pokemon go

 • arkadaslar trainer code unu atıp hediyeleşelim diyen 7-8 kisiyi ekledim herkes hediyeyi açtı ama kimse geri hediye yollamadı olan benim giftlerime oldu.

  çakal olmuş millet aq bi gift için bu şerefsizliğe değer mi?

  edit: gerçekten ama gerçekten güvenilir bir sekilde benimle her gün karşılıklı hediyelesmek isteyenler buyursun gelsin beni eklesin, ben kimsenin kodunu eklemem bu saatten sonra.

  7628 7405 8695

  edit2: bi yazardan mesaj aldım listemizde 400 kişi varmış da hediye yollama 30 kişiyle sınırlıymış da bilmem ne. insanlar ciddi ciddi listesinde 400 kişi olmasına rağmen her gün buraya kod yapıştırıyorlarmış, inanılmaz doyumsuzsunuz ya.

 • şimdi sizin aklınızda iki soru var. bir, raid nedir? iki, raid neden yapılır? daha fazla soru da var tabii ama ben bugün raid konusu üzerinde duracağım. çünkü görüyorum ki aranızda raid bosslardan dayak yiyenler var. uzun bir entry olacaktır baştan söyleyeyim. ben napayım konu uzun.

  raid, oyun içi bir meşgale, eğlence, meydan okuma. 3 farklı seviye ve mega raidler şeklinde farklı dinamikleri var. bu raid nedir sorusuna en kestirme cevap.

  tier 1 raid: bunlar en düşük seviye raidler, yumurta renkleri pembe. 10-15 level üstü tek oyuncu tarafından kazanılabilir. çerezdir, amatör eğlendirir.

  tier 3 raid: orta seviye, sarı yumurtalı raidlerdir. 40+ level mentorlar tek başına yapabilir, bazıları için 2 kişi gerekebilir. 40 level altında 2 kişiden 5 kişiye kadar raid pokemonuna göre kazanmak mümkündür. şahsi fikrim genellikle zaman kaybıdırlar.

  tier 5: içinden legendary ve mythical olarak sınıflanan özel pokemonlar çıkar. yumurtası metalik siyahlı alacalı bir renktedir. tek oyuncu kazanmak bir kaç istisna hariç imkansızdır. 40+ level 2-5 oyuncu tarafından pataklanabilir. 40 level altında 4-8 arası oyuncu gerekir kazanmak için. sayılar pokemonuna göre değişebilir ancak yeni başlayan bir grup oyuncunun kazanabileceği raid değildir bunlar.

  mega raid: yukarıda yazılan 3 seviyeden farklı bir seviyedir. spor salonlara beyaz-kahverengi, beyaz-mor ve beyaz-yeşil renkli yumurtalar şeklinde gelirler. tek oyuncu kazanmak imkansızdır. tier 5 raidinin parametreleri geçerlidir mega raidler için. ancak bazı mega pokemonlar vardır ki 40 level üstü 3-4 oyuncunun bile aklını alabilir.

  raidler raid pass adı verilen geçiş biletleri ile yapılır. her gün için bir adet ücretsiz raid pass hakkımız vardır. gün içinde diski çevrilen ilk spor salonundan düşer. turuncu renkli bir passtir bu. item çantasında dünden kalmış bir free pass varsa, bugün çevrilen spor salonu diskinden free pass gelmez. yani stoklayamazsınız bu free passi. ancak dünden kalan free passi harcadıktan sonra bugünün free passini alabilirsiniz. her gün 1 raid hakkınız vardır bu free pass sayesinde. bilim insanları her gün bir kadeh şarap için, free passle bir adet raid yapın derler. harcayın yani bunu, korkmayın.

  yeşil renkli olan premium raid pass, mağazadan satın alınabilir veya oyun içinde farklı aksiyonlar sonucu ödül olarak verilir. özel araştırmalardan, referans görevlerinden, go battle ligin sezon sonu ödüllerinden kazanmak mümkündür. free passin aksine premium pass stoklanabilir. çantanız elverdiğince bu passten isteğiniz kadar stoklayabilirsiniz.

  remote raid pass uzaktan bir geçiş biletidir. mavili, pembeli alengirli bir rengi vardır. etkileşim alanında olmadığınız bir spor salonundaki raide giriş yapmanızı sağlar. görüş alanınızda olan veya dünyanın başka bir ucundaki raide bu pass sayesinde katılabilirsiniz. çantada max. 5 adet taşıyabilirsiniz. mağazadan satın alınabileceği gibi yine oyun içi bazı aksiyonların ödülü olabilir. zaman zaman ücretsiz olarak bir paket(box) içinde verildiği de olur.

  raid yumurtaları bir spor salonuna düştükten sonra genellikle 60 dakikadan geri sayar. ancak daha az süreyle düşen yumurtalar da vardır. her çarşamba akşam saat 6-7 arası yapılan raid hour yumurtaları(sadece tier 5) en çok 20 dakikadan geri sayar. geri sayım bittikten sonra çıkan raid pokemonu 45 dakikadan geri sayar. bu 45 dakikada raid yapılabilir. raid hour sırasında açılan tier 5 yumurtalar 60 dakikadan geri sayar.

  bir raid lobisine en fazla 20 oyuncu aynı anda katılabilir. remote pass kullanarak katılabilen kişi sayısı 10 kişiyle sınırlıdır. yani 20 kişilik lobinin en fazla 10 tanesi remote kullanabilir. geri kalan 10 kişi spor salonu altında olmak zorundadır. bu sayılar örnek sayılar tabii. 1 oyuncunun spor salonu altında olup, 10 oyuncunun remote pass ile raid yapması da mümkündür. free veya premium pass kullanıp bir lobi kuran oyuncu 10 kişiye kadar davet atabilir. bunun bir tricki var tabii aşağıda açıklayacağım.

  raid lobisi 120 saniyeden geri sayar ve bu süre içinde lobiye katılanlar, geri sayım bitince beraber battle ekranına geçer. battle, tier 1 ve tier 3 için 180 saniye, tier 5 ve mega raid için 300 saniyedir. bu süreler içinde raid pokemonu pataklanır ise o battleda bulunan oyuncular raid pokemonunu yakalama ekranına geçer.

  raid sonunda pataklanan raid pokemonunu yakalamak için 6 premier ball kazanılır. vurulan efektif vuruşlara, spor salonu rengine, raide beraber katılan arkadaş seviyelerine ve raid yapılan lobideki oyuncuların takım yoğunluğuna göre bonus premier ball da alınır. yanlışım yoksa en fazla 22 tane premier ball alınabilir. bu toplar sadece raid pokemonunu yakalamak için kullanılabilir. toplar tükenip, raid pokemonu yakalanmamış ise pokemon kaçar, yerinde yeller eser. benim kırmızı topum vardı, lan bu sarı toplar nerede demeyin. onlar burada kullanılamaz.

  raid pokemonu yakalanmış veya kaçmış ise, zaten tamamlanmış olan raide tekrar girilemez. tekrar tekrar girip yakalarım hayaliniz varsa suya düşsün. ancak battle esnasında raid pokemonu yenilememiş ise, raide 45 dakikalık süre zarfında tekrar tekrar girilebilir. bu tekrar girişlerin hepsi için ilk girildiğinde kullanılan raid pass geçerlidir. yani raid pass tek battle için değil, 45 dakikalık raid süresi için geçerlidir.

  tier 1 ve 3 pokemonları premier ball kullanarak yakalamak kolaydır. aynı şekilde mega raid pokemonları da sizi pek üzmez. ancak tier 5 efsanevi pokemonlar kolay kolay girmez. hiçbir berry kullanmadan ve en adi vuruşla topa girme ihtimalleri %2 falandır. golden razzberry kullanmak, curveball atış yapmak ve excellent vuruş yapmak bu ihtimali %10'dan biraz fazla hale getirir. zordur işte bunları topa sokmak. bazen %2 lik ihtimalle ilk topta girerler, bazen kritik vuruş denk gelir girerler. ancak bazen 22 topun hepsini %10'luk ihtimalle de atsanız girmezler. kaçan efsanevi pokemonun ardından bir bardak su içersiniz. ayrıca sadece efsanevi pokemonlarda geçerli olmak üzere, eğer raid sonunda efsanevi pokemon shiny gelirse, yakalama şansı %100'dür. yani ilk topun değmesi yeterlidir girmesi için. shiny efsanevi gelince halaya başlayan ne doktorlar ne mühendisler ne emekli yargıtay hakimleri gördü bu gözler be. shiny candır.

  gelelim raid daveti nasıl yapılır, nasıl icabet edilir? bir raid lobisine girdikten sonra 6 kişilik takımınızın sağ üstünde yeşil yuvarlak bir buton vardır. ona dokununca arkadaşlarınızı göreceğiniz bir panel açılır. bu panelden en fazla 5 kişiyi seçip raide davet edebilirsiniz. davet edilen konumunda olanlara oyun içinde üstten bir bildirim gelir ve ekranın sağ altındaki sightings bölümü turuncu olur. gerek gelen bildirime, gerek bu turuncu bölüme dokunarak(raid sekmesinde) çağrıldığınız raidin olduğu spor salonuna gidersiniz ve lobiye giriş yaparsınız.

  yukarıda bahsettiğim tricke gelirsek. dedim ya en fazla 5 kişi davet edebilirsiniz diye. nasıl 10 kişi davet edeceğiz bunun cevabı burada. diyelim ki bir tier 5 raidi olan spor salonu altındasınız. lobiyi açtınız 120 saniye geri saymaya başladı. hemen davet butonuna basarak 5 kişiye daveti atıyoruz ve en az bir kişinin lobiye girmesini bekliyoruz. davet butonu bu anlarda kilitli olacaktır. başka biri girdi diyelim lobiye, hemen lobiden çıkıyoruz sol üstteki exiti kullanarak. sonra tekrar giriyoruz. kilitli olan davet butonu açık olacaktır. tekrar butona basıp ilk davet ettiğimiz 5 kişiden farklı 5 kişiyi seçip davet ediyoruz. püf noktası nedir bu işin? davet butonunun bir cooldown süresi vardır. bu da 30 saniyedir. yani lobi 120 saniyeden geri sayarken siz ilk 5 kişiyi 110 saniye civarında davet etmiş olursunuz. lobiye birinin girip, sizin çıkmanız ve geri girmeniz arasında 30 saniye geçmelidir. 80-70 saniye civarı ikinci grubu davet etmek mümkündür. bunlar yine örnek sayılar. ilk daveti 100 saniye kala, ikinci daveti 50 saniye kala da davet edebilirsiniz. ancak bu tricki yaparken hız önemlidir. ne kadar hızlı olursanız o kadar iyidir. sonuçta davet alan kişilerinde raid lobisine ulaşma süresi 5-15 saniye arasında olacaktır. bu yüzden çevik olun.

  unuttuğum bir ayrıntı var mıdır? varsa nedir şu an kestiremiyorum. mesajla bilgilendirebilirsiniz. editleriz büdütleriz.

  edit: bu raid yumurtalarından çıkan pokemonlar nedir? sabit midir yoksa değişken midir?

  -yumurtalardan çıkan pokemonlar değişkendir. dönemsel veya olaysal(events) olarak değişirler. tier 1 ve 3 yumurtaların döneme ve olaya göre havuzu nispeten geniştir. tier 1'den 5-6 farklı pokemon çıkabilir. oyun içinde unique(bulmanın zor veya imkansız olduğu) kabul edilen bazı pokemonların ilk evrimi olur bunlar ama geneli tıraş pokemonlardır. tier 3 içinden pokemonların son evrimi veya evrimi olmayan pokemonlar çıkar. buraya nadiren unique bir pokemon gelir. genellikle oyun içinde de(doğada, görevlerde) bulunabilen pokemonlardır.

  tier 5 efsanevi pokemonları içerdiği için genellikle dönemine ve olayına göre tek efsanevi pokemonu barındırır. ancak pokemon hikayesinde duo, trio yapısıyla bulunan bazı efsaneviler aynı anda bu yumurtaların içinde olur. örneğin şu an devam etmekte olan tier 5 yumurtaları içinde regi triosu bulunmakta. bunlar registeel, regice ve regirock. yani şu an tier 5 bir yumurta içinden bu üçlüden birisi çıkar.

  mega raidler haziran başı ile birlikte tek pokemona düşürüldü. artık bir dönem ve olay için tek mega pokemonun raidi mevcut olacak ve şu an mega slowbro aktif. 2 gün sonra bitecek ve yerine mega gyarados gelicek. fırsat buldukça mega gyarados raidlerini yapmanızı tavsiye ederim çünkü megası hem güçlüdür hem de karizmatik.

  edit 2: ben yekten oynuyorum, kimseyi tanımıyorum, raidlerden de dayak diyorum diyenler raidler için kurulan bir çok discord veya telegram grubu var. gugıl'a remote raid discord veya remote raid telegram yazarak communicate mantığıyla kurulmuş gruplara ulaşabilir.

  ve yahut uygulama mağazasından gofriend isimli japon harikası uygulamayı indirerek raid yapabilir, raidlere katılabilir. son açıklamaları ile 300 bin kullanıcısı olan bir uygulama bu. yukarıda anlattığım remote raid yapmanın sırrına vakıf olup, bu uygulama ile tek başınıza çılgın atabilirsiniz.

  son olarak, bu hafta içinde;
  -catch yapmanın trickleri ve stop görevleri
  -yumurta çatlatmak, buddy beslemek ve yumurta havuzları
  -stop-gym eklemenin sistemi ve bilinmesi gerekenleri
  -rocket grunt ve lider savaşları
  -go battle ligin alâmeti farikası
  -mega pokemonların derdi ve ne işe yaradıklarıyla ilgili uzun uzuuuuun entryler gireceğim buraya. çünkü bu hafta tatil yapıyorum ve yazlıkta canım sıkılıyor. *

 • sol frame de göre göre ben de yükleyeyim dedim, başlıkta verilen trainer kodlarını da ekleyip bir sürü aradaş edindim.

  karşılıklı hediyeleşmelerden sonra bazılarıyla da bugün iyi arkadaş olduk ekstra xp kazandım.

  şimdilik tek sıkıntım, kepçe kulaklı sürekli zıplayan pokemonu yakalamak için ana caddede birden kaldırımın ortasında durmam gerekiyor. koca adam pokemon yakaladığımı göstermemek için telefonun ekranını da saklıyorum. bi de şu allahsız charmender neden durmuyor topun içinde. vermediğim rüşvet kalmadı. bir an önce charizard yapıp börekçideki pokemon savaşına gitmem lazım.

  edit: adettendir 5263 3499 3311

 • 17 haziran itibariyle 1 eylül'e kadar sürecek shadow ho-oh'u rocket boss giovanni'den kurtaracağımızı açıklayan oyun.

  bunu eski topraklar zaten bilir de yeni oyuncular için bir noluyoruz yav olabilir. olmasın. special research olacak, yani özel araştırma. today view denilen, görevlere ulaştığımız bölümde olacak. bu özel araştırmayı tamamlayıp rocket boss giovanni'yi bulmak için bir super rocket radar kazanacaksınız.

  bu super rocket radar'la giovanni'yi bulup döveceksiniz ki lead olarak yani başlangıç pokemonu her zaman persian kullanır bu deve. sıkı bir fighting poke yapın derim zira yıpratır. şu şartlarda en iyi seçenek machamp gibi duruyor.

  arkasından eğer bir değişiklik olmazsa, kangaskhan/nidoking/garchomp üçlüsünden biri gelir. kangaskhan'ın da dayakçısı fightingdir. nidoking için water en iyi seçenektir. garchomp'u da azman bir ice ile pataklamak mümkündür.

  son olarak da pezevengin elinden gidip alacağımız ho-oh gelecek ki kendisi fire/flying bir pokemon, legendary. hani ash'in ilk bölümde gördüğü guş var ya hah işte o. bunu rock type bir pokemon ile evire çevire dövebilirsiniz. çünkü double weaknessı var rocka karşı. shiny gelme ihtimali da var tabii. shadow ve shiny bir pokemon çöldeki bir vaha gibidir. değerlidir. hele bir de bu pokemon legendary ise daha değerlidir. ha ho-oh bize battleda muazzam bir fayda sağlamaz ama hiç yoktan da iyidir.

  giovanni ile dövüşürken gurur yapmayın. dayak yememeye çalışın, dayak yerseniz elinizden en yüksek cpli pokemonu alır. şaka şaka almaz. o kim köpek lan? dayak yerseniz rocket radarınız durduğu sürece tekrar tekrar dövüşebilirsiniz giovanni'yle. ben bunu dövemedim, elimden kaçırdım diye hayıflanmayın. öptüm, iyi oyunlar.

  edit: aldığım bir kaç mesaj üzerine ekleme yapayım. shadow, shiny bir de legendary olmaz diyorlar. inanmayın bunlara, var. ben bizzat hanke'yle konuştum. bana available abi dedi. hanke kim amk diyecekler için; hanke, john hanke. ceo olan.

  edit 2: aldığım daha fazla mesaj üzerine artık düzeltme yapayım, zira yıldım. evet, shadow legendary pokemonlarda shiny şu an için yok. bunu bilerek yazdım zaten bu entriyi. neden bunu yazdım? başlık altında öyle özgüvenli sallama bilgiler, tavsiyeler ve ipuçları var ki. çoğunda ulan öyle değil ki o diyorum. mesaj atıp, doğrusu şu diyorum. sonra ulan derdimi seveyim de diyorum kendime. bunu bilerek yazdım bakalım ne tepki alacağım diye. sağolsunlar mesaj atıp doğrusu şu lan diyen büssürü suser oldu. demek ki tek ben değilmişim. * neyse yok dostlar shiny. kesin bilgi.

 • çok merak ediyorum. ankara'da, gmk bulvarı'nda, acaba hangi ruh hastası manyak gidip manolya pavyon'u pokestop olarak işaretledi? başka yer mi yoktu yani?

  trainer kodu: 0196 7980 1739
  referans kodu: fgk22xdvm

  tanım: bir adet oyun.

 • zamanında köyde hiç pokemon çıkmıyor diye ne var ne yok, mezarlık çeşme, ağaç, çiçek, ev, araba her şeyi google mapse eklemiştim. şimdi köyde bir gym 3 pokestop var oturduğum yerden topluyorum. yıllar sonra işe yaraması beni mutlu etti.
  edit: 9064 6258 0462 bu da ben

 • çeşmeli bir turizmci olarak az önce otelimin bir pokestop olduğunu gördüm müşterimin ergen çocuğu sayesinde, hemen kafeme de "pokestop" bilgisini astım, 2016'da iyi para kazanmıştım bu sayede. lure mudur nedir ondan basıcam sürekli buyrun gelin.

 • deniz harp okuluna bıraktığım mavi vatan adlı squirtle'a kimsenin saldırmamasıyla beni yarmış oyundur. *

 • bana hep 15 temmuz gecesini hatırlatan oyun. pendik kaynarca üst geçit tarafında pokemon kovalarken e-5'ten tanklar geçmeye başladı. şöyle bir baktık allah allah dedik. sonra yürü la caminin orada vardır bir şeyler diye oyuna bakmaya devam ettik.

 • gecenin bir vakti üşenmedim ufak bir rehber hazırlamak istedim yeni insanların ilgisini görünce. bir de can sıkıntısı. * oyunda aklıma gelen her şey için bir başlık açıp açıklamaya çalışacağım. hali hazırda uzun zamandır oynayan arkadaşlar da eksik gördüğünüz bir şeyi yazarsanız ekleyebilirim. yanlışım varsa da yeşillendirin lütfen.

  (((dönüp bakınca biraz uzun olmuş aradığınız şey için sayfada arama yapabilirsiniz.*)))

  oyuna yeni başladığınızı varsayıyorum, evet 2016'da indirdim darbe girişimi sonrası bıraktım diyen kardeşim sen de yenisin oyun çok değişti. bugün coins toplamak için shoptaki kalkan kalktı mı diye soran birini gördüm, eski oyunu unutun. lütfen unutun.

  şimdi ilk konumuz doğal olarak pokemonlar. öncelikle önünüze çıkan her pokemonu yakalamaya çalışın. hem xp hem stardust hem şeker kazanacaksınız.
  oyuna 6 jenerasyon + alola formlar + galar formlar + mega pokemonlar geldi. türkiye'de çoğumuzun bilgisi sadece 1. nesil pokemonlardan ibaret ama alışırsınız diğerlerine de.
  oyunda starter pokemonlar yani balbasaur, charmander, squirtle gibi her nesilde 3 adet starter pokemon var. yarı değerlidir diyebiliriz bunlara.

  sonra rare pokemonlar var dratini ve evrimleri gibi(dragonite). her nesilde belli başlı rare pokemonlar var. larvitar, gible, deino, axew vs.

  bölgesel pokemonlar var yani sadece belli bölgelerde cikar sadece. ilk nesilden örnek vereyim, kangaskhan avustralya'da, mr. mime avrupa'da gibi gibi. tümü için

  sonrasında legendary pokemonlar geliyor, articuno, yveltal, regice, mewtwo gibi gibi. bu pokemonları raidlerden yakalayabiliyoruz. hepsi aynı anda olmaz dönem dönem değişir. genellikle 1 tane olur. bazı etkinliklerde trio şeklinde gelir, registeel, regice, regirock gibi.

  son olarak mythical pokemonlar mew, jirachi, darkrai gibi. bu tür pokemonlar çoğunlukla görev ile alınıyor.
  aşağıdaki bağlantıdan bütün pokemonların yer aldığı pokedexe ulaşabilirsiniz.(bütün pokemonlar gelmedi etkinliklerle eklenmeye devam ediyor)
  aşağıdaki adreste hangi pokemonun hangi saldırısı daha iyi onu da görebilirsiniz.
  https://pokemon.gameinfo.io/

  shiny pokemon nedir? güç farkı var mı?
  aynı bokun laciverti derler ya o hesap. güç müç aynı. tek olay nadirlik. değerli kılan da bu. oyunda her pokemonun shinysi yok şu an. zamanla etkinliklerle 1'er 2'şer geliyor.
  shiny olduğunu dogadaki pokemona tıkladığınızda yakalama ekranına ışık saçarak gelmesinden yanında yıldızlar çıkmasından anlayabilirsiniz. lütfen mavi ponyta mi olur deyip silmeyin shiny o değerlidir.* shiny koleksiyonu zevkli iş ileride saracaksınız emin olun.
  tüm shiny pokemonların listesi(oyuna eklenmiş olanlar)

  hangi pokemonu geliştireyim, elimde tutayım gibi soruların cevabı oyunda gizli. başka bir yere bakmaya gerek yok. pokemonu yakaladınız ya da pokemon listesinden seçtiniz diyelim ekranda sadece pokemon varken sağ alttaki 3 çizgiye tıklayın appraise'a tıklayın bir yazı gelecek tekrar dokunun atak defans ve hp değerlerini göreceksiniz. burada 15'e kadar değerler var. hepsi 15 15 15 ise 100 iv'dir ve o pokemonun ulaşabileceği maksimum cp değerine ulaşır. 100'e en yakın değer geliştirmeye değer elinizde olanlardan. pokemonu yakalayarak o pokemonun 3/5/10 şekerini kazanırsınız eğer pokemon ilk halindeyse. pokemonun ilk halini mesela charmender yakalarsanız 3 candy, ikinci hali olan charmeleon yakalarsanız 5 candy, üçüncü hali olan charizard yakalarsanız 10 candy alırsınız. silver pinap, pinap berry kullanırsanız 2 katı şeker verir. herhangi bir etkinlik yoksa bu böyledir. bazı etkinliklerde x2 şeker verebiliyor bunlar zaten açıklanıyor. ayrıca pokemonu transfer ederseniz 1 candy, takas ederseniz takasa konu 2 pokemonun yakalandıkları mesafenin uzakligina göre 1-2-3 candy alabilirsiniz. 100 km üstü 3 candy verir. 40 level ve üstüyseniz ayrıca 1 adet xl candy verir.

  pinap falan demişken item kısmına değinelim.
  level 5 oldunuz ve takım seçip gymlere saldırmaya hak kazandınız ve gymdeki pokemonla savaştınız ama o da ne elinizdeki 2 pokemon öldü birinin yarı canı kaldı. ne yapıyoruz, item kısmına gidip revive ile diriltiyoruz. max revive de var oyunda o hem diriltir hem canı doldurur. diriltmek için bir yol da bir kez power up yapmaktır elde revive yoksa kullanılabilir.
  revive ile dirilttik ama can barı yarıda kaldı burada potion devreye giriyor. 4 çeşidi var. eksikliğe göre seçersiniz.
  potion 20
  süper potion 50
  hyper potion 200
  max potion tamamen doldurur.

  özel etkinlik, bonus vs yoksa eger
  lucky egg 30 dakika boyunca yapacağınız her işlemde 2 kat xp verir.
  ıncence 30 dk boyunca kısa aralıklarla yanınıza pokemon çeker. (pandemiden dolayı uzun zamandır 1 saat)

  fast tm: pokemonun ilk atağını değiştirmenize yarar.
  charged tm: pokemonun 2. atağını değiştirmenize yarar. rastgele verirler. bir pokemonun atak havuzunda 2 tane fast, 4 tane charged atağı olabileceği gibi bu sayılar değişkendir mew için çok çok fazlalar mesela.

  bunlar rastgele veriyor dedik peki oyunda artık kazanilamayan, özel etkinlik sırasında kısıtlı şekilde sunulan ataklar için ne yapacağız. elite tm var. hem fast hem elite. atağı seçebilmenize yarar ama kazanması zordur. go battle league sonunda o sezona göre fast ya da charged olan verilir. bunun dışında ayda bir olan topluluk günlerinde mağazada kutu ile satılır yine 2sinden biri. genelde her ayın etkinliğinde değişir.

  rare candy, raidlerden ve pvpden kazanılır. bir de pokestoplardan düşen görevlerin ödülü olabilir. bunlara değineceğiz.
  diyelim ki elinizde legendary bir pokemon var ama onu level atlatmak için candyniz çok az. bunu kullanarak istediğiniz miktarı o pokemonun şekerine dönüştürebilirsiniz. tutup da charizard yapacağım diye harcamayın sonra pişman olursunuz.

  rare candy xl: normal şeker ile pokemonlar 40 levele kadar yukseltilebilir. 50 levele yükseltmek için ayrıca xl candy ister oyun. bu da dönüşebilen xl candy yani.

  stardust: oyunun en en en önemli gereksinimi bu. pokemonların levelini artırmanız için sizden o pokemonun şekeri ver stardust talep eder oyun. takas yapacağınız zaman yine karşınıza çıkacak. ayrıca bir pokemona 2. charged atak açabilirsiniz ve tadaaa yine stardust lazım.
  her pokemon yakalamanızda en az 100 olmak üzere stardust kazanırsınız. (boostlu ise %25 artar. boosta değineceğim.)
  yine etkinlik olmadığını varsayıyorum. bazı pokemonlar 750,1000 falan veriyor. listesi.

  star piece: 30 dk boyunca %50 fazla stardust kazanırsınız.

  lure module: etkinlik bonus vs yoksa 30 dk boyunca pokestop altına pokemon çeker. pokestopa takarak kullanılır.
  her türden pokemon çekebilir.

  glacial lure module: çoğunlukla buz tipi pokemonlari ceker. eevee'yi glaceon yapabilmek için bu lure altında olmalısınız.

  mossy lure module: çoğunlukla çimen tipi pokemonlari çeker. eevee'yi leafeon yapabilmek için bu lure altında olmalısınız.

  magnetic lure: çoğunlukla steel tip pokemonları çeker. magnetonu magnezone, nosepass'ı propobass yapabilmek için bu lure altında olmalısınız.

  rainy lure: su tipini çeker, ayrıca elektrik de olabilir bu yeni emin olamadım sonra editlerim. sliggoo'yu goodra yapabilmek için bu lure altında ya da bulunduğunuz konumda hava yağmurlu olmalıdır.

  razz berry: bunu yiyince pokemonun size biraz kanı kaynar yakalamanız biraz kolaylaşır.

  nanab berry: pokemonu biraz sersemletir kafası güzel olur. hareketsizleşir.

  pinap berry: pokemonun 2 kat şeker vermesini sağlar.

  golden razz bery: pokemon size adeta aşık olur çok sever yakalama şansınız biraz daha fazla artar ama kesin değildir naz yapabilir.

  silver pinap: pokemon 2 kat şeker verir ve yakalama şansınız biraz artar.

  bunların hepsi kullandınız ama pokemon toptan çıktıysa sıfırlanır. bir kez daha vermeniz gerekir.

  bu berrylerle buddy pokemonunuz besleyebilirsiniz. ayrıca poffin isminde de buddy yiyeceği vardır.

  buddy yeterince beslediğinizde(golden razz 1 tane yeterliyken diğerleri 3) oyun haritasında yanınızda gelir acikana kadar. buddy fotoğrafını çekerek, onu okşayarak, onu kullanıp gyme saldırarak vs kalp kazanırsınız. kazandığınız kalplerde buddy seviyesi atlarsınız. 4 seviye var. buddy size hediyeler getirecek onu önemsemeyin çöp herhangi bir olayları yok.
  4. seviye buddy olduğunda level boost alacak pokemon ama buddy olarak kaldığında sadece. yani değiştirirseniz level ve cp eski haline gelir. endişelenme buddy yaptığında level almaya devam eder. göğsüne bir madalya gelecek pokemonun ayrıca.

  incubator 2 cesit var klasik tip ve süper incubator. 1 adet sonsuz kullanıma sahip olanı var bir de level atladikca ödül olarak verilen ve mağazadan alabileceğiniz mavi renkli olanı var, 3 kez kullanılabilir. bu ikisi standart tek tip diyebiliriz. yumurta, pokestop ve gym çevirdikçe(2,5,10km) ya da açtığınız giftlerden (7km) yendiğiniz rocket liderlerinden(12km) düşer. süper inc. olan ise kirilmasi için gerekli mesafeyi 3te 1 düşürür ve bunu da 3 kez kullanabilirsiniz.
  yumurtalardan çıkabilecek güncel pokemonlar buradan

  evolation itemlara gelelim, bunlar da pokestoplardan, pvp ödüllerindeki item kısmından, giftlerden vs düşebilir.
  hepsi belirtilen şekere ek olacak şekilde
  dragon scale: seadra'dan kingdra

  kings rock: poliwhirl -> politoed
  slowpoke -> slowking

  metal coat: scyther -> scizor
  onix -> steelix

  sun stone: gloom -> bellossom
  sunkern -> sunflora

  up-grade: porygon -> porygon2

  sinnoh stone: bu uzun copy paste yapacağım bulup *

  sneasel evolves into weavile
  electabuzz evolves into electivire
  roselia evolves into roserade
  rhydon evolves into rhyperior
  murkrow evolves into honchkrow
  porygon2 evolves into porygon-z
  togetic evolves into togekiss
  magmar evolves into magmortar
  misdreavus evolves into mismagius
  gligar evolves into gliscor
  dusclops evolves into dusknoir
  pilosvine evolves into mamoswine
  aipom evolves into ambipom
  yanma evolves into yanmega
  tangela evoles into tangrowth
  lickitung evolves into lickilicky kirlia evolves into gallade
  snorunt evolves into froslass

  unova stone: pansage, panpour, pansear, lampent, eelektrik, munna, minccino evrik geçirebilmek için bu taşa ihtiyaç duyar.

  raid: gymlerde 1,3, 5 ve mega olmak üzere 4 çeşit raid olur.(ex raid de var ama pandemiden dolayı askıda) yumurta cikar geri sayım başlar sonunda içinde o dönemki raid havuzundan bir pokemon çıkar. 5 yıldızlı raidlerden legendary pokemonlar çıkar ve seviyenize göre 4-5 kişi hatta seviyeleri düşükse 8-10 kişi birlikte girmeniz gerekebilir. tek başınıza legendary kesemezsiniz ama seviyelere göre 2 kişi kesilenler de var. pokemona ve raide girenlere göre değişir yani.

  raid pass: günlük bir tane verir elinizde 1den fazla tutamazsınız. yani bugün başladın gym çevirdin ve raid pass verdi diyelim. bununla raid yaparsan o kaybolur ve ertesi gün tekrar bir tane verir.
  bugun raid pass geldi ve sen raid yapmadın, ertesi gün yaptığında dünün passı kullanmış olursun ve sana bugün için bir tane daha verir. günlük bir ama önceden kalma varsa 2 diyebiliriz.

  premium raid pass: mağazada satılır. sonsuz adet elinizde olabilir. raide girdikçe birer tane düşer.
  bu iki pass türünde raidin olduğu gymin orada olmak zorundasınız.

  remote raid pass: arkadaşınız dünyanın öbür ucundan raide davet edebilir, ona katılırken ve haritada görünen raid var ama size uzak yakınında değilsiniz işte o raide de bu pass ile uzaktan girebilirsiniz.
  mağazada satılır haftada bir bedava bir tane oyun verir yine mağazadaki box ile.
  elinizde 5 tane tutabilirsiniz 3 ve üstü varsa mağazadan alamazsınız.

  arkadaş dedik o kadar sıra o konuya gelsin.
  şimdi bu arkadaş olayı en önemli xp kasma araçlarından biri.
  öncelikle trainer kodları lazım. burada da paylaşanlar var. twitterdan, telegramdan ya da asagidaki linkten binlerce kisiye ait kodlara da ulaşabilirsiniz. limit 400 arkadas ama hediye açma ve gönderme limitleri çok daha düşük. 30 açış olmuştu sanırım en son yanlış hatırlamıyorsam. hediyeler de pokestoplardan düşer ve friends kısmından hediye atmanız/açmanız lazım.
  günde bir kişinin açması aynı ilerlemeyi sağlar. günlük 1 etkileşim güzeldir. neden? çünkü en kısa zamanda xp bonusu almak için gün kaybetmeseniz iyi olur.
  4 seviye var.
  ilk seviyede 1.000 xp
  7 günlük etkileşimde 10.000 xp
  30 günlük etkileşimde 50.000 xp
  90 günlük etkileşimde 100.000 xp
  kazanir her iki kişi de. burada önemli nokta son gifti son etkileşimi kimin yaptığıdır. 30. 90. günler yani. iki kişinin haberli olması durumunda iki kişi de etkileşim öncesi lucky egg kullanırsa 2 kat xp alabilir. habersizce açan taraf 2 kat alırken diğeri ağlayabilir. yabancılarla iletişim sıkıntı olsa da buradan eklediklerinize bari yazın açmadan ve ulaşmaya çalışın. bu işin nezaketli tarafı böyle yapar. size kalmış elbette.
  kodlar için, tık

  takas islemini arkadaşınızla yanyanayken yapabilirsiniz. takasın maliyeti stardust. burada pek çok etken var. bunun için tablo paylaşacağım. pokemonun türüne, pokemonun sizde kayıtlı olup olmamasına ve arkadaşlık seviyenize göre değişir. tabloya ve diğer bilgilere linkten ulaşabilirsiniz.
  https://pokemongohub.net/…eeded-now-more-than-ever/

  coins nasıl kazanılır?
  gym limitiniz 20 en fazla 20 tane gyme pokemon bırakabilirsiniz. bir pokemon gymde 8 saat 20 dakika ve üzerinde kaldıktan sonra biri yenip düşürürse, düşen gün için 50 coins alabilirsiniz. bu günlük max coins. fazlası yok. 20 gymde pokemon var ama 2 aydır kimse indirmedi diyelim, 2 ay coins kazanamazsınız. 2 ayın sonunda biri hepsini indirirse 50 coins kazanırsınız. her 10 dakika için 1 coins veriyor 8 saatte inerse 48 coins gelir yani. önemli olan çok gyme sahip olmanız değil, 1 tane de olsa günlük 8 saat 20 dk üzerinde kalan bir pokemonun yenilip düşmesi lazım. o yüzden her gym benim olmalı felsefesi eskide kaldı. yan hesabı farklı renk açıp kendiniz günlük coins döndürebilirsiniz. etrafınızda başka oynayan yoksa.
  tl karşılığı marketten almak da diğer seçenek.

  bu rocket takımları da ne?
  rocket balonları gece yarısı, 06, 12 ve 18de olmak uzere 4 kez gelir. saat 16'da girsen 12'nin balonu gelir o konuda sıkıntı yok.
  bir de pokestoplarda siyahlikla kendini belli eder. bu stop ele geçirilmiştir. oradaki grunt ile savaşarak ödül pokemonu yakalayabilirsiniz. bu shadow pokemondur. purify edip kötülükten arindirabilirsiniz oyun tarzınıza ve amacınıza bağlı olarak shadow da tutabilirsiniz elinizde. mesela pvpde swampert shadow olarak tercih edilirken sableye prufied tercih edilebilir. bunları pvp sayfalarında gezip ilginiz varsa öğrenirsiniz.
  rocket takımını yenince size 1 adet mysterious component adında parça verir, 6 tane topladığınız zaman bunlar birleşir ve rocket radar oluşturur. radara tıklayıp liderleri haritada görebilirsiniz.

  sierra, cliff ve arlo. bunların pokemonları da dönemlik değişir ve shiny gelme ihtimali var. güncel link bırakacağım. ve boss meşhur giovanni. bu amcamız da özel etkinlikle gelir ayda bir genelde, görevleri yapınca siyah bir radar verir onu bulmak için. fake atabilir ama grunt çıkarsa diğer noktaya gitmeniz gerekecek. bu amcamızı yenince de shadow legendary alacaksınız. o ay kim varsa ödülde.
  giovanni
  sierra
  cliff
  arlo

  jessie ve james meowth balonu ile bazı dönemler gelir. etkinlik duyurulur.

  gruntlar için link

  bu gruntlarda hangi tür geleceğini anlamak için yöntem var o da grunt'ın söylediği sözler.
  örneğin, don’t tangle with us! yazarsa çimen tip pokemon gelecektir. ateş seçip hızlıca yenebiliriz. linkte hepsi mevcut.

  etkinliklere gelelim. şimdi bu etkinlikler oyun içinde news bölümünden görülebilir. direkt link de vereyim. buradan tüm etkinliklerin detaylarına falan ulaşabilirsiniz. oyun içi de buraya yönlendiriyor detaylar için.
  oyunda o gün aktif olan etkinlik ve bonuslarla alakalı detaylar için de oyunda haritadayken sağ alttaki dürbünle tıklayıp soldaki today kısmına geçin. bitiş tarihini ve diğer detayları görebilirsiniz.
  günde en az bir görev yaparak damga kazanır ve 7. gün o aya özel bir pokemonla karşılaşırsınız. ve bir de ödül verir 20 ultra ball, unova stone vb.
  field research kısmındaki görevler ve ödüller aylık değişir. aktif görev ve ödülleri için tıklayın.

  7 gün üstüste pokemon yakalarsaniz o günün ilk pokemonunu yakaladığınızda bonus xp ve stardust kazanırsınız. 7 gün üstüste pokestop/gym çevirirseniz 7. gün evolotion item dahil pek çok item düşer. her gün bir kez girip yakalama ve spin önemli.

  etkinliklere dönelim.
  en önemlisi yılda bir kez olan festivallerdir. bir kaç yıldır global yapılıyor. ucuzladı şansımıza. bilet alanlara özel pokemonlar verir. biletsiz de keyiflidir ama tam sürüm iyidir bu konuda. bilet de 35 tlye düşmüşken alınır. bu festivalin detayları. 17-18 temmuz 10-18 saatleri arası.
  https://leekduck.com/…mon-go-fest-2021-day-1-catch/
  https://leekduck.com/…emon-go-fest-2021-day-2-raid/

  community day: ayda bir olur. seçilen pokemon belirtilen gün ve saatte doğada olur. o an doğadaki hemen hemen her pokemon odur. %90 falandı sanırım oran. ve shiny çıkma şansı çok ama çok artar. o etkinliğe özel atak verir bu atağı etkinlik sonrasında elde etmek elite tm dışında imkansız. o yüzden evrimi o gün yapmalısınız. etkinlik 11-17. özel ataklı evrim için ekstra 1 ya da 2 saat verir. detaylardan bakarsınız ama ilk saat içinde yapın garanti olsun. bu saatler arası ekstra bonuslar da olur ama değişkendir. 3x xp ya da 3x stardust vb

  spotlight hour: belirtilen pokemon her salı 18-19 arası yoğun olarak cikar ama shiny şansı artmaz. özel bonus olur.

  raid hour: her çarşamba 18-19 arası o dönemin aktif legendary pokemonu raidlerde olur. o sırada başka raid olmayan her gymde legendary raid olur.

  yine dönem dönem özel etkinlikler olur. seçtikleri pokemonlar fazla cikar ve yeni shiny ekleyebilirler. örneğin en yakını için tık

  tüm bu eventler önceden duyurulur. oyun içinden yukarıdaki siteden ve buradan takip edebilirsiniz.

  special research vereceğim linkten bütün görevlere ulaşabilirsiniz. adım adım ne lazım ödül ne vs için bakabilirsiniz. level ilerledikçe ve öncekileri yaptıkça yenileri açılır. (ticketed yazanlar hariç)

  level gereksinimleri ve ödülleri için link
  40 level kadar xp ile ilerlenirken 40 level üstünde ekstra görevler isteyecek. toplam 50 level var.
  pokemon power up yapma işini 30 level sonrası yapmanızı tavsiye ederim. önünüze çıkan her pokemonu yakalayın ve excellent en kötü great atmaya çalışın topları.

  bahsetmediğim ne kaldı diye düşünüyorum.*
  coinslerle item çantasını ve pokemon depolama alanını artırabilirsiniz. yetmiyor 3'er bin olsa da yetmiyor bir yerden sonra...

  pvp için yararlı siteler bırakayım,
  https://pvpoke.com/
  https://www.stadiumgaming.gg/rank-checker
  2. siteden pvp için liglere göre ideal iv'leri öğrenebilirsiniz.

  pvp dedik azıcık bahsedeyim derine inmeden çünkü derya deniz.
  3 ana başlık var. great, ultra ve master.
  sırayla, maksimum cp 1500, 2500 ve sınırsız.
  premier cup kısmından girerseniz legendary mythical pokemon yasaklıdır. masterda 50 level geldikten sonra 2 kısma ayrıldı. classic max 40 level. master düz olan da 50 level de kullanılabilir. dönem dönem kanto cup, remix cup vs belirli kısıtlamalara eğlenceli hale gelir. sezon başlıklarına bakabilirsiniz. her lig her zaman aktif değil zamanı sırası var. leekduckta o da var event kısmından ulaşılabilir.

  oyunda hava durumu olayı var. örneğin hava yağmurluysa böcek, elektrik ve su tipi biraz daha fazla cikar ve level boostu alır. yani normalde doğada 30 levele kadar pokemon bulunurken yağmurlu havada 35 level yağmur boostu alan tipte pokemon bulabilirsiniz. saldirilarda da ufak bi artış olur. bunun tam listesi için de buradan

  mega evolve için mega energy toplamaniz lazım. pokestoplardan düşen görevlerle ya da mega raide girerek o pokemonun mega enerjisini kazanabilirsiniz. kimisi 100 kimisi 200 ister ilkinde sonrası 20 ve 40 olması lazım. her mega oyuna gelmedi zamanla yavaş yavaş geliyor. mega evolve pokemon aynı tipteki diğer pokemonlara ekstra güç verir raidde. bu mega evolve geri sayar süre sonunda pokemon eski haline döner.

  uzaktan raid yapmak istiyorum ama davet atan yok derseniz poke raid isminde bir app var onu kullanabilirsiniz.

  adventure sync ile oyun kapalı olsa bile yumurta kırabilirsiniz. google fit indirip baglamaniz lazım.

  ayrıca pokemon home uygulamasını indirip oraya 1 pokemon gönderirseniz size mystery box verir ve incense süresi ve mantığıyla yanınıza sadece meltan isimli pokemonu çeker. 400 şeker ile evrim geçirip melmetal olur ve güçlü bir mythical pokemondur. kutuyu açtıktan sonra sayaç gelir, süre sonunda tekrar pokemon gönderip kutuyu yenilersiniz. meltan diğer mythical pokemonların aksine takas da edilebilir.

  pokemonlar evrim için 25-400 arası candy talep eder pokemona göre değişir. bazı pokemonlar ekstra şeyler ister. milotic için 100 candy ve buddy yapıp toplamda 20 km yürümelisiniz mesela. bu gereksinimler evolve kısmında yazar aşağı oka tiklar ekstra varsa görürsünüz. çok bi pokemonda yok bu tarz ama olanları görünce anlarsınız zaten.

  yeni başlayan arkadaşlar 38 levele geldiğinizde mesaj atın pokestop ekleme talepleriyle alakalı edit gireyim, yolunuz uzun ben de yoruldum şimdi *

  hile konularına girmiyorum, karşı değilim öcü olarak bakmıyorum ama artık ihtiyaç olmaktan çıktı. köylerde bile onlarca gym pokestop eklendi. yine de ihtiyacı olan bir şekilde ulaşır bilgiye. hatta özelden anlatırım android için. ama oyundan zevk alamazsınız bunu bilin...

  oyun, topluluk oyunu. çevrenizdeki insanlara saygıyla oynamaya çalışın ve tanışıp kaynaşma yolu arayın. hali hazırda kemik kitlede çok güzel dostluklar kuruldu. siz de bir parçası olabilirsiniz. kendi yerel gruplarınızı kurup heyecanla oynayabilirsiniz. pandemi içine sıçsa da remote passlar ile hala uzaktan da olsa birlikte raid yapıyoruz. güzel dostluklar kurmanız dileğiyle, iyi oyunlar.

  gotta catch ’em all!

  ilk edit geldi: remote raidler için linkteki uygulamayı öneren ainothia 'ya teşekkürler.