debe başlıkları

kadıköy'ün en iyi barı

 • caddebostan'in kadikoy olmadigini da ogrendik. cok sukur eksi bize bilgi katmaya devam ediyor.

  kadikoy merkez asil kadikoy degildir. garip ama durum bu. ilcenin en kadikoy olmayan yeri zaten merkezi. gordugun kalabaligin yuzde doksani kadikoylu degil orda.

  20 sene once sorsan masal evi der gecerdim. simdi merkez tamamen comar istilasinda bir yer. bazen modaya giderken geciyorsun sadece. gozumde eminonunden cok farkli degil.

  edit,

  özelden gelip ağbi sen yaşlı bi ağbiye benziyosun, neydi eski kadıköy diyenler var. çok uzatmadan, fazla cıvımadan anlatayım.

  sene milenyum, kadıköy'de kadife sokak dışında mekan neredeyse yok. olanlar da on tane zaten. sadece anadolu yakasından, özellikle de kadıköy'den geliyordu insanlar barlar sokağına.

  masal evi demiştim, ordan gideyim. kış günü öğlen, sokaktan dakkada 3 kişi geçiyor, mekanda toplasan 5 kişi var, o beş kişi de biziz. hemen girişte cam önü bir masa vardır, iki tekli koltuk karşı karşıya, birde ufak yuvarlak masa aralarında. biz oraya sandalye çekip falan beş kişi sığışmışız, neden, çünkü öyle amk. hemen yanımızda büyük dökme bir soba var, barı ısıtan o zaten, üstüne kestane atmışız, kucak kucağa sohbet ediyoruz. birimiz bira birimiz sıcak çikolata içiyor, diğerimiz sıcak şarap almış. sinemadan konuşuyoruz, sevgilimizle şakalaşıyoruz, mutluyuz. sigaram azalınca çıktım ben tekele sigara almaya, o zamanlar içerde sigara içiliyor bu arada. üşenip montumu giymedim, ıslandım mal gibi, sigarayı alıp döndüm.

  kimse bir yere yetişmiyor, kimse başka bir yerde olmak istemiyordu. kimse telefonunu çıkarıp bahamalar'da güneşlenen birinin fotoğrafına bakmıyordu. biz de biliyorduk orda biri var güneşlenen ama o an, hemen görmeye ihtiyacımız yoktu.

  bu, bu kadar. dediğim gibi cıvımıyorum, kadıköy'ün ne olduğunu merak etmiştiniz, buydu kadıköy. gerisi detay, çok önemli değil.