Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. ibb'nin kaçak istanbulkart temalı reklamı

  vah vah sözlükte ayşe ablalara dert olmuş reklamdır

 • 2. fazla tarttığı çiğ köfteyi geri alan esnaf

  sene 2007, babam 1 kilo kıyma istedi kasaptan.tarttı verdi kıymayı babama. örneğin 1 kilo 40 lira ise 40.25 tl gelmiş. babam çıkarıp 100 tl vermişti sanırım. abi 25 kuruş bozuğunuz var mı dedi? babamda ceplerine bakındı bulamadı. halbuki zaten parasını fazlasıyla vermişti. abi eti alabilir miyim geri dedi? babam şaşkın bir şekilde verdi kasap kağıdını açtı minicik bir parça 25 kuruşluk kısmını geri aldı öyle verdi. üstünden 15 sene geçmesine rağmen o mahallede ne kadar tanıdığım varsa bu olayı anlattım ordan alışveriş yapmasınlar diye. muhitimize zincir kasap marketler açılmasıyla tutunamadılar zaten gittiler. bizde insana hizmet ediyoruz. müşteriye az naif davranın.

 • 3. nejat işler'in içler acısı hali

  bu magazin muhabirleri cidden tam sopalık ya. açın da götünüzle dalga geçin amk. insanların özel hayatına ne meraklısınız. size mi soracak adam sarhoş olurken?

 • 4. eker'in arapça süt rezaleti

  (bkz: boykot)

  yarın bir gün türkçe de gidecek elimizden. türk'üm demek bile suç olacak.

  ulan ülkeyi bir anda arabistan'a çevirdiniz. ne bitmez illetmişsiniz, lanet olsun.

  not: bu ülkede gerçekten büyük bir pembe kıçlı sorunu var. bunlara göre türkiye'ye, türk'e karşı hiç olumsuz bir şey yok. hatta yapılan her şey, faşizm dahi türk'e müstahak. ama türk en ufak bir tepki dahi veremez.

  bak işte, ek*r denen firma açıklama yapmış, "söz konusu ürün avrupa ve ortadoğu bölgelerinde de satıldığından; ön yüzünde tamamen türkçe, arka yüzünde farklı dillerde ürün bilgileri yer almaktadır." diyor. yani oraya özel ürün değil. türkiye'de de satılıyormuş. ben demiyorum, kendileri diyor. boşa değilmiş yani verdiğimiz tepki. biz hassas değiliz, durum ortada.

  neymiş, bu ürün ortadoğu'da da satılıyormuş da o yüzden çok dilliymiş. nasıl alay ediyor, nasıl küçük görüyorlar, görüyor musunuz? bizim tepkimiz buna işte.

  türk ulusu zaten yüz yıllarca küçük görüldü. etrak-ı biidrak diye hakarete uğradı. bin yıldır fars ve arap asimilasyonuyla acayip bir şeye dönüştü.

  ne güzel atatürk ve silah arkadaşları sayesinde türk kafa kaldırabildi, bu cendereden çıkacak oldu, geldiler yine çöktüler tepemize.

  dincisi, kürtçüsü, rusçusu, liboşu yine bir oldu; türk'e dair ne varsa saldırmaya başladı.

  demografi yerle bir edildi, dil de çöktü mü tamamdır.

  buna göz yummayacağız arkadaş. hassaslıksa hassasız. buluttan nem kapıyorum gerekirse. ben ki yıllardır evime pın*r ürünü sokmuyorum. bunu da almam. şimdilik elimden gelen bu. bundan da geri kalmayacağım.

 • 5. türkiye'nin her yerine saldıracağız

  seçim öncesi terör, pkk hortlamaya başladı. daha doğrusu hortlatılmaya başlandı!

 • 6. sevişmekten daha güzel olan şey

  imam hatiplerin kapatılması

 • 7. avrupa'da para yoksa hastane önlerinde ölürsünüz

  avrupa vatandaştan, işletmelerden, uçan kuştan, akan nehirden vergi topluyormuymuş sorsanıza. yemin etmişler her gün bir akp'li kendimize sövdüreceğiz diye.

  edit: çok fazla aynı mesaj geldiğinden şöyle bir ekleme yapma ihtiyacı duydum, avrupa vergi almıyor demek istemiyorum. türkiye melek mükellef sömürürken, büyük firmaların, yandaşların, futbol takımlarının vergilerini bir kalemde siliyor. milyarlarca lira vergisi olan insanlar elini kolunu sallayarak ülkede gezebiliyor demek istiyorum. düzenli vergisini ödeyen tüm kurum ve işletmelerin keriz yerine konduğu, hiçbir faiz ve cezai işlem olmadan, hatta indirimli halde bir kaç senede bir af çıktığı için asıl borçluların, vergisini zamanında ödemeyenlerin hep kollandığı. asıl vergi alınması gereken kurum, kuruluşlardan vergi alınmazken, denetimi sıkı yapılmazken, son tüketici ve çalışanı direkt sömüren sistemden söz ediyorum.

  1
  2
  3

 • 8. danimarka'nın sığınmacıları gönderme kararı

  nerde bu "gönderemezsiniz", "ama uluslararası hukuk" diyen andaval aklıevveller?

 • 9. uzayda canlı bulunamaması

  evladım, evren öyle bir yer ki bizim içinde olduğumuz galaksi olan samanyolunda bize yakın güneşlerin bile ışığı binlerce ışık yılı sonrası dünyamıza ulaşabiliyor ancak.
  bu güneşler gezegenlerinden bize mesaj gönderilmiş olsa bile bu mesajın bize ulaşması belki milyonlarca yıl sonra olacak.
  sen mesaja yanıt verdin deyelim ama belkide o gezegende yaşam çoktan bitmiş olacak.
  ya da milyonlarca yıl öncesinden gönderilen mesaj dünyamıza dinozorların yaşadığı döneme denk gelmiş de olabilir yani.
  genişleyen evrende milyarlarca yıldızın ışığı bile bize ulaşamıyorken gönderilen mesajlar nasıl bize ulaşsın.
  evren saatinde salizenin milyarda bir anını yaşadığımız şu dönemde mesaj yok, o halde uzayda canlı da yok demek okyanustan aldığın bir kova suyu göstererek bakın okyanuslarda canlı da yok aptallığına eşdeğerdir.

 • 10. netflix'in abone sayısının düşmesi

  valla ben bi arkadaşımın arkadaşının eski sevgilisinin hesabını kullanıyorum. benim gibi götler oldukça daha çok düşer.

 • 11. elon musk'un bir evim bile yok açıklaması

  tek serveti bir tane yüzüktür.

 • 12. akp'ye korkunç bir kin ve nefret duymak

  tamamen haklı bir eylemdir. kolay mı milyonların 20 yılını çalıp, geleceğinden en az bir o kadar daha zamana ipotek koyup da nefret edilmemek?

  akp'nin türkiye cumhuriyeti'ne verdiği zararı, fesli delinin gebermeden önce ıslak rüyalarını gördüğü, "keşke galip gelseydi" dedikleri galip gelseydi bile veremezdi.

 • 13. emlak balonunun patlayacak olması

  şaka maka uzun yıllar sonra ekşide balon değildir denmeye başlandı. demek ki zamanı geldi. ekşide ne denirse tersi çıkıyor.

  toplum bir konuda hemfikir oluyorsa nedense bir anda tersi oluyor. bu sene dolarda oldu bu. geçen sene altında. önceki yıllarda gene konutta. bakalım zaman ne gösterecek.

 • 14. 20 nisan 2022 ekrem imamoğlu'na hapis istemi

  halkın iradesi ile seçilmiş birine hapis istemi anca bizde olur aq

 • 15. seks yapmak için en uygun saat

  tabiki rolex. her şeyi ile karizmanıza karizma katar.

 • 16. sabahları dinç uyanamamak

  o güne dair bir umut olsa uyanacaksın.. yoksa olayın iyi uykuyla, yatakla ilgisi yok..

 • 17. akit yazarının 150 yıl önce uçak kullanması

  bu gerizekalıya gazeteci sıfatıyla milyonlar kazandırırken, yüzbinlerce nitelikli genci asgari ücrete, yoksulluğa ve atanamadığı için intihara mahkum eden düzenin ta amk.

 • 18. halı sahada çakılı stoper oynayan adam

  bu benim. 1-2 maç oynadıktan sonra göbek defans mevkim tescillenir, yarı sahaya yaklaştığım anda tüm takım açılma diye seslenir. maç cozutursa 45-55 arası nadir gelişen osasuna atakları gibi ileri çıkarım.

 • 19. inek şaban'ın 1970'lerin recep ivedik'i olması

  1977'liyim. 90'larda ben çocukken, kemal sunal'a gülenlere entelektüel düzeyleri yüksek insanlar hor bakardı. eşekoğlu eşşek demesine gülen cahiller falan denirdi. biraz sosyoekonomik düzeyi yüksek insanlar izlese bile gizlerdi bunu.
  tespit yüzde yüz haklı. o dönemleri yaşayan bilir. tam olarak şu an recep ivedik karakterine gülenlere yapılan muamelenin tümü ile aynısı yapılırdı.

  mesela 90'lar popu için, nerede eski cem karacalar nil buraklar nilüferler, nerde bu ibişler, bunlar hep sabun köpüğü denir, nefret kusulurdu. şimdi youtube yorumlarına girip bakıyorum 90'lar popunun ''hey be ne günlerdi, bir de şimdiki rezillere bak'' falan yazılmış hep.

  ya da tarkan o meşhur kareli pantolonuyla kıl oldum abi klibini yaptığında şu anda aleyna tilki için ne duyuyorsam su damlası gibi birebir aynı şeyleri duyardım.

  bu devran hep böyle , yıllandıkça kıymete biniyor sanırım bazı şeyler.

  doğu toplumları daha gerofilik(yaşlı sevici) ve nostaljik oluyorlar kültürel olarak. yeni olandan bir tiksinme, hep geriye doğru bakış var bu topraklarda. bu toplumlarda başarıdan ziyade kıdem, yıl, nicelik önemlidir ve saygı duyulur. mesela bir mekanik ustası işini iyi yaptığı ile değil, uzun yıllardır bu işi yapıyor olması ile daha çok övülür.

  facebook'un sahibi zuckerberg'in bir röportajını izlemiştim. facebook arayüzünde yaptıkları her değişiklik ortadoğu ve asya'da hemen kullanıcı kaybına yol açarken, batı medeniyetinde her yenilik, yeni müşteri getiriyormuş.

  statükocu toplumuz. hep geçmişe özlemle yaşıyoruz. değişiklikler ve yeni olan her şey hemen bir öfke getiriyor yanında.

  uzun zamandır ekşide okuduğum en doğru tespit.

 • 20. 20 nisan 2022 bursa'da patlama

  seçimler yaklaşırken yine terörü hortlatma girişimi büyük şerefsizlik olur. konu şerefsizlik olunca nedense buna imkansız diyemiyorum. vefat edenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim.

 • 21. makarna ile en iyi giden şey

  klasik, krema mantar tavuk biraz karabiber ve sarımsak

 • 22. akp'nin %7'yi geçememe ihtimali

  yalnızca sosyal yardım alanlar bile yardımları kesilmesin diye oy atsa %20 eder. dolayısıyla bu anketler pek inandırıcı değildir. ama herkesin beklediği gibi bir hile, hurda yapmazlar ve seçimi tanırlarsa akp'nin tek başına iktidarlığı sona ermiştir.

  seçim öncesi yapacakları hamlelerle bu değişebilir mi? değişebilir. türk halkının balık hafızalılığını küçümsememek lazım.

 • 23. atv'nin atv olduğu yıllar

  ali kırca tarafından sunulan haberler bittikten sonra bizim city izlediğimiz laik yıllardır.

 • 24. araba diye clio'ya binmek

  araba amacınız değil aracınız olsun gençler.

 • 25. 20 nisan 2022 pelin gündeş'in tweet'leri

  "akp'de diğerlerini bilmem de mevlüt çavuşoğlu çalışıyor yaa" diyenler okumalı bence.

  adamlar organize türk ve türkiye düşmanı. şuan, tam şu saatte akp grup toplantısında, akp genel başkanı kişi, kardeşlik, türkiye'nin geleceği ve birlik mesajları veriyor. seçimleri kazanıp bla bla bla bla 2053 2071 hedefleri falan diye üfürüyor. chp 7 yıldızlı otellerde iftar açarken bizler halkın içindeyiz diye sallayıp duruyor.

  sabah iyi parti grup toplantısını 5 dk veren veya vermeye dahi tenezzül etmeyen ana akım haber kanallarının tamamı da bu konuşmayı canlı yayınlıyor.

 • 26. cumhuriyetin yüzüncü yıl marşını besteleyecek kişi

  barış manço'yu 1999'da kaybettik. ama en güzel eserleri 1970'lerde ve 80'lerde yazdığı eserlerdi. sonraki yıllarda o kadar başarılı eseri yoktur. müziğe, albüm yapmaya bilfiil devam ettiği halde yoktur. sebebini düşünelim.

  kemal sunal'ı 2000'de kaybettik. ama en güzel filmleri 1970'lerde ve 80'lerde rol aldığı filmlerdi. devamında da çok sayıda film ve dizide rol aldı ve kendisi hala abidevi bir sanatçıydı ama bu yapımlar o kadar başarılı olmadı.

  cahit berkay hala hayatta. allah uzun ömür versin. performansı da hala genç delikanlı gibi. ama en başarılı besteleri 70'lerde yaptığı eserlerdir. sebebi nedir?

  sebebi şu: sanat eserleri sadece sanatçının ruhundan kopan birer parça değildir. kendi zamanlarınin ruhunu da yansıtırlar. 1970'lerin türk müzik dünyasının ruhu ve yeşilçam'ın ruhu öldükten sonra o eserleri yapmak, en büyük sanatçının bile elinden gelmedi. ama o ruh diriyken en kıyıda köşede kalmış sanatçılar bile o ruhtan nasibini alan eserler yaratmıştır.

  cemal reşit rey de en büyük bestecilerimizdendir ama onuncu yıl marşı, cemal reşit rey tarafından bestelendiği için değil cumhuriyetin ilk yıllarının ruhunu yansıttığı için çok özel bir eserdir. bu güzellikteki bir eseri bir başkası besteleyebilir miydi bilmiyorum ama kesinlikle başka bir zaman bestelenemezdi. ancak cumhuriyetin 10. yıl coşkusuyla bestelenebilirdi.

  toplumun ve zamanın ruhunu kalbinde hissedip notalara yansıtabilecek çok sanatçımız var. gerçek sanatçı tam da onlardır zaten. sıkıntı, sanatçılarımızda değil. içinde bulunduğumuz zamanın ruhunda.

 • 27. yakamoz s-245

  denizaltıda fetöcü subay olursa eğlencesi katlanacak dizi.hatta gay fetöcü subay ile zihnimizi duvardan duvara vurabilir.

 • 28. ümit özdağ

  görsel
  görsel (parti programından-ağustos 2021)

  suriye devleti türkiye'deki suriyelilerin vatandaşlığını iptal etmedi. üstelik af da çıkardı. özdağ'ın gerekirse zorla lafı, gitmemekte direnen suriyeliler için. bu durum esad'la görüşmeye alternatif değil.

  tekrar soruyorum. yalan söylemeden yazı yazamıyor musunuz? sirk soytarısından bir farkınız olduğunu düşünüyor musunuz?

 • 29. alişan'ın 3 yaşındaki oğlunun masaj fotoğrafı

  görgüsüzlüğün ve cehaletin fotoğrafı olmakla beraber, böyle bir toplumun hak ettiği ünlümsüdür.

 • 30. 420

  bugün bayram erken sarın çocuklar.

 • 31. kolay gibi görünen ama çok zor olan şeyler

  çok yorgunken uykuya dalmak.

 • 32. türklerden filozof çıkmamasının nedenleri

  maslow'un piramidinin bodrum katinda kiraya cikmis bir toplumdan çok şey istiyorsunuz.

 • 33. 30 yaş üstü olduğunu tek cümleyle anlatmak

  ilaçları doktor sağlık karnesine yazar, eczaneden öyle alırdık.

 • 34. bir kadının kaliteli olduğunu gösteren detaylar

  yine tüm yalancılar toplanmış tabii yalanciyi zkmiyorlar.

  paragraf paragraf anlattığınız eğitimli görgülü hanımefendi iyi aile kızı olanlar sıkıcıdır. gidip nerede aşufte ve verebiltesi yüksek varsa ona koşarsınız varos varos ve 3 g ile iyi aptal numarsı yapması yeterlidir. evli olsanız o ideal kadından sıkılıp bu asuftelere koşar yazar ya da stalk yaparsınız....lafa geldi mi eğitimli kültürlu bikbik..

  kaliteli kadın bu 2 yüzlü sırtlanları tipinden tanıyıp asla yüz vermeyendir ne arkadaş ne sevgili ne başka bi şey. kaliteli hatunlar, bunların takıldığı semtlerde mekanlarda bile oturmazlar burası ibis dolu diye.

  ıyi geceler destekli salllayin.
  burada 40 kişiyiz birbirimizi iyi biliriz.

 • 35. güçleri yetiyorsa bizi çıkarsınlar diyen suriyeli

 • 36. türkiye'nin dünyanın 23. büyük ekonomisi olması

  ecevit'e yazarkasa atıldığı yıllarda 17. sıradaydık.

  (bkz: nereden nereye)

 • 37. 19 nisan 2022 ibrahim haskoloğlu'nun tutuklanması

  gazetecidir değildir yorum yapacak kadar tanımıyorum. ama bu başlığa yazanların ekseriyeti sözlükçü değildir.

  bi başlığa yazmadan önce o başlığı bi okuyun amk. kim ne yazmış ne anlatmış, ne cevap verilmis?

  adam devlete bildirdim, egmye mail attım kimse siklemedi, iste ekran görüntüleri diye paylaşmış. üzerine buraya yazanlara cevap olarak koymuslar. 10 sayfa sonra adam önce devlete bildirseydin, bu işler böyle yapılır diyor.

  yemin ediyorum bezdim ya. 2003 te geldim 2006 da yazmaya başladım. o zamanlar öyleydi. hemen yazma önce bi oku derlerdi. o diyenlerin hepsi gittiler. ben de sabır taşı çatladım. tiksiniyorum artık yazdıklarınızı okurken.

  heye babam once devlete bildirmesi lazım. herkes salak bi sen akıllısın. devlette de her şey süper, hiç sorun yok. oyna devam. iyi ki bi yol olmaz buradan dedim bırakıp gittim. hiç özlemiyorum hiç.

 • 38. zafer partisi'nin filistin politikası

  merhum alparslan türkeş'in de zamanında açık açık ifade ettiği politikanın aynısıdır. hatta bunun bir videosu da var ve oldukça sert sözler kullanmıştı türkeş filistin'e dair. o dönem birçok kişi türkeş'i israil dostu olmakla suçlamıştı. 20 dakikalık video şu; https://youtu.be/sfb2xuyvvni

  bu yüzden zafer partisi'nin mevcut düşüncesi mantıklıdır ve klasik türk milliyetçiliği ile de çelişmez. olması gereken de budur. elbette zulme karşı durulmalıdır ancak herşey karşılıklılık esasına dayalıdır. sen gidip rumlarla görüşür, pkk hakkında destekleyici açıklama yapar, ermeni soykırımı vardır dersen senin davan benim umrumda olmaz. dış politikada milli çıkar herşeyden önce gelir.

 • 39. anın fotoğrafı

  doğa uyanıyor

 • 40. bugün özlenen kişiye birkaç satır bırak

  seni özlüyorum. küçük minnacik anlarda aklima geliyorsun, alip kabul ediyorum. ben senin aklina hic gelmiyorumdur belki. bugun bana aldigin capali saati gormus annem gulumsedim gecti. her sey gecer ve herkes gider. keske farkli olsaydin.

 • 41. enerji ve olumlamayla kafayı bozmuş kadınlar

  psikoloji ile alakası olmayan bir bölümden mezun olmuş yaşam koçlarının gözdesi olan insanlardır (sadece kadınlar değil). bunlar yaşam koçlarını, yaşam koçları da bunları çok sever. çakralarını açtırır, karısına/ kocasına sadakat veya bağlılık terapisi yaptırır, ilişkileri hakkında fikir alır, yıldız yükseltme seanslarına katılırlar ve tüm bu yaptıklarının kendi hayatına aşırı katkı sağladığını düşünürler. aslında bu da plasebo etkisi oluşturup işe yarabilir (ilaç diye yutturulan şekerin işe yaraması gibi).

  neyse efem, evreni de çok meşgul eder bunlar. evren her gün en az 2-3 saatini bunlara geri mesaj yollamaya ayırır. sekreter tutsa bari.

 • 42. külotlu çorapların artık tek kullanımlık olması

  fotograf ekleyin ki inanalim.

 • 43. rabbimiz bizi mallarımızla imtihan edecek

  lan belki para pul gibi mallarından bahsetmiyordur!?*

  (bkz: bıbıcım)

 • 44. fransız turistin taksici tarafından darp edilmesi

 • 45. dedelerin unutulmayan öğütleri

  80 yaşında bir dede hasta yatağında

  hayat bayat, ama yaşamaya değer

  demişti.

 • 46. emine erdoğan'ın nobele aday olması

 • 47. tanju çolak'ın artık akp'li değilim açıklaması

  fm literatüründe positioning i 20 olan eski futbolcunun açıklamasıdır.

 • 48. 20 nisan 2022 ikametgahı çalınan sözlük yazarı

  merhabalar ilk kez rezalet başlığı açıyorum. fakat güzel bir rezalet olduğuna eminim.
  öncelikle dün itibari ile kimliğimi yenilemek için randevu alıp, harcımı yatırıp, avcılar nüfus müdürlüğüne gittim.
  sıra geldi ve işleme başlandığı an adres bilgimin ve ikametgahımın olmadığı söylendi. 20 yıldır aynı bina ve dairede oturuyoruz. 6 ay önce iş için ikametgah çıkarttım, daha önce onlarca kez okul, iş, vs için çıkarttım ve sorun yoktu. bunun nasıl olabileceğini sordum ve biz bilmiyoruz dediler işin içinden çıktılar. hızımı alamayıp muhtarlığa gittim fakat o da 20 senedir oturduğum adreste ikametgahımın gözükmediğini söyledi. elektrik, su ve doğalgaz faturaları oturduğumuz dairenin üzerine ve onlarla nüfus müdürlüğüne gidip tekrar kayıt yapmak istedik fakat oturduğumuz dairede başka birileri oturuyor gözüktüğü için işlem yapamadık.
  şu an 20 senedir oturduğumuz aynı dairede, ikametgahımız gözükmüyor ve mantıklı bir çözümü yok. kimlik yenileyemiyorum, adres beyanı gösteremiyorum, pasaport alamıyorum.
  şimdi şunu anlamıyorum. hiç bir şekilde adres değişikliği yapmamamıza, 20 senedir aynı bina ve apartmanda oturmamıza rağmen. bizim kayıtlarımızı silip, başka birini bizim dairede nasıl gösterebilirler ?
  şu an tapuda, noterde ve devlet dairelerinde, bankalarda evraklı işlem yapamıyorum. sebebi doğal olarak bir adresim olmayışı.
  evimizde oturuyor gözüken kişi, uyuşturucu kaçırsa, hırsızlık yapsa, fetöye üye olsa direk biz evimizden alınacağız. apartmanımıza 3 ay önce yabancılar taşındı ve taşındığı ev mahkeme sürecindeydi fakat boştu. büyük ihtimal belli çıkarlar uğruna nüfus müdürlüklerinde bu işlemleri yapıyorlar.

  siz değerli yazarlardan bu olayı nasıl çözeceğim ile ilgili bilgi rica ediyorum.
  (oturduğumuz ev kira ve ev sahibine dedesi tarafından miras kalmış bir ev. )

  edit: kesinlikle sizlerde ikametgah bilgilerinize e devletten bakın ve kontrol edin. aynı durumda olan yazar arkadaşlardan mesaj geliyor.

  2. edit: mesaj atan onlarca arkadaşa teşekkür ederim, mesajlara tek tek yazamıyorum kusura bakmayın.. yarın ev tapusu, kira sözleşmesi ile birlikte belediyeye gidilecek ve ardından nüfus müdürlüğüne gidilecek. cimere şikayette bulundum ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. olaylar geliştikçe editleyeceğim.

 • 49. cüzdanda taşınan garip nesneler

  pena

  yeğenime sürpriz bir hediye almıştım, sevinçten koştu gitti gitarının kutusundan en sevdiği penasını çıkartıp bana hediye etti.
  yıllardan beri cüzdanımda durur. şimdi koç lisesinde okuyan kalın sesli bir ergen. çoktan unutmuştur ama o pena benim için çok değerli.

 • 50. parasına kesinlikle değen şeyler

  türkiye'de hiçbir ürün parasını hakedemez.