debe başlıkları

ekşi itiraf

 • dün zaman bulamadığım tüm işlerimin yanında bir sorumluluk daha aldım. bu durumu da burada anlattım. (bkz: #92487973) kimseyle paylaşmadığım bir durum olduğu için yıllar sonra ilk defa derdimi sözlükte anlatmış oldum. dünden beri gelen tüm mesajlarla buranın ne kadar güzel insanlarla dolu olduğunu bir kez daha hatırladım. gelen birçok mesaja cevap vermeye vaktim olmadığı için herkesin merak ettiği birkaç konuyu bu entry ile açıklamanın iyi bir fikir olacağını düşündüm.

  öncelikle şunu belirtmeliyim ki bazı arkadaşlar işimi kaybetme riskini alarak arkadaşımızı alıp götürmem nedeniyle beni kahraman ilan etti fakat böyle bir durum yok. şirket aileme ait ve aynı zamanda ailem de çok yardımsever insanlardır bu nedenle haberleri olsa dahi böyle yoğun bir dönemde iş dışındaki şeylere odaklanmamam konusunda bir tavsiye duyardım fakat içlerinde bu çabayı takdir ederlerdi diye düşünüyorum.

  abimize gelirsek, abimiz 52 yaşında bir garip adam. kendisi bir süredir sokaklarda kalıyormuş. daha önce daha güneyde birkaç yerde böyle kalmış “etraftakilerin rahatsız olması” gibi nedenlerle yer değiştire değiştire kendini onu ilk gördüğüm yerde bulmuş. kendisi aslında yetenekli bir abi, marangoz. yıllarca marangozluk yapmış. kimsesi yok. sadece uzak akrabaları varmış texas’ta. onlar ne durumda olduğunu bilmiyorlar mı diye sordum. biliyorlar, dedi. hiçbiri iş, kalacak yer filan teklif etmemiş. sen bir iş bulup bulamayacaklarını sormadın mı, dedim. sordum, yardımcı olamayacaklarını söylediler, dedi. abimiz iyi niyet gösterip yardımcı olmaya çalıştığı bir arkadaşının kötü niyetine kurban gitmişti. burada sanat galerisi olan bir arkadaşım var. onun tablolar filan için ahşaptan anlayan bir adama ihtiyacı olabileceğiniz düşündüm. bu abi de daha önce tablolar için çerçeve yapmış, tecrübesi var. arkadaşı arayıp tecrübeli bir ahşap ustasının işine yarayıp yaramayacağını sordum, yetenekli biriyse görüşmek isteyeceğini söyledi, görüşmeyi ayarladık.

  abimiz saç sakal tıraşı, duş ve bir adet takım elbise sonrasında yeniden bir başarılı ahşap ustası adayıydı. kendisini görüşmeye götürdüm. arkadaşım abinin miami'de daha önce nerede çalıştığı gibi yakın geçmişi sorgulamaya başlayınca ona abinin miami’ye yeni taşındığını söyledim. aslında yalan söylemedim, abimiz dün sokakta kalıyordu. şimdi ise arkadaşımın işyerine pek de uzak olmayan bir yere, ev arkadaşı arayan bir tanıdığımızın evine taşınmıştı. ev arkadaşı arayan çocuk bir müşterimizin yanında çalışıyordu ve iki yatak odalı evde kalmasına karşın tek başına yaşadığı için kirayı paylaşmak istiyordu. bu çocuk da sevinmişti, artık ahşap ustası bir ev arkadaşı vardı. evde ne bozulsa tamir eder?

  arkadaşımla görüşmesi güzel geçti ve haftaya işe başlamasını istedi. bu işin piyasasına göre pek iyi bir saatlik ücret teklif etmediği için abinin kabul edip etmeyeceğinden emin değildi, abi ne olursa tamam diyeceği için seve seve kabul etti. bizim arkadaş da kendisine çok makul gelen bir ücrete istediği tecrübeye, bilgiye sahip elemana sahip olmuş oldu. abimizin karnı tok şu anda yeni evinde. abimizi eve bıraktığımdaki “thank you for everything brother” hayatım boyunca duyduğum en içten teşekkürdü. ev arkadaşı arayan çocuk doğal olarak bir katkı bekliyordu taşındığı gün. ilk ayın kira katkısıyla ilgili yardımcı oldum, sonraki aylarda kendi kazandığı parayla ödeyebileceği makul bir tutar zaten. en iyi yer, en iyi ev değil ama abimiz, arkadaşım ve ev sahibi kardeşimiz hepsi mutlu ama sanırım en çok ben mutluyum. şimdi show time, bu süreçte halletmem gereken bazı işleri üstlenen iş arkadaşlarıma hiçbir zaman görmeyecekleri bu yerde teşekkür ederim.

  edit: imla