debe başlıkları

joker

 • ya herkesin ağzında " jokerin deliliğinin sebebi yok" lafı almış gidiyor. olm hiç mi duymadınız hikayeyi. joker evli bir adam. karısı halime. komedyen olmaya çalılıyor ama başarısız. çalıştığı kimyasal fabrikası soyulacak. mafya teklif yapıyor içeri girmek için. para için anlaşıyor. sonra o gün evde yangın çıkıyor ve karısı ölüyor. polis haberi veriyor. joker işi yapmaktan vazgeçiyor. hayatının acısını yaşıyor. mafya bunu zorluyor geri dönüş yok diye. red hood kıyafeti ile gidiyorlar depoya. batman baskın yapıyor. bizim komedyen kazana düşüyor. o muhteşem kahkasını ilk o zaman atıp cinnet geçirip, deliriyor.

  hala daha niye aynı şeyi söyleyip duruyorsunuz. delirmesinin sebebi var. al yazıyorum daha ne yapayım. gidin izleyin inanmıyorsanız

  alın izleyin. gidin çizgi romanı da okuyun. cahil misiniz nesiniz ya

  https://tafdi.org/…ili/3144-batman-the-killing-joke

 • bugün itibariyle venedik film festivalinde prömiyerini yapmış olan; 2019’un en çok merakla beklenen filmi. ilk kritiklerse gayet olumlu. her ne kadar kritik puanlar kadar kıstas olmasa da filmin an itibariyle imdb puanı ise 9.7. (bkz: https://www.cinemablend.com/…r-for-this-masterpiece)

  tüm kritiklerden bağımsız olarak tartışmasız gerçeklikse, muhteşem bir oyunculuk performansı izleyeceğimiz hususu; robert de niro üstadın varlığı da cabası.

  şahsi olarak filme pozitif önyargıyla bakmamı sağlayan husus ise; yönetmenin filmi çekerken en çok esinlendiği filmler listesine scorsese üstadın ragging bull, taxi driver ve the king of comedy başyapıtlarını koyması oldu. bu yönüyle film adeta scorsese üstada saygı duruşu niteliğinde.

  yine son kıstas olmasa da joaquın phoenix’in bu filmle sonunda oscar heykelciği kapacağı da gerçekleşmesi çok muhtemel bir öngörü sanırım.