it was a bright cold day in april47
profili

 • 2 mart 2021 covid-19 vaka sayısının 11837 olması

 • 2 mart 2021 kafe ve restoran kalabalığı

  üst edit: starbucks'dan bir video...
  _
  marpuçlar elimizde, dar kotlar belimizde,
  biz gideriz ortama hey ortama
  yaş tütün seçeriz, sipsi ile içeriz
  biz gideriz ortama, hey ortama

  közcünün yanında dur maşayı sağından vur
  birde sol taraftan vur kuvvetli
  kışın közler yanınca alevler parlayınca
  tavla söyler oynarız hey oynarız.

  asıl korkulması gereken seri köz getir tayfası kalabalığıdır. kaldırmışlar geliyorlar... (marpuçları)

  edit: haber bekliyorum. bir telefonla iskendercide katkıda bulunacağım kalabalıktır. görsel

  edit 2: biz erteledik, bu akın sırasında iskenderle beraber virüs yemeye ihtiyaç yok. bana 1 seferlik covid-19 yeter. ikincisinde ölürüm falan, gerek yok.

 • pegasus'un 19 tl'ye sattığı 330 ml su

  uçağa kanatlanarak gelen sudur. uçuş dersleri maliyetli olduğu için bu fiyata satılmaktadır. kdv'si ise %0'dır. uçmayı bilmeyen sularda ise kdv oranı %8'dir. görsel

  aynı su kdv dahil 20 tl'ye 24'lü koli olarak (toptancı ve bayi kârı dahil) satılmaktadır. tabii ki bu fiyata satın demiyorum ama aklınızda fikir olarak dursun.

  _ _ _
  easyjet menüsüne bakalım görsel
  cola-cola ve su (diğer bazı ürünlerle beraber) 2.3 sterlin, 3 euro ya da 3.5 isviçre frangına satılıyor.
  harrogate still spring water 500ml toptan fiyatı 24 adet için en uygun 7.26 sterline buldum. adet fiyatı 0.30 sterline gelir. 7.6 kat fiyat konmuş.

  coca-cola için ise 14.44 sterlin 24 adet fiyatı. adedi 0,60 sterline geliyor ve 3.84 kat fiyat uygulanmış.

  bizde ise su için 23 kat fiyat uygulanmış.

  easyjet'de 3 eurocular, 3 euroyu kurdan hesaplama çakallığı ile hükümete taş çıkarırsınız. gidin bir danışmanlık falan isteyin yolunuzu bulun...
  _ _ _
  edit: içmezsen ölmezsinci tayfa da geldiğine göre tamamız. bu tip kraldan çok kralcılar yüzünden ayakta hoplatıyorlar milleti biz de başlığını açıyoruz. 1 tl'ye satandan vergi alıp 19'a satandan vergi almamayı da normalleştirsenize...

  edit 2: turistlere mücevher satıyorum böyle kar koymuyorum. bundan sonra 1'e 25 fiyat koyup "almazsan ölmezsin" diyeceğim. paramın olması şunu normal görmem gerektiği anlamına mı geliyor? ya da param yoksa ve mecburen uçağa binsem, susasam "sus fakir!" mi diyecekler. mesela çocuğu susayan anne kendisi gibi su içmeden duramayacak çocuğuna su almasın mı? bıraksın ağlasın uçuş boyunca kraldan çok kralcılar pegasus'a laf etmemek için ağlayan çocuğa söver rahatlarlar.

  bazılarınız adam olmaz...

  kapanış edit'i: bu arada menülerinde su fiyatı 2 euro, euro'yu da 9.5 tl'den kitliyorlar millete...

 • 27 şubat 2020 idlib'de 33 askerimizin şehit olması

  saray yönetiminin çok güzel unutturduğu, pandemi nedeni ile güme giden olaydır.

  önce 9 sonra 22 en son 33 olarak açıklanmıştır. bölgedeki askerlerin ses kayıtlarına göre ise 100'den fazla olduğu iddia edilmiştir. olayın üzerinden birkaç ay geçtikten sonra "ruslar 60 askerimizi şehit etti" şeklinde bir açıklama da duyulmuştur.

  #negülüyorsunerdoğan olayı ise erdoğan ancak 2 gün sonra kamera karşısına geçdiğinde yaşanmıştır. bir benzeri 13 şehit verdiğimiz geçen gün de yaşanmıştır. "gara da pkk katliamı; 13 şehit"

  ulusal yas ise ilan edilmemiştir. 33, 13 ya da 3 şehit fark etmez bu ülkenin şehidi eceliyle ölen suudi arabistan kralı abdullah bin abdulaziz kadar kıymetli değildir. görsel

 • erdoğan'ın kanunen 2023'te aday olamaması

  "kanunen" var olan durumdur.

  kanunlara bağlı olarak yönetilen ülkeler için geçerlidir. erdoğan ise yeni türkiye'nin adayıdır...

 • bankalara düşük banknot dağıtın talimatı verilmesi

  akp döneminde gerçekleşmiştir... "enflasyonla mücadele" için gerçekleştirilmiştir. görsel
  daha çok kağıt para cepte dolgun durur, halk da daha çok parası var hisseder diye alınmış bir karar olsa gerek... bir sonraki aşama

  mesaj ile küfürlerini ileten bağak troll'lere göre "piyasada düşük küpürlü banknot kalmadığı için" alınan kararmış. dilencinin 10 tl'yi kabul etmediği ülkede, 50 tl'nin bozuk para haline geldiği ekonomik düzende utanmadan bunu söyleyebiliyorlar. neden düşük küpürlü banknot kalmadı diye düşünen yok... ben cevap vereyim bir halta yaramıyor da ondan...

  halkın nakit para kullandığı da yok. markete gidip 80 tl'lik ödemeyi 3 ayrı karttan parça parça çeken insan görüyoruz bugünlerde. milletin maaşı kredi kartı asgarisini ödemeye gidiyor. ay sonuna kadar da oradan yaşıyorlar...

  piyasada küçük küpürlü para kıtlığı olduğu da kocaman bir yalan. tcmb verilerine göre 200 - 100 ve 50 tl'lik banknot sayısı azaltılmış ancak 5 - 10 - 20 tl küpürlerde ciddi bir fark gözükmemekte.
  _
  yandaş gazete'nin muhabiri tarafından paylaşılmıştır: tweet

 • vatandaşın bol küfürlü kanal istanbul kavgası

  5.54'de mikrofonun karşısına geçen ak çomar yüzünden çıkan kavgadır. ilgili kısım

  çomarlığın her türlü emaresi mevcut:
  1) soruya soruyla cevap vermek var
  2) yanlış bilgilerle tezini savunmak var
  3) ülkenin kurucularına "şerefsiz" demek var
  4) karşı argüman gösterene küfür etmek var

  bir kere daha ordinaryüs profesör aysun kayacı'yı akla getirmiştir...

  edit: ak çomar dememe içerleyenler olmuş. bir şahıs yaşadığı ülkenin kurucusuna "şerefsiz" diyebiliyorsa çomardır, partisi ak ise ak çomardır. bu konu tartışmaya açık değildir.

 • 1500 tl nafaka borcu için felçli hastaya gözaltı

  yasaların terazisine göre doğru ancak vicdan terazisine göre tartışmasız yanlış olan uygulamadır.

  nafaka zaten başlı başına tartışmalı bir konu iken %80 felçli insan için o rapor çıktığı anda iptal olmaması büyük rezalettir.

 • damadın geri dönecek olması

 • erdoğan istifa

  yıllardır dillendirilen ancak karşılık bulmayan haykırıştır.

  bombalar patladı, yüzlerce vatandaşımız öldü, istifa etmedi. tren yaptılar, yoldan çıktı. insanlar öldü istifa etmedi. soma faciası yaşandı, yüzlerce kişi öldü, istifa etmedi. milyarlarca dolarlık yolsuzluk ortaya döküldü, istifa etmedi. kol kola yürüdüğü kişiler terörist çıktı/oldu, istifa etmedi. açılım süreci yaptı, başarısız oldu, istifa etmedi. dolar 8.5 tl oldu, ekonomi allak bullak oldu, millet intihar etmeye başladı, istifa etmedi. 3 bakanı yolsuzluk nedeni ile istifa etmek zorunda kaldı. olaylar kendisi etrafında döndüğü halde istifa etmedi. damadı ülkenin döviz rezervini iç etti, istifa etmedi. salgın sürecini ellerine yüzlerine bulaştırdılar, vaka sayısı, ölü sayısı sakladılar, pandemi sırasında umreye adam yolladıkları ortaya çıktı, istifa etmedi. yüzlerce, binlerce askerimiz döneminde şehit oldu, şehit sayılarını manipüle ettiler, askerimizi vuranların önünde el pençe divan durdu, istifa etmedi. abd başkanı mektup yolladı, aptal olma dedi, tehdit etti, abd tarafından sosyal medyaya servis edilene kadar sustu, kabullendi, istifa etmedi. seçimi biz kazandık, oyları çaldılar dedi. seçimleri yeniletti, 800 bin fark yedi oyların çalınmadığı ortaya çıktı, istifa etmedi. çok zengin olursam bilin ki haram yemişimdir dedi, çok değil ultra zengin olduğu ortaya çıktı, istifa etmedi. ülkeyi kuranlara iki ayyaş dedi, ırkçı söylemde bulundu, istifa etmedi. buraya yazmaya devam etsek sayfalar yetmeyecek kadar olay oldu, istifa etmedi.

  bunlar ise istifa etti:

  ¦ lübnan başbakanı diyab patlama sonrası istifa etti.
  ¦ japonya başbakanı şinzo abe sağlık sorunları nedeniyle istifa etti
  ¦ aşırı sağ bağlantılı kişiden silah alan alman eyalet bakanı istifa etti
  ¦ tunus başbakanı el-fahfah yolsuzluk suçlamaları sonrası istifa etti
  ¦ kosova cumhurbaşkanı haşim thaçi yargılanmak için görevinden istifa etti.
  ¦ ingiltere futbol federasyonu başkanı clarke, ırkçı yorumundan dolayı istifa etti
  ¦ covid-19 tedbirlerine uymayan ab'nin ticaretten sorumlu komiseri hogan istifa etti
  ¦ avusturyalı bakan aschbacher üniversite tezlerinde intihal yaptığı iddiası üzerine istifa etti
  ¦ iran'da sağlık bakan yardımcısı, sağlık bakanı'nı 'salgını kötü yönetmekle' suçlayarak istifa etti
  ¦ ispanya'da genelkurmay başkanı aşı protokolünü çiğnediği için gelen tepkiler üzerine istifa etti.
  ¦ yeni zelanda sağlık bakanı karantina kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle gelen tepkiler üzerine istifa etti
  ¦ moğolistan'da başbakanı covid-19 hastası lohusa annenin karantinaya alınma şekline gelen tepkiler yüzünden istifa etti.
  ¦ kanada - ontario maliye bakanı rod phillips, koronavirüs yasakları sırasında tatilde olduğunun ortaya çıkmasının ardından gelen tepkiler sonucu istifa etti.

 • 4 şubat 2021 fahrettin altun'un ulusa seslenişi

  ulusa değil, joe biden yönetimine ve dünyaya şirin gözükmek için seslenmiştir.

  ulusa seslense türkçe konuşup ingilizce altyazı verir. burada tam tersini yapmış. ayrıca diyelim ki ulusa seslendi; fahrettin altun kim ki ulusa sesleniyor?

  atanmış, algı yönetimi başkanından başka bir şey değil. ülkede olan biten hakkında açıklama yapılacaksa bir zahmet her fırsatta kendini kameraların karşısına atan saray ikâmetli siyasetçi ya da diğer seçilmiş vekiller yapsın.

  bakanlar da dahil olmak üzere halkı temsil etmeyen, atamayla bir yerlere gelen kimsenin çıkıp da açıklama hakkı olmaması lazım... yarın öbür gün saray'dan gelecek 2 kelimeyle kapı dışarı edilecek adamlarla halkı muhatap etmeyin.

  buna boğaziçi üniversitesi'ni temsil etmeyen atanmış rektör de dahil. sen kimsin ki boğaziçi üniversitesi adına konuşacaksın? okul seni seçmemiş, seçmeyi bırak kabul dahi etmiyor. yallah akp il başkanlığına amk...

 • android telefonların kısa ömürlü olması

  tam bir zırvadır. samsung cihazım yüzünden yeni telefon satın alamıyorum...

  (bkz: samsung galaxy s7 edge/#99455510)

 • 1 şubat 2021 kabine toplantısı

  erdoğan'ın cumhurbaşkanı olarak girip akp genel başkanı olarak açıklama yapacağı toplantıdır. en az 20 dakika muhalefete sallayacaktır. "taraflı" ve "sözde" denince de bozulacak, ortalığı ayağa kaldıracaktır.

  edit: bir kere de şaşırt reis...
  1 saat fragman sonrasında (bkz: 15 şubat 2021 köylerde okulların açılması) kararı açıklanmış, büyükşehirlerde yüzyüze eğitimin 1 mart'tan itibaren kademeli olarak açılacağı duyurulmuştur.

 • şaka maka chp'nin oy oranının %19'a düşmesi

  sipariş verilmiş ankettir. geçiniz...

  kurucularından birinin mahir ünal'ın akrabası olduğundan şüphelendiğim araştırma şirketine aittir. sicil gazetesinden bakınca 2 kurucu gözüküyor biri mehmet metin ünal diğeri ayhan adıgüzel.

  mehmet metin ünal'ın twitter hesabında sürekli olarak mahir ünal'ı retweet'lediği görünüyor.

  26 eylül 2017'de mehmet metin ünal şirketteki tüm hisselerini ayhan adıgüzel'e devrediyor ve şirketin genel müdürlüğünden ayrılıyor. şuan resmi olarak şirket ile bir bağı bulunmasa da twitter adresinde halen şirketin adresi bulunuyor.

  belli ki siyasi akrabalığı yüzünden şirketin güvenilirliğini sarstığı için kağıt üzerinde şirketi terk etmiş durumda...

  yine mehmet metin ünal instagram hesabında (görseller eşleşiyor) pera event solutions adlı şirketin sahibi olduğunu duyuruyor. bu şirketin web sitesine ve twitter hesabına baktığınızda devlet destekli bir çok organizasyonu düzenlediği görülüyor.

  ilgili ticaret sicil gazeteleri: kuruluş - devir

  araştırmacı kişiliğimden bir şey kaybetmemiş olmam sevindirici...

 • 30 ocak 2021 hülya hökenek hilal kaplan kavgası

  tarihe not düşmek için kaydettiğim kavgadır.
  buyursunlar

  ismail saymaz: "hilal kaplan, çözüm sürecinde poşu bağlayıp, bitince asker postalı giymiş bir kadın. hilal kaplan, taraf gazetesinin tetikçisi. ben, bu stüdyolarda cemaatçilerin yüzüne konuşurken gıkını çıkaramıyordu. ben, ilhan cihaner’i, hanefi avcı’yı yazdığımda cemaatin gazetesinden bana ateş ediyordu. hilal kaplan kim ki? hilal kaplan, fethullah gülen için şiir yazmış bir kadın. utanmadan şimdi o geçmişini sileceğini sanıyor. pkk ile öcalan ile ilgili övgü dolu tweetleri cirit atıyor twitter’da."

  hilal kaplan:
  görsel - görsel - görsel
  görsel - görsel
  görsel

  hülya'yı da günahım kadar sevemem...
  (bkz: yiyin birbirinizi ete para vermeyin)

  edit: bu tartışma daha büyür gibi geliyor.

  1) habertürk yazarı kemal öztürk söz alıyor. (tweet)
  "geçmişte aleni olarak hem fetö, hem pkk güzellemesi yapacaksın, sonra hasım gördüğün herkesi geçmişte fetö ve pkk’yla işbirliği yapmakla suçlayacaksın! buna cahil cesareti değil, kötülüğün cüretkarlığı denir."

  2) hilal kaplan bu tweet'i alıntılayarak bir video ile yanıt veriyor. (tweet)
  "tek tek gelmeyin; topunuz gelin! bir de korkmayın, azcık delikanlı olun; adımı verin öyle yüzleşelim."

  3) fatih altaylı eeeh eytere bea diyerek noktayı koyuyor. (tweet)
  "en güçlü zamanında biz bu manşetleri atarken taraf ta fetö kıçı yalayanlarla muhatap olmayacağız elbette. görsel"

 • 19 temmuz / 1 ağustos 2018 tarihli migros kataloğu

  2.5 yıl öncesine ait olan ve şuraya yüklediğim katalogdur. katalogdaki bazı ürünlerin fiyatları ile bugünkü fiyatlarını aşağıda listeliyorum, ehonomi çoh mu eyi siz karar verirsiniz...

  sadece aşağıdaki ürünlerin fiyatı 350.20 tl'den 561 tl'ye çıkmış. %60 fiyat artışı mevcut... katalogdan bakıp örnekleri çoğaltabilirsiniz.

  dana nuar 1kg: 51.95 tl iken 79.90 tl olmuş.
  coca-cola 4x1 lt: 7.45 tl iken 18.45 tl olmuş.
  doğuş filiz çayı 1kg: 24.75 tl iken 31.90 tl olmuş.
  banvit piliç kanat kg: 20.95 tl iken 36.95 tl olmuş.
  polonez kangal sucuk 2x200gr: 31.90 tl iken 52.90 tl olmuş.
  polonez çemeni sıyrılmış pastırma kg: 124.90 tl iken 199.90 tl olmuş.
  tahsildaroğlu klasik ezine inek peyniri kg: 34.95 tl iken 46.95 tl olmuş.
  içim tereyağı: 250 gr'ı 11.90 tl iken 225 gramı 19.55 tl olmuş. (250 gr: 21.70 tl)
  torku tam yağlı yoğurt: 2.250 gramı 11.50 tl iken 2.000 gramı 19.95 tl olmuş. (2.250 gr: 22.45 tl)
  komili akdeniz lezzetleri naturel sızma zeytinyağı: 1 lt'si 29.95 tl iken 2 lt'si 92.90 tl olmuş. (macro'da litreliği 49.90 tl)

 • harry potter serisinin en sevilen sahnesi

  başlamadan hemen öncesidir. daha warner bros. logosunu görüp giriş müziğini duyduğum an heyecanlanıyorum. buyursunlar.

  not. kazık kadar herifim.

 • ümitcan uygun'un abisinin herkesi tehdit etmesi

  muz cumhuriyeti'nde normal olandır.
  aradığınız "sırma saçlı kel"e şuan ulaşılamıyor lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

  kaç terabyte video varsa artık ellerinde... bunlar özel değil genel genel diyeceğimiz günler yaklaşıyor gibi.

 • 18 ocak 2021 dışişleri bakanlığı tweet'i

  benden vergi alabileceği her fırsatı değerlendirip, aldığım nefes hariç her şeyden vergi alan, zorunlu askerlik için kışlaya çağıran, her türk vatandaşı gibi yasalarına tabi olduğum, yedi sülalemin yaşamını geçirdiği topraklarda, vatanımda hüküm süren devleti yöneten akp'nin, benim dinim olmayan bir din için "dinimiz" ifadesi kullanan bakanlığının tweet'idir.

  edit: zihniyet bu...

 • geceye cevabı olmayan bir soru bırak

  üç soru birden sorarak şenlendirdiğim anket.

  diploma nerede?
  berat albayrak nerede?
  deprem vergileri nerede?