debe başlıkları

iota

 • asudhauhd çok acayip bir 15 dakika yaşandı. iota'yı 1.1 gördüm. param olsa basardım, bu nasıl bir korkudur :)

  şu an 2.75'e geri geldi ama bütün market sallanıyor. her şey olabilir. gider 0.5'e düşer falan.

  kripto paraların hepsi bugün bir balon nasıl davranır gösteriyor:

  gün aralığı: 1,1000 - 5,3300

 • konuyla ilgili soru moru gelmiyor onlarca. totonuzdan element uydurup sanki böyle bir durum varmış gibi işi binance referansına bağlamayın. yeter artık ne yüzsüzlük yahu bu.

  bu ne rezilliktir ya. 2 adımda bir anlatılmış zaten sayfalarca sayenizde; "çık sırı giliyir idim idim inllitiyirim bi di binins rif kidim."

  laned ossun baynensinize de ayotanıza da.

 • kafayı bitcoin ile hesap yapmaya takmış adamları anlayan var mı? adamın dolar da umrunda değil güzel kardeşim. adamın hesabı şu ben buraya 2500 tl yatırdım,şu an kaç param var adamın merakı bu. adam iota veya ripple daha fazla değerlenir bitcon den diye düşünerek alıyor bunları, hesabı da dolarla yapması gayet mantıklı. adam en son dışarıya tl çıkaracak, dolarla daha kolay hesap ediyor. bitcoin karşısında değer kaybettiyse de adam reel de kar ediyor, adamın hesap etmek istediği kaç tl girecek cebime. bunu anlamak bu kadar zor mu aq. adam 00,2875 ile bilmemneyi çarpmak istemiyor. sen ister bitcoin ile hesapla ister güvercin bokuyla, millete karışmayın aq.

 • elin yirmi bir yasindaki oglanlari yapar veya yapamaz orasi ayri ama bir problem gormus, cozmek istemis onun icin paradigma degistirmis farkli bir yolla cozebilirin demis ortaya bir proje koymus ve ugrasiyor sonucta ama biz burada her zamanki gibi mac muhabbeti gibi iotaspor, bitcoinspor, ethspor kavga edlp duruyoruz, yaziklar olsun bize.

 • 2014 yılında ethereum ilk çıktığı zaman (bkz: presale) fiyatı 0.30 usd idi.

  azıcık araştırma yapanlar o zaman da, tıpkı şimdi iota'da olduğu gibi insanların reddit gibi platformlarda ikiye bölündüğünü rahatlıkla görebilirler. daha büyük güruhun toplandığı kısım "lan daha bitcoin gelişemedi o kadar, ethereum neymiş? hem aynısının laciverti; scam (dolandırıcılık) var bu işte, girmeyin. bitcoin rulez" derken, nispetle ufak bir güruh "bunun teknolojisi çok şeyler vaadediyor ve bence bu yükselecek" minvalinde yaklaştı olaya. yani şimdi iotada olanın aynısı.

  hızlı bir hesap yapalım:

  2014 yılında 10 ethereum alan kişi 3 dolar ödedi. hiç satmadığı* düşünürse şu an yaklaşık 6000 dolar değerinde parası var. 3 yıldaki artış: 2000 kat.

  2014 yılında 10 bitcoin alan kişi 6000 dolar ödedi. hiç satmadığı düşünülürse şu an yaklaşık 170.000 dolar değerinde parası var. 3 yıldaki artış: yaklaşık 28.3 kat.

  tarihin tozlu sayfalarına gömüleceğini öngören bakış açısı: (bkz: #40735319)

  tarihe şanlı harflerle yazılacağını öngören bakış açısı: (bkz: #41570130)

  not: iki entry arasında -etherin fiyatında oynama olmadığı- 30 günlük bir zaman farkı var.

  bu karşılaştırmanın benzerini dash, litecoin, ripple ve hatta bitcoin ile yapmak mümkün.

  ne yazık ki, internetin acayip çocuklarının büyük kısmı -şiddetle aksini iddia etseler de- değişime ve yeni teknolojiye ziyadesiyle kapalı.

  eh, hangi güruhun haklı olduğunu tarih göstermiş, değil mi?

  ekleme: bazı mütevazi, teknolojik olarak çok farklılık vaadetmeyen, zayıf developer ekibine sahip, markette hiçbir zaman yüksek paya sahip olamamış, zaten öyle iddiası olmayan ve/veya goygoyuna çıkarılmış* kripto paraları örnek göstererek bu entry'i gömmeye çalışacak arkadaşlar muhakkak olacaktır. onlara peşinen şunu söylemek istiyorum: (bkz: baran 14 yaşında arkadaşları ona einstein diyor)

  ekleme bölüm iki: yapacağınız tüm yatırımlarda her türlü risk size aittir. sonuçta para sizin lan?

 • inanmazsınız, yatırım tavsiyesi veriyorum: bu başlığı okuyun.

  örneğin 29 kasım 2017 tarihinden itibaren “bunu nasıl alırım yardımcı olun” yazan herkesi bir güzel engelliyoruz. zira bu entry (bkz: #72464354) yazıldığında bu kadar detaylı olmasa da, direkt bilal’e anlatır gibi anlatmıştı adım adım. bir zamanlar bu sözlükte aramaya inanmayanları yerin dibine gömüyorduk ya hani, o hesap…

  sonra ref’li link verip ref olduğunu açıkça belli etmeyen arkadaşları engelliyoruz. bu insanlar çıkarı olmadan "bilgi" paylaşmayan kişiler demektir. sözlüğe yazacakları size hiçbir şey katmaz.

  ardından ref’li link verip, ref’li olduğunu belli eden ama yazdığında hiçbir katma değer bulunmayan arkadaşlara bir bakıp, düşünüyoruz. bu kirlilik yaratsa da "o kadar da kötü" olmayabilir, karar sizin.

  en son ref’li linklerini bit.ly ve goo.gl gibi kısaltmaların arkasına saklayıp (ve tabii ki refli olduğunu belirtmeyen) köftehorları engelliyoruz.

  bir de bunun ultra ekmekli köfte versiyonu var ki: her crypto-currency başlığına (hemen hemen) aynı entry’i yazıp tamamında bit.ly ile referans veren arkadaşlar var. bu nedir yahu? (bkz: ethereum/#72755611) (bkz: kripto para birimi/#72753698) (bkz: bitcoin mining/#72733528) (bkz: bitcoin/#72732615)

  sırada “ben bununla uğraşamam, benim için alacak adam yok mu?” yazan arkadaşlar. bunları ben nargile cafeden çıkmayıp sahibinden.com’da babasının parasıyla spor araba bakan, ama arkadaşına çay parasını kitleyen, yatırım aracı buldu mu düşünmeyip atlayan ama atlarkan başkalarının kafasına basan, düşüp çenesini yardığında da kafasına bastığı arkadaşını suçlayan tipler olarak hayal ediyorum. gönül rahatlığıyla engelliyoruz.

  nooldu? sözlüğünüz bomboş kaldı. niye? çünkü herkesi engelledik. çünkü geçen sene donanımhaber ölücülerine ayar veren sözlük ahalisi el ele verip bütün crypto-currency başlıklarının suretine tükürdü. hashflare başlığına hiç bakmayın mesela, kör olabilirsiniz. (eskiden bu anlatımlı başlıkları "yeni başlayanlar için x" diye açardık, ne bileyim başka mecralardaki temsiliyetimizi ifade etmek için "sözlük yazarlarının hashflare hesapları" falan derdik... "beni yeşillendirin" temalı entry yazacak kadar yüzsüzsek bile en azından sonrasında silerdik ya da edit'leyip öğrendiğimizi paylaşırdık... her cümleyi üç noktayla bitirmez, bu kadar uzun parantezler açmazdık...)

  velhasıl, burada dönen çılgınlık dışarıya olduğu gibi yansıyor. dün barda laptop’ımdan slushpool’daki miner’ımın durumuna bakıyordum. ekranın bi köşesinde bitcoin yazdığını görmüş olacak ki bira getiren kız iota hakkında sorular sormaya başladı. muhtemelen sözlük yazarı falan değil ama buraları okuyup daldı içine. kendisi gibi neredeyse hiçbir teknik bilgisi olmayan, muhtemelen öğrenci olduğu için gelirinin bir kısmını atıp “unutunca” kendi kendine büyüyeceğini hayal eden çok insan var dışarıda. sizin ref’li linkleriniz sizce onlara bir zarar vermiyor ama başlığın içine tükürdüğünüzden çöpün içinden okunacak kitapları zor buluyorlar, bulduklarında da sayfaları yabış yabış oluyor.

  okumak demişken, şu iota başlığına tangle’ın whitepaper’ı hakkındaki teknik endişelerimi yazacaktım, vakitsizlikten yazamadım bir türlü ama başlığı takip ettikçe içim burkuldu. entry’i de evernote’un derinliklerine gömdüm. başka bahara artık. benim über kıymetli entry'min yokluğu sizi endişelendirmeyebilir ama yazmaktan tiksinen ilk kişi olmadığımı hayal ediyorum.

  şurada adam akıllı yazıp, ref'li link verip açıkça bunu söyleyen kişileri tenzih ettiğimi belirtmeme gerek yok sanırım.

  o yüzden yatırım tavsiyesi: bu başlığı okuyun, elek gibi resmen. sözlüğüm tertemiz oldu. az daha zorlasam iota başlığında tek entry görecem.

 • kuruş hesabı yapan fakir yüzsüzleri ortaya çıkaran coin. adam paribu, btcturk, koinim'i link olarak vermiyor, binance'te referansı olduğu için binance'i link olarak yazıyor.

  bu başlıkta gördüğünüz hiçbir linke tıklamayın. gidin siteye kendiniz yazarak, hiçbi' işe yaramayan sülüklere 1 kuruş kazandırmayın.

  ya da daha iyi fikrim var. birisi (artık sözlük nasıl güvencekse) tüm referanslı sitelerde bi hesap açsın, ordan gelen komisyonlar lösev gibi yerlere bağışlansın. böyle kuruşçulara kazandırmaktansa en azından bi işe yarasın referanslar.

 • better call jimmy isimli kuruş peşinde koşan adamlar yerine şükela butonundan "tümü" seçeneğine tıklayarak, referanssız açıklama yapmış adamların yazdıklarını okuyabilirsiniz.

  2017 yılındasınız ve artık google kullanmayı öğrenin. öğrenemediyseniz de sizin bilgisizliğinizi kullanan ve kuruş peşinde koşan adamlara prim vermemeyi öğrenin.

  kendinize gelin lan!

 • min 20'ye kadar satmak yok manyak miyiz ne 5 dolari, 3 kurusluk kar icin hodl bozulur mu daily trade de neymis? bitcoin'den hic mi ders cikarmadiniz?

  imza: bir litecoin gazisi.