debe başlıkları

ilber ortaylı

 • an itibariyle cnn türk ekranlarında güzel güzel konuşan tarihi şahsiyet.

  adnan menderes için "beş tane mimar sinan camisini yıktı. iyi tarafları vardır ama istanbul için iyi şeyler yapmamıştır. kadir topbaş istanbullu değildir. istanbul'da doğup büyümek istanbullu olmaya yetmez. ortada bavul gibi dolaşan herifler var. tarihi silueti yok ettiler. kazlıçeşme'deki üç tane gökdelen ayasofya'nın arkasında yaşlı bir adam gibi gözüküyor." falan dedi.

  bu adam istanbul aşığı. gözünü para hırsı bürümemiş. tarih, kültür, sanat bakımından donanımlı. istanbul'u yöneten ve söz sahibi olanlar mı? bu saydıklarımın hiçbirine sahip değil.

 • ben bu yasimda dun ne yedigimi hatirlayamiyorum, adam 1982 yilindaki mısırın iran sefirinin adını hatırlıyor, ya ben malım, ya da ilber hoca da zehir gibi kafa var, korkarım ki her ikisi birden.

 • hocaya belki bilmiyordur diye bir anektod anlatmaya çalışıyorlar, hoca anlatılan anektoddaki yanlışları düzeltiyor. işte öyle bir şey.

 • ntv tam reklama girecekken "reklama giderseniz konu dağılır" diye azarlayınca, ntv 4 dakika rötarla reklama girmek zorunda kaldı.

 • gun itibariyle fransa'nin nice sehrinde, bir pedicap'in icinde seyahat ederken karsilastigim buyuk hoca..

  tabi tanir tanimaz hemen kirmizi isiga yakalanmalari da cok iyi oldu. hemen "hocam merhabalar" diye muhabbete girdim. burada da tanindik aq der gibi gulumsemeyle karisik bir bakti. herneyse.. hal hatir kismini gectikten sonra direkt tarihle ilgili muhabbet actim. almanya tarihinden girip avusturya tarihinden ciktik. bir ara "hocam ama malesef o alanda turkce kaynak sikintisi var" dedigimde "onu da mi ben yazayim?" dedi gulerek.. asfjfkfk :dd

  sonra pedicap a yesil yanmasina ragmen heralde sohbetten kendisi de biraz keyif almis olacak ki pedicap surucusune fransizca birseyler soyledi ve adam pedicabi surmedi. konu futbola geldi. "yarinki mac icin mi geldiniz hocam?" diye sordum. "fatih hoca'niz cagirdi geldik" dedi.. efsane bir adam hakikaten :dd

  sahsen tanistigimiza cok memnun oldugumu soyleyip bir kac selfie aldiktan sonra ayrildik..

  ayrilirken de padicap surucusune "hey dude! be careful while driving. you are carrying the most important person of turkey" dedim. hoca da gulerek "aman cocuklaaar" dedi. ahahahs :d

  not: florians diye bir sekerci varmis. oraya gidiyormus. bize de tavsiye etti. gitmemek olmaz. az sonra oraya gidecegiz. :)

  saka maka life-goal'lerimden birini gerceklestirdim :)

 • kendisine acilen tibetin yaşam pınarı kitabı gönderip o meşhur 5 hareketi yapmaya başlamasını ve 150 yaşına kadar daha yaşamasını rica edecem çünkü bu adam yaşamalı çünkü bu adamın lafı üzerinde henüz laf söyleyebilen de yok ki buna uzun da dahil.
  yine pat pat söylüyor valla.

 • -hocam icki konusuna hic girmesek, biliyorsunuz rtuk mtuk vs vs... peki osmanli ile ilgili konusacak olursak..
  - evet osmanli da iciyordu

  simdi de kokainden falan bahsediyor.

  hayirlisi

 • dünkü mihteşem yazısını hasan mutlucan'dan yine de şahlanıyor aman eşliğinde okuyarak gözyaşlarına boğulduğum büyük üstad.

 • elalemin entelektüeli gerçekten sömürgeci oldukları için sömürgeciyiz diyor.

  ilber ortaylı ise, orta doğu'da devlet yık yap modeline karşı diye düzmece davalarla ordunun içeri atıldığı ve yerlerine gelen kadroların bölgeye dünyadan islamcı militan akışını sağladığı bir ülkede yaşıyor. hani suriye ve ırak'ta hayatı mahvolan milyonlar filan.

  adam daha bunu algılayamıyor, çıkıyor atar yapıyor sartre o diye. bu ülkenin güya solcusu da böyle mal.

  kafa çalışmıyor, goygoy türetiyor.

 • bugün bir sabah programında söyledikleri;

  "okullarda zorunlu dün dersi verilmeli, çabuk unutuyoruz."

  "kemiği kırdırırsan herkes orayı tekmeler."

  "herkes ımmanuel kant gibi dünya meseleleri hakkında derin düşünecek değil, aklına uygun ilk çözüme sarılıverir."

  "cehaletin eyleme geçmiş hali çok tehlikelidir"

  "dünya ikinci endüstri devrimini yaşıyor. biz de çirkin inşaatlar yaparak ayakta durmaya çalışıyoruz. "