debe başlıkları

yaşar nuri öztürk

 • müslümanlığı gerçek haliyle anlattığı için yukarıdaki gibi kuduranlar oluyor. ruhu şad olsun iyi bir müslümandı.

 • dini kafasına göre yorumlama hakkını kendi tekelinde bulunduranların sevmediği hoca.

  halbuki sakallı olup kimleri sikebileceğimizden bahsetseydi ne kadar da muhterem bir zat olacaktı.

  islam'da olmayan olayları sanki kendi de oradaymış gibi anlatsaydı ne kadar da sevilecekti.

 • ayda 600 milyar para alan şarlatanı din alimi ilan edenler tarafından, müslümanlığı sorgulanan kişi.
  bu utanç abidesi, muahafazakar artıklara sorsan, orucunu tutmuş, iftiranı yapmıştır. onlara göre kendileri dört dörtlük müslümandır.
  ama kaçak oteller yapan din sömürüsüne selam durup, başka birisine ise nefret kusup, müslümanlığını sorgularlar.
  aferim hepiniz yıldızlı pekiyi alacak kadar müslümansınız!!.

 • sözcükleriniz unutulacak.

  kim ve kimden olduğunuz unutulacak.

  adlarınız unutulacak.

  bütün hatıralarınız yok olacak.

  1400 yıldır her jenerasyonda babasında gördüğü hareketleri ilahi bir kudretin emirleri sayan ve bütün ömrünü bu hareketleri taklit ederek yaşamaya devam eden milyonlar ve hatta milyarlar:

  siz unutulacaksınız.

  yaşar nuri gibi, turan dursun gibi, ilhan arsel gibi, bahriye üçok gibi, aziz nesin gibi, edip yüksel gibi, güya türk eğitim sisteminden silebileceğinizi sandığınız modern türk şiirinin babası tevfik fikret gibi insanlar hatırlanacaklar.

  bunların kimi inançlı kimi inançsız ama ortak bazı noktaları var: tümü rasyonaliteye, akılcılığa sonuna kadar bağlı ve rehberleri üzerinde ittifak dahi olmayan bir takım tarihi metinlerden ziyade beyinlerindeki somut nöronların somut işlemlerinin sonucu ortaya çıkan somut hakikatler. benim gibi "inanmak" fiilini kişisel sözlüğünden silmiş yerine "bilmek" ya da "bilmemek" fiillerini koymuş, geleneksel islamın azılı düşmanı olan ve hayatı boyunca geleneksel islamın saçmalıklarını insanlara anlatmayı kendine ideal edinmiş biri yaşar nuri öztürk gibi inançlı birine ya da edip yüksel gibi bir müslüman'a "dini alanda" saygı ve muhabbet duyabilir. bu bir çelişki değildir aksine en doğal, en samimi türde bir davranıştır. yaşar nuri öztürk'ün anlattığı islamın sosyal ve kamusal alana etkisine turan dursun'un ya da ilhan arsel'in bir itirazı yoktur olamaz da. ateist olsun, agnostik olsun, deist olsun , kuran müslümanı olsun ya da diğer akılcı yollardan biri olsun biz hepimiz aynı gruba dahiliz ve aslında sadece sizin karşınızdayız. bizim derdimiz sizin oruç tutarken, her ramazan ayında toplum üzerinde yarattığınız o lanet aşağılık baskı ile, orucunuza karşı beklediğiniz ezikliğinizin bir tezahürü olan o saygı ile.

  avrupa bugün papa 9. clemens yerine hristiyan teolojisini darma duman eden 'baruch spinoza''yı çok daha fazla hatırlıyorsa gelecekte türk insanı da sizin yerinize yaşar nuri öztürk'ü, edip yüksel'i, tevfik fikret'i ve turan dursun'u hatırlayacak. siz yok olacaksınız, kaybolacaksınız, kaybedeceksiniz.

  makul inanç şudur: kutsal sayılan ve gökten indiği sanılan metinlerde bir şeyler yazıyor ancak inançlı olsun inançsız olsun hepimiz aynı dünyada, aynı coğrafyada yaşıyoruz. coğrafyanın nizamını bu metinler değil kolektif akıl belirler. kolektif aklın bu metinler tarafından ele geçirilmesi durumu ile mücadele edilmelidir. ancak bu şekilde insanlar bir arada yaşayabilirler. yoksa "neden inanmıyorsun, süper oğlum inanmak" felsefesinin varacağı yer gereksiz tartışmadır, kavgadır, zulümdür.

  siz kaybedeceksiniz. avrupa'da kaybettiniz burada da kaybedeceksiniz. tarih faklı coğrafyalarda hep aynı şekilde tekerrür eder. çocuklarınız ve torunlarınız dönüşecek. korumaya çalıştığınız o metruk kule kendi dölünüzden gelenlerce yerle bir edilecek. kendi soyunuz sizi lanetle anacak. bir zaman sonra yaşar nuri gibilerin mücadale ettiği bağnazlar yığını, bataklık erbabı olarak adlandırılacaksınız. unutulacaksınız. türk islam tarihinin en önemli figürlerinden biri olan ve yaklaşık 150 yıl önce başlayıp cumhuriyetle büyük ivme kazanan türk müslümanlığında reform sürecinin mihenk taşlarından biri olan yaşar nuri öztürk muhabbetle ve gönülden hatırlanacak. sizin sözleriniz tarihin ilkel ve karanlık dönemlerindeki kuru gürültü olarak adlandırılacak.

  toprağı bol olsun.

 • akp'nin sağlığında da, hastalığında da yakasını bırakmadığı ülkedeki aklı başında 3-4 din adamından biriydi.

 • içimde bu dine kırıntı miktarda sempati, ilgi, sevgi varsa bu adam sayesindedir dinci ibneler.

  din denen şeyin merhamet, huzur, adalet barındırdığını iyiliği emrettiğini ondan öğrendim. sonra sizin gibi ibneler geldi. bana dinin tecavüz, hırsızlık, vahşet, sefalet, cehalet barındırdığını gösterdi.

 • tanrıdan el almış dört dörtlük müslümanlar tarafından hükmü verilmiş adam. allah yardımcısı olsun