Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. engelli rampasına park eden aracı çizmek

  her cumartesi öğlen 13:00-14:00 ve akşam 19:00-20:00 arası hisarüstü'nden ulus'a kadar engelli yoluna veya kaldırıma parkedip geçişimi engelleyen tüm araçlar için (içinde sürücü olmayan) kullandığım aplikasyon. eğer tenhaysa sileceğini kırdığım araçlar da oldu. parkederken yavru kediyi göz göre göre ezip indiğinde bir bakış atan kısa boylu, arap taşağı suratlı, şişkonun jipinin kaportasına akü suyu döktüm ( en az benim kadar bu şerefsizlerden bıkmış bir arkadaşım yardımcı oldu sağolsun) ve starbucks'ta oturup adamı bekledik. arabasının halini görünce yaptığı hareketler, ettiği küfürler o zavallı hayvanı geri getirmedi ama biraz olsun yüreğimiz soğudu. ey siz venüs pastanesi önünde dikine parkeden ahlaksızlar. bagaj kapılarınız neden çizik içinde diye meraklandıysanız aha burdayım. tipimden asla anlayamazsınız ama kaldırımlara, engelli yollarına parkettiğiniz sürece araçlarınıza zarar vermeye devam edeceğim.

 • 2. atatürk darbecidir 1923 de darbe sayılır

  devrim ile darbeyi birbirine karıştırmaktır. devlet kurmak bu
  ---
  ülkeyi ingilizlere teslim etmeye kalkan osmanlının çöktüğü iyi olmuştur

 • 3. 4 ocak 2017 ohal'in 3 ay uzatılması

  allah'tan darbe başarısız oldu diye düşündüren hükümetimiz icraatı.

  düşünsenize darbe başarılı olsaydı sürekli ohal olacaktı;
  darbecilere alkış tutmayan herkes vatan haini damgası yiyecekti,
  gazeteciler ve muhalif milletvekilleri hapse atılacaktı,
  temel iletişim araçları engellenecekti,
  döviz kurları coşacaktı,
  halkın can güvenliği olmayacaktı, her an herkes kimvurduya gidebilecekti,
  ekonomi duracaktı, işsizlik alıp başını gidecekti,
  ülkenin dünya çapındaki itibarı yerlerde sürünecekti.

  o yüzden, çok şükür darbe girişimi tankların önüne yatan, uçaklara sapanla taş filan atan yüce halkımız tarafından engellendi de ülkece rahat bir nefes aldık. hamdüsenalar olsun.

 • 4. 3 ocak 2017 barbaros şansal'ın tutuklanması

  "cihat çağrısı yapan kara çarşaflı orospu tespit edilip tutuklandı mı?" sorusunu getiriyor akla.

 • 5. mecliste de referandumda da evet diyeceğim

  devlet bahçeli'nin bugün grup toplantısından sonra yaptığı başkanlığa destek açıklamasıymış. tam olarak şöyle:

  "benim bir tek oyum var, meclis'te de, geçerse de referandumda da evet diyeceğim."

  oysa,

  9 mayıs 2015 manisa mitingi: https://www.youtube.com/watch?v=4o4z147gl-4
  10 mayıs 2015 aydın mitingi: https://www.youtube.com/watch?v=so7ahu7zolk
  26 nisan 2015 almanya mitingi: https://www.youtube.com/watch?v=osauvmrowzy
  30 ocak 2015: https://twitter.com/…celi/status/561233069278253056
  1 kasım 2015 seçimleri mhp seçim beyannamesi: http://i.hizliresim.com/wgkp0y.jpg (mhp resmi sitesi)
  12 haziran 2016 mhp istanbul iftarı: https://www.youtube.com/watch?v=af5ulcmulyo

  (bkz: partili cb'lığına evet dediğimiz soysuzca söylendi)
  (bkz: haberin olsun erdoğan yüce divan biletin kesildi)
  (bkz: akp ve hdp'nin ittifakı ortaya çıktı)
  (bkz: hesap sormazsam namerdim)
  (bkz: seni yüce divan'a göndermezsem namerdim).

  edit: başka kaynak isteyen arkadaşlar:

  http://www.hurriyet.com.tr/…i-oyu-acikladi-40325191
  http://www.sabah.com.tr/…iami-el-bab-ile-baglantili
  http://www.bloomberght.com/…dumda-da-evet-diyecegim

 • 6. tutunamayanlar'ın 43 tl olması

 • 7. salatalığın kilosunun 9.90 tl olması

  bir hıyarın marifetidir.

 • 8. yunan harbi basit bir muharebedir

  gereksiz insanin gereksiz beyanidir tamam da, arkadaşım yorulmadınız mı günlerdir şu tiplerin laflarını buralara taşımaya? neden bu kadar önemsiyoruz niye sözlükte prim veriyoruz boş yere de canımızı sıkıyoruz hakikaten anlayamıyorum.

  yok cübbeli şunu demiş , yok fesli şöyle konuşmuş. bize ne amk.

 • 9. satrançtaki şah hıristiyandır

  tabii kesinlikle.. zaten at da laikçidir, ondan ''l'' şeklinde ilerler..

 • 10. 3 ocak 2017 dolar kuru

 • 11. yılmaz özdil'in 3 ocak 2017 tarihli yazısı

  reina saldırısına dair akp'den yapılacak açıklamayı bir akpli gibi yazdığı bugünkü yazısıdır. okurken cidden her kelimesini akp ve yandaşların ciddi ciddi dillendireceğini ve savunacağını düşünmek ayrıca tüyler ürperticiydi. fakat bir o kadar da gerçek işte, adamların kafası tam olarak budur. akp'ye karşı olan herkes terörist, yaşanan her olayda hiçbir suçu olmayan sadece iktidar.

  yazı şöyle:

  --- alıntı ---

  reina

  menfur saldırının failleri deaş, daeş, pkk, pyd, dhkpc, fetö, cia, eset, dış güçler, üst akıl ve cehape'dir.
  hükümetimiz haricinde herkes sorumludur.
  reina'da yaşanan terör olayı ismet inönü hükümetinin lozan'daki hataları yüzünden olmuştur.
  bu katliamın planlayıcıları, gezi darbesine katılan tiyatroculardan, cumhuriyet gazetesinde yayınlanan karikatürlerden ve hüsnü mahalli'den cesaret alıyor, milletimiz oynanan büyük oyunu görüyor.
  hem beşiktaş saldırısının hem de ortaköy saldırısının cehapeli belediyenin sınırları içinde olması manidardır, yakınlaşmamızdan rahatsızlık duyulan sayın putin'in konsolosluğu ak partili belediyenin güvencesi altındayken, amerikan konsolosluğunun bir başka cehapeli belediyenin sınırları içinde olması tesadüf olamaz, türkiye'nin şahlanışından rahatsız olan cehapeliler sinsi ilişkilerinin hesabını vermelidir.
  her terör olayından sonra ak parti hükümetini suçlamak, hedef saptırmaktır, ak parti hükümeti bu elim olayın mağdurudur.
  teröre karşı en güzel cevap, hamdolsun osmangazi köprüsüdür, avrasya tünelinden yedikleri tokadın sesi taa pensilvanyadan duyulmuştur.
  reina saldırısı hızlı trenle buluşmamızı geciktirir ama engelleyemez, modern havalimanını geciktirir ama engelleyemez, duble yolları yapmamızı engelleyemez, bu bayrak inmez, bu ezan dinmez.
  reina kurbanlarının suudi arabistanlı, ıraklı, lübnanlı, tunuslu, ürdünlü, kuveytli ve suriyeli olması, islamofobinin vardığı noktayı açıkça gözler önüne seriyor.
  ölenler arasında hiç batılı turist bulunmaması, türkiye'nin batılı turistler için ne kadar güvenli bir ülke olduğunun, huzur ve istikrar adası olduğunun kanıtıdır.
  yılbaşını kutlamak için reina'ya gelenler arasında suriyelilerin bulunması, fırat kalkanı harekatımızın ne kadar başarılı olduğunun göstergesidir, ordumuz niye suriye'de diye soranlar, mazlum suriye halkının reina'ya gelmesini hazmedemeyen elitlerdir, seçkincilerdir.
  saldırganın noel baba kılığına girdiği iddiası tevatürdür, kendisi bildiğiniz teröristtir, terörün dini olmaz, kostümü olmaz, noel demek suretiyle herhangi bir dine atfedilemez.
  terörist, terörle kararlı mücadelemiz karşısında kaçmaktan başka çare bulamamıştır.
  rus büyükelçiye suikast yapan teröristi öldürdük diye eleştirenler, şimdi utanmadan çıkıp, teröristi neden yakalamadınız diye eleştiriyor, yakalayınca beğenmiyorlar, yakalamayınca gene beğenmiyorlar, istemezükçü bunlar, sırf bu çelişkili davranış bile cehapenin kirli yüzünü ortaya koymaya yetiyor.
  beşiktaş'ta 45 vatandaşımız hayatını kaybetti, kayseri'de 14 vatandaşımız hayatını kaybetti, reina'da yabancıları saymazsak sadece 11 vatandaşımız hayatını kaybetti, 20 günde 45'ten 11'e inmesine rağmen terörü sanki büyüyormuş gibi göstermek kötü niyetlidir, birliğimizi beraberliğimizi zehirlemeye yöneliktir.
  reina saldırısı bir kez daha göstermiştir ki, başkanlık sistemine karşı çıkmak terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürmektir.
  *
  arkadaş, köşeyi başkasına mı kiraladın, nedir bu kepazelik derseniz?
  *
  cahil cühela tiplerin osmanlı sevdasıyla memleketin başını nasıl bi belaya soktuğunu anlatmaya çalıştık senelerdir… yazılabilecek ne varsa yazdık, sözün bittiği yere geldik.
  bari bu senenin ilk yazısında değişiklik yapalım, yazmadıklarımızı yazalım istedik.
  hiç olmazsa bugünlük yalakalar kadar ahlaksız, yalakalar kadar vicdansız, yalakalar kadar küstah, yalakalar kadar yüzsüz olalım, memleketin haline üzüleceğimize, memleketi süzme salak yerine koyalım, herkese şapşal muamelesi yapalım istedik.
  *
  bence bugünlük siz de bana uyun.
  kendinizi yalaka yazarların okurları yerine koyun.
  akılalmaz saçmalıkları makul fikirlermiş gibi okuyun.
  beyninizi hiç kullanmayacağınız için, inanın kafanız hiç olmadığı kadar rahat edecek, ne tasa kalacak, ne dert!

  --- alıntı ---

 • 12. laiklik çağrısı yapanların tutuklanması

  ayşegül başar ve hamit dışkaya'nın sadece şu kısacık konuşmayı yaptıkları gerekçesiyle tutuklanması olayıdır:

  "bunlar katliamlarıyla hayatımıza zulmetmeye çalışan insanlardır. biz diyoruz ki artık yeter. artık buraya kadar. bundan sonra mahallerimizde ne ışid’ciye ne de herhangi bir gerici cihatçı çeteciye geçit vermeyeceğiz. gericiliğin karşısında yükseltilmesi gereken bir bayrak vardır, bu bayrağın adı da laiklik bayrağıdır. bugün laiklik demek özgürlük demektir. kardeşlik demektir. insancıl bir yaşam mücadelesi demektir. bizler, herkesi bu mücadelenin birer neferi olmaya çağırıyoruz. gericilerden, faşistlerden, başkanlık sevdalılarından hesap sormaya çağırıyoruz. dinlediğiniz için çok teşekkür ederiz."

  reina katliamı'nın ardından göbek atanların, alevleri katletmekle tehdit edenlerin hakkında en ufak bir soruşturma dahi açılmazken, siyasal islamcılar tarafından gerçekleştirilen bu katliamı lanetleyerek laiklik çağrısı yapan gençler tutuklanıyor.

  her şey o kadar ayan beyan ki.

 • 13. nevşin mengü'nün twitter'da verdiği ayar

  şuradan görülebilecek ayardır. çok iyi vermiş, aferin. bu ayarı ben yesem, tüm sosyal medya hesaplarımı kapatır, internetle tüm ilişkimi kesip dağda çobanlık yapardım.

  twitter linki

  nevşin arada buraya bakıyorsun biliyoruz: cnn turk'ün ufaktan yandaş medya saflarına katıldığının sen de farkındasındır. dışarıda (hapse girmemiş) kalan gerçek televizyoncular/gazeteciler olarak bağımsız bir kanal kursanız da youtube'dan takip etsek ne güzel olur. size tv lisansı vermezler o yüzden youtube dedim. reklamlar falan gül gibi geçinirsiniz sanki? tartışma programlarına davet edilen isimleri gördükçe içimiz daralıyor, artık ülkede izleyecek kanal kalmadı.

  edit: göz önünde olan insanların trollerden gelen baskılara boyun eğip yazacaklarını, çizeceklerini onlara göre şekillendirdiğini hemen her yerde görüyoruz. bu tiplere boyun eğmeyip (en azından şimdilik) bildiğini okuyabilmesi bile bu ayarı beğenmem için yeterli. ayrıca sataşanın seviyesine inip, oradan verilmiş olması ayarı kötü yapmaz.

 • 14. 1 ocak 2017 nöbetçi eczane rezaleti

  **başlık başıma, fes başıma***

  var mı öyle ortamı rezaletleyip kaçmak... hı?

  ilk entry caps: http://i.hizliresim.com/adlrgq.png

  özet: yılbaşı akşamı bebişe mama lazım olmuş. eczane tarihi geçik mama firmiş. sonra biraz bağrışmışlar, eczacı mamayı geri alıp para iadesi yapmış.

  yapılması gereken: alo sabim 184

  rezalet puanı : 5/10

 • 15. 3 ocak 2017 ahmet mahmut ünlü açıklaması

  videoların toplam süresi 30 dakikayı geçiyor. 30 dakika boyunca duvara baksam daha çok ufkum açılır.

 • 16. esnaf lokantasının olmazsa olmazları

  (bkz: kağıt peçete)
  gercek kagittan pecete

 • 17. 3 ocak 2017 ohal'in uzatılması

  uzun şeyler hep sıkıntı çıkarıyor yeni türkiyede.

 • 18. kızların ilişkide mutsuz olmalarının tek nedeni

  "iyi adamlar yalnızlıktan ölüyor. iyi kadınlar ise kötü adamların balkonundan gökyüzüne bakarken."

  fyodor mihailoviç dostoyevski

 • 19. şehirlerde ücretsiz su çeşmeleri olmaması

  istanbul'da ben çocukken çeşmeler hatırlıyorum. insanlar o çeşmelerden su içer veya şişelere doldururlardı. sonra o çeşmelerin suyu kesildi nedense. sonra ben ergenlik dönemine geldiğimde ayakla pedala basarak su veren bir çeşme tipi konuldu sokaklara. resmini bulamadım bulsam koyup işte bu diyecektim. sonra onları da kaldırdılar. şimdi su parayla oldu. ileride çeşme var hadi oraya gidip su içelim dediğimiz dönem geride kaldı. evimizde su kesildiğinde gidip su doldurduğumuz çeşmeler de yok artık. su parayla kardeşim parayla.

 • 20. metrobüste bol küfürlü yaşlı kavgası

  (bkz: açmayın dedeler)

  hep bu günü beklemiştim.

 • 21. öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

  bir insan hücresinde 75 megabyte dna bilgisi bulunur, sperm hücresinde yarıya düşer. yani 37.5 mb.

  erkekler ejekülasyonda yaklaşık 225 milyon sperm hücresi boşaltır ve ortalama 5 saniye sürer.

  bu durumda erkekler ejekülasyon sırasında

  225.000.000 × 37.5 mb / 5 sn = 1609 terabyte/sn

  bir saniyede yaklaşık 1600 terabyte veri aktarır.

  bu da demek oluyor ki kadınların yumurta hücresi saniyede 1600 tb lık ddos attack yemesine rağmen sadece 1 paketin (37.5 mb) geçişine izin verir ve dünyanın en güçlü güvenlik duvarıdır (firewall).

 • 22. google çalışmak

  sen önce türkçe öğrenmek, sonra google çalışmak istemek.

 • 23. nevşin mengü cnn türk'ten kovulsun talebi

  ihh üyesi mavi marmaradan sonra rte'ye saydıran pislik bi fetöcünün dileği. şimdi korkutan aktroll olmuş. pisliksiniz amk.

 • 24. garanti bankası'nın 400m tl'yi 17m tl'ye satması

  ak-itlerin bir türlü anlamadığı chp'nin seçim vaadleri arasındaki "kredi borçlarını yapılandırma" olayının özü bu.

  bilale anlatır gibi anlatıyorum
  misal garantiden
  30 bin tl kredi aldın.

  24 ay sonra
  40 bin tl olarak geri istiyor.

  bir süre ödüyorsun sonra ödeme yapamıyorsun.
  garantiye 12 bin tl borcun kaldı ve sende pil bitti.

  yani esasında 30 bin aldın 28 bin ödedin. ama faiz nedeniyle 12 bin tl daha ödemen gerekiyor.

  bu noktada banka parasını alamayınca yasal faizler vesarie işletiyor, avukat parası, icra falan filan derken borç oluyor 15 bin. "lan bu herif ödeyemeyecek" diyor ve aracı kuruma borcu devrediyor. "bu herif benden 30 bin aldı, 28 bin ödedi. sen benim 2 bin tlyi ver. ben paramı kurtarayım. faiziyle 15 bin borcu kalmış olur. onu da sen bir şekil al " diyor.

  işte bu noktada aracı kurum bankanın ana parasını ödüyor ve örneğin 2 bin tl eksiği kapatıp sizden beklenen 15 bn tllik borcun peşine düşüyor. 2 bin tl'ye 15 bin tl satın almış oluyor.

  chp, bu noktada aracı kurumun yerind "faizsiz" olmayı teklif etmişti. bankanın anaparasını biz ödeyelim. mesala bu örnekteki 2 bn tl'yi devlet bankaya ödeyecekti. sonra ise devlete 15 binlik faizi değil, sadece bu anaparadan kalan ve senin yerine ödemiş olduğu 2 bin tlyi taksitle ödeyecektin. yani 30 bin almışsın, geriye toplam 30 bin ödemiş olacaktın.

  ama yok. deveye diken, millete de "bu milletin a koyacağız" diyen para babaları lazım. al işte, buldunuz babayı.

 • 25. justinianus

  hayatımın ilk duruşmasına zamanın sirkeci adliyesi'nde girdim. hakime hanım kısa sarı saçlıydı. benim ilk duruşmam, davanın son duruşmasıydı. davayı kazandım ve hakime hanım bana ödenecek yasal vekalet ücretine üst sınırdan (tarifenin üç katı) hükmetti. daha sonra bunun yerleşik uygulama olmadığını, kendisinin benim ilk duruşmam olduğunu anlayıp, destek olmak açısından yaptığını öğrendim.

  yıllar sonra praetorium nedeniyle justinianus'la tanıştık. bir gün ev ziyaretine gidip eşi nurhan hanım'la karşılaştığımda tanıdık geldi, bir kaç sorudan sonra ilk duruşmamın hakimi olduğunu farkettim, o zamanki tavrını, desteğini saygıyla andığımı söyledim. güzel bir tesadüftü.

  başınız sağolsun üstat justinianus, huzur içinde uyuyun nurhan hanım, allah rahmet eylesin.

 • 26. kardan adamı bozan kadın

  içimin karları eridi bacı düşünce.

 • 27. fakirlerin fakir olma sebepleri

  hiç kimsenin adamı değilim. arkam sağlam değil kendi bileğime güveniyorum. bir yerde ensesi kalın bir dayım yok önüme imkanları serecek. babadan dededen kalan bir miras yok. elimdeki her şeyi kendim kazanıp aldım. o da bir tan 89 model 4 vitesli tofaş şahin bir tane kiralık ev ve eşyaları. başka da bir şey yok. konservelerim var bir sürü. binden fazla hemde. param olmadığı zamanlar aç kalmayayım diye yaptım. kendi peynirimi içkimi ekmeğimi kendim yaparım. tek başıma yaşarım. içer güler neşeli neeli geçiriririm günleri. fakirim çünkü buna alıştım. hayattan böyle de zevk alınabiliyor.

 • 28. yurt dışında iş bulmayı kolaylaştıran meslekler

  tam olarak açık liste bulamasam da, en azından aşağıda vereceğim blue card detayında yazılan meslekler.

  özet: mühendisliklerin çoğunun, sağlık sektörünün de çok dahil olmadığı mesleklerdir.

  not: almanya için konuşuyorum.

  --
  mavi kart:
  avrupa birliği'ne üye olmayan ülkelerin vatandaşları almanya'da iş bulduğu takdirde almanya'ya gidebilmek için vize alabilir.

  bu kişiler, 1 ağustos 2012 tarihinden itibaren çalışma ve oturma izni sağlayan “mavi kart’a başvuruda bulunabiliyor. almanya’da bulunan işin yıllık getirisi asgarî 44 bin 800 euro olması gerekiyor. ancak doktor olarak veya fen bilimleri ( matematik-mühendislik) ve bilişim alanında çalışacak kişilerin yıllık kazançları daha düşük olsa da, almanya'ya çalışmak için gitmelerine izin veriliyor. bu kişilerin yıllık asgarî kazancının ise 34 bin 944 euro olması yeterli. mavi kart alan kişilere, 33 ay sonra süresiz oturma müsaadesi anlamına gelen yerleşme izni (niederlassungserlaubnis) veriliyor.
  --

  burada bahsedilen 44800€ almanya ortalamasının 1.5 katı gibi düşünülüyor. 45000€ luk bir maaşla bile gelinse, kısa süre sonra burada farklı seçenekleri ve bazı riskleri alarak min 58000€ - 65000€, bazı durumlarda 90000€ luk maaş tekliflerini alabiliyorsunuz.

  bu bahsettiğim olayı mühendislerin yapmasını tavsiye ederim. zira doktor falan da daha düşük diyor ama adam gibi doktor olarak çalışmak için ağır almanca şartları olduğunu duymuştum ki çekilir çile olmaz o durumda. kısaca açıklamada yazsa bile doktorluk bu meslekler arasında değil. mühendislik bu konuda en üst nokta gibi oluyor.

  burada kafa karıştıran şey maaş. deniyor ki ee 50000€ aldık ama zaten 45% si vergiye gitti, e kira da pahalı. geçinemeyiz. öncelikle, kardeşim türkiye de ne kadar geçinebiliyorsun? ben türkiyenin en büyük firmalarından birinde 3 yıl çalıştım. maaş da 3500-4000tl arası birşeydi (rakamı tam hatırlamıyorum), ama bir araba alayım dedim, krediler kira faturalar derken ay sonu 300-500tl ler ile oynuyordum, kısacası kendi şartlarımda yaşayamıyordum. şimdi 3500€ civarı bir kazanç ile daha pahalı kirada kalıp, türkiyede aldığımın iki katı pahalı arabaya binip, istediğim gibi yiyip içtiğim, avrupayı 25-30€ uçak biletleriyle gezebildiğim, üstüne de 1000€ ya yakın para arttırabildiğim bir hayatı yaşıyorum.

  ülkemi özlüyor muyum? evet. geri döner miyim? şu yapıda hayır. bu da bu işin cilvesi.

  bir makina mühendisi bildirdi.

  peşin not: üniversite diplomama mavi kart vizesi alırken baktılar sonra bir daha bakmadılar bile.

  edit: imla.
  edit 2: fuhrer befiehl wir folgen uyardı (bkz: #54610412) linkte baya uzun bir rehber de mevcutmuş. yine de bana yazan herkese dönmeye, bilgi vermeye çalışıyorum.
  edit 3: gelen istekler üzerine, kaynaktan kopyaladığım için değiştirmemiştim. süresiz oturma almak için iki durum söz konusu: 1) 33 ay hiçbir şey yapmadan çalışmak 2) 21 ay çalışmak + b1 almanca + leben in deutschland sınavını geçmek (kısaca integrasyon kursunu tamamlamak) (leben in deutschland bazen istenmiyor, o biraz da burada başvuruyu alan yabancılar şube çalışanının tutumuyla alakalı)

 • 29. reina'daki mesaj kraliçe elizabeth'eydi

  "reina ispanyolca'da kralice demek o nedenle mesaj ingiltere kralicesineydi."

  yani kimsenin isine karismak gibi olmasin ama ingiltere kralicesine mesaj gondermek isteyen neden bunu turkiye'de ispanyolca kodlu bir sekilde yapsin ki? bir de ispanyol kralicesinin basi kel mi? onun elizabeth'den nesi eksik?

  bu mantiga gore bir sonraki hedef queen grubunun uyeleri olacak diye dusunuyorum, freddie oldu de kurtuldu, brian may kendisini korusun bari.

  cok fantastik bir ulkeyiz gercekten, boyleleri bir de ulusal gazetelerin genel yayin yonetmeni oluyorlar.

 • 30. son 10 yılda dindar sayısının artması

  dindar sayısı artmamıstır.

  ibadetini milletin gözüne sokmaya çalışıp, en itici şekilde soyutu somutlastıranlar artmıştır.

 • 31. büyü cin ve bedduaya inanmak

  (bkz: büyü cin ve bedduaya inanmak)
  (bkz: türkçeye inanmak)

  edit: başlık düzeltilmiş. başlığın ilk hali büyü'ye cin'e ve beddua'ya inanmak idi.

 • 32. 3 ocak 2017 kemal kılıçdaroğlu chp grup konuşması

  akşam ana haberlerde 15 saniye yer bulacak konuşmadır.

  buna karşı kılıçdaroğlu napacak? ana haberleri kınayacak :)

  demiyor ki "madem bizi medyada susturuyorlar, tüm il örgütlerimi meydanlara davet ediyorum. bilmem kaç ilde 'laikliği ve cumhuriyeti susturamazsınız' mitingleri düzenleyeceğim".

  demiyor, çünkü yemiyor. mazallah biber gazı yer, cop yer diye tiril tiril titriyor.

  bakın tekrar söylüyorum: recep tayyip erdoğan, 15 yıllık iktidarı süresince bir defa susturulmaya çalışıldı ve onda da elindeki tek iletişim kaynağı olan telefonu kullanıp meydanlara tek sözüyle milyonlarca insanı indirdi, tanka tüfeğe karşı.

  ana muhalefet liderinde bu "güç" yoksa, bıraksın o koltuğu.
  laiklik elden gidiyor, adamın tek yapabildiği şey kınamak.

 • 33. kemal kılıçdaroğlu'nun yeni zırhlı mercedes'i

  akp binası gayet güzel korunuyor bu yüzden bahçeli kabul etmemiştir.

 • 34. türkiye'de ucuz olup avrupa'da pahalı olan şeyler

  insan değeri

 • 35. tavuk dürümü en iyi olan il

  kentaki.

 • 36. polis sağ kalan elini kaldırsın dedi güvenemedik

  reina katliamından sağ kurtulmayı başarabilenlerin sözü.

  acı.

 • 37. reina'dan kurtulanlara polisin kötü davranması

  devlet polisi olsa böyle olmazdı.

  (bkz: ümmet polisi)

 • 38. yavuz sultan selim'in darbeci olması

  babasını devirerek tahta çıktığı düşünülecek olursa geçerli olan durumdur. bu açıdan akp'nin üçüncü köprüye bir darbecinin ismini vermesi de düşünüdürücüdür.

  not: genelde kendisine 1. selim derim, ama kimden bahsettiğim iyice anlaşılsın diye lakabını da kullandım başlıkta.

 • 39. bir daha dünyaya gelinse doğmak istenilen ülkeler

  en güzel yanıtı şu dayı vermiştir.

 • 40. samsung s8'in bilgisayar olarak kullanılabilmesi

  daha önce yapılmışı var: (bkz: continuum)

  ne de olsa microsoft yaparsa kimse beğenmez.

  samsung yaparsa bi gaza gelinir olur, unutulur.

  olur da apple aynı şeyi yaparsa... hiç girmiyorum

 • 41. hoşlanan erkeğin adım atmama sebebi

  siz de ondan hoşlandığınızı hiç belli etmediğiniz için gereken cesareti bulamamış ve sıradan, her konuştuğu kişiye sarkan tiplerden olmamak için adım atmamıştır. ilginizi belli ettiğiniz taktirde hislerin karışıklı olduğunu anlayarak söz konusu adımı atacaktır.

 • 42. anayasa değişiklik teklifini lütfen geri çekin

  napacaktı? malafatı çıkarıp masaya vurup, "o anayasa paketini geçireni sikerim ulan" mı diyecekti?
  demokrasi ne yazık ki böyle birşey işte. iki kurt ve bir kuzunun akşam yemeğini oylaması gibi birşey.

 • 43. 8.40 dersine eyeliner sürerek gelen kız

  sabah 8'de başlayan derse full makyaj gelen kızın yanına bile yaklaşamaz. aramaya da inanmaz.

 • 44. aslında halkta ayrışma olmaması

  "terör olayları hariç kayda geçmiş tek bir şahsi nefret suçu yok. "
  "dışarıda kimse kimseyi dünya görüşünden dolayı bıçaklamıyor kimse kimse saldırmıyor."

  akıllara gelenlere bakalım mı ufak ufak?
  (bkz: nuh köklü'nün öldürülmesi)
  (bkz: sigara içtiği için yumruklanan lcw çalışanı)
  (bkz: parkta spor yapan hamile kadına saldırı)
  (bkz: şort giydiği için kadına uçan tekme atan adam)
  (bkz: oruç tutmadığı için dövülen öğrenci)
  (bkz: öğrencisini namaz kılmadığı için döven öğretmen)
  (bkz: alevi öğrenciye öğretmen yumruğu)
  (bkz: birisini sırf alevi olduğu için işten çıkarmak)

  bunlar aklıma gelenler. daha fazlası muhakkak vardır. mahalle baskısı konusunda hiç girmiyorum. sırf akepeye oy vermediği için işten çıkarılanlar, akepeli değil diye dövülenler, saçı sakalı uzun diye dayak yiyen üniversite öğrencileri, palayla esnaf tarafından kovalanan, tekmelenen insanlar.

  tahammülsüzlük had safhada, yol vermedi diye adam vuranlar var bu ülkede. korna çaldı diye vurulanlar var.

  gerçekten şöyle bir baktım da insanlar arası ayrım ve bireysel şiddet hiç yokmuş.

  tanım: sanıyorum terör saldırıları sonrası yakın geçmişte yaşananları unutmuş bir yazar beyanı.

  ekleme:
  (bkz: radiohead etkinliğine yapılan sopalı saldırı)
  daha fazlası için "tophane saldırı" anahtar kelimeleri ile envai çeşit bireysel haklara karşı yapılmış saldırı görebilirsiniz.

 • 45. bakkalda kolonya doldurulan şişedeki turuncu pompa

  bakkaldan şişeye kolonya doldurtan efsanevi nesilin hatırlayabileceği turuncu pompa bu. küçük bir hortumla o büyük cam şişeye bağlanmış, ilgili kısma kolonya pompalamak için kullanılırdı. yalan yok, her zaman o pompayı ben sıkmak istemişimdir ama bizim bakkal izzet amca hiç izin vermedi. öyle işte..

  işte o pompa*

  (bkz: cagrika nesneleri)

 • 46. fetö'ye karşı başkanlık okulları açmak

  (bkz: başkanlık okulları)

  cumhuriyete karşı saltanat yanlısı okul açılması görevini osmanlı hanedanından birine vermek, paha biçilemez...

  vatana ihanette bu kadar ileri gidilmemişti, bu da oldu ya, su için cumhuriyetin üstüne...

 • 47. beşiktaş

  ciddi ciddi iyi bir kalecimiz var. fabri diyoruz kendisine.

 • 48. pink floyd'un mfö'den şarkı araklaması

  henüz farkına vardığım durum.

  öncelikle mfö'nün 1986 vak the rock albümü çıkışlı bir ordayım bir burda adlı şarkısını biraz dinleyelim. sözler girene kadar yaklaşık 25 saniye dinlemeniz yeterli.

  youtube: https://www.youtube.com/watch?v=8uytvhhihp8
  spotify: https://open.spotify.com/…ck/3esuuxaxpcxe0fs6lkzn6m

  şimdi de pink floyd'un 1987(mfö'nün şarkısından 1 sene sonra) a momentary lapse of reason albümü çıkışlı efsanevi learning to fly şarkısını dinleyelim. yine sözler girene kadar dinlememiz kafi.

  youtube: https://www.youtube.com/watch?v=nvhncth8pds
  spotify: https://open.spotify.com/…ck/50mzaba1g2ks2kwra09toe

  her şey or-ta-da! dünyanın en iyi müzik gruplarından pink floyd, resmen araklamış besteyi.

 • 49. sigmund freud

  teorilerini toplumun sadece belirli bir kesiminin (viktoryen donemde yetismis avusturyali orta ust sinif) vaka analizleri uzerinden olusturdugu ve bu teorilerin test edilebilirligi olmadigi icin sonraki psikoloji ekolleri tarafindan elestirilmis ama yine de butun elestirilere ragmen psikolojide cigir acmis, ruh sagligi konusuna bambaska bir dusunme seklini getirmis, bugun anladigimiz anlamda psikoterapinin temellerini atmis, ilk kisilik teorisini olusturmus psikanalizci psikolog.

  benim freud'un teorilerine yapilan elestirilerin arasinda en hakli bulduklarim:

  - (bkz: karen horney) tarafindan dile getirilen "penis kiskancligi" noktasi (freud kadinlarda penis kiskancligi oldugunu, penisleri olmadigi icin kendilerini eksik hissettiklerini iddia etmistir)

  - (bkz: alfred adler) tarafindan dile getirilen "kisilik ve davranis sadece biyolojik degildir, cevre de cok etkilidir" konusu (freud kisiligin tamamen biyolojik oldugunu savunur)

  - (bkz: erik erikson) tarafindan soylenen "kisilik gelisimi hayat boyu devam eder, her donemin konusu, gelisimi farklidir" konusu (freud kisiligin cok erken yasta olusup bir daha asla degismedigini savunmustur)

  gibi konulardir.

  diger bir suru onemli psikolog da (jung, bandura, maslow, rogers...) teorilerinde freud ile celismislerdir bayagi, sonraki ekollerin freud'i haksiz cikardigi pek cok nokta olmustur ama ama yine de freud sirf actigi yol nedeni ile bile psikolojinin en onemli adamidir.

 • 50. ahmet hakan'ın barbaros şansal yorumu

  bu sefer olmadı ahmet hakan. ortada dayak gibi bir konu varken ve sen empati yapabilecek konumdayken "milletin tepkisini çekmiş" diyerek dayağı meşrulaştırdığının farkında mısın?