Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. boğazı düğümleyen film ya da dizi sahnesi

  (bkz: babam ve oğlum)

  - sadık: bana gittin diyorsun baba ama ben gitmedim, gidemedim, kalamadım, evim nerede bilemedim; çünkü aklımın bir tarafında bir köşesinde hep sen vardın, seninle bu ... bu olmamışlık, bu küslük... insanın dönebileceği bir evinin olmaması ne demek biliyor musun baba? elimi neye attıysam kurudu. karım öldü. bir zamanlar aynı yola baş koyduğum arkadaşlarım reklam şirketlerinde, iktidar borazanı çalan gazetelerde acıyıp bana iş verdiler. köpeğe kemik atar gibi ... kendilerini temizlemek, ruhlarını temize çıkarmak için ... dur ! konu bu değildi. ben başka bi' şey diyordum. hah, tamam. ev diyordum. baba, buraya niye geldim, biliyor musun?! deniz'e bir oda ver, onu yanına al, burada büyüsün, bi' evi olsun, gidecek başka hiçbir yeri yok.

  - hüseyin: yaa, gördün mü evlat ne demek, zor geldi de mi, bakamıyon de mi çocuğa, gördün mü evlat ne demek !..

  - sadık: gördüm baba, görmem mi hiç ... peki sen hiç, bir çocuğun büyüyeceğini görememek ne demek bunu bildin mi ? hiç bilir misin bu duyguyu ? hayat devam edecek, birileri yeni kitaplar yazacak okuyamayacaksın, yeni filmler çekilecek izleyemeyeceksin, sevdiğin bir şarkıyı bir daha dinlemek isterken dinleyemeyeceksin ... bunlar kolay alışır insan; ama onu büyürken izleyememek, yanında olamamak, ilk kız arkadaşını göremeyecek olmak ...

  - sadık: baba ! yüreğim yangın yeri gibi biliyor musun ? gözü arkada kalmak böyle bir şey galiba ... kaç gündür onu itmek istiyorum bana sarılınca, beni sevmesin diye kaç gündür uğraşıyorum ama yapamıyorum ... onun hayatında yutkunamadığı bir yumru olacağım için de kendimden nefret ediyorum ! ona bir oda ver baba, bir evi olsun, ama zaman zaman da çıkıp gidebileceği bir ev ... ona söylemek istediğim o kadar çok şey var ki ... sen söyle ona baba ... ona de ki ...

  - hüseyin: sadık ... sadık !..

 • 2. yaşasa akp'ye oy verecek çizgi film karakterleri

  fred çakmaktaş...adam taş devrinde araba kullaniyor akp sayesinde ikinci el araba sahibi olmuş, hem yol yapıdılar, yollar biraz taşlı olsa da...

 • 3. çapa tıp birincisinin mezuniyet konuşması

  ben hekim değilim ama zamanında eline fırsat geçip de gitmeyen bir mühendisim. aziz sancar da benim gibi eline geçen fırsatı değerlendirmeseydi bugün benim gibi olacaktı büyük ihtimal. yani bi bok olamayacaktı.

 • 4. kirada oturan bir erkekle evlenmek

  kadın da evlenmeden önce ev alması gerekiyorsa neden olmasındır.

 • 5. 40 yaşını aştığı halde bikini giyen kadın

  herkesi kendi anası gibi pörsümüş sanmak.

 • 6. ahsen tv muhabirinin darp edilmesi

  bundan iki ay kadar önce falan mısır çarşısından çıktık iki arkadaşız, baktım ahsen tv orada. ben de çok eğlenceli geyik bir insanım, geçiyordum yanından, reyiz gelsene dedi. böyle milleti çağırıyor zaten reyiz gelsene falan yapıyor.

  geldim reyiz dedim yapıştır sorunu. benim arkadaş da telefonla video almaya başladı o sırada. bu ters yaptı çekme falan diye. dedim yavaş, sen herkesi çekiyorsun o da bizi çekiyor. neyse soru sormaya başladı. ilk soru siyaset, kılıçdaroğlu şöyle şöyle açıklama yaptı ne diyorsun. dedim tayyip şöyle şöyle dedi ona yorum yapayım, kamerayı kapattı. sonra bir soru daha, bu sefer dinle ilgili.

  ben de buna dedim toplumun hassasiyetlerinin üzerine gidip kamera önünde insanları birbirine düşürmek nasıl bir duygu zevk alıyormusun, yine kapattı kamerayı.

  dedim sor sor. yok sen git dedi. desim hayırdır ekmek çıkmadı mı benden. millet biraz yüklendi hayırdır çocuk veriyor cevapları nereye gidiyorsun diye falan. dedim boşkoyun burda toplasa başka yerde yine aynısını yapacak. kaçtı ibne durmadı.

 • 7. ümit özdağ'ın mülteci konusunda yalan söylemesi

  ümit özdağ ne demiş bilmem, benim görüşüme göre ülkenin hayrını isteyen bir siyasi irade gelsin bu işi çözer.

  kimin nerede kaldığını ettiğini mahalleli biliyor kim nereye saklanacak?

  bedava sağlık hizmeti, yardımlar vs. kesilecek.

  kaçak olarak ucuz iş gücü şeklinde kullananlara ağır cezalar gelecek.

  polis ve yargı bunları suç işlediginde korumayacak bak kim gidiyor, kim gitmiyor görürsün.

 • 8. inşaat amelesinin günlük 500 lira yevmiye alması

  oturduğum evin hemen yan tarafında inşaat başladı, artık sabah alarm kurmuyorum sabah 08:00 da inşaat gürültüsüyle uyanıyorum. işten eve geliyorum bazen 21:00 a kadar sürüyor bu ses.

  sadece hafta içi böyle olur sandım ama yanılmışım pazar günü bile çalışıyorlar, adamlar mısır'daki devasa piramitleri inşa eden işçiler gibi çalışıyorlar bırakında alsınlar şu parayı, hatta az bile.

  bu insanlara üzülüyorum, geçen gün evden çıktığımda yağmur vardı ben metroya kadar dayanacaktım sonra ofisteyim, aklıma geldi üzüldüm bu adamlar bu yağmur altında akşama kadar çalışacaklardı.

  günlük 28 dolara kölelik, bu adamlara ses etmeyin

 • 9. işi biz yapıyoruz parayı patron kazanıyor hissi

  öyle durumlar olabileceğini sezdiğim zaman alıyorum karşıma; kalem kalem hesap yapıyorum.

  personel gözünden işletme maliyetlerinin neler olduğu ne yazık ki değerlendirilemiyor. genellikle hiç böyle bir tecrübeleri olmadığı için giren her paranın patron cebine kaldığı düşünülüyor.

 • 10. teoman sözleri

  yoktur üstüne senin güzeli çirkin yapmakta,
  suçuysa dünyaya atmakta.
  neyin bildin ki değerini,
  benimkini bileceksin?
  bunu da tabi mahvedeceksin!

 • 11. 8499 tl'lik parfüm için boşanma aşamasına gelmek

  kafanın bulanması uzatılan şeyi koklamaktan değil, hedef dışında her şeye kör olmaktan olmuş olabilir..parmaktaki yüzük detayına kadar hatırlıyorsa abimiz, kendisine geçmiş olsun diyor, eşine sabırlar diliyoruz..

 • 12. 21 haziran 2022 marmaris orman yangını

  he lan pkk hep. yanan yerlere oteleeri akpliler değil de pkklılar dikiyor zaten hep. süzmeler sizi.

  ülkenin her anlamda ırzına geçildi. doğası bile yok edildi. diyeceksin ki dünyanın her yerinde orman yangınları oluyor. evet yıllarca orman katliamıyla mücadele eden ve sonunda bunu azaltmayı başarmış olan brezilya'da yolsuz ve dinci bir devlet başkanı iktidara gelir gelmez amazonlar tarihinin en büyük ve durudurlamaz orman yangınını yaşadı 2 sene önce. çünkü bu adam ormanların yakılması için halka resmen yol ve güvence verdi. mesela orada ormanı yakan mı suçlu yoksa yakılmasına sebep olan yolsuz ve dinci olan bolsonaro denen devlet başkanı mı?

  sizin ülkenizde de ormanı ya pkk yakıyor ya fetö. hiç başka yakan yok amına koyayım nasıl iş bu anlamadım. yanan yerlere otelleri dikenler belli.

  15 temmuz darbesinden hemen sonra askeri alanları şehir dışına taşıyan, sorunca "güvenlik için boşaltıyoruz" diyen ama o yeşil ormanlara çöküp villa-rezidans-tesis-otel yapanlar nasıl ki belliyse, bu yanan ormanların yerine de kimler villa otel dikerse, katledenin-yakanın kim olduğu belli olacaktır. bakalım buralara pkklılar mı fetöcüler mi yoksa akpliler mi otel dikiyor.

 • 13. hepsiburada.com'un sahte apple ürünleri satması

  504786829 numaralı sipariş numarası ile '' apple airpods pro bluetooth kulaklık mwp22tu/a (apple türkiye garantili) '' başlığı adı altında 2020 sonuna doğru hepsiburada.com üzerinden bir airpod pro satın aldım. geçen hafta şarj olma sıkıntısı sebebi ile zorlu center apple mağazasına gittim.

  görevli airpodu eline alır almaz bu ürün gerçek değil dedi. nasıl oluri kutusu burada seri numarası var , içinden tüm ürünler çıktı .bir sürü airpodu kullanan kişi farkında varmadı bu kadar benzer bir ürün nasıl olabilir diye hayretle yüzüne baktığımda çok fazla bu tarz ürün geldiğini söyledi.

  özellikle kapak içinde bulunan yazı fontu ve kapağa ışık tutulduğunda içinin şeffaf olması ile sahte olduğunun anlaşılabileceğini söyledi.

  aldığım ürünün sahte olduğunu öğrendikten sonra şarjın çabuk bitme, ürünü kullanırken kendi kendine kapanıp açılma vb pek çok durumun aslında orjinal olmamasından kaynaklı olduğunu anladım. hemen hepsiburada.com dan aldığım satıcıya mesaj attım ama satıcı yok.

  durumu hepsiburada.com a bildirdim. konu ile ilgili destek merkezine yazdım. apple dan ürünün sahte olduğuna dair bir belge almamı istediler. mağazada bana yardımcı olan personelin söylediklerini yazarak ürüne ait fotoğrafları yollayınca benimle bir iade kodu paylaştılar. ürünü satıcıya iade etmemi ve inceleme sonucu gerçek olmadığına karar verilirse bana para iadesi yapılacağını yazdılar.

  ürünün gerçek ürün ile değiştirilmesini ücret iadesi istemediğimi söyledim. bu konuda inceleme olmadan bir bilgi veremeyeceklerini aktardılar. bir kaç gündür aynı
  yazışmalar tekrarlanıp ben değişim konusunda ısrarcı olunca bugün hepsiburada.com un müşteri hizmetlerinden aradılar.

  konuyu kendilerine tekrar anlattım. ürünü satın aldığım firmanın hangi apple dan tedarik ettiğine dair bir belgeyi hepsiburada.com ile paylaşıp paylaşmadığını sordum. sonuçta bu ürünü kendisi üretmediğine göre dünya üzerinde herhangi bir apple mağazasından tedarik etmiş olması gerekiyor. ama müşteri hizmetleri böyle bir bilgiyi benimle paylaşamayacaklarını söyledi. ayrıca hepsibura.com apple adı altında bir ürün satarken ben bu ürünün gerçek olup olmadığını sorgulamak zorunda mıyım?

  bende ücret iadesi istemediğimi, ürünü aldığım fiyatın şuan 3 katına satıldığını ve aynı ürünü tekrar alma imkanım olmadığını söyledim. müşteri hizmetlerinin cevabı muhteşem.

  ''sizi anlıyorum.'' dedi.

  hepsiburada.com bu ürünleri satış tedariklerinin nereden yapıldığını sorgulamadığı için binlerce markaya ait sahte ürün satışını yapıyor. siz de apple türkiye güvencesi ile satılan bu ürünün gerçek olduğunu düşünerek alıp hepsiburada.com eli ile dolandırılmış olabilirsiniz.

  aldığınız ürünün sahte olduğunu öğrenirseniz de hepsiburada.com yaşadıklarınızdan dolayı maduriyetiniz konusunda ''sizi anlayacaktır.''

  maalesef başka bir şey yapma gereği duymuyorlar.

  edit: ürünü aldığım fiyatı ve hepsiburada.com dan gelen mesajların görsellerini ekliyorum.

  aynı tarihlerde apple da bu ürün 1.699 tl 'di. şuan apple in sitesinde 5.399,00 tl.

  görsel
  görsel

 • 14. masadan kalkarken yarım şişe suyu yanına alan kız

  kızımız bunu yapabilir de, yapmayabilir de. parasını ödediği kendi malı sonuçta.
  bunu görüp yükselteyim. ben yarım kalan yemeğimi fazla ise paket yaptırıyorum mesela. sonra gün içinde tüketiyorum evde. bunu hanım arkadaşlarımla görüşme sırasında da yaparım. bunu eziklik olarak gören, yadırgayan bir kızla aramızdaki elektriklenmeye rağmen yolları ayırmışlığım var. zira asıl böyle bir şeye burun kıvırmak alabildiğine ezikliktir. kendinizi nasıl bir sosyal statüde görüyorsunuz ki bunu ayıplayabileceğinizi sanıyorsunuz? gülünç.

 • 15. şu ana kadar en az 6 ay ikamet edilen iller

  süleyman soylu başlık açsa bunu açardı herhalde

 • 16. 23 haziran 2022 akaryakıt indirimi

  25 kuruş ne lan?

  brent petrol geçen haftadan beri 125 dolardan 110 dolar seviyesine geldi, 1 hafta sonra indirim yapıyorlar o da 25 kuruş. 30 lirayı aşan mazota ise hala indirim yok.

  vatandaşla dalga geçtikleri indirim.

 • 17. whatsapp'ta son konuşulan 10 kişi ve meslekleri

  nerden buluyosunuz boyle gotten gotten anketleri acaba?

 • 18. volvo araçlar neden tutmuyor

  fiyatı düşürürsen satılır.

 • 19. cem yılmaz'ın yapımlarını izlemiyoruz kampanyası

  kendini şoförüne tokmaklatan bunakların ve erkek çocuklara tecavüz ederken basılan pedofililerin ahlak dersi vermesi de ne bileyim...

 • 20. insanın başı sıkışınca arayacağı dizi karakteri

  kesinlikle mike ehrmantraut

 • 21. kurban bağışı için en güvenilir vakıf

  vakıf aracılığı ile hayır işlemeyi doğru bulmuyorum. ancak kendi elim ile işlediğim hayırdan tatmin oluyorum.

  günümüzde maalesef işin kolayına kaçıp zaman kazanmak ön planda.

  fakirin yaşadığı semte gidip evine yemeklik almak, çocuklara bayramlık giyim kıyafet almak ve ihtiyaç sahiplerine direk dokunmak maddi ve manevi açıdan çok daha hayırlı gibi geliyor bana.

  vakıflara yatırdığımız paraların büyük çoğunluğunun umduğumuz gibi ihtiyaç sahiplerine ulaştığına inanmıyorum.

  zekaat vermek her müslümanın kişisel sorumluluğudur. para ile bence bu sorumluluktan kendimizi kurtaramayız.

 • 22. öğretmenlerin idealist olmaması

  öğretmenlere geçinmekten başka ideal bırakma sonra da onlardan idealist olmasını bekle, komik.

 • 23. 22 haziran 2022 askeri öğrencilerin tahliyesi

  peki bu çocukların hayatından çalınan 6 sene ne olacak?

 • 24. survivor 2022 all-star

  bu ne saçma yarışma 3 haftadır üst üste atakan eleniyor.

 • 25. 22 haziran 2022 selman'ın selamını almayan tsk

  halbuki "merhaba" da "asker" de arapça kökenli birer türkçe kelime ama sandaletle yampiri yampiri yürüyen ve türk devleti'ni hiçe saydığını kaşıkçı cinayetinde de gördüğümüz bir bedevi olduğunu gözümüze sokmak için diplomatik nezaket içinde bir "merhaba asker" deyip lazım olmayan diğer selamını sona iliştiremiyor.

  bakın arap kibri ve kini ne fransızda ne ingilizde var. adamların türk düşmanlığı ermeni ve yunanların türk düşmanlığından az değil.

 • 26. bir ateistin inanmasını sağlayacak asgari olay

  benim için budur

 • 27. 22 haziran 2022 adana'da petrol keşfedilmesi

  chp bereketiyle geliyor maşallah.

 • 28. akp'den kurtulmamıza 1 yıl kalmış olması

  yok tek adam tüm yetkiyi bırakmazmış
  yok cahilleri hafife alıyormuşuz
  yok çok film çevirirlermiş

  bırakın bu öğrenilmiş çaresizlik nidalarını arkadaşlar
  silke silke gidecekler!
  silke silke yargılanacaklar!
  hemde ayarını bozdukları adalet sistemiyle yargılanacaklar.
  evet bir yıl kaldı, kesin gidiyorlar ve bu duruma hiç bir gerekçe mani olamaz!

  siyasal islam sonsuza kadar silinecek bu topraklardan
  bir yıl sonra!

 • 29. tokat denince akla gelenler

  arabamın plaka kodu, aracı aldığımda işlemlerin bitmesi ertesi güne kalmasın diye acele etmiştim ve plakayı 34 çevirememistim, ben de sonra hallederim diyerek kullanmaya başladım ama farkına varmadığım husus istanbul'da anadolu plaka kullanıyorsanız hemşehrilerinizden anlamsız bir hürmet ve ilgi görüyorsunuz. geçen ispark alanına park ettim, adam geldi "tohatlı mısın yeğenim?" dedi ben de 'ivit abi" dedim adam benden para almadı.

  yetmedi gene geçen kırmızı ışıkta bekliyorum, adam camı indir işareti yaptı ben sandım mevzu falan var, 'hayırdır' diyerek camı indirdim. tuttu "tohatın neresindensin gardaş?" dedi. tokata dair bir sik bilmediğimden ve muhabbet etmek istemediğimden ötürü merkez diyip geçiştirmek istedim adam tuttu iki deste üzüm yaprağı verdi, yetmedi telini verdi, "yurdumun yaprağını ararsan beni ara gardaş, biz de bol var." dedi. ben şoklardayım.

  artık arabamın plakasını degistirenin mk. ben bir tokatlıyım, veni-vidi-vici lan. sezar gibi zileliyim ben de bundan sonra.

  edit: bir sonraki arabamı zivas plaka alıp istanbul'da hemşerilerinin gücünü hissetmek istiyorum.

 • 30. 22 haziran 2022 pervin buldan tweet'i

  insanın sabrını çok zorluyorsunuz.
  pkk seviciliğiniz yerin dibine batsın!

 • 31. 8 bin maaş için kıbrıs'a gidilir mi sorunsalı

  (bkz: lütfen dolar olsun)

 • 32. arabası olmayan erkeğin erkeğim diye dolanması

  kendini arabaya, paraya satanların düşüncesi gibi geldi.

 • 33. 22 haziran 2022 başakşehir köpek vahşeti

  of of of insan vahşeti denmiş. bu kafalara laf anlatmaya uğraşmak falan çok zor. allah etrafındakilere sabir versin.

  temel sorun bu işte. o çocuğa bu olduğunda bile esas vahşeti tattırmayinca bu vahşet sanılıyor.

 • 34. dövüş sanatlarının sokakta hiçbir işe yaramaması

  gayet de işe yarar lakin çok az insan bu sporlara istikrarlı bir şekilde devam edip kondisyon ve refleks oluşturarak, lazım olduğunda kullanabileceği seviyeye gelir. bir hevesle sezonluk gidip de ryu'ya dönüşecek haliniz yok ya.

  bu bir bakıma iki ay gitar kursuna gidip "abi gitar öğrenmek sahnede bir işine yaramıyor" demekle aynı mantık.

 • 35. hukuk 11 tıp 40 bin

  vatana ve millete ihanettir. gerisi boş laf.

 • 36. yatarken gelen hiçbir erkek beni hak etmiyor hissi

  bir kızın istekleri;

  - naz niyaz çek
  - ev,araba,düğün,eşya,altın vs
  - kariyerli iş, para

  uzar gider…

  vaadettiği düz am

 • 37. elektrikle balık avlayan 2 gencin vefat etmesi

  lan şunları bile savunan çıkmış ekşide ya. adamlar hiçbir canlıyı sikine takmadan suya komple elektrik vermişler. yukarda biri bir haber paylaşmış başka biri yine elektrikle avlanmaya çalışırken kendinden habersiz oğlu suya girip akıma kapılarak ölmüş. o adamlar elektrikle avlanmaya çalışırlarken senin oğlun akıma kapılıp ölse gelip yine hümanistlik kasacak mısın? onlar delikanlı kanları kaynıyor diyecek misin? salaklığı da savunmayıverin.

 • 38. anın fotoğrafı

 • 39. uzmanlığını bir cümle ile ispatla

  (bkz: faiz sebep enflasyon sonuçtur)

  not: ekonomi uzmanıyım.

 • 40. özel okulların dolup taştığı kriz ülkesi

  bu bir itiraftır. eğitimin özelleşmesi sistemin ne kadar başarısız olduğunun özetidir. troll arkadaşların bunun bile farkına varamayacak bir eğitime sahip olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

 • 41. a101'lerdeki pasaklılık ve boşvermişlik

  a101 koca markette iki bilemedin üç kişi çalıştırdığı içindir. a101'de çalışan, çalışmış herhangi bir tanıdığınız varsa sorun anlatsın. adamlar hem kasaya bakıyor, hem ürünleri yerleştiriyor, hem de neredeyse günlük olarak etiket değiştiriyor. bunun üstüne nasıl bir temizlik yapmalarını bekliyorsunuz? ayrıca market kapanınca mesaileri de bitmiyor, bir de kasayı saymaları gerekiyor. yıllık izinleri yok, var da istedikleri zaman kullanamıyorlar. şirket ne zaman siktir git iki hafta gelme derse o zaman izne çıkmak zorundalar, yoksa bir daha kullanamıyorlar. beş seneye yakın a101'de çalışıp şube müdürlüğüne yükselmiş ve geçenlerde işten ayrılmış bir abimden duyduklarım bunlardır.

  zaten dikkat ederseniz bim'de daha fazla çalışan olur, dükkan daha temizdir ve çalışanlar nispeten güler yüzlü olur.

 • 42. kapadokya'da balon fiyatının 3700 tl olması

  kapadokya'da balona binme fiyatı 200euroları buluyor. bu ülke türk'e cehennem, turiste cennet. soygun düzenine birilerinin dur demesi lazım.

  edit: o balon bedavaya mı kalkıyor diye özelden yazan arkadaşlar, 10 kişi binse 1 saat gezse 37bin tl para ediyor, günde iki sefer diyelim 74bin tl para. boeing mi kaldırıyorsunuz amk? delirtmeyin adamı.

 • 43. türk ve kürt milliyetçiliği arasındaki fark

  ben bir türk milleyetçisi olarak vatan topraklarında yaşayan ve türk'ü, laz'ı, çerkez'i, kürt'ü, bu ülkeye vatandaşlık bağı olan herkesi hiç ama hiç ayırt etmeden seviyor ve savunmuyorum. şimdiden ön almalıyım ki sığınmacı olup yeni vatandaşlık kazananları bu potanın dışında tutuyorum. elbette vatansever bir iktidar hükümet olunca bu yapılan hatadan dönülecektir.

  ve daha dün bir sohbet ortamında şundan bahsettim; "biz bu memlekette yüzlerce yıldır kürt kardeşlerimiz ile birlikte mi yaşıyoruz? evet. milli mücadelede omuz omuza mıydık? evet. bu devletin kurucu unsurları mıyız? evet. o halde daha dün ülkeye nasıl girdiği belli olmadan girmiş milyonlarca sığınmacının dili devlet dairelerinde, sağlık merkezlerinde ikinci bir dil gibi afişleri, tabelaları süslemeye başlamış mı? evet. ben bir türk milleyetçisi olarak kürt kardeşlerimden özür dilerim o zaman arkadaş. memlekete dün girmiş ne idüğu belirsiz tiplerin dili tabelada, hastane afişlerinde, memleketi birlikte kurduğum kardeşimin dilinden öcü gibi korkuyoruz.

  işte benim anladığım türk milleyetçiliği budur. bu vatana ihanet etmemiş her bireyi eşit yurttaş olarak görüp, savunmaktır.

  ek1: kemalizm pragmatik bir ideolojidir ve güne ayak uydurur. mustafa kemal'in dönemki milliyetçilik tanımının bugünkü izdüşümü budur. ötesini kimseyle tartışmam. bu devletin kurucu ideolojisinin çıkış noktamız olduğunu biliyorum. ne mutlu ki bir gün fikirlerim bilimle çelişirse bilimi tercih edin diyen bir bayrak adama sahibiz.

  ek2: olumlu olumsuz bir çok mesaj aldım. kimisine yanıt verme gereği de duymadım. 36 yaşında uzunca yıllardır kuvâ-yi milliye, kemalizm, mustafa kemal yaşamı, milli mücadele süreci ve kongreler ile ilgili alan araştırmaları ve okumalar yapan bir kardeşiniz olarak eklemekte fayda görüyorum. günün problemlerinin en büyük nedeninin kemalizmin sivil ideolog yetiştirmekte geçmişte ve bugün eksik kaldığından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. güzelim ideoloji uzunca yıllar yalnızca militer yapının elinde kaldığından ne yazık ki sivil hayattan, toplum yaşamının gerçeklerinden uzak kalmış bulunmakta. rahmetli uğur mumcu belki de kemalizm için son sivil ideolog olarak karanlık odaklarca katledilmiş. bildiğim bir şey var ki; bu ülkenin mürekkep yalamış gençleri bu devletin kurucu ideolojisini güne adapte edebilir ve günün gerçekleri ile yüzleştirirse hem olması gereken türk milleyetçiliği'nin kapsamı net olarak ortaya çıkacak hem de memleket olarak daha ferah günlere hızlıca yürünecektir. ve üzülerek söylemekte fayda görmekteyim ki; cumhuriyet halk partisi bu çizgiye çekilmeden türkiye'nin kurtuluşu ve sıçrayışını mümkün görmüyorum. bugün yüce türk milleti'nin gençliğine önemli bir görev düşmektedir. iktidar partisi'nin üye sayısı 11 milyon.
  100 yıllık kurum olan cumhuriyet halk partisi'nin günkü üye sayısı ise 1 milyonun biraz üstünde. değişimin başlaması için yapılacak ilk icraatın şu olduğunu düşünüyorum; ülkede kendini vatansever olarak tanımlayan 30 yaşının altında 4 milyon genç bir hafta içinde örgütlenecek ve her nerede yaşıyorsa o ilçenin chp teşkilatına nüfusunu alıp gidecek. oradaki dinozor amca ya da fönlü teyzeye diyecek ki; "yaz dayı/teyze beni oraya, sizi buradan def etmeye geldik." 100 yılda 1 milyon üyesi olmuş bu partiye mustafa kemal'in gençleri bir haftada 3 - 4 milyonluk bir akınla istila gerçekleştirecek. önce partimizi, sonra ülkemizi geri alacağız. başka bir çıkış yolu göremiyorum.

  ha sen chp'ye sırt çeviremez misin? elbet çevirebilirsin. ben de sana chp'de mücadeleyi bırakmış insanları ve bugünkü karşılıklarını sorarım. misal; emine ülker tarhan, misal muharrem ince!

 • 44. ş. gökbakar'ın orman yangınlarından prim kasması

  adam tepki göstermese suçlu. gösterse primci.. ne yapması lazım insanların sizin gözünüze girmesi için ?

 • 45. evlenme teklif ederken diz çökmek

  toplum tarafından ezberletilmiş iğrenç bir davranış biçimi.

 • 46. 40 yaşından büyük yakışıklı beyaz sakallı erkek

  (bkz: temel karamollaoğlu)

 • 47. 22 haziran 2022 afganistan depremi

  üstedit: yorumumun hiçbir yerinde sevinç ile ilgili bir şey yok. ölüme sevinmem ben, ne demişim "geçmiş olsun" demişim. izmir depremi olduğunda 9gag'larda kafirlerdi zaten diyen, pakistanlı afaganistanlı itleri unutmadık daha. yineliyorum ölen masumların ruhları şad olsun. böyle çakma hümanistlik yapıp kendinizi tatmin etmeye çalışıyorsunuz ama yemezler.

  yobazların kafasıyla soralım:
  şeriat da gelmişti halbuki ama. olm siz kadınlar açık olduğu için deprem oluyor demiyor muydunuz?

  allah niye deprem yollamış ki kanunlarının hakim olduğu bir ülkeye. kadınlar burkalı, yani kapalı ötesi. daha ne gerekiyordu ki acaba?

  insan olarak cevap verelim:
  onlar hala türkiye'nin kâfir olduğunu düşünse de, buraya gelen sığırları kadınları, çoluğu çocuğu taciz etse de geçmiş olsun diyelim yine de, sonuçta insanız.

  edit: türkiye'de kendi insanınız öldüğünde, kafirlerdi iyi oldu diyenlere tepki göstermeyenler, burada göstermelik hümanizm kasıyor, çok iki yüzlüsünüz yemin ederim.

 • 48. balık mı zekidir akp'li mi

  bence balık birçok akp'li den zekidir. balıklar bilinenin aksine hafızaları kuvvetlidir ve mekanları iyi tanıyabilirler ve asla bir balık kendini bile bile yem etmez...

 • 49. 21 haziran 2022 komşu çocuklarını dövmem

  (bkz: (#139058735))

  --- spoiler ---

  @amabisidiycem
  sokaga parkettigin aracin, kici basi cizilecek, aynasi kirilacak diye dert ediyorsan, demek ki sen o aracin adami degilmissin.

  bu arac, milyonluk bir arac da olabilir, 200bin tl lik bir arac da. madem cocugun oynadigi toptan stres olacak kadar darlaniyorsun, git darlanmayacagin, arac patlasa saglik olsun diyebilecegin bir arac al. yani, gidip bi broadway ya da sahin al eski model, sonra aglama sozlukte baslik acip.
  --- spoiler ---

  ne alaka aq?

  yani şu mantığa şu zekaya bakar mısınız parlıyor resmen aq. yani sen iyi bir arabaya binmek istiyorsun bunun için paran da var ama sokakta çocuklar arabana zarar verir diye daha kötü bir araba almak zorundasın.

  işte ben sokakta yürüyüş yaparken köpekler saldırıyor dediğinde, sen de çıkma sokağa o zaman diyen kafalar bunlar. muhtemelen çocuğunu sokağa salangillerden bu da başka türlü savunmak için bu kadar saçmalanılmaz.

 • 50. prens selman'ı ankara'da karşılayan bakanlar

  15 temmuz ceo'ları önünde tam kadro duran bakanlardır.

  soran olursa "15 temmuz namusumuzdur" dersiniz...

  15 temmuz tiyatrosu bu haberden daha net anlatılmazdı.