek isteyebilirler. adaleti mahkemeler saglamali, halk degil.

 • 47. türkiye için umutların bitmesi

  oğlum burada gençliğe hitabeyi falan yazıp gaza geliyorsunuz, kurtuluş savaşından örnekler veriyorsunuz. niyetiniz de temiz biliyorum ama valla beni çatlattınız oturduğum yerde.

  kurtuluş savaşını kahramanca veren millet diye bir şey yok. evet hakikaten kahramanca savaşan, canını ortaya koyan bir kesim vardı ama bu belki %10'luk azınlıktı. kütahya-eskişehir savaşları sonrasında firari asker sayısına bir bakın isterseniz. sakarya savaşı öncesinde mustafa kemal'i en çok düşündüren konu neydi bir bakın, birinci tbmm'nin ilk çıkardığı kanunlara bir bakın.

  yahu firar edeni, esir düşeni falan geçtim, gönüllü olarak yunan cephesine gidip askerlerimizin yediği yemeğe kadar jurnalleyen puştlara bir bakın. uzun uzun yazmayacağım milli mücadele esnasında uğraşılan isyanları bir inceleyin. misal delibaş mehmet. yazacağım daha uzun uzun da umudunuzu kırmak istemiyorum.

  atatürk, bu milletin kodunu çözen en büyük liderdi. güzellikle, akılla, bilimle bu topraklarda bir şey yapılmayacağını, sırtına sopayı en sert kim vurursa en çok ona saygı duyacağını biliyordu ona göre davrandı.

  mesele a parti, b parti meselesi de değil. demokrat parti gitti aydınlığa kavuştuk diye o gün bayram yapanlardan bugüne ne değişti?

  neyse uzun uzun yazdım yoruldum. akıl, bilim, medeniyet bu ülkede dün değer görmedi, bugün görmüyor, yarın da görmeyecek. sen umutlanmaya devam et. bak ben sana 50 yıl sonrasını yazayım. bugünden farklı olmayacak.

 • 48. hayata dair gülümseten detaylar

  annem ve babam 50'li yaşlarda. yaklaşık 40 yıldır âşık, tam 30 yıldır evliler..

  babamın adı sami. anneminki filiz..
  dün alışverişe gidip; birkaç parça birşey almak istemişler. tencere, tava, ıvır zıvır..

  bir mağazaya girip; fırın bakıyorlar. çeşit bol, fiyatlar değişik.

  - sami'm. bu daha geniş bak. bu olabilir.
  + fiyatı da geniş baksana. bu daha uygun değil mi hanım?
  - onlardan almam. dandik onlar. bak burdakiler de güzel sami'm. fiyatı da fena değil hem.
  + hani bakayım. küçük bu be hanım.

  sami'm, hanım, sami'm, hanım derken; fiyatı uygun bir fırında anlaşıp, almaya karar veriyorlar..

  - beyefendi fatura için soyisminizi de rica edebilir miyim?
  + demir.

  parasını ödeyip, fırını alıyorlar ve eve geliyorlar.
  faturaya bakınca; gülümseten bir hata farkediyorum..

  "samim demir"

 • 49. ışid=pkk=tak=pyd=fetö

  =akp.

 • 50. oğuzhan özyakup

  kendini yere bırakmışmış da penaltı aldırmışmış. dün tartışmasız bütün spor yorumcuları en fanatik fenerlisi rıdvan a kadar herkes ozzy nin pozisyonuna penaltı diyordu, sen hangi futbol bilginle neyin referansını alarak burada algı sıçmaya çalışıyorsun e be **evladı. sonra beşiktaş taraftarı küfür ediyor, çok re re rö. e ananın a** ama şerefsiz p**, ananın a**.. şimdi s**tir ol git. s**kik.

  tanım: bağzı o**pu evlatlarını kudurtan futbolcudur, bu sezon henüz istediğimiz seviyeye de ulaşamamıştır.

  edit: küfür vs