it was a bright cold day in april92
profili

 • 6 aralık 2021 dolar kuru

  önemli olan kurun kaç olacağı değil. kuru yarım saatliğine 25-30 kuruş düşürmek için merkez bankasının kaç paramızı çarçur edeceği ve bu 25-30 kuruşluk düşüşten hangi yandaşların ucuz dolar kapatacağıdır.

  halktan kopuk bir şekilde sarayında yaşayan adam gitmedikten sonra her gün yükselmeye devam...

 • arkadaşlar yeliz konuşuyor

  kemal kılıçdaroğlu'nun bütçe konuşması sırasında füze atarken kahkaha attırdığı cümlesi... arka sıralardan bağıran yeliz adeley'in (ahmet hamdi çamlı) hemen sesi kesiliyor. yaa yeliz kardeş çok rahat konuşuyordun...

  arkadaşlar yeliz konuşuyor (video)

  akla yedi bela hüsnü'deki şu repliği getirmiştir: abiler duydunuz mu hüsnü malik'in elinde patlatmış... hem ne patlatmış...

  edit: zuahahhahaha yeliz "şahsıma sataşıldı diye" söz istedi.
  hocam yeliz ağlıyor tuvalete gidebilir miyiz?

 • tayyipçi çiftçinin borçları yüzünden tutuklanması

  şu sözlükte kendisi daha refah içerisinde yaşasın diye hükümeti eleştirenler 20 bin tl'ye iphone alırken fakirleşmesine sebep olan adamı ve kurduğu düzeni savunan adamın 58 bin tl için tutuklanması gerçekten trajikomiktir.

  çıhar telufun göstert diyen çomarların anlamadığı da bu. benim cebimde çok sıfırlı fiyata satılan bir telefon bulunması savunduklarımın milletin genelinin menfaatine olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  ekonomik refahı olduğu halde sistemi eleştirip garibanın yanında olan insanı el üstünde tutacağınıza küfürler edip, sindirmeye çalıştığınız sürece böyle komik paralar için eziyet çekmeye devam edeceksiniz...

 • rte karşısında aday olsa oy verilecekler

  sarı mutfak bezi, tuvalet terliği, çengelli iğne, boş çamaşır suyu şişesi, kağıt kahve filtresi, sigara izmariti ve türlü türlü şeylerdir...

 • 26 kasım 2021 dolar kuru

  kavala serbest bırakılır ve erdoğan konu hakkında açıklama yapmazsa 10.50,
  kavala serbest bırakılır ve erdoğan mahkeme heyetine saydırırsa 12-12.50,
  kavala serbest bırakılmaz ve erdoğan konu hakkında açıklama yapmazsa 12.50-13,
  kavala serbest bırakılmaz ve erdoğan konu hakkında yargıya müdahale ettiğini kanıtlayan bir açıklama yaparsa 14-14.50 olacaktır.

 • erdoğan istifa

  dolar 8.5 tl oldu, ekonomi allak bullak oldu, millet intihar etmeye başladı, istifa etmedi. dolar 9 tl oldu istifa etmedi. dolar 10 tl oldu istifa etmedi. dolar 11 tl oldu istifa etmedi. dolar 12 tl oldu istifa etmedi. dolar 13 tl oldu istifa etmedi.

  bu kardeşinize yetkiyi verin dedi, yetkiyi verdiler. ebemizin örekesini gördük istifa etmedi. ekonominin sorumlusu benim ben dedi. ekonomi dibi gördü istifa etmedi.

  bombalar patladı, yüzlerce vatandaşımız öldü, istifa etmedi. tren yaptılar, yoldan çıktı. insanlar öldü istifa etmedi. soma faciası yaşandı, yüzlerce kişi öldü, istifa etmedi.

  milyarlarca dolarlık yolsuzluk ortaya döküldü, istifa etmedi. kol kola yürüdüğü kişiler terörist çıktı/oldu, istifa etmedi. açılım süreci yaptı, başarısız oldu, istifa etmedi. 3 bakanı yolsuzluk nedeni ile istifa etmek zorunda kaldı. olaylar kendisi etrafında döndüğü halde istifa etmedi.

  damadı ülkenin döviz rezervini p.ç etti, istifa etmedi. salgın sürecini ellerine yüzlerine bulaştırdılar, vaka sayısı, ölü sayısı sakladılar, pandemi sırasında umreye adam yolladıkları ortaya çıktı, istifa etmedi.

  yüzlerce, binlerce askerimiz döneminde şehit oldu, şehit sayılarını manipüle ettiler, askerimizi vuranların önünde el pençe divan durdular, istifa etmedi.

  abd başkanı mektup yolladı, aptal olma dedi, tehdit etti, abd tarafından sosyal medyaya servis edilene kadar sustu, kabullendi, istifa etmedi.

  seçimi biz kazandık, oyları çaldılar dedi. seçimleri yeniletti, 800 bin fark yedi oyların çalınmadığı ortaya çıktı, istifa etmedi. çok zengin olursam bilin ki haram yemişimdir dedi, çok değil ultra zengin olduğu ortaya çıktı, istifa etmedi. ülkeyi kuranlara iki ayyaş dedi, ırkçı söylemde bulundu, istifa etmedi. buraya yazmaya devam etsek sayfalar yetmeyecek kadar olay oldu, istifa etmedi.

  bunlar ise istifa etti:

  ¦ armin laschet seçimde başarısız oldu istifa etti.
  ¦ lübnan başbakanı diyab patlama sonrası istifa etti.
  ¦ lütfü türkkan vatandaşa küfür etti. tepki gelince istifa etti.
  ¦ japonya başbakanı şinzo abe sağlık sorunları nedeniyle istifa etti
  ¦ aşırı sağ bağlantılı kişiden silah alan alman eyalet bakanı istifa etti
  ¦ tunus başbakanı el-fahfah yolsuzluk suçlamaları sonrası istifa etti
  ¦ kosova cumhurbaşkanı haşim thaçi yargılanmak için görevinden istifa etti.
  ¦ ingiltere futbol federasyonu başkanı clarke, ırkçı yorumundan dolayı istifa etti
  ¦ covid-19 tedbirlerine uymayan ab'nin ticaretten sorumlu komiseri hogan istifa etti
  ¦ avusturyalı bakan aschbacher üniversite tezlerinde intihal yaptığı iddiası üzerine istifa etti
  ¦ iran'da sağlık bakan yardımcısı, sağlık bakanı'nı 'salgını kötü yönetmekle' suçlayarak istifa etti
  ¦ ispanya'da genelkurmay başkanı aşı protokolünü çiğnediği için gelen tepkiler üzerine istifa etti.
  ¦ yeni zelanda sağlık bakanı karantina kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle gelen tepkiler üzerine istifa etti
  ¦ moğolistan'da başbakanı covid-19 hastası lohusa annenin karantinaya alınma şekline gelen tepkiler yüzünden istifa etti.
  ¦ kanada - ontario maliye bakanı rod phillips, koronavirüs yasakları sırasında tatilde olduğunun ortaya çıkmasının ardından gelen tepkiler sonucu istifa etti.

  not: daha önce yazdığım bir entry'ydi. birkaç madde ekleyip güncelledim...

  edit: satır araları düzenlendi. artık vurmayınız...

 • 18 kasım 2021 tarihli genel seçim anketi

  akp ve mhp toplamının %51 çıktığı, süleyman soylu'nun sipariş ettiği ankettir.

  megapoll denen şirket 2017 yılında kurulmuş. kurucusu ve tek hissedarı "murad kafadar". adındaki "d harfi" çok şey anlatsa da araştırmayı derinleştirmek gerekir ki önyargılı damgası yemeyelim.

  twitter adresine bakıyoruz: #soylununyanındayız hashtag'i kullanılmış ve hesaptan sayısız süleyman soylu öven tweet atılmış. bir başka örnek

  araştırmayı burada sonlandırıyorum. benim açımdan yeterli.

  not: daha önce ses-ar ve info araştırma gibi çer çöp araştırma şirketleri ile münasebeti olmuş.

  edit: benzer çalışmayı birkaç anket şirketi için daha yapmıştım. şimdilik "areda survey" ve "ada araştırma" entry'lerini buldum. anketlerin başlıklarını hep aynı suser'ın açması da ilginç bir detay.

  hepsi bir arada:
  (bkz: akp'ye hizmet eden anket şirketleri veritabanı)

 • elon musk'ın adını lorde edge olarak değiştirmesi

  bir tane seveninin de çıkıp "deli gibi yaptın kendini" dememesi ile üzmüştür. dünyanın en zengin insanı olunca bunlar delilik alameti sayılmıyor demek ki...

  ben çıkıp nickimi lord eddard stark yapıp burada kendime hesap açsam hemen ak troll, orrrtam çocuğu, maaşlı hükümet uşağı dersiniz.* elon musk yapınca sıkıntı yok...

 • recep tayyip erdoğan'ın konvoyunun en büyük eksiği

  formula 1 aracıdır. helikopter var, kamyon var, 2 tane itfaiye aracı var, tır var, otobüs var, afad aracı var ama formula 1 aracı yok. vidanjör ve karadan yürütülen gemiler olmaması bir yere kadar kabul edilebilir ama formula 1 aracı olmaması kalp kırmaktadır...
  video 1 - video 2 - video 3
  kaç para ulan bir mercedes w12?

  edit: en beğendiğim öneri için gelsin; mad max: fury road

 • 2 kasım 2021 agt kurye tarafından tehdit edilmem

  üst edit: yok öyle kaçmak! görsel
  _
  dava ile (şahit yok ise) bir sonuca ulaşılması mümkün değildir. ancak (kusura bakmayın) bir kargo firmasına tavır alacaksınız diye amazon'un fiyat politikasının, maliyetlerinin içine etmeniz, firmanın kapınıza kadar gelirken doğanın içine boş yere etmesini sağlamanız da bu sözü hak ettiğiniz anlamına geliyor.

  amazon'un teslimatları bölgesel olarak kolay gelsin, mng ya da agt ile yapılıyor. sizin bölgeye demek ki çoğunluklu agt ile teslim yapılıyor. 1 değil 2 değil reddettiğiniz bu beyanınızla ortada.

  bu durumda "ya agt kargo çıkmazsa" demek yerine amazon'dan alışveriş yapmamayı tercih edeceksiniz. iletişimden de yazacaksınız "kargoyu seçtirmediğiniz için hesabımın kapatılmasını istiyorum vs." diye.

  siz kaşınmışsınız ve bence geri gönderdiğiniz kurye (genelde aynı yerlere aynı kişiler getirir) bu durumla birden fazla kere karşılaşmış ise ettiği hakarette kısmen de olsa haklıdır.

  çocuk oyuncağı gibi sipariş verip verip iptal etmek nasıl bir dengesizliktir bunu çözemedim ben açıkçası.

  elinizde kanıt bile olsa ben hakim olsam yorum hakkımı kullanır ve ceza falan vermem. hatta agt yerinde olsam teslim almadığınız paketlerin sayısını kaydını çıkarıp bu davranışınızın "hakkını kullanan tüketici davranışı"ndan ziyade firmanın işleyişini baltalamak isteyen bir tavır olarak değerlendirilip ceza almanız için dava bile açarım.

  kullandıkları kargo şirketini beğenmiyorsan ve seçme hakkı da sunulmuyorsa alışveriş yapmayacaksın... kuryenin kullandığı "yavşak" kelimesinin cezai yaptırımı olmaması gerektiğini düşünüyorum. belki tehdit kısmı değerlendirilebilir.

 • 6 aralık ultrason randevusu rezaleti

  asıl rezalet randevu günü yaşanacaktır.

  olayı anlatayım ki sürpriz olmasın. randevu günü erkenden (13.10 yazdığına bakmayın) ultrasonografi odasına gidecek ve sekretere adınızı yazdırıp adınızın yanına yazılan numarayı alacaksınız.

  diyelim ki sıranız 10. arkada da 50 kişi daha var. 60 kişi o daracık koridorda bekleyeceksiniz. sıram geldi mi derken bir bakacaksınız sekreter 25 numarayı, 33 numarayı falan çağırıyor. diyeceksiniz "sen hayırdır" o da diyecek ki "alacağım ablam az sabır, yoğunluk var"

  sonra kalabalıktan akp seçmeni olduğu bariz olan birileri birbirlerini gazlamaya başlayacak. hükümetin hiç suçu yokmuş gibi aynı anda 2 odada hasta bakmaya çalışan radyoloji uzmanını suçlayacaklar.

  kalabalıktaki cahiller hemen lafa müdahil olacak ve ona hak verecekler... bir süre sonra bağrışma sesleri yükselecek. "ben burada ne arıyorum?" diye soracaksınız kendi kendinize.

  neyse, bu arbede sırasında adınız okunacak. içeri girip radyoloji uzmanı ve sekreterine sabır dileyeceksiniz. işiniz bitince arkanıza bakmadan çıkıp gideceksiniz.

 • oğlu şehit olan babanın üzülmedim sevindim demesi

  ya olayın şoku altındadır ya da ülkemizde pek çok çocuğun yaşadığı gibi babalık görevini yeterince yerine getirmemiş biridir.

  şehit olmayı gurur duyulacak bir olay kabul edebilirsiniz. buna itirazım yok ancak hiç kimse ölen evladının ardından "ayıp olmasa oynayacak kadar" sevinmez. bu insan doğasına aykırı en başta.

  ben doğmadan önce ölen abimin adını bile aradan geçen 38 yıla rağmen evde geçirmeyiz. üzerinden bir ömür geçtiği halde üzüntüye sebep olur.

 • introsu atlanmayan tek dizi

  game of thrones'un intro'sundaki değişiklikleri tespit etmeye çalışırken kör olanların kurduğu dernek bile vardır. bu yüzden yanıt game of thrones'dur.

  bir de faydalı bilgi: amazon prime ve netflix'de intro'ları otomatik olarak atlamak istiyorsanız bu eklentiyi google chrome ve microsoft edge browser'a eklemeniz yeterlidir. eğer izlediğiniz dizide intro + özet var ise daha uzun olan özet kısmını otomatik olarak atlayacaktır.

 • bakıyorsunuz her evde araba var

  düşün yani "kapıcıda bile var..." neyse ki çoğunluğu kendi seçmen kitlesinden. kılıçdaroğlu bunu dese o kapıcılar şimdiye çoktan bildiri yayınlamıştı.

 • 9.5 milyon liraya satılan apartman dairesi

  içerisinde altın varak enflasyonu yaşanan ve hamam bulunan osmanlı özentisi, sonradan görme akp çocuklarına pazarlanan dairedir.

  para haksız ve kolay yoldan kazanılınca böyle saçma bir eve 9.5 milyon tl de verebiliyorsunuz. satın alındıktan sonra en az %10'u pembe, çiçekli böcekli "sunum" malzemelerine ayırılacaktır.

  edit: retina kanseri garantili (mütedeyyin ailelerin gözdesi*) olanlar 14.5 milyon tl'ymiş. a haber izlemekten beyni sulanan misafirlerinize hırka-ı şerif diye yutturabileceğiniz bir dekor da fiyata dahil: görsel

 • volkswagen polo ile yarışırken kaza yapan bmw'li

  zekasız ve maganda bmw'lidir. polo ortamdan tüymüş, yarışla alakası olmayan araç pert, sahibi ölümden dönmüş. yatırıp silkse yeridir... masum sürücü her şeyi yapmış. yol vermeye çalışmış, polo sıkıştırınca şeridine dönmüş, bmw üstüne çıkmış...

  bu tiplerin bırakın kendilerini ileride doğacak çocuklarına bile araç ve ehliyet edinme hakkı vermeyeceksin. anasının, babasının ehliyetini de iptal edeceksin. bu zekasızlık genetik olabilir, önlemini almak lazım. video

  edit: bu sefer olmaz diyorduk yine mağduru suçlayan oldu. pes... şerit değiştirmiş de suçluymuş... millet canından endişe ediyor arkasında bir anda bu şekilde gelen ruh hastası manyakları görünce. adam şerit değiştirmemiş olsa bmw yine girecekti kendisine zira polo geçerken yavaşlıyor, ikisi yan yanayken de bmw tamponlarına yapışmış durumda. kırmızı araba sabit dursa bmw'nun sağa atıp çarpmadan çıkma şansı zaten yok.

  nasıl ülke arkadaş bu? katil olma potansiyeli olan katili, hırsızlık potansiyeli olan hırsızı, videodaki gibi milletin canına kast eden magandalar da magandaları savunuyor...

  bir de "sol şeridi gereksiz işgal etmiş" diyen tipler var. (ki aracın kamyonu sollamaya çıktığı videoda bariz belli) oysa kamyonun arkasında bekleyip yarışan magandalara yol vermesi gerekirdi. sol taraftan kaldırılan mavi bayrakları nasıl görmez... hakemler kurulunun pit'ten geçme cezası vermesi şart...

  "sol şeridi gereksiz ihlal"in cezası 288 tl (mağdurun olası kabahati ki yok böyle bir şey çünkü sollama yapıyor)

  "hız aşımı" cezası 1.340 tl, "trafik güvenliğini kasten tehlikeye düşürme" 2 aydan 3 yıla kadar hapis + 144 tl, "yarış düzenlemek" 652 tl, "makas atarak ilerlemek" 1.340 tl, hatalı sollama (sağlama) 314 tl, takip mesafesi 144 tl, (magandaların kabahati, daha çok bulunur da neyse...) bu kadarı bile 100 ceza puanını dolduruyor...

  kaynak

 • imamoğlu giderken benden izin aldı

  kemal kılıçdaroğlu bu tip açıklamalarda çomarlara fırsat vermeyecek cümleler seçse çok daha iyi olacak. mesela "izin aldı" demek yerine (ki partisinin genel başkanıdır bu çok normal) "geziler bilgim dahilinde yapıldı" dese kimseye laf söz de söyletmeyecek.

  promterdan, 150 kere üzerinden geçilen konuşmalar yapmadığı için normal karşılıyorum ancak biraz daha dikkatli olmalı bu konuda.

 • trendyol'un tarkan ile 15 milyon liraya anlaşması

  tarkan kurun yükselmesi ile dünden bugüne 512.000 tl zarar etmiştir.

 • 21 ekim 2021 faizin %16'ya çekilmesi

  gerçekleşmesi ile dolar kurunun 9.49'u görmesini sağlamıştır... uçuyoruz...

  bu milletin amına koyacağız sen merak etme diyenlerin tam gaz faaliyetlerine devam ettiğini gösteren gelişmedir. tarih sizleri asla unutmayacak ama asla iyi de hatırlamayacak... cumhuriyetin 200. yılında bile örnek gösterileceksiniz "bir ülke nasıl yönetilmez" denerek videolarınız yayınlanacak...

  faiz haram diye diye milletin aldığı nefesi haram ettiniz. geçen hafta yapılan zamların hepsi sıfırlandı bile. 2021 yılında at arabasına, sobaya geçiş yaptıracaksınız milleti. 650 tl bursu çok gördüğünüz gençlerin aldığı para bugünkü kararınızla bile eridi gitti. nefes aldığınız her gün ülke bağımsızlığını kaybetmeye bir adım daha sürükleniyor, halk biraz daha fakirleşiyor.

  faydanız olamıyorsa zararınız da olmasın. düşün bu ülkenin, milletin yakasından... bugüne kadar "götürdüklerinizi" de alın ve gidin... ne bitmez tükenmez kininiz varmış bu ülkeye, ne büyük nefretiniz varmış türk halkına arkadaş. bitmedi, bitemedi saçmalıklarınız...

 • istanbul'da yol kesip cam yumruklayan taksici

  34 tjn 84 plakalı taksinin şoförüdür. işi iyice magandalığa bağladılar. ekrem imamoğlu'nun taksi projesine karşı çıkan herkes sorumlusudur. video

  3-5 iktidar yalakası plaka mafyası zengin olacak diye istanbul halkı bu magandalara maruz bırakılıyor. maddi olarak taksi kullanamayan ak seçmenin ise tabii ki umurunda değil. kaynak