Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. tipik almancı davranışları

  bir mekana gidince her şeyden sipariş vermeleri.
  benim bemevem var diyebilmek için 3000 kilometre yol gelmeleri.
  bunlar almanya'da şu kadar euro deyip burayı ucuz bulmaları.
  kendileri almanya'da yaşayıp bizim kim tarafından yönetileceğimize karışmaları.
  orda adam yerine koyulmadıkları için türkiye'de para ile efendilik rollerine bürünmeleri.

 • 2. türkiye'de iyi derecede yaşamak için gereken maaş

  hiç bir maaş miktarı iyi bir yaşam sağlayamadığı için anlamsız sorudur.

  iyi bir yaşamın kaynağı kazanılan para değil sağlık ve huzurdur.

  hatta insanların büyük bir kısmı çok iyi maaş almak için veya aldığı halde yaşayamamaktadır.

 • 3. 30 temmuz 2019 kuş sürüsüne çarpan thy uçağı

  istanbul havalimanı'na inerken kuş sürüsüne dalan uçaktır. gövdesinde hasar oluşmuş ve bir sonraki seferden çekilmiştir.

  konunun uzmanları bas bas bağırırken padişahın eşeği osuruyor gibi duymazdan gelenler umuyorum ki mutlulardır. cumhuriyet tarihinin en büyük kazığı yine akp dönemi aracılığı ile vatandaşın sırtına yüklenmiştir. bu havalimanında büyük bir facia yaşanacağından korkuyorum. işin kötü kısmı banane de diyemiyoruz çünkü yurt dışı uçuşlar için alternatif yok. daha önce de benzeri yaşanmıştı: (bkz: 28 haziran 2019 kuş sürüsüne çarpan thy uçağı)

  uçaktaki hasar görüntüleri:
  fotoğraf 1
  fotoğraf 2
  fotoğraf 3
  fotoğraf 4
  fotoğraf 5

  --- spoiler ---
  izmir adnan menderes havalimanı'ndan havalanarak tk2313 sefer sayılı uçuşu gerçekleştirmek üzere istanbul havalimanı'na gelen tc-jjm kuyruk tescilli uçak talihsiz bir kaza yaşadı. istanbul havalimanı inişe hazırlandığı sırada kuş sürüsüne dalan uçağın sol kanadında hasar meydana geldi.

  güvenli bir şekilde istanbul havalimanı'na iniş yapan uçağa teknik ekip inceleme yaptı. toronto-istanbul seferine verilmesi planlanan b777-300er tipi uçağın seferden çekilmesine karar verildi.
  --- spoiler ---
  airport haber

  edit:" uçağın kuş sürüsüne çarpması her havalimanında olur" tarzı mesajlar atanlar var. bu riskin her havalimanında olması sanıyorum onlara göre havalimanın kuşlarını göç yolu üzerine yapılmasının mantıklı açıklaması.

  trafik kazasında da ölme riski var ama bu riski azaltmak için emniyet kemeri takıyorsunuz, trafik kurallarına uyuyorsunuz, motorcuysanız kask vs. takıyorsunuz değil mi? zaten olan bir riskin göç yolu üzerinde artacağını anlamayan adamlarla aynı havayı soluyoruz...

 • 4. en sahtekar meslek grubu

  sahtekar çok masum bir tanımlama olmakla birlikte taksiciler diyorum.

  hatta taksici kelimesini bir küfür çeşidi olarak literatüre sokmak gibi bir fikrim var.

  "kes lan o.ç." yerine "kes lan taksici" denebilir mesela.

 • 5. ada keyf restaurant

  belediye başkan yardımcısının dükkanı.

  edit: mekân sahibinin belediye meclis üyesi fatma bucak olduğu öğrenildi.

 • 6. 5 senelik köpeğini mi kurtarırsın bir insanı mı

  köpeğimi kaybedeli bugün 1. yıl olmuşken böyle başlığın karşıma çıkması.. 3 buçuk yıl felçli olarak bakmama rağmen kurtaramadım, ama ne olursa olsun 5 senelik yaşadığım acı, tatlı en çokta acı günlerim olsada aresimi kurtarırdım... iyi ki hayatıma dokundun canım oğlum ve iyi ki bu hayatta bana denk geldin.. seni asla unutmayacağım.

 • 7. radamel falcao garcia

  galatasaray taraftarı için önemli olan geldiğinde şampiyonlar liginde ne yapacağı ve şampiyonluk yolunda ne kadar katkı vereceğidir. kadıköy'de gol atacak ya da atamayacak olması emin olun sikimizde değil. aramızdaki fark bu işte. sizin galatasaray'a gelecek bir dünya yıldızı hakkında tek endişeniz kadıköy'de gol yiyip yemeyeceğiniz konusu. bizimki ise şampiyonlar liginde yararlı olup olmayacağı. tam tersi bir durum olsa "fenerbahçe kadrosu çok kaliteli oldu, şampiyon olmamız zor" diye endişelenirdik. sanmıyorum ki hiçbir galatasaraylı "fenerbahçe'ye falcao geldi acaba arena'da bize gol atar mı" diye düşünsün. ancak tek avuntusu iç sahada yenilmemek olan kaybedenlerin böyle kaygıları olabilir.

  bu kafayla daha çok galatasaray şampiyonluğu görürsünüz. ne diyorduk? kadıköy sizde kalsın mayıslar bizimdir!

 • 8. vedat milor'un ölümden dönmesi

  vedat bey neden ısrarla bu çomaristan'da yaşamaya devam ediyor merak ediyorum. kendisinin dünya üzerinde üst seviye yaşayamayacağı yer yok zira.

 • 9. hasan ve hüseyin sel'in tahliye edilmesi

  bu memlekette fazla umutlusun delikanlı.

 • 10. yaşasa akp'ye oy verecek çizgi film karakterleri

  bay yengeç

  hiç şüphesiz 100. şubesini açmıştı.

 • 11. fight kulüp

  yeşilaycı ceza ile müptezel ezhel'in aynı klipte yer alması bile yeterince saçmayken sürekli araya girip gluk gluk diyen 50 yaşında bir gangsta ile müthiş saçma bir klibe dönüşen parçadır.

  not: hayır parçada geçen kırmızı bültenle aranmak niye gurur duyulacak bir şeymiş gibi anlatılıyor anlamıyorum ayrıca ezhel bu kadar göz önündeyken niye her şarkısında polislere laf atmaya çalışıyor anlamak güç.

 • 12. kediyi kapıya sıkıştırarak öldüren kadınlar

  ilk kadının suçu yok kedi geri gelirken görmüyor ama ikinci kadın kansızın önde gideni. dönüp yanına kadar gittiği halde yardım etmiyor. kimse bu kadar vicdansız olmamalı.
  edit: söylemek istediğin ilk kadın kapıyı bilerek kedinin üstüne kapatmamış. sonradan görmemesi tabii ki imkansız.

 • 13. bahçeliyi eleştirdi diye dağa kaldırılan adam

  bu kadar ifade özgürlüğü, demokrasi bünyeme fazla geldi. ileri demokrasi maşallah. dünyaya bir faydanız yok, zararınız olmasın bari. lan bunlardan daha zeki maymunlar var ya kafayı yiycem amk.

 • 14. televizyona çıkmış sözlük yazarları

  kaçarak istanbula gelmiştim yılbaşını kutlamak için arkadaşlarla, istiklalde gezerken 5n1k muhabiri yeni yıldan beklentimi sorunca popstar olmak demiştim, peşine de yanık sesimle acılar çocugunu yapıştırmıştım. eğlencesine yaptığımız bu aktivite, sabaha kadar kısa jeneriklerde sürekli benim döndüre döndüre ekrana verilmemle bir aile infialine dünüşmüştü. o gün bugündür karda yürürüm izimi belli etmem :)

 • 15. yazarların favori ağrı kesicileri

  arveles

 • 16. sözlük kızlarının güzellik dereceleri

  eğer laf olsun diye “benim gördüklerimin hepsi çok çirkindi” yazanlar varsa bu şimdilik kenarda dursun. onlar ilgi görmek isteyenler.

  ama gerçekten burada bir karşı cins ile görüşüp “benim gördüklerimin hepsi çok çirkindi” yazanlar varsa, onlara birkaç kelime etmek isterim.
  siz kötü bir insansınız. ruhunuz çok kirli, çok çirkin.
  nasıl bu kadar kötü yürekli ve saygısız olabilirsiniz?

  diyelim ki buluştunuz, diyelim ki ilgili kişiyi fiziksel anlamda çekici bulmadınız. bu mümkündür ve buna kimse bir şey diyemez. herkesi çekici bulmak zorunda değiliz.
  ama burayı muhtemelen okuyor olduğunu bilerek nasıl bu kadar çirkinleşebilir bir insan?
  düşünsene seninle buluşmuş, güvenmiş, adını, telefonunu, zamanını vermiş bir kadın; burada “benim görüştüklerimin hepsi çok çirkindi” cümlesini okuyor.

  bunu gerçekten yaptı iseniz; siz çirkin bir insansınız.

 • 17. ankara'dan ekim'de vizesiz ab atağı

  (bkz: ender gelişen osasuna atakları)

 • 18. toplam yemeksepeti.com harcamasını gösteren kod

  siparişlerin toplamını gösteren kod.

  o değil de eski siparişlere bakarken gördüm.. 1 vali kebabını 8,00 tl'ye yemişim ya la zamanında..

 • 19. 30 temmuz 2019 cas'ın trabzonspor kararı

  "biz bir halt ettik hemen karar vermemiz gerekiyordu diye o sezon fenerbahçe'yi şl'den men edip yerine sizi gönderdik ama sonradan da erkekliğe sürdürmemek için tükürdüğümüzü yalayamadık siz de abartmayın aq." minvalli karar.

 • 20. 1071 akademisyenden aym kararına karşı bildiri

  "terörle mücadele ettiği için devleti suçlayan açıklamalar yapmak dünyanın hiçbir ülkesinde ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmez."

  aksine; terörle mücadele, insan hakkı ihlallerine en açık alan olup eleştirilmesi dünyanın her yerinde en doğal haktır. ben atayım, bu millet tutar, mantığında bir açıklama olmuş.

 • 21. hazal kaya'nın fotoğrafına yapılan yorumlar

  fotoğrafa bakınca ben tatlı bir anne adayı görüyorum ama bu çük kafalı çomarlara göre orasını burasını açmış bir kadın.

  biri de şey demiş “bunu normalleştiremezsiniz” senin dünyaya gelmen anormal ulan beyin ölümü, hamileliği göstermek değil. sapıklar.

 • 22. bir ateistin inanmasını sağlayacak asgari olay

  allah, zeus, umay artık hangisi onlinesa işkence görmekte olan çocukların, patisi kesilen hayvanların, ışidce oğlu kesilip pişirildikten sonra kendisine yedirilen annelerin bir zahmet sesini duyup “eeeeh yeter be” demesi. bi zahmet.

 • 23. 35 yaşını geçtiği halde sözlükte yazan insan

  keşke hep 35 yaş üzeri yazsa dedigimdir son zamanlarda...

 • 24. ekşi itiraf

  etrafımdaki insanlar göktaşı düşse kedilerimden biliyor. çok yoruldum, bıktım, kaçmak istiyorum. hiçbir şeye vakit bulamıyorum, bunun sebebi ne olabilir tabii kedilerden başka. yoo çalışan anne olmamla, kimsenin yardım etmemesiyle, patronun pazar günü bile işe çağırmasıyla alakası yok, tabii ki kedilerden dolayı vakit bulamıyorum. çocuk uyanmış, kediler uyandırdı tabii ki. pencerenin dibinden geçerken böğüren primat yavruları ile alakası olabilir mi? tabii ki hayır! cidden kendi ailemden soğudum, 37 yaşındayım onları hiçbir şekilde memnun edemiyorum ve sürekli şikayet ediyorlar. kediler bir lokma mama ile mutlu oluyor. zaten daha fazlasını verecek vaktim bile yok ama o koca insanlar bunu bile kıskanıyor. cidden kaçacağım artık.

 • 25. türkiye'yi terk ettikten sonra özlenecek ilk şey

  belki bir kaç yüz dışında özlenecek bir şeyi yoktur.

  neyini özleyeceğim?
  karnıyarık demiş!
  doğrudur patlıcan hayvanıyla kıyma ağacı sadece çorumda bulunuyor.

 • 26. koskoca doktorun bmw alamaması

 • 27. canada okulları'nın maaş ödememesi

  "hayatı boyunca bir tane personel çalıştırmamış hıyarlar tarafından taşlanan okul" diye savunulan durum. yönetenler sanki keyfinden yatırmıyormuş hajsja o sikik okulun yıllık ücreti ne kadar haberi yok tabii. okulun sahibi gökyar karşit nasıl bir adam onu da bilmiyor. kendisi de patron sanırım adamla empati kuruyor aklınca. şu kraldan çok kralcı tipler kadar mide bulandırıcı bir güruh yok galiba dünyada.
  neyse okula gelirsek eğer, anaokulu için bile veliden hayvan gibi para alır. derslere giren türk hocaların yaş ortalaması 22 falandır. hepsi yeni mezun. yabancı hoca olarak da artık o an için türkiye'ye dış ülkelerden kim turistik geziye geldiyse derse onu sokarlar. sürekli hoca değişir. bu açıdan prekarya nın köpeği olan okullardandır. nereden mi biliyorum? evet maalesef ben de bir zamanlar bu okul bünyesinde çalıştım.
  bir de bunlar 1-2 yıl önce lise de açtılar. kanada sisteminde eğitim veriyorlar ya güya ap dersleri vermeye başladılar. bir tane arkadaşım ap kimya bölümü için iş görüşmesine gitti. meb müfredatı için kimya hocası sokakta bir sürü vardır. kolayca bulursunuz. ama ap kimya hocası bulmak zordur. hoca dersi ingilizce anlatmak zorundadır vs. arkadaşım hem tecrübeli hem de ap sertifikalı bir hocaydı. çocuğa maaş olarak çok komik bir rakam teklif ettiler. tabii kabul etmedi. o ap dersleri için de yine veliden eşşek yüküyle para alıyorlar bu arada. amerikan sistemi çünkü. meb ile hiç alakası yok sistemin. yurt dışında okumak isteyen öğrenciler rağbet ediyor. neyse sözün özü, savunulacak bir tarafı yoktur bu rezillerin. alırken kepçeyle verirken de çay kaşığıyla verirler ki onu bile vermiyorlarmış artık. aylarca maaş almadan çalışan hocaların verdiği eğitimi de siz düşünün.

 • 28. en iyi sevişen burç erkeği

  yıl olmuş 2019 hala sevişmeyi burca göre şekillendiren var.

  sen spor yapma, baca gibi cuğara iç, götün göbeğin alsın başını gitsin ama kendini x burcusun diye seks makinesi san. vallahi siz eğitilmezsiniz meriçler.

 • 29. galatasaray'ın en hüzünlü mağlubiyeti

  açık ve net 2009'daki hamburg mağlubiyeti.
  camia olarak taraftar olarak inanmışız, hatta ligde de iyi gidiyoruz o sezon, lider olmasak da yarışın içindeyiz.
  önceki turda bordeaux'a karşı efsane bir maç.
  bu maçta da baros ile 2'yi bulmuşuz ama tıpkı bordeaux maçındaki gibi 2 dakikada 2 gol yedik 2-2 oldu.
  dedik 3'ü atarız turlarız gene ama papaz her gün pilav yemiyormuş.
  olic bitirmişti umutlarımızı.
  zaten bu maç sonrası ligde de dağılmıştı takım sezon bitmişti.
  edit: tanimadin mi ben'in anektodu; bu maç skordan bağımsız olarak şanssızlık yüzünden elendiğimiz için çok üzmüştü. meira'yı satmıştık ve elimizdeki stoperler de sakatlandığı için kewell stoper oynamak zorunda kalmıştı. bu şanssızlıklar yüzünden elenmek daha da koymuştu.
  edit 2: fanniversary'nin anektodu; semih kaya baya gençti o zamanlar ve oynatılabilecekken kewell 2 hafta boyunca hazırlanıp stoper oynamıştı.

 • 30. avast vs kaspersky vs eset vs norton

  derin konudur efenim. güvenliğiniz için uzunca yazdım. güvenlik konusunda bilgili olmayan kişilerin şiddetle okumasını öneririm.

  bakmayın virüs bulaşmadı diyenlere. virüs denilen yazılımların bir çoğu öyle bulaşınca pek haberinizin olacağı birşey değildir. kimi kripto virüsü vardır yıllarca bilgisayarınızın içinde aktif edilmeyi bekler. kimi keylogger tarzı virüsler vardır, muhtamalen ömrünüzün sonuna kadar haberiniz bile olmaz. keza sizin bilgisayarınızı kullanarak bitcoin filan kasanlara zaten hiç girmiyorum...

  binbir türlüsü vardır virüslerin. artık virüsler bizim 2000 lerde yaşadıklarımız gibi, bilgisayarınız hacklendi şeklinde uyarı göstermez. en azından çoğu göstermez. çünkü virüsü yazan adamlar da salak değil, olaydan daha fazla faydalanabilmek için olayı hiç bulandırmaz.

  konu farklı bir yere kayacak ama çoğunuzun kullandığı crack ve benzeri korsan yazılımlarda virüs vardır. şunu unutmayın kimse hayrına bedavadan iş yapmaz.

  büyük yazılım korsanları o kurduğunuz küçük crack dosyalarının içerisine botnet benzeri küçük virüsler enjekte ederler. sonra bu kişiler para karşılığında devlet kurumlarına filan milyonlarca bilgisayardan saldırı düzenlerler.

  milyonlarca? evet senin gibi milyonlarca insan benzer crack dosyalarını kullanır ve bunları kurarken bilgisayarlarında yönetici izni verirler.

  şöyle düşünün. bir crack exe dosyasına tıkladığınızda genelde windows bu dosyayı çalıştırmanız için yönetici izni ister. sen zaten o yönetim iznini verirsen kralı gelse o programı virüs olarak görmez. hepimizin seri şekilde evet dediği izin olayına kimsenin dikkat etmediğine eminim. bu biraz google'ye ya da facebook'a üye olduğunda sana eşşek gibi bir sözleşme kabul ettirirler. içeriği hakkında en ufak bir fikrin olmayan şeyi sende direk kabul edersin.

  sonra "ay bu google beni dinliyor" bık bık söylenirsin...

  mümkün mertebe hiç bir şeyin crack'ını kurmayın. özellikle iş yaptığınız ve özel bilgilerinizin bulunduğu bilgisayarlarda bunu kesinlikle yapmayın. artık çoğu yazılım ve oyun çok uygun fiyatlarla satılmaktadır. alın arkadaşlar. eğer alamıyorsanız da fiyatının düşmesini bekleyin*.

  ben yaklaşık 15 yıldır nod32 kullanıyorum. çok da memnunum. norton ve kaspersky eski kötü tecrübelerimden olsa gerek beni kendilerinden oldukça uzaklaştırmışlardı. sistemi oldukça sömüren antivirüs yazılımlarıydı bunlar. son durum nedir bilmiyorum ama nod32 tarafında oldukça memnun olduğumu söyleyebilirim.

  fakat nod32 kullanmak bile virüsü engellemez. afedersiniz ama yönetim izni verip bir mallık yaptığınız taktirde nod32 bile virüs'ü virüs olarak görmez.

  bu tür yazılımlar genelde izin verilmeden sisteme müdahale etmeye çalışan dosyaları tespit edip daha bu oluşmadan bunu engelleyebilirler. fakat siz izni verdikten sonra onların da bunu engellemesi için bir sebep kalmaz. bundan sonra da tebrik ederiz nur topu gibi bir virüsü kucağınıza almışsınızdır...

  windows 10'un geçtiğimiz ay kullanıma sunduğu 1903 sürümü ile artık sandbox denilen bir sanal windows oluşturabilirsiniz. illa ki bir key-crack çalıştıracaksanız bu sandbox şimdilik güvende gözüküyor. mutlaka göz atmanızı öneririm. herhangi bir mühendislik gerekmiyor kullanmanız için. oldukça basit. zaten google'ye windwos sandbox kurulumu yazarsanız zibilyon tane anlatım olduğunu göreceksiniz.

  nat geo da bir belgeselde kaspersky ofisini gezdiriyorlardı. kaspersky ve diğer firmalar oldukça büyük ve profesyonel firmalardır. windows'un işi antin kuntin virüslere odaklanmak değil temel güvenliği sağlamaktır. antivirüs kullanmayın diyenlere kulak asmayın. ironik şekilde antivirüs kullandığınız halde güvende olduğunuzu da düşünmeyin. bugün kişisel veya kurumsal can acıtacak saldırıların çoğu online ortamlardan gerçekleşiyor.

  daha düne kadar evimizdeki kameralı tv'den, tv kapalı olsa bile kamerayı kontrol edebildiklerini ispatlayan haberler gördük. siz sanıyor musunuz ki sizin bilgisayar kameranız güvenli.

  sadece bilgisayarınız değil. online olan tüm hesaplarınız için güvenlik önlemi almalısınız. bunun en kolay yolu da google authenticator veya 2 adımlı telefon sms doğrulaması yapmanızdır. artık kullandığınız çoğu web applikasyonu bu tarz güvenlik önlemlerini standart hale getirmiştir.

  özellikle android ve sık olarak google kullananlar, google hesabınıza girip izin verilen uygulamalara göz atmalı. hiç haberiniz olmadan sizin fotoğraf albümüne rahat rahat erişim sağlıyor olabilirler.

  keza yüklediğiniz uygulamalarda verdiğiniz izinler de pek önemlidir. güvenli gözüken uygulamaları kullanarak aslında dinlendiğinizin, izlendiğinizin, fotoğraflarınıza ulaşıldığının iznini yüklerken siz veriyorsunuz. bunların hepsi sizin için çok önemli bilgilerdir...

  aynı zamanda oturum açtığınız sitelerde, facebook ile oturum aç, google ile oturum aç gibi seçenekler görürsünüz. mümkün mertebe bunları kullanmayın. kullanacaksanız da o butona bastıktan sonra, talep eden site sizin hangi bilgilerinize ulaşabiliyor bunları iyi inceleyin.

  çoluğunuz, misafiriniz siz başında yokken bilgisayar kullanmak istiyorlarsa onlar için kısıtlı bir kullanıcı oluşturup bu kullanıcı üzerinden bilgisayarı kullanmayı sağlayın.

  wifi şifrenizi kimseyle paylaşmayın. sizin wifi şifrenizi kullanarak birisi dolandırıcılık yaparsa, sizin ip adresinizden sizi bulurlar ve suçlu siz olursunuz.

  şifrelerinizi 1234 gibi salak şifreler yapmayın. zor şifreler yapın. 3 tane şifreniz olsun ve dandik sitelere zor olan şifrenizi yazmayın. mesela benim şu şekildedir şifrelerim
  r-rakam
  h-harf
  i- işaret

  1-zor şifre ve sadece bilindik kurumlarda kullanılır. sizin için önemli sitelerde kullanınız.
  rrrrrrrrhhhhiihh

  2-nispeten zor şifre ve sizin için çok önemli olmayan sitelerde kullanılır
  rrrrrrhhii

  3-en kolay şifre. bilmediğiniz ve güvenmediğiniz sitelerde kullanın. hacklense bile umursamayacağınız sitelerde kullanırsınz.
  rrrrrrhh

  sadece üç şifre ezberleyerek güvenliği sağlayabilirsiniz. buradaki kilit nokta bu şifreleri kullanırken önem derecelerini doğru yapmanızdır.

  çoğunuzun bilmediği bir teknoloji vardır. ismi brute force olarak geçer. saldırgan kişiler bu teknolojiyi kullanarak wifi şifreniz olsun, web şifreleriniz olsun kolayca bunları bulabilirler.

  temelinde teknoloji 0 dan başlayarak çok hızlı şekilde şifre denemesi yapar otomatik olarak. 9999 yaptım abi o rakama gelene kadar 80 yaşında olurum demeyin. güçlü makinalarla 4 haneli şifreler saniyeler içinde çözülebiliyor.

  evdeki modeminizin güvenliği çok önemlidir. ip adresiniz / admin yazıp modeme ulaşılıyorsa ayvayı yediniz. servis sağlayıcınızdan bunu nasıl engelleyebileceğinizi öğrenin. dışarıdan modeminize erişimi kapatın. wi-fi şifrenizi bildiğiniz en karmaşık ve komplike şifre haline getirin. birisinin sizin modeminizi hacklemesi demek, yaptığı tüm yasadışı işlerden sizin sorumlu olmanız demektir. aman dikkat. ayrıca modeminiz admin şifresini zor ve komplike bir hale getirin. ara ara modeminize admin olarak bağlanıp bağlı olan cihazları kontrol edin. eğer kullandığınızdan fazla cihaz görüyorsanız hemen servis sağlayıcınız ile iletişime geçin.

  ücretli - ücretsiz vpn servisleri sizin yaptığınız her hareketi takip edebilir. girdiğiniz, gördüğünüz tüm verileri kayıt altında tutabilir. vpn kullanıyorum diye kendinizi güvende zannetmeyin ve vpn kullanırken takip edildiğinizin bilincinde olun.

  ayrıca evinizde ip kamera filan varsa bunların güvenli ile ilgili ekstra önlemler almalısınız ki, bana soracak olursanız bu işlerden anlamıyorsanız sakın kullanmayın öyle cihazlar... çünkü onların güvenliğini sağlamak ayrı bir iş dalı...

  bilgisayarı kullanırken, özel fotolarınızı internet üzerinden gönderirken, kamerada sexting yaparken, yazışırken, okurken, izlerken yani kısaca ne yaparsanız yapın yakından izleniyorsunuz. paylaşımlarınızı buna göre yapın. internet hattına çıkan hiçbir bilgi iki kişi arasında özel kalmaz. çok dikkatli olmanız gerekiyor. çünkü herzaman iletişim bir ara sunucu tarafından sağlanır. üçgen olarak düşünün. siz bir kişiyle iletişime geçmek isterseniz önce aracıya sonra o kişiye ulaşırsınız. aracının, yani sunucunun kontrolünü her kim yapıyorsa kabak gibi istediği her şeyi görebilir bunu unutmayın.

  örneğin ekşiden bana mesaj gönderiyorsunuz. mesajınız önce ekşi sunucularına ve ordan onların database'sine, sonra da bana ulaşıyor. yani kanzuk ve ssg ellerine cipslerini alıp bana attığınız mesajları pek güzel okuyabilir.

  whatsappdan çıplak foto mu atıyorsunuz. eyvallah kutsalsın. ama senin o memeler önce whatsapp sunucularına, sonra da o yakışıklı adama ulaşıyor. whatsapp istese senin o resimlerini görebilir.

  "-ama ben mesajlarımı ve gönderdiğim resimleri anında siliyorum"
  evet ama sadece kendi telefonundan siliyorsun. arada aracılık yapan sunuculardan onlar silinmiyor. örneğin bildiğim kadarıyla facebook kanuni sebeplerden dolayı 10 yıl önceki konuşmaları bile size çıkartıp cart diye verebiliyor.

  -ki çok güvendiğimiz facebook bile bizim bilgilerimizi yabancı ülkelere satarken yakalandı. ve işin dehşete düşürücü kısmı sattığı bilgiler big data teknolojileri ile harmanlanıp öyle satılıyor. yani bilgileri satın alan adamlar seni senden daha iyi tanıyor. neleri sevip sevmediklerini çok iyi biliyorlar. bu adamlar sonra marketing yaparak sana ürün satıp duruyor, ya da bu bilgileri daha karanlık işlerde kullanıyorlar...

  efenim 13.4 milyar yıllık evren tarihinde bu teknoloji dönemine gelmek elbette büyük şans. ama çoğu insan bunun gerçekte ne denli tehlikeli olduğu konusunda en ufak bir fikri bile yok.

  gerek pc'niz, gerek telefonunuz. evinizdeki internet bağlantılı cihazlar, websiteleri ve aklınıza gelebilecek tüm dijital platformlar güvenlik olarak tehlikelidir. düzgün ve bilinçli kullanırsanız bu tür tehlikeler bir nebze olsun giderilebilir ama hiçbir zaman sıfırlanmaz. o yüzden teknoloji tüketiminizi bunun bilincinde olarak yapın. bu işlerin hiç şakaya gelir bir yolu yoktur.

  kırılmaz denilen koca apple'nin bile hacklendiği, onlarca sanatçının özel bilgilerinin internete yayıldığı dönemde hiçbir platform güvenli değildir.

  karalara bağlamayın. zaten sistematik şekilde bu şartların kölesi oluyoruz. iyidir kötüdür tartışılır. sadece bilinçli olun. güvenliğinizi önemseyin ve mutlaka bir virüs programı kullanın...

 • 31. sözlükteki 30 yaşı aşmış bunak çetesi

  sözlük embriyo doldu.

 • 32. 2020'de kıdem tazminatı reformu geliyor

  ben de kulağımın arkası neden kaşınıyordu diyordum.

  edit:imla

 • 33. 1453 gerçekte fetih değil destansı bir direniştir

  türkiyeli kısmından sonrasını atlaya atlaya okuduğum şey. rusyalı, fransalı, italyalı, almanyalı tarihçileri de okumak lazım tabii. arada bir de japonyalı olursa tadından yenmez.

 • 34. midye + kokoreç + işkembe + kelle paça + şırdan

  okurken kalp damarlarım tıkandı

 • 35. 30 temmuz 2019 beylikdüzü'nde kaybolan kız çocuğu

  https://www.sozcu.com.tr/…duzunde-kayboldu-5256736/
  saatlerdir 8: 30 dan beri haber alınamayan13 yaşında kız çocuğudur.
  basında çıktığını görünce haber verip duyarlılık oluşturulması
  insaniyet için gereken kayıptır.
  ilk saatlerin çok önemi vardır.

 • 36. instagram'daki yobaz paylaşım

  içkilerden vergiyi kaldırsınlar o zaman. alkolün vergisi ile imamın maaşı ödenmesin.

  edit: bazı çomarlar mesaj kutumu dolduruyor. haram dediğiniz bir şey karnınızı doyuruyorsa. haram lokmayı siz de yemiş olursunuz. helal bir kazanç değil, çünkü vergisinde alın teriniz yoktur.
  kitabınıza göre diyor ki;

  “ey insanlar! yeryüzünde bulunanların helâl ve temiz olanlarından yiyin, şeytanın peşine düşmeyin; zira şeytan sizin açık bir düşmanınızdır.”
  bakara suresi 168. ayet

  “ey iman edenler! size verdiğimiz rızkların temiz olanlarından yiyin, eğer siz yalnız allah’a kulluk ediyorsanız o’na şükredin. allah size ancak ölüyü (leşi), kanı, domuz etini ve allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. her kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına saldırmadan ve haddi aşmadan bir miktar yemesinde günah yoktur. şüphe yok ki allah çokça bağışlayan çokça esirgeyendir.”
  bakara suresi 172 – 173. ayetler

  kısaca haram kılınan bir şeyden yarar sağlanması da haramdır.

 • 37. beach club'ta twerk yapan türbanlı kız

  ne sebeple türban taktığını bilmeyen bir zavallı daha.
  hayır, hem türban takıp hem de bunu yapamaz. inançları gereği başkalarını tahrik etmemek için taktığı bir örtü o.
  tahrik olan ben değilim, insanların tahrik olduklarını iddia eden o.
  ben o kızın eğlenmesinden çok mutluyum ama bir o kadar da acıyorum o kıza.
  şuursuzluğuna.

 • 38. şirin payzın'ın vedat milor'e ayar vermesi

  gazetecilikteki tarafsızlık ilkesini ancak cnn'deki işinden şutlandıktan sonra hatırlayabilmiş birinin sözde ayarı. diğer tarafı da dinlemeliymişiz. bak seeeeeeeeeeeeen. muhalif liderler senin programına katılıp haklarında atılan iftiralara cevap bile veremiyordu ya hu. ne bu şimdi tarafsız gazeteci ayakları?

 • 39. domuzdan neden bu kadar nefret edildiği sorunsalı

  edit4: çok destek mesajı geldi. sağolun varolun. çaylak olmanın üzüntüsünü bir anda unuttum ve düşüncelerimi paylaşmış olmaktan çok büyük mutluluk duydum. bu ülke varsa sizin gibi güzel insanlar sayesinde var. bu arada kiminize yazamıyorum. mesaj alımınız kapalı olabilir. cevap vermemişsem bilin ki mesaj yollamakta sorun yaşıyorumdur.

  edit3: bir adam çıkmış migros'ta domuz eti satılıyor diye kurban bağışlamayacağım diyor. yahu migros'ta alkol de satılıyor. bu haram değil mi?

  edit2: bana embesil diyen şahıs. dinle zira okuma yazman yok. ben niye haram demiyorum. bunca haram varken neden tüm nefretinizi buna kusuyorsunuz. ben domuz eti yemedim hayatım boyunca. yemem de. yiyene de yemeyene de saygım sonsuz.

  edit: lanetli çaylak yapılmışım. sadece merak edip sormuştum. tam 6 yıl yazar olmayı bekledim. format, noktalama işaretleri vs... her şeye dikkat ettim. hakaret etmedim. yermedim, kırmadım. gücünüz paralı köpeklere yetmiyor fakat benim gibi sıradan bir yazara yetiyor. fikirleri öldüremezsiniz.

  yazıklar olsun sözlük.

  yazık ki kime yazık. pisa testinde kendi dilimizde okuduğumuzu anlama oranı zaten hali hazırda çok düşüktü. test etmiş olduk böylece.

  aklım almıyor sayın suserler. eyvallah din yasaklamış, saygımız var. ancak kuran sadece domuzu mu yasaklamış?

  alkol yasak.
  hırsızlık yasak.
  hak yemek yasak.
  tecavüz yasak.
  bilhassa çocuk istismarı yasak.

  tüm bunlar yasak iken ve buna rağmen şeytana uydum diyebilirken birileri, bizim halk neden domuza bu kadar takılıyor?
  insan hayret ediyor.

 • 40. hayvanlara işkence tck'ya alınsın kampanyası

  ormanları içindeki bütün canlılarla birlikte altın aramak, saray yapmak vb amaçlarla yok eden zihniyete dokunmayıp rasgele kameraya takılmış birkaç kişiye ceza kesmeyi amaçlayan iç rahatlatma kampanyasıdır.

 • 41. anneanne evi detayları

  içinde 15-20 ilaç bulunan ilaç torbası. maalesef.

  mutfak masasında, açılıp yarısı yenmiş petibör büsküü. muhakkak.

  bi de her köşe başında bir baston. mecbur.

 • 42. sözlükçülerin şu an ihtiyacı olan şey

  sadece şevkatli bi sarılmaya ihtiyacım var, iki saniye bile olsa huzuru özledim.

 • 43. at hırsızı tipli futbolcular

  (bkz: ali eren beşerler)

 • 44. 30 temmuz 2019 şansal büyüka köşe yazısı

  linkten ulaşılabilecek yazıdır.

  kendisi eskiden ortağı olduğu lig tv ya da bugünkü adıyla bein sports kanalının ve tüm platformun savunuculuğunu yapmış. başlıkları ve yazdıklarını kısaca eleştirecek olursak:

  zaten yazının adı "yayında korkunç kaçak 2 milyar lira".

  kendisi önce ödeme şartlarından falan bahsetmiş. dediği üzre beın media group sözleşme gereği futbol federasyonu’na her sezon için 500 milyon dolar ödüyor... bu ödemenin yarısını döviz, yarısını türk parası olarak yapıyor... ancak türk parası ödenen yarısı için de yıllık %25 enflasyon zammı ödüyor...
  aslında ödemelere, maliyetlere, işletme giderlerine baktığınızda digitürk için yıllık maliyet, abartısız kdv ile birlikte 600 milyon doların üstünde.

  sonra kaçak yayınlardan açığın 1.2 ile 2 milyar tl arasında olduğundan bahsetmiş ki buna sebep olarak kaçak yayınları göstermiş.

  şimdi soruyorum şansal bey'e: sözleşmesini yeni iptal etmiş bir aboneyi arayın bakalım size neler diyecek. italyan mafyası'ndan çıkmanın bile daha kolay olduğu bir dünyada neden insanlar size taahhütlü, cezalı sözleşmelerle uzun süreler gelsinler? ben cam gibi yayından izlemek varken hiçbir taraftarın internette deli gibi 144p link arayacağını düşünmüyorum.

  1. ucuzlatın
  2. taahhüt sürelerini düşürün ya da kaldırın
  3. alternatif paketler sunun
  4. yayınları web aracılığıyla izlemeye daha uygun hale getirin
  5. her şeyin dijitalleştiği şu dünyada siz de dijitalleşin

  edit: beşinci maddedeki "dijitalleşme" kısmına takılan arkadaşlar var. konu hakkında yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına ekleme yapma gereği hissediyorum. dijitalleşme bütün ortamların dijital alanlarda yer alabilmesi değildir. uyumdur, yeniliklere açık olmaktır, gelişmedir, esnekliktir. karmakarışık eski bir düzeni internet ortamına aktarmış olmak dijitalleşmiş olmak değildir.

 • 45. yarım kokoreçin 13 lira olması

  kokoreç 6 aydan büyük olmayan kuzudan ,yeterli miktarda kuyruk ve gerdan yağı üzerine sarılmış bağırsaktan yapılır.

  temizlik aşaması çok titiz ve meşakkatli olduğu gibi sarım da işin ehli tarafından gerçekleşir.

  pişirmesi ise ciddi zaman alır,kömürde pişirmek gerekir ve ortalama 1 - 1,5 saatte pişer, bu pişme sırasında yaklaşık %25 kayba uğrar bu da ayrı bir faktör maliyet için.

  lezzetli bir kuzu kokoreç kesinlikle domates ile tüketilmemelidir. domates ile kokoreç hazır karışmış bir şekilde bekliyorsa oradan uzaklaşın.

  muhtemelen ekmeği domatesin hacmiyle doldurup, mümkün olduğunca az kokoreç ile maliyetten kaçmak amacındadır bu satıcı, onun kokoreçine de güven olmaz.

  belki yediğin 13 liralık kokoreç böyle bir şeydi bilemeyiz.

  bunun dışında kokoreç için; ''içinden bok geçen organa para verilir mi'' gibi ithamlarda bulunan, kokoreçi baharatlı bir yiyecek sanıp tavuk ile kıyaslayan kişiler cehalet konusunda akit yazarlarıyla kafa kafaya oynar,onların ne damak zevkine güven olur ne de bir tavsiyelerine kulak asılır.

 • 46. kemoterapiyi reddedip ölünce doktoru dava etmek

  doktorda da hatanin oldugu durum.

  aile hekimi hicbir zaman onkologun teshisine aykiri bir sey oneremez. bir insan kurtulma sansi cok yuksekken kemoterapiyi reddediyorsa sana geldiginde "elimizde baska neler var bir bakalim" diyemezsin. yapman gereken sey psikiyatriye sevk etmektir.

  tanim: doktoru ceza almasi gereken olay. devlet de tip da iyi niyetle calismaz.

 • 47. oğuz haksever

  ntvden şutlanmış yandaş.
  günün güzel haberi.

 • 48. fatih altaylı

  moderatör kadın diye "ali koç yakışıklı diye savunuyorsun" imasında bulunan aydınımız.

  ülkenin en okumuşu bile konu futbol olunca saçmalıyor.