debe başlıkları

konut kredisi ile ev almak

 • son edit: arkadaşlar az önce ziraat bankası ile görüştüm. krediyi sıfır evler için veriyorlar sözü yalan, herkes her ev için alabiliyor. sadece sizden satın alınmak istenen evin tapu fotokopisi, maaş bordronuz, son 6 aylık sigorta dökümünüz ve şirketinizin imza sirkülerini istiyorlar. 0,99 faiz gerçek yani. bu arada kredi notumun da son derece iyi olduğunu öğrendim, mutlu oldum. :)

  öte yandan, bahsettiğim ev maalesef artık satılık değil. sahibi faizlerin düştüğünü öğrenmiş sanırım ve ilanı askıya almış, muhtemelen 600.000 gibi bir fiyattan satmaya çalışacak. çok güzel evdi, çok. 4+1, dubleks, ebeveyn banyolu, teraslı, adalar manzaralı... nazarınız değdi ibneler. :)

  şimdilik bekleme ve fırsat kovalama evresine geçmiş durumdayız. bu süreçte düşük kira öderken para biriktirip peşinat için altın/döviz gibi yatırımlar yapacağız ve 2020 yılı başları gibi faizler bir tık daha düşerse bu sefer daha yüksek peşinat oranıyla gireceğiz. bu eski ve küçük evde biraz daha dişimizi sıkacağız anlayacağınız. :/

  üst edit: arkadaşlar çok çok teşekkür ederim ama artık mesaj yollamasanız da olur. posta kutum doldu taştı. :) prensip olarak bana atılan mesajları cevapsız bırakmak istemediğimden, bu kadar mesaja yetişemiyorum. bundan sonrası için fikrinizi buraya entry olarak yazmanız daha faydalı olur zira benim dışımda da bilgi edinmek isteyen yazarlar "gelen cevapları bana da yollayabilir misin" diyor. fikrini ve tecrübesini belirten herkese çok çok teşekkürler.

  başka üst edit: arkadaşlar okumuyor musunuz yoksa okuduğunuzu anlamıyor musunuz? bu entry'den "1500 lirayı ödeyemeyen adam 3500 lira krediye giriyor" anlamını nasıl çıkardınız? kirayı rahat rahat ödüyorum, orada sıkıntı yok. taşınma ihtiyacım var çünkü ev artık yetmiyor ve yeni taşınacağım eve 2500 lira vermektense üstüne biraz daha koyup ev almaktan bahsediyorum. lütfen bu konuda daha fazla yazıp kendinizi komik duruma düşürmeyin.

  bir üst edit daha: devlet bankalarına kredi çekmeye gidenlere o kredinin limiti doldu, artık veremiyoruz denildiği oluyormuş. piyasayı canlandırmak için uydurulan bir yalan olduğunu söyleyenler de var. bu konuda bilgisi olanlar yazarsa çok sevinirim.

  akıl aradığım konu.

  şöyle anlatayım size. 5 yıldır kirada oturduğumuz bu ev artık çok küçük geliyor çünkü 3 yaşındaki oğlumuza ayrı oda gerekiyor. bu yüzden bu yıl 3+1 bir eve taşınmak istedik. gel gör ki tüm yaz aramamıza rağmen uygun bir ev bulamadık zira ben şu anda yeni zamlanmış haliyle 1550 lira kira veriyorken, eli yüzü düzgün 3+1 daireler 2500 lira kira istiyor. ama bu evden de çıkmamız şart. hem çok eski, hem çok küçük. hem de ev sahibinden nefret ediyoruz. şirret kadın.

  artık ev aramaktan baygınlık gelmişken faizler 0.99'a düştü. ev almak, alabilmek aklımın ucundan dahi geçmez, geçemezken birden "acaba?" demeye başladım. ufak bir hesap yaptım. 400.000 liralık bir ev bulsam, 100.000 peşinat toplasam, ki bir miktarı hazır, 300.000 liralık kredinin 180 aylık vade ile taksidi 3500 lira. "yahu ben zaten yeni bir eve taşınsam 2500 lira vereceğim, 1000 lira daha koyar kendi evimde otururum." diye düşünüyorum günlerdir. 5 yıl içinde o tutar kiradan da aşağı inmiş olacak. 10 yıl sonra da çok önemsiz bir meblağ olacak. beni zorlayacak olan ilk 3-4 yıl olur.

  burada konut kredisi çekmiş olan arkadaşlardan yorum ve önerilerini bekliyorum. yarın banka ile de görüşeceğim. çok da güzel bir ev buldum, 2 yıllık binada. pazarlıkla 400.000 olur gibi. "şunu göz ardı etme, şurayı mutlaka sor" diyebileceğiniz noktalar var mı? ekspertiz, hayat sigortası vb konularda az çok bilginiz varsa yeşillendirin arkadaşlar.

  edit: tecrübesi ya da gerçekçi bir fikri olan yazsın arkadaşlar. adam ömür boyu kirada sürün daha iyi diyor ya. o kiranın artacağını ve 15 yıl sonunda hayvan gibi kira ödemeye devam edip elimde bir ev olmayacağını düşünemiyor.

  edit 2: şu anki maaşım kredi tutarından bir miktar yüksek. düzenli maaş zammı alıyorum ve örneğin geçen sene %23 zam yapıldı maaşıma. her sene bu kadar olmasa da enflasyon oranını göz önünde bulunduran bir şirkette çalışıyorum. yükselme şansım çok olmasa da pozisyonu sağlam diyebilirim. eşim de freelance iş yapıyor, düzenli olmasa da iş yaptığında benden de iyi kazandığı oluyor.