debe başlıkları

ekşi sözlük kapansa ne olur

 • ihtimalini pek düşünmediğim bir soru tümcesi.

  1.'si; burayı sadece muhalif kesim kullanmıyor, bürrsssttt, az geri basın! iktidar partisi de ekşi sözlük'ü propaganda ve manipülasyon için 'çatır çatır' kullanıyor. türkiye'nin en çok tıklanan sitelerinden biri olan ekşi sözlük'e günde milyonlarca insan bakıyor, çoluk çocuk buraları okuyor. dolayısıyla ekşi sözlük'ü kapatacak siyasi iktidar için bu, kendi ayağına sıkmak olur. siz sanıyor musunuz ki kutsal değerlere hakaret edilen ve bu değerlerin eleştirildiği tek mecra ekşi sözlük? twitter niye kapatılmıyor öyleyse?

  2.'si; ekşi sözlük vergisini 'çatır çatır' ödeyen ve hukuksal anlamda bir kimliği olan ticari bir şirket. (bkz: ekşi bilişim) en fazla, sözlük yöneticilerine konuyla ilgili olarak, "bu adamları neden platformunuzda barındırıyorsunuz?" diye sorulur, yönetim de, "bizim sistemimiz böyle, bu şekilde yazar olunuyor," der, karşı taraf da, "az daha dikkatli olun", deyip uyarısını yapar ve biter. ekşi sözlük'ün zaten hukuk ekibi var; sakıncalı başlık veya içerik varsa şikâyet edilip kaldırılıyor. dolayısıyla mecraya yönelik ağır bir yaptırım olacağını sanmıyorum. en en fazla vergi cezası vb. kesilir, o kadar. ekşi bilişim, "durun ya nereye kapatıyorsunuz, gerekli uzlaşmalar sağlanabilir," diyerek orta yolu da bulur.

  3.'sü; ekşi sözlük'te kutsal değerlere hakaret (bu din olsun, başka kutsallar olsun vb.) veya aşağılama ya da dalga geçme, sözlüğün kurulduğu zamandan beri var olan bir şey. mesela ona bakarsanız, iktidar tarafının basın ve gazeteleri ekşi sözlük'ü hedef gösterse de, benzer yayınları sözcü ve cumhuriyet gazeteleri de yapıyor - onlar niye kapatılmıyor? kaldı ki sözlükte ulu önder mustafa kemal atatürk'e yönelik de sayısız hakaret, karalama, dozajını aşan entry'ler ve ithamlar oldu, hiç bugünkü kadar bir hassasiyet göremedim ben?! o konularda bir şey olmuyorsa, din konusunda da bir yaptırım olmaz görüşündeyim. yine de mesele din olsun başka bir şey olsun, karşı tarafı rencide edici eleştiri olmamalı, insanların da eleştiriye biraz tahammülü olmalı. zaten aşırı veya aykırı entry'ler (üstte de yazdığım gibi) siliniyor.

  dolayısıyla, reklamdan kazandığı vergisini veren, sakıncalı içerikleri dilekçeyle, hâkim kararıyla sildirebildiğiniz, karşınızda muhattap alabildiğiniz bir platform kapanmaz, kapanamaz. zaten ekşi sözlük'te yazan kesimin -genel- niyeti ne? milyonlarca kişi okuduğu için buraya yazdığı bir şeyin o kadar insana ulaşması. bu insanları cezalandırma yöntemi de var; uçurulmak. bunun ötesinde, sanıyor musunuz ki bugünkü uçurulan adam tek bir kişi? öyle düşünen yüzlercesi, binlercesi var ve twitter'da falan yorumlarına hep denk geliyorum. keza facebook, dünyanın yorumu var. instagram; tayyip erdoğan'ın sayfasındaki muhalif yorumları yazsam dudağınız uçuklar. bence hiçbirine de gerek yok. sen erdoğan'ı saygı çerçevesinde doğru düzgün eleştiremiyorsan zaten hiçbir platformda da yer alamayacaksın.

  99 senesinden beri belki 100 kez hedef gösterilen ekşi sözlük bu zamana kadar kapatılmadıysa, bu zamandan sonra da kapatılmaz gibi geliyor bana. sonuçta o yazarı ekşi sözlük besleyip büyütmedi, buradaki ak troll'ler gibi o da 10 örnek entry girip yazar oldu. içerikten platform değil, yazan kişi sorumludur. o zaman atatürk'e yönelik de bir sürü iftira, karalama vb. yapılıyor - o yüzden de platform kapatılsın mı diyeceğiz?