debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. reisçi almancılarla laik türklerin mübadelesi

  `reisçi almancılarla türkiye'de yaşayan laik türklerin nüfus mübadelesi` şeklinde olacaktı karakter sınırına takıldı.

  almancı dediysem, tanım olarak söyledim. hollanda, fransa, belçika'daki reisçiler de bu tanıma dahil.

  fikir çok basit. adamlar türkiye özlemi ile yanıp tutuşuyor, ee zaten rte hastası bunlar, adam yol yaptı bi kere, ayrıca adam dünya lideri. alıyoruz bu reisçi topluluğu, türkiye'ye getiriyoruz. türkiye'den de kafası çalışan ama bulunduğu sosyal/siyasi ortamdan artık bıkmış ne kadar kişi varsa avrupa'ya taşıyoruz.

  almanya zaten bunu direk kabul eder. reisçi almancıların çoğu almanya'nın istediği entegre topluluk değil, çoğu kalifiye değil. rte de bunu direkt hoş karşılar. milyonlarca sevdalısı geliyor lan, ayrıca pis laiklerden kurtuluyor. türkiye'deki laik-kalifiye kesim de bunu hemen kabul eder.

  ama ortada bir tek tepkisinden emin olamadığım avrupa'daki reisçiler var. lafa gelince hepsi türkiye ve erdoğan sevdalısı ama hepsi avrupa'da yaşamaya devam ediyor. samimiyetsiz bir durum var yani.

  onları da ikna edebilirseniz oldu bu iş.

  mali/ekonomik kısımları ile de başka arkadaş ilgilensin onu da ben mi yapacağım?

  not: almanya'da yaşayan reisçi olmayan bir türk

 • 2. gezi olaylarının arkasında da fetö var

  geziyi falan boşver de, senin arkanda kim var onu açıkla yalçın akdoğan.
  sen pendik belediyesi halka ilişkiler biriminde işçi statüsünde çalışırken nasıl birkaç yıl içinde önce başbakan danışmanı sonra başbakan yardımcısı oldun. bi anlat bakalım da öğrenelim, önünde arkanda üstünde kim vardı kim yoktu.

 • 3. fidel castro'nun iki rolex saati aynı anda takması

  bu kadar yavşak, bu kadar bilgisiz ve bu kadar alçak olmamalı bir insan.
  ama yinede bu art niyetli başlığı yanıtlayalım

  bunun sebebi 2 aralık 1956'da granma teknesiyle 82 öncünün küba'ya yaptığı çıkarmaya dayanır. fidel teknede içlerinde che'nin de olduğu komutanlara rolex dağıtmıştı. arazi koşullarına dayanıklı çelikten üretilen bu saat sierra maestra dağlarında en çok ihtiyaçları olacak şeydi. birçok fotoğrafta che ve fidel çift saatle görülür. fidel bunun nedenini yaptığı bir konuşmada şöyle açıklıyor: "devrimin başlangıcında, savaş sırasında, hep çift saat kullanıyorduk; çünkü tecrübemiz göstermiştir ki tek saat durur. askeri tipteki operasyonlarda ise dakiklik hayati önemdedir. üstelik bir saat bozulduğunda tamire gidip gelmesi haftaları alabilir. bu nedenler hep çift saat kullandık. sonra da çift saat kullanmaya alıştım”
  (7 haziran orı söylevi, parque central, regional tunas).

  edit: sık mesaj geldiğinden bi açıklama yapayım. saatin geri kalma ihtimali var evet ve hangisi geri kaldı anlamak zor. ancak rolek'in seçilme sebebi pahalı olması değil, sağlam olması. geri kalma ihtimali çok düşük. ancak dağ şartlarında bozulma ihtimali çok yüksek. kırılabilir örneğin. bu durumda ne yapsınlar? internetten spariş mi versinler? herhangi bir lüksünüz yok. tamire göndermek dahi olağan üstü bir lüks. ancak iki saat takarsanız birine bişey olduğunda ötekisi ile devam edebilirsiniz. zamanı, şartları düşününce çok akılcı bir çözümdür.

  edit2: yine yoğun mesajdan dolayı açıklıyayım. evet ileri olan saat doğrudur. haklı arkadaşlar. ancak fiziki şartların zorluğundan dolayı dikkat edilecek konu heri kalması değil. bozulma,kırıla, durma ihtimali. allah aşkına başka mesaj atmayın saatin geri ileri kalmasıyla ilgili. bu arada fiziki şartlardan dolayı saat ileride gidebiliyor çok düşük ihtimalde olsa evet. nolur yeter.

 • 4. 31 yaşında evli ve 2 sevgilisi olan kadın

 • 5. binali yıldırım'ın çizgili kazağı

  başbakanımızın ne kadar içten, ne kadar halktan biri olduğunu gösteren kazak.

  tv başında eşinin soyduğu mandalinayı yiyip o ses türkiye izlerken apar topar çağrılmış gibi duruyor fotoğrafta sevgili ride the lightning ali. halbuki uzun adama bak ne kadar da şık.

  o değil de şu karede bir tane eli yüzü düzgün adam yok ya. yemeğin içinden çıkmış kıl gibi hepsi.

 • 6. bmw ve ford connect kazası

  iki gram fizik bilmeyen, cahillikten sünger bob'daki patrick gibi ağzı açık gezen yazar beyanıdır.

  ilgili fotoğraflardaki bmw dediğiniz araç e90 lci, sedan. yani diğer bir deyişle o ford connect dediğiniz çöp yığınından oldukça alçak. mantıken arkadan çarpması halinde, diğer çöp arabanın altına girmesi dolayısıyla, bütün yük kuvvetinin de bmw'yi geri ittireceğinden dolayı o hasar oluşmuştur. son fotoğrafta görüldüğü gibi kaput geriye ittirilmiş, farlar kırılmış, ön tampon da düşmüştür. yani olması gereken şey olmuştur.

  kaza testlerinde araçlara yıldız kazandıran özellik, arabaya bir şey olmaması kesinlikle değildir. aracı süren kişiye herhangi bir zarar gelmemesi ve kaza sonrasında dışarıya saatli bomba misali herhangi bir zarar verme potansiyelinin olmamasıdır. kaza sonra görülen bmw'nin sürücü kabininde eminim ki çizik bile yoktur.

  bu araç ve diğer çöp araç kafa kafaya girselerdi yine bmw çok hasar alırdı, fakat içine hiçbir şey olmazdı. ancak çöpü süren dayı muhtemelen kemer bile takmayacağı için, siktirip ön camdan uçacaktı ağzındaki sigarasıyla birlikte.

  önemli olan araca bir şey olmaması değil, içindekine olmamasıdır. gerizekalı mısınız ya?

 • 7. atatürke hakaret eden gelin adayı

  söz konusu gelin adayı, gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada "ben akp'liyim." demiş.

  onu anladık zaten, açıklamaya gerek yoktu.

 • 8. fidel castro'nun ölümünü kutlayan kübalılar

  (bkz: küba çomarı)

 • 9. fidel castro

  yönetimin bir suçlu veya hırsız tarafından garanti altına alındığı bir cumhuriyette onurlu insanların öldürülmesi veya hapsedilmesi olağandır sözünün sahibi lider.

 • 10. kediyi evin içinde kaybetmek

  eğer saklandığı yerde ses çıkarıyorsa o kedi acemidir. biraz eğlendikten sonra gidin ve kediyi bulun.
  eğer sadece siz yokken ses çıkarıyorsa uzmandır. kaçın ve evden kurtulun.
  eğer hiç ses çıkarmıyorsa o kedi bordo berelidir. merak etmeyin, o sizi bulur.

 • 11. gerdek gecesinin regl dönemine denk gelmesi

 • 12. tchibo'nun ne satacağına karar verememesi

  sen ne ayaksın tchibo?
  cafe latte içmeye giriyorum, seramik bıçak mı istersin vakumlu saklama torbası mı, mont mu , ayakkabılık mı, ütü makinesi mi ne satıyorsun sen?
  kahve almaya gittim masa örtüsü alıp çıktım.

 • 13. 26 kasım 2016 f-16'larımızın taciz edilmesi

  rizamiz vardir.

  zaten o saatte o sularda ne isimiz var?

  bence f16lar evlendirilsin bu leke temizlensin.

 • 14. bekir bozdağ'ın mehmet şimşek'e cevap vermesi

  bekir bozdağ: ilahiyatçı, yozgatlı, iyi derecede arapça bilmektedir.
  mehmet şimşek: ekonomisttir, ingilterede yüksek lisans yapmış, eski merril lynch başkanlarındandır, iyi derecede ingilizce bilmektedir.

  bu şartlar altından bekir bozdağ'ın öngörüleri bana daha sağlam gelmektedir. evet ab batıyor ve biz avrupa'dan yüz çevirerek müthiş bir devlet olabiliriz.

  edit: bu arada adamlar mars'a seyahat planı falan yapıyorlar. komik işte :(

 • 15. şaka maka meltem banko'nun güzel olması

  bu başlıkta yer alan içerikler ankara 9. sulh ceza hakimliği'nin 26.11.2016 tarihli ve 2016/9859871 d. iş sayılı kararı ile beğenildi.

 • 16. aylık 5 bin tl gelirle toplu taşıma kullanan insan

  benim bu. ruhum fakir olduğundan değil, toplu taşıma kafayı çalıştırmamı sağlıyor. ayrıca toplu taşıma şehirliliktir fakirlik değil.

 • 17. 700 liraya alınan montun üşütmesi

  700 dur tahmin edeyim. senin 700 lira verdiğin mont amerika'da max 80$ ya da 100$'a satılıyor. hele bir de black friday'de yakalarsan 50$'a bile rahatça alabilirsin.

  yani sen kendini zengin sanan ortadoğulu bir fakirsin.

 • 18. 26 kasım 2016 uludere sivil katliamı

  barışçı orospuçocuklarının bir başka katliamıdır.

  edit: merak etmeyin hevallerin hepsi burada, entryleri okuyorlar, eksiliyorlar. kulaklarını çınlatıyorum onların şu an.

 • 19. avrupa'nın emniyet sibobuyuz

 • 20. bursa belediye başkanının kendine attığı twit

  gece gece gülmekten yarmış twittir.

 • 21. uzun boylu geniş omuzlu esmer ameliyatlı erkek

  kavgaya girmez. ya ameliyatlı yerine gelirse?

 • 22. rb leipzig

  taa 1950'den beri tuttuğum takım. ingiltere'de leicester city, almanya'da rb leipzig'liyim.

 • 23. medya hala solcuların elinde

  medyanın tamamının hala ele geçiremedik diye okunması gereken söylem.

 • 24. ölen bir diktatörün ardından övgüler düzmek

  bir an öldü sandım.

 • 25. 2016 ekonomik krizi

  otomobil talebinin talep esnekliğine bağlı olarak gerçekten devlet bu işten nasıl vergi artışı sağlayacak anlayamadığım zamlarla gümbür gümbür gelen krizdir. euro zaten başını alıp gitmiş üzerine bir de vergi artışı yapıyorsun, sıfır otomobil almak hemen hemen imkansız bir hale geldi son zamla birlikte.

  arkadaş bmw 320d 250000 lira oldu. avrupa'da orta sınıfın bile pek rağbet etmediği bir model bu. bugüne kadar fed para bastı, senin ülkenin gdp'sinin %70'i tüketimdi sen de tüketimi teşvik eden politikaları savunarak ötv ile bütçeyi denk tuttun anladık ama deniz bitti naci. bunu anlamak bu kadar zor değil. sektörü düşünmüyorsun onu anladık artık ama vergi gelirini de düşünmüyorsun sen be adem. sen istediğin kadar kıçını yırt naci, bankalar rahat rahat kredi vermeyecek artık.

  o faizler yarım puan arttı bu daha başlangıç. murat o faizleri sike sike daha çok artıracak yellen faizleri yellemeye başladıktan sonra o zaman göreceğim ben ikinizi, uzunu nasıl tutarsınız artık orasını bilemiyorum. naci, laftan anlamayan naci, mübarek insan naci senin sikko devlet bütçen harcamadan aldığın vergiye göbekten bağlı, bu kadar vergiyi kökledin bir bok yedin, sonra faizler de artacak akıl küpü naci.

  anladık talep inelastik ötv kalemlerinde ama naci siz işleri iyice boka sardırdınız artık. hem faizleri artırıp, hem tüketim vergilerini artırıyorsunuz. daha doğrusu ikisini de artırmak zorunda kalacaksınız uzun istese de istemede de, uzunu nasıl ikna edeceğiniz murat'la senin problemin naci.

  dünyanın en inelastik talebi de olsa, sonunda birileri alamayacak hale gelecek sevgili naci. 2017'nin sonunda murat piyasayı ortalamada en az %15'le fonlayacak ki bu iyimser bence, sen de vergiyi kökledin. amına koduğumun ekonomisinde hem faiz, hem de tüketim vergisi artırarak toplam tüketimi nasıl artıracaksın acaba pek muhterem ekonomi dehası naci?

  tüketim milli geliri domine eden başat parametre, bugün %11 olan makyajlı işsizlik oranın gelecek sene ne olacak naci bana bir anlat hele.

  hem faizi, hem tüketim vergisini artıracaksın üstelik bunu bir bok üretemeyen, tüketimin gayrı safi milli hasılanın %70'ini oluşturduğu bir ekonomide yapacaksın sonra da insanlardan harcamalarını bekleyeceksin. bu sistemin yarattığı dengesizlikleri bir kenara bıraktım naci, buna hangi talep inelastisitesi dayanır mal müdürü naci?

  bu saatten sonra olacağı söyleyeyim sana naci. bütçe açıklarını kapatmanıza yetmeyecek bu vergiler özellikle faiz artışları harcamaları düşürecek, sen vergiyi artırsan da beklediğin vergi gelirini yakalayamayacaksın. uzun feryat figan bağırıyor faizleri düşür diye. ben en çok murat politika faizini %12-13'lere dayadığında uzunun karşısında senin ne hale geleceğini merak ediyorum naci, suat'tan beter olacaksın gibi bir his var içimde.

  bak mehmet'e nasıl çıktı işin içinden dün bugün attığı twitlerle. adam salak değil tabii naci senin gibi, babalar gibi büyük britanya pasaportu taşıyor. kafasını bozarsanız alayınıza siktiri çekecek. nihat desen iyi kötü tekstil şirketi var o da götü kurtarır. sende ikisi de yok, yarraklara yan bastın naci.

  bence boku murat'a at, faizleri yükseltti millet harcamıyor diye, o da sana atsın zamlar enflasyon yarattı, yellen da faizi kökleyip duruyor ne yapayım diyerek. uzun da ikinizi üst üste koyup bir temiz siksin, siz de kurtulun biz de.

  lan 15 sene önce kemal bir politika getirdi, 15 senedir çevirip çevirip aynı filmi oynattınız ama o deniz de bitti be naci, ihale de murat'la ikinize kaldı yanarım yanarım da ona yanarım. hadi geçmiş olsun.

 • 26. konyalı teyze'nin isyanı

  teyze nöbet geçiriyor kimse yardıma gelmiyor, yazık insanlık ölmüş.

 • 27. beşiktaş

  valla ben de hayatımda everton'a güzelleme yapan liverpool, barcelona'ya sempati besleyen madrid, river plate ile kardeşiz diyen boca taraftarı, vs. vs. vs. görmedim.

  ama fenerbahçe'ye sakso çeken çok gs taraftarı gördüm. bir anda yine biz iki büyüğüz moduna girmişler; çok tatlısınız, maşallah ömür boyu mutluluklar.

  tek büyük.

 • 28. enpara.com

  bugün sabah 8 sularında aracıma mazot almak için benzinliğe girdim. yakıt dolumu yapılırken bende finansbank enparanın içinde yeterli nakit para bulunan hesap kartı ile ödememi yapmak için markete yöneldim. kasiyer arkadaş gerekli çekim işlemini yaptiktan sonra birde ne görelim en para işlemi reddediyor. başka banka pos cihazlarından denedik gene reddediyor. arıyorum sistemsel arıza diyorlar. benim hesabımdaki parayı bana kullandırmıyorsunuz yani. ben sizlere güvenip yanımda nakit para taşımıyorum siz beni yarıyolda bırakıyorsunuz. bakın benim bu sabah ki işlemim küçük bir mebla idi buldum hallettim ama ben bir hizmet almış onun ödemesini yapamıyorda olabilirdim. sistemsel arizaniz sizi ilgilendirir yada beni bilgilendirmek zorundasınız. ben şehir dışında olabilirdim yada yüklü bir ödeme yapıyor olabilirdim. bir restoranda yemek yiyorda olabilirdim hesap için bulaşık mı yıkayacaktım? böyle bir anlayış olamaz en para. benim kendime ait şahsi paramı bana kullandırmamazlık yapamazsınız. tekrar söylüyorum sistemsel arızanız sizi ilgilendirir yada beni bilgilendirmek zorundasınız. ben böyle bir süprizle bir daha ne zaman karşılaşacağım ?

 • 29. khk ile ihraç edilen kanser hastası anne

  aynı khk ile bende ihraç edildim.
  tek suçum çocuğumun, cemaat kolejine gitmesiydi. yalnız benim ki çok daha traji komik. çocuk alakasız bir okula giderken özel okul teşviğine başvurduk. teşvikte bu adamların okuluna çıktı. devlet bu koleje çocuğumu gönderdiğim takdirde bana yıllık 3.500 lira yardımda bulunacaktı. üstelik 4 yıl süreyle. ben kararsız kaldım ama bana yıllık maliyeti 5.000 tl olan bir koleji kaçırmak istemedim. üstelik eşimin iş yerine 200 metre mesafede bir okul olduğu için servis parası da vermeyecektik. şartlar olumlu olunca yazdırdık.
  derken darbe oldu okul kapandı falan. 45 gün önce beni çağırdılar. dediler koleje göndermişsin bebeyi. dedim teşvik çıktı. dediler banka asyaya para yollamışsın. dedim okul taksiti. eyvallah deyip yolladılar. salı günü işe giderken yolda haberleri gördüm. bi baktım listede adım var. işe vardım özel eşyalarımı poşete koyup döndüm. 10 yıllık emeğim 15 dakikada bitti.
  herşeyde bir hayır var deyip geçtim. sağlık olsun dedim. şimdi bu ablayı görünce halime daha da şükrettim. gerçekten allah sağlık versin. gerisi elbet düzelir. üzüldüm bu insana. kendi halime de sevindim.

 • 30. vincent aboubakar

  mario gomez>demba ba>nouma>bobo>carew>nobre>almeida>ailton>edu>bebe>hugain>nartallo>sinan kurumuş>malzemeci süreyya abi>aboubakar

 • 31. akp'liye laf anlatırken bundan vazgeçme eşiği

  "yollarda lüks arabalar var eskiden yoğudu" dedi biri.
  sonra kendimi yemeğe verdim.

  not: 300 kiloyum

 • 32. 2016-2017 sezonu beşiktaş lehine hakem hataları

  beşiktaşlıların efendilikten olsa gerek "yıllarca size yaptılar biraz da bize yapsınlar" diye açıkladıkları hatalar zinciri. şerefli ikincilikler kesmiyor artık şerefsiz birinciliklere oynuyorlar.

 • 33. can dündar

  basın özgürlüğünde 170 ülke arasında 151. sırada olan ülkenin gazetecisi daha ne diyecekti.
  -ülke gazeteci hapishanesi değil mi?
  -akp'li olmayana cehennem değil mi?
  - tecavüzcüsüyle evlendirilmeye çalışılan küçücük kızlara cehennem değil mi?
  -yurtlarda tecavüze uğrayıp üstü kapatılan erkek çocuklarına cehennem değil mi?
  -her gün ölen askerler aileleri için cehennem değil mi?
  -orda burda patlayan bombalarla ölen masumlar için cehennem değil mi?

  söylediğinde ne gariplik, ne yalan var. söylediğinde olsa olsa eksiklik vardır, fazlası yoktur.

 • 34. 26 kasım 2016 beşiktaş medipol başakşehir maçı

  passolig dalgası yüzünden koca stadta sadece bizim bloğun ceza almasıyla evimden izleyeceğim maç. hani nerde yüz tanıma sistemi lölölö vardı. hakkımı yiyeyin ta amına koyayım.

 • 35. fenerbahçe'nin cl'deki 6 maçlık mağlubiyet serisi

  anderlecht’in olduğu grupta tek puanını kendi evinde göt zoruyla son dakikada almaktan yeğdir. fenerbahçe barcelona deplasmanında 90. dakikaya beraberlikle giriyordu; leverkusen, lyon maçlarında öne falan geçiyordu/son dakika mağlup oluyordu hiç olmazsa.

  türk takımlarının ş.liginde yaşadığı en büyük hezimet 2014/2015 sezonunda gs’nin her maç 4’lük olduğu sezondaki grup performansıdır. anderlecht maçları hariç diğer 4 maçın ilk yarım saatinden sonra herkes acaba bu sefer galatasaray’ı kaç posta sikecekler diye izliyordu maçları. teslimiyetin, acziyetin, çaresizliğin, rezilliğin kitabını yazdınız her maçta. başka hiçbir takım sizin düştüğünüz durumlara ardı ardına düşmedi böyle:(bkz: #47568063)

  manu’dan 6 gol yiyen fener kendi evinde 3 attı, liverpool’dan 8 yiyen bjk bir önceki maç kendi evinde yendi aynı takımı, sıfır çeken fenerbahçe 3 maçta öne geçti, kadıköy’deki barcelona maçı hariç diğer maçlarda son dakikaya kadar başabaş oynadı; sen o rezalet sezonunda 30. dakikada fark için götü erkenden teslim etmişsin, tek dakika öne geçememişsin, maçı kazanmak/berabere bitirmek için tek an ümit vermemişsin, maçlarına “4+ kaç posta olacak bu sefer acaba hehehe” diye bakılmış, gelmişsin burada birlik, üye muhabbeti yapıyorsun. averaj takımı üyeliğinin bahanesi bile yok amk:

  --- spoiler ---

  ''grupta 6 maçta 19 gol yiyen galatasaray devler ligi tarihinde en çok gol yiyen 10 ekipten biri oldu.

  galatasaray bu sezon şampiyonlar ligi'ni 1 puan alarak ve kalesinde 19 gol görerek tamamlarken kendi tarihinin en kötü şampiyonlar ligi performansını da yaşadı.

  1992-1993 sezonundan bu yana şu anki formatta devam eden şampiyonlar ligi gruplarında en çok gol yiyen 10 takım aşağıdaki şekilde sıralanıyor:

  bate borisov (2014-15) 22 gol *
  nordsjaelland (2012-13) 22 gol
  dinamo zagreb (2011-12) 22 gol
  galatasaray (2014-15) 19 gol
  ferencvaros (1995-96) 19 gol
  dinamo kiev (2007-08) 19 gol
  debrecen (2009-10) 19 gol
  zilina (2010-11) 19 gol
  brondby (1998-99) 18 gol
  spartak moskova (2002-03) 18 gol''
  --- spoiler ---

  ne sıfır çeken fb, ne de 8 yiyen bjk ilgili sezonlarda sizin 2014/2015 sezonunda olduğunuz kadar rezil olmadı. daha 2 sene önce her maç sikmeseler bari diye diye götten solunan maçları bu kadar çabuk unutup sıfır çekme muhabbeti yapan adamlar gelmiş utanmaktan bahsediyor bir de.

  edit: gerizekalı galatasaray taraftarı için açıklama ekledim, malum bazıları çok kıt oluyor bunların tane tane anlatmak lazım asdhfkfl.

 • 36. bir günde 240 lira harcanan kızın öptürmemesi

  yemeği, sineması, taksisi derken 240 tlye mal olan buluşmada kızın bir yanak bile vermemesi durumu. resmen ölü yatırım. milyonlarca euro bonservis ile aldığınız golcünün gol atamaması gibi bir şey.

 • 37. yakışıklı bir erkeğe arka odayı vermek

 • 38. 26 kasım 2016 fidel castro'nun hayatını kaybetmesi

  yaptıklarıyla ölümsüz olan bir devrimcinin hayatını kaybetmesidir umarım küba onu unutmaz bizim atatürkü ve devrimlerini unuttuğumuz gibi

 • 39. açıköğretim fakültesi

  harç kaldırılmadığı için sövülmemesi gereken fakültedir. normal fakültelerde taş çatlasa 1000 öğrenci barındırırken açıköğretim fakültesi yüzbinlerce insana hizmet etmektedir. üstelik sadece açıköğretim sınav maliyeti dahi epeyce masraf. bunun haricinde uzaktan eğitim sistemleri oldukça gelişmiştir ve öğrencinin işini geçmiş yıllara göre epey kolaylaştırmıştır. örgünde olmayan birçok nimet açıköğretimde bulunmaktadır.

  tüm bunların haricinde açıköğretim fakültesinden mezun olduğunuzda açıköğretimden mezun olduğunuz yazmaz. hangi bölümden mezun olduysanız o bölümün diplomasını alırsınız. ki böyle olmasaydı bile ne olursa olsun açıköğretim fakültesi üniversite bünyesindedir. dolayısıyla sınava gireyim geçeyim, soru sallayayım diplomamı alayım yeri değildir. herhangi bir üniversitenin ilgili bölümünde ne kadar zorlanılacaksa bir o kadar zorlanılması doğaldır. üniversite eğitimi kolay bir eğitim değildir. bazı öğrenciler örgün sistemde sınıf arkadaşlarının asistan olduğunu görebilecek kadar uzatabilirler okulu. dolayısıyla açıköğretimde de bölümlerin ve sınavların zor olması doğaldır.

  üniversite herkes için değildir. normal şartlar altında üniversite sadece bir alanda uzmanlaşmak, "lisans" almak içindir. dolayısıyla temel eğitim haricinde yani liseden mezun olduktan sonra herkesin üniversite okuması zorunlu değildir. eğer başarızsanız ve hiçbir iyileşme gözükmüyorsa aöf'e para yedirmemeniz daha mantıklı gözükebilir. zira açıköğretim sisteminin amacı "herkes üniversite okusun" değil, herhangi bir sebepten dolayı örgün ya da ikinciöğretim düzende üniversite okuyamayan ancak üniversite okumak isteyen ve okuyabilecek düzeyde insanların sistemin adaletsizliğine kurban gitmeyip üniversite düzeyinde bilgiye erişebilmesidir.

  son olarak: muhalifspor. meslek liselerinin azlığından iktidara sövün. üniversite mezunu olmayınca iğrenç ücretlere rezil koşullarda çalışmak zorunda olmaktan iktidara sövün. vasıfsız eleman yetiştirmekte usta eğitim sisteminden dolayı iktidara sövün. fakat iktidardan yıllar yıllar evvel kurulmuş ve ondan tamamen bağımsız, üniversitey erişemeyen insanlara umut olan açıköğretim fakültesi için iktidara sövmeyin. ayrıca ikinciöğretimler çoğu zaman açıköğretimden de fazla miktarlarda har(a)ç ödemekte, yani har(a)ç yalnızca örgün için kalktı.

 • 40. ak parti-recep tayyip erdoğan savaşı

  en sevmedigim güruh da 'ya şaka mısınız ağbi akp yıkılmaz' diyen tipler.

  amk bu dünyadan hitler ve tebaası gelmiş geçmiş. öyle veya böyle bu herifler de gidecek. 1940 almanya'si gibi bir güç,vizyon,ekonomi,sanayi vs vs de olmadığı için de bunların gitmesi bence daha kolay olacak(+ yil 2017 oldu amk). ama bugün olur ama yarın, elbet gidecekler. zaten çapsızliktan kırılan bir yönetim kadrosu var şu an.

  her şeyi geçtim şu medyaya bir hafta serbestlik verilsin ve hiçbir habere karisilmasin, akp direk iktidardan düşer. got korkusuna kriz haberi bile yapamıyorlar şu an :)

 • 41. baba olmak istemeyen erkek

  karımla evlidir.

 • 42. askeri kesimin genellikle daha zeki olması

 • 43. bugünkü bilgi ile 2000 yıl önce yaşamak

  tek basina gidilmesi halinde kanimca 2 farkli sekilde sonuclanabilecek durum. kalabalikca gidilirse isler degisir.

  1) feci sekilde oldurulmek:
  bugunku bilginizi yirtik dondan cikar gibi 2000 yil onceki insanlara gostermeye kalktiginiz durumda, elinizde ikna ve tehdit edici bir unsur olmamasi durumunda icine dustugunuz halk buyuk ihtimalle bir gece evinizi basar, asiri fikirlerinizden oturu hunharca oldururdu sizi. kendi doneminde dogup da ileri fikirleri yuzunden oldurulen, fikirleri seneler sonra anlasilmis cok dusunur var tarihte. sen gelmissin 2000 yil oteden, 2000 yil otesinin zihniyetiyle fazla goze batarsan uzun sure sag kalma olasiligin dusuk olabilir.

  2) bugunku bilgi ile tek basina bir halt yapamayacaginizi anlayip sakin bir hayat yasamak icin bu bilgiyi fazla aciga cikartmadan kullanmak:
  bu da, kuvvetle muhtemel insanligin binlerce yillik kolektif bilgi birikimine tek basiniza hakim olmamakla birlikte, hadi diyelim asagi yukari hakim oldunuz; tek basiniza bu bilgiyi 2000 yil oncesinin kosullarinda faydaya donusturemeyeceginin farkina varabilecek kadar uyanik bunyelerin basina gelecek bir olasi son.

  oturup iki saat primitive technology izlemek kadar kolay olsaydi bu isler keske.

  bugunku bilgiyle 2000 yil oncesine gitmeniz, aslinda ne kadar aciz oldugunuzu yuzunuze cayir cayir carpacaktir. bizler hepimiz bizden oncekilerin omuzlari uzerinde duruyor ve yukseliyoruz. buradan kalkip oraya sicramamiz halinde bir hiciz. bu gunlere kolay kolay gelinmedi. fakat ne yazik ki insanligin geneli, bu gunlere gelene kadar harcanmis cabalarin ve emeklerin karsiligini ve hakkini verecek sekilde yasamiyor. bu yuzden de insanligin bu kolektif basarisini goremiyoruz. onun yerine, "2000 yil oncesine bugunku bilgiyle gitsek nolur ehehe" tipi sikko fanteziler kasiyoruz. hicbir sey olmaz cunku sen bu kolektif birikimle yogurulan bu medeniyetin bir bireyisin. o birikimin bulunmadigi bir cagda, sen de bir hicsin.

  ben simdi 5 asir otesinin bilgi birikimine sahibim desem, ortada bu birikimi hazmedebilecek seviyede bir medeniyet ve bu bilgiyi teknolojiye cevirebilecek imkanlar yokken, kime ne faydasi olacak bunun?

  isaac asimov bu konu hakkinda soyle demisti zamaninda:
  "the saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom." / "(simdiki) hayatimizin en uzuntu verici hususu; bilimin, toplumun hazmedebileceginden daha hizli bir sekilde bilgiye ulasiyor olmasidir."

  belki bu bilgiyi detayina kadar kitaplastirabilirseniz bir faydaniz dokunabilir, gelecek nesiller ipin ucunu yakalayip goturebilir. (zaten insanlik tarihinde olan bu)

  bu konuyu biraz dolayli yoldan da olsa isleyen bir star trek the next generation bolumu var hali hazirda. adina da derler the inner light.

 • 44. 26 kasım 2016 başakşehir'in verilmeyen golü

  bakın beyler iki ihtimal var;

  1- pozisyonda faul yok diyen adam ya futbol cahilidir,
  2- ya da ağır gerizekalidir. gerizekaliyi hakaret anlamında kullanmıyorum; futbol bilglsi anlamında söylüyorum. pozisyonda faul yok diyen adamla sabaha kadar basketbol konuşurum, tenis konusurum, efendime söylüyüm güreş konuşurum; futbol konuşmam.

  not: gs.

 • 45. şenol güneş

  ben bu adamın her şeye ağlamasından bıktım. çok fena bıktım. suratını görünce midem bulanmaya başlıyor artık. mağduriyette 1 numara malum kişi, 2 numara bu adam.

  fikstür dengesizliğini bir kez daha vurgulamak istiyormuş beyefendi. sakat oyuncular varmış, pazar oynayabilirlermiş ama cumartesi oynamışlar. sen çarşamba - cumartesi oynadın, haftaya rakibin olacak fenerbahçe de perşembe - pazar oynuyor, aynı süre. var mı onlarda ağlayan? üstelik perşembe maç yapmış diğer takımlar osmanlı-konya pazartesi oynuyorlar.

  önümüzdeki salı günü kupa maçın var, başakşehir'le pazar oynasaydın bu sefer kupa maçında ağlayacaktın. hadi kupayı da ertelettin diyelim çarşamba'ya, bu sefer cumartesi fener maçı var, bu hafta olduğu gibi çarşamba - cumartesi oynadığın için yine ağlayacaktın. hadi fener maçını da pazar'a alalım, bu sefer salı günü kiev maçın var. ne istiyorsun abi sen? ne zaman susacaksın, ne zaman bırakacaksın bu mağdur edebiyatını ya? maçlara çıkma sen zahmet etme al direkt 3 puan mı densin sana? hakem yetmiyor artık anladık, tam olarak nasıl bir ayrıcalık istiyorsun?

 • 46. öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

  donald duck don giymez. bu neredeyse sıradan bir bilgi.

  biraz daha ilginçleştirelim: donald duck duştan, belinde havluyla çıkar. ve denize mutlaka mayoyla girer.

  evet sokakta altına hiçbir şey giymeyen donald duck denize asla mayosuz girmez.

  bunun sebebi insanların cinsel dürtülerinde bir organı çıplak görmekten daha etkili unsurların varlığıdır. o da beklentidir. fetiş de denebilir.

  m.ö. 2000'lere tarihlenen eski girit medeniyetinde kadınlar üstsüz gezermiş ve bu, gündelik hayatın bir parçasıymış.

  http://www.destinationcrete.gr/…minoikos-politismos

  günümüzde de kadınların üstsüz olduğu pek çok ilkel kabilede insanların yaşamı normal sürmektedir. bunun sebebi ne erkeklerin iktidarsızlığı ne kadınların şekilsizliğidir. göğüslerin kapatılmasının bir psikolojik beklenti haline gelmemesidir. daha da açmak gerekirse, göğüslerinin görünmesi kadının yenilgi hanesine puan olarak yazılmadığı için seksi bir çağrışım yapmamasıdır. zira insan libidosunda cinsel başarıyla kavgadan elde edilen zafer aynı dürtüye sürükler ve mitolojide her ikisi de venüs'le temsil edilir. venüs kelimesi hem güzellik tanrıçasıdır hem de ingilizcedeki "win" yani kazanmak/yenmek kelimesinin kökenidir.

  tuttuğu futbol takımını desteklemek adına forma giydirilmiş köpekleri çiftleştiren ya da rakip takım renkleri giydirilmiş dansöz oynatan arkadaşlar için şunu diyebiliriz: kendileri homo sapiens'in diğer primatlara en yakın, doğal örnekleridir.

  evet donald duck'ın götü açıkta gezer ve biz bunu fark etmeyiz bile çünkü libidal bir çağrışımı yoktur. fakat tuttuğu futbol takımı "ezeli" rakibini yeninde bile kan basıncıyla "hanım suyu ısıt" diye bağıran erkek çoktur çünkü orada çok kuvvetli bir libidal dürtü vardır.

  ekşi sözlük yazarların kadın memesi takıntısı da bununla ilgili ama daha olumlu bir durum. bahsettiğim, primata yakınsayan erkeklerden farklı olarak sözlükçü erkekler internetteki porno görüntülerinin yarattığı algıda beklentiyle beyaz ten ve çıplak göğüs görme "zaferi"yle şartlanmıştır. biraz daha yüceltilmiş bir durum. yine de dansa, spora yatkınlığa dönüştürülmesi toplumun medenileşmesi açısından daha olumlu olacaktır.

  lakin bu yazdıklarımın 10'da birini bile anlamayacak, olimpiyat başarısı artsın diye sporcuların altın vaat edecek kadar sığ insanlar tarafından yönetiliyoruz.

  arkadaş donald duck'tan girdik konu yine siyasete geldi. neyse uzatmayayım.

 • 47. ferhan şensoy vs yılmaz erdoğan

  ferhan şensoy tiyatrodur, yılmaz erdoğan dekor.

 • 48. akp'ye oy verip chp'li gibi yaşayan tip

  dubai'ye gidip sadece erkeklerin girebildiği hotellerde viagranın beline vuran kabzımalları göstermiştir.
  iyi bir arabası ve iyi bir geliri de varmış götverenin.

  siz onlara elleşmeyin, bırakın istedikleri partiye oy versinler.

  amına kodumun orospu çocuğu çomarları.

 • 49. ben zaten neden başbakan oldum hiç bilmiyorum

  adamlar 14 yıldır mikrofon açıkken öyle fena potlar kırıyorlar ki, memlekette mikrofonun yasaklanması yakındır.

 • 50. westworld

  s01e01'den öğrendiğimize göre parkta 2000 host, 1400 de misafir varmış.

  misafirlerin günlük $40.000 ödediklerini de bi yerlerde söylemişlerdi.

  -- hesaplayan adam mode on --

  40 bin çarpı 1400 = günde 56 milyon

  çarp 30'la... ayda 1 milyar 680 milyon dolares

  1,680 milyar bölü 2000 = 840 bin dolares.

  demek ki 1 host ayda 840 bin dolar getiriyor. bunun bakımı var, şarjı var, temizliği var, misafirlerin kafasına göre perte çıkarttığı hostların yeniden yapımı var. sonra o kocaman yerin elektriği, suyu, çöp vergisi, personel maaşları, ssk'sı derken ohoooo...

  o kadar parayı hostlara gömeceklerine plastik enjeksiyon makinası alsalar, parkı da mütayide verip avm yapsalar daha çok kar getirirmiş valla.

  bu kafayla batar bu delos şirketi yakında, söylemedi demeyin...

  -- hesaplayan adam mode off --