debe başlıkları

zeytin dalı harekatı

 • ulan hala şu kürtler (ülkemde ki ve diğer ülkelerde ki teröre bulaşmamış kürtleri tenzih ederim) sağda solda algı kasacam diye salya sümük ağlamıyorlar mı deli oluyorum.

  ya kardeşim kıçı kırık ırak ordusu bile yılların peşmergesinin 1 haftada içinden geçti.

  siz hala ne sikime orda burda yok kanton, yok danton hayalleri kurdunuz.

  kime ve nerenize güvendiniz de türk ordusunu ve devletini karşınıza aldınız ?

  son sözüm de afrin de bizi bekleyenlere.

  yıllardır beğenmediğiniz o bayrağımızın direğini sokmaya geliyoruz.

  sakın bir yere kaçmayın.

 • * operasyon hızlı ilerliyor. sabahtan beri 4 köy alındı.

  * afrin merkeze azez tarafından ulaşıldı. dün afrin merkezini gören fotoğraf atıldı. muhtemelen diğer taraflardan da gelerek şehir kuşatılacak.

  * afrin'in her tarafı çevrilmiş durumda. sadece esad bölgesinden bir giriş kapısı var. ancak tsk/öso, bu giriş kapısından gelen yolları da tutmuş durumda. buradan gelen konvoyları görerek vurabilirler.

  * ilerleyiş pkk/ypg'de ve taraftarlarında travmatik etkiler yapıyor. bir alman eyalet başkanının attığı twit : https://twitter.com/…iye2/status/972378259815108608

  * dışişleri bakanı çavuşoğlu, dün "abd ile menbiç ve fırat'ın doğusu ile anlaştık" diye alman basınına açıklama yaptı. detayını bugün öğrendik, komisyon kurulması olayından bahsediyormuş. ekstra bir anlaşma yok, olacağını da sanmam. abd'nin klasik oyalama taktikleri bunlar...

  * dünkü türkiye-abd komisyon toplantısında, abd tarafı afrin'i masaya yatırmak istemiş. generalimiz: "bizim afrin diye bir sorunumuz yok" deyince jet hızıyla konu kapanmış.

  * dün abd başkanı trump, çeliğe ve aliminyuma ek gümrük vergisi kararını, tüm tepkilere rağmen imzaladı. bununla ticaret savaşlarını başlatmış oldu. bunu soğuk savaşın bir öncesi hamle olarak yorumlayanlar var.

  abd, senelerce "dünya köy haline geldi. bu çağda ne vergisi, ne gümrüğü. açın sınırları, herkes istediğini satsın. liberal ekonomi..." diye herkese ürün sattı. şimdi işler tersine dönüp, ekonomi alanında geriye düşünce; ilk işi gümrük vergisi koymak oldu. böyle de adiler...

 • cinderesi'nin de alınmasıyla, şahsım adına artık kontrolü ve icrasının başarısı hakkında kalan ufak şüphelerimin de bertaraf olduğu harekattır. taraflar küfre başlamadan önce belirtmek isterim ki, suriye iç savaşı gibi propaganda/karşı propaganda ve asparagas haberlerin aşırı yaygın olduğu bir savaşta belli bir ölçüde taraflara şüpheli yaklaşmanın doğal olduğunu düşünüyorum. bu süreçte bunları özellikle dile getirmedim, zira faydası olmadığı gibi adı üzerinde şüphe sadece şüphedir.

  vatandaşlar arasında politik görüşler ne olursa olsun, öncelikle açıkça görülüyor ki tsk halen daha bu ülkede en profesyonel işleyen kurum ve bunu yine politik görüşlerden bağımsız olarak takdir etmemek kanaatimce kafayı kuma gömmek veya omuzları kaldırıp indirerek "bana ne, bana ne" demek gibi bir şey.

  sivil savaş öncesi bile kürt nüfus yoğunluğuyla dikkat çeken, hatay/kilis bölgelerine sızmaların tamamen üzerinden yapıldığı, yine savaşın başladığı ilk anlarda ypg kontrolüne geçen ve ypg tarafından istihkamların kurulduğu, dağlık bir bölge afrin. bu bölgede yapılacak harekatın tsk ve müttefik grupları tarafından gerçekleştiren profesyonellik dışı ilk eylemde, sivil halkın ypg etrafında daha da birleşmesi sonucu ciddi bir hasar görebilme ihtimali vardı. şimdi afrin harekatını doğu guta harekatı veya diğer bölge harekatlarıyla kıyasladığımda gördüğüm şey, tsk'nın açık ve net bir şekilde kalite farkını ortaya koymasıdır.

  böyle bir bölgede gerçekleştirilen harekat sırasında, günde en az bir büyük skandal haberin veya insan hakları ihlalinin karşıt unsurlar tarafından yüksek sesle haber yapılacağını düşünmekteydim. ancak iki aya yaklaşan süreçte karşıt unsurların asparagas haberlerle rezil olması, karşı propagandanın benim türkiye'den beklemediğim bir profesyonellikte icra edilmesi, sivil unsurlar gözetilerek minimum operasyon dışı verilen zarar gibi konular karşıt unsurların sesini neredeyse tamamen kesti.

  bu tarz profesyonellik dışı hareketleri tsk'dan değil, öso'dan beklemekteydim pek çok kişi gibi. ancak anlaşılan o ki, öso unsurları ile tsk arasında eğitim ve benzer konularda efektif bir desteğe dayanan ciddi bir usul birlikteliği doğmuş. tsk desteğinin hava desteği veya topçu desteğinden ziyade eğitim anlamında çok önem kazandığını düşünüyorum. zira aynı şekilde desteğe sahip olan suriye arap ordusu veya fırat'ın doğusundaki ypg unsurlarından kesinlikle daha başarılı bir şekilde hareket ettiler bugüne kadar. bunları minimum yan hasarla yaptılar. birbirinden belli ölçüde bağımsız, irili ufaklı pek çok grubun türkiye'ye, savaş alanında bu derece koordine olabilecek kadar, güvenini kazanmış olmak çok büyük bir başarıdır. bunu bana kalırsa bu zamana kadar ne abd, ne de rusya yapabilmiş değil. özellikle bazı gruplar bu harekatta epey öne çıktı. hamza tugayı bunlardan sadece biri. bu birlik içerisinde yine türkiye tarafından organize edilen kürt şahinleri grubunun kurulması da bence çok akıllıca bir başlangıç.

  fırat kalkanı da başarılı bir harekattı. ancak yine de fırat kalkanı ile zeytin dalı harekatları arasındaki kalite farkı çok bariz. üstelik fırat kalkanı, sünni arap çoğunlukta olan ve düz bir alanda icra edilmişti. şimdi buradaki farklar ismail metin temel ile zekai aksakallı arasında olan bir askeri zeka farkı mıdır, fırat kalkanı sonrası elde edinilen tecrübe farkı mıdır, yoksa ypg'nin ışid'e kıyasla aslında savaş motivasyonu daha düşük bir örgüt olmasından kaynaklanan bir fark mıdır bilemiyorum. daha pek çok değişken olabilir elbette, örneğin verilen zırhlı araç zaiyatı arasında da ciddi farklar var. bu doktrin uygulamasından mı kaynaklanıyor, yoksa araçların teçhizat farklarından mı bilemiyorum. yine türkiye bu operasyonda ciddi bir şekilde, milli, yarı-milli ekipmanları efektif bir şekilde kullanmaya başladı. muhtemelen iki harekat arasındaki fark, saydıklarımın ve unuttuklarımın toplamından gelen bir farklılıktır.

  harekat, takip ettiğim kadarıyla hava koşulları dışında sebeplerle hiç ivmesini kaybetmedi. yavaş icra edilmedi. son derece kontrollü gidildi, bu süreçte iç unsurlar da baskı oluşturmadı. karşı propagandalar karşısında şüpheye düşmedi. halen daha "operasyon uzun sürdü" diyen insanlara veya ypg'nin tüm mühimmat ve mevzilerini terk ederek içerilere çekilmesinin kontrollü ricat olabileceği şüphesini taşıyanlara katılmam mümkün değil. tsk raco'yu da cinderesi'ni de, tüm askeri otoritelerin beklediğinden çok daha hızlı bir şekilde aldı. bu yüzden, bu otoritelerde bir sessizlik var. tek ses çıkaranlar ypg ve ypg'yi açıkça, objektiflikten uzak bir şekilde desteklemeye devam eden unsurlar.

  şu an aklı çalışan, bölgedeki büyük aktörlerin komuta kademelerinin tamamının türkiye'nin bölgedeki diğer unsurlarla arasında birkaç lig olduğunu gördüğüne ve aslında bu duruma şaşırdıklarına eminim. bu büyük unsurlar, yaptıkları seçimler ve demeçleriyle türkiye'yi incittikleri anlardan muhtemelen pişmanlar ve türkiye'nin aktif müdahaleci bir düşünce tarzıyla hareket ettiğinde tüm oyunu değiştirebilecek bir aktör olduğunu gördüler. hava sahası açıldığı veya açılmadığı halde bunu yok sayma kararı alındığı takdirde, tsk varlığıyla bölgedeki kader belirleyici tek unsur. yine tsk, bana kalırsa pek çok bölgede bulunan yerli halklar arasında ortalama olarak en kolay kabul edilecek unsur.

  mümkün mertebe objektif yazmaya çalıştım. özetle, tüm dünya'nın beklediğinden çok daha başarılı ve süratli işleyen bir harekattır. ypg'nin direniş romansı kırılmakta, yerini dostları tarafından hissedilen acıma duygusuna bırakmaktadır. bu ypg için iyi bir şey değil. selefilerin meydana gelmesine sebep olduğu islam karşıtı kamuoyundan beslenen bir destekleri vardı ancak bu desteğin en az yarısı kendilerinin güvenilir ve sağlam savaşçılar olduğu düşüncesinden besleniyordu. zamanla ortaya çıkan yeni görüntüler, sakinliğini koruyan açıklamalar ve türkiye'nin biraz daha fabrika ayarlarına yakın, seküler bir görüntü çizmeye çalışması kendilerini efektif olabilecek her türlü destekten yoksun bırakabilir. zira kendileri istediği kadar aksine inanmak isteseler de, hint-avrupa dili konuşuyor olmak avrupa'nın veya batı'nın gözünde onları temelde aşağı görülen bir orta doğulu olmaktan çıkarmadı hiçbir zaman. umarım ordunun gösterdiği profesyonellik, siyasi irade tarafından da gösterilir.

 • "türk sınırına çok yakındı"
  "dağlar yeteri kadar yüksek değildi."
  "tüneller yeteri kadar derin ve uzun değildi."
  "abd ordusu burada değildi.."
  "tc'nin uçakları olmasaydı,hiçbirşey yapamazdı."
  "hava çok kötüydü "
  "sabah çok erken saatlerdeydi."

  gündüz rüyası gören hewaller uyandı, bahanelerin biri bin para, 6 saatte rajo 'mu düşermiş, 6 ay öz savunma kuvvetlerince savunma yapılacaktı, faşist tc durdulacaktı. bundan sonra harekât yavaş diyenin aklı yoktur, call of duty'de bile bölüm 6 saate bitmiyor beyler, ayrıntılar akşam geliyor. :)

 • ısin garibi buraya uzun uzun savas kotudur yazan kisi, gectigimiz yillarda yasanan onlarca teror olayindan sadece ankara gari'nda olani icin entry girmis. ısin garibi selahattin demirtas'i ovmek icin uzun uzun dil dokmus.

  ya kardesim, sen pkk'nin oldurdugu masumlar icin ne yazdin, ne cizdin? sen pkk'nin katlettigi ogretmenler icin ne dedin? sen cozum surecinde oldurulen polisler icin de ayni seyleri yazdin mi? basilan karakollarda, uzaktan kumandali mayinlarla sehit olan askerlerin haberini okurken savasa hayir dedin mi? bu nasil bir utanmazlik, nasil bir yuzsuzluk? anlat bilelim biz de.

  baris anlayisin "hendek kazarken ozgurluk, ask bodrumda yasaninca baris" galiba. boyleyse acikla durustce. kivranmanin bir alemi yok.

 • türkiye'nin yoluna çıkanın kim olduğuna bakılmaksızın böcek gibi ezildiği operasyon. bu harekat iki üç tane toyota pikaplı ışidden hallice terlikli hizbullah teröristinin gelmesiyle bitmez, türkiye ne zaman bitti derse o zaman biter.

  twitterdaki esedci hesapların "siviller vardı orda yaa:(" diye ağlamasına ve pkklı bir hesaptan paylaşılan şu videodaki ard arda patlamalara bakacak olursak tsk büyük balık avlamış bu gece, büyük bir mühimmat deposu ya da konvoy havaya uçurulmuş :)

  hedefi işaretleyen, uçağı kulanan, topu yerleştiren, ateşleyen, emeği geçen kim varsa elleri dert görmesin.

 • dolar: 3790
  euro: 4670
  ypg : 1780

  ypg bu hafta da yükselişte.

 • zeytin dalı harekatı, birilerinin istikbal mücadelesi değil türk devleti'nin istiklal mücadelesidir. türk devleti diz çökmeden yaşamak, daha da ötesi yaşamak istiyorsa mutlak surette ayrılıkçı kürt hareketini sınırları ötesinde karşılamalı.

  bu mücadeleyi bir işgal hareketi, bir istikbal mücadelesi olarak lanse etmek, yayılmacı politikaların gereği addetmek, iç politik dolgu malzemesi olarak değerlendirmek, komşu devletlerin iç işlerine müdahale olarak isimlendirmek en hafif ifadesi ile gaflettir. bu jargon için doğrudan hıyanet ya da dalaletin dili diyemesek de pekala gafletin ete, kemiğe bürünmüş halidir diyebiliriz.

  dün sur'da, cizre'de verilen mücadele ile bugün afrin'de verilen mücadele ve yarın menbiç'te verilecek mücadele, iki yüz yıldır süren kavganın günümüz yansımasıdır. bedirhan isyanı'nın, koçgiri ayaklanması'nın, şeyh sait kavgası'nın, dersim, mutki, ağrı, beytüşşebab isyanlarının bir farklı versiyonudur.

  tüm bu isyanların tarihsel arka planlarından, gerekçelerinden ve yöntemlerinden bağımsız olarak, türk devleti için yegane ortak paydası, kendisini zayıflatmaya, bölmeye, parçalamaya yönelik adımlar olması ve varlığı için bir tehdit oluşturuyor olmasıdır. hal böyle olunca, türk devleti, mevcudiyetine tehdit olarak gördüğü her unsur ile savaşacaktır ve savaşması da bizatihi türkiye cumhuriyeti devleti'nin kuruluş felsefesi gereğidir.

  bu devlet, bir yangından sağ kurtarılmıştır.
  bu devlet, darmadağın olmuş büyük bir ailenin hem yetim hem de öksüz büyümüş balasıdır.
  bu devlet, revan göçmenin, bulgar muhacirinin, yunan mübadilinin duasıdır.
  bu devlet, sokakta bulunmamıştır, ihanete pey olarak sunulmamıştır, kumar masasında kazanılmamıştır.

  biz biliyoruz ki türk devleti zayıflarsa, bu milleti bu topraklarda barındırmazlar. türk'ü boğmayı çok kereler denediler, bir kere daha denerler.

  bu devlet kendisini koruyacaktır. her ne pahasına olursa olsun, her kime karşı olursa olsun. devletin bu beka kavgasında, devletin yanında saf tutmak ile şeyh rıza'nın, şeyh said'in, resul ağa'nın, abdulkuddus'un, abdullah öcalan'ın yanında saf tutmak da bir fıtrat ve tıynet meselesidir. nihayetinde herkes, kendine yakışanı yapar.

 • türkiye giremez mezar olur her yer dağlık ypg alışık tsk bişey yapamaz diyorlardı şimdi korkudan 5 yıl önce ayaklandıkları yıllardır kendilerini insan yerine koymayan diğer tarafta kendilerini öldüren adama sığınıyorlar gerçekten komik.

 • (bkz: 0din 666)

  türk isminin bütün kurumlardan kaldırılmasını destekleyen çünkü ırkçılık olduğunu düşünen birinin "türk milleti bu operasyona karşı" demesi ne ironik.