greta thunberg

 • bu sjw/ekolojist tayfanin sorunu su. ellerinde sekuler bir cennetin anahtarinin olduguna inaniyorlar. insanligin kurtulus yolunu bildiklerini düşünüyorlar. her turlu tarihsellik olasiligini falan tamamen hesap disina itiyorlar.

  boyle olunca en az bir isid'ci kadar radikal ve totaliterlestiklerinin farkinda degiller. aslinda aralarindaki tek fark isid'cinin inandigi cennet metafizikken bunlarin inandigi cennet sekuler.

  bu greta'nin da durumu aynisi. butun vucut diliyle 'size cennetin yolunu gosteriyorum. niye boyun egmiyorsunuz' diye bagiriyor. tipki kavmine gunah islemeye devam ederlerse helak olacaklarini bildiren bir eski zaman peygamberi gibi.

  bu ustten, tahammulsuz, küçümseyici tavırları hep ondan.

 • hakkında güzellemeler yapılan, işbu giri yazıldığı tarihte 16 yaşında, zengin isveçli aktivist(!).

  bir isveçli'den alıntı yapayım o zaman:

  "you f**king idiots. swede here! this girl is literally an autistic 16 year old who is much criticized in sweden for spreading this eco-propaganda which has led to increased gas prices, expensive changes within the electricity infrastructure, and is costing swedish tax payers billions of swedish crowns, while this girl, with a f**king pr corporate behind her, who tell her what to do, is traveling in a 4 million dollar yacht sponsored by big corporates, which costs more in carnon dioxide foot print! this girl has literllay been brainwashed by her mother, who should to be reported to the authorities for abusing her child through munchausen by proxy, has many connections within the one foundation movement, which is funded by, guess who? george f**king soros. this girl has been declared "holier than jesus" by the swedish church. let that sink in for a moment. f**k greta." (sansürlenmiştir*)

  işte her konuyu hep siz iyi biliyorsunuz. çevredir, karbon gazlarıdır vs. ben daha bu vele..., pardon çocuk, dünyada bile yokken türkiye çöl olmasın diye ondan daha küçük yaşta ağaç dikerken, şimdilerde de bir tarafımı yırtıp ülkemin refahı için dünyanın çeşitli ülkelerinde koşturup vergimi öderken bana "how dare you!" (ne cüretle!) nidalarıyla parmak sallayan bir çocuk gitsin kumda oynasın bu bir.

  ikincisi yemen'de çocuklar, bebekler açlıktan ölürlerken, afrika'da bu aktivistten(!) daha küçük yaşta çocuklar birbirlerine ak-47 taarruz tüfekleriyle kurşun yağdırırken elin isveçli çocuğu birleşmiş milletler genel kurulu'nda öfke nöbetleri içerisinde insanlara cürretlerini söylememelidir, söylerse yukarıdaki cevapları alır.

  suserlar çok güzel bir ifade kullanmışlar, poster çocuğu gibi görünmektedir.

  dip not: eyyy greta, sen kimsin ya!**

 • hikayelere onem veren biriyim. cografyalarin da hikayeleri olduguna inaniyorum. bugun bunu dusundum: neden bu kiz isvecten boyle bir bilincle cikiyor da dunyanin baska bir yerinden genc iklim aktivistleri yetismiyor? soyliyim.

  cunku ancak iskandinav ulkelerinde yetisen genclerin elli yil sonrasini dusunecek luksleri var. cunku onun yasindaki kizlar ortadoguda evlendiriliyor, asyada cocuk isci ya da seks kolesi olarak calistiriliyor, amerikada lise katliamlarinda oluyorlar, suriyede savastan kaciyorlar, latin amerikada yoksullukla mucadele ediyorlar. greta bm’de ekosistemi dusunerek aglayabiliyor cunku onun cografyasinin boyle toplumsal travmalari yok. askeri darbe, ekonomik kriz, dunya savasi gormemis. bir sabah uyanip uc sehir uzaginda gupegunduz oldurulen kadinin hikayesini okumamis. ben boyle bir hikayenin icindeyken « iklim sorunu gercektir » diye bagirdigimda sesim onunki kadar gur cikmiyor ne yazik ki. durusuna sonsuz saygi duymakla birlikte baslattigi harekete sessiz kalanlari anlayabiliyorum. cunku elli yil degil elli gun sonrasinda ne olacagini bile bilmiyorlar.

  iklim sorununu ciddiye almakla birlikte hicbir zaman halihazirdaki siyasal sistemin yarattigi insan haklari ihlallerinin ve krizlerinin ustunde bir yere koyamadim maalesef. belki iflah olmaz bir ortadogulu oldugum icindir. ama bu da benim cografyamin hikayesi. napalim, herkesin cografi travmasi kendine.