debe başlıkları

güldür güldür show ramazan pidesi skeci

 • şuradan itibaren izlenebilecek skeç
  efendim bu skeç kısaca, iftara az bir süre kala ramazan pidesi için fırın önünde sıraya giren insanları, kuyruğa kaynak yapmaya çalışanları, oruçlu insanın asabiliğini ve oruç tutmayan bir insanın da gayet doğal bir şekilde pide için aynı kuyrukta bulunabileceğini işlemekte. buraya kadar her şey normal.

  gelelim esas meseleye:
  kuyruktakilerden kudret* isimli karakteri; dış görünüş, elindeki gazete, konuşma şekli, yatıştırıcı ve birleştirici üslubundan ötürü ekrem imamoğlu'na benzettim. bilmiyorum siz ne dersiniz? hatta iki yerde de mesaj vermekte ve mustafa* isimli karakter de bu mesaja dikkat çekmektedir. naime* isimli karakter, sürekli kılıktan kılığa girerek kuyruğa kaynak yapmaya çalışıyor. bu bir nevi kuyruktakilerin hakkını gasp demek olup bunu her seferinde fark eden kişi de oruç tutmayan hayati* isimli karakter oluyor.

  kudret gerilen ortamda sürekli "sakin olalım, gerilmeyelim" diyerek ortamı yumuşatmaya çalışıyor. skecin sonunda da yere gazete sererek tüm istanbulluları temsilen kuyruktakileri, " allah ne verdiyse hep beraber oturup iftarımızı açacağız" diyerek aynı sofrada birleştiriyor. "pideler, kimsenin değil hepimizin" diyerek istanbul'un belli bir kesimin değil herkesin ortak paydası olduğunu vurguluyor. herkesin hakkı olan ekmeği tam da paylaşacakken, kılıktan kılığa girip en sonunda polis kılığında sofraya oturan naime, istanbulluların ekmeğini çalıyor. kudret, ekmeği çalan naime'ye "ya dostlar, ne yaparsak yapalım bazıları halen dersini almıyor" diyerek son göndermesini yapıyor.

  özetle:
  skeç: 31 mart yerel seçimleri ve sonrasındaki süreci işlemektedir.
  bu çerçevede:
  19.23'ü gösteren saat: 1923'te kurulan cumhuriyete,
  iftara 15 dakika kalması: 1923+15= 1938 (belki sadece bir çağrışım)
  pide kuyruğu: istanbullulara,
  kudret: ekrem imamoğlu'na,
  fırın: duruma göre sandığa ya da hdp seçmenine,
  pide: oylara, halkın iradesine,
  kılıktan kılığa giren naime: oy hırsızlığı yapanlara,
  hurmalar: mustafa'nın açılmamış paketteki hurmaları da sofraya koyup yemedim demesi. dün yediğin hurmalar bugün götünü tırmalar sözünü hatırlattı. dünkü hataları tekrar etmek istemeyen kesime,
  ibrahim'in eşi şaibe: seçimdeki şaibelere,
  fırıncı mesut: hdp veya ysk'ya,
  pideleri bir türlü çıkarmayan mesut: ysk'ya,
  fırını işleten doğu şiveli pide ustası mesut: "normalde yüzüme bakmazsınız ama ramazan zamanı kapımda sıra oluyorsunuz" sözüyle hdp seçmenine,
  un ve unun bitmesi: fırın hdp ise un kürt seçmeninin desteğine; fırın ysk ise un biten hukuka,
  gazete: yeryüzü sofralarına
  ibrahim'in ceplerinden çıkardığı 4 yemek kabı: 3'ü dolu 1 tanesi boş olan 4 adet oy pusulasına işaret ettiği anlaşılmaktadır. (bkz: #90187065) stephanbathory'e teşekkürler.
  plastik pide: sahte oy pusulası

  hayati: ? (özge, hayati için "aşiret misiniz" diyor ve hayati cevaben "hayır, bir, tek" diyor. hayati 1923'ten önce orada. hem aşiret yakıştırmasına maruz kalıyor, hem tek olduğunu söylüyor, hem 19.23'ten önce orada, hem oruç tutmuyor hem de fırını taşlayalım deyip aradan ilk sıyrılan kişi oluyor. kim lan bu hayati?)

  edit1: halen daha skecin mesajı yok, düz skeç diyenler var. eh be yuh artık, bunca açıklamaya rağmen halen daha anlamadıysanız ne diyelim size! tabi size göre şaibe de yok, mesaj da yok! sizi gidi pide hırsızları siziii!
  edit2: torbacımın numarasını soranlar olmuş. (bkz: güldür güldür'deki yandaş medya ahaber skeçi) bu başlığı açan arkadaşla torbacımız aynı. isteyen ondan numarayı alabilir. en büyük torbacı, yaptığı yalan haberlerle toplumu manipüle eden, doğruları gizleyen, beyinleri yıkayan, insanları aptallaştıran ahaber ve yandaş medyadır. ve biz bu torbacılarınızın her türlü numarasını biliyoruz.

  edit3: yeni metaforlar eklenerek genel bir düzenleme yapıldı. ayrıca mesajlara yetişemiyorum. iyi temenniler için herkese teşekkürler. seviyorum sizi. güldür güldür show ekibini de kutluyorum.
  işte böyle böyle #herşeyçokgüzelolacak

  mesajı yok diyenler için bilal koçyiğit editi: amcaaav, teyzeeev, size dekoder alaçam, aha böle dokunmatik, böle çözümlemeli